Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Golf V Tsi με πρόγραμμα e-tuners απο τα 40000χλμ,τώρα περίπου 80000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός απο κάτι που παρουσίαζει τις τελευταίες μέρες..Ενώ ανεβάζει κανονικά μέχρι τις 3000,απο 3 εως 4-4.5 μερικές φορές κάνει κοψίματα-τραντάγματα κυρίως με μεγάλες σχέσεις στο κιβώτιο..Απο 4 κ πάνω ανεβάζει κανονικά μέχρι τον κόφτη ακόμη κ με εξωτερική θερμοκρασία 40oC,ΑC,Full φορτωμένο κτλπ..Καμιά ιδέα?(βρίσκομαι εξωτερικό γι αυτό ρωτάω απο εδώ,κατα τ'άλλα το αυτοκίνητο δουλεύει άψογα και με μέτριο γκάζι δν κάνει καθόλου κοψίματα)....

Αυτο εμενα το εκανε απο το πρωτο ταξειδι μου εκτος Αθηνων.Μεσα στην Αθηνα και κυριως επειδη δεν χρησιμοποιω ρεπριζ απο χαμηλα σε μεγαλη σχεση δεν το ειχε παρουσιασει.

Αποφασισα να βγαλω το προγραμμα γιατι κατα πρωτον ηταν αρκετα ενοχλητικο για μενα καθοτι μπορει να σε κρεμαγε σε προσπεραση και κατα δευτερον γιατι δεν υπηρχε αξιοπιστη λυση απο τα παιδια εφοσον εδειχνε οτι σε αυτες τις συνθηκες η αντλια υψηλης δουλευοντασ ακομα και 99% με το προγραμμα δεν επαρκουσε και ετσι εμπιαινε σε safe mode για 3-4 δευτερολεπτα με τα συμπτωματα που ανεφερες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτα ειναι τα προβληματα των custom προγραμματων οταν δουλευουν στην ψιλοτσιτα και με πληρες φορτιος κανουν κοψιματα σκαει η μπεκιερα δηλ για λιγα δευτερολεπτα ......

Την λυση ακομα την ψαχνουν ισως με αλλη αντλια (μπροστινη + μετα πισινη ) ισως με αλλα μπουζι πιθο ψυχρα ισως με με με με με με αποτελεσμα να τα αλλαζεις ολα και να μην βρισκεις λυση εκτος αν το ρυθμισεις να δουλευει πιο χαμηλα και ολα ειναι οκ !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι κατι μου λεει οτι θα βρει σφαλμα στην ν249 οπως και εγω...!!!!!!

Αποστόλη με μαμά αντλία υψηλής είσαι?

Πώς το ταΐζεις το θηρίο?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το θέμα έχει 176 σελίδες και...τα 'χασα!!!μπορεί κάποιος να παραθέσει προγράμματα..από τι αποτελούνται....τιμές....(παρενέργειες)...τηλέφωνα..και καλύψεις από την μαμά VW...

ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Edited by vasilis77
Link to comment
Share on other sites

κοιτα γενικα τα προγραμματα δεν ειναι ανιχνευσημα αν δεν το ψαξουν πολυ.

Εαν Logαρουν και δουν κανονικες πιεσεις κτλ δεν εχεις κανενα προβλημα!

τωρα αν δουν 9000 στροφες ας πουμε ειτε εχεις ειτε δεν εχεις προγραμμα δεν σε σωζει τιποτα!!

Οποτε αυτο που θες ειναι καλος βελτιωτης και οχι καλυψεις απο VW!

Εγω εβαλα Etuners και ειμαι ευχαριστημενος.

Εχω Golf Tsi_140 με catback Gti και πανελ ελευθερο. Δεν ξερω ποσα ειναι αλλα πεταει σε σχεση με πριν και αξιζει να το κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στη στήλη παίζει πολύ το πρόγραμμα των e-tuners...οπότε αν μπορείς kostakiss να μου πεις κόστος και πληροφορίες όσο αναφορά τηλέφωνο-περιοχη.Επίσης τι κάνανε ακριβώς στο αμάξι σου και για πόσες μέρες το άφησες μέσα.Με συγχωρείς αν σας ζαλίζω αλλά αν και νόμιζα πως ξέρω αρκετά γύρω από την λέξη αυτοκίνητο τελικά..είμαι σκράπας!!!Είχα subaru impreza gt με πολλά πράγματα και έξω και μέσα(310 HP) αλλά χρειάστηκε να το πουλήσω(τσάμπα για μένα) και πήρα ένα tsi 140 πρίν 2 μήνες.Εχω 5.000 χλμ και του έχω βάλει μια πανέμορφη vortec inter milano 18αρα με H&R κόκκινα και pirelli p-zerο. Από εκεί και πέρα ένα φιμέ και xenon.Επειδή όμως ακούω πως τα άλογα έρχονται σχετικά εύκολα και ανώδυνα για την τσέπη και κυρίως για το golfaki μου....ψήνομαι τρελλά!!!Λοιπόν περιμένω με αγωνία πληροφορίες.

