Jump to content
tcho268

Θόρυβος Στο Ρεζερβουάρ

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα TOURAN 1.6 TDI BLUEMOTION και
παρατήρησα ένα θόρυβο στο ρεζερβουαρ κυρίως όταν είναι γεμάτο.
Ακούγεται κατα την κίνηση του αυτοκινήτου και σε απότομα start - stop. Ο θόρυβος μοιάζει όπως όταν ακούγεται ένα πηχτό υγρό όταν αναταράζεται, στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το diesel. Είναι φυσιολογικό αυτό; το έχει παρατηρήσει άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θάνο. Φυσιολογικό είναι. Ακούγεται το καύσιμο ειδικά όταν επικρατεί ησυχία. Έχει και πολύ καλή ηχομόνωση από τους εξωτερικούς θορύβους το αυτοκίνητο οπότε φτάνει ο ήχος στα αυτιά σου. Σε λίγο θα το ξεχάσεις ! Δεν θα το ακούς γιατί θα το συνηθίσεις. Εκτός άν έχεις κανένα μπιτόνι στο χώρο αποσκευών ή νερό (ή καμιά νταμιτζάνα τσίπουρο) και σε ξεγελάει.

Καινούριο το Touran? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θάνο. Φυσιολογικό είναι. Ακούγεται το καύσιμο ειδικά όταν επικρατεί ησυχία. Έχει και πολύ καλή ηχομόνωση από τους εξωτερικούς θορύβους το αυτοκίνητο οπότε φτάνει ο ήχος στα αυτιά σου. Σε λίγο θα το ξεχάσεις ! Δεν θα το ακούς γιατί θα το συνηθίσεις. Εκτός άν έχεις κανένα μπιτόνι στο χώρο αποσκευών ή νερό (ή καμιά νταμιτζάνα τσίπουρο) και σε ξεγελάει.

Καινούριο το Touran? 

 

Ναι, καινουργιο.

Οσο για την εξηγηση που δινεις θα συμφωνήσω για την πολύ καλή ηχομόνωση και όχι μόνο αλλά παρόλα αυτά μου φαίνεται έντονος ήχος και όχι δεν υπάρχει νταμιτζάνα στο χώρο αποσκευών. Ίσως να οφείλετε σε διαφορετική ρευστότητα μεταξύ βενζίνης και diesel.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να είναι έτσι (σε οτι αφορά τη ρευστότητα). Πάντως αφού το έβαλες στο μυαλό σου, ζήτησε να το ακούσει ο μηχανικός της vw για να είσαι σίγουρος οτι είναι έτσι.

Όπως και νά χει σου εύχομαι καλοτάξιδα και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και καλώς ήρθες στο club.

Σε ποιά πόλη είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να είναι έτσι (σε οτι αφορά τη ρευστότητα). Πάντως αφού το έβαλες στο μυαλό σου, ζήτησε να το ακούσει ο μηχανικός της vw για να είσαι σίγουρος οτι είναι έτσι.

Όπως και νά χει σου εύχομαι καλοτάξιδα και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και καλώς ήρθες στο club.

Σε ποιά πόλη είσαι?

Ευχαριστώ για την ευχή σου, επίσης.

Αθήνα,

Η αλήθεια είναι ότι είχα μια απάντηση εξ' αποστάσεως από τον αντιπρόσωπο της vw ότι είναι κάτι φυσιολογικό, μαλλον θα τους ενοχλήσω και από κοντά. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν βλέπω κάποιο post αντίστοιχο με κάποιον άλλο προβληματισμένο σαν εμένα με αντίστοιχο θέμα, μαλλον είμαι ο μοναδικός που του έδωσα τόση σημασία. Anyway, ευχαριστώ για το ενδιάφερον,

Καλώς σας βρήκα στο club.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ευχή σου, επίσης.

Αθήνα,

Η αλήθεια είναι ότι είχα μια απάντηση εξ' αποστάσεως από τον αντιπρόσωπο της vw ότι είναι κάτι φυσιολογικό, μαλλον θα τους ενοχλήσω και από κοντά. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν βλέπω κάποιο post αντίστοιχο με κάποιον άλλο προβληματισμένο σαν εμένα με αντίστοιχο θέμα, μαλλον είμαι ο μοναδικός που του έδωσα τόση σημασία. Anyway, ευχαριστώ για το ενδιάφερον,

Καλώς σας βρήκα στο club.

Για σου φιλε, να σου κανω μια ερωτηση με την καταναλωση που εχεις με τον κινητηρα αυτο?

εγω εχω το cross touran 1,4 tsi του 2008.

Edited by trikalos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ευχή σου, επίσης.

Αθήνα,

Η αλήθεια είναι ότι είχα μια απάντηση εξ' αποστάσεως από τον αντιπρόσωπο της vw ότι είναι κάτι φυσιολογικό, μαλλον θα τους ενοχλήσω και από κοντά. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν βλέπω κάποιο post αντίστοιχο με κάποιον άλλο προβληματισμένο σαν εμένα με αντίστοιχο θέμα, μαλλον είμαι ο μοναδικός που του έδωσα τόση σημασία. Anyway, ευχαριστώ για το ενδιάφερον,

Καλώς σας βρήκα στο club.

