Jump to content
pipis13

Αποψεις Προτασεις Νεο Αμαξι

Recommended Posts

το κια μου λεει κατι και το εχω δει κιολας και το civic μου λεει κατι αλλα ξεφευγουμε σε χρηματα....το kia μου αρεσει αλλα σαν αξιοπιστια?

σωπα βρε ολες οι εταιριες πλεον εχουν ανεβει.τουλαχιστον το παλιοτερο μοντελο ξερω πως ηταν οκ
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σπυρο το ΚΙΑ εχει 6 η 7 χρονια εργοστασιακη εγγυηση.Χωρια που δεν εχει ακουστει κατι αρνητικο για αξιοπιστια...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, για να μηντρέφουμε αυταπάτες και για τα γιαπωνέζικα ακούστε την εμπειρία μου. Έχω με χρονομίσθωση ένα Auris 1,33 start/stop. Το πήρα τον Αύγουστο του 10. Τον πρώτο χρόνο τον έβγαλα πέρα δώθε στην ΤΟΥΟΤΑ Αλεξανδρής γιατί δεν λειτουργούσε το start/stop του κινητήρα (πάνω από 6 επισκέψεις το 11).Κάπου στις 35χιλ χιλιόμετρα έπεσε η απόδοση και έκαιγε σαν καράβι. Μου έκαναν reset τον εγκέφαλο. Τον ίδιο καιρό ακουγόταν και ένα χτύπημα στην μπροστινή ανάρτηση (δεν μου είπαν τί έχει, αλλά το έφτιαξαν).Πέρισι το χειμώνα πήρε νερά στο χώρο αποσκευών (βράχηκε το Lap Top - 240 ευρώ ζημιά) μου άλλαξαν το πίσω αριστερό φανάρι. Ήμουν ήδη στα 50χιλ. χιλιόμετρα όταν άρχισαν οι τριγμοί στο παρ μπριζ (λύση δεν δόθηκε, ακόμη τρίζει).Σήμερα είμαι στα 92χιλ. χιλιόμετρα με τους τριγμούς να κάνουν συναυλία (ειδικά με τα κρύα), ο χώρος αποσκευών να είναι πάλι μούσκεμα (πήρα πλαστικό κουτί για τα πράγματα μου) και την κρεμαγιέρα να βογκάει (δόθηκε παραγγελία για καινούρια). Εντάξει, δεν έμεινα ποτέ στο δρόμο. Αλλά μην πίνουμε και νερό στο όνομα της γιαπωνέζικης αξιοπιστίας/ ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο στον βωμό της αξιοπιστίας μην πάς σε κινεζιές.

Δεν κοιτάς την λύση του τσόλιας30 μήπως συνεχίσεις να χαιρεσαι το εργαλείο?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε έπαιρνε οικονομικά να κρατήσεις και το polo θα σου έλεγα να πάρεις ένα smart diesel

(μεταχειρισμένο) για να σωθείς από τις βενζίνες και να κάνεις και τη δουλειά σου μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα polo μπορω να το κρατησω απο αποψη οικονομιας το θεμα ειναι οτι καθε μερα κανω τουλαχιστον 50 χλμ και ολα σχεδον μεσα απο χωρια πολεις και δεν με συμφερει για τις βενζινες....το εχω σκεφτει για smart diesel αλλα κοστιζει πολυ μεταχειρισμενο και επισης θα εχω να συντηρω 2 αμαξια και μια μηχανη....δεν λεω τωρα που ο καιρος ανηγει την μηχανη την χρησιμοποιω και το αμαξι καθεται. οσο για την λυση του tsolia την εχω σκεφτει αλλα εχω ακομα 2 χρονια εγγυηση θελω να πω οτι οτι και να γινει μεσα σε αυτα τα 2 χρονια θα με πληρωνουν.παντως για 2ο αμαξι δεν με παιρνει σιγουρα για οσο μικρο και να ειναι τα εξοδα του τα εχει.σκοπος μου ειναι να εχω ενα και οικονομικο....ετσι οπως εχουν ερθει τα πραματα να δινω 200 ευρω το μηνα σε βενζινες και αλλα 300 σε δοση (9 μηνες ακομα) ειναι σαν να δουλευω για το αμαξι

Link to comment
Share on other sites

Με 200 ευρω τον μήνα βενζίνη μην το πεις,ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΠΑΠΑ.

+1000

 

Εχε υπόψη σου οτι, και τα smart, αν τα πατάς  ΚΑΙΝΕ !!!

και μάλιστα περισσότερο απ όσο νομίζεις οτι θα εξοικονομήσεις.  Συν οτι είναι ακριβά ακόμα και μεταχειρισμένα.

τα φτηνά που υπάρχουν ειναι με πολλά χλμ και είναι απο ανακατασκευή (αλλαγμένη (!)  τουρμπίνα κλπ).  είναι δαπανηρά για τα όποια συν που προσφέρουν.

