Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

κοιτα παλια αφου ξερεις τοσο την ιστορια θα ξερεις οτι την αντιπροσωποια την ειχαν δυο αδερφια νομιζω οπου και χωρησαν υστερα απο τσακωμο,ο ενας κρατησε την επωνυμια και την επιχειρηση και ο αλλος εκανε κατι παρομοιο νομιζω powerchiπ...den eimai kaiσιγουρος για την ονομασια...ειχα παει στον αδερφο το 2003 και ειχα προγραμμα απο ενα απτους δυο τοτε ειχε μαγαζι στη συγγρου ο ενας και με πηγανε εκει.καλο ηταν για το 1.4 75 αλογα που ειχα τοτε...αλλα και φτηνο 350...τοτε παντως θα σου προτεινα κατι αλλο εγω...ολοι μπορουν ανασχοληθουν πλεον και συνηθως ολοι προσφερουν μια βοηθεια στομετα...διαλεξε κατι οικονομικο και αστα τις μεγαλες μαρκες,εγω σκεψου ειχα βαλει μετα στο 1.4 που εγινε 1.8τ overloaded και παλι ημουν πολυ ευχαριστημενος και με προβλημα που προεκυψε ηταν εκει και με καλυψανε...και μου δωσανε λυση προς τιμη τους...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

η πιο ψαγμενη κονσέρβα απ όλες τις μεριές κατά την άποψη μου ειναι τις αβτ και τις skn!μακραν...με τιν δευτερη να ειναι κ αρκετα φτηνή σε σχεση με τιν πρώτη η οποια έχει κ αυτή module επαναφοράς κ εναλλαγής οπός κ η revo..

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε και να διαλεξεις απο ολες τις παραπανω εταιριες ειναι αξιοπιστο και κυριως εχουν ανθρωπους/αντιπροσωπους που πας και βρισκεις αν κατι δεν παει καλα.

H Superchips δεν ειναι αγνωστη αλλα καλο θα ηταν να πας μεσω του εδω αντιπροσωπου της (αν υπαρχει) γιατι δεν ξερω αν κατι παρουσιαστει οτι θα ειναι ευκολο να λυθει μεσω internet.

Link to comment
Share on other sites

Η Superchips κάνει το map. τώρα έχει μια συσκευή την ονομάζει bluefin που χρησιμεύει είτε για upload download εργοστασιακού και tuned map. Είτε σαν διαγνωστικό της ECU(βλέπεις σφάλματα). Όλα γίνονται μέσο OBD. Φυσικά συνοδεύεται και από λογισμικό PC. Βεβαία δεν μιλάμε για VAGcom αφού δεν μπορείς να παραμετροποιήσεις με την συσκευή από όσο έχω καταλάβει. Τώρα η superchip έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα αλλά την ποιότητα του αγνοώ.

Σχετικά site:

http://www.superchips.co.uk/

http://www.mybluefin.co.uk/

O αντιπρόσωπος

http://www.rsmotorsports.gr/site/home_g.htm

Το user manual της συσκευης το εχω κανει upload εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34678&st=740

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλο ρωτησα.

θα εχεις πανω στο αμαξι στην ODB παραλληλο???

η θα Flashαρεις ουσιαστικα την ECU με αυτο που θα σου στηλουν???

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλο ρωτησα.

θα εχεις πανω στο αμαξι στην ODB παραλληλο???

η θα Flashαρεις ουσιαστικα την ECU με αυτο που θα σου στηλουν???

Α flashαρεις αλλα το bluefin κραταει και τα δυο maps.

Link to comment
Share on other sites

παιδια λιγο ακυρη ερωτηση... τι χρειαζεται για να μπουνε τα ΟΕΜ ΧΕΝΟΝ στο tsi??? τα βρηκα ebay 220 ευρω μαζι με μεταφορικα αλλα μονο τα φαναρια...