Edited by vasilis77
Link to comment
Share on other sites

Golf V Tsi με πρόγραμμα e-tuners απο τα 40000χλμ,τώρα περίπου 80000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός απο κάτι που παρουσίαζει τις τελευταίες μέρες..Ενώ ανεβάζει κανονικά μέχρι τις 3000,απο 3 εως 4-4.5 μερικές φορές κάνει κοψίματα-τραντάγματα κυρίως με μεγάλες σχέσεις στο κιβώτιο..Απο 4 κ πάνω ανεβάζει κανονικά μέχρι τον κόφτη ακόμη κ με εξωτερική θερμοκρασία 40oC,ΑC,Full φορτωμένο κτλπ..Καμιά ιδέα?(βρίσκομαι εξωτερικό γι αυτό ρωτάω απο εδώ,κατα τ'άλλα το αυτοκίνητο δουλεύει άψογα και με μέτριο γκάζι δν κάνει καθόλου κοψίματα)....

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε.Προς πληροφόρηση και για τους υπόλοιπους κατόχους που μπορεί να αντιμετωπίσουν κάτι παρόμοιο,υπαίτιοι ήταν οι πολλαπλασιαστές(το αυτοκίνητο φορούσε την πρώτη παρτίδα με κωδικό που τελειώνει σε Ε),οπότε αλλάχτηκαν με τν τελευταίο κωδικό,μαζί με μια τετράδα μπουζί.Ολα οκ τώρα :D

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλαξει αντλια φιλεμ...

Τι αντλία υψηλής έβαλες και πόσο αν επιτρέπετε? Να υποθέσω στο γνωστό μαγαζί στο Αγία Παρασκευή??? ;)

Ρωτώ γιατί και η δική μου δεν τι παλεύει τώρα τελευταία!!!

Edited by geopapax
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε.Προς πληροφόρηση και για τους υπόλοιπους κατόχους που μπορεί να αντιμετωπίσουν κάτι παρόμοιο,υπαίτιοι ήταν οι πολλαπλασιαστές(το αυτοκίνητο φορούσε την πρώτη παρτίδα με κωδικό που τελειώνει σε Ε),οπότε αλλάχτηκαν με τν τελευταίο κωδικό,μαζί με μια τετράδα μπουζί.Ολα οκ τώρα ;)

εισαι σε καλο δρομο ακολουθας αυτα που ειπα πιο πανω ......Τι θα γινει ομως αν το ξανακανει ? ;)

Περνουμε σβαρνα αντλιες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

εισαι σε καλο δρομο ακολουθας αυτα που ειπα πιο πανω ......Τι θα γινει ομως αν το ξανακανει ? ;)

Περνουμε σβαρνα αντλιες κτλ...

Υπάρχει άλλη λύση???

Link to comment
Share on other sites

εισαι σε καλο δρομο ακολουθας αυτα που ειπα πιο πανω ......Τι θα γινει ομως αν το ξανακανει ? ;)

Περνουμε σβαρνα αντλιες κτλ...

Στις VW πάντως ήταν ενήμεροι για τν πρώτη παρτίδα πολλαπλασιαστών,οπότε φαντάζομαι είναι κάτι που εμφανίζεται ανεξαρτήτως προγράμματος...Εκτός αυτού πολλαπλασιαστές έχω αλλάξει σ ότι αμάξι είχα στην κατοχή μου ανεξαρτήτως προέλευσης,οπότε μάλλον είναι γενικό το φαινόμενο.. ;) ..Το αστείο είναι,οτι τα προβλήματα μου τα παρουσίασε πριν βάλω πρόγραμμα(ν75,σκάστρα,updates,κτλπ κτλπ κτλπ tongue.gif )..Τέλος πάντων,χιλιόμετρα κάνω πολλά κ σε δύσκολες συνθήκες,οπότε θα φανεί κατα πόσο ισχύει αυτό που λες(ελπίζω πως όχι,αλλά μηχανήματα είναι κ αυτά κ έχουν τις αστοχίες τους) ;)

