Jump to content
Passatoukos

Το Volkswagen Golf Νικητής Στο Car Of The Year 2013

Recommended Posts

οδηγησε lancia delta ingralle ανεστη να δεις τι παει να πει σπορ! :p

θα το προτιμησει αυτος που δεν θελει ημιακαμπτο και αυτος που δεν θελει προβληματα απο το συστημα με το 2 κυλινδρους και αυτος που δεν εχει λευτα για καινουργιο και ειναι πολλοι

Κουκλά σε όλα της η Ιταλίδα θεά τότε που οι Ιταλόι βγάζανε αυτοκίνητα με ψυχή.

Edited by wolfburg
Link to comment
Share on other sites

για να τελιωσουμε!εχοντας οδηγησει ολα τα golf εκτοσ απο το 1 αφου ολα εχουν περασει απο την οικογενεια μου και μεσα σε αυτα και 2 gti ενα 1.6 και 2 tsi νομιζω οτι εχω καλυτερη εικονα για τα golf απο πολλους και θα πω οτι το καινουργιο golf ναι ειναι καλο σε ολα αλλα ειναι το πιο αδιαφορο και εκφυλισμενο golf που εχει βγει ποτε χωρις να σημαινει οτι ειναι κακο η οτι δεν αξιζει απλα απογοητευει χωρις προσωπικοτητα η κατι το ιδιαιτερο.τελος απο μενα αυτη ειναι η ταπεινη αποψη ενος ανθρωπου που εχει λιωσει 2-6 γενια golf

Και εχω κανει test drive και το 7

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

για να τελιωσουμε!εχοντας οδηγησει ολα τα golf εκτοσ απο το 1 αφου ολα εχουν περασει απο την οικογενεια μου και μεσα σε αυτα και 2 gti ενα 1.6 και 2 tsi νομιζω οτι εχω καλυτερη εικονα για τα golf απο πολλους και θα πω οτι το καινουργιο golf ναι ειναι καλο σε ολα αλλα ειναι το πιο αδιαφορο και εκφυλισμενο golf που εχει βγει ποτε χωρις να σημαινει οτι ειναι κακο η οτι δεν αξιζει απλα απογοητευει χωρις προσωπικοτητα η κατι το ιδιαιτερο.τελος απο μενα αυτη ειναι η ταπεινη αποψη ενος ανθρωπου που εχει λιωσει 2-6 γενια golf

Και εχω κανει test drive και το 7

Συμφωνώ απόλυτα!

Edited by wolfburg
Link to comment
Share on other sites

εχοντας οδηγησει το golf 4,5,6,7 το 4 gti ,το 5 gt το οποιο ανηκει σε μελος της οικογενειας,το 6 r line του κολιτου μου εχει αρκετα χιλιομετρα στα χερια μου..  :crazy:  οφειλω να πω οτι μονο το golf 4 με εντυπωσιασε μου φανηκε αρκετα ωμο και ηταν ωραια εμπειρια,το 5 κλεινει 7 χρονια φετος με αρκετα προβληματα αλλα πολυ ποιοτικο γενικα και ανετο,το 6 μια απο τα ιδια με το 5 λιγο καλυτερο τιμονι και πολυ καλος ο κινητηρας, οδηγησα σε test drive το 7 με τα 85 αλογα το οποιο μου αρεσε αρκετα γιατι το βρηκα ποιοτικο σιγουρα παραπανω απο τους κορεατες ανταγωνιστες του,με αρκετα καλυτερο τιμονι απο το 5 και το 6 το θεωρω πιο αμεσο και με καλυτερη αισθηση,ισως και λιγο πιο ησυχο στο δρομο.Το εχω παραγγειλει και το περιμενω τον μαιο highline εκδοση με τον act κινητηρα που ελπιζω να βγει καλυτερος απο του polo gti που εχω τωρα και καει λαδια σαν λυχναρι :bad::suicide: Συγνωμη αν σας κουρασα με αυτα που ειπα  απλα υπερασπηστικα την γνωμη μου και την αγορα μου..Θεωρω οτι για να κρινεις καλυτερα ενα αμαξι πρεπει να περασεις χρονο μαζι του ενα test drive σου δινει απλα μια γευση και ισως αλλιωμενη λιγακι γιατι σιγουρα δεν οδηγουμε το αμαξι στην εκδοση που θελουμε :crazy: Θεωρω οτι ολα τα golf ειχαν κατι ξεχωριστο το καθενα εκτος απο το 6 :sorry: χωρις να λεω οτι ειναι κακο ,και νομιζω οτι πρεπει να δωσουμε μια ευκαιρια και στο 7 να μας δειξει τον χαρακτηρα του :acute:

