Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Έχω ακούσει βελτιωτή να λέει, όχι σε εμένα σε άλλον, δεν το κάνω αυτό βαριέμαι...

Το βαριέμαι είναι μεγαλύτερη κουβέντα, εγώ όταν έδινα τα ¤ δεν βαριόμουν, εγώ όταν σε άκουγα να μου πουλάς το προίόν δεν έλεγα βαριέμαι ούτε εσύ τότε...

Μετά τι έγινε και βαρέθηκες?

Υ.Γ Αυτά είναι μπιχτές για κάποιους "βελτιωτές" που διαβάζουν και γράφουν εδω μέσα...

Και εγώ μαζί σου είμαι ... η λέξη βαριέμαι δεν υπάρχει ..το θέμα είναι ότι δεν φταιει πάντα και ο βελτιωτής... όταν σου λεει μην το πειράζεις θα εκραγεί ...και η απάντηση είναι ... ο Μήτσος power μου είπε να βάλω βαλβίδα εξωτερικής πιέσεως??? Και ο γκαγκανος την τοποθετεί με σωληνάκι στην west gate με την υποδοχή για τα πιτσιλιστήργια ... εκεί φίλε ο βελτιωτής έχει κάθε λόγω να σου πει και βαριέμαι , και πόρτο και φύγε , και ουρτ , και αλλά τέτοια

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μαζί σου είμαι ... η λέξη βαριέμαι δεν υπάρχει ..το θέμα είναι ότι δεν φταιει πάντα και ο βελτιωτής... όταν σου λεει μην το πειράζεις θα εκραγεί ...και η απάντηση είναι ... ο Μήτσος power μου είπε να βάλω βαλβίδα εξωτερικής πιέσεως??? Και ο γκαγκανος την τοποθετεί με σωληνάκι στην west gate με την υποδοχή για τα πιτσιλιστήργια ... εκεί φίλε ο βελτιωτής έχει κάθε λόγω να σου πει και βαριέμαι , και πόρτο και φύγε , και ουρτ , και αλλά τέτοια

δλδ μονο για τα ευκολο χρημα ολα ε?πωληση-εγκατασταση κλπ?

ο εντοπισμος βλαβων βεβαια θελει χρονο...αλλα και μεγαλα balls (ειδικα αν ειναι κατι πολυ περιεργο να βρεθει)

ο Μητσος power οπως ειρωνικα λες μπορει να ειναι ο καθε ενας βελτιωτης...μπορει εσυ μπορει ο αλλος...

δλδ ποιος δεν ειναι Mητσος power?αυτος που του τα σκας χοντρα?αυτος που φτιαχνεις το αυτοκινητο σου και δουλευει καλα στα χερια σου οσο αντεχει ?

εγω ξερω πως στον κλαδο σας κανεις μα κανεις δεν λεει τα καλα λογια εκει που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΟΥΝ.Θα μου πεις υπαρχει και ανταγωνισμος...αλλα οχι και να απαξιωνεις συνεχως (δεν το λεω μονο για σενα) την δουλεια του αλλου.

σιγουρα δεν φταιει παντα και ο βελτιωτης...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο βελτιωτής (προγραμματιστής) και άλλο μηχανικός αυτοκινήτων.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν εξειδικευμένες σπουδές. Σε όλους του κλάδους επικρατεί ημιμάθεια.

Η μηχανολογία είναι επιστήμη. Και έχει να κάνει απο τον τρόπο σκέψης μέχρι την εφαρμογή. Για μένα λοιπόν η εμπιστευόμαστε έτοιμα kit του εξωτερικού ή οταν δεν ακολουθούμε την πεπατημένη, προσπαθούμε όσο μορούμε να αποτανθούμε σε κάποιον επιστημονικά καταρτισμένο ωστε να μας βελτιώσει σωστά το αυτοκίνητο.

Ενας καλός μηχανικός αυτοκινήτων για σωστή εφαρμογή των περιφερειακών και ένας καλός βελτιωτής για τα υπόλοιπα. Οταν ο ενας κάνει την δουλειά του άλλου τότε αρχίζουν τα προβλήματα.

Edited by GGT_29
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μαζί σου είμαι ... η λέξη βαριέμαι δεν υπάρχει ..το θέμα είναι ότι δεν φταιει πάντα και ο βελτιωτής... όταν σου λεει μην το πειράζεις θα εκραγεί ...και η απάντηση είναι ... ο Μήτσος power μου είπε να βάλω βαλβίδα εξωτερικής πιέσεως??? Και ο γκαγκανος την τοποθετεί με σωληνάκι στην west gate με την υποδοχή για τα πιτσιλιστήργια ... εκεί φίλε ο βελτιωτής έχει κάθε λόγω να σου πει και βαριέμαι , και πόρτο και φύγε , και ουρτ , και αλλά τέτοια

Δεν μιλάω για τέτοιου είδος βελτιώτη που θα σου πει βαριέμαι η δεν το κάνω η δεν θέλω να το κάνω για να μη σπάσει το αμάξι σου, αλλά για βελτιωτή που του λες μπορείς να μου κάνεις αυτό γιατί εγώ δουλεύω το αμάξι με τον χ τρόπο? και η απάντηση του είναι μην το δουλεύεις με τον χ τρόπο...

Δεν γίνετε ένας βελτιωτής να μου - σου τάζει το τάδε και να σου λέει μετά δεν μπορώ είναι φασαρία δεν θέλω ΒΑΡΙΕΜΑΙ, αυτό το ΒΑΡΙΕΜΑΙ είναι πολύ άσχημο, καλύτερα να έλεγε από την αρχή θα σου περάσω το πρόγραμμα που θα δουλεύει έτσι και έτσι αν θες βάλε το αν δεν θες βρες αλλού, και εγώ και όλοι φαντάζομαι εδώ μέσα σε τέτοιο άνθρωπο δεν θα του ξανά πρήξουν τα @@ ποτέ. Αλλά είπαμε τάζουν και μόλις πάρουν τα ¤ έχω δουλειά δεν μπορώ ΒΑΡΙΕΜΑΙ.

Τον καλό προγραμματιστή τον βλέπεις την μέρα που θα βάλεις το πρόγραμμα και αν χρειαστεί όταν βάλεις περιφερειακά.

