Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Άλλο 220, άλλο 240, άλλο 260...

Μπορεί τα 20χλμ/ώρα να μην σου φαίνονται μεγάλη διαφορά αλλά για την τουρμπίνα είναι... Φυσικά εγώ ήμουν άτυχος με πολύ πιθανή αστοχία υλικού! Αλλά όσο το βαράς τελικές τόσο αυξάνεις τις πιθανότητες!

δε καταλβα θες να πεις οτι σου εσπασε το μοτερ?????????

Link to comment
Share on other sites

δε καταλβα θες να πεις οτι σου εσπασε το μοτερ?????????

Όχι. Η τουρμπίνα όμως τα είδε λίγο κωλυόμενα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λέει, ειδικά εκει που δείχνει την σπασμένη εργοστασιακή σκάστρα... Άραγε, ανεβάζει άλογα, λόγω σταθερότερης πίεσης?

Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβασα στο σεατ κλαμπ ειπε καποιος που φορεσε την αντισοιχη που εβγαλε η Forge για 1.8 και 1.4 tsi 122 :wacko: οτι κραταει καλυτερη πιεση ψηλα σε οσους εχουν προγραμμα.

εγω θα την παρω λογικα.

εχω στειλει μαιλ περιμενω να μου πουν 1-2 πραγματα οι Αγγλοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις έχεις την απάντηση πέσμου, έχω το GT με πρόγραμμα και περιφεριακά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Το group buy είναι μία καλή ιδέα, αλλά συνήθως δεν δουλεύει γιατί στο τέλος όλοι αλλάζουν γνώμη. Εγώ πάντως είμαι 100% μέσα, εφόσον βοηθάει το μοτέρ και δεν κάνει ζημιά, σαν το χαζό spacer που είχε βγάλει.

Βέβαια, δεν τρελαίνομαι για πολύ τσαφ-τσουφ, απλά θέλω να πετάξω την εργοστασιακή, επειδή όλο σκέφτομαι ότι μπορεί να χαλάσει ανά πάσα στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω ειμαι 100% μεσα... αυτη η ψευτοσκαστρα πρεπει να αντικατασταθει.....οπωςδηποτε γιατι κ με την αυξηση πιεσης μειωνεται η διαρκεια ζωης της κατα πολυ....

Link to comment
Share on other sites

αν δεν δω log με vag-com δεν πιστευω τιποτα την πατησα με τον ανταπτορα που ολοι ελεγαν οτι ηταν ενταξει στην αρχη αλλα μετα αποδειχτηκε βλακεια!!!αν πραγματοποιει αυτα που λεει Α)κραταει καλυτερα πιεση σε βελτιωμενα και Β)δεν σπαει σε ζεστα κλιματα...ολα καλως αλλιως δε.....

τελος στην φωτο μοιαζει με την μαμα σκαστρα και τον ανταπτορα μαζι απλως ειναι ενα σωμα μεταλλικο...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πολύ 'φασαρία' κάνει, άραγε γίνεται να λειτουργήσει σαν 'κλειστού' τύπου ή το ερώτημα είναι άτοπο για την συγκεκριμένη εφαρμογή κινητήρα;

@Dynamite: Θα μας κοινοποιήσεις τις ερωτήσεις και τις αντίστοιχες απαντήσεις των 'Αγγλων;

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

σε πρωτη φαση τους ρωτησα αν αντικαθιστα το ΟΕΜ part η αν λειτουργει παραλληλα και αν υπαρχει καποια διαφορα στον ηχο.

πηρα το εξης μαιλ.

" I can confirm that this part fits in place of the original factory product and will give you the blow of valve sound … please tell me where you are located "

Τωρα θα τους ρωτησω με ποιο ελατηριο ερχεται η σκαστρα αφου βγαζει διαφορα η Forge και αν το ελατηριο μπορει να αλλαξει οπως στις αλλες σκαστρες της. θα τους ρωτησω και να μου πουν αν μπορει να γινει καποια Sale price για Group Buy για πανω απο 7-8 κομματια με εξοδα Ελλαδα.

Edit: Αμα δεν με κραξουν καλα θα ειναι!

χαχαχα τους ρωτησα 1002 μαλακιες.

αμα μπορουν να μας κανουν εκτωση με τα εξοδα ελλαδα αν θα πληρωσουμε τελωνειο.

αν ειναι ιδια τα part number στα 1.4 (122) και στα 2.0 απο ποσα και πανω κομματια μπορουν να μας κοψουν , πρεπει να ειναι ολα τα ιδια η μπορουμε να παρουμε πχ 5 για 122αρια και 5 για Twincharged.

τους ρωτησα ποιο Ελλατηριο εχει μεσα ως αρχικο.

αν εχει μεσα αλλα ελατηρια και αν μπορουμε να βαλουμε εμεις καποιο αλλο απο το κιτ ελατηριων αν θελουμε.

αν υπαρχει θεμα με απωλεια πιεσης οπως με τον ανταπτορα και αρκετα ακωμη.