το ειχα κοιταξει και εγω απλα θελει και προτζεκτορα για να λειτουργει 100% σαν χενον. χοντρικα θες:φαναρια + προτζεκτορας(πανακριβο) + λαμπες +εργατικα ηλεκτρολογου για να περνει εντολες απο πλεξουδα(γτ μονο απο πλεξουδα μπορει να παρει εντολες και ρευμα οχι απο το ηδη υπαρχον σημειο) αν θες μονο την οψη χενον τοτε περνεις τα φαναρια του βαζεις ενα κιτ και τελος. btw εχω βρει καπου εδω τα φαναρια σκετα 150 ευρο. αν εχεισ σκοπο να δωσεις μια 600+++τοτε καντο. αν δεν εχεις παρε το κουφαρι και βαλε ενα κιτ καλο mtec 300ευρο το πολυ.

Link to comment
Share on other sites

το ειχα κοιταξει και εγω απλα θελει και προτζεκτορα για να λειτουργει 100% σαν χενον. χοντρικα θες:φαναρια + προτζεκτορας(πανακριβο) + λαμπες +εργατικα ηλεκτρολογου για να περνει εντολες απο πλεξουδα(γτ μονο απο πλεξουδα μπορει να παρει εντολες και ρευμα οχι απο το ηδη υπαρχον σημειο) αν θες μονο την οψη χενον τοτε περνεις τα φαναρια του βαζεις ενα κιτ και τελος. btw εχω βρει καπου εδω τα φαναρια σκετα 150 ευρο. αν εχεισ σκοπο να δωσεις μια 600+++τοτε καντο. αν δεν εχεις παρε το κουφαρι και βαλε ενα κιτ καλο mtec 300ευρο το πολυ.

βασικα αμα παρω μονο το κουφαρι θα μπορω να τα ρυθμισω? εννοω πανω κατω δεξια αριστερα κλπ κλπ η θα τα βαλω και θα φεγκουν οπου ναναι????

μπορεις να μου βρεις link???

thanks!!!!!!

Edited by Infected-Mushroom
Link to comment
Share on other sites

βασικα αμα παρω μονο το κουφαρι θα μπορω να τα ρυθμισω? εννοω πανω κατω δεξια αριστερα κλπ κλπ η θα τα βαλω και θα φεγκουν οπου ναναι????

μπορεις να μου βρεις link???

thanks!!!!!!

http://tinyurl.com/65ksjfj

Υ.Γ. Αυτα που γράφουν "Look" δεν είναι original.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

βασικα αμα παρω μονο το κουφαρι θα μπορω να τα ρυθμισω? εννοω πανω κατω δεξια αριστερα κλπ κλπ η θα τα βαλω και θα φεγκουν οπου ναναι????

μπορεις να μου βρεις link???

thanks!!!!!!

βασικα σαν κιτ χενον θα ρυθμιζονται...δν ξερω τα κιτ ρυθμιζονται? ή τα ρυθμιζεις μια φορα και τα αφηνεις? τα εχω βρει σε ενα μαγαζι με ανταλακτικα στην μεταμορφωση αν δεν κανω λαθος πρεπει να τα εχει ακομα θα περασω να ρωτησω και θα σου δωσω τηλ. απο πμ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα tsi gt με 75000 χλμ. ειχα προγραμμα απο gt-innovation αλλα στον 1 χρονο το αμαξι εβγαλε προβλημα. και το αφαιρεσα.

λοιπον υπαρχει καποιος στην θεσσαλινικη που να πεναει revo η καποιο αλλο καλο σχετικα προγραμμα?

θα το εκτημουσα αν απαντουσατε με pm

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις το παρήγγειλα χρόνος παράδοσης δύο εβδομάδες. Τελικά θα περιμένω να δω αν ήταν καλή επιλογή.

Και πώς θα το κρινεις αυτό?

Με τι κριτηρια?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα tsi gt με 75000 χλμ. ειχα προγραμμα απο gt-innovation αλλα στον 1 χρονο το αμαξι εβγαλε προβλημα. και το αφαιρεσα.

