Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

oxi..an exeis anoixei me gti mama kai tsi me overload?

Οχι, με TSI e-tuners που ειχα ανοιξει πηγαιναμε μαζι, με overload που ειχα ανοιξει το Οverload φοραγε i/c, φιλτρο, εξατμιση (dp,καταλυτης) καθως και αναβαθμισμενο προγραμμα και διαφορα ηταν 3 αμαξια νομιζω ..

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα κοιτουσα την ροπη στο φασμα στροφων κ οχι τα αλογα..αν ηθελα να βαλω καποιο προγραμμα..

καλα κανετε κ συγκρινετε τα αυτοκινητα σας κ βαζετε κ μεταξυ σας κοντρες για να τα δειτε κ στην πραξη...ΑΛΛΑ η διαφημιση παει συννεφο.Γιατι?

πειρατε καλυτερη τιμη η προσπαθειτε να πεισετε τον εαυτο σας?

Σε καθε περιπτωση επαναλλαμβανω καλα κανετε κ τα συγκρινετε.

Οσον αφορα με τα GTi πειτε τα πιο σιγα γιατι τσατιζονται οι κατοχοι εδω μεσα.

Τωρα γιατι τσατιζετε καποιος που ξερει οτι εχει ενα καλυτερο αυτοκινητο σαν συνολο ακομα το δεν το εχω

καταλαβει..Μαλλον τελικα οι τελικες μετρανε εδω μεσα η καλυτερα τα 0-400.

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα κοιτουσα την ροπη στο φασμα στροφων κ οχι τα αλογα..αν ηθελα να βαλω καποιο προγραμμα..

καλα κανετε κ συγκρινετε τα αυτοκινητα σας κ βαζετε κ μεταξυ σας κοντρες για να τα δειτε κ στην πραξη...ΑΛΛΑ η διαφημιση παει συννεφο.Γιατι?

πειρατε καλυτερη τιμη η προσπαθειτε να πεισετε τον εαυτο σας?

Σε καθε περιπτωση επαναλλαμβανω καλα κανετε κ τα συγκρινετε.

Οσον αφορα με τα GTi πειτε τα πιο σιγα γιατι τσατιζονται οι κατοχοι εδω μεσα.

Τωρα γιατι τσατιζετε καποιος που ξερει οτι εχει ενα καλυτερο αυτοκινητο σαν συνολο ακομα το δεν το εχω

καταλαβει..Μαλλον τελικα οι τελικες μετρανε εδω μεσα η καλυτερα τα 0-400.

Ελα ρε οκ. Κανενας δεν τσατιζεται που εχει GTi ......Αλλοι ειναι αυτοι που τσατιζονται και ακομα δεν μπορουν να ξεπερασουν τις ητες...και απο δικαιολογιες ενα σωρο..δεν ειναι μαμα..και σου πα μου πες...τεσπα οπως ειχα ξαναπει δεν θα ασχοληθω και θα το κανω.... καλα κανει και πιστευει ο καθενας οτι θελει...αλλα αφου ρε παιδια εχετε κανει τις συγκρισεις σας ακομα δεν εχετε βγαλει ακρη για τα προγραμματα?βασικα ο καθενας το σπιτι του θα πενεψει αλλος revo αλλος οverload.....αλλα απο τις δικες μου εμπειριες με καποια ανοιγματα με tsi και προγραμμα το μονο που ειδα αρκετα δυνατο ηταν του bpp...δεν ξερω τι προγραμμα φοραει αλλα η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να ειναι 1-2 αμαξια μπροστα απο tsi revo..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν βάλω πρόγραμμα (οποιαδήποτε εταιρία) θα πρέπει να ξεχάσω την 95άρα βενζίνη;

Συγνωμη αλλα.....

