Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

εχουνε maf τα tsi??? νομιζω οτι εχουνε map... διορθωστε με αν κανω λαθος...

Πράγματι ΜAP έχουν. Μπορεί να βλέπετε σε κάποιο block airflow αλλά είναι υπολογιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα ενωθεί και πάλι με το έφτασαν τα 200άρια μιας και ξεκινάω σκούπα εκεί τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε καθαριότητα και ενώθηκε με το topic που άνοιξε νωρίτερα ο Νίκος σαν συνέχεια αυτού.

Just fyi, όλοι οι εμπλεκόμενοι στους διαξιφισμούς λόγω παραβίασης των όρων χρήσης πήραν από 10% Warn και 10 ημέρες posting suspension.

Και για να μη γράφω στον κάθε ένα ξεχωριστά, τους έβαλα το ίδιο reason (για να μη ψάχνεστε).

Για τυχόν παράπονα, στείλτε μου π.μ.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Όντως για δώστε τα φώτα σας :D

νομιζω το maf μετραει ποσοτητα αερα και το map πιεση.δηλαδη εχει να κανει με μαζα αερα και το αλλο με την δυναμη εισροης...θα σας γελασω αλλα κατι τετοιο ακουσα.

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->
νομιζω το maf μετραει ποσοτητα αερα και το map πιεση.δηλαδη εχει να κανει με μαζα αερα και το αλλο με την δυναμη εισροης...θα σας γελασω αλλα κατι τετοιο ακουσα.

Ο MAF (Mass Air Flow) ή στα ελληνικά Μετρητής Ροής Μάζας Αέρα είναι ένας αισθητήρας που μετρά την θερμοκρασία αλλά και τη ροή της μάζας του αέρα που εισέρχεται μέσω της πεταλούδας γκαζιού προς το θάλαμο καύσης. Αυτή την πληροφορία τη διαβιβάζει στην Κεντρική Μονάδα Ελέγχου έτσι ώστε να υπολογιστεί με ακρίβεια το μίγμα της καύσης.

ενώ ο MAP μετράει απόλυτη πίεση εισαγωγής (Absolute Pressure Meter)... :D

Link to comment
Share on other sites

H σκούπα που λέω εγώ που είναι Βασίλη ?

Link to comment
Share on other sites

Ο MAF (Mass Air Flow) ή στα ελληνικά Μετρητής Ροής Μάζας Αέρα είναι ένας αισθητήρας που μετρά την θερμοκρασία αλλά και τη ροή της μάζας του αέρα που εισέρχεται μέσω της πεταλούδας γκαζιού προς το θάλαμο καύσης. Αυτή την πληροφορία τη διαβιβάζει στην Κεντρική Μονάδα Ελέγχου έτσι ώστε να υπολογιστεί με ακρίβεια το μίγμα της καύσης.

ενώ ο MAP μετράει απόλυτη πίεση εισαγωγής (Absolute Pressure Meter)... :D

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ο MAF (Mass Air Flow) ή στα ελληνικά Μετρητής Ροής Μάζας Αέρα είναι ένας αισθητήρας που μετρά την θερμοκρασία αλλά και τη ροή της μάζας του αέρα που εισέρχεται μέσω της πεταλούδας γκαζιού προς το θάλαμο καύσης. Αυτή την πληροφορία τη διαβιβάζει στην Κεντρική Μονάδα Ελέγχου έτσι ώστε να υπολογιστεί με ακρίβεια το μίγμα της καύσης.

ενώ ο MAP μετράει απόλυτη πίεση εισαγωγής (Absolute Pressure Meter)... :lol:

Ακριβώς. Αισθητήρες και οι δύο που κάνουν τα εξής:

MAF = Mass AirFlow Sensor, δηλαδή μετράει την μάζα αέρα που περνάει μέσα στον κινητήρα για να ξέρει ο εγκέφαλος πόσο καύσιμο να ψεκάσει και με τί αβανς να λειτουργήσει.

MAP = Manifold Absolute Pressure Sensor , δηλαδή μετράει την απόλυτη πίεση εκεί που βρίσκεται. Στα TSI οι MAP βρίσκονται στη σωλήνα πριν την πεταλούδα και μέσα στην πολλαπλή εισαγωγής (δύο υπάρχουν).

Με αυτό τον αισθητήρα είναι έμμεσος ο υπολογισμός της μάζας αέρα, ωστόσο επειδή δεν βρίσκεται απαραίτητα επάνω σε ροή αέρα δεν χαλάει τόσο εύκολα όσο ο MAF.

Όλοι οι αισθητήρες κάνουν τη δουλεία τους, απλώς χρειάζεται ένα πολυπλοκότερο μαθηματικό μοντέλο για να λειτουργήσουν οι ΜΑΡ.

Link to comment
Share on other sites

oποτε ενας που θελει να αντικαταστησει το φιλτρο με ενα ελευθερο η καλυτερα με ενα βαρελακι τι πρεπει να προσεξει για να μην χαλασει την

σωστη λειτουργια του ΜΑΠ

Link to comment
Share on other sites

H σκούπα που λέω εγώ που είναι Βασίλη ?