λοιπον υπαρχει καποιος στην θεσσαλινικη που να πεναει revo η καποιο αλλο καλο σχετικα προγραμμα?

θα το εκτημουσα αν απαντουσατε με pm

ρε συ αλεξ το εχουμε γραψει ποσες φορες.θα πας μουδανια στην αντιπροσωπεια(αρζουμανιδης) θα πεις απο το vw club κ θα περασεις REVO με 600 ευρω.αν θες παρε κ ενα τηλ να τους ρωτησεις

Link to comment
Share on other sites

ρε συ αλεξ το εχουμε γραψει ποσες φορες.θα πας μουδανια στην αντιπροσωπεια(αρζουμανιδης) θα πεις απο το vw club κ θα περασεις REVO με 600 ευρω.αν θες παρε κ ενα τηλ να τους ρωτησεις

φιλος ευχαριστω. το εχευτε γραψει αλλα δεν εψαξα να πω την αληθεια. ειπα δε θα βγαλω ακρη και ετσι ρωτησα αμεσως.

τι προβλήματα έβγαλε ;

το αυτοκινητο δουλευε 1,5bar over και 1bar σταθερο. μετα τον 1 χρονο σε απο την 4 σχεση και μετα

δεν εφτανε καν 1 βαρ πιεση και πολλεσ φορεσ επεφτε κια κατω απο το 0.5.

Ν75 κτλπ δεν ειχαν προβλημα. οποτε δεν εχανε πιεση απο καπου. παω σε ενα DYNO και εβγαέσ τοσο στεγνο μιγμα που τα παιδια σταματησαν τη μετρηση. με λενε βαζεισ εργοστασιακο προγραμμα γτ ισαι ισα το προλαβες. πυρακια σε ολο σχεδον το φασμα λειτουργειασ του τουρμπο. στην αντιπροσςπια με ειπαν ειναι φυσιολογικο.χωρισ να 3ερουν αν εχω προγραμμα. τι να πεισ. αυτα

Link to comment
Share on other sites

σε ανοιγμα που εγινε χθες αναμεσα στο δικο μου και ενα gti με εισαγωγη injen εξατμιση BSR και σκαστρα forge το 14αρι μου ηταν μπροστα ενα αυτοκινητο :good: βιντεακι σε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα το κρινεις αυτό?

Με τι κριτηρια?

Με τον τρόπο που ρωτάς θα έπρεπε να σου απαντήσω ως εξής. . Φαντάζομαι σαν μια σούπα θα την φάω και θα δω είναι κρύα.

Ωστόσο Δεν θα απαντήσω έτσι.

• Ως τώρα έχω ανταλλάξει 5-6 mail μια την superchips. Απαντάνε γρήγορα και κυρίως αυτό που ρωτάω. Αρά πρώτο πράγμα που θέλω να διαπιστώσω είναι αν η τεχνική υποστήριξη συνεχιστεί κυρίως όταν την χρειαστώ ποιο ουσιαστικά, ακόμα με μέσο e-mail έμενα μου κάνει.

• Με η χωρίς δυναμομέτρηση νομίζω ότι μπορώ να αξιολογήσω αν όντος ο tsi απέκτησε το κάτι παραπάνω που ζητάω. Άλλωστε το να πάω σε δυναμόμετρο και να ανακαλύψω ότι το αμάξι είναι 10 hp κάτω δεν θα μου πει τπτ 3-4 hp έχει εργοστασιακή ανοχή κάθε μοτέρ συν του ότι είναι ακόμα σφιχτό (1000km) κ.τ.λ.

• Αξιοπιστία αν δεν το περάσω και αν δεν τον δουλέψω 15-20Km πως θα αποκτήσω άποψη.

• Όπως είπα και στο αρχικό μου post το αμάξι είναι λίγο μαλακό αλλά δείχνει αρκετά συγκροτημένο στο δρόμο για να σηκώσει αλλά 20-30hp χωρίς αλλαγές η με κάποιες μικρές. Αν δεν δω το αμάξι λοιπόν με αλλά 20-30hp δεν μπορώ να κρίνω που.

