Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

αν χαλασε η Ν249 τοτε φταιει το Forge DV που το φορεσα για 2 μηνες...

εχω απωλεια σε δυναμη αραγε>?<

με βλεπω για bonalume η οποια κανει για ολα τα TSI twincharged κ μην ακουτε τι λεει ο εδω αντιπροσωπος..μιλησα με Ιταλια

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

αν χαλασε η Ν249 τοτε φταιει το Forge DV που το φορεσα για 2 μηνες...

εχω απωλεια σε δυναμη αραγε>?<

με βλεπω για bonalume

Μακάρι να ήξερα και να σε βοηθούσα στο πρόβλημά σου ! Αλήθεια ! Αλλά δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω ... Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει παίδες !!

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχεις λαθος σε αυτο που λες οτι στο site της rototest ολες η μετρησεις ειναι με μηδεν φορτιο.εχει φορτιο 500rpm/sec.το λεει στο test info.

http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=446

Πηγαινε στο Graph (εκτυπωση μετρησης) και δες τι γραφει στο dyno mode : STEADY STATE

μετα δες και τα κουκιδακια στο γραφημα να δεις που εγιναν οι steady μετρησεις , μετα διαβασε και τα 1,2 που εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου.

Πιστεψε με , οτι λεω ειναι απολυτα ορθο. Εχω χρησιμοποιησει δεκαδες φορες το συγκεκριμενο dyno, ξερω ακριβως πως μετραει και πως δουλευει.

Αν εχεις οποιαδηποτε αλλη απορια φιλε πες μου!

Επισης , το συγκεκριμενο Golf V GT , το μοντελο του 2006 με το παλιο software , ηταν μαλλον το δυνατοτερο GT, με 185-190 πραγματικα ΗΡ νορμαλ. Γιατι ηρθαν και καποια updates στην πορεια που τα "κουτσουρεψαν".

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

αν χαλασε η Ν249 τοτε φταιει το Forge DV που το φορεσα για 2 μηνες...

εχω απωλεια σε δυναμη αραγε>?<

με βλεπω για bonalume η οποια κανει για ολα τα TSI twincharged κ μην ακουτε τι λεει ο εδω αντιπροσωπος..μιλησα με Ιταλια

18693/P2261/008801 - Boost Pressure Control Valve (N249): Mechanical Malfunction

Possible Causes

* Boost Pressure Control Valve (N249) faulty

* Wiring/Connectors from/to Boost Pressure Control Valve (N249) faulty

Possible Solutions

* Check Boost Pressure Control Valve (N249)

* Check Wiring/Connectors from/to Boost Pressure Control Valve (N249)

Link to comment
Share on other sites

αν χαλασε η Ν249 τοτε φταιει το Forge DV που το φορεσα για 2 μηνες...

εχω απωλεια σε δυναμη αραγε>?<

με βλεπω για bonalume η οποια κανει για ολα τα TSI twincharged κ μην ακουτε τι λεει ο εδω αντιπροσωπος..μιλησα με Ιταλια

Mεσω των 2 map sensors και αλλων αισθητηρων (γωνια πεταλουδας) στο λογισμικο υπαρχει η σωστη λειτουργια της σκαστρας. Ειτε ειναι τρυπια , ειτε ειναι σκληρη (πχ στην ΟΕΜ να αλλαξουμε το ελατηριο κλπ) ειτε ειναι aftermerket , η βλαβη που εμφανιζεται ειναι η ιδια. Ν249 mechanical malfunction. Μαλλον δεν ειναι τιποτα, απλα η σκληροτητα της Forge προκαλει το fault code αυτο, φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

εχει καιρο που εχω αφαιρεσει τον ανταπτορα ομως

μηπως παραδιδει πνευμα η σκαστρα?παραπανω εχω ανεβασει ολο το Logarisma.εχω 0.4 στις 6.000 σαλ κ στις 6.500 0.3 και Over 1.28 στις 2.200 σαλ

επισης να προσθεσω οτι τελευταια σαν να την ακουω να ξεφυσαει πιο εντονα η ειναι ιδεα μου μια που μου μπηκανε φιδια στα αυτια μου μετα το λογκαρισμα

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Τασο εκανες σβησιμο των σφαλματων και στο ξαναεβγαλε >?

Λεω μηπως κραταει τις παλιες συνθηκες ?

Ναι τα σβήσαμε και το ξαναέβγαλε στο επόμενο πάτημα

Link to comment
Share on other sites

http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=446

Πηγαινε στο Graph (εκτυπωση μετρησης) και δες τι γραφει στο dyno mode : STEADY STATE

μετα δες και τα κουκιδακια στο γραφημα να δεις που εγιναν οι steady μετρησεις , μετα διαβασε και τα 1,2 που εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου.

Πιστεψε με , οτι λεω ειναι απολυτα ορθο. Εχω χρησιμοποιησει δεκαδες φορες το συγκεκριμενο dyno, ξερω ακριβως πως μετραει και πως δουλευει.

Αν εχεις οποιαδηποτε αλλη απορια φιλε πες μου!

Επισης , το συγκεκριμενο Golf V GT , το μοντελο του 2006 με το παλιο software , ηταν μαλλον το δυνατοτερο GT, με 185-190 πραγματικα ΗΡ νορμαλ. Γιατι ηρθαν και καποια updates στην πορεια που τα "κουτσουρεψαν".

