Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

δεν σε επιασα?

VAG-Lover είναι ο Κώστας απο την REVO.

Η εσύ κάνεις λάθος στις μετρήσεις με το VAG COM ή το πρόγραμμα που φοράς είναι επικίνδυνο για το μοτέρ σου. Με τα λεγόμενα του προγραμματιστή σου !!

Edited by TwoFaCe
Link to comment
Share on other sites

====

Η οποία είναι γνωστή και προκαλείται από το "bug" (ας το πούμε έτσι) στο εργοστασιακό software και όχι, δεν χρειάζεται να πειράξεις συνθήκες safe mode (να μη μπαίνει βλέπωντας διαφορά πραγματικής-ζητούμενης), δεν χρειάζεται να πειράξεις δικλείδες ασφαλείας καυσίμου (αφήνοντας το μοτέρ να στεγνώσει), και οχι, δεν στεγνώνει από καυσιμο (εκτός και αν 11.5 πλέον θεωρείται "στεγνό"). Μάλλον θέλει λιγότερο "τρίψημο στη μούρι" του πολυπονεμένου (όπως τελικά προκύπτει) πτυχίου μηχανολόγου όταν μιλάμε για θέματα ηλεκτρονικής διαχείρησης κινητήρα εσωτερικής καύσης, και περισσότερη ανάλυση του κώδικα. Τίποτε άλλο δεν θέλει.

Κύριλε, για να δωσουμε και στους υπολοιπους (αλλα και σε μενα) να καταλαβουμε......η μαμα αντλιά με AFR 11-12 δεν μπορεί να σηκώσει πιέσεις 1.6 over και 1,1 κοφτη ...σωστό?

Το είδα με τα μάτια μου αλλά και στου Γιώργο το ίδιο ισχύει (ανοίξαμε από 3ες, απο χαμηλά και μας εβγαλε safe mode σχεδον ταυτοχρονα).

Είναι bug να κοβει για την αιτία μη επάρκειας καύσιμου για το AFR που θελουμε?

Πόσο εύκολο είναι να καταργήσεις αυτήν την δικλείδα ασφαλείας και φυσικά ποιος τολμάει να το κάνει?

Μια τελευταία παρατήρηση και διόρθωσε με σε παρακαλώ.....

Αν τα Corsa OPC και Astra 1,6T είχαν αυτην την δικλείδα ασφαλείας θα είχαν θέμα λιωσίματος πιστονιού στον 4ο κύλινδρο?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα Corsa OPC και Astra 1,6T είχαν αυτην την δικλείδα ασφαλείας θα είχαν θέμα λιωσίματος πιστονιού στον 4ο κύλινδρο?

Τελείως διαφορετικό πρόβλημα.

Απο αντλίες μείγματα σασμάν μπέκ είμαστε κομπλέ. Τα μπιελοπίστονα έχουν το πρόβλημα

Edited by TwoFaCe
Link to comment
Share on other sites

VAG-Lover είναι ο Κώστας απο την REVO.

Η εσύ κάνεις λάθος στις μετρήσεις με το VAG COM ή το πρόγραμμα που φοράς είναι επικίνδυνο για το μοτέρ σου. Με τα λεγόμενα του προγραμματιστή σου !!

δεν ξερω κανενα Κωστα ουτε εχω προγραμματιστη το revo το περασα σε εξουσιοδοτημενη αντιπροσωπια μεσα σε 10 λεπτα και απο τοτε εχουν να με δουν .Εγω υπολογιζα γυρω στα 210 αλλα τα δεδομενα δειχνουν αλλα οπως και στο δρομο (δεν ξερω αν ειδες το videaki που ανοιγω με leon cupra μεχρη και την 5η ημαστε κοπια)...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κανενα Κωστα ουτε εχω προγραμματιστη το revo το περασα σε εξουσιοδοτημενη αντιπροσωπια μεσα σε 10 λεπτα και απο τοτε εχουν να με δουν .Εγω υπολογιζα γυρω στα 210 αλλα τα δεδομενα δειχνουν αλλα οπως και στο δρομο (δεν ξερω αν ειδες το videaki που ανοιγω με leon cupra μεχρη και την 5η ημαστε κοπια)...