Εχεις ρωτησει το ιδιο πραγμα εδω:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=266312

και σου εχω απαντησει εδω:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=266331

Πρεπει να σου απαντησει καποιος συκγεκριμενα ? :heart:

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα μπαινει μεσω OBD θυρας οσο για τις εγγυησεις ειναι γραπτες... Δεν νομιζω να χρειαζεται να τα ξανα πω... Α και ξεχασα να πω οτι εαν δεν εισαι ευχαριστημενος απο το προγραμμα της REVO μεσα σε 30 μερες απο την μερα που θα το βαλεις μπορεις να το ξαναβγαλεις και να παρεις τα λεφτα σου πισω :heart:

Τα ιδια ακριβως μου προσφέρουν e-tuners και overload + χαμηλωτερη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Παντως για να ολοκληρώσω λίγο την αποψη που σχηματισα σήμερα ειναι οτι με ολα τα άλλα μαμα λίγες ειναι οι διαφορες. Ο καθε ενας κανει τις επιλογές του. Εγω το σκίζω περιστασιακα. Προγραμμα και αργότερα miltek Και i/c θα του βάλω για το κέφι μου. Απλα προς το παρών απο τα 750 της Revo στα 520 της Overload ειναι μεγαλη διαφορα για ενα πρόγραμμα που θα παρω τις ιδιες εγγυησεις γραπτως και αναβαθμίσεις και αναπροσαρμογές στο καθετι που αλλάζω

Link to comment
Share on other sites

Ρε σπόρε εγώ εβαλα remus αλλα δεν την πληρωσα και 2000.

Σπορος εισαι και φαινεσαι :heart:

Ποιος σου ειπε οτι εχει 2000 η μιλτεκ? Θα σε φτιαξω απο κοντα αλητη εσενα...

Δευτερον: Οσο αφορα την REVO εγω δεν την εχω θεοποιησει απλα ειμαι ευχαριστημενος !!! και αν ηταν να βαλω παλι προγραμμα παλι REVO θα εβαζα για προσωπικους μου λογους !! Εσυ απο την αλλη θεοποιεις την Overload !!! και απαξιωνεις την REVO χωρις να ξερεις τι σου γινεται!!! Δε θελω να μιλησω για την Overload γιατι δεν ειναι σωστο...

Ακου να δεις φιλε Βασιλη, επειδη μιλησαμε απο κοντα και δε φανηκες τοσο ειρων...

Πρωτον, χεστηκα τι κανει ο μεν και χεστηκα τι κανει ο δε.

Να τονισω, revo ειχα σε 20vt απο το 2001, και ξερω πολυυυυ καλα τι μου γινεται πιστεψε με.

Επισης, δεν αναφερθηκα για εσενα και την θεοποιηση, αλλα γενικα βλεπω revo vs overload, και ειδα πολλους απαξιωτικους χαρακτηρισμους προς την overload...

Πλεον με καποιες επαφες με βελτιωτες που εχω, εχω δει και μαθει πολλα πραγματα για το τι κρυβεται πισω απο τις καμερες, αυτα θα τα μαθεις απο κοντα αν θες πραγματικα.

Το οτι η revo ετυχε να εχει καβατζα εταιρειες και να πλασαρει προγραμματα σε μεγαλυτερο βαθμο απ'οτι αλλοι βελτιωτες δε σημαινει οτι ειναι και ''καποια'΄εταιρεια...

Ειναι σιγουρα μια κορυφαια εταιρεια αλλα στον ανταγωνισμο δε ξεχωριζει για κανεναν απολυτως λογο...

Τωρα οσο αφορα αυτα που λες για τρεις ανθρωπους με μερακι κτλπ ακουγοντε πολυ γελια (σαν να μιλαμε γιατον μαστρομητσο που εχει συνεργειο στην γειτονια) ;):lol: και μονο διαφημιση φαινεται να κανεις -_-

Ο Μαστρομητσος λοιπον αυτη τη στιγμη που εχει σα 2η δουλεια αυτο το μαγαζι εχει φτιαξει custom προγραμματα που πριονιζουν πολλα επωνυμα σε ασφαλη επιπεδα...

Και επειδη μαλλον δε το ξερεις καποιες αντιπροσωπειες πλασαρουν τα προγραμματα της overload και θα τα πλασαρουν ακομα πιο πολλες με τον καιρο.