φιλε σε πιστευω το ειδα αυτο που λες.το STEADY STATE το γραφει στο γραφημα ενω αυτο που σου λεω εγω το γραφει στις επεξηγησεις για το πως κανουν τα dyno.το συμπερασμα μου ειναι οτι αλλα γραφουν στιiς επεξηγησεις τους και αλλα βλεπεις οταν τυπωνεις το dyno test.ευχαριστω για τις διευκρινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Γραφω το ποστ αυτο με αναμικτα συναισθηματα... δεν ξερω αν ειναι συναισθηματα δικαιωσης λογω των λεγομενων μου ή συναισθηματα λυπης λογω του γεγονοτος , μιας και το παιδι ηταν γνωστος μου , ασχετα με το οτι ειχε πει για μας σε αλλο φορουμ και δεν ηθελα να απαντησω...

Καταρχην δεν εχω κανενα σκοπο να αναφερθω σε προσωπα ή εταιριες , σκοπος δεν ειναι η δυσφημηση τους. Αλλωστε κατι τετοιο μπορει να συμβει σε μας και στον καθενα ακομα και απο αστοχια υλικου... Ουτε μου αρεσει να το παιζω "δασκαλος" και να καθονται να με ακουν. Νοημα εχει να χωνεψουν οσοι δεν κατανοουν οτι "ΙΣΧΥΣ - ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ - ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ (ΚΟΣΤΟΣ) - ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ - ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ" δεν μπορουν ολα ταυτοχρονα να οδηγουνται προς το ΒΕΛΤΙΣΤΟ! Καπου θα κερδιζουμε , αλλα καπου θα χανουμε!

Τι εγινε? ΤSI , που φοραγε δικο μας κωδικα επι 1+ χρονο , που απεδιδε 220ΗΡ , που δεν ηταν το γρηγοροτερο του κοσμου αλλα ουτε και αργο , που ειχε μονο εισαγωγη και εξατμιση και οχι αντλια βενζινης που ειναι απαραιτητη ακομα και με την ΟΕΜ τουρπινα , που δουλευε 11,8:1 ΑFR στις μεσαιες στροφες και "ξερο 11:1" στον κοφτη με τον προγραμματιστη μεσα στο αυτοκινητο και το widband στην εξατμιση , που ειχε ολες τις δικλειδες ασφαλειας (πχ να μπαινει σε safe mode οταν δεν φτανει η αντλια βενζινης να εχει την πιεση καυσιμου που πρεπει , προστατευοντας τον κινητηρα κλπ κλπ) και που δεν ειχε κανει "τσικ" ολο τον καιρο αυτο ενω ειχε οδηγο που το πιεζε , αποφασισε να αλλαξει προγραμμα . Το αποτελεσμα ειναι κανα μηνα μετα να χρειαστει... μοτερ ή τουλαχιστον σημαντικου κοστους επισκευη! Επαναλαβανω δεν εχει σημασια ποιος ηταν και που πηγε.

Το λυπηρο αυτο γεγονος του φιλου μας πρεπει να γινει παραδειγμα προς αποφυγην και να γνωριζουμε οτι:

1) Κανενα μοτερ δεν ειναι ατρωτο , ασχετα με το αν εχει καλης ποιοτητας υλικα. Ολα μπορει να χαλασουν σε συνδιασμο κακης χρησης και κακης ρυθμισης (υπαρχει και η κακη τυχη , αλλα την αφηνουμε στην ακρη...)

2) Oλοι εμεις δεν κανουμε ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ , αλλα ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ!!! Αυτο που βελτιωνεται κυριως ειναι η ισχυς...

3) Δεν μπορουμε να ειμαστε παντου κερδισμενοι , καπου θα χανουμε. Σημασια εχει τουλαχιστον να μην χανουμε το μοτερ μας με κερδος... 2 καροτσες!

4) Ο κυριος παραγοντας να ειναι η αξιοπιστια , πολυ περισσοτερο οταν ο ιδιοκτητης τελικα θα πληρωσει τη "νυφη"! Αυτο γιατι τωρα τελευταια το ζητουμενο ειχε παει στο ποιος θα ειναι μισο αυτοκιντητο μπροστα στα 220+ χαω (λες και θ αλλαξει η ζωη του)...

5) Οποιος θελει να εχει περισσοτερα απο 220 ΗΡ , ειναι απαραιτητο να αντικαθιστα την αντλια βενζινης με Autotech! Πλεον εχει περασει αρκετος καιρος (8 μηνες και πολλα χλμ / σκληρη χρηση) ωστε να μπορουμε να κρινουμε ασφαλη μια τετοια μετατροπη. Αλλη λυση ειναι να μην μπαινει σε safe mode ο κινητηρας οταν εχει αποκλιση actual - requested , αλλα τα αποτελεσματα τα γνωριζα και πριν εμφανιστουν στην πραξη! Μετρημενα κουκια ειναι και 4 ενδεχομενα υπαρχουν : α) αφηνεις "στεγνο" το μοτερ , οποτε η αντλια φτανει (και τα εμβολα σπανε...) , β) βγαζεις το safe mode (και τα εμβολα σπανε, παλι...) , γ) ριχνεις την πιεση και βγαζεις λιγοτερη δυναμη , δ) βαζεις αντλια και βγαζει περισσοτερη δυναμη . Ο καθε κατοχος ενημερωνεται και διαλεγει ποιον απο τους 4 δρομους θα ακολουθησει. Και οι α , β δεν ειναι κακοι ... Δικο του ειναι το αμαξι , αν θελει περνει και μια βαριοπουλα και το διαλυει! Αλλα με την ευθυνη να την εχει ο ιδιος , εφοσον φυσικα εχει ενημερωθει απο τους επαγγελματιες!

