Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Να μου επιτρεψετε μια παρεμβαση;

Το 140αρι TSI με προγραμμα δυναμωνει πολυ και φτανει ενα κλικ κατω απο τα αλογα που παει το 170αρι με προγραμμα. (200-210)

Σε οτι εχει να κανει με τη διαχειριση της εξτρα ιπποδυναμης απο το αμαξωμα, αν προκειτε για το 170αρι, αυτο δεν εχει κανενα προβλημα.

312mm φρενα, σφιχτοτερη αναρτηση, πιο μεγαλοι τροχοι κ.λ.π.

Απο την αλλη πλευρα το 140αρι, ουτε αυτο αντιμετωπιζει καποιο ιδιαιτερο προβλημα, εαν ο κατοχος του ξερει τι θελει.

Σε ανοιχτο δρομο ειναι μια χαρα, αλλα σε πολυ κλειστο κομματι, εαν καποιος το πιεσει, εκει θα δειξει μεγαλες αδυναμιες, σε καμια περιπτωση ομως δε νομιζω οτι θα γινει "επικινδυνο", καθως λογω κατασκευης αυτα τα αυτοκινητα, ειναι αρκετα φιλικα προς το χρηστη και συγχωρουν αρκετες λαθος κινησεις.

Τα φρενα ειναι υπεραρκετα, αλλα λογικο ειναι πως κουραζονται ευκολοτερα απο του GT και παλι ομως ο βασικος παραγοντας ειναι ο οδηγος και μονο.

Βεβαια, εαν καποιος προτιθεται να κανει μια αναβαθμιση ιπποδυναμης σε ενα 140αρι και να προχωρησει επισης σε αναβαθμιση σε φρενα, αναρτησεις, τροχους κ.λ.π., τοτε θα πρεπει να σκεφτει πολυ σοβαρα μηπως το κοστος ανεβει τοσο πολυ, που η αγορα ενος καινουργιου GT (ή ακομα και GTI) ερθει περιπου στα ιδια επιπεδα.

Δεν ειναι ουτε λαθος, ουτε "ηλιθια" η παραπανω κινηση (ολοι αγαπαμε το αυτοκινητο μας και δυσκολευομαστε να το αποχωρηστουμε), απλως θα πρεπει καποιος να υπολογισει πολυ προσεκτικα και ρεαλιστικα τα χρηματα που προτιθεται να ξοδεψει, αλλα κυριως τι θα παρει στο τελος με αυτα τα χρηματα.

Εν κατακλειδι, ενα "παραφορτωμενο" 1.400αρι, με αρχικη τιμη 20-22.000 ευρω, εξτρα 10.000 ευρω και πραγματικη αξια μεταπωλησης 12-13.000ευρω.

Θελει πολυ σκεψη και πολυ καλους (και ρεαλιστικους) υπολογισμους μια τετοια κινηση.

Πολύ σωστός....!!!!

Link to comment
Share on other sites

OK εσυ ξερεις !! :huh:

Δεν χρειάζεται να αρπάζεσαι, αυτό που σου λέω για τα φρένα είναι γεγονός...Το αμάξι μου με τα εργοστασιακά τακάκια ένιωθα ότι δεν σταμάταγε...με το που έγαλα αγωνιστικά είδα τελείως διαφορετική συμπεριφορά στο φρενάρισμα. Το tsi sportline είτε έχει 140 είτε 200 άλογα θεωρώ πως δεν παύει να είναι ασφαλές και να έχει καλό πάτημα...απλά πρέπει ο οδηγός του να γνωρίζει τα όρια του αυτοκινήτου και να μην τα ξεπερνάει. Αυτό το θεωρείς υπερβολικό? Δεν πιστεύω πως έχει πρόβλημα ούτε η ανάρτηση ούτε τα φρένα .....μια χαρά είναι...κυκλοφορουν πολύ χειρότερα στο δρόμο ...αυτά να φοβάσαι....