Υγ:Καλό είναι πάντως να ενημερώνουμε για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε και το πως τα λύνουμε,γιατί αν περιμέναμε απο τις αντιπροσωπείες :D .Σαν ατμοσφαιρικό πήγαινε το golfaki(ν75 κλασσικά) και ο αρχιτεχνίτης(τρομάρα του),το έβρισκε φυσιολογικό..''Κάθε μέρα οδηγάω τέτοια κ ξέρω πως πάνε''..Οτι να ναι tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Στις VW πάντως ήταν ενήμεροι για τν πρώτη παρτίδα πολλαπλασιαστών,οπότε φαντάζομαι είναι κάτι που εμφανίζεται ανεξαρτήτως προγράμματος...Εκτός αυτού πολλαπλασιαστές έχω αλλάξει σ ότι αμάξι είχα στην κατοχή μου ανεξαρτήτως προέλευσης,οπότε μάλλον είναι γενικό το φαινόμενο.. ;) ..Το αστείο είναι,οτι τα προβλήματα μου τα παρουσίασε πριν βάλω πρόγραμμα(ν75,σκάστρα,updates,κτλπ κτλπ κτλπ tongue.gif )..Τέλος πάντων,χιλιόμετρα κάνω πολλά κ σε δύσκολες συνθήκες,οπότε θα φανεί κατα πόσο ισχύει αυτό που λες(ελπίζω πως όχι,αλλά μηχανήματα είναι κ αυτά κ έχουν τις αστοχίες τους) :D

Υγ:Καλό είναι πάντως να ενημερώνουμε για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε και το πως τα λύνουμε,γιατί αν περιμέναμε απο τις αντιπροσωπείες ;) .Σαν ατμοσφαιρικό πήγαινε το golfaki(ν75 κλασσικά) και ο αρχιτεχνίτης(τρομάρα του),το έβρισκε φυσιολογικό..''Κάθε μέρα οδηγάω τέτοια κ ξέρω πως πάνε''..Οτι να ναι tongue.giftongue.gif

Ειμαι και εγω κατοχος golf v gt 1το σταδιο ψιλοτσιτα προγραμμα e-tuners και αυτο που εχω καταλαβει μετα απο παρα πολυ ψαξιμο και δοκιμες ειναι οτι το μεγαλυτερο μακραν προβλημα ειναι θεμα σκαστρας..Πριν κανα μηνα ειχα απηυδυσει με το αυτοκινητο επειδη εχω μπαρομετρο,το αυτοκινητο δεν δουλευε τις πιεσεις που 8α επρεπε 1.8 σχεδον οver και 1.3 σταθερη..ειχα ξενερωσει τη ζωη μου και ενω ειχα αλλαξει ηδη στο αυτοκινητο 2φορες σκαστρα και μπουζι αλλα δεν μπορουσα να καταλαβω τι εφταιγε..δεν εκανε κοψιμμτα(ξερω πως κανει το καρο οταν κανει κοψιμματα)αλλα αλλες φορες δουλευε κανονικη πιεση και τις πιο πολλες οχι..αλλαζω σκαστρα μετα απο δικη μου παραινεση καιβαζω την καινουργια..με το που την εβαλλα επαθα πλακα..λες και πηρα αλλο αυτοκινητο..δουλευε ρολοι ολοσωστα τις πιεσεις..μετα απο ενα μηνα που εβαλλα τη σκαστρα το αυτοκινητο μετα απο ενα ταξιδι που εκανα οταν γυρισα αθηνα παλι τα ιδια...δεν εχω δει ακομα αν ειναι σκαστρα..αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι..Και αρχιζω να πιστευω πως με τετοιες πιεσεις δεν αντεχει η μαμα σκαστρα με τπτ..Αυτα απο μενα..

Και κατι αλλο να ειστε σιγουροι πολλοι απο εδω μεσα που εχετε βαλλει προγραμμα και δεν εχετε μπαρομετρο και σας φαινεται οτι το αυτοκινητο δεν παει οπως πηγαινε στανταρ θα ειναι θεμα σκαστρας κατ εμε..και δεν ειναι αναγκη να κανει κοψιμμτα και τετοια για να ειναι σκαστρα..αν εχει σκιστει η σκαστρα και το 0.4,0.3,0.2 bar λιγοτερο της πιεσης που θα δουλευει το αυτοκινητο ειναι υπεραρκετο για να σας φανει αισ8ητη η διαφορα στη μειωση του γκαζιου..