6) Επειδη ο MED17 των TSI ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν εχει wideband L , και επειδη εχουν δει τραγικα πραγματα τα ματια μου , καλο ειναι να ελεγχουν οι κατοχοι των TSI με εναν aftermarket wideband με τι AFR δουλευουν! Αυτο ωστε τουλαχιστον να ζητουν διορθωση απο τους προγραμματιστες/dealers τους οσο ειναι καιρος , πριν συμβουν θλιβερα γεγονοτα οπως του φιλου μας , να να μην βρισκονται αστειες δικαιολογιες του τυπου φταιει οπως ειχε ρυθμιστει το αυτοκινητο παλια ή εβαλες κακη βενζινη και βουλωσε το μπεκ. Μαλλον το "αστειες" ειναι απλα επιεικες! Καποιοι θελουν να καλυψουν τον "κωλο" τους και με φθηνες δικαιολογιες - λες και απευθυνονται σε βλακες - προσπαθουν να μαζεψουν τα αμαζευτα...

7) Η σωστη συντηρηση και χρηση ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη! Το εργοστασιο εχει δωσει αλλαγη μπουζι στα 60000χλμ οταν εχει 0.4 ή 0.6bar σταθερη , δεν ειναι δυνατον το ιδιο να ισχυει και με 1+bar! Δεν θελει να πληρωνει καποιος μπουζι? Ας μην το φτιαξει! Οπως επισης δεν ειναι δυνατον να απαιτει καποιος να παει ως τη Γερμανια , με 35+οC εξω με τελικη... το πιθανοτερο ειναι οτι θα φτασει χωρις τουρμπινα , γιατι λειτουργει στο 100% των δυνατοτητων της! Γιατι το ξερει οτι ειναι στο 100% και ειναι το αντιτιμο για την δυναμη την παραπανω! Και αν δεν τον ξερει, πρεπει να τον ενημερωσει αυτος που του το κανει να λειτουργει ετσι, πως θα το δουλευει! Απλα ειναι τα πραγματα!

Ολα τα παραπανω , ξαναεπαναλαμβανω , δεν τα γραφω για να το παιξω καποιος , ασχετα με το αν τυχαινει να ασχολουμαι με το αντικειμενο. Αλλα γιατι ετσι ειναι τα πραγματα και πρεπει οσοι δεν το εχουν κατανοησει μεχρι τωρα να το καταλαβουν!!!

Επειδη τυχαινει ξερω το παληκαρι δεν κατηγορει το προγραμμα στο οποιο πηγε .....

Εγω ας πουμε που δηλωνω 220+ και δεν εχω αντλια πρεπει να περιμενω ΜΠΑΜ Η ΚΡΑΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα σβήσαμε και το ξαναέβγαλε στο επόμενο πάτημα

οπως με προλαβε ο φιλος κοσμας ετσι ειναι .....

Link to comment
Share on other sites

Γραφω το ποστ αυτο με αναμικτα συναισθηματα... δεν ξερω αν ειναι συναισθηματα δικαιωσης λογω των λεγομενων μου ή συναισθηματα λυπης λογω του γεγονοτος , μιας και το παιδι ηταν γνωστος μου , ασχετα με το οτι ειχε πει για μας σε αλλο φορουμ και δεν ηθελα να απαντησω...

Καταρχην δεν εχω κανενα σκοπο να αναφερθω σε προσωπα ή εταιριες , σκοπος δεν ειναι η δυσφημηση τους. Αλλωστε κατι τετοιο μπορει να συμβει σε μας και στον καθενα ακομα και απο αστοχια υλικου... Ουτε μου αρεσει να το παιζω "δασκαλος" και να καθονται να με ακουν. Νοημα εχει να χωνεψουν οσοι δεν κατανοουν οτι "ΙΣΧΥΣ - ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ - ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ (ΚΟΣΤΟΣ) - ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ - ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ" δεν μπορουν ολα ταυτοχρονα να οδηγουνται προς το ΒΕΛΤΙΣΤΟ! Καπου θα κερδιζουμε , αλλα καπου θα χανουμε!

Τι εγινε? ΤSI , που φοραγε δικο μας κωδικα επι 1+ χρονο , που απεδιδε 220ΗΡ , που δεν ηταν το γρηγοροτερο του κοσμου αλλα ουτε και αργο , που ειχε μονο εισαγωγη και εξατμιση και οχι αντλια βενζινης που ειναι απαραιτητη ακομα και με την ΟΕΜ τουρπινα , που δουλευε 11,8:1 ΑFR στις μεσαιες στροφες και "ξερο 11:1" στον κοφτη με τον προγραμματιστη μεσα στο αυτοκινητο και το widband στην εξατμιση , που ειχε ολες τις δικλειδες ασφαλειας (πχ να μπαινει σε safe mode οταν δεν φτανει η αντλια βενζινης να εχει την πιεση καυσιμου που πρεπει , προστατευοντας τον κινητηρα κλπ κλπ) και που δεν ειχε κανει "τσικ" ολο τον καιρο αυτο ενω ειχε οδηγο που το πιεζε , αποφασισε να αλλαξει προγραμμα . Το αποτελεσμα ειναι κανα μηνα μετα να χρειαστει... μοτερ ή τουλαχιστον σημαντικου κοστους επισκευη! Επαναλαβανω δεν εχει σημασια ποιος ηταν και που πηγε.

Το λυπηρο αυτο γεγονος του φιλου μας πρεπει να γινει παραδειγμα προς αποφυγην και να γνωριζουμε οτι:

1) Κανενα μοτερ δεν ειναι ατρωτο , ασχετα με το αν εχει καλης ποιοτητας υλικα. Ολα μπορει να χαλασουν σε συνδιασμο κακης χρησης και κακης ρυθμισης (υπαρχει και η κακη τυχη , αλλα την αφηνουμε στην ακρη...)

