Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

1 ειστε οφ τοπικ.εδω ειναι "Έφτασαν τα 200άρια?"... δεν ειναι ουτε "Ποιο προγραμμα φορατε" ουτε "ποιος ειναι ο καλυτερος προγραμματιστης"

2.ο καθενας εχει το δικαιωμα να λεει την αποψη του αλλα οχι να επικρινει-κατακρινει τον αλλο με απαντησεις στυλ "αυτο που λες ειναι βλακεια , εισαι χαζος κλπ"

3.δε κανουμε ψαρεμα υποψηφιων πελατων.

αν παρω γραμμη κατι τετοιο δε θα ριξω warn αλλα κατι αλλο.

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

1 ειστε οφ τοπικ.εδω ειναι "Έφτασαν τα 200άρια?"... δεν ειναι ουτε "Ποιο προγραμμα φορατε" ουτε "ποιος ειναι ο καλυτερος προγραμματιστης"

2.ο καθενας εχει το δικαιωμα να λεει την αποψη του αλλα οχι να επικρινει-κατακρινει τον αλλο με απαντησεις στυλ "αυτο που λες ειναι βλακεια , εισαι χαζος κλπ"

3.δε κανουμε ψαρεμα υποψηφιων πελατων.

αν παρω γραμμη κατι τετοιο δε θα ριξω warn αλλα κατι αλλο.

πρωτον δεν βριστηκαμε νομιζω οτι αν διαβασεις καλα τι λεμε θα καταλαβεις.δευτερον μια ερωτηση εκανα για το τι φοραει το παιδι και μου απαντησε οτι σου στελνω pm το προβλημα που ειναι ρε φιλε?δεν καταλαβαινω.χωρις παρεξηγηση

Edited by giorgos1234
Link to comment
Share on other sites

1 προσοχη ειπα γενικα(στο πως εκφραζομαστε για να μην υπαρχουν προσωπικες διαμαχες κ δε μιλησα σε εσενα προσωπικα αν αυτο καταλαβες αν ηθελα να μιλησω σε σενα θα πατουσα reply

επισης παντα διαβαζω προσεκτικα πριν απαντησω

2 επαναφερω το θεμα σε on topic "Εφτασαν τα 200ρια"

παρακαλω μη ποσταρετε οφ καθως θα διαγραφτουν

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μην εισαι απολυτος με αυτα που λες!Σε προκαλω με το ιδιο μοντελο με το δικο σου που εχει revo stage 1 επανω,να δουμε δυναμομετρηση και logs.Οσο για τα αλογα που λες η superchips σε σχεση με revo-giac-unitronic,εχει τα λιγοτερα αλογα και ροπη!!!

Oλλες οι επωνυμες εταιριες αλλα και οι custom τωρα πλεων, μπορουν να προσφερουν ολα τα παραπανω που αναφερεις!

Και να ξερεις οτι στην ευρωπη δεν ειναι πρωτη η superchips, Αλλα η revo!

Στην Αμερικη πρωτη ειναι η APR και ακολουθει η Unitronic!

Oσο για την Ελλαδα μας,Πρωτη με διαφορα ειναι η REVO με πανω απο 3000 αναβαθμισεις ECU το 2010!!!

Οποιος επιλεγη Revo-Giac-Unitronic να εισαι σιγουρος οτι το επελεξε λογω επιδοσεων,και οχι επειδη το ειπε ο θιος του κουμπαρου μας.!(μας υποτιμας λιγο με αυτο που λες.Ο καθενας εχει την κριση του)

Οποτε.......

Φιλικα Γιαννης

ΥΓ: οταν θα θελεις να κανεις K04 setup πχ,πως θα το κανεις, πηγαινοντας Αγγλια???, γιατι με το bluefin δεν γινονται αυτα!!!

δεν πας καμία αγγλία και αυτό με το γνωστό επιτυχημένο τρόπο...

σύντομα θα το κάνω και εγώ!

http://www.superchips.co.uk/search?make=38&fueltype=3&model=159&variant=2021

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βλέπω ότι η συζήτηση παρεκτράπηκε. Δεν έκανα αυτό το post για να πω σε κανένα ότι η μονή λύση είναι η superchips και όλοι οι άλλοι είναι παπάρες που έκαναν κάτι άλλο. Το post έγινε για να βρω λίγο feedback (εν μέρη το βρήκα) και να μοιραστώ την εμπειρία με συναδέλφους που πιθανόν την χρειάζονταν.