Και ναι προτιμω να δωσω 100 Ε παραπανω και να εχω ενα προγραμμα με το ονομα REVO (με οτι συναπεγεται αυτο) παρα 100 Ε λιγοτερα και να εχω ενα προγραμμα απο μια εταιρεια με 3 ατομα που εχουν μερακι για δουλεια ... :lol: :lol:

Kρατα εσυ το ονομα και οι αλλοι την διαφορα στον δρομο :wub:

Eγω θα σου πω τι προσφερει η REVO επειδη εχω κι ολας :

α)Προγραμματισμο εγκεφαλου μεσω OBD θυρας μεσα 15 λεπτα (χωρις να βγαινει ο εγκεφαλος απο τον κινητηρα)

β)Εγγυηση στον εγκεφαλο για 2 χρονια

γ)Εγγυηση για την σωστη λειτοργεια του προγραμματος εφ'ορου ζωης

δ)Δωρεαν αναβαθμιση του λογισμικου (εαν βγει)

ε)Μερικες αντιπρωσοπειες VW ειναι αντιπροσωποι και της REVO οποτε δεν εχεις προβλλημα με την εγγυηση και αν φυγει το προγραμμα απο update μπορεις να το ξανα περασεις σε αυτους

στ)Και τελος το ονομα και την επωνυμια που εχει η REVO ...

Υ.Γ 2 Αν παντως δεν υπηρχε η REVO (ευτυχως ομως που υπαρχει) αναμεσα απο Overload και η E-tuners θα πηγαινα E-tuners με κλειστα τα ματια...

Ωραια, ας δουμε τωρα τι κανει η βρωμο-οβερλοουντ

α) Eαν ηξερες τον λογο που αποφευγουν να το κανουν απο OBD II θα ελεγες, ''τι κανουν οι μαλακες στην revo?'' boot mode εστι

β) Ετυχε να τα φτυσει ενας εγκεφαλος απο gt και οχι απο λαθος των παιδιων αλλα απο μλκια στο συνεργειο και την επομενη μερα ειχε καινουριο εγκεφαλο ο ιδιοκτητης.

γ) Αυτο εννοειται

δ) Κι αυτο εννοειται

ε) Υπαρχουν ηδη αντιπροσωπειες απλα δε κραζουν.

στ) Καλα ελεος, αυτο δε το σχολιαζω, δηλαδη αν βαλω e-tuners θα ντρεπομαι να κυκλοφορησω... :heart:

Υ.Γ. 2 Δικαιωμα σου ειναι φιλε μου εννοειτε...η ρεβο ειναι η θεα των προγραμματων...ΤΕΛΟΣ. :rolleyes:

Καλα να εισαι εννοειτε και με απροβληματιστα χιλιομετρα,

ο καθενας τα γουστα του...

Εγω ανεφερα κατι για την ρεβο, γιατι αν μου επιτρεπεις ξερω ενα κλικ πραγματακια περισοτερα απο εσενα :wub:

Απο κει και περα, ας ληξει το θεμα με την οβερλοουντ, επειδη ουτε διαφημιση θελω να κανω ουτε τπτ,

αλλα αν ξαναδω απαξιωτικα λογια θα το αναφερω...

Τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Kρατα εσυ το ονομα και οι αλλοι την διαφορα στον δρομο :heart:

Δυστυχως φιλε μου κανενας δεν μπορει να δει την πραγματικη διαφορα που κανει ενα software σωστο (=100% αξιοπιστια, με 95% επιδοσεις, σωστη λειτουργια και διατηρηση εγγυησης ), γιατι κανενας δεν μπορει να δει τον κωδικα.

Ειδικα στα TSI, ουτε το καυσιμο δεν μπορεις να δεις , ουτε wideband L δεν εχουν απο το εργοστασιο και το αποτελεσμα συγκρισης να περιοριζεται στις "καροτσες" και το βαρυγδουπο ονομα και οχι ποιο μοτερ θα παθει μακροπροθεσμα βλαβη (τοτε που δεν θα υπαρχει εγγυηση...) δουλευοντας με 13.5:1 αντι για 11,5:1

Το αλλο με την καταπονηση του κομπρεσσορα το αφηνω απλα ασχολιαστο, οταν γραφεται οτι το προγραμμα δεν ειναι τοσο δυνατο στις μεσαιες για να μην καταπονειται ο κομπρεσσορας (που φυσικα καποιος το ειπε στους κατοχους...) ... χαος η βελτιωση ακομα στη χωρα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μη μου θεοποιειτε την revo που πλεον εχει γινει η χειροτερη των custom στις ρυθμισεις με στοχο τον ανταγωνισμο.

