Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

απλα ηξερα τι φοραει ο ανε κ επειδη ξερω οτι ειστε φιλοι το συμπερανα επισης ξερω οτι ειναι φανταρος τον εχω κ στο μσν κ στο fb...

κοπτοραπτικη δεν κανω δεν μου αρεσε ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 10.000km φοράω etuners και είμαι ευχαριστημένος και απο το πρόγραμμα και απο τα παλικάρια.

Απο χωάνες έχω ακόμη την pipercross ξηρή και μια neuspeed λαδιού που την έκλεψα απο ένα φιλαράκι tongue.gif και κάθε 5000km κάνω τράμπα!

Τώρα όμως που τα πράγματα έχω γίνει πολύ ανταγωνιστηκά και η διαφορά βρίσκεται στη λεπτομέρεια....θα πάω να μου ανεβάσουν τον κόφτη στις 7250σαλ.....

εχω και εγω προγραμμα απο e-tuners κααι δεν εχω κανενα προβλημα.δεν ξερω καποιον που να εχει προβλημα απο e-tuners.....εχω 5 ατομα γνωστους που εχουν το ιδιο προγραμμα και αλλα τοσο παιδια που γνωριζω απο αθηνα...που κανεις δεν εχει προβλημα.....ισα ισα που ολοι λενε οτι ειναι πολυ ευχαριστημενοι.....

ασε σε καταλαβα απο τ ην φωνη του ανεστη ειναι ε?την θυμαμαι την Pipercross την ειχες παρει κ ειχες πει οτι κανει πολυ ομορφο θορυβο..

τους επιασες........ :D:lol: :lol:

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Ρε Παιδια εχω Golf V Tsi με προγραμμα Etuners ( αρκετα δυνατο) και μιλαμε για 27κιλα ροπης.. τα 30+ αυτοι που τα εβγαλαν απο εναν 1.4? μηπως παιζει καποιο λαθακι??

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια...Είμαι εξαρτημένος από αυτό το νήμα. Αν δεν το ανοίξει πάλι κάποιος θα ενημερώσω τον ψυχίατρό μου... :lol:

tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ας ψαξουμε λοιπον το πιο γρηγορο tsi - gt που εχουμε δει !!!

παντως παιδια ενας γνωστος μου εχει ενα golf gt 170 ps και του εβαλε προγραμμα απο την gt-innovation εξατμησεις και εισαγωγη αερος απο την forge και το αμαξι σχιζει πριν να βαλει εξατμησεις και εισαγωγη αερος το καναν δυναμομετρηση και τους εβγαλε 210ps με 31 κιλα ροπη τωρα που εβαλε και περιφερειακα θα το ξανα κανουν και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια ενας γνωστος μου εχει ενα golf gt 170 ps και του εβαλε προγραμμα απο την gt-innovation εξατμησεις και εισαγωγη αερος απο την forge και το αμαξι σχιζει πριν να βαλει εξατμησεις και εισαγωγη αερος το καναν δυναμομετρηση και τους εβγαλε 210ps με 31 κιλα ροπη τωρα που εβαλε και περιφερειακα θα το ξανα κανουν και θα σας πω

ακομα και 210 λιγα ειναι απο Θεσ/κη εισαι φιλος ? Το παληκαρι με το gt τι χρωμα ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

ακομα και 210 λιγα ειναι απο Θεσ/κη εισαι φιλος ? Το παληκαρι με το gt τι χρωμα ειναι ?

οχι απο γιαννιτσα το gt ειναι μαυρο γιατι ειναι λιγα ρε φιλε γιατι ποσο πηγαινει μονο με το προγραμμα και ρεβο τοσο δεινει

Link to comment
Share on other sites

οχι απο γιαννιτσα το gt ειναι μαυρο γιατι ειναι λιγα ρε φιλε γιατι ποσο πηγαινει μονο με το προγραμμα και ρεβο τοσο δεινει

αλλο τι λεει η revo συγκεκριμενα λεει 205 + αυτο το '' + '' λεει πολλα . Το δικο μου ειναι στα 220+ χοντρικα με προγραμμα και εισαγωγη μονο και τρωω αγριο ξυλο απο ενος φιλου gt λογικα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

αλλο τι λεει η revo συγκεκριμενα λεει 205 + αυτο το '' + '' λεει πολλα . Το δικο μου ειναι στα 220+ χοντρικα με προγραμμα και εισαγωγη μονο και τρωω αγριο ξυλο απο ενος φιλου gt λογικα παραπανω

