Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

καλησπερα! προβλημα μεγαλο εχω που μεταφραζεται σε ευρω!! λοιπον εχω ενα golf tsi με τα 140 αλογα...το προβλημα μου τωρα....εβαλα στο αυτοκινητο μου ενα προγραμμα απο εναν φιλο μου... μου εβαλε την πιεση στο 1.4 overboost και να κραταει σταθερη πιεση 1.2...το προβλημμα τωρα ειναι το αυτοκινητο στεγνωνει απο καυσιμα οταν μπαινει το τουρμπο...ζηταει 130bar στην αντλια υψηλης στις 3000 τα δινει αλλα καθως αναιβαινουν οι στροφες η πιεση παιφτει στα 40bar με αποτελεσμα να μενει απο καυσιμα...ξαναπερασαμε το μαμα προγραμα και ολα μελι γαλα....ξαναβαλαμε μετα το προγραμα και ξανα μενει απο καυσιμα...! ο φιλος μου μου ειπε δεν ειναι απο το προγραμμα....ειναι απο την αντλια υψηλης η απο την τρομπα βενζινης...το ιδιο μου ειπε και ο μαστωρας...οτι δεν φταιει το προγραμμα αλλα το αμαξι εχει προβλημα και γιατι πιεζεται το παρουσιαζει...και το προγραμα να μην ειχα αργα η γρηγορα θα το βγαλει το προβλημα...το βγαζει με το προγραμμα μου ειπε γιατι ζοριζεται παραπανω και το παρουσιαζει...μοθ ειπε δλδ οτι με προγραμμα η χωρις υπαρχει προβλημα με τις βενζινες...πανω σε ανοιγμα μπηκε σε safe mode ο κινητηρας (με το προγραμα τοθ φιλου μου)και κρατησε μια βλαβη με σε μια βαλβιδα της υψηλης...τι να παιζει?? γνωριζει κανενας επι του θεματος??

φταιει το προγραμμα η εχει προβλημα το αυτοκινητο??

Δεν φταιει η αντλια υψηλης δηλ δεν εχει κανενα προβλημα, απλα σε επιθετικα προγραμματα στα 5αρια 140αρια/170αρια δεν επαρκει. Το θεμα λοιπον για μενα ειναι το προγραμμα η μαλλον η ρυθμιση του αφου ειναι οπως φαινεται custom. Oυτε αντλια ουτε τρομπα.

Ζητησε απο αυτον που σου εβαλε το προγραμμα να στο ρυθμισει πιο ηπια και με χαμηλοτερες πιεσεις

ωστε να μπορει να επαρκει η μαμα αντλια.

Ολα τα σωστα επωνυμα προγραμματα για 5αρια ετσι δουλευουν. Ακομα και τα μη επωνυμα πλεον.

Μαλλον θα χασεις κατι απο αποδοση αλλα θα δουλευει με ασφαλεια το μοτερ σου.

Τωρα αν θελεις να κρατησεις αυτες τις ρυθμισεις θα πρεπει να πας σε αλλαγη αντλιας με aftermarket αλλα εκει χωνεις πιο βαθια το χερι στην τσεπη και ακομα δεν εχω δει αξιοπιστη λυση ακομα και με τετοια εφαρμογη.

Φτειαξε για μενα το προγραμμα λοιπον να δουλευει καλα με την μαμα αντλια και αν το βαρεθεις και εχεις ορεξη χρονο και χρημα πηγαινε παρακατω με αλλαγη μεγαλυτερης (σε επαρκεια) αντλιας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα και απο εμενα εχω ενα golf gt 170 και θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν gt 170 και εχουν βαλει προγραμμα εαν ειδαν αρκετη διαφορα στο αυτο/το και απο ποια εταιρεια ,ειμαι στο ψαξιμω για προγραμμα και θελω να δω εαν αξιζει να βαλω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα και απο εμενα εχω ενα golf gt 170 και θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν gt 170 και εχουν βαλει προγραμμα εαν ειδαν αρκετη διαφορα στο αυτο/το και απο ποια εταιρεια ,ειμαι στο ψαξιμω για προγραμμα και θελω να δω εαν αξιζει να βαλω.