Ονομα παιρνετε, ολα τα αλλα ειναι κοινα...

Η overload ειναι απο τρεις ανθρωπους με μερακι που το κανουν σαν 2η δουλεια αυτο για την κ@υλα τους μεχρι ενα σημειο, γι'αυτο και η διαφορα χρηματων...

Αν θυμασαι καλα ολα ξεκινησαν απο αυτο το post, οταν αρχιζεις και λες οτι η REVO ειναι η χειροτερη ολων, χωρις αποδειξεις και χωρις τεκμηριωμενες αποψεις, τι θελεις να σου πω ?

Ρωταει ενα παιδι και λεει τι προγραμμα να βαλει και βγαινεις εσυ και λες η REVO ειναι το χειροτερη βαλε OVERLOAD που ειναι η καλυτερη και ειναι 3 μαστορια με κ@υλα κτλπ

Φιλε μου αυτο δεν ειναι πληροφορηση αλλα παραπληροφορηση, δυσφημιση της (REVO) και στη συνεχεια διαφημιση της (OVERLOAD) :D

Εγω δε μιλησα ποτε απαξιωτικα για την OVERLOAD... και δεν εχω συμφερον απο κανεναν.. απλα δινω οτι πληροφοριες εχω απο το προγραμμα της REVO.. και βρες μου ενα σημειο που θεοποιω την REVO...

Tωρα εσυ βγαινεις και και προσπαθεις να βρεις κανα πελατη για την OVERLOAD (με φρασεις οπως τις παραπανω...) εμενα αυτο δε μου αρεσει... Αν θες να βοηθισεις καποιον να επιλεξει ενα προγραμμα καντο με βαση τι προσφερει η OVERLOAD σε σχεση με τα αλλα προγραμματα ...

Link to comment
Share on other sites

Ακου να δεις φιλε Βασιλη, επειδη μιλησαμε απο κοντα και δε φανηκες τοσο ειρων...

Επισης, δεν αναφερθηκα για εσενα και την θεοποιηση, αλλα γενικα βλεπω revo vs overload, και ειδα πολλους απαξιωτικους χαρακτηρισμους προς την overload...

Και επειδη μαλλον δε το ξερεις καποιες αντιπροσωπειες πλασαρουν τα προγραμματα της overload και θα τα πλασαρουν ακομα πιο πολλες με τον καιρο.

αλλα αν ξαναδω απαξιωτικα λογια θα το αναφερω...

Τα λεμε

Πρωτον. Δεν ειρωνευτικα κανεναν

Δευτερον. Βρες μου εναν απο τους πολλους απαξιωτικους χαρακτηρισμους προς την ΟVERLOAD. Γιατι εγω δεν ειδα κανεναν να απαξιωνει την OVERLOAD και νομιζω φωναζεις χωρις λογο...

Tριτον. Οταν λες πλασαρουν τα προγραμματα της ΟVERLOAD τι εννοεις την κονσερβα DIGITUNE ή προγραμματα του Κυριλλου απο την Πατρα ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα GT εχω... δε καταλαβα λάθος. Μου ειπε +5 κιλα ροπη και για να ΜΗΝ καταλάβω λαθος του λέω δηλαδη πόσα?

Το παληκαρι όπου μιλήσαμε ήταν ενα Νίκος (δε συγκράτησα επώνυμο).

24 to GT + 5 (!) = 29 ΜΑX

Το 32-33 που ειναι?

