Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

ξερει κανενας αν αυτο (μικροτερο intercooler) ισχύει και για το polo ?

POLO GTI Intercooler

2111201020954.jpg

IBIZA CUPRA Intercooler

2111201021056.jpg

Ο κωδικός τους διαφέρει στο τελευταίο γράμμα. Από τα σχεδιαγράμματα φαίνεται να έχουν τελείως διαφορετικό σχήμα.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν ξέρω για το Polo gti αλλά το ibiza cupra (180 ps) έχει μικρότερο intercooler από τα αντιστοιχα golf tsi με αποτέλεσμα να ανεβάζει πολύ θερμοκρασία σε περίπτωση βελτίωσης- οπότε με πρόγραμμα θεωρείται αναγκαία και η αλλαγή του i/c

+1 αλλα ο φιλος Βαγγελης το εχει αλλαξει.

και ειναι το 2ο πραγμμα που θα κανω και εγω στο πολο

παντως μιας και τα εχω δει και τα 2 απο κοντα μου φανηκαν ΙΔΙΑ closedeyes.gif

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα που ένα τοοοοοοοσο μικρό γραμματάκι σου κάνει τοοοοοοοοσo μεγάλη διαφορά !

:lol: :lol:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

+1 αλλα ο φιλος Βαγγελης το εχει αλλαξει.

και ειναι το 2ο πραγμμα που θα κανω και εγω στο πολο

παντως μιας και τα εχω δει και τα 2 απο κοντα μου φανηκαν ΙΔΙΑ closedeyes.gif

Εχουν φέρει ένα κουκλί άσπρο στον Φιλοσίδη. Αλλά χωρίς ηλιοροφή! glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχουν φέρει ένα κουκλί άσπρο στον Φιλοσίδη. Αλλά χωρίς ηλιοροφή! glare.gif

το ξερω.. απο εκει θα το παρω και εγω κατα 90% μπηκα και μεσα new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση... τροπετακια tfsi σε τί τιμες παιζουν(δλδ με τοποθετηση και δίνωντας τον tsi πόσο βγαίνει)????

ρωταω απλα απο περιεργεια....

(το λεω γιατι σιγουρα κάποιοι θα πουν,και θα εχουν δίκιο,πουλα το και πάρε gti)

λινκ απο τις αναλυτικες πληροφοριες για το cupra και τις βελτιωσεις που εχουν γίνει εχουμε???

Edited by FANIS-TSI-
Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο απορίες τις οποίες τις έχω γράψει ξανά αλλά δεν πήρα απάντηση. Είμαι με revo εδώ και έναν χρόνο και το αμάξι δεν έχει βγάλει τίποτα. Μάλλον έβγαλε αλλά πριν βάλω το revo.

Υπάρχει κάποια άλλη διάφορα ανάμεσα στο 5 και το 6 εκτός Απο την αντλία βενζίνης. Και αν ναι ποια. Αν όμως είναι μόνο η αντλία μπορεί να μπει στο 5αρι η καινούργια. Και το κυριότερο με προγράμμα θα φτάσει την ροπή και τα άλογα Απο ένα 6αρι.

Και η δεύτερη είναι ότι στα gt όπως το δικό μου έχει το κουμπακι winter όπου αλλάζει την χαρτογράφηση για εκκινησεις σε πάγο η χιόνι.

Κάποιος που έχει προγράμμα δεν θα ήταν δυνατόν στο winter να έχει την κανονική χαρτογράφηση ( δηλαδή 170 άλογα ) και χωρίς αυτό να έχει 205 η τέλος πάντων όσα δίνει ο βελτιωτής του

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ξέρει κανεις με ακρίβεια τις διαφορές, περα απο την αντλία υψηλής.

Δεν μπαίνει η αντλία του 6 στο 5, τουλάχιστον δεν είναι μία bolt-on μετατροπή. Με κάποιες μετατροπές ίσως να ταιριάξει και να βγάλει παρόμοια ροπή με του 6.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η αντλια.Μονο με την αντλια δεν θα γινοταν τιποτα. Υπαρχουν σημαντικοτερες αλλαγες οπως αν θυμαμαι καλα οι αυλοι εισαγωγης για καλυτερη ροικοτητα και καποια αλλα.

Ειχαν ειπωθει παλαιοτερα νομιζω απο τον Κριτωνα (etuners)οταν ειχα ρωτησει.