Όχι δεν έχει η superchips το ποιο δυνατό remap και αν διαβάσει προσεκτικά κανείς το site τους θα καταλάβει ότι δεν είναι και αυτός ο στόχος τους. Το remap της superchips έχει στόχο (έτσι τουλάχιστον το διαφημίζουν) το τρίπτυχο κέρδος σε δύναμη, αξιοπιστία, οικονομία.

Γνωρίζω ότι υπάρχουν μεγάλες εταιρείες π.χ. REVO αλλά και μικρότεροι βελτιωτικοί οίκοι που μπορούν να προσφέρουν καλύτερα νούμερα η και ουσιαστικά ένα δυνατότερο αμάξι. Ωστόσο ο καθένας από εμάς που αποφασίζει μια τέτοια μετατροπή έχει κάτι στο μυαλό του. Εμένα το σύνολο του πακέτου που προσφέρει η superchips μου έκανε αυτό δεν σημαίνει ότι για κάποιον άλλο είναι το σωστό.

Ερώτηση.

Dyno day η κάτι παρόμοιο που να μην χρειάζονται 80 ζεστά ευρουλάκια αλλά κάτι ποιο οικονομικό για δυναμομέτρηση παίζει; Καλό θα είναι πράγματι συνάδελφοι που ενδιαφέρονται αλλά και εγώ να πάρουν μια απάντηση για τα πραγματικά νούμερα του tuning της superchips.

Edited by A3aderfos
Link to comment
Share on other sites

δεν πας καμία αγγλία και αυτό με το γνωστό επιτυχημένο τρόπο...

σύντομα θα το κάνω και εγώ!

http://www.superchips.co.uk/search?make=38&fueltype=3&model=159&variant=2021

Εκτος απο αναιδεις,εισαι και προκλητικος,μαλλον ετσι εχεις μαθει να φερεσαι στην ζωη σου!!!

Στο κειμενο που εγραψα δεν προσβαλα,αλλα ουτε εκανα καποιο χαρακτηρισμο ασχημο,απλως ειπα την γνωμη μου με στοιχεια.Αμα θελεις να το συνεχισουμε κανενα προβλημα,ξερεις δεν μασαω απο τετοια.Εχεις μολις λιγα post στο forum,για αυτο πρεπει να χαλαρωσεις λιγο!!!

ΥΓ 1: Δεν ειπα καν την γνωμη μου σε εσενα,σε αλλο μελος απευθυνθηκα!

ΥΓ 2: Πιστευω η moderators να βλεπουν αυτες της συμπεριφορες???

Edited by souls A3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε soulsA3 δεν πιστευω οπως το διαβαζω τωρα οτι ο kostasx69 τα λεει με προσβλητικο τροπο.

Και εγω οταν το πρωτοδιαβασα μου φανηκε καπως αλλα μετα καταλαβα οτι πρεπει να εννοει οτι.

1. Δεν πας σε καμμια Αγγλια (δηλαδη γινεται απο εδω).

2. Με τον γνωστο επιτυχημενο τροπο (δηλαδη μεσω προγραμματισμου απο ιντερνετ οπως bluefin).

Σιγουρα χρειαζεται και αλλα πραγματα απο εδω αλλα πιστευω μιλουσε για τον προγραμμα μονο.

3. Παραθετει και λινκ που εξηγειται το πως γινεται.

Λειπουν τα σημεια στιξης απο αυτα που λεει ο kostasx69 και ετσι με την πρωτη ματια δειχνει

διαφορετικο απο το τι πραγματι θελει να πει.

Ετσι τουλαχιστον το καταλαβαινω εγω και το παραθετω για να μην γινονται παρεξηγησεις.

Link to comment
Share on other sites

Όντος ο συνάδελφος souls έχει ενα δίκιο. Όταν το αμάξι ζητάει hardware modifications υπάρχει θέμα μιας και φαντάζομαι ότι πρέπει να αναμιχθεί ο ντόπιος συνεργάτης για του οποίου το ποιον ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος από το forum γνωρίζει από ότι εχω καταλαβει.