ειναι μικρά (μηδεν χώροι), μουράτα, βολικά αλλά έχουν κι αυτά τα έξοδά τους. (τα τζάμπα πεθάνανε)

κακό για μένα το τελικό value for money.

Link to comment
Share on other sites

+1000

 

Εχε υπόψη σου οτι, και τα smart, αν τα πατάς  ΚΑΙΝΕ !!!

και μάλιστα περισσότερο απ όσο νομίζεις οτι θα εξοικονομήσεις.  Συν οτι είναι ακριβά ακόμα και μεταχειρισμένα.

Εμένα πάντως φίλος μου που πήρε μεταχειρισμένο του 11 μέχρι τώρα του έχει βγει μια χαρά,

συν του ότι με 40 - 45 ευρώ βγάζει γύρω στα 900 χλμ.. (και δεν κάνει συντηρητική οδήγηση..)

Link to comment
Share on other sites

οταν πηρα το polaki ηξερα απο πιο πριν να μην παρω to gti to polo γτ δουλευει ο ξαδερφος μου στο εργοστασιο της vw στην γερμανια και μου λεγε οτι μακρια απο το gti γτ καιει πολυ λαδι και θα εισαι συνεχεια για αλλαγη μοτερ και οτι ποτε δεν θα βγαλεις ακρη ...και ετσι πηρα το 1.2 tsi ...οσο για τα ιταλικα οντως εχουνε γινει αξιοπιστα και εχουνε πολυ καλητερο γκαζι απο εμας παιδια κακα τα ψεματα...μπορει να πασχουνε λιγο στα ηλεκτρικα και στην εμφανιση εσωτερικα αλλα ειναι ιταλικα...και μην ξεχνατε οτι η ferrari ειναι ιταλικο αμαξι...οποτε σπυρο παρε εκει ενα fiat abarth να βρεις την υγεια σου και ειναι αμαξι χωρις προβληματα,,,και το πολακι σου κοιτα να το βαλεις καμια αγγελια γτ στην μαντρα τα παιρνουνε γυρω στα 11000 ευρω και ειναι κριμα να το σκοτωσεις τοσο ...

Link to comment
Share on other sites

επισης θελω κατι με μεγαλυτερους χωρους καθ οτι το επομενο αμαξι θα το κρατησω πολλα χρονια ( με οτι συνεπαγεται αυτο για το μελλον οικογενεια κλπ) 

Απο τη στιγμη που θελεις χωρους για οικογενεια,ισως σε βολεψει καλυτερα ενα αμαξι της μικρομεσαιας κατηγοριας.. Θα σε παροτρυνα σε kia ceed k hyundai i30..Κ τα 2 ειναι με 7 χρονια εγγυηση (αν δε κανω λαθος) κ δεν θυμιζουν σε τιποτα αλλα μοντελα των εταιριων τους.. Συγκεκριμενα o διευθυνων συμβουλος του Vag group ειχε καλες εντυπωσεις απο την ποιοτητα του i30  κατα την παρουσιαση του

http://www.autoblog.gr/2011/09/24/video-vw-ceo-martin-winterkorn-visit-hyundai-stant-to-in-iaa-2011-to-see-new-generation-i30/

Καλα δε μιλαω για το καινουριο agouris..Ειναι για μουτζες πιστευω με τετοια εμφανιση..Εχω γελασει με αυτα τα φανάρια που φοραει μπροστα με τα μετρημενα 3(!) led..ΕΛΕΟΣ

Στη μικροτερη κατηγορια το yaris πιστευω πως δικαια ειναι το πιο famous diesel..Αυτο με τα λαδια παντως πρωτη φορα το ακουω..

 

Link to comment
Share on other sites

πολυ κορυφαιο αυτο το βιντεο..φατε σκατα κολογερμανοι!!!

οντως τωρα περα απο την πλακα εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για το ι30. ισως παλιοτερα αν μου ελεγαν να αγορασω τετοια μαρκα να γελαγα αλλα τωρα τα θεωρω απο τα πλεον αξιοπιστα..στο παλιο εχω μπει μεσα και εχω κανει και ταξιδι και ηταν μια χαρα (ηταν 2λιτρο)

Link to comment
Share on other sites

πολυ κορυφαιο αυτο το βιντεο..φατε σκατα κολογερμανοι!!!

οντως τωρα περα απο την πλακα εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για το ι30. ισως παλιοτερα αν μου ελεγαν να αγορασω τετοια μαρκα να γελαγα αλλα τωρα τα θεωρω απο τα πλεον αξιοπιστα..στο παλιο εχω μπει μεσα και εχω κανει και ταξιδι και ηταν μια χαρα (ηταν 2λιτρο)

Το Skoda Rapid ή το Seat Leon τα έχεις κοιτάξει καθόλου?? (ή δεν θέλεις καθόλου group vag??)

