Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Κανενα αλλο νεο για προγραμμα απο καμια αλλη εταιρεια ?? Δεν ελεγε καποιος οτι θα βαλει το προγραμμα του Μπουλεκου???

Link to comment
Share on other sites

Αντε Αντε τα 200αρια μας αναψαν τα αιματα και εξαφανιστηκαν! που είστε ρεεεεεΕ??? "Φτιαξτε μας" λιγο πειτε μας εμπειριες!

μετα την συμπληρωση 12500 χιλομετρων οφειλω να πω οτι το αμαξι ζοηρεψε περισσοτερο (μαλλον ανοιγμα κινητηρα) και ισως να ειμαι κοντα στα 210 πλεον και εχω σκοπο να το παω ΤΕΡΜΑ οσο παει σε πιεση ροπη και αλογα....!

Link to comment
Share on other sites

Κανενα αλλο νεο για προγραμμα απο καμια αλλη εταιρεια ?? Δεν ελεγε καποιος οτι θα βαλει το προγραμμα του Μπουλεκου???

προγραμμα απο μπουλεκο?????????? χαχαχα!

και κουζινα απο την INTEL? :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

apostolh παιζει να μιλησουμε με Pm μαλλον θα σε ακολουθησω και εγω απλα χρειαζομαι λιγο απο τα φωτα σου... Αλλαζει το αυτοκινητο ολοκληρο? ειναο τελειως διαφορετικο 200αρη?

Link to comment
Share on other sites

apostolh παιζει να μιλησουμε με Pm μαλλον θα σε ακολουθησω και εγω απλα χρειαζομαι λιγο απο τα φωτα σου... Αλλαζει το αυτοκινητο ολοκληρο? ειναο τελειως διαφορετικο 200αρη?

καμια σχεση το αμαξι πριν και μετα μα καμια ομως... μπορουμε να κανονισουμε να βρεθουμε να δεις τι εννοω... και δεν μιλαω για 200... μιλαω για παραπανω απο 200...! οτι θελεις ειμαι στην διαθεση σου

Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση το αμαξι πριν και μετα μα καμια ομως... μπορουμε να κανονισουμε να βρεθουμε να δεις τι εννοω... και δεν μιλαω για 200... μιλαω για παραπανω απο 200...! οτι θελεις ειμαι στην διαθεση σου

Σκέφτεσαι να αλλάξεις και την υπόλοιπη εξάτμιση?

Αν βάλεις ελεύθερο καταλύτη και ανοίξει κι άλλο...μιλάμε για κανονικό διάβολο μετά!

Πυρόμετρο έβαλες? Για να δούμε τι παίζει με θερμοκρασίες καυσαερίων.

Είναι που είναι ψησταριά εκει μέσα...μη χτυπήσει με 200άλογα κανένα 1000αρικο και τα πάρουμε όλα σούπα!! dead.gif

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι να αλλάξεις και την υπόλοιπη εξάτμιση?

Αν βάλεις ελεύθερο καταλύτη και ανοίξει κι άλλο...μιλάμε για κανονικό διάβολο μετά!

Πυρόμετρο έβαλες? Για να δούμε τι παίζει με θερμοκρασίες καυσαερίων.

Είναι που είναι ψησταριά εκει μέσα...μη χτυπήσει με 200άλογα κανένα 1000αρικο και τα πάρουμε όλα σούπα!! dead.gif

με το ιντερκουλερ του s3 και την μοντα που εχω κανει με την χοανη δεν νομιζω να εχω τρελες θερμοκρασιες αλλα η αληθεια ειναι οτι ενα πυρομετρο θα το βαλω.

ο καταλυτης ειναι τεραστιος δεν νομιζω να θελει αλλαγμα αλλα ειναι μια ιδεα και αυτη... ειμαι υπο σκεψη ακομα...!!! συντομα πολυ συντομα θα δημοσιευσω φωτογραφιες και απο χοανη αλλα και απο δυναμομετρηση στον μαλιωρα...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι να αλλάξεις και την υπόλοιπη εξάτμιση?

Αν βάλεις ελεύθερο καταλύτη και ανοίξει κι άλλο...μιλάμε για κανονικό διάβολο μετά!

Πυρόμετρο έβαλες? Για να δούμε τι παίζει με θερμοκρασίες καυσαερίων.

Είναι που είναι ψησταριά εκει μέσα...μη χτυπήσει με 200άλογα κανένα 1000αρικο και τα πάρουμε όλα σούπα!! dead.gif

Αν κρινω απο του "γιατρου" (Golf GT - MED9.5 , induction kit, catback, Intercooler S3, 220+ΗΡ) με σωστη ρυθμιση (κυριως AFR) βλεπαμε 750οC @ downpipe maximum σε τελικες, που ειναι απολυτα ασφαλης θερμοκρασια. Γενικα οι κινητηρες αμεσου ψεκασμου δεν σηκωνουν ευκολα πυρομετρο ενω ειναι και αρκετα ανθεκτικοι.

Link to comment
Share on other sites

με το ιντερκουλερ του s3 και την μοντα που εχω κανει με την χοανη δεν νομιζω να εχω τρελες θερμοκρασιες αλλα η αληθεια ειναι οτι ενα πυρομετρο θα το βαλω.

