Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Σε stage 1, αν μπει wastegate(forge) και γίνει γυάλισμα τουρμπίνας και πεταλούδας, θα κερδίσουμε κάτι ;

 

Είναι value for money;

Edited by kyriakos88tsi
Link to comment
Share on other sites

Γυάλισμα εννοείς φυσικά ξυράφιασμα ή αλλιως υβριδική. Κοστος κανα 500€

Θες upadate το πρόγραμμα, cooler, αντλία υψηλής. Συνολο κανα 2.000€ χοντρικά για να πας απο τα 220 ας πουμε στα 270-280.

Γυαλισμα πεταλούδας δεν υπαρχει στο μενού.

Δεν γινεται.

Κανα καθαρισμα και αν αλλα αυτο δεν δίνει άλογα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γυάλισμα εννοείς φυσικά ξυράφιασμα ή αλλιως υβριδική. Κοστος κανα 500€

Θες upadate το πρόγραμμα, cooler, αντλία υψηλής. Συνολο κανα 2.000€ χοντρικά για να πας απο τα 220 ας πουμε στα 270-280.

Γυαλισμα πεταλούδας δεν υπαρχει στο μενού.

Δεν γινεται.

Κανα καθαρισμα και αν αλλα αυτο δεν δίνει άλογα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν εννόω ξυράφιασμα, ούτε υβρίδιο. :nea:

Λείανση στις εσωτερικές επιφάνειες (σαγρέ), wastegate (forge) και remap.

Link to comment
Share on other sites

ναι ενα γυαλισμα παντα καλο κανει, ειδικα ενα venturi στο στομιο θα βοηθησει αρκετα. αλλα το μεγαλυτερο κερδος θα στο προσφερει το σκληροτερο ελατηριο στο wg actuator  μαζι με το remap .Γυαλισμα στην πεταλουδα δεν γινεται . Στην τουρμπινα γινεται .
Γνωμη μου οτι το σκληρο ελατηριο στην wg σε πρωτο σταδιο καλυτερα να αποφευγεται, αυξανει πολυ το backpressure ,τσαμπα ζορι σε μοτερ αλλα και στην τουρμπινα απο το υπερστροφαρισμα

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρωσε το φπε με i/c και forge wg και κανε remap.

Αν εχεις bmy-blg μοτερ βαλε σωθικα αντλιας υψηλης.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Έχω αγοράσει ένα golf V gt με πρόγραμμα από τον pazaropoulo στα 200 άλογα. Η ερωτηση μου ειναι πως μπορώ να ξέρω αν φοράει όντως πρόγραμμα. Επικοινώνησα με τον pazaropoulo και όντως μου είπε ότι ο προηγουμενος του είχε περασει από αυτους κάποιο βελτιωτικό προγραμμα. Αν βγει η μπαταρία το πρόγραμμα χάνεται?

Link to comment
Share on other sites

Οχι αν βγει μπαταρια δεν χανεται.

Διαπιστωνεται ευκολα:

1. Dyno.

2. Vagcom με ελεγχο πιεσης - αβανς.

3. Μπαρομετρο και δοκιμαστικη βολτα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ψαχνω εδω και καιρο να βαλω κι εγω το 2 κομματι του παζλ - εξατμισης , το donwnpipe .
η αληθεια ειναι οτι ειναι ιδιαιτερα ακριβο για την τσεπη μου και φανταζομαι και για αρκετους εδω μεσα αλλα και θελω και πρεπει να μπει. υπαρχει κανενας που να εβαλε καταλυτη η κατι αλλο απο εξατμιση απο την εταιρια
"Καταλύτες*******" - **************.gr‎ ειναι αρκετα πιο χαμηλες τιμες απο αυτα που ακουσα απο αλλους ανταγωνιστες και σαφως με ονομα στην πιατσα της θεσσαλονικης.
 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εχω κακή εμπειρία. Απο εξατμιςη. Οχι σαν προιόν αλλα σαν τοποθετηση, μου την περασε ενας "μαστορας" εκει, αλλαν ντ αλλων, το σπιραλ επρεπε να ειναι ευκαμπτο το κολλησαν, το βγαλαν το ξαναβαλανε ευρισκε στο κάρτερ, αστα να πανε, τα ξηλωσα και εβαλα αλλο αλλού.