Τυπικά η superchips ζητάει ότι οποιοσδήποτε άλλος tuner για κάτι τέτοιο. Το θέμα όμως ποια είναι το πώς εξασφαλίζεις ότι κονσέρβα και hardware (αν δεν πρόκριτε για απλά νέα εισαγωγή) πατέντες δένουν σωστά. Αν και η superchips αν επικοινωνήσεις θα σε καθοδηγήσει ακριβός στο υλικό, το πώς και το γιατί δεν νομίζω ότι χωρίς τοπική υποστήριξη είναι ενδεδειγμένη…

post-18782-0-20620900-1297075793_thumb.j

Edited by A3aderfos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε soulsA3 δεν πιστευω οπως το διαβαζω τωρα οτι ο kostasx69 τα λεει με προσβλητικο τροπο.

Και εγω οταν το πρωτοδιαβασα μου φανηκε καπως αλλα μετα καταλαβα οτι πρεπει να εννοει οτι.

1. Δεν πας σε καμμια Αγγλια (δηλαδη γινεται απο εδω).

2. Με τον γνωστο επιτυχημενο τροπο (δηλαδη μεσω προγραμματισμου απο ιντερνετ οπως bluefin).

Σιγουρα χρειαζεται και αλλα πραγματα απο εδω αλλα πιστευω μιλουσε για τον προγραμμα μονο.

3. Παραθετει και λινκ που εξηγειται το πως γινεται.

Λειπουν τα σημεια στιξης απο αυτα που λεει ο kostasx69 και ετσι με την πρωτη ματια δειχνει

διαφορετικο απο το τι πραγματι θελει να πει.

Ετσι τουλαχιστον το καταλαβαινω εγω και το παραθετω για να μην γινονται παρεξηγησεις.

κ εγω αυτο καταλαβα.χωρις αυτο να σημαινει οτι θα εβαζα superchips

Link to comment
Share on other sites

Φιλε soulsA3 δεν πιστευω οπως το διαβαζω τωρα οτι ο kostasx69 τα λεει με προσβλητικο τροπο.

Και εγω οταν το πρωτοδιαβασα μου φανηκε καπως αλλα μετα καταλαβα οτι πρεπει να εννοει οτι.

1. Δεν πας σε καμμια Αγγλια (δηλαδη γινεται απο εδω).

2. Με τον γνωστο επιτυχημενο τροπο (δηλαδη μεσω προγραμματισμου απο ιντερνετ οπως bluefin).

Σιγουρα χρειαζεται και αλλα πραγματα απο εδω αλλα πιστευω μιλουσε για τον προγραμμα μονο.

3. Παραθετει και λινκ που εξηγειται το πως γινεται.

Λειπουν τα σημεια στιξης απο αυτα που λεει ο kostasx69 και ετσι με την πρωτη ματια δειχνει

διαφορετικο απο το τι πραγματι θελει να πει.

Ετσι τουλαχιστον το καταλαβαινω εγω και το παραθετω για να μην γινονται παρεξηγησεις.

σε ευχαριστω πολυ!

ζορίζομαι να γραφω ελληνικα απο το μακ τα γραφω πρωτα αλου και μετα τα περναω εδω ταλεπορια!

ασχετα με τα ποστ μου εδω 11 χρονια γραφω σε φορουμ μαλον το πεδι με παρεξιγισε γιατι τωρα θα αρχισε να ασχολιτε!

βαλε στο google kostasx69 και πες μου μετα ΄)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!

ζορίζομαι να γραφω ελληνικα απο το μακ τα γραφω πρωτα αλου και μετα τα περναω εδω ταλεπορια!

ασχετα με τα ποστ μου εδω 11 χρονια γραφω σε φορουμ μαλον το πεδι με παρεξιγισε γιατι τωρα θα αρχισε να ασχολιτε!

βαλε στο google kostasx69 και πες μου μετα ΄)

Ζητω συγνωμη φιλε!!!

Καμια φορα ο γραπτος λογος παραεξηγειται,αλλα ετσι οπως το διαβασα αλλα καταλαβα!Και παλι ζητω συγνωμη!

Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγνωμη φιλε!!!