το εκανες δυναμομετρηση η ετισ μπακαλιστικα το λες γιατι ο καθενας μας μπορει να λεει σοα θελει τι βγζει ειναι το θεμα και η ρεβο λεει 205 για το tsi 140 ps και 210 για το tsi 170 ps δες εδω δεν τα βγζω απο το μυαλο μου

http://www.cargate.gr/_Periex/ProductsView...36&IdRec=80

Link to comment
Share on other sites

το εκανες δυναμομετρηση η ετισ μπακαλιστικα το λες γιατι ο καθενας μας μπορει να λεει σοα θελει τι βγζει ειναι το θεμα και η ρεβο λεει 205 για το tsi 140 ps και 210 για το tsi 170 ps δες εδω δεν τα βγζω απο το μυαλο μου

http://www.cargate.gr/_Periex/ProductsView...36&IdRec=80

ετσι μπακαλιστικα αλλα και εσυ δες εδω ------>race

στην πορεια ειμαι για καποια δυναμομετρηση αλλα καλυτερη απο τον δρομο δεν υπαρχει .....

Link to comment
Share on other sites

ετσι μπακαλιστικα αλλα και εσυ δες εδω ------>race

στην πορεια ειμαι για καποια δυναμομετρηση αλλα καλυτερη απο τον δρομο δεν υπαρχει .....

τεσπα εγω ειδα οτι το golf εμεινε πισω και μου πεις οτι το περασες κιολας το cupra ?

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην το περασω ποτε , απλα αν ειμαι τοσο κοντα του μεχρη τα μισα της 5ης ε ειμαι ευχαριστημενος -_-

προσεχως με edition 30 , s3 :) , και mini cooper s ( φιλοι ειναι οποτε δεν θα τους πειραξει να εχουμε και video ) !!!

πρεπει να αυξησω τα views μου :angry2:

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια ενας γνωστος μου εχει ενα golf gt 170 ps και του εβαλε προγραμμα απο την gt-innovation εξατμησεις και εισαγωγη αερος απο την forge και το αμαξι σχιζει πριν να βαλει εξατμησεις και εισαγωγη αερος το καναν δυναμομετρηση και τους εβγαλε 210ps με 31 κιλα ροπη τωρα που εβαλε και περιφερειακα θα το ξανα κανουν και θα σας πω

Και γω τόσα έβγαζα και το αμάξι γάζωνε κυριολεκτικά....

Τι να το κανεις όμως όταν δουλεύει AFR 14:1..... στα τέρματα τρώει μόνο αέρα και ανεβάζει στο πυρόμετρο 1000ρικα για πλάκα????

Όσο για το φίλο peodinio που ψάχνει το πιο γρήγορο...μη ψάχνεσαι, υπάρχουν πολύ δυνατά tsi που δεν εχουν μόνο βελτιώσεις στο μοτέρ!!!!

Και ξέρεις ποιά είναι η βλακεία?

Εκεί που νομίζεις πως το αμάξι σου γ@μ@ει, τσούπ σου πετάγετε ένας μλκς απο το πουθενά, σε κερνάει τσάι και μετά τρώς τρελή ξενέρα!!!

Συμφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

Και γω τόσα έβγαζα και το αμάξι γάζωνε κυριολεκτικά....

Τι να το κανεις όμως όταν δουλεύει AFR 14:1..... στα τέρματα τρώει μόνο αέρα και ανεβάζει στο πυρόμετρο 1000ρικα για πλάκα????

Όσο για το φίλο peodinio που ψάχνει το πιο γρήγορο...μη ψάχνεσαι, υπάρχουν πολύ δυνατά tsi που δεν εχουν μόνο βελτιώσεις στο μοτέρ!!!!

Και ξέρεις ποιά είναι η βλακεία?

Εκεί που νομίζεις πως το αμάξι σου γ@μ@ει, τσούπ σου πετάγετε ένας μλκς απο το πουθενά, σε κερνάει τσάι και μετά τρώς τρελή ξενέρα!!!

Συμφωνείς?

φυσικα συμφωνω παντα θα υπαρχει κ πιο γρηγορος οταν ας πουμε εφαγα 3 αμαξακια χαλαρα απο του φιλου μου το gt μονο με προγραμμα κ πιο ελευθερη εξατμηση καπως. απλα ξενερωσα

Link to comment
Share on other sites

Και γω τόσα έβγαζα και το αμάξι γάζωνε κυριολεκτικά....

Τι να το κανεις όμως όταν δουλεύει AFR 14:1..... στα τέρματα τρώει μόνο αέρα και ανεβάζει στο πυρόμετρο 1000ρικα για πλάκα????

Όσο για το φίλο peodinio που ψάχνει το πιο γρήγορο...μη ψάχνεσαι, υπάρχουν πολύ δυνατά tsi που δεν εχουν μόνο βελτιώσεις στο μοτέρ!!!!

Και ξέρεις ποιά είναι η βλακεία?

