Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Κύριλε, για να δωσουμε και στους υπολοιπους (αλλα και σε μενα) να καταλαβουμε......η μαμα αντλιά με AFR 11-12 δεν μπορεί να σηκώσει πιέσεις 1.6 over και 1,1 κοφτη ...σωστό?

====

1.6 και 1.1 δεν ξέρω (δεν έχω δεί), μπορεί όμως να σηκώσει 1.55 και 1.05 αντίστοιχα, με 11.5.

Το είδα με τα μάτια μου αλλά και στου Γιώργο το ίδιο ισχύει (ανοίξαμε από 3ες, απο χαμηλά και μας εβγαλε safe mode σχεδον ταυτοχρονα).

====

Δεν ξέρω πότε ανοίξατε καθώς δε νομίζω (δεν μου έχει πεί τουλάχιστον) ότι ΤΩΡΑ του κάνει κάποιο safe mode από τρόμπα...

Ίσως ανοίξατε όταν ΔΕΝ είχα μπλέξει ακόμα με τους οικογενεάρχες που απαιτούσαν χρήση 95άρας και ΔΕΝ είχα εντοπίσει το "bug"...

Είναι bug να κοβει για την αιτία μη επάρκειας καύσιμου για το AFR που θελουμε?

====

Όχι.

Αυτό που λές δεν είναι bug.

Αυτό που λές είναι τo safe mode, είναι μια δικλείδα ασφαλείας.

Όταν πράγματι η αντλία για καποιους λόγους ΔΕΝ μπορεί να δώσει την πίεση που ζητάμε.

Το bug που μιλάω δεν έχει να κάνει με την δικλείδα αυτή η οποία συνεχίζει να δουλεύει.

Το bug έχει να κάνει με έναν από τους παραπάνω "κάποιους λόγους" που ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ την αυτήν την λάθος λειτουργία του αλγορίθμου και ΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ (πράρματι, αν δεν γίνει διόρθωση η αντλία τρελλένεται και δεν φέρνει την ζητούμενη πίεση) πλέον ΕΜΜΕΣΑ έχεις και το safe mode.

Πόσο εύκολο είναι να καταργήσεις αυτήν την δικλείδα ασφαλείας και φυσικά ποιος τολμάει να το κάνει?

====

Είναι πανεύκολο (1 bit αλλαγή)

Δεν έχω δεί ούτε έχω ακούσει κανέναν να το κάνει.

Μια τελευταία παρατήρηση και διόρθωσε με σε παρακαλώ.....

Αν τα Corsa OPC και Astra 1,6T είχαν αυτην την δικλείδα ασφαλείας θα είχαν θέμα λιωσίματος πιστονιού στον 4ο κύλινδρο?

====

Όχι. Δεν τίθετε θέμα επάρκειας τρόμπας/μπεκ στα κορσάκια παρά μόνο θέμα κακού σχεδιασμού υλικών.

Για μην έχουν θέματα λιωσίματος τα κορσάκια έπρεπε είτε να έχουν από 1 EGT σένσορα για κάθε κύλινδρο όπως τα αεροπλάνα, είτε από ένα wideband για κάθε κύλυνδρο + έπρεπε να γραφτεί εξτρά ρουτίνα στον κώδικα που θα έκανε correction χρόνου ψεκασμού για ΚΑΘΕ μπέκ.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη γεια χαρα. Πιστευω οτι υπαρχουν πολυ σαν και εμενα με την ίδια απορία........υπαρχει λογος ανησυχιας?[/;]

Ειναι θεμα πυρομετρου και AFR ή όλοι πανω απο 200 εχουμε θεμα?

Θα θελα την γνωμη σου μιας και γνωριζεις το θεμα tunning...

A! Οντως είναι "bug" το safe mode απο πιεση αντλίας υψηλής ή καλως υπάρχει?

Ελπίζω να μην σε κούρασα...... :blink:

====

1. Επαναλαμβάνω, λέγωντας bug - ΔΕΝ εννοώ την δικλείδα του safe mode την ίδια, αλλά κάτι που ΠΡΟΚΑΛΕΙ την λάθος λειτουργία.

