Jump to content
STY

Μετατροπη...Golf V 1.6 Fsi Σε 2.0 Gti

Recommended Posts

Αφου περασαν αρκετα χρονια,δεν παει  αλλο,οι τιμες επεσαν κ σε λιγες μερες θα ξεκινησω τη μετατροπη.
Οπως γραφω κ πιο πανω απο 1,6 που ειναι σημερα θα γινει 2,0 gti.
Διαβασα αρκετα στο θεμα των φρενων κ επειδη δεν κατεληξα καπου θα ηθελα καποιες γνωμες σχετικα με το τι προτεινετε κ να ειναι δοκιμασμενο.το αυτοκινητο φοραει 18αρες ζαντες απο gti.
Επισης στο θεμα της αναρτησης σκεφτομαι για KW variant 2,αλλα κ παλι οι γνωμες σας ειναι ευπροσδεκτες!
Μη βιαστειτε να μου πειτε οτι δεν αξιζει... μετατροπη περιπου λιγο κατω απο 3000 ευρω,φρενα δεν εχω ακομα επιλεξει οπως κ αναρτηση ακομα το ψαχνω.
Το αμαξι αυτο θα το κρατησω ακομα για αλλα 5-8 χρονια δεν εχει κατι παραπανω να μου δωσει το 1,6 μοτερ...εχει κ 260000χλμ.
Να σημειωθει οτι ηδη φοραει αντιστρεπτικες απο gti (μπρος-πισω)

Δεκτες ολες οι προτασεις κ οι συμβουλες σας
ευχαριστω πολυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου περασαν αρκετα χρονια,δεν παει  αλλο,οι τιμες επεσαν κ σε λιγες μερες θα ξεκινησω τη μετατροπη.

Οπως γραφω κ πιο πανω απο 1,6 που ειναι σημερα θα γινει 2,0 gti.

Διαβασα αρκετα στο θεμα των φρενων κ επειδη δεν κατεληξα καπου θα ηθελα καποιες γνωμες σχετικα με το τι προτεινετε κ να ειναι δοκιμασμενο.το αυτοκινητο φοραει 18αρες ζαντες απο gti.

Επισης στο θεμα της αναρτησης σκεφτομαι για KW variant 2,αλλα κ παλι οι γνωμες σας ειναι ευπροσδεκτες!

Μη βιαστειτε να μου πειτε οτι δεν αξιζει... μετατροπη περιπου λιγο κατω απο 3000 ευρω,φρενα δεν εχω ακομα επιλεξει οπως κ αναρτηση ακομα το ψαχνω.

Το αμαξι αυτο θα το κρατησω ακομα για αλλα 5-8 χρονια δεν εχει κατι παραπανω να μου δωσει το 1,6 μοτερ...εχει κ 260000χλμ.

Να σημειωθει οτι ηδη φοραει αντιστρεπτικες απο gti (μπρος-πισω)

Δεκτες ολες οι προτασεις κ οι συμβουλες σας

ευχαριστω πολυ!

Να Φανταστώ Ότι Δεν Θα Δηλωθεί;;;Αλήθεια Σε Ποια Περιοχή Βρήκες Αυτήν Την Τιμή 3000 Κομπλέ Μαζί Με Τοποθέτηση;;;Σασμάν;;;;

Πλεξούδες;;;;Εγκεφάλους;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλα φανταστηκες...
Σασμαν,πλεξουδα,εγκεφαλος,μοτερ,ημιαξονια... περιπου 3000 ευρω...
Η τοποθετηση θα γινει απο εμας σε συνεργειο που φτιαχνει VW,αλλα ειναι φιλος!
 

Link to comment
Share on other sites

Απο φρένα μπορείς να βάλεις πολλές επιλογές!απο s3 μια οικονομική και αποδοτική λύση η ενα πολυπιστονο κιτ.ποιο κωδικό μοτέρ θα βάλεις;η γνώμη μου αν δεν έχεις βρει μοτέρ ακομα ειναι να βρεις ενα απο κούπρα η s3 που εχουν και καλυτερα σωθηκα και κεφάλη και κ04 τουρμπινα.καλη αρχή φίλε και περιμένουμε λεπτομέρειες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Ανέστη και το καλό είναι ότι για φρένα μπορείς να βρείς μια οικονομική λύση από μεγαλύτερο μοντέλο γιατί τα πολυπίστονα σημαίνουν πολλά πολλά ευρώ!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

καλημερα κ απο μενα στο θεμα φρενων συμφωνω να βαλεις απο μαμα φρενα γιατι θα σου βγουνε κ πιο οικονομικα αλλα δεν θα εχεις κ προβληματα κ κοστους .γιατι στο δικο μου δοκιμασα 2 σετ πολυπιστονων κ τωρα φοραω απο s3 .ΣΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ για μενα αν θες τη γνωμη μου bilstein pss9- η pss10 νομιζω η καλυτερη μεχρι τωρα αναρτηση που υπαρχει στη αγορα .αυτη  φοραω κ θα τη φοραω οσο εχω το αμαξι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν Το Αμάξι Σου Είναι Πριν Το '07 Βάλε Κινητήρα Του GTI Αν Πάλι Εϊναι Μετά Του '07 Με Κάθε Επιφύλαξη Να Βάλεις Του S3 Αλλά Με Μεγάλοι Προσοχή Στα Ηλεκτρονικά Σου.Απο Φρένα Θα Βάλεις Τα Τετραπίστονα Της Brembo.

