Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Το κόστος είναι σημαντικό, αλλά για πόσα χιλιόμετρα μιλάμε ότι θα χρειαστούν αλλαγή?

Αν είναι π.χ. στις 50.000, ίσως να αξίζει τον κόπο.

παιδια μπουζι maximum καθε 20 χιλιαδες θα αλλαζετε...και ειδικα αν τα καιτε τα αμαξια σας!Το καλυτερο ειναι μεχρι 15000 και μετα να αλλαζονται...ξερω φιλο που χτυπισε βαλβιδες και θελει αλλαγη πιστονιου-μπιελας-καπακι σε 20vt λογω μπουζι.....μονο η ακιδα ειχε μεινει πανω στο μοτερ!

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος είναι σημαντικό, αλλά για πόσα χιλιόμετρα μιλάμε ότι θα χρειαστούν αλλαγή?

Αν είναι π.χ. στις 50.000, ίσως να αξίζει τον κόπο.

Τα Bosch F5DPOR δεν χρειαζεται να αλλαχθουν για 30000km , ακομα και με σκληρη χρηση. Δεν ανοιγουν διακενο με την παροδο των χιλιομετρων και δεν εχω δει ποτε να λιωνει ακιδα , ουτε σε πολυ ασχημες καταστασεις. Μακραν το καλυτερο μπουζι για VAG...

Link to comment
Share on other sites

Τα Bosch F5DPOR δεν χρειαζεται να αλλαχθουν για 30000km , ακομα και με σκληρη χρηση. Δεν ανοιγουν διακενο με την παροδο των χιλιομετρων και δεν εχω δει ποτε να λιωνει ακιδα , ουτε σε πολυ ασχημες καταστασεις. Μακραν το καλυτερο μπουζι για VAG...

η πιο σωστη κουβεντα που ακουσα εδω και καιρο.... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω λίγη τροφή για σκέψη σε όλους?

Πραθέτω τα συγκριτικά logαρισματα απο 2 βελτιωμένα scirocco 1.4tsi-160Ηp το ενα με Overload και το άλλο με Revo.

Τα δεδομένα δεν ειναι δικά μου και δεν μπορώ να βεβαιώσω την ακριβεια των μετρήσεων ή ότι άλλο.

Το παλικάρι που τα δημοσίευσε σε άλλο φόρουμ ,ισχυρίζεται οτι τα 2 αυτοκινητα πάνε το ίδιο ,αν και τα νούμερα εμφανίζουν σημαντικές διαφορές!!!!

http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Ar...d4eXc&hl=en

Το Revo έχει πιο επιθετική ρύθμιση ,σηκώνει περισσότερο αβανς (18,8 μοίρες), περισσοτερα bar , μεγαλύτερη ροπή και ιπποδύναμη ,αλλά εμφανιζει διαφορά μεταξύ actual και requested absolute pressure.

To Overload αντιθετα δείχνει ρυθμισμένο πιο πολύ προς την ασφάλεια του κινητήρα με πιο πλούσιο μείγμα ,χωρις διαφορα μεταξυ requested και actual pressure, αλλά μάλλον λόγω κακής βενζίνης ψηλά κόβει λίγο αβανς (block 020 - συγκεκριμένα 3 μοίρες).

Η διαφορα τους ειναι περιπου 10 άλογα στα ψηλά υπερ του revo.

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

εγω πλεον ξερω πως τα σκιπτρα οσον αφορα τα tsi μοτερ τα εχει παρει η revo ,απο αποψη δυναμης - αποδοσης , τωρα για την αξιοπιστια μπαινω σε σκεψεις :lol:

Το συμπερασμα σε σχεση με τη δυναμη απο που το βγαζεις??

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο θα ηταν να ποσταρει ο καθενας που εχει βάλει προγραμμα ,τις μετρήσεις του σε κάποια δεδομενα blocks του vag com(115,120,034 κτλ...) ή ακόμα καλυτερα μια μετρηση στις ιδιες συνθηκες για όλους σε κάποια ''βραδινή συναντηση''.