 

Μπες στην ενότητα meeting και δες τις συναντήσεις του club στην Αθήνα. Μπορείς να παρεβρεθείς όποτε θέλεις, να γνωρίσεις κι άλλους κατόχους και λάτρεις vw πίνοντας το καφεδάκι σου και να μοιραστείς τις απορίες ή τις εμπειρίες σου σχετικά με το αυτοκίνητο σου. Ειδικά στην Αττική γίνονται κάθε εβδομάδα πολύ ωραίες εκδηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 13.000χλμ και ο μέσος όρος κατανάλωσης με χιλιόμετρα μέσα και έξω από την πόλη είναι περίπου 5,5 - 6,0 λίτρα/100χλμ.

 

Αυτα ειναι με τον υπολογιστη ταξιδιου του αυτοκινητου η το εχεις μετρηση με φουλαρισμα και τα λιτρα απο μονος σου?

Link to comment
Share on other sites

τα ειπαμε αυτά ... τα αλόγατα διψάνε ... αμα το 1.4 κινείται σβέλτα κάτω απο 8,7 δεν βλέπεις ... αν το προσέξεις πολύ [μιλάω για το dsg] πέφτει πολύ αλλά θελει μεγαλη υπομινή στις επιταχύνσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θάνο. Φυσιολογικό είναι. Ακούγεται το καύσιμο ειδικά όταν επικρατεί ησυχία. Έχει και πολύ καλή ηχομόνωση από τους εξωτερικούς θορύβους το αυτοκίνητο οπότε φτάνει ο ήχος στα αυτιά σου. Σε λίγο θα το ξεχάσεις ! Δεν θα το ακούς γιατί θα το συνηθίσεις. Εκτός άν έχεις κανένα μπιτόνι στο χώρο αποσκευών ή νερό (ή καμιά νταμιτζάνα τσίπουρο) και σε ξεγελάει.

Καινούριο το Touran? 

Δεν παίζει ρόλο το πετρέλαιο ή το μαζούτ , το αυτί σου παίζει ρόλο .

Ακούω το ίδιο γκλουκ γκλουκ απο πίσω δεξια σε Scirocco 2012 1.4 TSI (βενζίνη) οταν το πρωτοαγόρασα μου την εσπαγε μετά το ξέχασα γιατι ακουγα αλλους μικροτριγμούς . Πρόσφατα διόρθωσα κάποιους ήχους που ειχα και  μου την έσπαγαν και τσουπ να παλι ακουω το γκλουγκ γκλουγκ απο το ντεπόζιτο .

Λογικά πάντα ακουγόταν απλά προσπαθήσα να εντοπίσω άλλους ήχους και δεν έδινα σημασία τώρα που δεν ακούω τίποτα το ξανα ακουω

Link to comment
Share on other sites

τα ειπαμε αυτά ... τα αλόγατα διψάνε ... αμα το 1.4 κινείται σβέλτα κάτω απο 8,7 δεν βλέπεις ... αν το προσέξεις πολύ [μιλάω για το dsg] πέφτει πολύ αλλά θελει μεγαλη υπομινή στις επιταχύνσεις...

Συμφωνώ. Αυτό τον καιρό είμαι σε μια περίοδο που δεν μου περισσεύουν (να το πω ευγενικά). Όπως καταλαβαίνετε οδηγώ οικονομικά (επιστημονικά θα έλεγα) γιατί κάθε σταγόνα μετράει.. Μόλις συνηθίσεις το νέο ρυθμό κίνησης όλα αλλάζουν! Το αυτοκίνητο δεν καίει, δεν ακούγεται, δεν με νοιάζει ο διπλανός μου και σε μια διαδρομή που κάνω κάθε μέρα, έχω δει ένα σωρό καινούρια πράγματα! Και η κατανάλωση σταθερά κάτω από 7. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο το πετρέλαιο ή το μαζούτ , το αυτί σου παίζει ρόλο .

Ακούω το ίδιο γκλουκ γκλουκ απο πίσω δεξια σε Scirocco 2012 1.4 TSI (βενζίνη) οταν το πρωτοαγόρασα μου την εσπαγε μετά το ξέχασα γιατι ακουγα αλλους μικροτριγμούς . Πρόσφατα διόρθωσα κάποιους ήχους που ειχα και  μου την έσπαγαν και τσουπ να παλι ακουω το γκλουγκ γκλουγκ απο το ντεπόζιτο .

Λογικά πάντα ακουγόταν απλά προσπαθήσα να εντοπίσω άλλους ήχους και δεν έδινα σημασία τώρα που δεν ακούω τίποτα το ξανα ακουω

εγώ ακούω και την αντλία βενζίνης! ... γενικά σε ότι αφορά τους θορύβους απο τριγμούς τόσο τα γκόλφ όσο και το τουρά δεν είναι άριστα όπως γράφουν συνήθως τα περιοδικά 4τροχών ... έχω μπει σε xara 5ετιας και ακούγεται μόνο ο κινητήρας [ ή ακούγεται τόσο ο κινητηρας που δεν ακους τα υπολοιπα - χε χε] ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.