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω εξατμιση και εισαγωγη στο gt πρεπει να περιμενω το stage2 της revo?Και αν δεν ερθει ποτε??Α και κατι ακομα..Ο παζαροπουλος το προγραμμα που περναει ειναι απο γνωστο ελληνα βελτιωτη.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα με το να ριχνεις λεφτα πανω στο αμαξι σου (σε λογικα πλαισια)εγω το θεωρω σαν επενδυση ασε που κληδωνεις το θεμα της μεταπωλησης για καποιο χρονικο διαστημα .Μην ξεχναμε πως μονο τα τελη κτκλοφοριας κ η ασφαλεια ενος gti ισοδυναμουν με προγραμμα στο tsi σε μονο 1 χρονο ετσι ....(δεν βαζω μεσα τις βενζινες τ ετους) :ninja:

Ο καθενας ειναι υπολογος των πραξεων tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

στις επενδυσεις αποτερος σκοπος ειναι το κερδος συμφωνω απλα εδω κερδιζεις σε αλλες μορφες οπως ευχαριστηση οδηγησης,γκαζια γουστα κτλ καταλαβατε πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω εξατμιση και εισαγωγη στο gt πρεπει να περιμενω το stage2 της revo?Και αν δεν ερθει ποτε??Α και κατι ακομα..Ο παζαροπουλος το προγραμμα που περναει ειναι απο γνωστο ελληνα βελτιωτη.

...μαλλον δεν αξίζει τον κόπο.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αρπάζεσαι, αυτό που σου λέω για τα φρένα είναι γεγονός...Το αμάξι μου με τα εργοστασιακά τακάκια ένιωθα ότι δεν σταμάταγε...με το που έγαλα αγωνιστικά είδα τελείως διαφορετική συμπεριφορά στο φρενάρισμα. Το tsi sportline είτε έχει 140 είτε 200 άλογα θεωρώ πως δεν παύει να είναι ασφαλές και να έχει καλό πάτημα...απλά πρέπει ο οδηγός του να γνωρίζει τα όρια του αυτοκινήτου και να μην τα ξεπερνάει. Αυτό το θεωρείς υπερβολικό? Δεν πιστεύω πως έχει πρόβλημα ούτε η ανάρτηση ούτε τα φρένα .....μια χαρά είναι...κυκλοφορουν πολύ χειρότερα στο δρόμο ...αυτά να φοβάσαι....

Aν και [ΟΤ] τι τακακια εβαλες γιατι ενδιαφερομαι!Οντως τα μαμησια εχουν λιγο προβλημα,και μην σας πω οτι το FSI της μανας μου εχει καλυτερη αισθηση στο πενταλ!Δεν ξερω γιατι :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Aν και [ΟΤ] τι τακακια εβαλες γιατι ενδιαφερομαι!Οντως τα μαμησια εχουν λιγο προβλημα,και μην σας πω οτι το FSI της μανας μου εχει καλυτερη αισθηση στο πενταλ!Δεν ξερω γιατι :rolleyes:

Έβαλα EBC κόκκινα αγωνιστικά μπροστά και πράσινα πίσω.Πραγματικά το αμάξι φρενάρει απίστευτα...βέβαια όλα τα καλά έχουν και το τίμημά τους....σφυρίζουν ...που και που....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός....!!!!

σωστος αν και το tsi με λιγα εξτρα δεν νομιζω οτι χανει το αμαξι,εχει καλη αξια μεταπωλησης,εδω πολυ φορτωμενα tsi Πουλανε και μεχρι 22.000

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο πίσω από GTI = 58 ευρώ... Πλαϊνα μασπιεδάκια 100 ευρώ το σετ. Ανάρτηση με ελατήρια από GTI = 460 ευρώ κομπλέ... Ζάντες 17" GTI (non-OEM) = 480 ευρώ... Ελαστικά 225/45/17 = 500 ευρώ... Φρένα καινούργια GTI = 900 ευρώ κομπλέ, με 312x25 εμπρός και 286x12 πίσω...

Πάντα για νέα, από την αντιπροσωπεία, εκτός από τις ζάντες και τα λάστιχα...

ΣΥΝ... Αλλη τουρμπίνα (άλλος κωδικός στο 140άρι, άλλος στο 170άρι, κι άλλος στο GTI..... Αυτό λέει το ΕΤΚΑ)

ΣΥΝ... Βάλε κι έναν πιο ενισχυμένο δίσκο πλατώ αν πας για GTI Setup....

Συνολικό κόστος: Γιατί δεν αγόραζες πιο καλά GTI εξ αρχής;!

Και δε μιλήσαμε για μπεκ, αντλίες βενζίνης, εξατμίσεις, εργατικά, intercooler (αν θελήσει να πάει κάποιος σε S3 cooler) και ΕΓΓΥΗΣΗ...

Δε νομιζω να ειχε κανεις τα λεφτα να αγορασει το GTI και πηρε TSI ...