2) Oλοι εμεις δεν κανουμε ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ , αλλα ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ!!! Αυτο που βελτιωνεται κυριως ειναι η ισχυς...

3) Δεν μπορουμε να ειμαστε παντου κερδισμενοι , καπου θα χανουμε. Σημασια εχει τουλαχιστον να μην χανουμε το μοτερ μας με κερδος... 2 καροτσες!

4) Ο κυριος παραγοντας να ειναι η αξιοπιστια , πολυ περισσοτερο οταν ο ιδιοκτητης τελικα θα πληρωσει τη "νυφη"! Αυτο γιατι τωρα τελευταια το ζητουμενο ειχε παει στο ποιος θα ειναι μισο αυτοκιντητο μπροστα στα 220+ χαω (λες και θ αλλαξει η ζωη του)...

5) Οποιος θελει να εχει περισσοτερα απο 220 ΗΡ , ειναι απαραιτητο να αντικαθιστα την αντλια βενζινης με Autotech! Πλεον εχει περασει αρκετος καιρος (8 μηνες και πολλα χλμ / σκληρη χρηση) ωστε να μπορουμε να κρινουμε ασφαλη μια τετοια μετατροπη. Αλλη λυση ειναι να μην μπαινει σε safe mode ο κινητηρας οταν εχει αποκλιση actual - requested , αλλα τα αποτελεσματα τα γνωριζα και πριν εμφανιστουν στην πραξη! Μετρημενα κουκια ειναι και 4 ενδεχομενα υπαρχουν : α) αφηνεις "στεγνο" το μοτερ , οποτε η αντλια φτανει (και τα εμβολα σπανε...) , β) βγαζεις το safe mode (και τα εμβολα σπανε, παλι...) , γ) ριχνεις την πιεση και βγαζεις λιγοτερη δυναμη , δ) βαζεις αντλια και βγαζει περισσοτερη δυναμη . Ο καθε κατοχος ενημερωνεται και διαλεγει ποιον απο τους 4 δρομους θα ακολουθησει. Και οι α , β δεν ειναι κακοι ... Δικο του ειναι το αμαξι , αν θελει περνει και μια βαριοπουλα και το διαλυει! Αλλα με την ευθυνη να την εχει ο ιδιος , εφοσον φυσικα εχει ενημερωθει απο τους επαγγελματιες!

6) Επειδη ο MED17 των TSI ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν εχει wideband L , και επειδη εχουν δει τραγικα πραγματα τα ματια μου , καλο ειναι να ελεγχουν οι κατοχοι των TSI με εναν aftermarket wideband με τι AFR δουλευουν! Αυτο ωστε τουλαχιστον να ζητουν διορθωση απο τους προγραμματιστες/dealers τους οσο ειναι καιρος , πριν συμβουν θλιβερα γεγονοτα οπως του φιλου μας , να να μην βρισκονται αστειες δικαιολογιες του τυπου φταιει οπως ειχε ρυθμιστει το αυτοκινητο παλια ή εβαλες κακη βενζινη και βουλωσε το μπεκ. Μαλλον το "αστειες" ειναι απλα επιεικες! Καποιοι θελουν να καλυψουν τον "κωλο" τους και με φθηνες δικαιολογιες - λες και απευθυνονται σε βλακες - προσπαθουν να μαζεψουν τα αμαζευτα...

7) Η σωστη συντηρηση και χρηση ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη! Το εργοστασιο εχει δωσει αλλαγη μπουζι στα 60000χλμ οταν εχει 0.4 ή 0.6bar σταθερη , δεν ειναι δυνατον το ιδιο να ισχυει και με 1+bar! Δεν θελει να πληρωνει καποιος μπουζι? Ας μην το φτιαξει! Οπως επισης δεν ειναι δυνατον να απαιτει καποιος να παει ως τη Γερμανια , με 35+οC εξω με τελικη... το πιθανοτερο ειναι οτι θα φτασει χωρις τουρμπινα , γιατι λειτουργει στο 100% των δυνατοτητων της! Γιατι το ξερει οτι ειναι στο 100% και ειναι το αντιτιμο για την δυναμη την παραπανω! Και αν δεν τον ξερει, πρεπει να τον ενημερωσει αυτος που του το κανει να λειτουργει ετσι, πως θα το δουλευει! Απλα ειναι τα πραγματα!

Ολα τα παραπανω , ξαναεπαναλαμβανω , δεν τα γραφω για να το παιξω καποιος , ασχετα με το αν τυχαινει να ασχολουμαι με το αντικειμενο. Αλλα γιατι ετσι ειναι τα πραγματα και πρεπει οσοι δεν το εχουν κατανοησει μεχρι τωρα να το καταλαβουν!!!

καλησπερα σας κιριοι . ειμαι το γνωστο ζαρζαβατικο που περιση το καλοκαιρι εκανα πλακα στον golf rs . ενω βεβαια δεν με αφηνω να μπο εδω η διαχηρηστες με αρηθμουν ως κανονικο μελος . κακο αυτο παρακαλω καντε με ολοκη διαγραφη .

