Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

μακαρι γιατι μου φαινονται πολλα tongue.gif Παντως σε ανοιγμα με leon cupra μεχρη κ τριτες ημασταν μαζι μετα το χαος ........

2lt 260ps 360nm λογικο...

με astra opc μεχρι τα 230 εχω κρατηθει στην πορτα του...

με cupra σε χαζοπατημα τον πηγα κοπιο μεχρι τα 200+

Link to comment
Share on other sites

μια γρηγορη ερωτηση

οσοι βαλανε REVO ειχαν ποτε καποιο προβλημα πχ safe mode λαμπακι στο ταμπλο κ.ο.κ.....

Link to comment
Share on other sites

ποσο ψηλα δλδ????

6000 στροφες εχεις 1.3?

Αποστολη στις 5.500 αρχιζει και το ριχνει.... :lol: :lol: :lol:

μιλησες με τον κριτωνα για την εισαιγωγη (που θελει να πας μαζι του)???

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω ποτε !!!!Κατι ασχετο εβγαλα το τσαφ τσουφ της forge ντεμεκ σκαστρα κ τωρα πλεον δεν ακουγετε racing το αμαξι !!!!

Σε συνδιασμο με την εισαγωγη της forge εκανε απιστευτο ηχο :lol: Τυφλα να εχουν τα impreza :lol:

Παντως θα δω αν αλλαξει τωρα κατι προς τα θετικα στην αποδοση κ αν οχι το ξαναβαζω γιατι ειμαι ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ :lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως μπορω να καταλαβω αν εχω τι πλαστικη η την κανονικη σκαστρα?εμενα κανει ηχο η αλλη κανει περισσοτερο?....απεξω ειναι πλαστικη σκληρη...μπορω να τσεκαρο τι ειναι τελικα?χωρις να την ανοιξω?απο κωδικο>

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω ποτε !!!!Κατι ασχετο εβγαλα το τσαφ τσουφ της forge ντεμεκ σκαστρα κ τωρα πλεον δεν ακουγετε racing το αμαξι !!!!

Σε συνδιασμο με την εισαγωγη της forge εκανε απιστευτο ηχο :lol: Τυφλα να εχουν τα impreza ;)

Παντως θα δω αν αλλαξει τωρα κατι προς τα θετικα στην αποδοση κ αν οχι το ξαναβαζω γιατι ειμαι ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ :lol:

Ετσι κ'γω το ιδιο, σε 5 μερες μου ερχεται η εισαγωγη τις forge να τη βαλω να δο κανα τσαφ τσουφ πραγματικο γιατι τωρα ειναι πολυ gay ο ηχως ρεγαμωτο :lol:

Εγω παντως στην αποδωση δεν ειδα καμια διαφορα με η χωρις το τσαφ τσουφ racing τις forge :lol: οποτε δ πρωκειτε να το βγαλω B)

ρε παιδια πως μπορω να καταλαβω αν εχω τι πλαστικη η την κανονικη σκαστρα?εμενα κανει ηχο η αλλη κανει περισσοτερο?....απεξω ειναι πλαστικη σκληρη...μπορω να τσεκαρο τι ειναι τελικα?χωρις να την ανοιξω?απο κωδικο>

Αυτη ειναι η καινουργια, πρεπει να εχει 6 τρυπες.

Η παλια εχει μεμβρανη απ'οτι εχω ακουσει..

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Ετσι κ'γω το ιδιο, σε 5 μερες μου ερχεται η εισαγωγη τις forge να τη βαλω να δο κανα τσαφ τσουφ πραγματικο γιατι τωρα ειναι πολυ gay ο ηχως ρεγαμωτο :D

Εγω παντως στην αποδωση δεν ειδα καμια διαφορα με η χωρις το τσαφ τσουφ racing τις forge :D οποτε δ πρωκειτε να το βγαλω :o

Αυτη ειναι η καινουργια, πρεπει να εχει 6 τρυπες.

Η παλια εχει μεμβρανη απ'οτι εχω ακουσει..

φαινονται απο πανω οι τρυπες?

Link to comment
Share on other sites

απαντάω λίγο καθυστερημένα άλλα ναι το ψήνω :D

όσο για το 260 ναι υπάρχει από ότι έχω ακούσει και ρωτάω για τι θέλω να μάθω αν είναι σφυρηλατημένο

Link to comment
Share on other sites

απαντάω λίγο καθυστερημένα άλλα ναι το ψήνω ;)

όσο για το 260 ναι υπάρχει από ότι έχω ακούσει και ρωτάω για τι θέλω να μάθω αν είναι σφυρηλατημένο

που υπαρχει?? και ποιος το εχει φτιαξει???

Link to comment
Share on other sites

03C-145-710-D

VEDIL

μονου εμβολου e-tuners (ΚΡΙΤΩΝΑΣ)

thx....αρα εχω τι πλαστικη?αν την αλαξω αλλαζει ο ηχος και η αποδοση?φοραω Πολλα....

Link to comment
Share on other sites

μαγκες καλησπερα.

για να μην ψαχνω ολλο

το τοπικ μπορει να μου πει καποιος

ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ τιμες πιεσης τουρμπο

σε tsi(140) μαμα και βελτιωμενο??

Thanks!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν διαφοροι λογοι που μπορει να σου προξενει αυτο το κοψιμο.

Αυτα που πρεπει να κοιταξεις ειναι :

1) Στοχος πιεσης . Ελεγχος στο Block 115 & 118 . Αν η πραγματικη πιεση ειναι αρκετα υψηλοτερη απο την κανονικη , ο εγκεφαλος αποφασιζει να κλεισει τη Ν75.