Link to comment
Share on other sites

Τον καλό προγραμματιστή τον βλέπεις την μέρα που θα βάλεις το πρόγραμμα και αν χρειαστεί όταν βάλεις περιφερειακά.

εδω συμφωνω απολυτα .Συνηθως οι βελτιωτες τζιμανια σου προτεινουν και πια περιφερειακα να αγορασεις . στα τοποθετουν επισης και τις περισσοτερες φορες κανουν και πατεντες τυπου αλχημειες γιατροσοφεια πρακτικα της εποχης του Godzilla ....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οι κακοτοπιες καποιων , Γιωργο , καλο ειναι να γινουν παραδειγμα προς τους αλλους.

Δυστυχως το μικρο της ηλικιας καμια φορα , η ματαιοδοξια του να ειμαστε οι βασιλιαδες των TSI - μας εριξε ο αλλος μια καροτσα... γρηγορα θαψιμο στον προηγουμενο, εξυμνηση στον αλλον και να βαλουμε το προγραμμα του - , η ανωριμοτητα να μην πιστευουμε καποιον οταν μας λεει 5 πραγματα που αν θες πρεπει δογματικα να τον πιστεψουμε αφου ειμαστε ασχετοι με το αντικειμενο και αλλα "χαρακτηριστικα" δημιουργουν τετοια φαινομενα...

Φαινομενα ομως που χρειαζονται , γιατι βαζουν μυαλο και φτιαχνουν χαρακτηρα! Μυαλο και χαρακτηρα ωστε να ακουμε , και οχι να μιλαμε μονο και να εχουμε γλωσσα!

Υ.Γ. 1 : Πολυ λυπαμαι που πρεπει να δυσφημιζονται εταιριες , δεν χρειαζεται και φυσικα δεν το προκαλεσα ...

Υ.Γ. 2 : Πιστευω Γιωργο να καταλαβες τωρα γιατι δεν ηθελα και δεν θελω να ανεβασω αλλο το Astra με "μαμα" μοτερ, και γιατι εκρινα οτι καλα καθεται και με 10.7:1 , οπως εκρινα ως προγραμματιστης σου , ρυθμιζοντας μεσα στο αυτοκινητο σου και με το wideband στην εξατμιση σου ...

γεια σας το γνωσρτο ζαρζαβατικο ειμαι παλη . γεια οσους δεν προσεχουν τα ορθογραφικα .

κριτωνα , τι να πω , σταματιμο δεν εχεις . για αρχει , ενωης το νεαρο της ηλικιας μου , δλδ οτι ειμαι απροσαρμοστος , πολυ καλα ας ειμαι , τοτες αφου εσει πιστευεις οτι εισαι ο προσαρμοσμενος να διαβαζης καλητερα , μετα ματεοδοξια , στης στροφες κ στα βουνα . τι να πω τωρα . ηρθα σε εσενα με την προηποθεσει να σε πληροσο το τιμιμα των 650 € να μου δοσης στο αμαξι δυναμη γυρο στα 215 εωσ τις 6400 , στην χειροτερη 6200 . μου τα υποσχεθικες με ερ/κη εξατμισηκαι με φιλτροκουτι . οταν πηγαμε μαχα , αν και το ηξερα απ πριν , το αμαξι με ψιμο ανοιγοντας το απο τις 3000 στροφες εβγαλε 199 , ανω απο τις 1500 190 . σου λεο να μου δοσης τα λεφτα πισω και πολυ απλα , δεν τα εδωνες , καθως ετσι οπως σε εκοβα μπουλι μου παραλιγο να εβζες και τα κλαματα . μου ειπες οτι αμα βαλο και την εισαγωγη σας , αυτο το τελος παντων πραμα , τοτε θα ειχα τα αλογα που ειθελα . δεν λες κυρμιτσο γιατη τα υποσχεθικες τοτε . ........................

μετα σε κυνιγουσα να το φτιαξης πριν κατεβω στο νυση , οπου δεν το εφτιαξες κ ειχα κ συμπλοκι με τον ποντικο - μικρυλι σου , καθως πεζαμε το παιχνιδι πιος θα κατσι στο σβερκο του αλλου , δλδ πιος θα περσο δικο του για να νιωση περισσοτερο αντρας , χαχαχ δλδ σκαμπομαχιες . κατεβαινω μηλω κ μετα απο κανα μηνα σε βλεπω στο μαγαζι που συχναζω απροσαρμοστε μου και ενω με ακους κ με βλεπεις , για κανα 30 μεχρι να σε ανριλιπτο δεν μηλας , κ μου λες να μην βαλω ρεβο και θα μου εφτιχνες υτο αμαξι οπως ειθελα κ με δυναμη απο χαμηλα βαζοντας μου βαση απο τζιτι - προγραμματιστικη ..............

ερχομαι πειραια , ανεβαινω αθηνα , και πραγματικα κατι εγινε χαμηλα αλλα ψηλα το αμαξι ψοφαγε στις 5400 και νωριτερα . παλι δλδ δεν καναμε δουλεια . σε περνο τηλ κ μου λες οτι βαριεσαι κ που να ασχολησε τωρα να ανεβαζης και να καταιβαζης προποριας αναφλεξης , και γενικος μου το ειπες κ ομα οτι δεν θα ασχολιθης αλλο , ισως πιο μετα ........................ θεος....

α και μην ξεχναμε οτι με καθε ποργραματιστικη αναβαθμιση λες οτι αφαιρης την ιστεριση επιταγχυνσης , δεν υφιστατε αυτο που υποσχεσαι .

τριτη φορα καταιβανω απο το νυση και κανα δημερο σπυ λεο οτι θελω να μου το τουμπανιασης οπως θελω εγω χωρις να απαιτω καποια αξιποιστια , ηταν τοτε που με ειχα φαη η βλακια για ττ 200 η ττ 265 , λοιπονννν , ερχομαι σε βλεπω με των συνεργατη να σιγομηλατε , και σκευτομαι οτι παλι δεν θα κανω δουλεια . μετα πολλα η τριτη αποπηρα μου εταξες 30 υπους περισσοτερο απο το δυνατοτερο μαυρο τσι 140 που ειχες φτιαξη . υποψην οτι του ειχα πει οτι αμα εσπαγε ειχα συνενοιθη με παζαροπουλο . οι εξιπνοι απο εδω κανανε πολυ απλα το απιστευτο .