2. Για τους λόγους ανισυχίας : δε νομίζω ότι μπορούμε (και κακώς προσπαθεί ο Γιάννης) να απαντήσουμε για προϊόντα άλλων εταιριών. Σίγουρα δεν υπάρχει λόγος πανικού αλλά δεν μπορούμε να βάλουμε "χέρι στην φωτιά" για το τι κάνει ο καθ'ένας... Τρόμπα ΩΣ ΕΞΑΡΤΗΜΑ με τους παραμέτρους της επαρκεί για 230 σίγουρα και με αρκετό περιθώριο AFR. Τρόμπα ΩΣ ΕΞΑΡΤΗΜΑ με τους παραμέτρους της επαρκεί για 1.5 μπαρ από 2700 στροφές. Τώρα αν έγινε από κάποια εταιρεία ο κατάλληλος προγραμματισμός ώστε να μπορεί να γίνει σωστή εκμετάλλευση τρόμπας ΩΣ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΟΣ από τον εγκέφαλο και αν έχουν καταργηθεί δικλείδες κλπ - δεν γνωρίζω.

Edited by turborabbit
Link to comment
Share on other sites

====

Στα 1400άρια tsi οχι.

Φίλε μου τι διάγραμμα dyno ανέβασες? Πριν και μετά από πρόγραμμα? ο 140άρης σε 215 ειναι μόνο με πρόγραμμα? Ποιο πρόγραμμα?

Πως βελτιώθηκε και κάτω από 4000, αφού το turbo που πειράζουμε ανοίγει μετά από 4000 στροφές?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τι διάγραμμα dyno ανέβασες? Πριν και μετά από πρόγραμμα? ο 140άρης σε 215 ειναι μόνο με πρόγραμμα? Ποιο πρόγραμμα?

Πως βελτιώθηκε και κάτω από 4000, αφού το turbo που πειράζουμε ανοίγει μετά από 4000 στροφές?

η τουρμπινα του 1.4 εχει ξεκινησει και σπουλαρει στισ 2800 και στις 3300 περιπου εχει κανει οβερ και στις 4000 εχει σταθερη πιεση...!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τι διάγραμμα dyno ανέβασες?

====

Διάγραμμα ιπποδύναμης και ροπής

Πριν και μετά από πρόγραμμα?

====

Ναι

ο 140άρης σε 215 ειναι μόνο με πρόγραμμα?

====

Ναι.

Φοράει και "ελεύθερο" φίλτρο στο μαμά κουτί.

Πως βελτιώθηκε και κάτω από 4000, αφού το turbo που πειράζουμε ανοίγει μετά από 4000 στροφές?

====

Ποιοί είστε για γιατι πειράζετε μόνο μετά τις 4000 ;

Η τουρμπίνα δουλεύει σε όλο το φάσμα στροφών, ο κομπρέσσορας είναι που "κλείνει"...

Edited by turborabbit
Link to comment
Share on other sites

====

Διάγραμμα ιπποδύναμης και ροπής

====

Ναι

====

Ναι.

Φοράει και "ελεύθερο" φίλτρο στο μαμά κουτί.

====

Ποιοί είστε για γιατι πειράζετε μόνο μετά τις 4000 ;

Η τουρμπίνα δουλεύει σε όλο το φάσμα στροφών, ο κομπρέσσορας είναι που "κλείνει"...

Για να μην στέλνουμε και πμ...

Επαναλαμβάνω (εκτός απ'το πμ) ότι στον αντιπρ. revo μου'παν ότι δουλεύει πάνω από τις 4000 στροφές και ότι το πρόγραμμα έδωσε από εκεί και πάνω...

Καμία δυναμομέτρηση από TSI REVO (Κατα προτίμηση 160άρη) έχει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην στέλνουμε και πμ...

Επαναλαμβάνω (εκτός απ'το πμ) ότι στον αντιπρ. revo μου'παν ότι δουλεύει πάνω από τις 4000 στροφές και ότι το πρόγραμμα έδωσε από εκεί και πάνω...