κρυτωνα ειναι τοσο καλη τελικα η μαζοξη χρηματον του ξυλινου μπιντιεμ εργαλιου που οχι μονο ταζης ανυπαρκτα πραγματα αλλα λες κ ψεματα για λογαιασμου αλλου . επισης η αλλαγη αντλιας που κυριολεκτικα εκθετη τους ............. πελατες απεναντ στης αντιπροσοπιες δεν χρειαζεται , να παψεις να εισαι επικινδινο λογας κατιγοροντας μεγαλους εικους με μεγαλες κουβεντες μικρο - νεο - κιρμιτσο και να αγορασης μηχανιματα ετσι οστε να ξερεις μα σιγουρεια ποσο δουλευει η αντλια και να μην βαζης των κοσμο σε ανοφελα εξοδα , τωρα εαν νομιζης οτι ειναι και επειδηξηυναμης τι να πω , τοσο κακος σε αυτο που κανεις εισαι . αληθεια κριτωνα το ασπρο ς3 τι εγινε τελικα το εφτιαξες απο τις αριθμιες , ενα αλλο τσι με εντοσθια τουρμπινας ς3 και αλλες αντλιες τι εγινε τα κοψιματα ακομα. λοιπον το μοτερ μου το χαλασε το προγραμμα σου απο τοτε που το αφεντικο σου ο ποντικομικρουλης θελισε να μου βαλετε αλλα αντι αλλον απο αυτο που ζητησα , οπου στο μαχα το αμαξι πεταγε μαυρους καπνους και μπαροτιες . επεισης ενο το μιγμα σου ειναι πλουσιο γιατη με το ρεβο ειχα μικροτερη θερμοκρασια τουρμπινας . τωρα , με το που εβαλα το ρεβο χωρις καν να κανω γκαζια το αμαξι πεταγε σφαλματα , απο παντου . οπου δε εγιναν προσφατα . δεν θελω να πο αλλα , πολλυ αργοτρα με το που ξεμπερδεψο απο ολα θα ανεβασω ακομα και εικονες , υποψη δεν καλιπτικε εγγυηση και το αμαξι ειναι σε εξωτρικο συνεργιο για επισκευη . μαζεψου αγαπητε μου και να σκευτασαι οτι μου ελεγες " μα καλα δεν σε χαλαει να ειναι το αμαξι σου πειραματοζωο στα χερια αλλονου " την κυριακη που σε ειχα παρη και σου ελεγα οτι το μοτερ κανει εναν περιεργο ειχο , θυμασαι κρητσακο , θυμησου λιγο .

Edited by peolinio
Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω αυτο το thread απο την αρχη εχω κ εγω tsi με προγραμμα...καποιος ειχε πει ΜΠΑΜ ΜΠΟΥΜ ΟΙ ΚΟΥΜΠΟΥΡΙΕΣ και ολοι τον θεωρουσαν γραφικο αν θυμαμαι καλα......μηπως πρεπει να αρχισουμε να σκεφτομαστε τα λογια αυτα?γενικα δεν μου αρεσει να συμμετεχω στην κουβεντα γιατι δεν εχω μηχανολογικες γνωσεις και δεν θελω να λεω μπουρδες απλα θυμηθηκα τα λογια του φιλου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οι κακοτοπιες καποιων , Γιωργο , καλο ειναι να γινουν παραδειγμα προς τους αλλους.

Δυστυχως το μικρο της ηλικιας καμια φορα , η ματαιοδοξια του να ειμαστε οι βασιλιαδες των TSI - μας εριξε ο αλλος μια καροτσα... γρηγορα θαψιμο στον προηγουμενο, εξυμνηση στον αλλον και να βαλουμε το προγραμμα του - , η ανωριμοτητα να μην πιστευουμε καποιον οταν μας λεει 5 πραγματα που αν θες πρεπει δογματικα να τον πιστεψουμε αφου ειμαστε ασχετοι με το αντικειμενο και αλλα "χαρακτηριστικα" δημιουργουν τετοια φαινομενα...

Φαινομενα ομως που χρειαζονται , γιατι βαζουν μυαλο και φτιαχνουν χαρακτηρα! Μυαλο και χαρακτηρα ωστε να ακουμε , και οχι να μιλαμε μονο και να εχουμε γλωσσα!

Υ.Γ. 1 : Πολυ λυπαμαι που πρεπει να δυσφημιζονται εταιριες , δεν χρειαζεται και φυσικα δεν το προκαλεσα ...

Υ.Γ. 2 : Πιστευω Γιωργο να καταλαβες τωρα γιατι δεν ηθελα και δεν θελω να ανεβασω αλλο το Astra με "μαμα" μοτερ, και γιατι εκρινα οτι καλα καθεται και με 10.7:1 , οπως εκρινα ως προγραμματιστης σου , ρυθμιζοντας μεσα στο αυτοκινητο σου και με το wideband στην εξατμιση σου ...

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

τα Tsi απο VW εχουν βγει εως 170 αλογα κ σιγουρα υπαρχει ενα safe margin που επιτρεπει λιγο ακομη αλλα μεχρι εκει κ οχι τα 230 που ακουω εκει το στριβουμε το νομισμα πιστευω η απλα στιβουμε το μοτερ μας

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οι κακοτοπιες καποιων , Γιωργο , καλο ειναι να γινουν παραδειγμα προς τους αλλους.

Δυστυχως το μικρο της ηλικιας καμια φορα και η ματαιοδοξια του να ειμαστε οι βασιλιαδες των TSI και αλλα "χαρακτηριστικα" δημιουργουν τετοια φαινομενα...

Υ.Γ. 1 : Πολυ λυπαμαι που πρεπει να δυσφημιζονται εταιριες , δεν χρειαζεται και φυσικα δεν το προκαλεσα ...