Ετσι θα μπορούσαμε να πάρουμε μια ακριβέστερη εικονα του τι παραμέτρους δινει το κάθε προγραμμα και με κάποια σχετική αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

o Μανος μας βγαζει ασπρο-προσωπους μπορω να πω ....Κατσε να μπει και η εξατμιση και μετα τα λεμε tongue.gif

Και ο shaddow που δν εχει revo ειναι μπροστα σχεδον απο ολα τα Tsi(για να μην πω απο ολα) που εχει πατησει...τι να λεει?

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Να δώσω λίγη τροφή για σκέψη σε όλους?

Πραθέτω τα συγκριτικά logαρισματα απο 2 βελτιωμένα scirocco 1.4tsi-160Ηp το ενα με Overload και το άλλο με Revo.

Τα δεδομένα δεν ειναι δικά μου και δεν μπορώ να βεβαιώσω την ακριβεια των μετρήσεων ή ότι άλλο.

Το παλικάρι που τα δημοσίευσε σε άλλο φόρουμ ,ισχυρίζεται οτι τα 2 αυτοκινητα πάνε το ίδιο ,αν και τα νούμερα εμφανίζουν σημαντικές διαφορές!!!!

http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Ar...d4eXc&hl=en

Το Revo έχει πιο επιθετική ρύθμιση ,σηκώνει περισσότερο αβανς (18,8 μοίρες), περισσοτερα bar , μεγαλύτερη ροπή και ιπποδύναμη ,αλλά εμφανιζει διαφορά μεταξύ actual και requested absolute pressure.

To Overload αντιθετα δείχνει ρυθμισμένο πιο πολύ προς την ασφάλεια του κινητήρα με πιο πλούσιο μείγμα ,χωρις διαφορα μεταξυ requested και actual pressure, αλλά μάλλον λόγω κακής βενζίνης ψηλά κόβει λίγο αβανς (block 020 - συγκεκριμένα 3 μοίρες).

Η διαφορα τους ειναι περιπου 10 άλογα στα ψηλά υπερ του revo.

Συγνωμη για την ασχετη ερωτηση, αλλα ειχε καποιο απ τα δυο οχηματα dsg?

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο θα ηταν να ποσταρει ο καθενας που εχει βάλει προγραμμα ,τις μετρήσεις του σε κάποια δεδομενα blocks του vag com(115,120,034 κτλ...) ή ακόμα καλυτερα μια μετρηση στις ιδιες συνθηκες για όλους σε κάποια ''βραδινή συναντηση''.

Ετσι θα μπορούσαμε να πάρουμε μια ακριβέστερη εικονα του τι παραμέτρους δινει το κάθε προγραμμα και με κάποια σχετική αξιοπιστία.

Aυτο κατα την γνωμη μου θα ηταν οτι καλυτερο .......οχι οτι δεν εχει κινδυνους να γινουμε και παλι "παραναλωμα" ...αλλα τουλαχιστον να αρχισει μια επικοδομητικη συζητηση που πιστευω πως κατι το θετικο θα βγει.....

Θα ηθελα πολυ να ανεβασω δικες μου μετρησεις ....αλλα θα περιμενω ως τα μεσα Νοεμβριου που θα ολοκληρωθει το ολο πακετο.....

Τωρα προεχει το στησιμο που τελειωνει στα μεσα της εβδομαδας που μας ερχεται .....

Link to comment
Share on other sites

δεν το επιασα.... B)

πλακα κανω δεν το ξερω το παληκαρι οπως και αρκετους αλλους απο Αθηνα. Δεν με ενδιαφερει ποιο tsi περναει το αλλο tsi , αλλα με ενδιαφερει να ξεσκιζει ολους τους αλλους και τα παμε αρκετα καλα.