Καμια φορα ο γραπτος λογος παραεξηγειται,αλλα ετσι οπως το διαβασα αλλα καταλαβα!Και παλι ζητω συγνωμη!

ολα οκ!

λοιπον στο θεμα μας το οποιο ηθελα και εγω να ανοιξω αλα με προλαβε ο φιλος...

δεν παμε να διαφιμησουμε κανενα προγραμματιστη ουτε να βλογισουμε τα γενια μας,παμε να μιραστουμε την εμπιρια μας!

προσοπικα σε ολα μου το αμαξια εβαζα custom προγραμμα απο καραφλα, αδριαννακι και γ.κακκο πρωτη φορα βαζω κονσερβα! σηγουρα σε 0-400μ και roll απο 2ες ενα αμαξι με ρεβο να μου ριξι θα το δοκιμασω και αυτο επιζιτουσα ομως ενα safe προγραμμα κ μετα την ερευνα επελεξα αυτο!

σιμαντικος παραγων το νιση μας και με τα αρνητικα του!

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ!

λοιπον στο θεμα μας το οποιο ηθελα και εγω να ανοιξω αλα με προλαβε ο φιλος...

δεν παμε να διαφιμησουμε κανενα προγραμματιστη ουτε να βλογισουμε τα γενια μας,παμε να μιραστουμε την εμπιρια μας!

προσοπικα σε ολα μου το αμαξια εβαζα custom προγραμμα απο καραφλα, αδριαννακι και γ.κακκο πρωτη φορα βαζω κονσερβα! σηγουρα σε 0-400μ και roll απο 2ες ενα αμαξι με ρεβο να μου ριξι θα το δοκιμασω και αυτο επιζιτουσα ομως ενα safe προγραμμα κ μετα την ερευνα επελεξα αυτο!

σιμαντικος παραγων το νιση μας και με τα αρνητικα του!

Συμφωνω με αυτο που λες,το σωστο εινα οταν βαζουμε προγραμμα το αμαξι να ειναι safe!

παντως ολλες οι επωνυμες εταιριες,ειναι safe στα προγραμματα τους,αυτα τα οποια ειναι στο οριο ειναι τα custom,αλλα αυτο γινεται κατοπιν συνεννοησεις του πελατη,δηλ αν ο πελατης το θελει full επιθετικο,και να τα παρει ολα απο την τουρμπινα τοτε οντως δεν ειναι safe!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα αυτό που έχω να πω είναι.

Στοιχειά:

Golf tsi 160 manual 1300Km (σφιχτό ακόμα) + superchips – πνίχτης 95αρα βενζίνη και πρόγραμμα περιμένω γύρο στα 190hp max

Αποτέλεσμα:

Με το δικό μου ταλέντο (όχι πολύ, δεν είμαι επαγγελματίας) παίρνω 0-100 7,3-7,5 πες 7,4sec (μετρημένο στο χέρι).

Παίρνοντας σαν δεδομένο λοιπόν ότι με καλές αλλαγές θα πλησιάσει τα 7sec (αν δεν τα κατεβεί και ολας) το αμάξι πιθανά να είναι ήδη στα 200hp ακόμα και σφιχτό. Πράγμα όχι αναμενόμενο και πολύ θετικό.

Edited by A3aderfos
Link to comment
Share on other sites

Δέν ήθελα να θύξω κανέναν με την αναφορά μου σε άλλους προγραμματιστές, ούτε να τους υποβαθμήσω.

Προσπάθησα να παραθέσω την δικιά μου εμπειρία και την εντύπωση που σχημάτησα μελετώντας τους διάφορους προγραμματιστές.

Καθώς η δική μου γνώμη, δεν είναι δυνατόν να βρίσκει ανταπόκριση με όλους (όσοι γιατρόι τόσες γνώμες)

δέν θα μιλήσω άλλο για νούμερα επειδή ο καθένας ότι θέλει λέει (συμπεριλαβανομενου και της superchips)

σου λενε: το δικό μας πρόγραμμα βγάζει τόσα άλογα και τόση ροπή MAX

και τι σημαίνει MAX ρε παιδιά? μόνο με πρόγραμμα? ή προγραμμα, φιλτροκούτι 100άρα βενζίνη, intercooler κτλ? σε ποιές θερμοκρασίες? Του Λονδίνου ή της Λευκωσίας?