Υ.Γ. 2 : Πιστευω Γιωργο να καταλαβες τωρα γιατι δεν ηθελα και δεν θελω να ανεβασω αλλο το Astra με "μαμα" μοτερ, και γιατι εκρινα οτι καλα καθεται και με 10.8:1 , οπως εκρινα ως προγραμματιστης σου , ρυθμιζοντας μεσα στο αυτοκινητο σου και με το wideband στην εξατμιση σου ...

Καλά κάτσε να πάρω την απόφαση να το κάνω σφυρήλατο και μετά θα τερματίσουμε την μαμα τουρμπίνα. Και χωρίς μα μου ! μετά βρίσκω λεφτά για 28αρα tongue.giftongue.giftongue.gif

Μεταξύ μας περιμένω άλλο ένα TSi να κάνει boom. Που το οδηγεί ένας με καπέλο.....

Edited by TwoFaCe
Link to comment
Share on other sites

1)...επισης η αλλαγη αντλιας που κυριολεκτικα εκθετη τους ............. πελατες απεναντ στης αντιπροσοπιες δεν χρειαζεται , να παψεις να εισαι επικινδινο λογας κατιγοροντας μεγαλους εικους με μεγαλες κουβεντες μικρο - νεο - κιρμιτσο και να αγορασης μηχανιματα ετσι οστε να ξερεις μα σιγουρεια ποσο δουλευει η αντλια και να μην βαζης των κοσμο σε ανοφελα εξοδα...

2) αληθεια κριτωνα το ασπρο ς3 τι εγινε τελικα το εφτιαξες απο τις αριθμιες , ενα αλλο τσι με εντοσθια τουρμπινας ς3 και αλλες αντλιες τι εγινε τα κοψιματα ακομα...

@ Peolinio ή Emilios whatever...:

1) To αν χρειαζεται αντλια ασε με να το κρινω εγω, ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΡΥΘΜΙΖΩ ΕΧΩ ΤΟ WIDEBAND ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΑΝΩ, οπως το ειχα και στο δικο σου! Τοτε που σε περναγαν οι αλλοι , αλλα δουλευες 11:1 . Θυμασαι ? Τοτε που δεν εσπαγε το μοτερ σου και το ελιωνες ολη μερα και ολη νυχτα! Μην παραπληροφορεις τον κοσμο με τις αντλιες και αν θες να βοηθησεις κοιτα να κανεις κανενα group buy απο διαδικτυο για να τις παρετε φθηνα! Και οχι απο τους εμπορους , που τις δινουν ακριβα. Δεν εισαι σε θεση να κρινεις αν χρειαζεται , γιατι δεν εχεις τα εργαλεια , τις γνωσεις , την ηλικια και δεν γνωριζω κι εγω τι αλλο!

2) Το S3 το εφτιαξα , ηταν το πρωτο με big turbo / big maf / big injectors . Απο τοτε εχουμε ρυθμισει σχεδον οτι TFSI BT κυκλοφορει, απο 400 μεχρι 500ΗΡ... Οσον αφορα το TSI με την αναβαθμισμενη τουρμπινα και την αναβαθμισμενη αντλια , μελος ειναι εδω και μπορει να πει το παιδι αν δουλευει και πως το αυτοκινητο του.

Αιμιλιε , επειδη εισαι καλο παιδι και αυτο που σου ετυχε ειναι διδακτικο (πιστεψε με κι εμενα στην ηλικια σου μου ειχαν τυχει διαφορα τετοια) κοιτα να ξυπνησεις! Διαβασε οτι γραφω παραπανω και μην τρως "κουτοχορτο" γiατι εσυ θα πληρωνεις τη "νυφη"! Απο misfires με χαλασμενους πολαπλασιαστες δεν χαλαει το εμβολο , απο "στεγνωμα" χαλαει ομως Λιακο! Και δεν χρειαζεται καν ενας μηνας , αλλα μια βολτα! Μια γεματη 5η μεχρι κοφτη φτανει! Επειδη λοιπον το κριτηριο σου ηταν μονο αν εισαι 2 καροτσες μπροστα ή πισω , μολις φτιαξεις το αμαξι σου , βαλε κι ενα wideband για να μην το ξαναπαρεις στο χερι και σου φταινε αλλα μετα... Γιατι και να ξαναχαλασει εσυ θα το ξαναχρεωθεις!

Υ.Γ. : Η ματαιοδοξια πληρωνεται! Στη δουλεια μου εχει αποδειχτει απειρες φορες ! Δεν υπαρχει "γρηγοροτερος ολων" ...

Link to comment
Share on other sites

@ Peolinio ή Emilios whatever...:

1) To αν χρειαζεται αντλια ασε με να το κρινω εγω, ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΡΥΘΜΙΖΩ ΕΧΩ ΤΟ WIDEBAND ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΑΝΩ, οπως το ειχα και στο δικο σου! Τοτε που σε περναγαν οι αλλοι , αλλα δουλευες 11:1 . Θυμασαι ? Τοτε που δεν εσπαγε το μοτερ σου και το ελιωνες ολη μερα και ολη νυχτα! Μην παραπληροφορεις τον κοσμο με τις αντλιες και αν θες να βοηθησεις κοιτα να κανεις κανενα group buy απο διαδικτυο για να τις παρετε φθηνα! Και οχι απο τους εμπορους , που τις δινουν ακριβα. Δεν εισαι σε θεση να κρινεις αν χρειαζεται , γιατι δεν εχεις τα εργαλεια , τις γνωσεις , την ηλικια και δεν γνωριζω κι εγω τι αλλο!