σου λεο το αμαξι χαμηλα θα εχει οση δυναμη ζηταο κ μου λες θα κανω το καλιτερο , σου λεο βαση αυτων που εχω δει και στα αλλα και λες ναι . η αληθεια ειναι τραγικη , το αμαξι χαμηλα ηταν χειροτερο και απο εργ/κο και ψιλα αμα ειχες φορτιο κατη εκανε , δλδ ειχα 1,7 μπαρ ας πουμε στις 6400 ...........................

δεν ειχα ζητηση κατη τετοιο απλα τα παλικαρια ειθελαν να πειραματιστουν για το " big turbo " τους κ επειδη δεν μπορουν να εχουν πηραματοζοω , τους καλο καθησα εγω . καπου στην εθνικη εδο πηγαινοντας προς ανθιλη , ακουγα συστηματικα μεταξι 5700 και 6900 ενα γρρρρρρρρ σταθερο μαζι με αναβασμα στροφωμ οταν ειχαν ειχα σε καθε σχεσει το τελιος πατημενο τοποδομοχλιο επιταγχυνσης . το βαγκ κομ ελεγε μονο 135 μ μπαρ για την μπεκιερα και αρχισα να σκιαζομαι . κεκει περνο χαμπαρι τι λογικα ελεγε ο ποντικομικρουλις στον εροτογιαλακια . επιτοπου κοβο ακρη , περνω τηλ φηλαρακι αρχιμηχανικο σε αντιπροσοπια και του λεο τι γινετε . μου λεει οπως εισαι βγαλτο , ο εν λογο γνωριζη για αυτους μη εχοντας τους εκτιμηση . κυριακη γυρναο των περνο τηλ κ ευτιχος ο κριτσακος 2η φορα το σηκοσε , φυικα κ δεν θα του ελεγα την αλιθεια καθος απο την φονι κ μονο ου απαντισε , επιβεβαιοθικα , τον φορτοσα στα ψεματα , λεγοντας του μονο οτι εκανε εναν καποιο ειχο ο υπερσυμπιεστης καυσαεριον ψηλα , 2α το βγαζο και βαζω το προηγουμενο καθος μου λεγαν κ ψεματα οτι ειναι και 5 υπους δυνατοτερο , καλα τελικα οπου εισαι καλος ανθρωπος; και σιστως ολοι σκατα σου φερονται ειτε επιδη καπιοι βγαζουν τα αποθιμενα του ςκ 1000 αλλοι λογοι . λιπον αυτος ο ηχος 1 μηνα μετα μεταξι 6000 και 7000 προταγονιστουσε καθε φορα αλλα με λιγο μικροτερι ενταση . οταν εγω πηγα το αμαξι κ το ακουσαν να κανει αυτον τον ειχο ψηλα , ενω απο εκει εγω τους αραδιαζα κατη για καπνισμενες βαλβιδες κατη για καμενους πολλαπλασιαστες με νερα μεσα στης υποδοχες , με κοιταζαν και μου λεγανε ,,,, ανθρωπε μου μην ελπιζης , ξεκιναμε απο τα χοντρα , αυτακι δεν εχεις να ακουσεις τον ειχο του μοτερ ειδικα μετα απο τοσους μηνες , μα λεο το προηγουμενο προγραμμα δεν εβγαζε κατι , και με το που μπικε το καινουργιο πριν ακομα κανο πατημα ξεσκιστικε στα σφαλματα . αυτος εκει μου πηρα αμεσως αμεσος ενα 10€ για εγεφχο συμπιεσης , κ μετα το μοτερ εγινε βιδες οπου κ επιβεβεοθικε . βεβαια μου ειπε οτι επομενο αμα δεν διορθοθηειναι ο εηκεφαλος . εικονες του μοτερ θα ανεβασω συντομα , ευτιχος εκει πατερας κ γιος δεν θ με γδαρπυν πολοι , καθως τα εργατικα ειναι απιστευτα πιο φτηνα απο οτι σε αντηπροσοπιας . αγαπητε και προσαρμοσμενε , πατα ελλαδα , συνιδιτοπισησε οτι με ενα πιρατι κο βαγκ κομ και ενα μπιχλιμπιδι εξατμισης αναλγιας αερας καυσιμου δεν κανουμε δουλεια και μην τα προοθης σαν τα απολιτα εργαλεια , μτμ ρεβο και λοιπες εχουν χιλιαδες € σε εργαλια και εξοπλισμο και σε προσοτικο , γενικοτερα κεφαελο . ζητα μια απλη συγνομη κ μην προκαλης αλλο . ξερεις γιατη εισαι απικηνδινος , διοτι προτων κινηγας υπους καρναβαλιζοντας τα οχηματα μη εχοντας εξοπλισμο να δεις με σιγουρια η ρυθμισης που κανεις πος θα αντιδρασουν σε αλλες στυνθικες καθος περα απο αυτο δεν λαμβανεις υποψην σου 1002 παραγοντες , πας να βγαλης λεφτα απο το κομματι , προγραμματισμος βαση περιφεριακων , καθως εταιριες που το κανουν αυτο , ειδη δτο μησθομενο τους τπου το εχουν για σπασιμο τις ξερουν . ο ανδριανακης για αυτο ακριβως δεν μπορει να χαρακτιριστη επικηνδινος σαν ελληνας .................. βελτιοτης ................... διοτη τουλαχιστον εδωσε φραγκα για εξοπλισμο , κ το κεφαλι του δεν εχει μυθοπλαστη να μην ξερει τι ταζη και τι λεει .

σιγουρα εκγεφαλο δεν γλιτονο αλλα ο ειχος και μερικες φορες ακομα κ με το δικο σου προγραμμα η ταση που εχει το αμαξι να θελει να παραμενη στις 6500 και ξαφνικα σαν τερλο να πιανη κοφτη ...... ειναι προφανες τοπιος κυρμιτσις των αφησα να μου το κανη .

αμα μετα απο αυτο μπουγελιμα εχεις να πεις κατη ................................................................

Edited by peolinio
Link to comment
Share on other sites

δλδ μονο για τα ευκολο χρημα ολα ε?πωληση-εγκατασταση κλπ?

ο εντοπισμος βλαβων βεβαια θελει χρονο...αλλα και μεγαλα balls (ειδικα αν ειναι κατι πολυ περιεργο να βρεθει)

ο Μητσος power οπως ειρωνικα λες μπορει να ειναι ο καθε ενας βελτιωτης...μπορει εσυ μπορει ο αλλος...