Πρόσφατα είχα πάει στην γιορτή ενός φίλου. Υπήρχαν αρκετοι που δεν τους γνώριζα αλλά ώς κοινωνικό άτομο συστήθηκα σε όλους. Μετά απο λίγο μάλιστα κάλεσα έναν απο τους παρευρισκόμενους να καπνίσουμε ενα τσιγάρο μαζί στο τζάκι. Πάνω στην κουβέντα αρχίσαμε να μιλάμε για αυτοκίνητα και με ρώτησε τι αυτοκίνητο έχω. Του είπα ότι έχω ενα Gt 170 και με ρώτησε αν του έχω βάλει τίποτα. Του απάντησα ότι έχω βάλει μεταξύ άλλων και πρόγραμμα απο την revo.

Αναφώνησε ένα ωχ! λες και του την καρφώνανε.

Τον ρώτησα τι έπαθε γιατί φοβήθηκα για έμφραγμα!!

Μου απάντησε "τι το ήθελες όλα με revo σπάνε"

-"Αλήθεια του απάντησα?"

-"ναι δεν υπάρχει αυτοκίνητο που να έχει βάλει revo και να μην έχει σπάσει"

-"εσύ τι αυτοκίνητο έχεις?" ρώτησα εγώ

-"ενα golf MK4 1.4"

-"και που το ξέρεις εσύ"

-"μου το είπε ο φίλος μου που έχει συνεργείο"

-"έσυ τι έχεις κάνει στο αυτοκίνητό σου"

-"Τίποτα'

Άρα ένας άνθρωπος που δεν έχει ασχοληθει με την βελτίωση έχει άποψη για αυτήν

Η άποψη λοιπόν είναι σαν τις κ@λ@!%^&&***ς. Όλοι έχουν απο μία

Άλλωστε εδώ μέσα μόνο για δύο που σπάσανε έχω διαβάσει και απο όλους τους βελτιωτες.

Άποψη μου με την σειρά που τους γράφω είναι:

Revo

Overload

Οι υπόλοιποι είτε είναι πολύ ακριβοί για αυτό που προσφέρουν είτε είναι κάποιοι που δεν έχω άποψη εγώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα και απο εμενα εχω ενα golf gt 170 και θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν gt 170 και εχουν βαλει προγραμμα εαν ειδαν αρκετη διαφορα στο αυτο/το και απο ποια εταιρεια ,ειμαι στο ψαξιμω για προγραμμα και θελω να δω εαν αξιζει να βαλω.

Εγω εχω βαλει το SP auto του Παζ.. (που δεν ξέρω αν υπαρχει πλεον). Το εχω βαλει απο το καλοκαιρι του 2008. Μεγαλη διαφορα ειδα: Σε ροπη, αποδοση και τελικη. Και μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα προβλημα μετα απο 37.000 km....

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, σε σχεση τιμης/αποδοσης/αξιοπιστια στα επωνυμα, η Revo ειναι καλυτερη επιλογη.

Σε ποιο οικονομικη λυση μετα ειναι της overload. Οπως ακριβως τα λεει και ο StamosT.

Παντα μιλαω απο προσωπικη εμπειρια χωρις να εχω κανενα συμφερον απο κανεναν και προς αποφυγη παρεξηγησεων και παντα για τα 1.4 tsi.

Σιγουρα με σωστο προγραμμα θα κερδισεις σε ροπη και ιππους αν και συγκριτικα λιγωτερο απο ενα 140αρι. Παντως θα κερδισεις αρκετα σε ροπη στις μεσαιες αλλα και ψηλα αλλα και σε ιπποδυναμη (βγαζοντας και τον πνιχτη).

Πιστευω για το κοστος που μιλαμε οτι δεν θα το μετανοιωσεις και σιγουρα δεν υπαρχει κατι αλλο αναλογο (κοστος/αποδοση) που να κανεις εφοσον θελεις να του 'δωσεις' κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Stamos T και kritsen1234 ,το προγραμμα το φορατε με 95 η 100?