σε πιό δυναμόμετρο? ..... και επειδή όλοι θέλουν το κατιτις παραπάνω.... να μήν γράψουμε στην ιστοσελίδα μας και 5-6 αλογάκια παραπάνω? :pardon:

Στη δικία μου περίπτωση είπα να το παίξω ασφαλής και να διαλέξω την εταιρεία με την μεγαλύτερη εμπειρία

Δηλαδή η superchips διαφημίζει περισότερους απο 500.000 προγραμματισμούς αυτοκινήτων

είναι αλήθεια όμως? πιστεύω πως ναι! επειδη δουλεύουν όχι μόνο με τα μοντέλλα της volkswagen group αλλά με σχεδόν όλες τις μάρκες!

συμπεριλαμβανομένων και των πολυτελών υπεραυτοκινήτων

Ότι και να διαλέξετε καλό θάναι, επειδή η αλήθεια είναι ότι δέν έχω ακούσει απο κανέναν να λέει οτι του τα τίναξε το μοτέρ λόγω του προγράμματος

οπότε αυτό που μένει είναι να κοιτάξουμε τιμές, εξυπηρετηση και σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά να κοιτάξει κάποιος και την πάρτη σου

εγώ την επιλογή μου τη έχω κάνει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα αυτό που έχω να πω είναι.

Στοιχειά:

Golf tsi 160 manual 1300Km (σφιχτό ακόμα) + superchips – πνίχτης 95αρα βενζίνη και πρόγραμμα περιμένω γύρο στα 190hp max

Αποτέλεσμα:

Με το δικό μου ταλέντο (όχι πολύ, δεν είμαι επαγγελματίας) παίρνω 0-100 7,3-7,5 πες 7,4sec (μετρημένο στο χέρι).

Παίρνοντας σαν δεδομένο λοιπόν ότι με καλές αλλαγές θα πλησιάσει τα 7sec (αν δεν τα κατεβεί και ολας) το αμάξι πιθανά να είναι ήδη στα 200hp ακόμα και σφιχτό. Πράγμα όχι αναμενόμενο και πολύ θετικό.

βλεπω οτι το ψαχνεις δες και για ενα v-box θα ενθουσιαστης!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα αυτό που έχω να πω είναι.

Στοιχειά:

Golf tsi 160 manual 1300Km (σφιχτό ακόμα) + superchips – πνίχτης 95αρα βενζίνη και πρόγραμμα περιμένω γύρο στα 190hp max

Αποτέλεσμα:

Με το δικό μου ταλέντο (όχι πολύ, δεν είμαι επαγγελματίας) παίρνω 0-100 7,3-7,5 πες 7,4sec (μετρημένο στο χέρι).

Παίρνοντας σαν δεδομένο λοιπόν ότι με καλές αλλαγές θα πλησιάσει τα 7sec (αν δεν τα κατεβεί και ολας) το αμάξι πιθανά να είναι ήδη στα 200hp ακόμα και σφιχτό. Πράγμα όχι αναμενόμενο και πολύ θετικό.

βρες ενα παληκαρι που να εχει vcds vagcom να σε μετρησει με το λαπτοπ και ναδει στη περιοχη σου...ποιο αντικειμενικο το βρισκω αυτο

και οσο για 200 αλογα.. με 0-100 σε 7 εχεις καλο χρονο ,ξερω και φιλο με μτμ 160 1.4 που εχει το ιδιο 7.3.......

εμενα πχ ειναι 0-100 6.6 και λεω να ειναι πανω απο 200 με αυτα που φοραει ,εχουμε και

θεμα στο γκολφ μμηχανη -0-400 vag com

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γραφω την αποψη μου για τα προγραμματα κ διορθωστε με αν κανω καπου λαθος...