δλδ ποιος δεν ειναι Mητσος power?αυτος που του τα σκας χοντρα?αυτος που φτιαχνεις το αυτοκινητο σου και δουλευει καλα στα χερια σου οσο αντεχει ?

εγω ξερω πως στον κλαδο σας κανεις μα κανεις δεν λεει τα καλα λογια εκει που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΟΥΝ.Θα μου πεις υπαρχει και ανταγωνισμος...αλλα οχι και να απαξιωνεις συνεχως (δεν το λεω μονο για σενα) την δουλεια του αλλου.

σιγουρα δεν φταιει παντα και ο βελτιωτης...

Κοιτά φίλε ... καλά τα λες.. αλλά το εύκολο χρήμα δεν βγαίνει από τις βελτιώσεις , βγαίνει από το service , την φανοποιεία και τα ανταλλακτικά , όπως καταλαβαίνεις αυτά θέλουν και υπευθυνότητα, εγώ αυτή την στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές έχω 9 αυτοκίνητα , με τα περισσότερα να θέλουν ιμάντες , και δίσκο πλάττω & r32 κιβώτιο dsg ,,, δεν θέλουν αλλαγή λαμπάκια ... στο λεω για να καταλάβεις ότι ο κάθε *μη επιτρεπόμενη λέξη* εγώ δεν γουστάρω να στα πάρω και να μου ξανά έρθεις στην εταιρία και να μου λες δεν παει , η ανάβουνε λαμπάκια κτλ .. , όταν έχω 15 αυτοκίνητα την μέρα ...εσύ εάν έχασες χρήματα μην χάσεις και την υγειά σου ...

Και όταν μάθετε οι περισσότεροι ... και σεβαστούμε και εμείς οι βελτιωτές του κώλου τους νόμους των βελτιωτικών οίκων θα σταματήσουν οι γκρίνιες και τα ψέματα...

Φιλικά πάντα μιλάω δεν έχω τίποτα με κανέναν.. ούτε με τον Κρίτωνα , ούτε με τον άγγελο , κτλ .. δεν είναι η επαγγελματική αλληλεγγύη είναι η αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

γεια σας το γνωσρτο ζαρζαβατικο ειμαι παλη . γεια οσους δεν προσεχουν τα ορθογραφικα .

κριτωνα , τι να πω , σταματιμο δεν εχεις . για αρχει , ενωης το νεαρο της ηλικιας μου , δλδ οτι ειμαι απροσαρμοστος , πολυ καλα ας ειμαι , τοτες αφου εσει πιστευεις οτι εισαι ο προσαρμοσμενος να διαβαζης καλητερα , μετα ματεοδοξια , στης στροφες κ στα βουνα . τι να πω τωρα . ηρθα σε εσενα με την προηποθεσει να σε πληροσο το τιμιμα των 650 ¤ να μου δοσης στο αμαξι δυναμη γυρο στα 215 εωσ τις 6400 , στην χειροτερη 6200 . μου τα υποσχεθικες με ερ/κη εξατμισηκαι με φιλτροκουτι . οταν πηγαμε μαχα , αν και το ηξερα απ πριν , το αμαξι με ψιμο ανοιγοντας το απο τις 3000 στροφες εβγαλε 199 , ανω απο τις 1500 190 . σου λεο να μου δοσης τα λεφτα πισω και πολυ απλα , δεν τα εδωνες , καθως ετσι οπως σε εκοβα μπουλι μου παραλιγο να εβζες και τα κλαματα . μου ειπες οτι αμα βαλο και την εισαγωγη σας , αυτο το τελος παντων πραμα , τοτε θα ειχα τα αλογα που ειθελα . δεν λες κυρμιτσο γιατη τα υποσχεθικες τοτε . ........................

μετα σε κυνιγουσα να το φτιαξης πριν κατεβω στο νυση , οπου δεν το εφτιαξες κ ειχα κ συμπλοκι με τον ποντικο - μικρυλι σου , καθως πεζαμε το παιχνιδι πιος θα κατσι στο σβερκο του αλλου , δλδ πιος θα περσο δικο του για να νιωση περισσοτερο αντρας , χαχαχ δλδ σκαμπομαχιες . κατεβαινω μηλω κ μετα απο κανα μηνα σε βλεπω στο μαγαζι που συχναζω απροσαρμοστε μου και ενω με ακους κ με βλεπεις , για κανα 30 μεχρι να σε ανριλιπτο δεν μηλας , κ μου λες να μην βαλω ρεβο και θα μου εφτιχνες υτο αμαξι οπως ειθελα κ με δυναμη απο χαμηλα βαζοντας μου βαση απο τζιτι - προγραμματιστικη ..............

ερχομαι πειραια , ανεβαινω αθηνα , και πραγματικα κατι εγινε χαμηλα αλλα ψηλα το αμαξι ψοφαγε στις 5400 και νωριτερα . παλι δλδ δεν καναμε δουλεια . σε περνο τηλ κ μου λες οτι βαριεσαι κ που να ασχολησε τωρα να ανεβαζης και να καταιβαζης προποριας αναφλεξης , και γενικος μου το ειπες κ ομα οτι δεν θα ασχολιθης αλλο , ισως πιο μετα ........................ θεος....

α και μην ξεχναμε οτι με καθε ποργραματιστικη αναβαθμιση λες οτι αφαιρης την ιστεριση επιταγχυνσης , δεν υφιστατε αυτο που υποσχεσαι .

τριτη φορα καταιβανω απο το νυση και κανα δημερο σπυ λεο οτι θελω να μου το τουμπανιασης οπως θελω εγω χωρις να απαιτω καποια αξιποιστια , ηταν τοτε που με ειχα φαη η βλακια για ττ 200 η ττ 265 , λοιπονννν , ερχομαι σε βλεπω με των συνεργατη να σιγομηλατε , και σκευτομαι οτι παλι δεν θα κανω δουλεια . μετα πολλα η τριτη αποπηρα μου εταξες 30 υπους περισσοτερο απο το δυνατοτερο μαυρο τσι 140 που ειχες φτιαξη . υποψην οτι του ειχα πει οτι αμα εσπαγε ειχα συνενοιθη με παζαροπουλο . οι εξιπνοι απο εδω κανανε πολυ απλα το απιστευτο .

