Jump to content
CHRISTOSMK5

Ποσοι Απο Εμας Ειμαστε Εξωτερικο Και Που!

Recommended Posts

οι περισσοτεροι που ερχονται γερμανια πανε για οδηγοι-σερβιτοροι-καθαριστες.ποσες θεσεις εργασιας να υπαρχουν σε αυτους τους τομεις????αν δεν εισαι δασκαλος-καθηγητης-τεχνιτης η παλαιος κατοιχος γερμανιας δεν προκειται να κανεις προκοπη,εγω αυτο εμαθα σαν τεχνιτης,ειχα εχω και θα εχω δουλεια οπως απο τη μερα που πατησα το ποδι μου εκει,δεν εκατσα ουτε μια εργασιμη μερα για να χαζεψω τα αξιοθεατα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε παίδες καλά κάνετε και τα περιγράφετε τα πράγματα όπως είναι στην πραγματικότητα, για να μην νομίζουν όλοι ότι φεύγοντας στο εξωτερικό θα βρουν την γη της Επαγγελίας. Βάσει των όσων έχετε περιγράψει, το να φύγει κάποιος χωρίς να έχει βρει δουλειά ή να έχει 1ου βαθμού συγγενείς εκεί που θα πάει, είναι σαν να κάνει μια τρύπα στο νερό...

Εγώ την δουλειά την βρήκα χάρη σε φίλο απο την Ελλάδα που είναι ήδη εδώ 2 χρόνια. Άμα περίμενα απο αλλους δεν θα γινόταν τίποτα. Οδηγός έχει ικανοποιητικό μισθό για να ζεις άνετα και να βάζεις λεφτά και στην άκρη. Αμα όλα πάνε καλά θα κοιτάξω να πάρω ένα δικό μου φορτηγό. Είναι μια δουλειά που σου δίνει καλά λεφτά χωρίς να εχεις πτυχία και μπορείς μα κάνεις πολλά στην ζωή σου.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και οι προλαλησαντες ετσι και γω την εκανα στο εξωτερικο. :)

Εδω και ενα περιπου μηνα ζω στο Birmingham uk οικονομικος μεταναστης.

Edited by Giannisgolf_
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. Εχω κάνει μια ομάδα για τους Ελληνες που είναι Stuttgart Γερμανία. Το όνομα είναι Greek-Stuttgart στο Facebook.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιό μοτέρ το βάζαν και στο B6 παράλληλα με το 2.0 tdi νομίζω μέχρι το 2009.. Δεν το έχω παρακολουθήσει καλά το θέμα μιας και δεν κοιτούσα τα Diesel... 

 

Εδώ είναι ζώα.Τρακέρνουν χωρίς λόγο έχουν της περισσότερες φορές μικτή ασφάλεια μιας και οι Γερμανοί ασφαλίζουν τα πάντα και δίνουν πολλά λεφτά για να ασφαλίζουν από αμάξι κινητό ποτήρια στο σπίτι να ασφαλίζουν τον εαυτό τους αν κάνουν ζημιά κατάλάθος κάπου να το πληρώσει ασφάλεια οπότε στα τέτοια τους.Τρακέρνουν και χαίρονται γιατί θα πάρουν λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα πραγματα συνεχισουν να μην πανε καλα εδω μας βλεπω να τα λεμε απο κοντα...Το ψηνω ασχημα για Fulda.Βρηκα και δουλεια με 1800 το μηνα αρχικα

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη τετάρτη θα είμαι στο καράβι τέτοια ώρα.

Αρκετά εδώ.. 

Πίσω στην μαμά πατρίδα για πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Ελλάδα η ζωή είναι πολύ καλύτερη από ότι στην Γερμανία. 

Για εμένα..... 13 μήνες έξω είδα πως είναι και φτάνουν. Δεν μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ cj,εσύ 13 μήνες κάθε μερα εκραζες την ελλάδα και τώρα γυρνάς πίσω :lol:

Καλώς να γυρίσεις αδερφε :)

Έκραζα την Ελλάδα 13 μήνες;

Βάλε το μυαλό σου δουλέψει πρώτα πριν πεις κάτι.

Θα κάτσεις εσύ να μιλήσεις για μένα;

Με ξέρεις και από χθες και κάθεσαι λες 13 μήνες έκραζα την χώρα μου;

Σιμαζεψου λίγο.

Για σένα μπορείς να λες ότι θέλεις και να γράφεις ότι θέλεις. Για άλλους όχι μόνο εμένα δεν σου πέφτει δικαίωμα να λες χαζομάρες.