Για 100αρα με εξατμιση Απο gti

Όσο για την διάφορα στα άλογα σίγουρα πληρώνεις και παίρνεις 30 έναντι 70 που παίρνει ένα tsi. Σημασία όμως έχει ότι το αυτοκίνητο γίνεται "make my day "

Link to comment
Share on other sites

λογικα παω για revo απλα Παντελη οταν οδηγησα το αμαξι σου περιμενα κατι πιο γρηγορο βεβαια να ειμαι και ειλικρινης το φοβομουν να το ανοιξω μιας και δεν ειναι δικο μου .παντως σιγουρα θα προτιμησω κατι save σε προγραμμα ,και φυσικα τωρα που σε γνωρισα και ειδα ποσο προσεχεις το golfaki σου και τι περιπετειες ειχες στο θεμα προγραμμα ειναι ενας λογος παραπανω.

ερωτηση εαν επιλεξω προγραμμα για 95 και βαζω 100 θα πηγαινει καλυτερα?

και εαν επιλεξω προγραμμα για 100 και βαλω απο ενα πρατηριο στο Χ μερος αμολυβδη 100 που ειναι νοθευμενη με 95 θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

λογικα παω για revo απλα Παντελη οταν οδηγησα το αμαξι σου περιμενα κατι πιο γρηγορο βεβαια να ειμαι και ειλικρινης το φοβομουν να το ανοιξω μιας και δεν ειναι δικο μου .παντως σιγουρα θα προτιμησω κατι save σε προγραμμα ,και φυσικα τωρα που σε γνωρισα και ειδα ποσο προσεχεις το golfaki σου και τι περιπετειες ειχες στο θεμα προγραμμα ειναι ενας λογος παραπανω.

ερωτηση εαν επιλεξω προγραμμα για 95 και βαζω 100 θα πηγαινει καλυτερα?

και εαν επιλεξω προγραμμα για 100 και βαλω απο ενα πρατηριο στο Χ μερος αμολυβδη 100 που ειναι νοθευμενη με 95 θα εχω προβλημα?

Αν θες να έχεις το καφέλι σου ήσυχο, βάζεις ρύθμιση για 95αρα βενζίνη.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

λογικα παω για revo απλα Παντελη οταν οδηγησα το αμαξι σου περιμενα κατι πιο γρηγορο βεβαια να ειμαι και ειλικρινης το φοβομουν να το ανοιξω μιας και δεν ειναι δικο μου .παντως σιγουρα θα προτιμησω κατι save σε προγραμμα ,και φυσικα τωρα που σε γνωρισα και ειδα ποσο προσεχεις το golfaki σου και τι περιπετειες ειχες στο θεμα προγραμμα ειναι ενας λογος παραπανω.

ερωτηση εαν επιλεξω προγραμμα για 95 και βαζω 100 θα πηγαινει καλυτερα?

και εαν επιλεξω προγραμμα για 100 και βαλω απο ενα πρατηριο στο Χ μερος αμολυβδη 100 που ειναι νοθευμενη με 95 θα εχω προβλημα?

Εχω βαλει και 95 και 100 και προσωπικα η διαφορα ηταν ελαχιστη. Οποτε νο προμπλεμ.

Link to comment
Share on other sites

σε ενα costum τα 100ron μπορεις να εχεις μεγαλυτερο κερδος με ποιο επιθετικο σεταρισμα σε μοιρες , καυσιμο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

εν ολιγις..ενα με προγραμμα με 95αρα και ενα με 100αρας απο τον ιδιο βελτιωτη ποσο διαφορα εχουνε στον δρομο? 2-3 αμαξια?