κατσε να απαντησουν τωρα! αχααχααχ

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

σε πρωτη φαση τους ρωτησα αν αντικαθιστα το ΟΕΜ part η αν λειτουργει παραλληλα και αν υπαρχει καποια διαφορα στον ηχο.

πηρα το εξης μαιλ.

" I can confirm that this part fits in place of the original factory product and will give you the blow of valve sound … please tell me where you are located "

Τωρα θα τους ρωτησω με ποιο ελατηριο ερχεται η σκαστρα αφου βγαζει διαφορα η Forge και αν το ελατηριο μπορει να αλλαξει οπως στις αλλες σκαστρες της. θα τους ρωτησω και να μου πουν αν μπορει να γινει καποια Sale price για Group Buy για πανω απο 7-8 κομματια με εξοδα Ελλαδα.

Edit: Αμα δεν με κραξουν καλα θα ειναι!

χαχαχα τους ρωτησα 1002 μαλακιες.

αμα μπορουν να μας κανουν εκτωση με τα εξοδα ελλαδα αν θα πληρωσουμε τελωνειο.

αν ειναι ιδια τα part number στα 1.4 (122) και στα 2.0 απο ποσα και πανω κομματια μπορουν να μας κοψουν , πρεπει να ειναι ολα τα ιδια η μπορουμε να παρουμε πχ 5 για 122αρια και 5 για Twincharged.

τους ρωτησα ποιο Ελλατηριο εχει μεσα ως αρχικο.

αν εχει μεσα αλλα ελατηρια και αν μπορουμε να βαλουμε εμεις καποιο αλλο απο το κιτ ελατηριων αν θελουμε.

αν υπαρχει θεμα με απωλεια πιεσης οπως με τον ανταπτορα και αρκετα ακωμη.

κατσε να απαντησουν τωρα! αχααχααχ

Έπρεπε να γράψεις ότι επικοινωνείς εκ μέρους του VW Club Ελλάδας για να είσαι σίγουρος ότι θα σου απαντήσουν και μάλιστα με ακρίβεια.

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να γράψεις ότι επικοινωνείς εκ μέρους του VW Club Ελλάδας για να είσαι σίγουρος ότι θα σου απαντήσουν και μάλιστα με ακρίβεια.

Κανένας μας δεν μπορεί να πει ότι εκπροσωπεί το VW Club Ελλάδας. Αυτό εκπροσωπείται απο το Δ.Σ. της Ελληνικής Αγωνιστικής-Αυτοκινητιστικής Λέσχης Φίλων και Κατόχων Volkswagen.

Όσο αναφορά το VW Club Forum αυτό εκπροσωπείται από την διαχείριση του forum και μόνο.

Μπορεί να πει πως επικοινωνεί μαζί τους για ένα group buy που βρίσκεται υπό σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειπα.

δεν ανεφερα απο ποιο club. ουτε οτι γραφω εκ μερους του καποιου κλαμπ.

ειπα απλα πως υπαρχει ενδιαφερων για group buy!

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες κ τα ρωτησες ολα αυτα!!!!ωραιος!!! αφου θα δουν οτι ειναι για group buy δεν θα το αμελησουν...αναμενουμε με ανυπομονησια

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειπα.

δεν ανεφερα απο ποιο club. ουτε οτι γραφω εκ μερους του καποιου κλαμπ.

ειπα απλα πως υπαρχει ενδιαφερων για group buy!

Δεν είπα ότι είπες κάτι τέτοιο. Απλά το ανέφερα για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για group buy είμαι και 'γω μέσα 100%!

Μη διανοηθείτε, επαναλαμβάνω, μη διανοηθείτε να παραγγείλετε σκάστρα χωρίς εμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε μην πεφτετε με τα μουτρα επανω.περιμενετε λιγο να δειτο πως θα παει.ετσι κανανε ολοι για τον ανταπτορα και μετα γεμισε ο τοπος αγγελιες!αν ειναι κομπλε εννοειτε πως αξιζει κ εχει αμεση αποσβεση!αντε να βρεθει καμια τουρμπινα να αλλαχτει η μαμα γιατι κ αυτη ολο κλαταρει. 2η σε 3η παω τωρα!

Link to comment
Share on other sites

φορας προγραμμα;;;

κατι κανεις λαθος διαφορετικα κοιταξε κατι αλλο που μπορει να σου βγαζει το προβλημα.

Σχετικα με τη σκαστρα προσπαθω να τσεκαρω κατι γιατι βλεπω οτι υπαρχουν 2 τυποι ο ενας ειναι με τρυπες οπως ειχε ο ανταπτορας και ο αλλος χωρις τρυπες.

πρεπει να λειτουργει σαν ανοιχτου τυπου η μια (με τις τρυπες) για κατεβαστε το pdf που εχει για το install.

να βγαλουμε μια ακρη μεχρι να απαντησουν τους ρωτησα φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.