Link to comment
Share on other sites

Έκραζα την Ελλάδα 13 μήνες;

Βάλε το μυαλό σου δουλέψει πρώτα πριν πεις κάτι.

Θα κάτσεις εσύ να μιλήσεις για μένα;

Με ξέρεις και από χθες και κάθεσαι λες 13 μήνες έκραζα την χώρα μου;

Σιμαζεψου λίγο.

Για σένα μπορείς να λες ότι θέλεις και να γράφεις ότι θέλεις. Για άλλους όχι μόνο εμένα δεν σου πέφτει δικαίωμα να λες χαζομάρες.

Πολύ βαριά το πήρες.

"Έκραζες" ανέφερα τον όρο ώς χαβαλέ,για τους ελληνικούς δρόμους που έχεις αναφερθεί,την ελληνική βενζίνη,το δημόσιο κλπ.

 

Δεν καταλαβαίνω που στράβωσες,δεν είχε κανένα κακό σκοπό το πόστ μου,ίσα ίσα που σου είπα με το καλό να γυρίσεις ;)

 

:thumbsu:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στην Γερμανία βλέπεις πολλά diesel γιατί πάνε όλο με 40-50-60. Οπότε το diesel είναι πρωτημοτερο. Αν και έτσι όπως έχει ανέβει η τεχνολογία στα tsi έχει μειωθεί η ψαλίδα της διαφοράς κατανάλωσης.

Στα μικρά κυβικά μέχρι 1.200cc η πληοψιφια έχει αυτοκίνητο με βενζίνη. Από 1.400cc και μετά diesel.

Αδελφέ μου κατ' αρχήν να σου ευχηθώ καλή επάνοδο στην πατρίδα.

 

Θα ήθελα να σου επισημάνω, πως λόγω του ότι η παραμονή σου στη Γερμανία ίσως για κάποιους να σημαίνει πως ότι υποστηρίζεις έχει "βαρύνουσα σημασία", θα έπρεπε ίσως να είσαι λίγο πιό λεπτομερής όσον αφορά τον τρόπο που οι Γερμανοί αγοράζουν το ΙΧ τους.

 

Και εξηγώ: ο μέσος Γερμανός (και όχι μόνο) όταν πάει να αγοράσει αυτοκίνητο έχει υπολογίσει πλήθος μεταβλητών οι οποίες του δείχνουν προς τα που είναι το ΣΥΜΦΕΡΟΝ του, αυτό είναι κατά κύριο λόγο το κριτήριο με το οποίο ο μέσος Κεντροευρωπαίος αγοράζει ΙΧ αδελφέ μου.

 

Πιό αναλυτικά:

 

A. εφόσον τα χιλιόμετρα που θα κάνει είναι λιγότερα από 20.000 το χρόνο πάει κατευθείαν για βενζινοκίνητο, διότι η διαφορά τιμής με το πετρέλαιο καθώς και άλλοι παράγοντες (που δεν είναι της παρούσης) δεν θα του δώσουν την απόσβεση που περιμένει από τα καύσιμα σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

B. το είδος της διαδρομής που κάνει καθημερινά ορίζει κατά μεγάλο ποσοστό το τι είδους καύσιμο θα επιλέξει (αστική, περιαστική, μικτή, autobahn κλπ) στις επιλογές τους παίζουν δυνατά και τα bifuel οχήματα (βλ. υγραέριο, φυσικό αέριο).

 

Γ. εφ' όσον έμεινες 13 μήνες στη Γερμανία θα γνωρίζεις ότι η φορολογία και η ασφάλεια αντιμετωπίζουν διαφορετικά το βενζινοκίνητο από το πετρελαιοκίνητο ΙΧ, άρα προφανώς αυτός είναι ακόμη ένας παράγοντας που συντελεί στη λήψη απόφασης.

 

Δ. υπάρχει φυσικά και ο παράγοντας ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ, ο οποίος όμως με τη σειρά που τα αναφέρω είναι ευνόητο ότι δεν παίζει και μεγάλο ρόλο για τους Βόρειους "φίλους" μας.

Ε. τέλος υπάρχει και ο παράγων "έτερον ήμισυ" (να της αρέσει το χρώμα!) το οποίο είναι σημαντικό, αλλά όχι καταλυτικό  :phew:

Όπως θα κατάλαβες δεν παίζει και τόσο ρόλο το "με πόσα πας" αλλά το πόσα κάνεις και που.