Κατι ακομα..στο Revo ειναι ενα το προγραμμα? ειτε βαζεις 95αρα ειτε 100αρα απλα εχεις και την αναλογη υποδυναμη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! προβλημα μεγαλο εχω που μεταφραζεται σε ευρω!! λοιπον εχω ενα golf tsi με τα 140 αλογα...το προβλημα μου τωρα....εβαλα στο αυτοκινητο μου ενα προγραμμα απο εναν φιλο μου... μου εβαλε την πιεση στο 1.4 overboost και να κραταει σταθερη πιεση 1.2...το προβλημμα τωρα ειναι το αυτοκινητο στεγνωνει απο καυσιμα οταν μπαινει το τουρμπο...ζηταει 130bar στην αντλια υψηλης στις 3000 τα δινει αλλα καθως αναιβαινουν οι στροφες η πιεση παιφτει στα 40bar με αποτελεσμα να μενει απο καυσιμα...ξαναπερασαμε το μαμα προγραμα και ολα μελι γαλα....ξαναβαλαμε μετα το προγραμα και ξανα μενει απο καυσιμα...! ο φιλος μου μου ειπε δεν ειναι απο το προγραμμα....ειναι απο την αντλια υψηλης η απο την τρομπα βενζινης...το ιδιο μου ειπε και ο μαστωρας...οτι δεν φταιει το προγραμμα αλλα το αμαξι εχει προβλημα και γιατι πιεζεται το παρουσιαζει...και το προγραμα να μην ειχα αργα η γρηγορα θα το βγαλει το προβλημα...το βγαζει με το προγραμμα μου ειπε γιατι ζοριζεται παραπανω και το παρουσιαζει...μοθ ειπε δλδ οτι με προγραμμα η χωρις υπαρχει προβλημα με τις βενζινες...πανω σε ανοιγμα μπηκε σε safe mode ο κινητηρας (με το προγραμα τοθ φιλου μου)και κρατησε μια βλαβη με σε μια βαλβιδα της υψηλης...τι να παιζει?? γνωριζει κανενας επι του θεματος??

φταιει το προγραμμα η εχει προβλημα το αυτοκινητο??

Aπο τη στιγμη που και με το εργοστασιακο προγραμμα δεν εχεις το προβλημα στην πιεση μπεκιερας , ειναι δυσκολο να φταιει κατι μηχανικο στο αυτοκινητο σου ( πχ αντλια ΥΠ , ΧΠ ή ασφαλιστικο μπεκιερας ) . Ψαξτε το προγραμμα , γιατι μαλλον κατεβαζει υπερβολικο καυσιμο στις μεσαιες κα δεν επαρκει η αντλια βενζινης ( αφου η πιεση υπερπληρωσης ειναι λογικη ) .

Link to comment
Share on other sites

λογικα παω για revo απλα Παντελη οταν οδηγησα το αμαξι σου περιμενα κατι πιο γρηγορο βεβαια να ειμαι και ειλικρινης το φοβομουν να το ανοιξω μιας και δεν ειναι δικο μου .παντως σιγουρα θα προτιμησω κατι save σε προγραμμα ,και φυσικα τωρα που σε γνωρισα και ειδα ποσο προσεχεις το golfaki σου και τι περιπετειες ειχες στο θεμα προγραμμα ειναι ενας λογος παραπανω.

ερωτηση εαν επιλεξω προγραμμα για 95 και βαζω 100 θα πηγαινει καλυτερα?

και εαν επιλεξω προγραμμα για 100 και βαλω απο ενα πρατηριο στο Χ μερος αμολυβδη 100 που ειναι νοθευμενη με 95 θα εχω προβλημα?

Βαλε για 95αρα. Εγω δεν ειδα τοση διαφορα οταν το γυρισα σε 95αρα που να δικαιολογει την διαφορα

τιμης της 100αρας. Πιστευω οτι το σεταρισμα για 100αρα ειναι για οποιον θελει και το τελευταιο αλογακι. Εγω θα το αλλαξω παλι μονο οταν ερθουν κοντα οι τιμες της 95αρας με την 100αρα (δηλαδη μαλλον ποτε).

Εξ'αλλου να εχεις υπ'οψιν σου οτι 'καθαρη' 100αρα δεν βρισκεις ευκολα και ειδικα οταν εισαι σε επαρχια ειναι δυσκολοτερο (και αρκετα ακριβοτερο βεβαια).