2) Το S3 το εφτιαξα , ηταν το πρωτο με big turbo / big maf / big injectors . Απο τοτε εχουμε ρυθμισει σχεδον οτι TFSI BT κυκλοφορει, απο 400 μεχρι 500ΗΡ... Οσον αφορα το TSI με την αναβαθμισμενη τουρμπινα και την αναβαθμισμενη αντλια , μελος ειναι εδω και μπορει να πει το παιδι αν δουλευει και πως το αυτοκινητο του.

Αιμιλιε , επειδη εισαι καλο παιδι και αυτο που σου ετυχε ειναι διδακτικο (πιστεψε με κι εμενα στην ηλικια σου μου ειχαν τυχει διαφορα τετοια) κοιτα να ξυπνησεις! Διαβασε οτι γραφω παραπανω και μην τρως "κουτοχορτο" γiατι εσυ θα πληρωνεις τη "νυφη"! Απο misfires με χαλασμενους πολαπλασιαστες δεν χαλαει το εμβολο , απο "στεγνωμα" χαλαει ομως Λιακο! Και δεν χρειαζεται καν ενας μηνας , αλλα μια βολτα! Μια γεματη 5η μεχρι κοφτη φτανει! Επειδη λοιπον το κριτηριο σου ηταν μονο αν εισαι 2 καροτσες μπροστα ή πισω , μολις φτιαξεις το αμαξι σου , βαλε κι ενα wideband για να μην το ξαναπαρεις στο χερι και σου φταινε αλλα μετα... Γιατι και να ξαναχαλασει εσυ θα το ξαναχρεωθεις!

Υ.Γ. : Η ματαιοδοξια πληρωνεται! Στη δουλεια μου εχει αποδειχτει απειρες φορες ! Δεν υπαρχει "γρηγοροτερος ολων" ...

Οταν διαβαζεις ανετα τα post μου χωρις ορθογραφικα που βγαζουν ματια να ξερεις οτι ειμαι ο peolinio !!!!

Δεν μου απαντησες ομως στην πιο πανω ερωτηση μου σχετικα με το δικο μου αμαξι χωρις αντλια που ραβει κουστουμακια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φημίζομαι για τις φωτιές που βάζω θέλω να πω 2 πραγματάκια.

Πριν κανά 6 μήνες υπήρχε μια κόντρα ανάμεσα σε Κώστα (Revo ) VS Κρίτωνα (E-tuners ) .

Όταν ο Κρίτωνας έφτανε τα TSi 220-225 ο Κώστας είχε υποστηρίξει ότι τα TSi πάνω από 210hp θα έχουν πρόβλημα και κατά την προσωπική του άποψη δεν πρέπει να τα φτάνουμε τόσο.

Τον πρώτο καιρό θυμάμαι τα REVO όντως να μην υπάρχουν από θέμα απόδοσης και σε διάφορα πατήματα να είναι πίσω. Ως μέτρο σύγκρισης βάζω και το δικό μου που πριν μπώ φαντάρος πάταγα συχνά με TSi.

Όταν είχα ρωτήσει τον Κώστα γιατί πουλάς ένα πρόγραμμα το οποίο το θεωρείς επικίνδυνο δεν μου απάντησε . Γιατί αν θυμάστε στο Athens tuning Show διαφήμιζε στο περίπτερο της Revo πρόγραμμα για το 1.4 που απέδωσε στον Maha Φωτηνέλη 215 μόνο με πρόγραμμα!

Όταν οι άλλοι προγραμματιστές custom το πάνε 205 συνήθως . !

Τώρα τελευταία εμφανίστηκαν TSi με REVO πολύ ποιο δυνατά που δεν είχαν καμία σχέση με τα αυτοκίνητα όταν είχαν πρωτοβάλει πρόγραμμα REVO.

Ένας μάλιστα σε δυναμόμετρο με περιφερειακά είχε δει 225 ή 230 (δεν θυμάμαι ακριβώς ,ένα μαύρο )

Θέλω να πώ μήπως άλλα προγράμματα έβαζε η REVO στην αρχή και άλλα τώρα ;;;

Αιμίλιε έκανες λάθος που άλλαξες πρόγραμμα όταν είχαμε πάει βόλτα στην Πεντέλη, το αμάξι σου πήγαινε πολύ καλά και στην εθνική απλά νόμιζα ότι δεν σε έφτανα. (και ξέρεις πόσο καλός φαγοTSI είμαι :lol: :lol: :lol: )

+ την καταπόνηση που είχε ο κινητήρας πρίν απο το REVO γιατί πιστεύω όταν κυνηγούσες τρελά νούμερα βάραγες και τρελές πιέσεις..

Εύχομαι να ξεμπλέξεις και κάνε μια φορά αυτό που σου λένε οι άλλοι. Όχι αυτή που θέλουν να σε παρασύρουν :(

Edit : Μην πέφτεις στην παγίδα για το άν δουλεύουν σωστά τα προγράμματα των E-tuners. Γιατί δεν ρωτάς πόσα μοτέρ έχουν σπάσει απο την εταιρία που είσαι εσύ τώρα... Και Cupra έχει σπάσει αν και αυτό καλύφθηκε απο την εγγύηση....!!

Κάτι για 2 χρόνια εγγύηση δεν λέγαμε ;;;;;;;;;

και ξέρω αμάξι που ανέβηκε βόλο να βάλει πρόγραμμα και στο γυρισμό προς την Αθήνα του έσπασε !

Edited by TwoFaCe
Link to comment
Share on other sites

Επειδή φημίζομαι για τις φωτιές που βάζω θέλω να πω 2 πραγματάκια.

Πριν κανά 6 μήνες υπήρχε μια κόντρα ανάμεσα σε Κώστα (Revo ) VS Κρίτωνα (E-tuners ) .