Εκεί που νομίζεις πως το αμάξι σου γ@μ@ει, τσούπ σου πετάγετε ένας μλκς απο το πουθενά, σε κερνάει τσάι και μετά τρώς τρελή ξενέρα!!!

Συμφωνείς?

συμφωνω απολυτος μαζι σου οταν λες το ειχες τωρα δεν το εχεις η το εκανες τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Και γω τόσα έβγαζα και το αμάξι γάζωνε κυριολεκτικά....

Τι να το κανεις όμως όταν δουλεύει AFR 14:1..... στα τέρματα τρώει μόνο αέρα και ανεβάζει στο πυρόμετρο 1000ρικα για πλάκα????

Όσο για το φίλο peodinio που ψάχνει το πιο γρήγορο...μη ψάχνεσαι, υπάρχουν πολύ δυνατά tsi που δεν εχουν μόνο βελτιώσεις στο μοτέρ!!!!

Και ξέρεις ποιά είναι η βλακεία?

Εκεί που νομίζεις πως το αμάξι σου γ@μ@ει, τσούπ σου πετάγετε ένας μλκς απο το πουθενά, σε κερνάει τσάι και μετά τρώς τρελή ξενέρα!!!

Συμφωνείς?

απολυτα συμφωνος μαζι σου και θυμαμαι το gt του γιατρου... που εκτος απο 1ο σταδιο ηταν και γυμνο εντελως και εριχνε μεχρι τα 180 σε gti 1α σταδια 3-4 αμαξακια...!

σε λιγο ξεκιναμε και την περιφερειακη βελτιωση...

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω καιρό τώρα και η απορία μου είναι η εξής: To θέμα του καυσίμου δεν σας έχει καθόλου προβληματίσει, σε σχέση με τη βελτίωση; Προσωπικά, όταν χρησιμοποιώ BP Ultimate για τουλάχιστον 3 γεμίσματα (ή V Power Racing) (όχι πολύ συχνά πλέον) παρατηρώ ότι το αυτοκίνητο φέρεται σαν να έχει κερδίσει περίπου 10 hp - 15 hp σε σχέση με τις υπόλοιπες κατοστάρες... Δηλαδή σαν ποσοστό το λιγότερο +7%. Επιπλέον το ρελαντί είναι σαφώς ηρεμότερο με σχεδόν μηδενικούς κραδασμούς. Δεν μπήκα στη διαδικασία της δυναμομέτρησης, αλλά η παρατήρησή μου δεν απέχει πολύ από αυτά που ισχυρίζεται ο παρασκευαστής των βενζινών αυτών....(μέχρι +11% αύξηση της ιπποδύναμης σε σχέση με 95 RON βενζίνες...)

Κατέχω ένα TSI GT Sport 140 DSG (μη βελτιωμένο) και προσωπικά θα συμβούλευα όσους ήδη είστε στα 210+ να ασχοληθείτε και να δοκιμάστε καλύτερη ποιότητα καυσίμου προκειμένου να κερδίσετε λίγη ακόμα ιπποδύναμη παρά περεταίρω επίφοβες ρυθμίσεις.

Για παράδειγμα κάποιο TSI στα 205 θεωρώ ότι θα πάει έυκολα & ακίνδυνα στα (205 + 7%*205=219) με πολύ καλής ποιότητας καύσιμο (Ultimate - Racing). Τελικά μπορεί να κοστίσει σε βάθος χρόνου πολύ λιγότερο, και σε χρήματα και σε αξιοπιστία...

Link to comment
Share on other sites

Οσο καλυτερες και να ειναι οι ultimate,racing(πραγμα για το οποιο αμφιβαλλω) σε καμια περιπτωση δεν αξιζουν τα +30-40 λεπτα/λιτρο σε σχεση με τις "κοινες" 100αρες.

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα κάποιο TSI στα 205 θεωρώ ότι θα πάει έυκολα & ακίνδυνα στα (205 + 7%*205=219) με πολύ καλής ποιότητας καύσιμο (Ultimate - Racing). Τελικά μπορεί να κοστίσει σε βάθος χρόνου πολύ λιγότερο, και σε χρήματα και σε αξιοπιστία...

Σοβαρέψου..... :)

Link to comment
Share on other sites

κανεις???

Αυτο που κερδιζεις Πανο ειναι οτι δεν εισαι υποχρεωεμος να εισαι ειτε "στεγνος" , ειτε χωρις δικλειδες ασφαλειας , οταν εχεις 99% Ν75 στις στροφες που εχεις αναγκη απο ικανη σε παροχη αντλια (4000-6000). Αυτο σημαινει πολυ δυναμη αλλα και αξιοπιστια, αφου δεν ειναι υψηλη η θερμοκρασια καυσης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.