Και μια συμβουλή. Τα forum έχουν στόχο την ανταλλαγή απόψεων, γνώσης, εμπειριών και τα λοιπά. Εγώ για αυτό έκανα αυτό το post. Δηλαδή για να μάθω κάτι παραπάνω, να μοιραστεί κανείς τυχών εμπειρίες του από superchips κ.τ.λ. Post του τύπου και πως θα το κρίνεις εσύ αυτό; με τη κριτήρια; Δεν προσφέρουν, ούτε σε μένα, ούτε σε σένα ,ούτε στο forum τπτ. Ελπίζω να μην έχασα την ώρα μου…

Link to comment
Share on other sites

:good: τι ειναι αυτα που διαβαζω για τη superchips ρε παιδια?τη στιγμη που ειναι η νουμερο 1 επιλογη τον κατοχων vw σε ολη την ευρωπη?φιλε μου εκανες την καλυτερη επιλογη!πιστευω πως το προγραμμα της οπως και αυτο της apr ειναι οτι καλυτερο που υπαρχει σε κονσερβα!και εγω αυτο σκεφτομαι να περασω μονο και μονο για το bluefin γιατι ερχεται στο σπιτι σου το κουμπωνεις για λιγα λεπτα στην obd και εισαι ετοιμος για :thumbsup:

τωρα γιατι δεν ειναι γνωστο στην ελλαδα προφανως γιατι ο ελληνας ενδιαφερεται μονο για τα απολυτα νουμερα και το superchips με τα 197 αλογα που προσφερει δεν ακουγεται και τοσο καλα...κανεις δεν κοιταει τη ροπη ομως τη στιγμη που η superchips δινει 30κιλα ενω η ρεβο μονο 24.μαμα εβγαλα 25...το θεμα ομως δεν ειναι αυτο ο καθενας βαζει οτι του ταιριαζει.τελος εχουν αψογη τεχνικη υποστηριξη και θα σε βοηθησουν σε καθε προβλημα (αν προκυψει) ακομη και μεσω ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου A3aderfos μην παρεξηγεις ευκολα αυτους που εστω με τον τροπο τους προσπαθουν να απαντησουν στο θεμα σου η εστω να δωσουν την γνωμη τους.

Ολα ειναι καλοπροαιρετα, διαφοετικα γιατι να ασχοληθει καποιος? Το οτι καποιοι συμπεριλαμβανομενου και εμενα εκφραζουν με τον τροπο τους τις επιφυλαξεις τους ωστε τυχον να προστατεψουν καθε αλλο παρα κακοπροαιρετο ειναι. Αν ηταν ετσι θα σου λεγαμε απλα αντε πηγαινε βαλτο και μετα θα περιμεναμε να μας πεις τι εγινε τελικα.

Οταν ρωταμε την γνωμη καποιου να ειμαστε ετοιμοι να ακουσουμε και κατι αρνητικο η καποια διατυπωση που μπορει να μην μας αρεσει αρκει να μην ειναι προσβλητικο. Ετσι ειναι και ετσι πρεπει να ειναι γιατι μονο μεσω διαφορετικων τοποθετησεων μπορουμε να βγαλουμε οσο το δυνατον αντικειμενικοτερη αποψη.

Παντως αφου το αποφασισες να προχωρησεις με superchps/bluefin καλο θα ηταν να κανεις μια δυναμομετρηση πριν βαλεις το προγραμμα και μετα για να εχεις πληρη γνωση του αν, ποσο και που κερδισες.

Αυτο στο λεω γιατι και εμενα μου υποσχονταν αλλα (καποιος εγχωριος οχι επωνυμη εταιρια) και τελικα οταν εκανα την δυναμομετρηση πριν/μετα τα νουμερα ηταν 50% πιο κατω απο αυτα που ελεγαν.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.