Edited by master2785
Link to comment
Share on other sites

Ο κινητηρας θα σε εκπληξει ευχαριστα 1.4 140ps ,σαν επιταχυνση ειναι ιδιος με τον κομπρεσορατο  και με την μειωση κιλων ολα ειναι καλυτερα . Ελπιζω να μην πηρες dsg 

Link to comment
Share on other sites

Μάστερ φίλε μου καλα τα λες εκτός απο το τομονι για το 7 :( εντάξει εντυπώσεις ειναι αυτές ...με για αν και νομίζω μπήκε κ συναίσθημα να πάρεις golf αφου είσαι και φαν!!και μαγκιά σου ! Aclass Volvo ceed με το όσα χρονια εγγύηση ειναι για πρώτη φορα πολυ κοντά αν όχι καλύτερα ολικα κόντραρουν δηλαδη

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Ο κινητηρας θα σε εκπληξει ευχαριστα 1.4 140ps ,σαν επιταχυνση ειναι ιδιος με τον κομπρεσορατο  και με την μειωση κιλων ολα ειναι καλυτερα . Ελπιζω να μην πηρες dsg 

DSG πηρα με φοβιζεις ομως :sorry: στο πολο gti δεν ειχα προβλημα μου αρεσε πολυ

Μάστερ φίλε μου καλα τα λες εκτός απο το τομονι για το 7 :sad: εντάξει εντυπώσεις ειναι αυτές ...με για αν και νομίζω μπήκε κ συναίσθημα να πάρεις golf αφου είσαι και φαν!!και μαγκιά σου ! Aclass Volvo ceed με το όσα χρονια εγγύηση ειναι για πρώτη φορα πολυ κοντά αν όχι καλύτερα ολικα κόντραρουν δηλαδη

για το volvo το σκεφτηκα και το ειδα και απο κοντα ,για το Α class oχι γιατι με αυτα που πηρα το golf το αντιστοιχο σε εξοπλισμο A θα μου κοστιζε παραπανω απο 6 χιλιαρικα και το αυτοματο τους σασμαν δεν με εμπνεει γνωμη μου βεβαια :clapping:

 

δεν θα επαιρνα το ceed γιατι εχω κακη εμπειρια απο kia αλλα το Ι30 μου αρεσε πολυ αλλα και παλι το αυτοματο σασμαν ειναι υποδεεστερο

Edited by master2785
Link to comment
Share on other sites

Το ceed με τα 201 μετράει άσχημα!!

 

To ceed gt 1.6T εκτος οτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ... δεν αντικατοπτριζει τα χρηματα σε ποιοτητα . Οταν με κατω απο 20 παιρνεις leon 1.8T κλασεις ανωτερο  πλαισιο-κινητηρας .Ασε που το kia με 200+ αλογα εχει επιδοσεις οπως το tsi 160 σχεδον..γελανε και οι κοτες με την τιμη και τις επιδωσεις

Καλα εκανες και πηρες DSG!!!!!!! +1000

 

Επειδη 20 ατομα ειχαν προβλημα δεν σημαινει οτι ολοι θα εχουν.

Τα 2 μεγαλυτερα ελληνικα forum με χιλιαδες αναφορες  ,η αποφαση της vw να κανει 500.000 ανακλησεις στην κινα (θεωρηθηκε ελλατωματικο προιον λογω του θορυβου σε ανωμαλιες δρομου αλλα και του γνωστου σκορτσαρισματος  σε 2ρα και 3η ) ,αλλα και οι χιλιαδες αλλαγες mechatronic και πολυδισκων απο την cosmokar στην Ελλαδα δεν νομιζω να ειναι μικρο ποσοστο .

