Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

λοιπον για να ξερετε.υπαρχει περιπτωση να κατεβει ο ανεστης αθηνααν ειναι ν κανονισουμε να βρεθουμε μερικα τσι και γτι για να ανοιξουμε και να δουμε επιτελουσ τι γινεται στον δρομο και οχι στο πληκτρολογιοπαμε ετσι για χαβαλε και βλεπουμε καλο θα ηταν να μαζευτουμε θα εχει ενδιαφερον.οποιοι ενδιαφερονται να κανονισουμε απο τωρα που θα βρεθουμε να κατσουμε και ποτε.ανεστη πες μου και εσυ οταν θα μπορεσεις.θα ηθελα να ερθει και κανενα 1.6 τ αστρα για να συγρινουμε και με αυτα.για αθηνα μιλαμε παντα.οσοι πιστοι...προσελθετε -_-

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να ξερετε.υπαρχει περιπτωση να κατεβει ο ανεστης αθηνααν ειναι ν κανονισουμε να βρεθουμε μερικα τσι και γτι για να ανοιξουμε και να δουμε επιτελουσ τι γινεται στον δρομο και οχι στο πληκτρολογιοπαμε ετσι για χαβαλε και βλεπουμε καλο θα ηταν να μαζευτουμε θα εχει ενδιαφερον.οποιοι ενδιαφερονται να κανονισουμε απο τωρα που θα βρεθουμε να κατσουμε και ποτε.ανεστη πες μου και εσυ οταν θα μπορεσεις.θα ηθελα να ερθει και κανενα 1.6 τ αστρα για να συγρινουμε και με αυτα.για αθηνα μιλαμε παντα.οσοι πιστοι...προσελθετε -_-

egw tha sou steilw pm gia sigoura thn kiriakh!pantos kala tha htan na vrethoume se kanena kalo steki pou na mhn einai epikindino(gia stroumfakia)...kai meta pame oloi mazi gia kafedaki kai kouventa....

Link to comment
Share on other sites

-_-:angry2::angry2:

Δηλαδή το ένα βγάζει 180 και το άλλο 200 ;

Ή το ένα βγάζει 200 και το άλλο 220 ;

Ή μάλλον, το ένα βγάζει 210 και το άλλο 230....

Ναι αυτό είναι...

AXX έβγαζε λίγο κάτω απο 200 ή 200 ενώ ο BWA βγάζει 210-220.

Και το Edition βγάζει 240+

Για ποιά κυριακή λέτε ρε σεις ? πάτε καλά ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ακατανόμαστος έχει την κυριακή.Πρέπει να ετοιμαστώ ψυχολογικά.Ασε που δευτέρα βάζω πρόγραμμα εγώ tongue.gif

Edited by twoface
Link to comment
Share on other sites

AXX έβγαζε λίγο κάτω απο 200 ή 200 ενώ ο BWA βγάζει 210-220.

Και το Edition βγάζει 240+

Σκάσε εσύ ρε. -_- Ποιος στα έχει πει αυτά; Πόσες δυναμομετρήσεις έχεις δει από stock μοτέρ με ΑΧΧ και BWA κωδικό; Γιατί εγώ που έχω δει μερικές, μπορώ να σου πω ότι τα ίδια άλογα βγάζουν πάνω κάτω με φαβορί τον ΑΧΧ λόγο συμπίεσης. (καλύτερες καμπύλες)

Τα υπόλοιπα είναι παντεσπάνι...

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα βάλει το πρόγραμμα πήγα και έκανα δυναμομετρηση και πέρνω τότε τον πρωην κολλητό μου και του είπα πάρε το Golf (GTI MAMA) να κάνεις και εσύ.

Και αφού τον μπρίζοσα κάνω εγώ πρώτα.Βγάζω 217! και μετά κάνει και το Golf και βγάζει 220HP και 30 κιλά ροπή.Και επειδή έβαλε και μπαρόμετρο είχα μαμα πιέση.

Είχα τον BWA.

Βρές μια δυναμομέτρηση με BWA με 220 άλογα.Αλλίως μήν λές τίποτα καλύτερα...

gtima3.th.jpgthpix.gif

χιχιχιχιχιχιχιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε Corto.Την είχα έτυμη.Έχω μπόλικες μετρήσεις απο διάφορα αμάξια.Ολους φακελομένους τους έχω tongue.gif

Ναι Ζευς μαμα τελείως.ούτε φίλτρο δν είχε αλλάξει.

Και έχω δει και άλλη μια πάλι απο BWA μαμά και αυτό,ιδια νούμερα να βγάζει αλλα αυτήν δεν την έχω την διέγραψα τότε.

Οσο για το edition βγάζει κάτι παραπάνω απο 230.240-245 κάπου εκεί παίζει.

Γιατι τα Leon II Cupra βγάζουν 250-260hp μαμα....

Edited by twoface
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θες να πηγαίνεις κόντρα ? Αφου όλοι ξέρουμε ότι στο δυναμόμετρο παντα τα VAG βγάζουν περισσότερα απ όσο δηλώνουν.