σου λεο το αμαξι χαμηλα θα εχει οση δυναμη ζηταο κ μου λες θα κανω το καλιτερο , σου λεο βαση αυτων που εχω δει και στα αλλα και λες ναι . η αληθεια ειναι τραγικη , το αμαξι χαμηλα ηταν χειροτερο και απο εργ/κο και ψιλα αμα ειχες φορτιο κατη εκανε , δλδ ειχα 1,7 μπαρ ας πουμε στις 6400 ...........................

δεν ειχα ζητηση κατη τετοιο απλα τα παλικαρια ειθελαν να πειραματιστουν για το " big turbo " τους κ επειδη δεν μπορουν να εχουν πηραματοζοω , τους καλο καθησα εγω . καπου στην εθνικη εδο πηγαινοντας προς ανθιλη , ακουγα συστηματικα μεταξι 5700 και 6900 ενα γρρρρρρρρ σταθερο μαζι με αναβασμα στροφωμ οταν ειχαν ειχα σε καθε σχεσει το τελιος πατημενο τοποδομοχλιο επιταγχυνσης . το βαγκ κομ ελεγε μονο 135 μ μπαρ για την μπεκιερα και αρχισα να σκιαζομαι . κεκει περνο χαμπαρι τι λογικα ελεγε ο ποντικομικρουλις στον εροτογιαλακια . επιτοπου κοβο ακρη , περνω τηλ φηλαρακι αρχιμηχανικο σε αντιπροσοπια και του λεο τι γινετε . μου λεει οπως εισαι βγαλτο , ο εν λογο γνωριζη για αυτους μη εχοντας τους εκτιμηση . κυριακη γυρναο των περνο τηλ κ ευτιχος ο κριτσακος 2η φορα το σηκοσε , φυικα κ δεν θα του ελεγα την αλιθεια καθος απο την φονι κ μονο ου απαντισε , επιβεβαιοθικα , τον φορτοσα στα ψεματα , λεγοντας του μονο οτι εκανε εναν καποιο ειχο ο υπερσυμπιεστης καυσαεριον ψηλα , 2α το βγαζο και βαζω το προηγουμενο καθος μου λεγαν κ ψεματα οτι ειναι και 5 υπους δυνατοτερο , καλα τελικα οπου εισαι καλος ανθρωπος; και σιστως ολοι σκατα σου φερονται ειτε επιδη καπιοι βγαζουν τα αποθιμενα του ςκ 1000 αλλοι λογοι . λιπον αυτος ο ηχος 1 μηνα μετα μεταξι 6000 και 7000 προταγονιστουσε καθε φορα αλλα με λιγο μικροτερι ενταση . οταν εγω πηγα το αμαξι κ το ακουσαν να κανει αυτον τον ειχο ψηλα , ενω απο εκει εγω τους αραδιαζα κατη για καπνισμενες βαλβιδες κατη για καμενους πολλαπλασιαστες με νερα μεσα στης υποδοχες , με κοιταζαν και μου λεγανε ,,,, ανθρωπε μου μην ελπιζης , ξεκιναμε απο τα χοντρα , αυτακι δεν εχεις να ακουσεις τον ειχο του μοτερ ειδικα μετα απο τοσους μηνες , μα λεο το προηγουμενο προγραμμα δεν εβγαζε κατι , και με το που μπικε το καινουργιο πριν ακομα κανο πατημα ξεσκιστικε στα σφαλματα . αυτος εκει μου πηρα αμεσως αμεσος ενα 10¤ για εγεφχο συμπιεσης , κ μετα το μοτερ εγινε βιδες οπου κ επιβεβεοθικε . βεβαια μου ειπε οτι επομενο αμα δεν διορθοθηειναι ο εηκεφαλος . εικονες του μοτερ θα ανεβασω συντομα , ευτιχος εκει πατερας κ γιος δεν θ με γδαρπυν πολοι , καθως τα εργατικα ειναι απιστευτα πιο φτηνα απο οτι σε αντηπροσοπιας . αγαπητε και προσαρμοσμενε , πατα ελλαδα , συνιδιτοπισησε οτι με ενα πιρατι κο βαγκ κομ και ενα μπιχλιμπιδι εξατμισης αναλγιας αερας καυσιμου δεν κανουμε δουλεια και μην τα προοθης σαν τα απολιτα εργαλεια , μτμ ρεβο και λοιπες εχουν χιλιαδες ¤ σε εργαλια και εξοπλισμο και σε προσοτικο , γενικοτερα κεφαελο . ζητα μια απλη συγνομη κ μην προκαλης αλλο . ξερεις γιατη εισαι απικηνδινος , διοτι προτων κινηγας υπους καρναβαλιζοντας τα οχηματα μη εχοντας εξοπλισμο να δεις με σιγουρια η ρυθμισης που κανεις πος θα αντιδρασουν σε αλλες στυνθικες καθος περα απο αυτο δεν λαμβανεις υποψην σου 1002 παραγοντες , πας να βγαλης λεφτα απο το κομματι , προγραμματισμος βαση περιφεριακων , καθως εταιριες που το κανουν αυτο , ειδη δτο μησθομενο τους τπου το εχουν για σπασιμο τις ξερουν . ο ανδριανακης για αυτο ακριβως δεν μπορει να χαρακτιριστη επικηνδινος σαν ελληνας .................. βελτιοτης ................... διοτη τουλαχιστον εδωσε φραγκα για εξοπλισμο , κ το κεφαλι του δεν εχει μυθοπλαστη να μην ξερει τι ταζη και τι λεει .

σιγουρα εκγεφαλο δεν γλιτονο αλλα ο ειχος και μερικες φορες ακομα κ με το δικο σου προγραμμα η ταση που εχει το αμαξι να θελει να παραμενη στις 6500 και ξαφνικα σαν τερλο να πιανη κοφτη ...... ειναι προφανες τοπιος κυρμιτσις των αφησα να μου το κανη .

αμα μετα απο αυτο μπουγελιμα εχεις να πεις κατη ................................................................

με βαση τα λεγομενα του ηλια δλδ το δικο μου μοτερ με 1.4 πιεση στισ 6800 και 163 μπαρ πιεση μπεκιερας θα πρεπει να το ετοιμασω για πασχαλιατικο πυροτεχνημα.