Τα 2-3 κιλα ροπη παραπανω δεν ειναι τοσο ευκολη υποθεση για τον συγκεκριμενο κινητηρα και μαλιστα οταν εχει ηδη φτασει περιπου στα ορια του (παντα μιλαμε χωρις αλλες εσωτερικες επεμβασεις που και αυτες αν γινονται ειναι ακομα στο θεωρητικο πεδιο).

Τελικα ποιος ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ εχει μετρησει max ροπη με προγραμμα ΜΟΝΟ, γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οτι ηταν να γινει θα γινει. Alea jacta est, Overload

Μπραβο καλοδουλευτω και μιας και φορας μονο προγραμμα τι λες γιαυτο το Σαβ-κο να κανουμε καμια δοκιμη στο γνωστο σημειο ? Ποιος αλλος ψηνεται ???

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα στα TSI, ουτε το καυσιμο δεν μπορεις να δεις , ουτε wideband L δεν εχουν απο το εργοστασιο και το αποτελεσμα συγκρισης να περιοριζεται στις "καροτσες" και το βαρυγδουπο ονομα και οχι ποιο μοτερ θα παθει μακροπροθεσμα βλαβη (τοτε που δεν θα υπαρχει εγγυηση...) δουλευοντας με 13.5:1 αντι για 11,5:1

Mα υπαρχει ανθρωπος που υποτιθεται πως προγραμματιζει xωρις wideband στην εξατμιση τουλαχιστον αν δεν εχει προσβαση απο την obd και τα διαγνωστικα?? Αν και νομιζω πως ''πλουσια'' τα golf αποδιδουν καλυτερα ψηλα μαζι με πιεση.

Τις συνεπειες μακροπροθεσμα τις αγοραζεις μαζι με τα προγραμματα, κακην καλως, οτιδηποτε διαφορετικο του εργοστασιου εχει τις συνεπειες του.

Αν θυμασαι καλα ολα ξεκινησαν απο αυτο το post, οταν αρχιζεις και λες οτι η REVO ειναι η χειροτερη ολων, χωρις αποδειξεις και χωρις τεκμηριωμενες αποψεις, τι θελεις να σου πω ?

Ρωταει ενα παιδι και λεει τι προγραμμα να βαλει και βγαινεις εσυ και λες η REVO ειναι το χειροτερη βαλε OVERLOAD που ειναι η καλυτερη και ειναι 3 μαστορια με κ@υλα κτλπ

Φιλε μου αυτο δεν ειναι πληροφορηση αλλα παραπληροφορηση, δυσφημιση της (REVO) και στη συνεχεια διαφημιση της (OVERLOAD) :D

Εγω δε μιλησα ποτε απαξιωτικα για την OVERLOAD... και δεν εχω συμφερον απο κανεναν.. απλα δινω οτι πληροφοριες εχω απο το προγραμμα της REVO.. και βρες μου ενα σημειο που θεοποιω την REVO...

Tωρα εσυ βγαινεις και και προσπαθεις να βρεις κανα πελατη για την OVERLOAD (με φρασεις οπως τις παραπανω...) εμενα αυτο δε μου αρεσει... Αν θες να βοηθισεις καποιον να επιλεξει ενα προγραμμα καντο με βαση τι προσφερει η OVERLOAD σε σχεση με τα αλλα προγραμματα ...

Ρε συ Βασιλη, μη δημιουργεις καινουρια ποστ χωρις λογο.

ΕΙΠΑ: Στις ρυθμισεις της ειναι η χειροτερη των custom θελοντας να πω οτι νομιζοντας πως αγοραζοντας revo θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

Επειδη ξερω σου ξαναλεω δυο πραγματακια παραπανω στο θεμα των ρυθμισεων επετρεψε μου να εκφερω αποψη.

Ξερω πολυ καλα τι ειναι πληροφορηση και τι παραπληροφορηση.

Χεστηκα επισης που θα παει και ποιος να βαλει προγραμμα...

Επειδη σου ξαναλεω επειδη τελευταια εχω δει αρκετα και επειδη ρεβο ειχαν πριν βγει στην παραγωγη το αυτοκινητο που εχεις.