Εχω ξαναπει οτι με 100αρα απο συγκεκριμενο πρατηριο μεγαλης εταιριας στην γειτονια μου (Ν.Ηρακλειο) το αυτοκινητο χτυπαγε πιρακια σε ανηφορες.

Οσο για το γκαζι που λες, αλλο το δικο μου που ειναι dsg και αλλο το δικο σου που ειναι χειροκινητο ως προς την αισθηση. Σε μενα λογω κιβωτιου παρεμβαλλονται περισσοτερα ηλεκτρονικα

για προστασια και σε συναρτηση με το οτι το κιβωτιο ειναι adaptive δηλ εξομειωνει την λειτουργια του με τον τροπο οδηγησης που σε μενα ειναι πλεον αρκετα ηπιος ετσι και η συμπεριφορα του ειναι πιο ηπια απο το φυσιολογικο. Αν το ζορισω για λιγα χλμ ειδικα στο manual η στο Sport, τα χαρακτηριστικα του μεταβαλλονται παλι με πιο αμεση αποκριση.

Παντως εχε υπ'οψιν βεβαια οτι η διαφορα σου θα ειναι στα 2 κιλα ροπης και 20 αλογα περισσοτερο

οποτε ισως ειναι φυσιολογικο να μην νοιωθεις και τοσο τη διαφορα. Σε σενα με χειροκινητο παντως θα φαινεται καλυτερα πιστευω, θα γεμισεις αρκετα τις μεσαιες και πιο πολυ ψηλα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

δλδ το προγραμμα θα φταιει εεε??? αυτο καταλαβα κι εγω ρε παιδια γιατι δεν γινετε μαμα να δοθλευει μια χαρα και με το προγραμμα να μοθ κανει κολπα....θα το βγαλω να εχω το κεφαλι μου ησυχο μην σπασει κανενα μοτερ!!

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος σου ειναι προγραμματιστης η χομπυστας;;

εχει προγραματισει καποια αυτοκινητα...σαν χομπι ας πουμε...αλλα θα το βγαλω γιατι δεν θελω να παρω κανενα μοτερ στα χερια!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα να πάρεις ένα καλώδιο vag com και να βάλεις leaving home και άλλο πράγμα να παίζεις με την χαρτογράφηση του εγκεφάλου . Απορώ πως το επετρεψες εξαρχής . Είσαι τυχερός που τελικά το μοτερακι μας είναι μουλαρι

Link to comment
Share on other sites

εχει προγραματισει καποια αυτοκινητα...σαν χομπι ας πουμε...αλλα θα το βγαλω γιατι δεν θελω να παρω κανενα μοτερ στα χερια!

Άλλο πράγμα να πάρεις ένα καλώδιο vag com και να βάλεις leaving home και άλλο πράγμα να παίζεις με την χαρτογράφηση του εγκεφάλου . Απορώ πως το επετρεψες εξαρχής . Είσαι τυχερός που τελικά το μοτερακι μας είναι μουλαρι

Εχεις αργησει ηδη!

+1 :(

Link to comment
Share on other sites

Για σας συναγωνιστές. Είμαι νέος κάτοχος Golf MK6 tsi 160 και γενικά μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος από τα πρώτα 650 Km με το αμάξι. Αρχικά δεν μου φάνηκε να ψαρεύει όπως μερικοί συνάδελφοι έχουν αναφέρει σε διαδοχικές μετατοπίσεις βάρους. Είναι μαλακό σχετικά ναι, αλλά όχι σε βαθμό που η πρόσφυση που μπορεί να αναπτύξει το αμάξι σε έναν μέσο ελληνικό δρόμο να αναδεικνύει την σχετικά μαλακή αυτή ρύθμιση σε πρόβλημα. Έχει γενικά την αίσθηση ενός μεγαλύτερης κατηγορία σπορτίφ οικογενειακού αυτοκίνητου και μου αρέσει αυτό. Ωστόσο ο κινητήρας όσο και αν ίσως σας φανεί περίεργο μιας και είμαι ακόμα στο στρώσιμο όσο και αν θα ανοίγει ως τις 10-15KKm μου φαίνεται υποδεέστερος, πλαισίου, αναρτήσεων, φρενών. Η λύση που σκάφτομαι είναι αυτή που προσφέρει η Superchips μέσο τις συσκευής bluefin για τους παρακάτω λόγους:

1) Παρότι το κέρδος σε ισχύ δεν εμφανίζεται πολύ μεγάλο τα χαρακτηριστικά της καμπύλης ροπής μου άρεσαν πολύ. Ιδιαίτερα στην περιοχή 2500-3000rpm οπού προσωπικά θεωρώ τον κινητήρα διστακτικό. Την περιοχή δηλαδή που ο κομπρέσας αρχίζει να κάνει πίσω και αναλαμβάνει το τούρμπο.

2) Εμφανίζεται η Superchips ικανή να δώσει εγγύηση συνολικά για το αυτοκίνητο σε περίπτωση βλάβης που προκύπτει από το Remap τους. Ξέρω βέβαια ότι σε μια πιθανή βλάβη το από πού προέκυψε θα είναι θέμα διαφωνίας με την εταιρια, αλλά κάτι θα έχω στα χέρια μου να διεκδικήσω.

3) Σε ευρωπαϊκό επίπεδο νομίζω ότι είναι από τους μεγαλύτερους οίκους chip tuning άρα τα προγράμματα τους είναι εκσφαλματομένα με πολλές ώρες λειτουργίας σε μοτέρ tsi..

4) Εχω την δυνατότητα να αλλάζω μεταξύ εργοστασιακού mapping και superchips mapping χωρίς καν να επισκέπτομαι καν συνεργείο.

Το αυτοκίνητο το ανοίγω σταδιακά μετά τα 400 πρώτα χιλιόμετρα, πάντα ζεστό και πάντα τρίτη η τέταρτη σχέση. Ως τώρα του έχω κάνει ανοίγματα ως 5500rpm λίγο κατά από την μεγίστη ιπποδύναμη δηλαδή.

Οκ το αμαξι ειναι λιγο μαλακό :tongue: αλλα αυτο θα το δω μετα τον κινητήρα.

Αν έχει εγκαταστήσει κανείς bluefin περιμένω σχολεία.

Ναι τα ανοίγματα πάνω από 5000 θα είναι μετρημένα μέχρι και τα πρώτα 1000Κm

Σε δεύτερο-τριτες δοκιμάζω και λίγο το ESP.

Περιμένω σχόλια γενικότερα για το πώς με ένα budget γύρω στα 1500 ευρά μπορώ διατηρώντας το αμάξι ισορροπημένο να το κάνω λίγο ποιο ευχάριστο στον δρόμο. Όχι σαύρα, όχι κούτσουρο, λίγο πιο κοφτερό θα έλεγα μια και αυτό βλέπω να του λυπεί.

Link to comment
Share on other sites

revo???εχεις υποψην σου? διαβασε το τuning tsi εχει απειρες πληροφοριες για το τι μπορεις να κανεις με 1500 ευρο...εγω παντως δεν θα πηγαινα σε αυτους.τιμη σου ειπαν?

Link to comment
Share on other sites

revo???εχεις υποψην σου? διαβασε το τuning tsi εχει απειρες πληροφοριες για το τι μπορεις να κανεις με 1500 ευρο...εγω παντως δεν θα πηγαινα σε αυτους.τιμη σου ειπαν?

531 ευρώ κάνει η συσκευή το πρόγραμμα στο στέλνουν χωρίς χρέωση όπως και το original αν χιαστεί. Είμαι σε επικοινωνία μαζι τους περιμένοντας περισσότερα τεχνικά στοιχεία.

Εχω διαβάσει όλα τα σχετικά thread και στο ελληνικό και στα αντιστοιχα ξενα και ενω βλέπω έξω ότι πουλάν περισσότερο superchips kai APR ελαδα η REVO έχει σχεδόν την μισή αγορά.