Και αφου το θετεις και ετσι. Η διαφορα TSI - GTI ειναι 10.000 Ε... δεν το χαλαει αυτον με τον TSI να βαλει ενα προγραμμα με 750 Ε και να εχει καλυτερες επιδοσεις απο ενα αμαξι 10.000 Ε παραπανω απο το δικο του :) (Για να σε προλαβω, μιλαω μονο για επιδοσεις!!! μη με αρχισεις για φρενα και για στησιμο... αν και παλι δε νομιζω να θελεις 9.200 Ε για τα φρενα και το στησιμο του GTI)

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω εξατμιση και εισαγωγη στο gt πρεπει να περιμενω το stage2 της revo?Και αν δεν ερθει ποτε??Α και κατι ακομα..Ο παζαροπουλος το προγραμμα που περναει ειναι απο γνωστο ελληνα βελτιωτη.

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά tsi και gt έχουν την ίδια εισαγωγή και στην εξάτμιση αυτό που διαφέρει είναι το ελεύθερο μεσαίο καζανάκι που φοράει το gt.

Δε πιστεύω να θεωρείς διαφορά τις δύο ίσιες μπούκες του τελικού του gt.

Οπότε με αυτά που φοράς, μη περιμένεις για 2 στάδιο...κάνε κατευθείαν ντού στο 1ο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ειχε κανεις τα λεφτα να αγορασει το GTI και πηρε TSI ...

Και αφου το θετεις και ετσι. Η διαφορα TSI - GTI ειναι 10.000 Ε... δεν το χαλαει αυτον με τον TSI να βαλει ενα προγραμμα με 750 Ε και να εχει καλυτερες επιδοσεις απο ενα αμαξι 10.000 Ε παραπανω απο το δικο του <_< (Για να σε προλαβω, μιλαω μονο για επιδοσεις!!! μη με αρχισεις για φρενα και για στησιμο... αν και παλι δε νομιζω να θελεις 9.200 Ε για τα φρενα και το στησιμο του GTI)

Φρενα και αναρτησεις απο Gti κτυπας στις αγγελιες με 500 και 600 euro και τα δυο :S

ΔΕΝ υποστηριζω οτι ειναι το ιδιο αυτοκινητο απλα και εμεις με τα Tsi Δεν κανουμε και τρελα ονειρα... με λιγα λεφτακια καααααατι κανουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά tsi και gt έχουν την ίδια εισαγωγή και στην εξάτμιση αυτό που διαφέρει είναι το ελεύθερο μεσαίο καζανάκι που φοράει το gt.

Δε πιστεύω να θεωρείς διαφορά τις δύο ίσιες μπούκες του τελικού του gt.

Οπότε με αυτά που φοράς, μη περιμένεις για 2 στάδιο...κάνε κατευθείαν ντού στο 1ο!!!!

Κατι λαθος καταλαβες.Εχω αλλαξει εξατμιση απο καταλυτη και πισω Φ 63.5 και εισαγωγη βαρελακι της forge.

Link to comment
Share on other sites

Κατι λαθος καταλαβες.Εχω αλλαξει εξατμιση απο καταλυτη και πισω Φ 63.5 και εισαγωγη βαρελακι της forge.

Ομπό withstupid.gif !!!!

Μάλλον βρισκόμουν αλλού!!!

Λάθη είναι αυτά...συμβαίνουν :(

Link to comment
Share on other sites

Να μου επιτρεψετε μια παρεμβαση;

Το 140αρι TSI με προγραμμα δυναμωνει πολυ και φτανει ενα κλικ κατω απο τα αλογα που παει το 170αρι με προγραμμα. (200-210)

Σε οτι εχει να κανει με τη διαχειριση της εξτρα ιπποδυναμης απο το αμαξωμα, αν προκειτε για το 170αρι, αυτο δεν εχει κανενα προβλημα.

312mm φρενα, σφιχτοτερη αναρτηση, πιο μεγαλοι τροχοι κ.λ.π.

Απο την αλλη πλευρα το 140αρι, ουτε αυτο αντιμετωπιζει καποιο ιδιαιτερο προβλημα, εαν ο κατοχος του ξερει τι θελει.