 

Και κατά την ταπεινή μου άποψη, μακάρι να "ψωνίζαμε κι εμείς αμαξάκια με αυτό το σκεπτικό και θα σου έλεγα μετά εγώ πόσο διαφορετικά θα μας αντιμετώπιζαν οι "επαγγελματίες" του χώρου.

 

Τώρα, στην πανέμορφη χώρα μας, (για να γελάσουμε και λίγο), η πραγματικότητα  είναι λίγο διαφορετική, αντιστρέφεις την παραπάνω σειρά, ΒΑΣΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ είναι το !!!!!! Ε. αν είσαι τυχερός πιάνεις και το Δ. και φυσικά ούτε λόγος για τα Α, Β, και Γ.

 

Άντε καληνύχτα φίλε μου και με το καλό να επιστρέψεις, γιατί καλή η Γερμανία αλλά στην Ελλαδίτσα μας κάνουμε και κανένα τσιπουράκι μπροστά στη θάλασσα αγναντεύοντας τις ομορφιές της χώρας μας (και δεν εννοώ μόνο τη θάλασσα και τα βουνά).  :thumbsup:  :thumbsup:  :thumbsup:  :thumbsup:  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πιο πολλά τα είπες. Να έχεις αμάξι εδώ με τον βασικό μισθό που έχει στα έργοστασια 1000€ είναι δύσκολο, κάτι 1800€ που λένε κάποιοι είναι για παλιούς. Μπορεί να έχει φτηνά τέλη Δλδ εφορία αλλά η ασφάλεια είναι πανάκριβη. Το ίδιο και τα σέρβις. Άμα μένεις σε πόλη έχει καλή συγκοινωνία δεν χρειάζεσαι αμάξι. Αν έχεις αμάξι δεν θα έχεις που να το παρκάρεις. Η θα πληρώσεις για πάρκινγκ η θα φας κλήση. Έχει πολλά αμάξια τα οποία είναι παλιά. Λεφτά δεν έχει ο ποιος πολύ κόσμος εδώ . δουλεύουν ίσα για να ζουν. Τα πάγια είναι πανάκριβα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεμάτη η χώρα μουσουλμάνους κατά προτερεότητα τούρκους οι οποίοι έχουν μπει παντού. Έργοστασια σαν αφεντικά υπεύθυνη προσωπικού και βλέπεις μεγάλα εργοστάσια να είναι γεμάτα με μουσουλμάνους πακιστανους Αφγανούς Ιράκ Ιράν. Στα μαγαζιά στα εμπορικά πωλητές και πολιτριες τούρκοι. Η Ευρωπαία κατά μέσω όρο γεννάει 1-2 παιδιά η τουρκαλα 8-9 παιδιά. Οι μουσουλμάνοι έχουν πιο πολλά δικαιώματα από τους Ευρωπαίους γιατί είναι από την Ασία από χώρες που δεν είναι οικονομικά καλά. Λες και η Ελλάδα είναι. Η Στουτγκάρδη το 70% του πληθυσμού είναι μετανάστες. Καταλαβαινετε τι σημαίνει αυτό; τι θα γίνει μετά από 10-20 χρόνια; βγαίνω έξω και δεν βλέπω Γερμανούς. Έχω την αίσθηση ότι είμαι Τουρκία. Τον σκοπό τους τον πετυχενουν. Δεν είναι ανάγκη να κάνουν πόλεμο. Θα γεμίσουν την Ευρώπη με δαύτους και μια μέρα.... αυτό το πρόβλημα το έχουν όλες οι χώρες εδώ βόρια όχι μόνο η Γερμανία. Δεν θέλω η χώρα μου να γίνει όπως αυτές. Εδώ είναι βλάκες δεν θα πουν για την χώρα μου ρε Γαμώτο. Κοιμούνται όρθιοι και δουλεύουν για να πληρώνουν φόρους για το κράτος. Μέσω τράπεζας όλα και σε ελέγχουν σαν ρομπότ. Βλέπουν τι κάνεις. Τα σπίτια πανάκριβα για 1 δωμάτιό πληρώνεις 600€. Ακόμα και το καλοκαίρι που δεν έχει κρύο πληρώνεις θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεμάτη η χώρα μουσουλμάνους κατά προτερεότητα τούρκους οι οποίοι έχουν μπει παντού. Έργοστασια σαν αφεντικά υπεύθυνη προσωπικού και βλέπεις μεγάλα εργοστάσια να είναι γεμάτα με μουσουλμάνους πακιστανους Αφγανούς Ιράκ Ιράν. Στα μαγαζιά στα εμπορικά πωλητές και πολιτριες τούρκοι. Η Ευρωπαία κατά μέσω όρο γεννάει 1-2 παιδιά η τουρκαλα 8-9 παιδιά. Οι μουσουλμάνοι έχουν πιο πολλά δικαιώματα από τους Ευρωπαίους γιατί είναι από την Ασία από χώρες που δεν είναι οικονομικά καλά. Λες και η Ελλάδα είναι. Η Στουτγκάρδη το 70% του πληθυσμού είναι μετανάστες. Καταλαβαινετε τι σημαίνει αυτό; τι θα γίνει μετά από 10-20 χρόνια; βγαίνω έξω και δεν βλέπω Γερμανούς. Έχω την αίσθηση ότι είμαι Τουρκία. Τον σκοπό τους τον πετυχενουν. Δεν είναι ανάγκη να κάνουν πόλεμο. Θα γεμίσουν την Ευρώπη με δαύτους και μια μέρα.... αυτό το πρόβλημα το έχουν όλες οι χώρες εδώ βόρια όχι μόνο η Γερμανία. Δεν θέλω η χώρα μου να γίνει όπως αυτές. Εδώ είναι βλάκες δεν θα πουν για την χώρα μου ρε Γαμώτο. Κοιμούνται όρθιοι και δουλεύουν για να πληρώνουν φόρους για το κράτος. Μέσω τράπεζας όλα και σε ελέγχουν σαν ρομπότ. Βλέπουν τι κάνεις. Τα σπίτια πανάκριβα για 1 δωμάτιό πληρώνεις 600€. Ακόμα και το καλοκαίρι που δεν έχει κρύο πληρώνεις θέρμανση.