Τα παιδια στην overload δε χρειαζονται κανεναν να του κανει κονε για πελατες, απλα καποιοι πελατες πρεπει να ανοιξουν τα ματια τους και να ψαχτουν για το τι πραγματικα συμφερει, αν πιστευεις οτι συμφερει το revo με γεια σου με χαρα σου.Τελος.

Πρωτον. Δεν ειρωνευτικα κανεναν

Δευτερον. Βρες μου εναν απο τους πολλους απαξιωτικους χαρακτηρισμους προς την ΟVERLOAD. Γιατι εγω δεν ειδα κανεναν να απαξιωνει την OVERLOAD και νομιζω φωναζεις χωρις λογο...

Tριτον. Οταν λες πλασαρουν τα προγραμματα της ΟVERLOAD τι εννοεις την κονσερβα DIGITUNE ή προγραμματα του Κυριλλου απο την Πατρα ?

Πρωτον: οχι

Δευτερον: Με το μπαρμπαμητσο και το ''συνεργειο'' εγω το ξεκινησα?θυμισε μου...

Τριτον: Οτιδηποτε, ειτε το μεν ειτε το δε, κατα βαση ειναι κονσερβες.

Και μιας που ψοφας για συγκρισεις, εσυ νομιζεις οτι το προγραμμα σου εχει φτιαχτει στην vw?

Οσον αφορα τον Κυριλλο επειδη δε τον ξερεις καν και δε ξερεις τι πραγματικα μπορει να κανει αυτος ο ανθρωπος καλυτερα να μην τον αναφερεις καθολου και κακως που αναφερθηκε σε αυτο το τοπικ.

Δεν ειναι για τα δοντια ολων αυτος ο ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

gi ayto emena moy fenete oti den anoigei xamhla!an einai etsi kalytera pou evala revo..mhn pathei tpt kai o compressor.

Παιδια γτ εχετε φαει τετοιο κολλημα...κανενας δεν πειραζει τον κομπρεσσορα..ξεκολλατε.. :D κανονιστε και καμια αλλη μερα εκτος απο σκ να συναντη8ουμε κανα βραδυ..για τους νεοτερους το λεω πυ μπορουν και κα8ημερινες.. :o

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Βασιλη, μη δημιουργεις καινουρια ποστ χωρις λογο.

ΕΙΠΑ: Στις ρυθμισεις της ειναι η χειροτερη των custom θελοντας να πω οτι νομιζοντας πως αγοραζοντας revo θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

Επειδη ξερω σου ξαναλεω δυο πραγματακια παραπανω στο θεμα των ρυθμισεων επετρεψε μου να εκφερω αποψη.

Ξερω πολυ καλα τι ειναι πληροφορηση και τι παραπληροφορηση.

Χεστηκα επισης που θα παει και ποιος να βαλει προγραμμα...

Επειδη σου ξαναλεω επειδη τελευταια εχω δει αρκετα και επειδη ρεβο ειχαν πριν βγει στην παραγωγη το αυτοκινητο που εχεις.

Τα παιδια στην overload δε χρειαζονται κανεναν να του κανει κονε για πελατες, απλα καποιοι πελατες πρεπει να ανοιξουν τα ματια τους και να ψαχτουν για το τι πραγματικα συμφερει, αν πιστευεις οτι συμφερει το revo με γεια σου με χαρα σου.Τελος.

Πρωτον: οχι

Δευτερον: Με το μπαρμπαμητσο και το ''συνεργειο'' εγω το ξεκινησα?θυμισε μου...

Τριτον: Οτιδηποτε, ειτε το μεν ειτε το δε, κατα βαση ειναι κονσερβες.

Και μιας που ψοφας για συγκρισεις, εσυ νομιζεις οτι το προγραμμα σου εχει φτιαχτει στην vw?

Οσον αφορα τον Κυριλλο επειδη δε τον ξερεις καν και δε ξερεις τι πραγματικα μπορει να κανει αυτος ο ανθρωπος καλυτερα να μην τον αναφερεις καθολου και κακως που αναφερθηκε σε αυτο το τοπικ.

Δεν ειναι για τα δοντια ολων αυτος ο ανθρωπος.