Όλες οι εταιριες 'προγραμματισμου' απο καπου πέρνουν τα δεδομενα που εχουν,λογικα απο καποια εταιρια του εξωτερικου...περνει λοιπον τα δεδομενα ο εδω προγραμματιστης κ πανω σε αυτα δουλευει... δε νομιζω καποιος προγραμματιστης χωρις κανενα δεδομενο να ξυπνησε ενα πρωι κ να εφτιαξε προγραμμα για tsi...

oποτε η εννοια 'custom' απλα δεν υπαρχει! Κ η αλλη εννοια 'κονσερβα' παλι ειναι λαθος...το ιδιο προγραμμα μπαινει σενα αμαξι στο Φλωρινα κ το ίδιο σενα σε νησι (εστω κ σε αντιπροσωπεια) δυσκολο το βλεπω?!

Και τωρα μπαινουν τα εξης ερωτηματα για καποιον για να επιλεξει τι προγραμμα θα βαλει:

1)Ποια ειναι η εταιρια που προμηθευεται το προγραμμα τον καθε προγραμματιστη (πχ η cargate φερνεi revo κτλ) το περιεργο ειναι οτι ΟΛΕΣ οι εταιριες ΕΠΙΣΗΜΑ σου υποσχονται ΤΑ ΙΔΙΑ (ή πααααρα πολυ κοντινα) πραγματα (ιδια αλογα,ροπη,δεδομενα στο vag com) ...στο μιλητο κ στο ανεπισημο ολοι δημιουργουν 'τερατα' και ο Γκικας που μετρησε πολλα tsi με προγραμμα το ιδιο συμπερασμα εβγαλε!!!

{συμπερασμα δικο μου: oλοι βασιζονται στα ιδια δεδομενα κ στους ιδιους μαθηματικους τυπους!!!}

2)Ποιος ειναι ΑΥΤΟΣ που θα σου περασει το προγραμμα,ξερει απο μηχανολογικα,εχει σπουδασει κατι,ποιες ειναι οι γνωσεις του!Οπως ειπα παραπανω θα στο ρυθμισει με τα δεδομενα της περιοχης που μενεις,με τα extra που του εχεις βάλει στο αμαξι,τι βενζινη χρησιμοποιεις... κ κυριως με τη χρηση που του κανει ο οδηγος!Θα ειναι διπλα σου (και θα μπορει να σε βοηθησει) αν τον χρειαστεις σε οτιδηποτε...θα απαντησει στο τηλ,θα βρει χρονο να ασχολιθει μαζι σου???

{συμπερασμα δικο μου:τελικα μαλλον χρειαζεται η προσωπικη σχεση με το προγραμμαστη ΔΥΣΤΥΧΩΣ!}

3)Οι εγγυησεις που θα σου δωσει...Που εδω ειναι απλα τα πραγματα ΚΑΝΕΙΣ δεν σου δινει εγγυηση ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ!!! Το προβλημα θα στο λυσει η αντιπροσωπεια κ οχι ο προγραμματιστης (μπορει να μεσολαβισει...αλλα το αυτοκινητο θα μπει στην εγγυηση της αντιπροσωπειας οχι του προγραμματιστη!)Αν υπαρχει περιπτωση που αυτοκινητο εσπασε κ η mtm-abt κτλ τα πληρωσε απο την τσεπη της να μου το πειτε! (Και ολοι καλυπτουν τον εγκεφαλο!)

4)Η τιμη του λογισμικου...που αυτο ειναι ασχολιστο!!!

δεν ειμαι υπερ ή κατα κανενος απλα γραφω τις σκεψεις μου κ διορθωστε με αν κανω λαθος!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γραφω την αποψη μου για τα προγραμματα κ διορθωστε με αν κανω καπου λαθος...

Όλες οι εταιριες 'προγραμματισμου' απο καπου πέρνουν τα δεδομενα που εχουν,λογικα απο καποια εταιρια του εξωτερικου...περνει λοιπον τα δεδομενα ο εδω προγραμματιστης κ πανω σε αυτα δουλευει... δε νομιζω καποιος προγραμματιστης χωρις κανενα δεδομενο να ξυπνησε ενα πρωι κ να εφτιαξε προγραμμα για tsi...

oποτε η εννοια 'custom' απλα δεν υπαρχει! Κ η αλλη εννοια 'κονσερβα' παλι ειναι λαθος...το ιδιο προγραμμα μπαινει σενα αμαξι στο Φλωρινα κ το ίδιο σενα σε νησι (εστω κ σε αντιπροσωπεια) δυσκολο το βλεπω?!