Link to comment
Share on other sites

δανείζομαι infos και το Dyno απο φιλικο club!!!

1.4TSI Golf 5άρι, με τα ακόλουθα Specs:

* Overload Software

* Εισαγωγή

* Εξάτμιση

* Ιντερκούλερ

* Φτερωτή Κ04 (μόνο compressor wheel, τα υπόλοιπα μαμά)

* Τρόμπα υψηλής (στα Golf6 & Rocco δεν χρειάζεται, έχουν ήδη καλή τρόμπα)

VW_Golf5_1400TT_K04compwheel_293BHP_3807Nm_web.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι καμπυλες ειναι ετσι γιατι αφησαν πανω στο dyno το γκαζι γιατι τα λαστιχα ειναι χαλια απο οτι εμαθα.

δεν ξερω παραπανω Πανο για τιμες και τετοια... στο gtc . gr τα γραφει ολα. λινκ δεν μπορω να βαλω , δεν μου το επιτρεπει το forum.

Link to comment
Share on other sites

ok τελικα μπορω!! απο αλλο club δεν με αφηνε.

http://www.gtcclub.com/forum/viewtopic.php?t=13537&postdays=0&postorder=asc&start=1215#260513

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

* Φτερωτή Κ04 (μόνο compressor wheel, τα υπόλοιπα μαμά)

Τι ακριβώς εννοεί; Η φτερωτή έχει μπει στην τουρμπίνα έτσι;

Πειράχτηκε και ο κομπρέσορας; Στο gtc club αναφέρει πως κλείνει μεταξύ 3500 και 4000! Είναι φυσιολογικό αυτό;

Υ.Γ. Πως κοιμάσαι μετά από αυτές τις εξελίξεις!!! Θέλω και 'γω 300 άλογα!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοεί; Η φτερωτή έχει μπει στην τουρμπίνα έτσι;

Πειράχτηκε και ο κομπρέσορας; Στο gtc club αναφέρει πως κλείνει μεταξύ 3500 και 4000! Είναι φυσιολογικό αυτό;

Υ.Γ. Πως κοιμάσαι μετά από αυτές τις εξελίξεις!!! Θέλω και 'γω 300 άλογα!

Γ@μώτο, ποτέ δεν είναι αρκετά τα άλογα! thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοεί; Η φτερωτή έχει μπει στην τουρμπίνα έτσι;

Πειράχτηκε και ο κομπρέσορας; Στο gtc club αναφέρει πως κλείνει μεταξύ 3500 και 4000! Είναι φυσιολογικό αυτό;

Υ.Γ. Πως κοιμάσαι μετά από αυτές τις εξελίξεις!!! Θέλω και 'γω 300 άλογα!

Έχει μπει μόνο η φτερωτή του συμπιεστή, αλλά δεν κατάλαβα αν έχει ανοιχτεί το μαμα αλουμίνιο ή αν μπήκε ολόκληρος ο συμπιεστής της k04.

Ο κομπρέσσορας δεν έχει πειραχτεί μηχανικά, απλά έχει αλλάξει ο έλεγχός του προγραμματιστικά. Από ότι λέει τον κρατάει λίγο περισσότερο σε εμπλοκή από το εργοστασιακό.

Το αποτέλεσμα πάντως φαίνεται πολύ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται πολυ δουλεια στο software ακομα , αφου η καμπυλη ροπης ειναι απλα απαραδεκτη !

Το αυτοκινητο εχει compressor και στις 3100 σαλ εχει μολις ... 215ΝM , με κοιλια απο τις 2800 μεχρι τις 4000 .

Πιστευω οτι αν εχουμε κι ενα ωραιο "τραπεζι" ροπης στα 35 - 36kgrm απο τις 2000-2500 εως τις 4000 το αποτελεσμα θα ειναι εξαιρετικο , αφου δυναμη ψηλα εχει .

Θεμα σπινιαρισματος δεν τιθεται , καθως οι απωλειες ειναι γραμμικες και το αυτοκινητο πατησε κανονικα . Αν αφησεις το γκαζι στο ΜΑΗΑ θα σταματησει η μετρηση . Αν το μετριασεις , δεν ξερουμε τι ακριβως κανει το μοτερ ( μαγκωματα , κοψιματα , κλπ ) .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.