Link to comment
Share on other sites

το rapid το εγραψα στην αρχη του ποστ αλλα κανενας δεν ξερει κατι μιας και ειναι καινουργιο μοντελο

Link to comment
Share on other sites

μαλλον κατεληξα παιδια...αν το πουλησω το δικο μου(που μαλλον αυτο θα γινει) απο οτι εψαξα και ειδα πιο πολυ με συμφερει το ι30 σε πετρελαιο και με σχεδον 16000 περνω αυτη την εκδοση που το κανει πιο ομορφο κιολας http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/3434800/

επισης ποσα πιστευετε ειναι καλα να δωσω το polo?

1/2011 μοντελο 30000 χλμ συνολο 5000χλμ με το νεο μοτερ απο εξτα τιποτα μονο οτι ειχα απο την μανα του συν 2 χρονια ακομα εγγυηση.

γρατζουνιες κλπ μεσα εξω τιποτα απολυτως ουτε σε ζαντες ουτε πουθενα.

ποια θα ηταν ικανοποιητικη τιμη?

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

τι να κανω ρε φιλε το μπατζετ των 15000 ευρω δεν με παιρνει να κοιταω πολλα....εκτος αν περα απο πετρελαιο ψαξω κατι και σε βενζινη που ομως και εκει οι επιλογες ειναι λιγες και πιο ακριβες οπως vw golf 85 αλογα seat leon ομοιως skoda rapid ομοιως η toyota auris αλλα και παλι ξεπερναν το μπατζετ...

ουτε και εμενα μου ακουγεται καλα το hyundai αλλα δεν εχουν ακουσει τιποτα σοβαρο απο προβλημα και δυστυχως εκει που εφτασα να εχω ενα αμαξι αξας 20000 ευρω παντρεμενο με ενα προβλημα μονιμως χανοντας αξια καθε μερα ο ναι προτιμω κατι που δεν ειναι μοδατο αλλα θα ειναι σταθερο

σιγουρα ομως δεν θα βιαστω και θα το σκεφτω καλα πριν κανω οποιαδηποτε κινηση. σιγουρα θελω κατι με οσο δυνατον λιγοτερα εξοδα και εξυπηρετικο και απροβληματιστο.

επισης εριξα μια ματια σε στοκ μοντελα βρηκα golf vi 122 αλογα  17000 ευρω και golf vi 1.2 85 αλογα 15000 ευρω. αν πετυχω σε καμια αντιπροσωπεια τιποτα τετοιο σε στοκ δεν θα ελεγα οχι..γενικα αυτη η βδομαδα λεω να παω μια βολτα στην vw να δω αν παιζει κατι απο vi μοντελα

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχει βγάλει η Peugeot 100 μοντέλα σε στοκ σε πολύ καλές τιμές. Ψάξου λίγο μήπως πας προς τα κει λόγω τιμής και μόνο..!!  http://www.zougla.gr/automoto/article/h-peugeot-dia8eti-se-apisteftes-times-100-aftokinita-stock

Link to comment
Share on other sites

τι ειπες τωρα ρε φιλε σε ευαχριστω πολυ. την τριτη θα φυγω σφαιρα για την πεζο. το 308 καμπριο μονο 19000 ευρω??????????το rallye μονο 11000??????με 150 αλογα???? δεν πουλαμε χαριζουμε. βεβαια μιλαμε για 1600 κυβικα με οτι αυτο συνεπαγεται δηλαδη 300 ευρα τελη ασφαλειες.μονο η καταναλωση μενει ιδια σε σχεση με το πολο ολα τα αλλα αυξανονται

επισης οποιος ξερει να μου πει τι διαφορα εχει το 207 gt απο το ralye δεν καταλαβαινω

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια αποκλειουμε ολα τοσα λεγαμε και κραταμε 2 εκδοχες,λοιπον:

πηγα σημερα στη peugeot οπου δεν κανουν ανταλλαγες μου ειπε αυτοκινητων και εφυγα οπως πηγα. μετα πηγα στη ford μιας και εχει το ford focus ecoboost 1000 κυβικα 125 αλογα με 16500 euro (προσορα). τους φανηκε περιεργο που θελω να δωσω 2 χρονων αμαξι και προσπαθουσαν να με πεισουν να μην το δωσω :pardon:  γιατι δεν με συμφερει λεει και απο αποψη οικονομιας καυσιμου να μην πιστευω οσα λενε στην τηλεοραση σχετικα με το 5l/100 km που εχει το ford σε μεικτο κυκλο. η με δουλευαν η μαλλον εχουμε γεμισει καλους ανθρωπους που εν μεσω κρισης δεν γουσταρουν να βγαζουν μεροκαματο.εν τελει η ford κανει ανταλλαγες και το δικο μου το παιρνει 13000 ευρω. οποτε η μια εκδοχη ειναι εκει

η δευτερη εκδοχη ειναι να περιμενω να μου αναψει λαμπακι να παω στην vw να δω μηπως πιεσω απο εκει την ανταλλαγη με αλλο μοντελο αλλα με καλυτερο deal απο οτι τα 13000 ευρω που μου δινει η ford.

αυτα.οποτε περιμενω να αναψει λαμπακι και ενημερωνω αμεσα!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.