δεν είναι έτσι ,revo skn abt mtm κλπ είναι προγραμματα κονσερβα από τις αντίστοιχες εταιρίες του εξωτερικου τα οποία τα φέρνει ο εκάστοτε αντιπρόσωπος (cargate ,abt hellas ,gikas κλπ) και ναι το revo πχ που έχω βάλει εγώ είναι το ίδιο με το revo ενός παιδιου απο Θεσσαλονίκη...

Και τωρα μπαινουν τα εξης ερωτηματα για καποιον για να επιλεξει τι προγραμμα θα βαλει:

1)Ποια ειναι η εταιρια που προμηθευεται το προγραμμα τον καθε προγραμματιστη (πχ η cargate φερνεi revo κτλ) το περιεργο ειναι οτι ΟΛΕΣ οι εταιριες ΕΠΙΣΗΜΑ σου υποσχονται ΤΑ ΙΔΙΑ (ή πααααρα πολυ κοντινα) πραγματα (ιδια αλογα,ροπη,δεδομενα στο vag com) ...στο μιλητο κ στο ανεπισημο ολοι δημιουργουν 'τερατα' και ο Γκικας που μετρησε πολλα tsi με προγραμμα το ιδιο συμπερασμα εβγαλε!!!

{συμπερασμα δικο μου: oλοι βασιζονται στα ιδια δεδομενα κ στους ιδιους μαθηματικους τυπους!!!}

οι δυνατότητες ενός μοτερ 1,4 είναι συγκεκριμένες για αυτό και τα νουμερα από κονσέρβα προγραμμα είναι πολύ κοντινα όνο έαν αλλαάξεις εντόστια ,αλλαξεις τουρμπινα ή πειραματιστείς κλπ μπορεις να δεις άλλα νουμερα αλλα με λιγότερες δικλειδες ασφαλείας -οποτε οι κονσέρβες πα΄νω κάτω επεμβαίνουν στις ιδιες παραμέτρους για αυτο και τα νουμερα είναι κοντινα

2)Ποιος ειναι ΑΥΤΟΣ που θα σου περασει το προγραμμα,ξερει απο μηχανολογικα,εχει σπουδασει κατι,ποιες ειναι οι γνωσεις του!Οπως ειπα παραπανω θα στο ρυθμισει με τα δεδομενα της περιοχης που μενεις,με τα extra που του εχεις βάλει στο αμαξι,τι βενζινη χρησιμοποιεις... κ κυριως με τη χρηση που του κανει ο οδηγος!Θα ειναι διπλα σου (και θα μπορει να σε βοηθησει) αν τον χρειαστεις σε οτιδηποτε...θα απαντησει στο τηλ,θα βρει χρονο να ασχολιθει μαζι σου???

{συμπερασμα δικο μου:τελικα μαλλον χρειαζεται η προσωπικη σχεση με το προγραμμαστη ΔΥΣΤΥΧΩΣ!}

λάθος ,αυτος που θα σου περάσει ενα πρόγραμμα κονσέρβα δεν πρεπει να είναι μηχανικος ουτε πυρηνικος φυσικος -απλα να έχει τους κωδικους για νου περασει το εκάστοτε κονσέρβα πρόγραμμα-για τα υπολοιπα έχει μεριμνησει η revo ή η skn κλπ κλπ για τα custom μάλλον ισχυει αυτο που λες

3)Οι εγγυησεις που θα σου δωσει...Που εδω ειναι απλα τα πραγματα ΚΑΝΕΙΣ δεν σου δινει εγγυηση ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ!!! Το προβλημα θα στο λυσει η αντιπροσωπεια κ οχι ο προγραμματιστης (μπορει να μεσολαβισει...αλλα το αυτοκινητο θα μπει στην εγγυηση της αντιπροσωπειας οχι του προγραμματιστη!)Αν υπαρχει περιπτωση που αυτοκινητο εσπασε κ η mtm-abt κτλ τα πληρωσε απο την τσεπη της να μου το πειτε! (Και ολοι καλυπτουν τον εγκεφαλο!)