Σκουπα ηθελες ? Νομιζα ρωταγες για βαρελακι Simota... Εγω σκεφτομαι να βαλω το βαρελακι ...

Link to comment
Share on other sites

η σκουπα κατα την γνωμη μου για να ειναι καλη πρεπει να ειναι carbon κ οχι "πλαστικη".. κ ειναι πολυ ακριβες(οι carbon)

το βαρελακι ειναι φτηνοτερο αλλα ακριβοτερο απο μια "απλη" σκουπα

επισης το βαρελακι της BMC παραγει κ το φαινομενο venturi αν κ εμενα μου αρεσει της Forge περισσοτερο(πιο μικρο).

Απλα για την ωρα δεν ξερω τι αρνητικα αποτελεσματα μπορει να εχει - εαν εχει- οπως επισης τι να κανω κ με τον Pressure Sensor.

Link to comment
Share on other sites

εχω ψάξει στο forum αλλα δε βρίσκω ένα θέμα που ήταν bmc vs σκούπα. Το έλω γιατι είμαι ακριβώς στη φάση αυτη.

Ο Βελτιωτής μου, με ενημέρωσε πως με μία καλύτερη εισαγωγή θα δίνει το αμάξι καλύτερα ψηλά.

(Φορούσα ήδη KN καιρό πριν βάλω το πρόγραμμα.)

Δε ρώτησα τοτε παραπάνω πράγματα αλλα είμαι σε δίλλημα. Βαρελάκι BMC ή σκούπα πχ simota, green Κλπ? Αναφέρομαι σε αυτα τα προϊόντα γιατι θέλω να βάλω κατι ποιοτικό στο αυτοκίνητο.

ποια η διαφορά στη λειτουργία τους και αν προτείνεται βαρελάκι το μεγάλο (όπως προτεινε πριν άλλος ενας φίλος) ή το μικρό? Έχω ήδη πρόγραμμα μου αρέσει το αμαξι χαμηλα και μεσαίες και θέλω να το βελτιώσω περαιτέρω ψηλά.

Εννοείται πως αν ειναι απαραίτητο θα γίνουν οτι ρυθμίσεις είναι να γίνουν στο πρόγραμμα. Υπενθυμίζω οτι έχω ενα Golf 5 GT

Link to comment
Share on other sites

η σκουπα κατα την γνωμη μου για να ειναι καλη πρεπει να ειναι carbon κ οχι "πλαστικη".. κ ειναι πολυ ακριβες(οι carbon)

το βαρελακι ειναι φτηνοτερο αλλα ακριβοτερο απο μια "απλη" σκουπα

επισης το βαρελακι της BMC παραγει κ το φαινομενο venturi αν κ εμενα μου αρεσει της Forge περισσοτερο(πιο μικρο).

Απλα για την ωρα δεν ξερω τι αρνητικα αποτελεσματα μπορει να εχει - εαν εχει- οπως επισης τι να κανω κ με τον Pressure Sensor.

τι ειναι το φαινομενο venturi????εγω εχω προγραμμα και εβαλα ενα βαρελακι simota και μου πεφτει σε safe mode....

μαλλον θα παω να κανω ενα update στο προγραμμα γιατι αυτο μου συμβαινει στα ψιλα...ισως δεν εχω καλο αβανς η δεν ξερω και εγω τι ειναι ο γιωργοσ που εχει τα ιδια μου ειπε οτι ισωσ φταει η αντλια υψηλης...χαρακτηριστηκα την τελευταια φορα ανοιγα 6 απο χαμηλα και καπου στισ 5.000 στροφες εγινε αυτο.και γινεται αυτο οταν ανοιγω απο την τριτη και πανω απο χαμηλες στροφες οποις εχει καμια ιδεα τι ειναι ας πει.

Link to comment
Share on other sites

εχω ψάξει στο forum αλλα δε βρίσκω ένα θέμα που ήταν bmc vs σκούπα. Το έλω γιατι είμαι ακριβώς στη φάση αυτη.

Ο Βελτιωτής μου, με ενημέρωσε πως με μία καλύτερη εισαγωγή θα δίνει το αμάξι καλύτερα ψηλά.

(Φορούσα ήδη KN καιρό πριν βάλω το πρόγραμμα.)

Δε ρώτησα τοτε παραπάνω πράγματα αλλα είμαι σε δίλλημα. Βαρελάκι BMC ή σκούπα πχ simota, green Κλπ? Αναφέρομαι σε αυτα τα προϊόντα γιατι θέλω να βάλω κατι ποιοτικό στο αυτοκίνητο.

ποια η διαφορά στη λειτουργία τους και αν προτείνεται βαρελάκι το μεγάλο (όπως προτεινε πριν άλλος ενας φίλος) ή το μικρό? Έχω ήδη πρόγραμμα μου αρέσει το αμαξι χαμηλα και μεσαίες και θέλω να το βελτιώσω περαιτέρω ψηλά.