Για στειλε link με το videaki να το δουμε......σημειωσε οτι το cupraII είναι γύρω στα 255-260 ps

Link to comment
Share on other sites

Για στειλε link με το videaki να το δουμε......σημειωσε οτι το cupraII είναι γύρω στα 255-260 ps

Εδώ είναι

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=323153

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο βιντεο που πατησες το Cupra ειναι μαμα σωστα?

Ε αυτό έλειπε! -_-

Το αναφέρει κιόλας στον τίτλο του video.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε KIRRA, αν και δεν εχουμε συναντηθεί θεωρω τα post σου πολυ σοβαρα και μετρημενα. Θυμαμαι την περιπτωση σου με το DSG κιβώτιο. Εχω ακούσει ότι παρουσιαζει μια δυσκολια στους προγραμματιστες. Δεν ειμαι γνώστης του θεματος περι DSG και ποσο χρειάζεται να μπει "χερι" και στο προγραμμα του DSG αλλά δεν θα σου ρίξω άδικο περι των παραπονων που εχεις για τους e-tunners.

Θα σου πω όμως ότι στα στέκια το "κοντράκιδων" παλαιότερα αλλά ακόμα και σήμερα ακούς συχνά την λέξη "το έχεις πειράξει το μοτερ?"

Αυτό απο μόνο του λέει πολλά. Το ρίσκο το γνωρίζουμε και καμια φορά το ξεπερνάμε πολύ εύκολα....(βάλε λίγο πίεση ακόμα, δώσε λίγο ροπή χαμηλά κλπκλπ)

Εχω και εγώ κοψίματα (safe mode σε over από χαμηλά) αλλά ήταν συνειδητή επιλογή μου (χρειάζομαι και εγω αντλία)

Τα παιδιά τα γνώρισα όπως και εσύ….βάζοντας πρόγραμμα και τα θωρώ πολύ σοβαρά και υπεύθυνα....Εχω την ίδια γνώμη και για τους OVERLOADers....και οι δύο είναι πολύ καλές επιλογές για πρόγραμμα σε τουρμπισια μοτέρ και όχι μόνο....

Απλά κανείς δεν είναι αλάνθαστος.....

Φιλε jovanni,

φυσικα και κανεις δεν ειναι αλανθαστος και πανω σε αυτο δικαιολογω τον καθενα, αρκει βεβαια και ο αλλος να το

παραδεχτει.

Το αυτοκινητο μου το πηγα με 5000 χλμ χωρις να του εχω κανει το παραμικρο εκτος απο ιδανικο στρωσιμο (ειναι και το δευτερο tsi που περασε απο τα χερια μου και τα δυο καινουργια).

Δεν ζητησα τιποτα αλλο δηλ φιλτρα, σκουπες κλπ γιατι απλως δεν με ενδιεφεραν τα 5-10 αλογα παραπανω, μονο το

προγραμμα για τα 200 και ουτε του εκανα τιποτα αλλο.

Το μονο που ζητησα οταν ειχα τα κοψιματα (οπως βλεπω και τα δικα σου) ηταν να ριξουμε λιγο τις ρυθμισεις, να βγαζω λιγωτερα μηπως διορθωθει αλλα οταν μου ειπαν οτι και ετσι μπορει να ειχα κοψιματα (που μαλλον θα ειχα) τοτε αποφασισα και το εβγαλα τελειως.

Το παραξενο ειναι οτι σε αλλους (revo/overload, κλπ) δεν βλεπω να υπαρχει αυτο το προβλημα, ουτε και αλλα προβληματα τουλαχιστον που να εχουν πεσει στην αντιληψη μου, οποτε κατι λαθος συμβαινει με το συγκεκριμενο.

Εφοσον δεν ημουν και ο μοναδικος, οπως φαινεται, με τα 'κοψιματα' τοτε η θα επρεπε να βρεθει λυση χωρις βεβαια επιπλεον κοστος, η θα επρεπε να βγει το προγραμμα και φυσικα να επιστραφουν τα χρηματα.