αν και το αμαξι δεν το σκιζω και κανω πολυ νορμαλ χρηση κανονικα θα πρεπει τα πιστονια μου να ειναι σαν κερι εκκλησιας ετοιμο για πεταμα...!

επισης αν εγινε αυτο απο το προγραμμα των etuners τοτε και αλλα τοσα tsi ειναι στο χειλος του γκρεμου που εχουνε λιγο επιθετικες ρυθμισεις οπως π.χ του φανη του νικου το μαυρο και αλλα...!

τουλαχιστο για το μαυρο ξερω οτι απεδωσε 230 αλογα με μαμα αντλια και το αμαξι εχει φαει περισσοτερο σκησιμο και απο την jenna jameson και δεν εχει κανει κιχ.

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι εχει φαει περισσοτερο σκησιμο και απο την jenna jameson και δεν εχει κανει κιχ.

H ατάκα του μήνα! <_< (για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, Jenna :) )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει. Το παιδί με το Tsi που έσπασε μετά από e-tuners έβαλε το κλασικό πρόγραμμα "κονσέρβα" της revo? Γιατί αν έγινε έτσι δεν μπορώ να πιστέψω ότι το το μοτέρ έσπασε από το εν λόγω πρόγραμμα αφού πάρα πολλοί φοράνε revo χωρίς πρόβλημα (αν στέγνωσε ένα - πρέπει να δουλεύουν στεγνά όλα....)

Τέλος θέλω να πω ότι δε θα πρέπει να συνεχίζουμε να διαφημίζουμε τους βελτιωτές που δεν μπορούν να πραγματοποιήσουν αυτά που υπόσχονται πριν πάρουν τα λεφτά και μετά να αρνούνται την επιστροφή τους. Και το λέω περισσότερο για τη περίπτωση που tsi που έκανε κοψίματα μετά το προγραμματισμό του και ο ιδιοκτήτης μην αντέχοντας να οδηγά αναξιόπιστο αμάξι που μπορεί να τον κρεμάσει σε οποιασδήποτε προσπέραση ζήτησε να το επαναφέρουν στη στοκ μορφή και ο προγαμματιστής (ο οποίος παραδέχτηκε ότι το αμάξι δεν έχει άλλο πρόβλημα) δεν είχε τη μαγκιά να του επιστρέψει τα χρήματα του, αλλά έκανε τον κινέζο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει. Το παιδί με το Tsi που έσπασε μετά από e-tuners έβαλε το κλασικό πρόγραμμα "κονσέρβα" της revo? Γιατί αν έγινε έτσι δεν μπορώ να πιστέψω ότι το το μοτέρ έσπασε από το εν λόγω πρόγραμμα αφού πάρα πολλοί φοράνε revo χωρίς πρόβλημα (αν στέγνωσε ένα - πρέπει να δουλεύουν στεγνά όλα....)

Τέλος θέλω να πω ότι δε θα πρέπει να συνεχίζουμε να διαφημίζουμε τους βελτιωτές που δεν μπορούν να πραγματοποιήσουν αυτά που υπόσχονται πριν πάρουν τα λεφτά και μετά να αρνούνται την επιστροφή τους. Και το λέω περισσότερο για τη περίπτωση που tsi που έκανε κοψίματα μετά το προγραμματισμό του και ο ιδιοκτήτης μην αντέχοντας να οδηγά αναξιόπιστο αμάξι που μπορεί να τον κρεμάσει σε οποιασδήποτε προσπέραση ζήτησε να το επαναφέρουν στη στοκ μορφή και ο προγαμματιστής (ο οποίος παραδέχτηκε ότι το αμάξι δεν έχει άλλο πρόβλημα) δεν είχε τη μαγκιά να του επιστρέψει τα χρήματα του, αλλά έκανε τον κινέζο....

ναι αλλα και παρα πολλοι φορανε και etuners χωρις να εχουνε προβληματα... ενας απο αυτους ειμαι και εγω και θα το ξαναπω οτι ποιο πιεσμενο μοτερ απο το δικο μου ΔΕΝ παιζει να υπαρχει τουλαχιστο στα tsi...

Link to comment
Share on other sites

το tsi μου οντως κανει κοψιματα ακομα... αλλα... ενω ολοι μου εχουνε πει οτι ειναι θεμα προγραμματος εγω στο βαγκ κομ βλεπω σφαλμα συνεχεια στην ν249. μου λεει ψεμματα ο κριτωνας? οκ μου λεει. μου λεει ψεμματα και ο στελιος οκ μου λεει και εκεινος... μου λενε ψεμματα τα ματια μου ομως?????? δεν νομιζω... πηγα αν θυμαμαι καλα 3 βολτες με τον κριτωνα και με τον στελιο για να δω και εγω ο ιδιος οτι τουλαχιστο στο βαγκ κομ ειναι ολα νορμαλ και πραγματικα ηταν ολα καλα... γιατι να μου πουνε ψεμματα εφοσον περνω και "προμηθειες" οπως κατα καιρους εχει αναφερθει????
ναι αλλα και παρα πολλοι φορανε και etuners χωρις να εχουνε προβληματα... ενας απο αυτους ειμαι και εγω και θα το ξαναπω οτι ποιο πιεσμενο μοτερ απο το δικο μου ΔΕΝ παιζει να υπαρχει τουλαχιστο στα tsi...

Το δικό σου όμως ακόμα δεν έχει δουλέψει κανονικά για να μπορείς να πεις ότι έχω κάνει 10.000χλμ και παραπάνω χωρίς κανένα πρόβλημα. ¶ρα εσύ δεν είσαι καν παράδειγμα. Όταν θα δουλέψει, τότε θα είσαι το πιο δυνατό και πιεσμένο TSI. Για το αμάξι του Θωμά, είσαι σωστός. Αλλά μην ξεχνάς ότι ήταν το πρώτο και αποτελεί μέχρι και σήμερα κράχτη!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου όμως ακόμα δεν έχει δουλέψει κανονικά για να μπορείς να πεις ότι έχω κάνει 10.000χλμ και παραπάνω χωρίς κανένα πρόβλημα. ¶ρα εσύ δεν είσαι καν παράδειγμα. Όταν θα δουλέψει, τότε θα είσαι το πιο δυνατό και πιεσμένο TSI. Για το αμάξι του Θωμά, είσαι σωστός. Αλλά μην ξεχνάς ότι ήταν το πρώτο και αποτελεί μέχρι και σήμερα κράχτη!