Όταν ο Κρίτωνας έφτανε τα TSi 220-225 ο Κώστας είχε υποστηρίξει ότι τα TSi πάνω από 210hp θα έχουν πρόβλημα και κατά την προσωπική του άποψη δεν πρέπει να τα φτάνουμε τόσο.

Τον πρώτο καιρό θυμάμαι τα REVO όντως να μην υπάρχουν από θέμα απόδοσης και σε διάφορα πατήματα να είναι πίσω. Ως μέτρο σύγκρισης βάζω και το δικό μου που πριν μπώ φαντάρος πάταγα συχνά με TSi.

Όταν είχα ρωτήσει τον Κώστα γιατί πουλάς ένα πρόγραμμα το οποίο το θεωρείς επικίνδυνο δεν μου απάντησε . Γιατί αν θυμάστε στο Athens tuning Show διαφήμιζε στο περίπτερο της Revo πρόγραμμα για το 1.4 που απέδωσε στον Maha Φωτηνέλη 215 μόνο με πρόγραμμα!

Όταν οι άλλοι προγραμματιστές custom το πάνε 205 συνήθως . !

Τώρα τελευταία εμφανίστηκαν TSi με REVO πολύ ποιο δυνατά που δεν είχαν καμία σχέση με τα αυτοκίνητα όταν είχαν πρωτοβάλει πρόγραμμα REVO.

Ένας μάλιστα σε δυναμόμετρο με περιφερειακά είχε δει 225 ή 230 (δεν θυμάμαι ακριβώς ,ένα μαύρο )

Θέλω να πώ μήπως άλλα προγράμματα έβαζε η REVO στην αρχή και άλλα τώρα ;;;

Αιμίλιε έκανες λάθος που άλλαξες πρόγραμμα όταν είχαμε πάει βόλτα στην Πεντέλη, το αμάξι σου πήγαινε πολύ καλά και στην εθνική απλά νόμιζα ότι δεν σε έφτανα. (και ξέρεις πόσο καλός φαγοTSI είμαι :lol: :lol: :lol: )

+ την καταπόνηση που είχε ο κινητήρας πρίν απο το REVO γιατί πιστεύω όταν κυνηγούσες τρελά νούμερα βάραγες και τρελές πιέσεις..

Εύχομαι να ξεμπλέξεις και κάνε μια φορά αυτό που σου λένε οι άλλοι. Όχι αυτή που θέλουν να σε παρασύρουν :(

Edit : Μην πέφτεις στην παγίδα για το άν δουλεύουν σωστά τα προγράμματα των E-tuners. Γιατί δεν ρωτάς πόσα μοτέρ έχουν σπάσει απο την εταιρία που είσαι εσύ τώρα... Και Cupra έχει σπάσει αν και αυτό καλύφθηκε απο την εγγύηση....!!

Κάτι για 2 χρόνια εγγύηση δεν λέγαμε ;;;;;;;;;

και ξέρω αμάξι που ανέβηκε βόλο να βάλει πρόγραμμα και στο γυρισμό προς την Αθήνα του έσπασε !

Γιωργο , μην κουραζεσαι αδικα! Εδω μεσα , ελληνικα μιλαμε , ενηλικοι ανθρωποι ειμαστε , ο καθενας εχει το μυαλο να κρινει και να αποφασισει ...

Εγω πχ μπορει να λεω οτι ειναι απαραιτητη η τρομπα για να ειμαστε αξιοπιστοι , αλλος μπορει να πιστευει πως οχι (ασχετα με το αν ειναι γιδοβοσκος , κρεοπωλης , λαχανεμπορας και απλα του αρεσουν τα αυτοκινητα...) , ή αλλος οτι τα χω κανει και πλακακια με την autotech ή την ΚΜD για να τους κανω τζιρο... Δεν ξερω τι μπορει να εχει ο καθενας στο κεφαλι του, αλλα ουτε και με νοιαζει!

Λοιπον εμεις θα κανουμε το εξης : Θα πας να φτιαξεις αλλο προγραμμα , πιο δυνατο , 5-10 αλογακια βρε αδελφε , ετσι για τα "μποσικα" (1-2 καροτσουλες). Μετα φυσικα θα σπασει στη μια βολτα , οχι στον 1 μηνα... (και τωρα δεν ειναι απιθανο , κι ας εχεις 10,7:1...) ... και θα φταιω εγω , επειδη ειχε 1 χρονο δικο μου προγραμμα το αμαξι σου !!! ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!! Δικαιο, ε? Πως σου ακουγεται?

Link to comment
Share on other sites

peolinio έχεις και εσύ ένα μαύρο Golf με revo που είχε βγάλει σε ένα δυναμόμετρο 225 ;;;;

Κοκκινο ειναι 220+ λεω εγω με revo + forge τιποτα αλλο , δες και το videaki μου κοντρα με το leon cupra του κολητου μου ---->race . Θα συμφωνισω μαζι σου πως μονο με το προγραμμα ξεπερασα τα 210 πολυυυυυ χαλαρα χωρις να ζητησω κατι extreme πηγα σε 1 vw μ το περασαν και απο τοτε εχουν να με δουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

185 στον τροχο λεει φιλος που μεταφραζονται σε πανω απο 205 στον στροφαλο αυτο π λενε και ολοι !!!!!!Καλε τι μυριζει ετσι ?????Μηπως εσπασε 1 tuned tsi απο γνωστο οικο βελτιωσης >????< ;)

http://img363.imageshack.us/i/001s.jpg/

Edited by Killer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.