Τα περι μπαρμπαμητσος αρχησαν αφου εσυ ξεκινησες ...

Τωρα αν πραγματικα ξερεις πως δουλευει το προγραμμα της REVO και εχεις τοσες πολλες γνωσεις οπως λες, που μπορεις να λες οτι ειναι η χειροτερη ενω σε θεμα επιδοσεων ειναι ακριβως η ιδια με τις αλλες εταιρειες, τοτε μην αφησεις τις γνωσεις σου να πανε χαμενες...

Εγω δε λεω να βαλουν ολοι REVO επειδη εβαλα εγω, απλα λεω τις εντυπωσεις μου απο το προγραμμα και τι προσφερει το συγκεκριμενο προγραμμα ..

Ο καθενας κανει τις επιλογες του..

Οσον αφορα τον Κυριλλο δεν τον ξερω τον ανθρωπο αλλα και παλι δεν ειπα τιποτα κακο για τον ανθρωπο.. Απλα Ρωταω τα προγραμματα της ΟVERLOAD ειναι δικα του (τα βαζει αυτος) ή ειναι κονσερβα της DIGITUNE ?? Γιατι πιστευω οτι ο κοσμος εχει μπερδευτει ..

Tωρα αυτα, περι για το τι μπορει να κανει ο συγκεκριμενος και οτι δε πρεπει να τον αναφερω καν.... Δε τα σχολιαζω καν..

Tεσπα δε βγαινει ακρη αν εσυ εισαι προκατηλημενος με την REVO δε μπορω να σε κανω να αλλξεις γνωμη...

Απλα δε χρειαζοντε σχολιασμοι στυλ ειναι η χειροτερη ολων κτλπ...

Αν δε σου αρεσει απλα δεν βαζεις ;)

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας κανει τις επιλογες του..

+1 ;)

Απλα Ρωταω τα προγραμματα της ΟVERLOAD ειναι δικα του (τα βαζει αυτος) ή ειναι κονσερβα της DIGITUNE ??

Κατ'επιλογη του πελατη.

Tεσπα δε βγαινει ακρη αν εσυ εισαι προκατηλημενος με την REVO δε μπορω να σε κανω να αλλξεις γνωμη...

Απλα δε χρειαζοντε σχολιασμοι στυλ ειναι η χειροτερη ολων κτλπ...

Αν δε σου αρεσει απλα δεν βαζεις :lol:

Ρε συ bill δεν ειμαι προκατηλημενος, εχω σε οικογενειακο αυτοκινητο 20vt revo ποσα χρονια και ΔΕΝ προκειται να το αλλαξω γιατι ειμαι ευχαριστημενος για αυτο που ειναι, τελος. Βεβαια το ειχαμε βαλει σε εποχη που η ρεβο ηταν απο τις ελαχιστες εταιρειες στον ανταγωνισμο.

Πλεον ομως που πολλοι μπορουν να προωθησουν τις γνωσεις του, και δε μιλαω για τον overload αλλα για τους e-tuners, για τον Aνδριανακη, για για για....ειναι μεγαλος ο ανταγωνισμος, ομως η ρεβο συνεχιζει να πετσοκοβει στις τιμες για κατι που δεν εχει διαφορες ουσιαστικες με καποιο αλλο προγραμμα...

Θελω να καταλαβεις οτι δε κανω διαφημιση, ουτε δυσφημιση, μπορει να ελεγα τα ιδια και για τον Κριτωνα (e-tuners) αν μου τον συγκρινες με την ρεβο...

Τεσπα, ας το τελειωσουμε εδω γιατι ηδη εχουμε κανει αρκετη διαφημιση και για τους δυο και τα υπολοιπα απο κοντα σε κλιμα σουβλακιου και μπυρας.

Edited by pitsirikos-1.8T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, βάλτε το καλά στο μυαλό σας.

Όσο ικανοποιημένοι κι να είστε τώρα, ανεξάρτητα με το ποιός είναι μπροστά ή είναι πίσω στα πατήματα, η ορθότητα της επιλογής προγράμματος θα φανεί αργότερα.