το αμαξι μου δουλευει κανονικα και κανει κοψιματα οποτε της κα....σει της σκαστρας...!

και το δικο μου το πρωτο ειναι ειμαι και εγω κραχτης? χιχιιχιχ!

τις προαλλες εθνικη οδο με 4 ατομα και κλιματισμο με 4η σηκωσε 1.9 πιεση... αν δεν ειναι αυτο πιεση τοτε τι ειναι?????

Edited by Infected-Mushroom
Link to comment
Share on other sites

το αμαξι μου δουλευει κανονικα και κανει κοψιματα οποτε της κα....σει της σκαστρας...!

και το δικο μου το πρωτο ειναι ειμαι και εγω κραχτης? χιχιιχιχ!

τις προαλλες εθνικη οδο με 4 ατομα και κλιματισμο με 4η σηκωσε 1.9 πιεση... αν δεν ειναι αυτο πιεση τοτε τι ειναι?????

Φίλε γιατί η σκάστρα όποτε θέλει κάνει διακοπές και όποτε θέλει λειτουργεί κανονικά,,??

Και το 1,9 μήπως το είδες σε mbr..

…και μήπως το πρόγραμμα περαστικέ από obd 8)

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα και παρα πολλοι φορανε και etuners χωρις να εχουνε προβληματα... ενας απο αυτους ειμαι και εγω και θα το ξαναπω οτι ποιο πιεσμενο μοτερ απο το δικο μου ΔΕΝ παιζει να υπαρχει τουλαχιστο στα tsi...

Φίλε Αποστόλη εσύ όμως είπες ότι δε το σκίζεις το αμάξι. Επίσης δε μπορείς να έχεις την ίδια επαναληψιμότητα με τα custom προγράμματα (σε αξιοπιστία και απόδοση) όπως έχεις με τις κονσέρβες. Και το λέω αυτό γιατί το παιδί με το tsi που έσπασε παραδέχτηκε ότι τους ζητούσε το αμάξι του να γίνει πύραυλος, να είναι δυνατό παντού. Οπότε δεν είναι το κλασικό πρόγραμμα για τα 200 ps που πουλάνε οι etuners και έχει φορεθεί από πολύ κόσμο, άλλα μια δυνατότερη "πειραματική- δοκιμαστική" version. Τώρα αν μου πεις ότι και άλλα tsi φοράνε το ίδιο τσιτωμένο πρόγραμμα θα σου απαντήσω είναι και θέμα οδηγού το πόσο γρήγορα θα γίνει πυροτέχνημα ένα μοτέρ....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε γιατί η σκάστρα όποτε θέλει κάνει διακοπές και όποτε θέλει λειτουργεί κανονικά,,??

Και το 1,9 μήπως το είδες σε mbr..

…και μήπως το πρόγραμμα περαστικέ από obd 8)

οχι το 1.9 ειναι bar! κανονικα το αμαξι λειτουργει με 1.8 και 1.4 οποτε το 1.9 με τοσο φορτιο και κλιματισμο δεν μου φανηκε καπως...!

το προγραμμα το αρχικο οχι τα τελευταια updates ναι!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αποστόλη εσύ όμως είπες ότι δε το σκίζεις το αμάξι. Επίσης δε μπορείς να έχεις την ίδια επαναληψιμότητα με τα custom προγράμματα (σε αξιοπιστία και απόδοση) όπως έχεις με τις κονσέρβες. Και το λέω αυτό γιατί το παιδί με το tsi που έσπασε παραδέχτηκε ότι τους ζητούσε το αμάξι του να γίνει πύραυλος, να είναι δυνατό παντού. Οπότε δεν είναι το κλασικό πρόγραμμα για τα 200 ps που πουλάνε οι etuners και έχει φορεθεί από πολύ κόσμο, άλλα μια δυνατότερη "πειραματική- δοκιμαστική" version. Τώρα αν μου πεις ότι και άλλα tsi φοράνε το ίδιο τσιτωμένο πρόγραμμα θα σου απαντήσω είναι και θέμα οδηγού το πόσο γρήγορα θα γίνει πυροτέχνημα ένα μοτέρ....

δεν θα διαφωνησω και πολυ μαζι σου..

υπαρχει ενα το οποιο ειναι ακομα ποιο τσητωμενο απο αυτο που εσπασε κοντα στα 240 αλογα... υπαρχει αλλο ενα ανθρακι και ειναι και μελος εδω κοντα στα 230 αλογα...

το αμαξι μου δεν το σκιζω οντως αλλα δεν ειπα οτι παω και σαν την κοτα...!

οπως και να εχει τα 33-34 κιλα ροπης μου και τα 250+ αλογα δεν ειναι αρκετα για να εχει κανει μπαμ το μοτερ μου ηδη?

πειραματικη εκδοση δεν υπαρχει και μεγαλυτερο πειραματοζωο απο μενα δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

οχι το 1.9 ειναι bar! κανονικα το αμαξι λειτουργει με 1.8 και 1.4 οποτε το 1.9 με τοσο φορτιο και κλιματισμο δεν μου φανηκε καπως...!

το προγραμμα το αρχικο οχι τα τελευταια updates ναι!

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση ..το μόνο που θέλω να σε ενημερώσω είναι εάν είναι ο εγκέφαλος σου MED 15.5,20 πρόσεχε... εάν είναι 17,5,χχ με processor1796.. ,, κονσέρβα μόνο μην είναι με άλλο cheek Sam,

Για να λεμε και καμία αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση ..το μόνο που θέλω να σε ενημερώσω είναι εάν είναι ο εγκέφαλος σου MED 15.5,20 πρόσεχε... εάν είναι 17,5,χχ με processor1796.. ,, κονσέρβα μόνο μην είναι με άλλο cheek Sam,

Για να λεμε και καμία αλήθεια

med17.5 ειναι ο πρωτος που προγραμματιστηκε...!

