Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Οι Td ειναι μακραν καλυτερες τουρμπίνες απο απο αυτες που ανεφερες και με μακραν περισσοτερες επιλογες σε φτερωτες , κωλους ,αλουμινια .Κοινως τουρμπίνες lego οπου πανω σε αυτες βασιζονται το 1/3 των υπολοιπων κατασκευαστων για να φτιαξουν τις δικες τους..

Ο θεμης με την τουρμπίνα αυτη της οποιας τον κωλο χρησιμοποιουν τα evo με αλλο αλουμινιο φτανουν τα 500 άλογα...

Link to comment
Share on other sites

Απο φραγκα εννοουσα!

Sent from my iPhone4s using Tapatalk

ολα σχετικα ειναι.αυτο το τουρμπο το βρισκεις καινουργιο γυρο στα 800.απο εκει και περα τα εργατικα μαζι με τοποθετησεις και διαφορες μοντιφες παμε συνολικα στα 1500 χωρις ρυθμισμα.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντιση,Καλη συναιχεια φιλε και και σου ευχομαι τα καλυτερα!

Sent from my iPhone4s using Tapatalk

ευχαριστω πολυ να'σαι καλα!
Link to comment
Share on other sites

Aν και με την επιλογη του συνεργειου δεν συμφωνω υπαρχει ο Κρίτωνας και ο Στελλιος που θα λύσουν όποια δυσκολια προκείψει!

Το κόστος μοιαζει πολυ προσιτό,αν μια μια υβριδικη θέλει 550+τη τουρμπινα σου, τα 800 είναι μια χαρα (αν πουλήσεις κ τη παλια σου τουρμπίνα...)

Ευχομαι να είσαι το πρωτο πραγματικο BT που θα εμφανιστει στα φορουμ... που θα κυκλοφορει στους δρόμους κ όχι στα χαρτια!

Link to comment
Share on other sites

Aν και με την επιλογη του συνεργειου δεν συμφωνω υπαρχει ο Κρίτωνας και ο Στελλιος που θα λύσουν όποια δυσκολια προκείψει!

Το κόστος μοιαζει πολυ προσιτό,αν μια μια υβριδικη θέλει 550+τη τουρμπινα σου, τα 800 είναι μια χαρα (αν πουλήσεις κ τη παλια σου τουρμπίνα...)

Ευχομαι να είσαι το πρωτο πραγματικο BT που θα εμφανιστει στα φορουμ... που θα κυκλοφορει στους δρόμους κ όχι στα χαρτια!

ευχαριστω πολυ για τις ευχες.πιστεψε με δεν το φτιχνω για το κοιταω.ολα ομως θα γινονται με μετρο.απο εκει κ περα το συνεργειο εχει αναλαβει το αμαξι απο την πρωτη μερα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.θα ηταν τουλαχιστον ανοφελο να μν συνεχισω εκει αφου ο κωσταντινος εχει τεραστια εμπειρια και εχει βγαλει πολυ πιο δυσκολα προτζεκτ απο το δικο μου.ακομα ηθελα να αναφερω πως την τελευταια φορα που ανεβηκε το αμαξι δυναμομετρο εδειξε 255 αλλα ψηλα εκανε missfire. Λογο ελατηριων.οποτε εκτος απο τουρμπο ηθελα και ελατηρια βαλβιδων.συνολικα η διαφορα ηταν 500ευρο οποτε προτιμησα να παω σε bt.(υβριδιο 550 euro,ελατηρια και τοποθετηση 450 euro)

Υ.γ:ολο το προτζεκτ ειναι ιδεα του κριτωνα αφου με διαβεβαιωσε οτι προγραμματιστηκα μπορει να το ρυθμισει.

Edited by themisSs13
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν την εχω ξανακουσει στα αυτοκινητα του ομιλου στο λεω για να εχεις καποια σιγουρα βαση για το μετα.....πχ κο3-κο4 garret ,gt28rs-3076,ειναι ποιο περπατημενες λυσεις...