Ολα τα αλλα ειναι ιστοριες για αγριους

Link to comment
Share on other sites

εγω πλεον ξερω πως τα σκιπτρα οσον αφορα τα tsi μοτερ τα εχει παρει η revo

====

Σωστός.

,απο αποψη δυναμης - αποδοσης , τωρα για την αξιοπιστια μπαινω σε σκεψεις B)

====

Μη μπαίνεις.

Και μην ακούς κανέναν ζηλιάρη που ανακοινώνει φτωχά μείγματα κλπ.

Και ούτε φτωχά είναι ούτε έχουν βγάλει την δικλείδα για safe mode της τρόμπας.

Είναι ΚΑΙ γρήγορα ΚΑΙ αξιοπιστά τελικά.

Edited by turborabbit
Link to comment
Share on other sites

====

Σωστός.

====

Μη μπαίνεις.

Και μην ακούς κανέναν ζηλιάρη που ανακοινώνει φτωχά μείγματα κλπ.

Και ούτε φτωχά είναι ούτε έχουν βγάλει την δικλείδα για safe mode της τρόμπας.

Είναι ΚΑΙ γρήγορα ΚΑΙ αξιοπιστά τελικά.

+100000

Κύριλλε, επιτέλους ακούσαμε και μια θετική άποψη απο ανταγωνιστή...

Έχω την ίδια γνώμη για την απόδοση.....τα Revo full stg1 είναι τα πιο δυνατά......

Link to comment
Share on other sites

o Μανος μας βγαζει ασπρο-προσωπους μπορω να πω ....Κατσε να μπει και η εξατμιση και μετα τα λεμε tongue.gif

ο Μανος το πουλαει απο οτι ξερω..και εσυ εισαι μακρια..αλλος απο αθηνα με ρεβο??

Link to comment
Share on other sites

====

Σωστός.

====

Μη μπαίνεις.

Και μην ακούς κανέναν ζηλιάρη που ανακοινώνει φτωχά μείγματα κλπ.

Και ούτε φτωχά είναι ούτε έχουν βγάλει την δικλείδα για safe mode της τρόμπας.

Είναι ΚΑΙ γρήγορα ΚΑΙ αξιοπιστά τελικά.

Nα σου πω κατι χωρις να θελω να σε παρεξηγησω πραγματικα..το οτι λες αυτο που λες για την αποδοση δεν το λες για να υποστηριξεις τα ρεβο..αλλα για να πικαρεις τους E-tuners..παλια τα ελεγες πιο αντικειμενικα τα πραγματα.αλλα στο βωμο του ανταγωνισμου..

και εμενα πραγματικα δεν με νοιαζει ποιος θα μου βαλλει προγραμμα το θεμα ειναι να βγει κατι σαν αποτελεσμα πολυ καλο..αν το δικο σου ηταν καλυτερο θα ερχομουνα σε σενα πραγματικα..αν το ρεβο ειναι καλυτερο θα παω σε ρεβο.(για το ρεβο δεν μπορω να κρινω ακομα εφοσον δεν εχω πετυχει κατι αντιστοιχο με το δικο μου..)

Edited by Shaddow20
Link to comment
Share on other sites

====

Μη μπαίνεις.

Και μην ακούς κανέναν ζηλιάρη που ανακοινώνει φτωχά μείγματα κλπ.

Και ούτε φτωχά είναι ούτε έχουν βγάλει την δικλείδα για safe mode της τρόμπας.

Είναι ΚΑΙ γρήγορα ΚΑΙ αξιοπιστά τελικά.

Είναι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα το ότι όταν γράφει κάποιος δε φαίνεται το ύφος?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα το ότι όταν γράφει κάποιος δε φαίνεται το ύφος?? ;)

++1000

ας τα πει και κανενας αλλος να μην φαινομαι εγω ο περιεργος ή ο πονηριδης..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.