Τελος αρχιζω να σκαφτομαι μηπως αρχισω να πηγαινω στον Ηρακλη που φτιαχνει ιντερκουλερ και σκαστρες για να φτιαξω μια μεγαλυτερης αντοχης..Γτ με εχει κουρασει παρα παρα πολυ το θεμα σκαστρας..

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω κατοχος golf v gt 1το σταδιο ψιλοτσιτα προγραμμα e-tuners και αυτο που εχω καταλαβει μετα απο παρα πολυ ψαξιμο και δοκιμες ειναι οτι το μεγαλυτερο μακραν προβλημα ειναι θεμα σκαστρας..Πριν κανα μηνα ειχα απηυδυσει με το αυτοκινητο επειδη εχω μπαρομετρο,το αυτοκινητο δεν δουλευε τις πιεσεις που 8α επρεπε 1.8 σχεδον οver και 1.3 σταθερη..ειχα ξενερωσει τη ζωη μου και ενω ειχα αλλαξει ηδη στο αυτοκινητο 2φορες σκαστρα και μπουζι αλλα δεν μπορουσα να καταλαβω τι εφταιγε..δεν εκανε κοψιμμτα(ξερω πως κανει το καρο οταν κανει κοψιμματα)αλλα αλλες φορες δουλευε κανονικη πιεση και τις πιο πολλες οχι..αλλαζω σκαστρα μετα απο δικη μου παραινεση καιβαζω την καινουργια..με το που την εβαλλα επαθα πλακα..λες και πηρα αλλο αυτοκινητο..δουλευε ρολοι ολοσωστα τις πιεσεις..μετα απο ενα μηνα που εβαλλα τη σκαστρα το αυτοκινητο μετα απο ενα ταξιδι που εκανα οταν γυρισα αθηνα παλι τα ιδια...δεν εχω δει ακομα αν ειναι σκαστρα..αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι..Και αρχιζω να πιστευω πως με τετοιες πιεσεις δεν αντεχει η μαμα σκαστρα με τπτ..Αυτα απο μενα..

Και κατι αλλο να ειστε σιγουροι πολλοι απο εδω μεσα που εχετε βαλλει προγραμμα και δεν εχετε μπαρομετρο και σας φαινεται οτι το αυτοκινητο δεν παει οπως πηγαινε στανταρ θα ειναι θεμα σκαστρας κατ εμε..και δεν ειναι αναγκη να κανει κοψιμμτα και τετοια για να ειναι σκαστρα..αν εχει σκιστει η σκαστρα και το 0.4,0.3,0.2 bar λιγοτερο της πιεσης που θα δουλευει το αυτοκινητο ειναι υπεραρκετο για να σας φανει αισ8ητη η διαφορα στη μειωση του γκαζιου..

Τελος αρχιζω να σκαφτομαι μηπως αρχισω να πηγαινω στον Ηρακλη που φτιαχνει ιντερκουλερ και σκαστρες για να φτιαξω μια μεγαλυτερης αντοχης..Γτ με εχει κουρασει παρα παρα πολυ το θεμα σκαστρας..

Αμα ειναι να βαλω προγραμμα, που το σκεφτομαι απο Οκτωβρη και να'μαι καθε τοσο στο συνεργειο, γιατι ποτε τα επαιξε η σκαστρα, ποτε το ενα, ποτε το αλλο, τοτε μαλλον θα το αφησω οπως ειναι μαμα, να μαζεψω τα χρηματα και του χρονου στην 3ετια να χτυπησω ενα gti και να τελειωνω μια και καλη. Ηδη περιμενω καινουργια σκαστρα και ευτυχως που ειμαι ακομα στην εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι να βαλω προγραμμα, που το σκεφτομαι απο Οκτωβρη και να'μαι καθε τοσο στο συνεργειο, γιατι ποτε τα επαιξε η σκαστρα, ποτε το ενα, ποτε το αλλο, τοτε μαλλον θα το αφησω οπως ειναι μαμα, να μαζεψω τα χρηματα και του χρονου στην 3ετια να χτυπησω ενα gti και να τελειωνω μια και καλη. Ηδη περιμενω καινουργια σκαστρα και ευτυχως που ειμαι ακομα στην εγγυηση.

κοιτα εγω πιστευω πως με ενα απλο προγραμμα 8α σαι μια χαρα..και δεν 8α τρεχεις κα8ε τοσο στα συνεργεια..αλλα εγω αυτα που ανεφερα ειναι για τα παιδια που το εχουνε ψιλοτσιτα οπως και εγω..οχι οτι δεν εχεις δικιο οπως σκεφτεσαι..αλλα εγω π.χ. τα θελω και τα παθαινω..