Ας ελπισουμε να μην επαναληφθει αυτο με το 7 αρι. Ο χρονος θα το δειξει , ο καθενας με την εμπειρια του (scirocco 160 dsg7 + golf tsi dsg στο κοντινο οικογενειακο περιβαλλον και τα 2 χρειαστηκαν αλλαγη πολυδισκου και παλι εχουν προβλημα σκορτσαρισματος ) 

 

Για να σε καθυσηχασω θα σου πω οτι απο 2 ατομα που το εχουν (golf 7) με dsg δεν παρατηρησαν κατι , αν και ειναι ακομα νωρις.

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Στο Golf 7 το DSG7 έχει αλλάξει κωδικό από 0AM σε 0CW.....

Επίσης το θέμα με τον δίσκο(σκορτσάρισμα ) έχει λυθεί, έχει βγεί από αρχές 2012 βελτιωμένος κωδικός . Εδω πλεον υπάρχουν DSG7 με 270 και 300 αλογα , μαμα μην φοβάσαι . Κάνε μια επέκταση στα 4 χρόνια και είσαι οκ!
Ο μόνος φόβος για τους χρηστες του DSG( είτε 6αρι, είτε 7αρι ) είναι το mechatronic...

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι παιδια να λυθηκε γιατι και για τα polo gti ελεγαν λυθηκε το θεμα με τους κινητηρες. Μακαρι παντως ειναι το καλυτερο σασμαν ever

Link to comment
Share on other sites

ως κατοχος παλιοτερα του GTI II, GOLF 1600 IV και απο το 2006 του GTI V, θα πω πως η γνωμη μου ειναι πως το καλυτερο GTI ειναι το V και μετα το II . παντα για την εποχη τους λεμε. το 2 εκανε κινηση ματ τοτε και το ιδιο εγινε και με το 5αρι . τα GTI πρεπει να φωναζουν λιγο, να διαφερουν απο την απλη εκδοση και οπτικα. το 6αρι δεν το πετυχε , το 7αρι κατι παει να κανει. παντως τωρα αν θελει καποιος μεταχειρισμενο GTI, θα παρει το 5αρι.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστευω πως το 5αρι το gti εμφανισιακά δεν είχε διαφορά εντονη από το gt -

 

στο 6αρι όμως το gti η διαφορά είναι χαοτικη με το tsi 160 -

 

συμφωνω ότι το 5αρι έκανε το μπαμ αλλά τα φαναρια τα μπροστινα προδίδουν πια την ηλικία του -

 

προσωπικά το πιο ωραίο εμφανισιακα golf είναι το 6ari το r και μετά το 6αρι το gti -

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστευω πως το 5αρι το gti εμφανισιακά δεν είχε διαφορά εντονη από το gt -

στο 6αρι όμως το gti η διαφορά είναι χαοτικη με το tsi 160 -

συμφωνω ότι το 5αρι έκανε το μπαμ αλλά τα φαναρια τα μπροστινα προδίδουν πια την ηλικία του -

προσωπικά το πιο ωραίο εμφανισιακα golf είναι το 6ari το r και μετά το 6αρι το gti -

Αυτό ακριβώς! Το 5 αρι ήταν τόπ για την εποχή του (2006-9)! Για τότε λοιπόν εκανε θραύση! Δεν νομίζω όμως πως κάποιος θα το προτιμούσε αντί του 7αριου ας πούμε σήμερα το οποίο, άσχετα απο το γεγονός ότι δεν ξεφεύγει πολυ σχεδιαστικά απο τα προηγούμενα, οι γραμμές του και ο σχεδιασμός του ειναι ότι πιο φρέσκο κυκλοφορεί σήμερα και για τους περισσότερους αφήνει εντύπωση! Με απλα λόγια κάθε μοντέλο σχεδιάστηκε για την εποχή του!