Πόσες μετρήσεις απο διάφορα μοτερ νέας γεννιάς (TFSi) μαμά θες να ανεβάσω δηλαδή ? Εξάλου ζητησες ΜΙΑ δυναμομετρηση και στην σήκωσα αμέσος.Τώρα πάλι τα αλλάζουμε ?

Link to comment
Share on other sites

είδες καμια δικιά μου καραμέλα και να λέω +20 άλογα πάντα ?

ενώ ο BWA βγάζει 210-220.

Έγραψα απο 210-220. Έβαλα μέσα και το 210.δεν βάφτισα λοιπόν κανένα κινητήρα +20 άλογα.Απλά πάντα παίζει και αυτό τον ενδεχόμενο.

Επίσης έχω ακούσει οτι τα πρώτα GTI είχαν άλλη χαρτογράφιση γι αυτό και δεν πρόκοιτε να δεις σε AXX να βγάζει 220HP μαμα.

Οσο για τα 230 μην δημιουργούμε εντυπώσης και κάνουμε την τρίχα καραβόσκινο.

Και ξαφνικά του Φωτεινέλη το maha δεν είναι καλό! αντε να έχει μια διαφορά περίπου +5 άλογα απο αυτό στα σπατα.Μιλάμε πάντως για τα ποιό αυστηρά δυναμομετρα στην Ελλάδα.Και άμα το Golf δεν ειναι 220 τότε και εγώ δεν είμαι 217.Αλλά άμα δεν είμαι 217 τότε κάποια αποτελέσματα που έχω φέρει είναι πολύ περίεργα.

Θες να μας πεις λοιπον ότι τα Cupra δεν βγάζουν 250+ και είναι όντως 240 ?

PUCK περίμενα καλυτερα άποψη για μένα...

Τεσπα

Edited by twoface
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...Πάρε λοιπόν μία δυναμομέτρηση απο Seat Leon 2006 (όχι FR) και είναι και απο παλικάρι στο Seat Club άν δέν κάνω λάθος...

leondynamometrisi2fjl9.jpg

Κάτσε κάπου είχα και ένα ΑΧΧ με 220 μαμά....μισό....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λοιπόν τα leon φορούσανε 2006 τον AXX ?

:rolleyes::excl:

Δέν υπαρχει Leon με ΑΧΧ κινητήρα.Όταν βγήκε το μοντέλο είχε ήδη καταργηθεί.

Τα μόνα αμάξια που έχουν ΑΧΧ είναι τα πρώτα Α3 και τα πρώτα Gti....

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι κάνεις λάθος.

Ειδικα το TAT είναι ενα δυναμόμετρο που δεν το πολυ εμπιστευεσαι.

Μάλιστα...οπότε έχουμε και λέμε...

1)Αμφισβητείς τις γνώσεις μου επι του θέματος (δηλαδή έχεις ΔΕΙ Leon me AXX... )

και

2)To TAT είναι για τον φούτσο, και ΕΙΔΙΚΑ στα BWA κόβει 20 άλογα...Κοινώς ένα ΑΧΧ θα είναι στα 180.....ΣΩΣΤΑ ;;;

Ε τότε πάρε και μία δυναμομέτρηση του Τάσου απο το GTC ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ με 205...

tfsidyno1uy4.jpg

Καλό έέέέ;;;

Link to comment
Share on other sites

Tα " παρεγηγημενα μοτερ "αχχ ειχαν ολα σχεδον την παλια revision σκαστρα και τα περισοτερα αυτοκινητα πηγαιναν με χαλασμενη σκαστρα χωρις οι ιδιοκτητες τους να το ξερουν!Ετσι λοιπον βαζανε κοντρες,κανανε δυναμομετρησεις με δυσαρεστα αποτελεσματα!επισης τα αυτοκινητα με κινητηρα bwa ειχαν καινουργια version στο software του εγκεφαλου αλλα με μια αναβαθμηση ηταν ολα ιδια!Ξερω εναν φιλο που αλλαζοντας καινουργια σκαστρα και βαζοντας την καινουργια αναβαθμηση εγκεφαλου νομιζε οτι το αμαξι του ειχε προγραμμα!

Αυτοι ειναι οι μοναδικοι πιστευω λογοι που ευθυνονται αν μερικοι απο σας εχετε δει λιγα αλογα και χαμενες κοντρες απο μαμα axx μοτερ!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία όλα αυτά μπράβο..

Μήπως έχει βάλει κανείς την εισαγωγή της Simota σε Tsi - GT ?

Εντυπώσεις ή δυναμομέτρηση ?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο ειναι νορμαλ τελειως??

Μηπως εχει καμια εισαγωγη η τιποτα αλλο?

