Jump to content
vassilav

Αλλαγη Ζαντων Απο 18¨ Σε Μικροτερεσ;

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,γειά σας από έναν νέο στο forum μεν,χρόνια κολλημένο με τα vw δε.

 

Πρόκειται να αγοράσω μια καλή περίπτωση Golf V του 2005.Φοράει όμορφες 18αρες ζάντες R-32 και λάστιχα χαμηλου προφίλ 225-40-18 και ειναι πολυ προσεγμένο αμάξι.Το "θέμα μου" είναι ότι αφενός εγω εχω ξεπεράσει το στάδιο της σπορ οδηγησης (παλιογερος πια στα 36) και αφ ετερου και πιο σημαντικο,οτι το αυτοκινητο θα κινειται συχνα και σε σχετικα κακοτραχαλους δρομους,οποτε τα παραπανω ζαντολαστιχα θα βγουν αχρηστα.Η ερωτηση μου ειναι:

  -Για να "ξεκολλησει" λιγο το αυτοκινητο από την άσφαλτο ωστε να κινειται αφοβα (με προσοχη βεβαια παντα) σε τυχον δυσκολοτερο δρομο χωρις κινδυνο να το παιρνω στην πλατη στην παραμικρη λακουβα,ποιο θα ηταν το ιδανικο προφιλ ελαστικου και μεγεθος ζαντας (οι μαμισιες διαστασεις;)

 -Εαν αλλάξω σε μικρότερη ζαντα & ψηλότερο προφιλ ελαστικου,πρεπει να γινουν απαραιτητα και αντιστοιχες μετατροπες στο αυτοκινητο; ("σηκωμα" ,ζυγοσταθμιση ή κάτι τετοιο;)

 

            Ευχαριστώ,και καλώς σας βρηκα στο VW club

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

205/55/16 αυτα φοραει μαμα

εεεεε οχι και παλιογερος 36.. :cool:

Δεν χρειαζετε καμια μετατροπη

ζυγοσταθμιση θα σου κανει αυτος που θα σου μονταρει τα λαστιχα ευθυγραμμιση οχι απαραιτητα

Ευχαριστώ πολύ,Methana

205/55/16 αυτα φοραει μαμα

εεεεε οχι και παλιογερος 36.. :cool:

Δεν χρειαζετε καμια μετατροπη

ζυγοσταθμιση θα σου κανει αυτος που θα σου μονταρει τα λαστιχα ευθυγραμμιση οχι απαραιτητα

Link to comment
Share on other sites

Εάν σε ενδιαφέρει τις ανταλλάσσω κ εγώ με τις 17άρες μανίσιες του golf gt και λάστιχα 225/45/17. Εάν δεν σε ενδιαφέρει η ανταλλαγή και απλά τις πουλήσεις (όταν με το καλό γίνει η αγορά) επίσης ενδιαφέρομαι (αρκεί βέβαια να είναι οι αυθεντικές).

Link to comment
Share on other sites

παίδες,αν τελικά όντως τελικά πάρω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (θα ξερω σε 2-3 μερες) το σιγουρο ειναι οτι δε θα κρατησω τα συγκεκριμενα ζαντολάστιχα,οπότε θα ενημερωσω τότε πολυ ευχαρίστως οποιον ενδιαφερεται να τα παρειβ ή να τα ανταλλάξουμε



Λογικα ο Βασιλης πρεπει να φοραει αυτες

 

DSC_0158.jpg

Ακριβώς,αυτές είναι,methana

Link to comment
Share on other sites

Tο ζαντολαστιχο που σας ελεγα ειναι αυτο στη φωτο παρακατω.

 

Ερωτηση: εχει μπρος-πισω αεριζόμενα δισκόφρενα.Αν αλλάξω αυτή τη 18αρα ζαντα και βαλω τη μαμισια 16αρα,θα εχω θεμα με τα δισκόφρενα?

post-23683-0-41582200-1362996191_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Tο ζαντολαστιχο που σας ελεγα ειναι αυτο στη φωτο παρακατω.

 

Ερωτηση: εχει μπρος-πισω αεριζόμενα δισκόφρενα.Αν αλλάξω αυτή τη 18αρα ζαντα και βαλω τη μαμισια 16αρα,θα εχω θεμα με τα δισκόφρενα?

διαμετρος δισκοπλακας? εργοστασιακα απο tsi ειναι?

Link to comment
Share on other sites

διαμετρος δισκοπλακας? εργοστασιακα απο tsi ειναι?

Δυστυχως δεν ξερω λεπτομερειες για τη δισκοπλακα titikos,γιαυτο ανεβασα τη φωτο οπου φαινεται μεσα απο τη ζαντα,μπας και..!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι της αποψης οτι ναι μεν με 18αρα το αμαξι εχει πιο ωραιο look, αλλα οπως ειπες ελλαδα...δεν ειμαστε γερμανια σε δρομους.φορεσα και εγω 18αρια αγορασα και λαστιχα αλλα οταν επρεπε να ξαναλλαξω ηθελαν ισιομα οι 2 αρα + 60euro και + 600 και κατι ενα καλο λαστιχακι για μενα πολλα.τα αλλαξα εβαλα μαμα διαστασης και αν θες ριχνεις 2ποντους το αμαξι και αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα για μαμα δισκοι μου φαινονται

Και η ζαντα στη φωτο ειναι ρεπλικα R32

απο που καταλαβες πως ειναι replica? ξερω μπορεις να το δεις απο πισω αλλα απο μπορστα....? φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Για την οικονομία της κουβέντας, :drinks:

να σημειώσω ότι η "άσχετη τάπα ανάμεσα στις ακτίνες",

που αναφέρει ο Γιάννης, δεν είναι τίποτε άλλο παρά η κρυφή βαλβίδα ασφαλείας

για την πλήρωση αέρα στον τροχό.

Κάτι σαν τις παρακάτω δηλαδή:

 

http://www.classic-mini.gr/images/DSC_0011%20%20classic-mini.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι για ενημερωση, μην νομιζετε οτι οι δρομοι της γερμανιας ειναι τοσο λαδι!!!! Και χωρις κακοτεχνιες!!! Μονο η Autobahn ειναι της προκοπης ολοι οι αλλοι δρομοι ειναι φουλ στα μπαλοματα και σκαμπανεβασματα!!! Φιλικα Χρηστος

Edited by Christos Milk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.