Και εμένα για παράδειγμα μου λέγανε πως το 5 αρι ειναι τέλειο και να το προτιμησω αλλά μπροστά στο νεότερο 6αρι δεν μου εκανε ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αίσθηση γιατι μου φαινόταν παλιο! Οχι άσχημο αλλά απλα παλιό. Οπως τόνισα ειναι η άποψη μου!

Συμφωνώ για τις επιλογές σου DIMIV αν και αφήνω ενα κενό για το νέο gti το οποίο πρέπει να τα σπάει κυριολεκτικά!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που ελεγα τα χειροτερα για το 7αρι ετσι οπως το εβλεπα στις φωτογραφιες,χθες που το ειδα απο κοντα σε ασπρο μου βουλωσε το στωμα

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστευω πως το 5αρι το gti εμφανισιακά δεν είχε διαφορά εντονη από το gt -

 

στο 6αρι όμως το gti η διαφορά είναι χαοτικη με το tsi 160 -

 

συμφωνω ότι το 5αρι έκανε το μπαμ αλλά τα φαναρια τα μπροστινα προδίδουν πια την ηλικία του -

 

προσωπικά το πιο ωραίο εμφανισιακα golf είναι το 6ari το r και μετά το 6αρι το gti -

εδω εισαι λαθος. το 5 αρι GTI ξεχωριζε παρα πολυ σε σχεση και με το απλο golf και με το golf gt. η μεγαλη μπροστινη κυψελοειδη μασκα ηταν μεγαλη επιτυχια. δυστυχως το6αρι δεν φωναζε. στο 6αρι εκαναν το ιδιο λαθος με το 3αρι GTΙ και το 4αρι GTI που δεν ξεχωριζαν και δεν πουλησαν.

το 7αρι εχει στα + αυτην την ωραια κοκκινη γραμμη που παει κ μεσα στα φαναρια και αν ειχε μεγαλη μασκα μπροστα θα ηταν το καλυτερο ολων των εποχων. τωρα στην πρωτη θεση των GTI βαζω το 5αρι μαζι με το 7αρι και μετα το 2αρι

Link to comment
Share on other sites

εδω εισαι λαθος. το 5 αρι GTI ξεχωριζε παρα πολυ σε σχεση και με το απλο golf και με το golf gt. η μεγαλη μπροστινη κυψελοειδη μασκα ηταν μεγαλη επιτυχια. δυστυχως το6αρι δεν φωναζε. στο 6αρι εκαναν το ιδιο λαθος με το 3αρι GTΙ και το 4αρι GTI που δεν ξεχωριζαν και δεν πουλησαν.

το 7αρι εχει στα + αυτην την ωραια κοκκινη γραμμη που παει κ μεσα στα φαναρια και αν ειχε μεγαλη μασκα μπροστα θα ηταν το καλυτερο ολων των εποχων. τωρα στην πρωτη θεση των GTI βαζω το 5αρι μαζι με το 7αρι και μετα το 2αρι

 

 

κοίτα Γιάννη δεν τίθεται θέμα αν είμαι λάθος ή σωστός γούστα είναι αυτα και απόψεις-

 

όταν πλησιάζεις από πίσω ένα golf 5αρι gt ή 5αρι gti δεν έχουν την παραμικρη διαφορά -

 

το 6αρι όμως από πίσω με τον διαφορετικο διαχύτη και τις εξατμισεις αριστερα και δεξια κάνει μπαμ-δεν έχει καμία σχεση με το δικό μου το 160αρι -τα ίδια ισχύουν και για το μπροσινό μέρος

 

το ότι δεν πούλησε το 6αρι το gti  έχει να κάνει με την κρίση και τους φόρους και όχι για άλλο λόγο -και να δεις πως αυτό θα επηρεασει την 7η γενια -θα βλεπεις gti 7αρι και θα το φωτογραφίζεις ...

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

κατα το παρελθον  εχουν περασει απο τα χερια μου αυτοκινητα αλλων χωρων (εκτος γιαπωνεζικα-κορεατικα κλπ) και μπορω να πω, κατα την προσωπικη μου αποψη οτι το golf οντως ειναι το καλυτερο στην κατηγορια του!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.