ο καταλυτης ειναι τεραστιος δεν νομιζω να θελει αλλαγμα αλλα ειναι μια ιδεα και αυτη... ειμαι υπο σκεψη ακομα...!!! συντομα πολυ συντομα θα δημοσιευσω φωτογραφιες και απο χοανη αλλα και απο δυναμομετρηση στον μαλιωρα...

Δηλαδη δεν θα δεις διαφορα αν βαλεις φουλ εξατμιση?Η μηπως η διαφορα θα ειναι πολυ μικρη και δεν αξιζει να δωσεις τοσα ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν θα δεις διαφορα αν βαλεις φουλ εξατμιση?Η μηπως η διαφορα θα ειναι πολυ μικρη και δεν αξιζει να δωσεις τοσα ευρω?

δεν ξερω αν αξιζει να δωσω αλλα 800-900 ευρα για να κερδισω 5 αλογα...! νομιζω οτι καλυτερα να τα ξοδεψω σε μειωση βαρους...!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αξιζει να δωσω αλλα 800-900 ευρα για να κερδισω 5 αλογα...! νομιζω οτι καλυτερα να τα ξοδεψω σε μειωση βαρους...!

Και εγω αυτο πιστευω αλλα δεν ξερω..Απο τι εχω ακουσει και διαβασει το DP και ενας καταλυτης βοηθαει παρα πολυ στην ροη των καυσαεριων.Οποτε μαζι με προγραμμα φιλτρο η καμπηλη της δυναμης του αυτοκινητου θα ειναι σιγουρα πιο <γεματη> ψιλα με φουλ εξατμιση.Αρα δεν ειναι μονο τα 5 αλογα ειναι και η σωστη λειτουργια του κινητηρα στις μεσαιες και ψιλες στροφες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευω αλλα δεν ξερω..Απο τι εχω ακουσει και διαβασει το DP και ενας καταλυτης βοηθαει παρα πολυ στην ροη των καυσαεριων.Οποτε μαζι με προγραμμα φιλτρο η καμπηλη της δυναμης του αυτοκινητου θα ειναι σιγουρα πιο <γεματη> ψιλα με φουλ εξατμιση.Αρα δεν ειναι μονο τα 5 αλογα ειναι και η σωστη λειτουργια του κινητηρα στις μεσαιες και ψιλες στροφες.

+100000000000000000000000000

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευω αλλα δεν ξερω..Απο τι εχω ακουσει και διαβασει το DP και ενας καταλυτης βοηθαει παρα πολυ στην ροη των καυσαεριων.Οποτε μαζι με προγραμμα φιλτρο η καμπηλη της δυναμης του αυτοκινητου θα ειναι σιγουρα πιο <γεματη> ψιλα με φουλ εξατμιση.Αρα δεν ειναι μονο τα 5 αλογα ειναι και η σωστη λειτουργια του κινητηρα στις μεσαιες και ψιλες στροφες.

+100000

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αξιζει να δωσω αλλα 800-900 ευρα για να κερδισω 5 αλογα...! νομιζω οτι καλυτερα να τα ξοδεψω σε μειωση βαρους...!

Ο άλλος στην παρουσίαση του δικού του tsi έβγαλε 224 με 30+ ροπή!

Το σκέφτεσαι να βάλεις milltek και να σου 300αρίσει????

(Μιλάμε πάντα για μέτρηση στο μαλλιώρα!!) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος στην παρουσίαση του δικού του tsi έβγαλε 224 με 30+ ροπή!

Το σκέφτεσαι να βάλεις milltek και να σου 300αρίσει????

(Μιλάμε πάντα για μέτρηση στο μαλλιώρα!!) <_<

Μπα με milltek δεν προκειται να δει ειναι πολυ απλη.Με καμια custom ομως...

Link to comment
Share on other sites

Μπα με milltek δεν προκειται να δει ειναι πολυ απλη.Με καμια custom ομως...

Custom made απο ποιόν και με τι τεχνογνωσία?

Εδώ όσοι φτιάχνουν αξιολογα κομμάτια είναι αντίγραφα των επωνύμων!!

Link to comment
Share on other sites

Έ και μιας και μιλάμε για 200άρια, έχει κανέις υπόψη το πρόγραμμα της ΑΒΤ?

Λέει στο site 210άλογα με 29ροπή ...2χρόνια εγγύηση ή 100.000χλμ!

Καλή περίπτωση ακούγεται...αλλά φαρμάκι μιας και φτάνει το 1,5 χαρτί!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δεί το προγραμμα της ABT και έχει και καλό διάγραμμα αν κρίνω από τα λίγα που ξέρω.

Ωστόσο επίδή επικοινωνησα με τον Έλληνα αντιπροσωπο μου είπε 1450 ευρω.... ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ

Νομίζω πάντως ότι πληρώνεις το όνομα και την αξιοπιστία του οίκου!

Εγώ θα το προτιμούσα αν ήθελα να διαθέσω τα χρήματα μου προς αυτό το σκοπό.