Εννοείται πως αν ειναι απαραίτητο θα γίνουν οτι ρυθμίσεις είναι να γίνουν στο πρόγραμμα. Υπενθυμίζω οτι έχω ενα Golf 5 GT

γιατι δεν κοιτας για καποια custom κατασκευη σκουπας apo carbon σε συνδιασμο με μια καλη χοανη?αν θες με m σου το εξηγω καλυτερα και θα καταλαβεις... ;) ;) απλα στο λεω γιατι εχει γινει κατι τετοι και δουλευε πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

εδω http://www.bmcairfilters.com/VisModel.asp

θα βρειτε στοιχεια για τα βαρελακια BMC που εχουν αναφερθει κ θα δειτε ποιο πρεπει

να φορεσετε κ οχι το τι θελει ο καθενας να σας πουλησει

οσο για την custom σκουπα καλο ακουγεται αλλα απο τιμη δεν ακουσαμε κατι για ποσα χρηματα

λες ανεστη?Γιατι ενα βαρελι max 300 για τα GT με τοποθετηση απο οτι ειχα ρωτησει

Οσο για το venturi θα δειτε στο site τι ειναι αλλα προχειρα ειναι για τουσ στροβιλισμους του αερα

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε την forge που ειναι για τα tsi που ειναι δοκιμασμενο και αξιοπιστο.Ουτε safe mode θα εχετε ουτε τιποτα.Εδω το εχω εγω που ειμαι μαμα και δεν ειχα μπει ποτε σε safe.

Link to comment
Share on other sites

@peolinio που την βρηκες τοσο με τοποθετηση>?με ενδιαφερει

@gtas στειλε κανενα οπτικοακουστικο υλικο η εστω ακουστικο δειγμα πως κανει το βαρελακι μαζι με την σκαστρα που εβαλες....

κ εγω για forge ειμαι καθως ειναι πιο μικρη σε σχεση με το BMC αλλα δεν εχει το venturi....Τελικα με το MAP τι πεχτηκε σε οσους βαλανε βαρελακι>?

αντε να περνουμε καμια εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το φαινομενο venturi????εγω εχω προγραμμα και εβαλα ενα βαρελακι simota και μου πεφτει σε safe mode....

μαλλον θα παω να κανω ενα update στο προγραμμα γιατι αυτο μου συμβαινει στα ψιλα...ισως δεν εχω καλο αβανς η δεν ξερω και εγω τι ειναι ο γιωργοσ που εχει τα ιδια μου ειπε οτι ισωσ φταει η αντλια υψηλης...χαρακτηριστηκα την τελευταια φορα ανοιγα 6 απο χαμηλα και καπου στισ 5.000 στροφες εγινε αυτο.και γινεται αυτο οταν ανοιγω απο την τριτη και πανω απο χαμηλες στροφες οποις εχει καμια ιδεα τι ειναι ας πει.

Aν σου βγαζει "Ν276 Mechanical malfunction" , ειναι μια δυσκολη βλαβη , η οποια συσχετιζεται με την αντλια υψηλης πιεσης. Μονο ο προγραμματιστης σου θα σου δωσει τη λύση. So check your file...

Link to comment
Share on other sites

@peolinio που την βρηκες τοσο με τοποθετηση>?με ενδιαφερει

@gtas στειλε κανενα οπτικοακουστικο υλικο η εστω ακουστικο δειγμα πως κανει το βαρελακι μαζι με την σκαστρα που εβαλες....

κ εγω για forge ειμαι καθως ειναι πιο μικρη σε σχεση με το BMC αλλα δεν εχει το venturi....Τελικα με το MAP τι πεχτηκε σε οσους βαλανε βαρελακι>?

αντε να περνουμε καμια εμπειρια

Ειχα προσπαθησει να το κανω με ενα κινητο αλλα δεν ακουγετε τιποτα παρα μονο ο αερας.Βεβαια το κινητο που εχω ειναι για το π@@τσ@...Δεν ξερω αν κανει το φαινομενο βεντουρι αλλα σιγουρα τραβαει πιο πολυ αερα απο το απλο το φιλτρο,πιο κρυο αερα λογω του οτι ο σωληνας που εχει φτανει στο υψος του αριστερου προβολεα(μπορει να θελει τρυπημα η σιτα διπλα απο τον προβολεα για να περναει ακομα πιο κρυο αερα),κανει ωραιο ηχο ειδικα αν εχεις και τον ανταπτορα-σκαστρα της forge γινεται ενας χαμος και τελος ειναι πολυ ποιοτηκη και σταθερη κατασκευη.Ο λογος που λεω οτι ειναι σταθερη ειναι γιατι ειχα δει μια εισαγωγη η οποια πηγαινε περα δωθε και κοποναγε ολη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

πως θα γινει φιλε gtas να ακουσουμε τον ηχο σου...!

ποσο σου πηγε η αγορα-τοποθετηση?το εχεις με προγραμμα η μαμα το αυτοκινητο σου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.