2) Κλεισιμο πεταλουδας . Ελεγχος στο Block 3 . Μπορει για οποιονδηποτε λογο (πχ περιορισμος ροπης , κλπ) να κλεινει την πεταλουδα ο εγκεφαλος.

3) Πτωση πιεσης καυσιμου . Ελεγχος στο Block 140 . Αν βλεπεις μεγαλη διαφορα ζητουμενης πιεσης καυσιμου απο την πραγματικη γυρω στις 4000σαλ, που εχεις το προβλημα, ενδεχομενως να ριχνει την πιεση ο εγκεφαλος ενω οταν η διαφορα ειναι μεγαλυτερη μπορει ακομα και να σου κλειδωσει την πεταλουδα.

4) Αλλος μηχανολογικος λογος . Χαλαρο wastegate (που μετα απο ενα σημειο τα πολλα καυσαερια στις υψηλες στροφες σηκωνουν αναγκαστικα την πιεση), σκαστρα που "κολλαει", Ν75 που ειναι στα προθυρα να χαλασει ( ειναι ευαισθητο part στα μοτερ αυτα), ταμπελ απεμπλοκης κομπρεσσορα που καθυστερει να επανελθει.

Κοιταξε αυτα για αρχη με VAGCOM και βλεπουμε τι συμβαινει.

Λοιπόν τώρα που το πήρα το αυτοκίνητο τα κοίταξα και έιδα ότι οι 2 πιέσεις είναι σχεδόν πάντα ίδιες. Όποτε δεν ήταν η διαφορά ήταν πάρα πολύ μικρή.

Η πεταλούδα είναι συνέχεια στο 100% ακόμα και όταν κάνει το κόψιμο ΑΛΛΑ είδα ότι η Ν75 ενώ ξεκινάει κανονικά στο full (99,6 πηγαινε οχι 100) εκέι που κάνει το κόμπιασμα (4000rpm) πέφτει στο 70% και πολύ γρήγορα στο 60% και 50%. Αυτό σημαίνει χαλασμένη Ν75?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα που το πήρα το αυτοκίνητο τα κοίταξα και έιδα ότι οι 2 πιέσεις είναι σχεδόν πάντα ίδιες. Όποτε δεν ήταν η διαφορά ήταν πάρα πολύ μικρή.

Η πεταλούδα είναι συνέχεια στο 100% ακόμα και όταν κάνει το κόψιμο ΑΛΛΑ είδα ότι η Ν75 ενώ ξεκινάει κανονικά στο full (99,6 πηγαινε οχι 100) εκέι που κάνει το κόμπιασμα (4000rpm) πέφτει στο 70% και πολύ γρήγορα στο 60% και 50%. Αυτό σημαίνει χαλασμένη Ν75?

Oχι, χαλασμενη Ν75 ειναι οταν ενω δειχνει πχ 99% στο διαγνωστικο , δεν σηκωνει πιεση και αυτο οφειλεται στη Ν75 (κολλαει). Εχω δει εως τωρα 3 φορες κολλημενες Ν75 σε TSI, και το αυτοκινητο γινεται ατμοσφαιρικο μετα την περιοχη που λειτουργει ο κομπρεσσορας (3300-3400σαλ).

Αν απο 99% πηγαινει στο 50%, σημαινει οτι σηκωνει υπερβολικη πιεση (μηχανολογικα ή σοφτγουερικα) γι αυτο που ζηταει και τη μαζευει αποτομα ή ειναι περιεργα χαρτογραφημενη η πιεση (αν και με τετοια διακυμανση ειναι λιγο δυσκολο...) . Ψαξε και την πιεση μπεκιερας την στιγμη που συμβαινει αυτη η πτωση παλμου στη Ν75, αν και πιστευω οτι εχει να κανει με την χαρτογραφηση της πιεσης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να είναι η σκάστρα γιατί μου φάνηκε σήμερα πως την άκουγα να σκάει εκεί που κάνει το κόψιμο. Χαλασμένη δεν είναι γιατί μου είχε χαλάσει πιο παλιά και ξέρω τι ήχο κάνει το αυτοκίνητο όταν δεν δουλεύει αλλά μήπως δεν αντέχει την πίεση και ανοίγει σ'εκείνες τις στροφές?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να είναι η σκάστρα γιατί μου φάνηκε σήμερα πως την άκουγα να σκάει εκεί που κάνει το κόψιμο. Χαλασμένη δεν είναι γιατί μου είχε χαλάσει πιο παλιά και ξέρω τι ήχο κάνει το αυτοκίνητο όταν δεν δουλεύει αλλά μήπως δεν αντέχει την πίεση και ανοίγει σ'εκείνες τις στροφές?

Κάνει η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα;

Αυτά που βλέπεις στο VAGCOM είναι η ρύθμιση όπως ο εγκέφαλος θέλει να την κάνει. Δεν είναι αποτέλεσμα, είναι η αιτία.

Ακούς τη σκάστρα σου γιατί ο εγκέφαλος την ανοίγει. Όχι επειδη πέφτει η πίεση για κάποιο άγνωστο λόγο. Ηλεκτρονικά ελεγχόμενη είναι.

Η πίεση πέφτει επειδή ο εγκέφαλος το ζητάει, διαφορετικά δεν θα έριχνε την εντολή της ηλεκτροβαλβίδας ελέγχου πίεσης (Ν75).

Επομένως ψάξε να βρεις τί κάνει τον εγκέφαλο να αντιδρά έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.