Επειδή δεν τις έχεις ξανακούσει εσύ δεν σημαίνει ότι δεν μπαίνουν ή έμπαιναν πριν

Σε μοτέρ 20vt ήταν πολύ γνωστές.

Είναι τουρμπίνες τοποθέτησης και στα bmw

Κ03 και Κ04 είναι μαντεμοπολλαπλές άρα δεν μπαίνουν.

Μια χαρά βάση έχει με αυτές και μπορεί να την επισκευασει μετά, την garrett θα την πετάξει.

ευχαριστω πολυ για τις ευχες.πιστεψε με δεν το φτιχνω για το κοιταω.ολα ομως θα γινονται με μετρο.απο εκει κ περα το συνεργειο εχει αναλαβει το αμαξι απο την πρωτη μερα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.θα ηταν τουλαχιστον ανοφελο να μν συνεχισω εκει αφου ο κωσταντινος εχει τεραστια εμπειρια και εχει βγαλει πολυ πιο δυσκολα προτζεκτ απο το δικο μου.ακομα ηθελα να αναφερω πως την τελευταια φορα που ανεβηκε το αμαξι δυναμομετρο εδειξε 255 αλλα ψηλα εκανε missfire. Λογο ελατηριων.οποτε εκτος απο τουρμπο ηθελα και ελατηρια βαλβιδων.συνολικα η διαφορα ηταν 500ευρο οποτε προτιμησα να παω σε bt.(υβριδιο 550 euro,ελατηρια και τοποθετηση 450 euro)

Υ.γ:ολο το προτζεκτ ειναι ιδεα του κριτωνα αφου με διαβεβαιωσε οτι προγραμματιστηκα μπορει να το ρυθμισει.

Μπράβο Θέμη, θα βγουν πιο άνετα τα άλογα πλέον με τη σωληνωτή πολλαπλή. Το μαντέμι ότι και να κάνουμε φτάνει στα όρια του και στουμπώνει.

Ας είναι καλά κι ο Αλέξης, που έκανε την κίνηση για κάτι διαφορετικό.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikdev αν καταλαβα καλά ο θέμης δεν θα φτιάξει χταποδάκι αλλά θα κόψει την μαμα πολλαπλή και θα ράψει το νέο τουρμπο επάνω..όχι και τόσο αποδοτική λύση αλλα μια χαρα κανει την δουλειά της,θεμη διορθωσε με αν κανω λάθος..

Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς θα γίνει παρόμοιο πρόβλημα με τα ελατήρια είχε παρατηρηθεί σε σ3 και κουπρα λεον. αντί να αλλαχτούν ελατήρια μεγάλωσε ο κώλος του τούρμπο αλλαγή τούρμπο) και έτσι αντιμετωπίστηκε το πρόβλημα . αυτό κάνω και εγώ η πολλαπλή κόπηκε θα μπει πλακάκι και θα είναι κομπλέ .οι λόγοι 3 και απλοί 1ον) χαμηλό κόστος 2ον) χωροταξικά μένουν όλα ίδια 3ον) πολύ αξιόπιστο μαντέμι .το μόνο αν θέλετε πρόβλημα θα είναι η κοληση στο πλακάκι . αλλά δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα μιας και έχει γίνει σε πολλά αμάξια κάτι παρόμοιο . άλλωστε το πρόβλημα εντοπίζεται στο κώλο του μαμά τούρμπο και οχι στο υπόλοιπο μαντέμι.

Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς θα γίνει παρόμοιο πρόβλημα με τα ελατήρια είχε παρατηρηθεί σε σ3 και κουπρα λεον. αντί να αλλαχτούν ελατήρια μεγάλωσε ο κώλος του τούρμπο αλλαγή τούρμπο) και έτσι αντιμετωπίστηκε το πρόβλημα . αυτό κάνω και εγώ η πολλαπλή κόπηκε θα μπει πλακάκι και θα είναι κομπλέ .οι λόγοι 3 και απλοί 1ον) χαμηλό κόστος 2ον) χωροταξικά μένουν όλα ίδια 3ον) πολύ αξιόπιστο μαντέμι .το μόνο αν θέλετε πρόβλημα θα είναι η κοληση στο πλακάκι . αλλά δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα μιας και έχει γίνει σε πολλά αμάξια κάτι παρόμοιο . άλλωστε το πρόβλημα εντοπίζεται στο κώλο του μαμά τούρμπο και οχι στο υπόλοιπο μαντέμι.