Σε ανοιχτο δρομο ειναι μια χαρα, αλλα σε πολυ κλειστο κομματι, εαν καποιος το πιεσει, εκει θα δειξει μεγαλες αδυναμιες, σε καμια περιπτωση ομως δε νομιζω οτι θα γινει "επικινδυνο", καθως λογω κατασκευης αυτα τα αυτοκινητα, ειναι αρκετα φιλικα προς το χρηστη και συγχωρουν αρκετες λαθος κινησεις.

Τα φρενα ειναι υπεραρκετα, αλλα λογικο ειναι πως κουραζονται ευκολοτερα απο του GT και παλι ομως ο βασικος παραγοντας ειναι ο οδηγος και μονο.

Βεβαια, εαν καποιος προτιθεται να κανει μια αναβαθμιση ιπποδυναμης σε ενα 140αρι και να προχωρησει επισης σε αναβαθμιση σε φρενα, αναρτησεις, τροχους κ.λ.π., τοτε θα πρεπει να σκεφτει πολυ σοβαρα μηπως το κοστος ανεβει τοσο πολυ, που η αγορα ενος καινουργιου GT (ή ακομα και GTI) ερθει περιπου στα ιδια επιπεδα.

Δεν ειναι ουτε λαθος, ουτε "ηλιθια" η παραπανω κινηση (ολοι αγαπαμε το αυτοκινητο μας και δυσκολευομαστε να το αποχωρηστουμε), απλως θα πρεπει καποιος να υπολογισει πολυ προσεκτικα και ρεαλιστικα τα χρηματα που προτιθεται να ξοδεψει, αλλα κυριως τι θα παρει στο τελος με αυτα τα χρηματα.

Εν κατακλειδι, ενα "παραφορτωμενο" 1.400αρι, με αρχικη τιμη 20-22.000 ευρω, εξτρα 10.000 ευρω και πραγματικη αξια μεταπωλησης 12-13.000ευρω.

Θελει πολυ σκεψη και πολυ καλους (και ρεαλιστικους) υπολογισμους μια τετοια κινηση.

+1!

Επισης, ενω η ισχυς στα 2 μοντελα (TSI και GT) με προγραμματισμο ερχεται πρακτικα στα ιδια επιπεδα και η διαφορα σε αναρτηση / φρενα εχει κατα την αποψη μου περισσοτερη σχεση με το στυλ οδηγησης παρα με το αν ειναι προγραμματισμενο ή οχι. Ετσι κι αλλιως τοσο το στησιμο οσο και η πεδηση ειναι εξαιρετικα και στο TSI.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη πλευρα το 140αρι, ουτε αυτο αντιμετωπιζει καποιο ιδιαιτερο προβλημα, εαν ο κατοχος του ξερει τι θελει.

Σε ανοιχτο δρομο ειναι μια χαρα, αλλα σε πολυ κλειστο κομματι, εαν καποιος το πιεσει, εκει θα δειξει μεγαλες αδυναμιες, σε καμια περιπτωση ομως δε νομιζω οτι θα γινει "επικινδυνο", καθως λογω κατασκευης αυτα τα αυτοκινητα, ειναι αρκετα φιλικα προς το χρηστη και συγχωρουν αρκετες λαθος κινησεις.

Τα φρενα ειναι υπεραρκετα, αλλα λογικο ειναι πως κουραζονται ευκολοτερα απο του GT και παλι ομως ο βασικος παραγοντας ειναι ο οδηγος και μονο.

Εν κατακλειδι, ενα "παραφορτωμενο" 1.400αρι, με αρχικη τιμη 20-22.000 ευρω, εξτρα 10.000 ευρω και πραγματικη αξια μεταπωλησης 12-13.000ευρω.

+1

Σωστος...

Link to comment
Share on other sites

Να μου επιτρεψετε μια παρεμβαση;

Το 140αρι TSI με προγραμμα δυναμωνει πολυ και φτανει ενα κλικ κατω απο τα αλογα που παει το 170αρι με προγραμμα. (200-210)

Σε οτι εχει να κανει με τη διαχειριση της εξτρα ιπποδυναμης απο το αμαξωμα, αν προκειτε για το 170αρι, αυτο δεν εχει κανενα προβλημα.

312mm φρενα, σφιχτοτερη αναρτηση, πιο μεγαλοι τροχοι κ.λ.π.

Απο την αλλη πλευρα το 140αρι, ουτε αυτο αντιμετωπιζει καποιο ιδιαιτερο προβλημα, εαν ο κατοχος του ξερει τι θελει.