Αυτο λεει η κοινη λογικη και απο εκει κρινεται το κατα ποσο σοβαρος ειναι ο καθενας στη δουλεια του και οχι σε προσωπικο επιπεδο που ειναι κατι διαφορετικο και οπου οπως εχω πει δεν ειχα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζητησα τιποτα αλλο δηλ φιλτρα, σκουπες κλπ γιατι απλως δεν με ενδιεφεραν τα 5-10 αλογα παραπανω, μονο το

προγραμμα για τα 200 και ουτε του εκανα τιποτα αλλο.

Ενημερωτικά φίλτρα σκούπες κ εξάτμιση δεν τα βάζεις μόνο για τα άλογα,αλλά και για να "αναπνέει" καλύτερα και ο κινητήρας!!!Μπορεί να κάνω και λάθος!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά φίλτρα σκούπες κ εξάτμιση δεν τα βάζεις μόνο για τα άλογα,αλλά και για να "αναπνέει" καλύτερα και ο κινητήρας!!!Μπορεί να κάνω και λάθος!! :D

εχεις δικιο φιλε μου για να αναπνει καλυτερα το μοτερ πραγμα το οποιο και χρειαζεται οταν περασουμε τα 200 .Τωρα για την εξατμιση οχι κ τοσο αλλα για ψυχολογικους λογους tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε μου για να αναπνει καλυτερα το μοτερ πραγμα το οποιο και χρειαζεται οταν περασουμε τα 200 .Τωρα για την εξατμιση οχι κ τοσο αλλα για ψυχολογικους λογους tongue.gif

:D:lol:

Link to comment
Share on other sites

οχι ομως και στα tsi μας :D

Εισαγωγή: Πιο ελεύθερη εισαγωγή, περισσότερος κρύος αέρας (όγκος) στην μονάδα του χρόνου, περισσότερο καύσιμο αναλογικά, περισσότερα αλογα

Εξαγωγή: Μεγαλύτερη εξαγωγή , μεγαλύτερη και γρηγορότερη απαγωγή καυσαερίων - θερμότητας , μεγαλύτερο avans, περισσότερα άλογα....

Link to comment
Share on other sites

Γενικα επειδη γυρισα απο διακοπες και εχω χασει το θεμα και προσπαθω να καταλαβω τι γινετε και κατι χανω...

Φοραω E-tuners.

Εσπασε καποιο TSi Απο E-tuners?

Πρεπει να παμε να ρυθμισουμε κατι στον Κριτωνα?

Γυρισα για μια μερα αθηνα τα διαβασα αυτα και εμεινα!!!!!! ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΗΚΑ!

Παντως για τα κοψιματα που αναφερονται και εγω εχω παρατηρησει (και εχω αναφερει) ιδιεταιρα σε 2ες απο χαμηλα..

Ενημερωστε με εστω και με πμ συγνωμη αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω 40-50 σελιδες που εχω χασει!!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εξαγωγή: Μεγαλύτερη εξαγωγή , μεγαλύτερη και γρηγορότερη απαγωγή καυσαερίων - θερμότητας , μεγαλύτερο avans, περισσότερα άλογα....

καλα ολα αυτα αλλα στην θεωρια, η πραξη εδειξε οτι απο μπρος μεχρι πισω εξατμιση σε tuned tsi μονο αυτα που λες πετυχαινουμε

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά φίλτρα σκούπες κ εξάτμιση δεν τα βάζεις μόνο για τα άλογα,αλλά και για να "αναπνέει" καλύτερα και ο κινητήρας!!!Μπορεί να κάνω και λάθος!! :)

Στα 190-205 που ανεβαζουν ολες οι εταιρειες δεν υπαρχει συσταση για αλλαγη φιλτρων/εξατμισης.

Το εργοστασιακο φιλτρο ειναι και οπως εχει υπεραρκετο, οπως και η εξατμιση, για αυτα τα αλογα.

Τωρα για ψυχολογικους/ακουστικους κλπ λογους μπορεις να αλλαξεις οτι νομιζεις και φυσικα αν ειναι

σωστη η δουλεια μπορει να παρεις και 5-10 αλογα οπως ειπα.