ναι και η vw σου δίνει για 23 μήνες εγγύηση και για επεκταση θέλει 600 ευρω -οπότε βάσει στατιστικών από τα 10 θα χαλασουν 5 οπότε απο τα λεφτα που έχουν δώσει οι 10 θα φτιάξουν τα 5,,,,λουμπινες ...

επίσης τι εγγυηση να σου δώσει πέρα του εγκεφάλου ..εάν ε΄γω είμαι κάφτης και νομιζω ότι οδηγω ferrari θα σπασω και το μαμα και αυτο με το προγραμμα

4)Η τιμη του λογισμικου...που αυτο ειναι ασχολιστο!!!

εδώ είναι θέμα marketing και τι πουλάει περισσότερο και τι ποσοστά τσικαμπουμ έχει το κάθε πρόγραμμα

δεν ειμαι υπερ ή κατα κανενος απλα γραφω τις σκεψεις μου κ διορθωστε με αν κανω λαθος!!!

δεν είσαι λάθος ,απλά το προγραμμα είναι ένα ρίσκο που ή το παίρνεις το ευχαριστιέσαι αλλα σεβεσαι το γεγονος ότι οδηγεις ενα 1,4 ή δεν βάζεις και είσαι ήσυχος χωρίς πολλες συγκινησεις

Link to comment
Share on other sites

Μου θύμησες ένα άρθρο που είχα διαβάσει για τις χημικές ενώσεις που γίνονται στον οργανισμό σου όταν ερωτευεσαι. Το προγράμμα δεν το βάζεις για να πεις ότι έχεις περισσότερα άλογα Απο εμένα . Το βάζεις για την οδηγικη απόλαυση. Ειδικά στα tsi η συμπεριφορά με το turbo αλλάζει άρδην.

Σκέψου λίγο το overclocking στους υπολογιστές. Για να το κάνεις πρέπει να ξέρεις να κατασκευαζεις επεξεργαστες και Καρτες γραφικών ή απλά να ξέρεις τις προδιαγραφές τους

Όσον αφορά τις τιμές νομίζω ότι το επίπεδο είναι ικανοποιητικό.

Όσον αφορά το επίπεδο των βελτιωτων κρινε Απο τον τροπο που μιλάνε εδώ μέσα

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμμια βδομαδα περασε το αμξι μου απο το σερωιψε των 43.000 χμ και μου περαστηκε και η γνωστη αναβαθμιση της vw χανοντας ετσι το προγραμμα που ειχα. Πηρα τον κριτωνα την αμεως επομενη μερα για να παμε να το ξαναρυθμισουμε. Ετσι λοιπον προχθες του το πηγα και μετα απο απο 3 ωρες στο δρομο και στο δυναμομετρο εβγαλε 208.4 ΒΗΡ και 31 kg ροπη. ακολουθει και η δυναμομετρηση. να τονισω μονο οτι επειδη το ραντεβου με τον κριτωνα ηταν να παει για τεταρη πεμπτη και τελικα το πηγα δευτερα, ειχα στο αμαξι περιπου μιση-μιση 95αρα και 100αρα.Για αυτο και ψηλα ειχαμε μονο 9.5μοιρες. Μονο με 100αρα λογικα θα εχω κατι παραπανω. Ενα μεγαλο και ειλικρινες ευχαριστω στον κριτωνα που καθοταν πανω απο μια ωρα μονο και μονο για να διορθωσει ενα μικρο σκαλοπατακι που ειχε η καμπυλη ισχυος και που εδω και 1 χρονο που φοραω προγραμμα(18.000 χμ) ο,τι τον χρειαστηκα με βοηθησε..

Περιμενω σχολια.καλη συνεχεια σε ολους.

υγ.και πριν το σερβις ειχα προγραμμα για 100αρα αλλα τωρα το αμαξι μου φαινεται πλ πιο νευρικο και γρηγορο..λογικα κριτωνα το τσιμπησες πιο πολυ!!

Η δυναμομετρηση

http://s1206.photobucket.com/albums/bb447/alexpsk/?action=view&current=0217.jpg

Link to comment
Share on other sites

μονο 210 απο 1.4 στα 140 η 160 αλογα μαμα?δεν φορας τιποτα αλλο?συμφωνω με τον κατανα οτι το μοτερ κοιμαται πλεον..δεν εχει ξυπνησει ακομη....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.