Σε ανοιχτο δρομο ειναι μια χαρα, αλλα σε πολυ κλειστο κομματι, εαν καποιος το πιεσει, εκει θα δειξει μεγαλες αδυναμιες, σε καμια περιπτωση ομως δε νομιζω οτι θα γινει "επικινδυνο", καθως λογω κατασκευης αυτα τα αυτοκινητα, ειναι αρκετα φιλικα προς το χρηστη και συγχωρουν αρκετες λαθος κινησεις.

Τα φρενα ειναι υπεραρκετα, αλλα λογικο ειναι πως κουραζονται ευκολοτερα απο του GT και παλι ομως ο βασικος παραγοντας ειναι ο οδηγος και μονο.

Βεβαια, εαν καποιος προτιθεται να κανει μια αναβαθμιση ιπποδυναμης σε ενα 140αρι και να προχωρησει επισης σε αναβαθμιση σε φρενα, αναρτησεις, τροχους κ.λ.π., τοτε θα πρεπει να σκεφτει πολυ σοβαρα μηπως το κοστος ανεβει τοσο πολυ, που η αγορα ενος καινουργιου GT (ή ακομα και GTI) ερθει περιπου στα ιδια επιπεδα.

Δεν ειναι ουτε λαθος, ουτε "ηλιθια" η παραπανω κινηση (ολοι αγαπαμε το αυτοκινητο μας και δυσκολευομαστε να το αποχωρηστουμε), απλως θα πρεπει καποιος να υπολογισει πολυ προσεκτικα και ρεαλιστικα τα χρηματα που προτιθεται να ξοδεψει, αλλα κυριως τι θα παρει στο τελος με αυτα τα χρηματα.

Εν κατακλειδι, ενα "παραφορτωμενο" 1.400αρι, με αρχικη τιμη 20-22.000 ευρω, εξτρα 10.000 ευρω και πραγματικη αξια μεταπωλησης 12-13.000ευρω.

Θελει πολυ σκεψη και πολυ καλους (και ρεαλιστικους) υπολογισμους μια τετοια κινηση.

Η σκέψη μου είναι λίγο διαφορετική επειδη έχω TSI 140 και τονίζω ότι μπορεί να ήταν άλλη αν ήμουν κάτοχος GT. Ένα TSI 140 GT sport έχει 20750 ενώ ένα GT 24300.Αν πάρει κάποιος το TSI 140 GT sport προσθέσει με 800 ευρώ το ESP που είναι στάνταρ στο GT, ζάντες vw αντιπροσωπίας της αρεσκείας του 17 ιντζών (όπως εγώ τις Estoril με 430 ευρώ)(αναφέρθηκε ότι 225-45-17 είναι σωστότερη διάσταση για την ασφάλεια του αυτοκινήτου-και συμφωνώ απόλυτα), προσθέσει φρένα GT/GTi με 900 ευρώ (μου φαίνονται υπερβολικά πολλά αλλά υπάρχει αγγελλία με αυτό το ποσό), προσθέσει ανάρτηση Βilstein 1000 ευρώ (οι περισσότεροι πιστεύω παραδέχονται πως είναι μακράν καλύτερη από τη μαμά GT) και πρόγραμμά π.χ. e-tuners (που έχω ακούσει πάει κοντά στα 650 ευρώ), και βάλει και τις διπλές μπούκες για την καλαισθησία της υπόθεσης με 100 ευρώ (τόσο μου στοίχισε προσωπικά) έχει ένα σύνολο 24630.

Αν επιλέξει κάποιο GT θα χρειαστεί 24300+650πρόγραμμα=24950 (και με υποδεέστερη κατά τη γνώμη μου ανάρτηση).¶ρα σε καμιά περίπτωση δεν έχει κάνει λάθος όσον αφορά το κόστος. Μοναδικές παραφωνίες μια τέτοιας επιλογής είναι οτί και πάλι θα λείπουν το σηματάκι GT στο πίσω μέρος, το κουμπάκι Winter!!! και τα πίσω φιμέ (ο καθένας κρίνει τη σπουδαιότητα των 3 που προαναφέρθησαν).