Επαναλαμβανω ομως οτι πρεπει να γινει για αυτο το λογο σωστη/μελετημενη δουλεια, οχι βγαζω απο

το ταδε μοντελο και το βαζω εκει, η αυτο επειδη κανει στο ταδε μοντελο θα κανει και σε αυτο, γιατι

η ροη του αερα εισαγωγης (και η καθαροτητα του) καθως και της εξαγωγης ειναι κατι που αν δεν

εχει σωστα υπολογιστει, τοτε μονο κακο μπορεις να κανεις, εστω και αν σου δινει την εντυπωση

οτι το αυτοκινητο εχει παρει.

Ξερω ολα αυτα μπορει να ακουγονται φιλολογικα, γενικολογα αλλα στην βαση αυτα ισχυουν.

Εξαλλου κοστιζουν και δυσαναλογα με αυτο που μπορει να προσφερουν.

Προσωπικα θα διεθετα αυτα τα παραπανισια (εφοσον τα εχω) για βελτιωση των φρενων/αναρτησης με οποια

σειρα θελει ο καθενας.

Το να αναπνεει το μοτερ καλυτερα για να παρω 10 αλογα και να μην μπορω να σταματησω ουτε να στριψω τα

210-220 που θα εχω, δεν ειναι της αρεσκειας/επιλογης μου.

Link to comment
Share on other sites

Το να αναπνεει το μοτερ καλυτερα για να παρω 10 αλογα και να μην μπορω να σταματησω ουτε να στριψω τα

210-220 που θα εχω, δεν ειναι της αρεσκειας/επιλογης μου.

πες τα Παντελη....

Link to comment
Share on other sites

Το να αναπνεει το μοτερ καλυτερα για να παρω 10 αλογα και να μην μπορω να σταματησω ουτε να στριψω τα

210-220 που θα εχω, δεν ειναι της αρεσκειας/επιλογης μου.

Υπερβολικός είσαι. Μην ξεχνας το GTi iV φορουσε τα φρένα του TSi 140 και είχε και χειρότερο κράτημα (ημιάκαμπτος άξονας - όχι πολλαπλών συνδέσμων σήμερα) και έφτανε σε τρελές ιπποδυνάμεις. Μην υποτιμάς τους Γερμανούς. Τα φρένα είναι υπεραρκετα για 180-200 ps, αλλα για παρατεταμένο πάτημα, εκεί θα χρειαστείς κάτι σε Gti (312mm) λογο θερμοκρασιας.

Η εξατμιση γενικα σε βοηθά στην απαγωγή των καυσαερίων άρα και θερμοκρασίας. Ήδη η θερμοκρασία στο πυρόμετρο ενός GT φτάνει περίπου 950+ μετά από σκίσιμο!!! Είναι πολύ μεγάλη θερμοκρασία φαντάσου σε ένα πιεσμένο μοτέρ που βγαζει 220+. Μια ολοσωμη εξατμιση σου δινει χρονια ζωης στο μοτερ (μπουζι, εμβολα κλπ) αλλα και στην τουρμπινα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα επειδη γυρισα απο διακοπες και εχω χασει το θεμα και προσπαθω να καταλαβω τι γινετε και κατι χανω...

Φοραω E-tuners.

Εσπασε καποιο TSi Απο E-tuners?

Πρεπει να παμε να ρυθμισουμε κατι στον Κριτωνα?

Γυρισα για μια μερα αθηνα τα διαβασα αυτα και εμεινα!!!!!! ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΗΚΑ!

Παντως για τα κοψιματα που αναφερονται και εγω εχω παρατηρησει (και εχω αναφερει) ιδιεταιρα σε 2ες απο χαμηλα..

Ενημερωστε με εστω και με πμ συγνωμη αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω 40-50 σελιδες που εχω χασει!!

Ευχαριστω

Κώστα δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας.

Όπως επίσης και το θέμα με το σπασμένο TSI είναι ακομα θολο....

Προσπάθησε πάντως να λύσεις το θέμα με τα κοψίματα καθώς πρόκειται για γνωστό-λυμένο bug του εργοστασιακού προγράμματος. B)

Καλές Διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.