τωρα για το 2ο θα σε γελασω πραγματικα... αν μπει καποιος εκ των στελιο κριτωνα θα μπορεσουν να απαντησουν...!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει. Το παιδί με το Tsi που έσπασε μετά από e-tuners έβαλε το κλασικό πρόγραμμα "κονσέρβα" της revo? Γιατί αν έγινε έτσι δεν μπορώ να πιστέψω ότι το το μοτέρ έσπασε από το εν λόγω πρόγραμμα αφού πάρα πολλοί φοράνε revo χωρίς πρόβλημα (αν στέγνωσε ένα - πρέπει να δουλεύουν στεγνά όλα....)

Τέλος θέλω να πω ότι δε θα πρέπει να συνεχίζουμε να διαφημίζουμε τους βελτιωτές που δεν μπορούν να πραγματοποιήσουν αυτά που υπόσχονται πριν πάρουν τα λεφτά και μετά να αρνούνται την επιστροφή τους. Και το λέω περισσότερο για τη περίπτωση που tsi που έκανε κοψίματα μετά το προγραμματισμό του και ο ιδιοκτήτης μην αντέχοντας να οδηγά αναξιόπιστο αμάξι που μπορεί να τον κρεμάσει σε οποιασδήποτε προσπέραση ζήτησε να το επαναφέρουν στη στοκ μορφή και ο προγαμματιστής (ο οποίος παραδέχτηκε ότι το αμάξι δεν έχει άλλο πρόβλημα) δεν είχε τη μαγκιά να του επιστρέψει τα χρήματα του, αλλά έκανε τον κινέζο....

Συμφωνω απολυτα.

Εγω ειμαι της αποψης οτι εφοσον υποσχεσαι κατι, χωρις παρελκομενα, και αυτο δεν τηρειται πρεπει να αναλαμβανεις την ευθυνη και τουλαχιστον να επιστρεφεις αυτα που πηρες για κατι που δεν παρεδωσες.

Οπως δεν θα μπορουσα να ανεχτω πχ 'κοψιματα' απο την VW στο αυτοκινητο μου και ειτε θα το εφτειαχναν ειτε θα με αποζημιωναν, ο κοσμος να χαλαγε, ετσι θα περιμενα το αναλογο απο τον 'προγραμματιστη' που επελεξα.

Αυτο λεει και ο νομος αλλα προπαντων η ηθικη, για να αφησω κατα μερος την επαγγελματικη ευσυνειδησια που δυσκολα βρισκεται αν και απο νεους ανθρωπους εχεις μεγαλυτερες απαιτησεις και ηταν και κριτιριο της επιλογης μου.

Το να αναλωνουν σελιδες επιχειρηματολογιας για το οτι αυτο που κανουν ειναι το σωστο/σωστοτερο κλπ δεν λεει τιποτα αφου οταν ειναι να αναλαβουν τις ευθυνες τους κανουν τον κινεζο οπως λεει και ο φιλος.

Και να φανταστεις οτι μου ελεγαν οτι αν το εβρισκα κατω απο 190 αλογα θα μου εδιναν σαν στοιχημα τα λεφτα πισω. Λοιπον το βρηκα 175 αλογα και ουτε 25 κιλα ροπη και φυσικα τιποτα, ουτε την δυναμομετρηση που εγινε και σε συνεργαζομενο κατα καποιο τροπο δυναμομετρο για να μην υπαρχουν και τα γνωστα, η δε απαντηση ηταν 'γιατι πηγες για δυναμομετρηση, δεν σου ειπα δεν χρειαζεται? Τσαμπα λεφτα εδωσες!'

Και μολις αρχισε να διαβαζει πιεσεις κλπ ελεγε 'α, να γιατι δεν ανεβαζε' και εκανε τις διορθωσεις, ενω πριν οταν τον ρωταγα γιατι δεν παει το αυτοκινητο οπως περιμενα μου ελεγε οτι οτι κανει σε ολες τους προγραμματισμους εκανε και σε μενα.

Επειδη τελικα καταλαβα οτι ουτε ακρη θα εβγαζα αλλα το σπουδαιοτερο δεν θα ηξερα το τι τελικα αυτοκινητο θα ειχα και μετα απο 'κοψιματα' κλπ αποφασισα και το εβγαλα χωρις να κανω θεμα με τα παιδια, ειδικα απο την στιγμη που δεν ειδα και καμμια κινηση τους να υπονοησουν εστω οτι εφοσον δεν εγινε το ζητουμενο εχεις λαμβανειν.

Εστω και σαν κινηση, ασχετα με το τι θα εκανα εγω, θα μετραγε και θα εδειχνε οτι σεβονται τα λεφτα που παιρνουν και κυριοτερα αυτους που τους τα δινουν εν λευκω, χωρια οτι και επαγγελματικα θα ηταν η καλυτερη διαφημιση γι' αυτους.

Μονο ετσι μπορεις να εχεις διαρκεια σε επιχειρηματικο/επαγγελματικο τομεα, και μαλιστα οταν δεν εισαι μονοπωλιο και εισαι και νεος, διαφορετικα θεωρεισαι της αρπαχτης και χωρις μελλον.

Με τα παιδια φιλικα παντα μιλαγαμε και ετσι χωρισαμε και ετσι πιστευω να παρουν και αυτα που λεω γιατι ετσι τα λεω.

Ουτε κραταω τιποτα εναντιον τους, μιση ευθυνη δικη μου μιση δικη τους. Μονος μου πηγα, ηξερα οτι υπαρχει ρισκο,

απλως περιμενα να εχω μια ανταποκριση την στιγμη που δεν πηρα ακριβως αυτο που διαφημιζοτανε.

Δεν προκειται να χασω την ησυχια μου για 400-500 ευρω, η ζωη μου δεν προκειται να αλλαξει στο παραμικρο ειτε τα εχω ειτε οχι, αλλοιμονο! Γι'αυτο και δεν εθιξα καν το θεμα με τα παιδια.

Πρεπει ομως για το καλο ολων μας να ειμαστε πιο υπευθυνοι σ'αυτο που κανουμε/προσφερουμε και να εχουμε το θαρρος να αναλαμβανουμε τις ευθυνες μας οταν κατι δεν κανουμε καλα.Τα λαθη ανθρωπινα ειναι, δεν μπορει να ειμαστε αλανθαστοι, γιατι αυτο τελικα υπονοειται, και να ειναι λαθος παντα μονο οι αλλοι.

Εκτος και αν εχουμε(νε) το αλανθαστο αλλα την τελευταια φορα που ρωτησα το ειχε μονο καποιος απο Βατικανο μερια!

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.