Τα αναφέρω αυτά όχι για να διαφωνίσω με κάποιον αλλά τουλάχιστον να σταματήσουν αυτοί που κατηγορούν τα TSI 140 ότι είναι μεγάλο σφάλμα η βελτίωσή τους.Σφάλμα είναι αν κοιτάς μόνο τα άλογα χωρίς ούτε να σου περάσει από το μυαλό να αλλάξεις φρένα επειδή απλά δεν τα χρειάστηκες. Επίσης όσον αφορά μεταπωλητική αξία πιστεύω ότι εφόσον πουλάς αυτοκίνητο με πρόγραμμα απευθύνεσαι σε ειδικό κοινό υποψήφιων αγοραστών που θα ξοδέψει τα ίδια λεφτά για 2 αντικειμενικά ισάξια αυτοκίνητα.

Κλείνοντας θέλω να σας τονίσω και το παράγοντα της δυνατότητας σταδιακής βελτίωσης (με τη σωστή σειρά -πρώτα φρένα) άρα και της σταδιακής πληρωμής του εγχειρήματος. Δηλαδή κάποιος που δεν θέλει να μπλέξει με τράπεζες μπορεί να βελτιώσει το καμάρι του σιγά- σιγά όποτε έχει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχουμε σκισει το τοπικ κατι τελευταιο απο μενα

Λαστιχα εβαλες; Εργασιες για ολα αυτά;

Και μην ξεχνας και κατι τελευταιο και σημαντικο. Το 70% των αγοραστων που θα ερθουν να αγορασουν το αμαξι σου ( Εκτος απο κατι τρελαμενους σαν και εμας που θα το ρισκαρουν ) δεν θελουν να εχει αλαχτει ουτε βιδα, το θεωρουν πιο αξιοπιστο ( Αντε να εχει μπει και προγραμμα απο αντιπροσωπια ή απο γνωστο οικο το πολυ-πολυ)

Αυτο στο λεω εκ πειρας

ΥΓ Και εγω σιγα-σιγα το ξεχρεωνω το αυτοκινητο και τα εχω ολα απο την πρωτη μερα !

Edited by nik gt
Link to comment
Share on other sites

παιδες σημερα εβαλα το προγραμμα της ρεβο και απλα το αμαξι πεταει. Το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ομωσ ειναι να εχει καλα λασιχα. Ειμαι με τα εργοστασιακα και δεν κρατιεται το ατιμο. Η διαφορα απιστευτη. Η τιμη στα 1000 ευρω. Και παντα με εγγυηση αντιπροσωπειας. Ο 1 στην κοζανη. Μολις ηρθε και το περασα. Περισσοτερα αργοτερα((να το τεσταρω και καλα :D )

Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη μου είναι λίγο διαφορετική επειδη έχω TSI 140 και τονίζω ότι μπορεί να ήταν άλλη αν ήμουν κάτοχος GT. Ένα TSI 140 GT sport έχει 20750 ενώ ένα GT 24300.Αν πάρει κάποιος το TSI 140 GT sport προσθέσει με 800 ευρώ το ESP που είναι στάνταρ στο GT, ζάντες vw αντιπροσωπίας της αρεσκείας του 17 ιντζών (όπως εγώ τις Estoril με 430 ευρώ)(αναφέρθηκε ότι 225-45-17 είναι σωστότερη διάσταση για την ασφάλεια του αυτοκινήτου-και συμφωνώ απόλυτα), προσθέσει φρένα GT/GTi με 900 ευρώ (μου φαίνονται υπερβολικά πολλά αλλά υπάρχει αγγελλία με αυτό το ποσό), προσθέσει ανάρτηση Βilstein 1000 ευρώ (οι περισσότεροι πιστεύω παραδέχονται πως είναι μακράν καλύτερη από τη μαμά GT) και πρόγραμμά π.χ. e-tuners (που έχω ακούσει πάει κοντά στα 650 ευρώ), και βάλει και τις διπλές μπούκες για την καλαισθησία της υπόθεσης με 100 ευρώ (τόσο μου στοίχισε προσωπικά) έχει ένα σύνολο 24630.

Αν επιλέξει κάποιο GT θα χρειαστεί 24300+650πρόγραμμα=24950 (και με υποδεέστερη κατά τη γνώμη μου ανάρτηση).¶ρα σε καμιά περίπτωση δεν έχει κάνει λάθος όσον αφορά το κόστος. Μοναδικές παραφωνίες μια τέτοιας επιλογής είναι οτί και πάλι θα λείπουν το σηματάκι GT στο πίσω μέρος, το κουμπάκι Winter!!! και τα πίσω φιμέ (ο καθένας κρίνει τη σπουδαιότητα των 3 που προαναφέρθησαν).