Έχοντας ξοδέψει πολύ περισσότερο χρόνο σε προβληματισμό και σκέψεις παρά για προγραμματισμό αυτοκινήτων, ταπεινή μου γνώμη είναι ότι σε δύο με τρία χρόνια θα ξέρετε αν κάνατε καλή επιλογή προγράμματος.

Γιατί η επιτυχία ή η αποτυχία κρίνεται σε βάθος χρόνου. Όχι μόνο σε 5, 10 ή 1000 πατήματα με φίλους.

Γιατί πρόγραμμα σημαίνει παρέμβαση σε κάτι που από το εργοστάσιο είναι καλορυθμισμένο.

Δηλαδή εμείς, που έχουμε πολύ περιορισμένη πρόσβαση στην έρευνα και εξέλιξη που έχει γίνει από την εταιρεία παραγωγής, καλούμαστε να "βελτιώσουμε" κάτι που μερικές δεκάδες εξειδικευμένων μηχανικών έφαγαν μήνες ή χρόνια να σχεδιάσουν. Ακούγεται παράξενο, έτσι δεν είναι;

Όταν η παρέμβαση γίνεται μελετημένα, με σύνεση και λαμβάνοντας υπόψη μελλοντικές συνέπειες στη μακροχρόνια χρήση του κινητήρα οι ελπίδες να πάνε όλα κατ'ευχήν αυξάνονται. Γιατί δε μας φτάνει να επιζήσει απλώς ο κινητήρας την κακομεταχείριση. Πρέπει να συνεχίσει να λειτουργεί σωστά όπως την πρώτη ημέρα. Για να γίνει όμως αυτό χρειάζεται συντήρηση και υποστήριξη.

Η συντήρηση από μόνη της δεν αρκεί. Χρειάζεται συνεχής τεχνική υποστήριξη για να μπορέσει να υπάρξει καλό αποτέλεσμα.

Είτε σε ένα TSI είτε σε ένα GTI ή ένα 997 Twin turbo ο στόχος είναι πάντοτε ο ίδιος: Αξιοπιστία πρώτα, επιδόσεις έπειτα.

Για αυτό μην αναλώνεστε στη μονόπλευρη αντιμετώπιση των προγραμμάτων με βάση τις επιδόσεις στο δρόμο. Οι επιδόσεις δεν μπορούν να σας πούν τίποτα για τη μακροχρόνια αξιοπιστία ή ακόμα χειροτερα για την υποστήριξη που θα έχετε σε βάθος χρόνου απο τους ανθρώπους που εμπιστεύεστε.

Βάλτε μερικούς παράγοντες ακόμα στο παιχνίδι:

1. Υποστήριξη πελατών

2. Αμεσότητα αντιμετώπισης κρίσεων

3. Υπευθυνότητα στην αντιμετώπιση κρίσεων

4. Τεχνική κατάρτηση υπευθύνων βελτίωσης (για την περίπτωση που είναι έμποροι και όχι tuners οι ίδιοι) ώστε να δίδεται γρήγορα και αποτελεσματικά λύση στα τεχνικά προβλήματα

Βελτίωση δεν είναι μόνο η αύξηση ιπποδύναμης. Είναι η συνδυασμένη προσπάθεια να κάνουμε το αυτοκίνητο καλύτερο από αυτό που είναι στον τομέα των επιδόσεων, προσπαθώντας πάντοτε να το κρατήσουμε όσο το δυνατόν πιο εργοστασιακό από πλευράς συντήρησης και προβλημάτων.

Να έχουμε δηλαδή το σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη. Μη με ρωτήσετε αν γίνεται, αυτό προσπαθούμε να κάνουμε κάθε μέρα. Αν τα καταφέρνουμε θα φανεί σε λίγο καιρό...

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

Οπως καλα γνωρίζει ο Pitsirikos πηγα για πρόγραμμα και παραλίγο να φέρω την καταστροφή... Ειμαι πολυ μαυρόγατα τον τελευταίο καιρό..

Να ειναι γερός και δυνατός να μας κάνει γερά και δυνατά αυτοκίνητα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.