Ωραια πατεντουλα, πιστευω να αντεξει η κολληση.

Αν την κανεις στειλε μου καμια φωτο να τη δω.

Αντε με γεια και πιστευω να 300αρισεις

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρα!

ρίξτε και 1-2 κουβέντες να ξέρουμε ομως...

κολλημένο απο οτι βλέπω στην μαμά πολλαπλή , κράτησε και την μαμά σκάστρα το πλακάκι εκεί επίφοβο θαρώ

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρα!

ρίξτε και 1-2 κουβέντες να ξέρουμε ομως...

κολλημένο απο οτι βλέπω στην μαμά πολλαπλή , κράτησε και την μαμά σκάστρα το πλακάκι εκεί επίφοβο θαρώ

εχει αναλυθει το προτζεκτ και σε αλλο θεμα....πες μου ομως τι αποριες έχεις να τις λυσω.
Link to comment
Share on other sites

θα με βοηθουσε ενα λινκ Θεμη φιλε μου

καλορίζικο + απορβλημάτιστο!!! το βολταρες , ρυθμίσατε?

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

ασε το λινκ.θα στα πω εγω. το τουρμπο ειναι td05 big 16g.το μαντεμι κοπηκε και με πλακακι μπηκε το τουρμπο(οι λογοι ειναι χωροταξικα δεν μας επερνε για πολλα πολλα,κοστος και αξιοπιστια μαμα μαντεμιου).εγινε relocation σκαστρας(σ3) πανω στο αλουμινιο.προγραμματισμος δεν εχει γινει θελει μερικες μερες να δουλεψει το αμαξι(να δουμε αν υπαρχει κανενα θεμα με διαροη λαδιου-νερου) να βγαλω τα κολαρα και να βαλω αλουμινενιο σωληνα γτ μαλλον θα το πεταξει στο ρυθμισμα.θα δουλεψει απο οτι λεμε με τον κριτωνα χωρις οβερ η με πολυ μικρο.ετσι ωστε να αποφυγουμε την πιεση στις μπιελες.που χαθηκες εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Αναλυτικότατος.. αντε με το καλο

εγω το άφησα το αθλημα γιατι δεν ειμαι για πολλα με τα οικονομικα και προσπαθω εδω και αρκετους μηνες να το δώσω

και θα περιμένω 2κυλινδρο UP το 2013 χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Αναλυτικότατος.. αντε με το καλο

εγω το άφησα το αθλημα γιατι δεν ειμαι για πολλα με τα οικονομικα και προσπαθω εδω και αρκετους μηνες να το δώσω

και θα περιμένω 2κυλινδρο UP το 2013 χαχαχαχα

χαχαχα παντα vagτης.ευχαριστω πολυ να'σαι καλα.και με το καλο να ξεμπερδεψεις απο ολα.
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα παντα vagτης.ευχαριστω πολυ να'σαι καλα.και με το καλο να ξεμπερδεψεις απο ολα.

μπραβο φιλε πολυ καλη δουλεια να δουμε τωρα και τα αποτελεσματα.η τουρμπινα ειναι αυτη?? http://viewitem.eim.ebay.gr/TD05-BIG-16G-Turbo-Turbocharger-EVO-3--4G63--4G63T/130639096484/item
Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε πολυ καλη δουλεια να δουμε τωρα και τα αποτελεσματα.η τουρμπινα ειναι αυτη?? http://viewitem.eim....0639096484/item

Αυτή είναι κινεζιά της κακής ώρας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.