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναπει, οταν τα εξαρτηματα εχουν φτειαχτει για προδιαγραφες Α και εμεις τα πλακωνουμε και τα κανουμε να δουλευουν 2/3Α φυσιολογικο ειναι να εχουμε φθορες πολυ γρηγοροτερα του κανονικου σε ολα τα επιπεδα.

Αυτο ειναι το κοστος που πληρωνεις σε τετοιου ειδους 'βελτιωσεις' και οποιος λεει το αντιθετο απλα η δεν εχει γνωση του θεματος η ειναι απο αυτους που εχουν οφελος να μην το λενε.

Χαρακτηριστικο ειναι οτι σε συζητηση με αντιπροσωπο βελτιωτικου οικου ο ανθρωπος, και προς τιμη του, μου ειπε

οτι τα μπουζι πλεον καθε 15000 maximum και ουτε κατα διανοια τα εργοστασιακα 60000 και φυσικα μιλωντας μονο για προγραμμα.

Ωραιο το 'φουσκωμα' αλλα εχει και τις συνεπειες του, οπως ακριβως στο bodybuilding.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας τη συζητηση σας περι προβληματων με προγραμματα να σας πω οτι με προγραμμα e-tuners σε GT εδω και αρκετο καιρο κανενα προβλημα το αμαξι ρολοι και το ψιλοτσιμπαω (απλως δεν το σκιζω).

Μονο φιλτρο πανελ ΚΝ και σκαστρα μονου εμβολου -για να αποκλεισω περιπτωση σκισιματος- πιεση 1.35 στις 3440 στροφες και 185.6 MAX POWER στις 5580 στον τροχο.

Πολυ ευχαριστημενος και οπως αναφερω και πιο πανω χωρις προβληματα. Πιστευω οτι μπορουσα να <ανεβω> και αλλο ομως ειμαι ικανοποιημενος με αυτη την αποδοση.

Αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

πιεση 1.35 στις 3440 στροφες και 185.6 MAX POWER στις 5580 στον τροχο.

παιδια εχω μια απορια με αφορμη το παραπανω.ψαχνοντας στο internet βρηκα αυτο το site http://www.rri.se/index.php?DN=29 με dyno test.οι τιμες που δινει ειναι ολες τροχο.το gt το δινει 171-174 με 100 βενζινη http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=446 και ο killer το δυναμομετρησε 185.6 τροχο πια μετρηση ειναι σωστη οεο;δηλαδη η αυξηση που πηρε απο το προγραμμα ειναι μονο 10-15 αλογα;μηπως καποιος μας κοροιδευει;

Edited by dimmpoyz
Link to comment
Share on other sites

185 στον τροχο λεει φιλος που μεταφραζονται σε πανω απο 205 στον στροφαλο αυτο π λενε και ολοι !!!!!!Καλε τι μυριζει ετσι ?????Μηπως εσπασε 1 tuned tsi απο γνωστο οικο βελτιωσης >????< B)

Link to comment
Share on other sites

Δυναμομετρηση 10-07-2209 plex-tuning την ανεβαζω αυριο το απογευμα.

Αν μπορει να παρει και αλλο... σιγουρα ναι, σκοπος ειναι ως ποσο εισαι

διαθετημενος να σπρωχνεις χρημμα και να το εχεις στα συνεργεια.

Link to comment
Share on other sites

185 στον τροχο λεει φιλος που μεταφραζονται σε πανω απο 205 στον στροφαλο αυτο π λενε και ολοι !!!!!!Καλε τι μυριζει ετσι ?????Μηπως εσπασε 1 tuned tsi απο γνωστο οικο βελτιωσης >????< B)

ναι φιλε 205+ παει απο 185 και απο 174 παει περιπου 195 το θεμα μου ειναι οτι πας στους οικους βελτιωσεις και αντι να σου πουν οτι φιλε το αμαξι σου περνει αλλα 10-15 αλλογα σου λενε οτι θα παρει 30-40 αλλογα.αυτο εμενα μου την σπαει παρα πολυ....

Link to comment
Share on other sites

?????Μηπως εσπασε 1 tuned tsi απο γνωστο οικο βελτιωσης >????< B)

Ξέρεις κάτι ;;;

Τό έχω ξανα πεί! οοοοοοοοταν βάζεις πρόγραμμα δεν κερδίζεις μόνο τα +15 άλογα που βλέπεις. Παρατηρείς και της καμπύλη. ¶λλη δύναμη έβγαζε το αμάξι σε stock στις 4.000 και άλλη ότα φοράει πρόγραμμα .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.