Link to comment
Share on other sites

12/05 ειναι το αμαξι...για μοτερ απο golf θα παω σιγουρα(κ μετα ερχονται κ οι αλλαγες) για να ειμαι σιγουρος οτι θα κουμπωσουν ολα σωστα κωδικος κινητηρα (AXX BWA)
Σε ποιο πακετο αναφερεσαι για τα brembo;Απο αναρτηση μαλλον παω για PSS10 απο το εξωτερικο γιατι εδω στην ελλαδα νομιζουν οτι πουλανε χρυσαφι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω κινητήρα καλυτερα τον αχχ γιατι εχει σφυριλατα πιστονια και μεγαλύτερη συμπίεση..η μεγαλύτερη συμπίεση δεν ειναι απαραίτητα κακό ειδικα στον άμεσο ψεκασμο.

Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω ορεξάτο.Ψάξτο καλά και να ξέρεις μπορείς να γλιτώσεις αρκετά ευρώ από φρένα,αναρτήσεις και λοιπά μαστορικά!Το τροπέτο έχει βρεθεί απ ότι έχω καταλάβει από φρένα σίγουρα από άλλο μοντέλο βρωμάει ο τόπος θα τα βρείς σε πολύ καλή τιμή,όσον αφορά τις αναρτήσεις μακριά από τους αμορτισεράδες για ρυθμιζόμενη.Θες τουλάχιστον ένα χιλιάρικο.Μπορείς να βρείς από ebay αλλά ρίξε και μια ματιά στον Σαβέλο στο saveltrade.gr.Είναι οικονομικός μιας και τα εισάγει παρτίδες μόνος του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο φρενα εχουμε για μπροστα απο S3 700ευρω,αλλα υπαρχουν κ απο porche cayenne 6-πιστονα 900ευρω (μικρη διαφορα στα χρηματα) στα πισω φρενα ακομα δεν ξερω τι θα βαλω,δε εχω ψαξει καθολου.

Για αναρτηση μαλλον παω σε PSS10,αλλα απο εξωτερικο περιπου 1500 ευρω
Κ για εξατμιση;;Εδω εχω ενα μικρο προβλημα....ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να κανει θορυβο,με τιποτα!Λιγο πιο πανω απο τον μαμα ηχο ειναι το οριο μου!
Δε θελω να ειναι ειναι μονομπουκη θελω να καθεται κανονικα στον προφυλακτηρα,κ δε με ενδιαφερουν τα καζανακια ποσα θα ειναι,αν θα ειναι!

Οσο για το μοντελο του κινητηρα ακομα δεν ξερω τι θα ειναι... κ οι δυο μου ειπατε κατι διαφορετικο...ο ενας τεκμηριωσε το γιατι,γιατι φιλε Σαββα προτεινεις αυτον;;

Τα πραγματα θα ερθουν απο Γερμανια κ καποια αλλα απο ελλαδα.

Edited by STY
Link to comment
Share on other sites

Απο φρενα εχουμε για μπροστα απο S3 700ευρω,αλλα υπαρχουν κ απο porche cayenne 6-πιστονα 900ευρω (μικρη διαφορα στα χρηματα) στα πισω φρενα ακομα δεν ξερω τι θα βαλω,δε εχω ψαξει καθολου.

Για αναρτηση μαλλον παω σε PSS10,αλλα απο εξωτερικο περιπου 1500 ευρω

Κ για εξατμιση;;Εδω εχω ενα μικρο προβλημα....ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να κανει θορυβο,με τιποτα!Λιγο πιο πανω απο τον μαμα ηχο ειναι το οριο μου!

Δε θελω να ειναι ειναι μονομπουκη θελω να καθεται κανονικα στον προφυλακτηρα,κ δε με ενδιαφερουν τα καζανακια ποσα θα ειναι,αν θα ειναι!

Οσο για το μοντελο του κινητηρα ακομα δεν ξερω τι θα ειναι... κ οι δυο μου ειπατε κατι διαφορετικο...ο ενας τεκμηριωσε το γιατι,γιατι φιλε Σαββα προτεινεις αυτον;;

Τα πραγματα θα ερθουν απο Γερμανια κ καποια αλλα απο ελλαδα.

Απο Ότι Είχα Ρωτήσει Για Το Δικό Μου Όλοι Μου Λέγανε Να Βάλω Τον BWA Και Όχι Κάποιον Άλλο Οπότε Δεν Θέλω Να Σου Κάνω Τον Πολύξερο,Άλλοι Μου Είπαν Πως Οι ΑΧΧ Σπάνε Τώρα Άντε Βγάλε Άκρη.Η Επιλογή Δική Σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πολλα σπασμένα bwa υπαρχουν.ο καλύτερος τύπος για την ιστορία ειναι ο cdl a - b και για μένα το καλυτερο που έχεις να κανεις για μετατροπή ειναι να βρεις πλεξουδες εγκέφαλους κλπ απο ενα gti και μοτέρ cdl απο s3 η coupra η r 20...

Ποιο πολλα σπασμένα bwa υπαρχουν.ο καλύτερος τύπος για την ιστορία ειναι ο cdl a - b και για μένα το καλυτερο που έχεις να κανεις για μετατροπή ειναι να βρεις πλεξουδες εγκέφαλους κλπ απο ενα gti και μοτέρ cdl απο s3 η coupra η r 20...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.