 

 

Τα πιο πολλά τα είπες. Να έχεις αμάξι εδώ με τον βασικό μισθό που έχει στα έργοστασια 1000€ είναι δύσκολο, κάτι 1800€ που λένε κάποιοι είναι για παλιούς. Μπορεί να έχει φτηνά τέλη Δλδ εφορία αλλά η ασφάλεια είναι πανάκριβη. Το ίδιο και τα σέρβις. Άμα μένεις σε πόλη έχει καλή συγκοινωνία δεν χρειάζεσαι αμάξι. Αν έχεις αμάξι δεν θα έχεις που να το παρκάρεις. Η θα πληρώσεις για πάρκινγκ η θα φας κλήση. Έχει πολλά αμάξια τα οποία είναι παλιά. Λεφτά δεν έχει ο ποιος πολύ κόσμος εδώ . δουλεύουν ίσα για να ζουν. Τα πάγια είναι πανάκριβα.

Συμφωνώ απολύτως, είναι έτσι όπως τα λες, υπάρχουν όμως και τα καλά.

 

Είχα την τύχη να εργάζομαι 3 χρόνια Γερμανία - Ολλανδία και έχω να πω τα εξής:

 

Η σημασία που δίνουν στον εργαζόμενο, νομοθετικά αλλά και στην πραγματικότητα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βιώνουμε εδώ.

 

Ότι πληρώσεις αυτό θα πάρεις, η απατεωνιά είναι σπάνια.

 

Η εφαρμογή του Νόμου είναι αυστηρή και χωρίς εξαιρέσεις (εντάξει υπάρχουν και οι "υπεράνω του Νόμου" αλλά πολύ λιγότεροι) με αποτέλεσμα να επικρατεί ένα αίσθημα δικαίου στο μέσο πολίτη, που πιστεύω ότι ίσως είναι και ο ακρογωνιαίος λίθος του συστήματός τους.

 

Αυτό επίσης που με εντυπωσίασε είναι η ευκολία με την οποία διεκπαιρεώνονται οι υποθέσεις σου με το δημόσιο, ένα mail ή μία αυτοπρόσωπη παρουσία και σε 5-10 λεπτά τελείωσες!.

 

Η αντιμετώπιση των επαγγελματιών προς τους πελάτες τους είναι υποδειγματική, με αποτέλεσμα η ποιότητα και άρα η αξία της δουλειάς που σου προσφέρουν να μην έχει καμία σχέση με το αντίστοιχο στην Ελλαδίτσα μας.