Βλέπουμε μελλοντικά... Επίσης ανυπομωνω να δω αν θα βγάλει η ΜΤΜ προγραμμα δεν μπορώ να καταλαβω γιατι το έχει καθυστερησει τόσο...

Έχει κανεις κανα νεο?

Link to comment
Share on other sites

βασικα οποις ξερει απο χειροποιητεσ εξατμησεισ και αξιοπιστεσ ασ δωσει καμια ιδεα γιατι θελω και εγω να βαλω...

βασικα απ'οτι εχω ακουσει δεν σρειαζεται και ιδιεταιρη μελετη...απλα να ξερει ο μαστορασ τι κανει...

εμενα ενασ μου ειπε οτι θελει να μου καταργησει τον προκαταλυτη και να μου βαλει μετα εναν δικο του και οτι αυτο θα δωσει μεγαλη διαφορα στο αμαξι,,,,εσασ πωσ σασ ακουγεται για πεσ ρε αποστολη...εσυ τι βρηκεσ???

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο ....δεν μορω αλλο αυτη την σκουπιτσα του τσι εχετε κατι αλλο κατα νου...θελω να κρατησω τον παπα γιατι εχω βαλει φιλτρο...απλα θα ηθελα μια μεγαλυτερη και ανθεκτικοτερη σκουπιτσα για μπροστ...

Link to comment
Share on other sites

βασικα οποις ξερει απο χειροποιητεσ εξατμησεισ και αξιοπιστεσ ασ δωσει καμια ιδεα γιατι θελω και εγω να βαλω...

βασικα απ'οτι εχω ακουσει δεν σρειαζεται και ιδιεταιρη μελετη...απλα να ξερει ο μαστορασ τι κανει...

εμενα ενασ μου ειπε οτι θελει να μου καταργησει τον προκαταλυτη και να μου βαλει μετα εναν δικο του και οτι αυτο θα δωσει μεγαλη διαφορα στο αμαξι,,,,εσασ πωσ σασ ακουγεται για πεσ ρε αποστολη...εσυ τι βρηκεσ???

ελα αγορι καλημερα...

εγω φιλε εβαλα χειροποιητη απο downpipe και πισω με 60mm σωληνα! για τα αλογα που παιζουμε και για τις πιεσεις που παιζουμε δεν χρειαζεται ουτε καν 63.5... τωρα αν καποιος θελει να βαλει δεν ειναι κακο. δεν εχω μεσεο καζανακι και εχω μονο τελικο εντελως ελευθερο. το κοστος δεν ξεπερασε τα 650 ευρω και ειναι και αθορυβη. οποιος θελει πληροφοριες μπορει να με ρωτησει οτι θελει...

επισης η χοανη ειναι ετοιμη πλεον... φωτογραφιεσ θα βρειτε στο ακολουθο λινκ

http://www.carsinspections.com/forum/viewtopic.php?t=49

μην σας φοβιζει το θεαμα! το αποτελεσμα ειναι παραπανω απο ικανοποιητικο...!

Link to comment
Share on other sites

http://www.carsinspections.com/forum/viewtopic.php?t=49

μην σας φοβιζει το θεαμα! το αποτελεσμα ειναι παραπανω απο ικανοποιητικο...!

Αν και πατεντιαρικο μου αρεσει αρκετα.Φαινεται κιολας να αποδιδει συμφωνα με αυτα που λενε τα παιδια.Ποιο ειναι το κοστος με την τοποθετηση?Βεβαια δεν μου αρεσει πολυ η ιδεα να ανοιξω τρυπες διπλα απο τα προβολακια...αλλα τι να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν και πατεντιαρικο μου αρεσει αρκετα.Φαινεται κιολας να αποδιδει συμφωνα με αυτα που λενε τα παιδια.Ποιο ειναι το κοστος με την τοποθετηση?Βεβαια δεν μου αρεσει πολυ η ιδεα να ανοιξω τρυπες διπλα απο τα προβολακια...αλλα τι να κανουμε.

εγγυημενα σου λεω οτι η αποδοση σου θα ανεβει ΑΙΣΘΗΤΑ. το κοστος ειναι καπου στα 170 ευρω. εγω ο ιδιος δεν το πιστευα οταν το οδηγησα μολις μπηκε η χοανη πανω. λεω μου κανανε και αλλο update? χαχα! εμενα δεν με ενοχλησανε καθολου οι τρυπες... μπροστα στα καλη τι ειναι ο πονος? χεχεχεχ!

Link to comment
Share on other sites

εγγυημενα σου λεω οτι η αποδοση σου θα ανεβει ΑΙΣΘΗΤΑ. το κοστος ειναι καπου στα 170 ευρω. εγω ο ιδιος δεν το πιστευα οταν το οδηγησα μολις μπηκε η χοανη πανω. λεω μου κανανε και αλλο update? χαχα! εμενα δεν με ενοχλησανε καθολου οι τρυπες... μπροστα στα καλη τι ειναι ο πονος? χεχεχεχ!

Μη μπείς το χειμώνα σε τίποτα απόνερα και σου γίνει σφουγγάρι μπάνιου! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.