To συγκεκριμενο ειναι εντελως νορμαλ , οπως και παμπολλα αλλα BWA μοτερ που ολα βγαζουν 210-215ΗΡ, οπως και το συγκεκριμενο (Παρακατω θα καταλαβετε γιατι...). Αλλα εχουν βγαλει και σχεδον 225 Φωτεινελη, που κανενα ΑΧΧ δεν εχει βγαλει. Eξαιρεση αποτελουν τα 185αρια BWA των Leon , τα οποια ειναι σαν να εχουν software απο ΑΧΧ (οσοι εχουν δει τον κωδικα θα καταλαβουν τι εννοω...) . Τα ΑΧΧ διαφερουν κυριως προγραμματιστικα και ειναι γεγονος οτι ολα τα updates τους ηταν πιο αδυναμα απο τα αντιστοιχα των BWA. Περα απο τα ΟΕΜ προγραμματα ομως δεν νομιζω οτι υστερουν οπουδηποτε αλλου, σε θεμα hardware.

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω με τα ΜΑΗΑ του Φωτεινελη ειναι ΓΙΑΤΙ η διορθωμενη ισχυς βγαινει λιγο ψηλοτερα απο το κανονικο..

Στη μετρηση αυτη με 22.9οC και 969.9hPA επρεπε η κατα EWG διορθωση να ειναι :

Κ = [(990/969.9)exp1.2] * [((273+22.9)/298)exp0.6)] = 1.0209 , αρα τα 211.8 ΗΡ επρεπε να διορθωθουν σε 216.2ΗΡ. Αυτη ειναι και η μονη διαφoρα Σπατα - Μεταμορφωση και ουσιαστικα το "ευνοϊκοτερο" δυναμομετρο της Μεταμορφωσης αφορα μονο τη διορθωμενη ισχυ.

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

@GolfRS

1.ο BWA εχει εκκεντροφορο Β

2.τα τελευταια εχουν αντλια Η οπως τα ΤΤ 2.0

3.cam follower αντοχης

4.σκαστρα σκληροτερη

Που εξαφανίστηκε φίλε????

δεν χαθηκα βρε θηριο!!εδω ειμαι απλα δεν ποσταρω συχνα εσυ?

Link to comment
Share on other sites

@GolfRS

1.ο BWA εχει εκκεντροφορο Β

2.τα τελευταια εχουν αντλια Η οπως τα ΤΤ 2.0

3.cam follower αντοχης

4.σκαστρα σκληροτερη

1.ναι

2.καποια

3.σχεδον καθε 10000χμ το αλλαζω και δεν μου το ειπε κανεις οτι το cam αλλαξε κωδικο και αντεχει περισσοτερο...μονο σου το εφτιαξες και ειναι και αντοχης??

4.ολοι την εχουν αλλαξει την σκαστρα και εχουν την (σκληρη)

pitsirikos- 1,8t

Καλα εσυ δε παιζεσαι μαζι με τον Ανεστη....

Ενταξει εχετε axx δε χαθηκε ο κοσμος, μια μικροδιαφορα ειναι, απλα υπαρχει, δε σας ειπαμε αργους!!!

να ξερεις οτι το καλυτερο δυναμομετρο ειναι ο δρομος!....τον rs μην τον αναφερεις καθολου...πιστεψε με δεν ειναι καθολου αργος αντιθετως.....

Link to comment
Share on other sites

@GolfRS

1.ο BWA εχει εκκεντροφορο Β

2.τα τελευταια εχουν αντλια Η οπως τα ΤΤ 2.0

3.cam follower αντοχης

4.σκαστρα σκληροτερη

δεν χαθηκα βρε θηριο!!εδω ειμαι απλα δεν ποσταρω συχνα εσυ?

Αυτή ακριβώς είναι η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ που δέν γουστάρω να διαβάζω...

1.Ξέρεις εσύ ότι ο Α και ο Β εκκεντροφόρος έχουν άλλα specs ;;¶λλη διάρκεια, άλλο βύθισμα;;

Το μόνο "γνωστό" είναι ότι έχουν καλύτερα επεξεργασμένο λοβό για την αντλία.Ξέρεις εσύ κάτι παραπάνω;;Πόσταρε σε παρακαλώ τα στοιχεία του Α και του Β άν θές.....Για να το λες, λογικά τα εχεις εύκαιρα....

2.Το δικό μου είναι ΑΧΧ παραγωγής Αυγ.2005 και είχε πανω την Η αντλία...¶στο..........

3.ΑΣΤΟ....ΑΣΤΟ.....

4.Είχα την Β για 40000 χλμ και έβαλα την C που μου κράτησε....10000....Τί να πώ....Ε άστο και αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

"GTis came in 2 variants here....AXX and BWA...BWA has different pistons, compression and software...AXX was 147kw and BWA 162kw iirc...hope this helps"

<_<

Κοιτάξτε να σας πέσουν τα μαλλιά.....

http://www.vwgticlub.co.za/forum/viewtopic...=750&p=7316

¶ρα παραπληροφόρηση γενικώς. ¶ρα άσ'τα βράστα, κακώς παιδεύεστε για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.