Κάκιστη εμπειρία εργασίας. Δεν το συνιστώ, αν παρεις dp απο κει σιγουρέψου οτι ειναι αυτό που θέλεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα έχω ένα golf GT (blg) (φοράει μόνο ελεύθερο φίλτρο panel) και σκέφτομαι για revo (file για 95άρα) χωρίς να έχω βλέψεις για περισσότερη βελτίωση. Έκανα ένα πρόχειρο log με vcds σε σχέση τη πίεση καυσίμου και τα cf. Πως είναι οι τιμές; Χρειάζεται να κοιτάξω κάτι άλλο πριν προχωρήσω ή θα κάνουν αυτοί τον έλεγχο;

LOG-01-140-020-xxx.xlsx

Edited by twincharged
Link to comment
Share on other sites

ωωωωωωωχχχχ ......  και ελεγα οτι το δινουν καλα. 350 μου ειπε με 200αρη, αλλα αν ειχες θεματα οπως λες............ αντε παλι απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

280 ******** ειχα παρει το φοχ..100 τρυπες ....γιατι πατε αλλου?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

βασικα θελω σετακι , μαζι με το dp (θα μου πεις θα στο φτιαξει) που βρισκετε, γιατι εγω ειμαι απο θεσσαλονικη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα έχω ένα golf GT (blg) (φοράει μόνο ελεύθερο φίλτρο panel) και σκέφτομαι για revo (file για 95άρα) χωρίς να έχω βλέψεις για περισσότερη βελτίωση. Έκανα ένα πρόχειρο log με vcds σε σχέση τη πίεση καυσίμου και τα cf. Πως είναι οι τιμές; Χρειάζεται να κοιτάξω κάτι άλλο πριν προχωρήσω ή θα κάνουν αυτοί τον έλεγχο;

Το πάτημα είναι από τη μέση και κάτω του excel που έχει κάποιες επιστροφές...Καμία γνώμη;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, γενικά δεν έχω γνώσεις πανω στο θέμα των μετατροπών , προγράμματα κλπ οπότε θα ήθελα να με κατατοπίσετε όποιος θέλει και μπορεί. Θα ήθελα να προσθέσω ιπποδύναμη στο αυτοκίνητο μέχρι 180hp. Τι ενέργειες πρέπει να γίνουν και τι αλλαγές πανω στο αυτοκίνητο; Δε θέλω ούτε πολύ θόρυβο ούτε τεραστιες εξατμίσεις κλπ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο Vwvclub, κάνε μια αναζήτηση πριν ανοίξεις καινούργιο θέμα για τις απορίες σου.

 

Μεταφέρθηκε εδώ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όλους σχετικά με Golf V GT.
Φιλος έχει βάλει πρόγραμμα και κοιτάζει για το κάτι παραπάνω - εισαγωγή εξαγωγή με μικρό budget.

Τι θεωρείτε ότι είναι V4m για τέτοια βελτίωση; Προσωπικά νομίζω ένα σωστό downpipe καθώς και ελεύθερο φίλτρο στο φιλτροκούτι είναι αρκετά για μια καλή απόδοση χωρίς να ξοδέψει αντίστοιχα μια περιουσία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, Προσδιορισε το μικρο budget και το κατι παραπανω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Downpipe 70mm + cat 100/200cpci
Ξαναμαζευει και βαζει εισαγωγη


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Downpipe 70mm + cat 100/200cpci
Ξαναμαζευει και βαζει εισαγωγη


Sent from my iPhone using Tapatalk


Thanks
Κάτι συγκεκριμένο για εισαγωγή σε διάμετρο ή ίσως κάτι επώνυμο;


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Για το σταδιο που ειναι μεχρι 70mm max διαμετρο σωληνα εισαγωγης.

Ριξε μια ματια και στο θεμα στις εισαγωγες.



Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.