 

Πάντως θα διαφωνήσω για το κόστος της ασφάλειας, διότι όπως και σε άλλο post έχεις πει, το 90 και βάλε τοις εκατό των Γερμανών κάνει ΜΙΚΤΗ ασφάλεια, τώρα που θα κατέβεις για κάνε μία ερώτηση να δεις πόσα θα σου πουν εδώ για μικτή? Εγώ μεγάλε έπαθα σοκ όταν άκουσα ότι μου ζητούσαν τα τριπλάσια χρήματα και για λιγότερες καλύψεις. Ίσως να είσαι τυχερός βέβαια και να βρεις καλύτερη τιμή γιατί η αγορά τώρα είναι οικονομικότερη απ' ότι ήταν 4-5 χρόνια πριν.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ !!!

Link to comment
Share on other sites

Στην anytime που έχω τα πάντα εκτός από μικτή (δηλαδή να το καρφώσω μόνος μου πάνω σε ένα δέντρο και να πάρω τα λεφτά αυτό είναι η μικτή) το 6μηνο έδωσα 165€. Με αυτά που έχω στην ελληνική ασφάλεια ρώτησα εδώ σε γραφείο και μου έβγαλε 180€ το τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Στην anytime που έχω τα πάντα εκτός από μικτή (δηλαδή να το καρφώσω μόνος μου πάνω σε ένα δέντρο και να πάρω τα λεφτά αυτό είναι η μικτή) το 6μηνο έδωσα 165€. Με αυτά που έχω στην ελληνική ασφάλεια ρώτησα εδώ σε γραφείο και μου έβγαλε 180€ το τρίμηνο.

Επειδή δεν θέλω να μπω στη διαδικασία, πια είναι η "καλή" και ποιά η λιγότερο "καλή" ασφαλιστική, και δεν είναι και ο σκοπός της συζήτησης αυτός, θα σου πω μόνο να ρίξεις μια προσεκτική ματιά στις καλύψεις και στα όρια του συμβολαίου σου και βγάλε μόνος σου τα συμπεράσματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θέλω να μπω στη διαδικασία, πια είναι η "καλή" και ποιά η λιγότερο "καλή" ασφαλιστική, και δεν είναι και ο σκοπός της συζήτησης αυτός, θα σου πω μόνο να ρίξεις μια προσεκτική ματιά στις καλύψεις και στα όρια του συμβολαίου σου και βγάλε μόνος σου τα συμπεράσματά σου.

 

Ότι ασφάλεια και να έχεις από την πιο απλή μέχρι την πιο ακριβή άμα έχεις τροχαίο με ένα άλλο αμάξι και φταίει ο άλλος πληρώνει η ασφάλεια του.

Προσέχεις πως οδηγάς και έχεις τα μάτια σου 14. Τότε δεν θα την χρειαστείς ποτέ ότι ασφάλεια και να έχεις.

Πάντως σε άμα μου ανατινάξουν το η το κλέψουν θα πάρω τα λεφτά που είναι η αξία του αυτοκινήτου εκείνη την στιγμή, άμα μείνω θα έχω οδική βοήθεια, άμα σπάσει το τζάμι θα το αλλάξω στην carglass, άμα πέσει χαλάζι θα πάρω αποζημίωση-επισκευή,και άλλα πόσα, αυτά είναι τα βασικά μιας ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος,όταν έχεις τροχαίο και ο άλλος κάνει φιλική δήλωση,σε πληρώνει η ασφάλεια ΣΟΥ.

Εσύ είσαι λίγο λάθος. Αν κάνεις φιλική δήλωση επειδή φταίει ο άλλος στα πληρώνει η ασφάλεια σου και τα παίρνει μετά από την ασφάλεια αυτουνού εκτός αν σε κάνει φιλική δήλωση και μετά από λίγες μέρες πει η ασφάλεια του ότι δεν το δέχεται και ότι φταις εσύ (άπειρες φορές γίνεται αυτό το σκηνικό) και μετά τρέχεις στα δικαστήρια να δικαιωθεις ημ για να τα πάρεις από την ασφάλεια του.

Εσύ έτσι όπως το λες δεν γίνεται. Για να πάρεις λεφτά από την ασφάλεια σου σε κάνει φιλικό διακανονισμό η όχι ο άλλος πρέπει να έχεις μικτή.

Μην πάρα πληροφορούμε τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράμα λέμε,αν γίνει φιλική δήλωση και υπογράψει ο άλλος οτι φταίει,εγώ πληρωνομαι απο την ασφάλεια μου.

Τώρα μετά τι κάνει η ασφάλεια και απο που τα παίρνει είναι αλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δες τι γράφεις.

Έχεις την τάση όλο να πετάγεσαι και να λες τα δικά σου. Να μου την πεις λίγο δύσκολο... Οπότε την άλλη φορά σκέψου λίγο και μετά γράψε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.