Τα αναφέρω αυτά όχι για να διαφωνίσω με κάποιον αλλά τουλάχιστον να σταματήσουν αυτοί που κατηγορούν τα TSI 140 ότι είναι μεγάλο σφάλμα η βελτίωσή τους.Σφάλμα είναι αν κοιτάς μόνο τα άλογα χωρίς ούτε να σου περάσει από το μυαλό να αλλάξεις φρένα επειδή απλά δεν τα χρειάστηκες. Επίσης όσον αφορά μεταπωλητική αξία πιστεύω ότι εφόσον πουλάς αυτοκίνητο με πρόγραμμα απευθύνεσαι σε ειδικό κοινό υποψήφιων αγοραστών που θα ξοδέψει τα ίδια λεφτά για 2 αντικειμενικά ισάξια αυτοκίνητα.

Κλείνοντας θέλω να σας τονίσω και το παράγοντα της δυνατότητας σταδιακής βελτίωσης (με τη σωστή σειρά -πρώτα φρένα) άρα και της σταδιακής πληρωμής του εγχειρήματος. Δηλαδή κάποιος που δεν θέλει να μπλέξει με τράπεζες μπορεί να βελτιώσει το καμάρι του σιγά- σιγά όποτε έχει.

+1000

και οι τιμες που εγραψες ειναι υπερβολικες, με πολυ λιγοτερο κοστος κανεις to tsi πολυ καλυτερο απο το μαμα gt, αρκει να εχεις ορεξη και να ψαξεις...

εγω πηρα εν γνωση μου tsi ενω θα μπορουσα να παρω gt και εβαλα σαν οριο χρηματων, για τη βελτιωση, το κοστος του gt... (τωρα αν παρεις ενα gt full extra σου φτασει 30.000€ και σου παει 35 με τις βελτιωσεις... μπορει να ειναι λαθος επιλογη?!)

και...

1)ειμαστε εκτος θεματος,ας ανοιξουν ενα καινουργιο θεμα ''αξιζει να βελτιωσεις το tsi ή οχι?!''

και 2) και σημαντικοτερο, ο καθενας κανει τις επιλογες του, κ κουμαντο στην τσεπη του, και κανενας δεν μπορει να τον κατακρινει για αυτο...

γιατι με την λογικη αυτη, κ οσοι βελτιωνουν τα gti με s3 setup κανουν ''βλακια'' γιατι δεν πηραν κατευθειαν ενα s3??? αλλα δεν παει ετσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν με τα 430 ευρώ που αναφέρω έβαλα στην παραγγελλία μου ζάντες 17 ιντζών Estoril. Και ναι είχε και λάστιχα πάνω όταν ήρθε, δεν ήρθε με τις ζάντες :D Pirelli p Zero Rosso σε διάσταση 225/45/17. Δεν είναι αξεσουάρ είναι έξτρα εργοστασιακός εξοπλισμός. Οι τιμές που βάζω είναι υπερβολικά τσιμπημένες αλλά το κάνω να τονίσω ότι και πάλι συμφέρει. Και δεν βάζω πως άνετα πουλάς και τα παλιά σου φρένα, και την ανάρτηση gt sport σε αδερφάκια π.χ. 1,6 fsi :D

Εννοείται ότι πολλοί βάζουν δόσεις αλλά πάλι μερικοί άλλοι κολυμπάν μέχρι εκεί που πατάνε- δε νομίζω να είναι κακό.(έβαλα και γω ένα χρόνο δόσεις και δε θέλω να με πνίγουν από έκεί και πέρα- όταν έχω θα το βελτιώνω...)

Και οι υποψήφιοι αγοραστές θα το διαλέξουν με την βελτίωση του (άρα θα είναι πισιρικάδες που δεν τους νοιάζει και τόσο αν έχεις πειράξει βίδα (θα ψάχνουν απλά Golf με 200 άλογα και ας είναι και fsi) αλλά και στη περίπτωση που το ξανακάνεις νορμάλ για να το δώσεις πιο δύσκολα θα φύγει ένα Gt από ένα Τsi :thumbsup: (Το tsi απευθύνεται σε πιο ευρύ κοινό)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεπερασε το 240 στο κοντερ αλλα δεν μπορεσα να το δωσω τερμα. πιστευω 245 καπου εκει. Και αισθητη η διαφορα στην καταναλωση. 1000 Ε το προγραμμα και επιπλεον 350 για το κουμπι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.