REVO εγώ δεν σκέπτομαι μου φαίνεται μάλλον τσιμπημένη αν είναι να μην πάω σε superchips θα παω μάλλον σε e-tuners. μου κάνει ωστόσο εντύπωση ότι από το forum δεν έχει κανένας superchips. Ίσως πρέπει να κάνω την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η γνωμη μου ειναι να μην κανεις πειραματα με το Γκολφακι σου.

Ελπιζω να πονας τα λεφτα που εδωσες.

Πηγαινε σε δοκιμασμενες λυσεις πχ apr/mtm/abt/revo για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο (οσο γινεται δηλαδη γιατι οτιδηποτε μετατροπη παντα εμπεριεχει καποιο ρισκο).

Η apr ειχε το προγραμμα 800 ευρω , η revo λιγωτερα και οι αλλες λιγο ακριβοτερα.

Δεν ειναι δυνατον να εδωσες 22+ χιλ (για καινουργιο tsi) και να σκεφτεσαι την διαφορα των 200-300 ευρω απο το bluefin σε σχεση με τα αλλα. Μην βαζεις σαν κριτηριο τοσα λιγα χρηματα για μια περιουσια πολλαπλασιας αξιας.

Αν συμβει κατι λαθος με τον προγραμματισμο τι γινεται? Μην κοιτας που τωρα το Γκολφακι ειναι απροβληματιστο. Αν αρχισει τον βηχα, τα κοψιματα κλπ θα καταλαβεις οτι δεν παλευονται τετοιες καταστασεις.

Δεν λεω οτι θα γινει η οτι η bluefin (η οπως λεγεται) δεν θα δουλεψει. Μπορει και πραγματι να ειναι καλη.

Οταν ομως συμβει κανα προβληματακι ποιος θα τρεξει και απο που?

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν διαβασες καλα το αρχικο post.

Η εταιρεία δεν είναι η bluefin, bluefin είναι η συσκευή που σου επιτρέπει να κάνεις updownload και download τις χαρτογραφήσεις του εγκέφαλου που σου παρέχονται. Η εταιρεία λέγεται superchips και ευρωπαϊκά μαζί με APR είναι η δυο μεγαλύτεροι πάροχοι επαναχαρτογραφήσεων ECU από VW Group. Για αυτό μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι στην Ελλάδα είναι τελείως άγνωστοι. Ίσως κακός-αδιάφορος συνεργάτης στην Ελλάδα, Δεν είναι τυχαίο αλώστε ότι η VW racing Αγγλίας συνεργάζεται με την superchips για το προγραμματισμό των αγωνιστικών VW αλλά και στο βελτιωμένο πολιτικό tsi 160 που προσφέρει χρησιμοποιεί την χαρτογράφηση τους.

Από ότι διαβάζω η superchips ξεκίνησε το 1977 και έχουν πάνω από 500.000 remaps δηλαδή μονό τυχαίοι δεν είναι. Δηλαδή πάω για προϊόν κονσέρβα αλλά μάλλον για τον βασιλιά τις κονσέρβας. Δίνει και εγγύηση, αμφισβητουμένη, αλλά δίνει.

Α αν μπείτε στην σελίδα της superchips οι καμπύλες ροπής και ισχύος είναι για 95αρα βενζίνη μόνο πρόγραμμα, αν ισχύει κάτι τέτοιο τις θεωρώ καλές ειδικά την ροπή αν ισχύει επαναλαμβάνω την θεωρώ εντυπωσιακή για μόνο πρόγραμμα 95αρα. Αυτά τουλάχιστον μου είπαν στα mail που έχω ανταλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην παρεξηγηθώ το post έχει γίνει μπας και έχει κανένας εμπειρία από superchips όχι για να την διαφημίσω μια και ούτε ο ίδιος έχω χρησιμοποιήσει προϊόν της ως τώρα. Αν λοιπόν κάποιος έχει εμπειρία από superchips ας πει την γνώμη του θα ήμουν υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.