Καμία δυναμομέτρηση από TSI REVO (Κατα προτίμηση 160άρη) έχει κανείς?

Εχω εγω απο 140αρι αλλα απο vag com ομως...Κλεινει πολλα και δυσπιστα στοματα και οποιος την βλεπει τριβει και τα ματια του ...

Link to comment
Share on other sites

====

03C906032E%20_0261201355_384762_r05_stock_vs_mod_dyno.gif

Μπορείς να μου πεις το site της εταιρίας βελτιώσεων σας;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις το site της εταιρίας βελτιώσεων σας;

Ευχαριστώ.

http://www.overload-performance.gr/site/new-index.php

Αρκετοι φιλοι μου εχουν προγραμμα απο εκει και ειναι απο τους πολυ καλους. Ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγω απο 140αρι αλλα απο vag com ομως...Κλεινει πολλα και δυσπιστα στοματα και οποιος την βλεπει τριβει και τα ματια του ...

Το Vag-Com ειναι πολυ αισιοδοξο. Καλο να κανεις μια Dyno......

Κατα αλλα σε κανα δυο μηνες θα αρχισουν οι γνωστες συναντησεις.....αν θελεις να ερθεις να δουμε απο κοντα....

Link to comment
Share on other sites

====

1. Επαναλαμβάνω, λέγωντας bug - ΔΕΝ εννοώ την δικλείδα του safe mode την ίδια, αλλά κάτι που ΠΡΟΚΑΛΕΙ την λάθος λειτουργία.

2. Για τους λόγους ανισυχίας : δε νομίζω ότι μπορούμε (και κακώς προσπαθεί ο Γιάννης) να απαντήσουμε για προϊόντα άλλων εταιριών. Σίγουρα δεν υπάρχει λόγος πανικού αλλά δεν μπορούμε να βάλουμε "χέρι στην φωτιά" για το τι κάνει ο καθ'ένας... Τρόμπα ΩΣ ΕΞΑΡΤΗΜΑ με τους παραμέτρους της επαρκεί για 230 σίγουρα και με αρκετό περιθώριο AFR. Τρόμπα ΩΣ ΕΞΑΡΤΗΜΑ με τους παραμέτρους της επαρκεί για 1.5 μπαρ από 2700 στροφές. Τώρα αν έγινε από κάποια εταιρεία ο κατάλληλος προγραμματισμός ώστε να μπορεί να γίνει σωστή εκμετάλλευση τρόμπας ΩΣ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΟΣ από τον εγκέφαλο και αν έχουν καταργηθεί δικλείδες κλπ - δεν γνωρίζω.

Thanks Rabbit, Johnny!

Αν ειναι θεμα software το safe mode για την συγκεκριμενη αιτία είναι καλή εξέλιξη.....πάντως είναι συγκεκριμέμη η αιτια και στο διαγνωστικο επιβεβαίωνε την πτωση πιεση αντλίας ως αποτελεσμα του τερματισμου των μπεκ σε OverBoost. Με 8 C εξωτερικη θερμοκρασια η τουρμπίνα σηκωνε over μεχρι και 1.7!!! Το ειδα μεσα απο το Vag-Com φυσικα....Με προγραμματισμο περιορίστηκε η μεγιστη πεση στο 1.6 (επαναλαμβάνω με θερμοκρασία 8 C) αλλα απο χαμηλα over και μεγαλη σχεση (3η, 4η), εβλεπες σταδιακα την πτωση πιεση οπου λiγο πριν τις 5000 τερματιζε η αντλία υψηλής (περίπου 60-70 bar πίεση) και εβγαζε safe-mode. Αν μπορει να ξεπεραστει το συγκεκριμενο συμπτωμα ειναι ενδιαφερον να το δουμε.....

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Το Vag-Com ειναι πολυ αισιοδοξο. Καλο να κανεις μια Dyno......

Κατα αλλα σε κανα δυο μηνες θα αρχισουν οι γνωστες συναντησεις.....αν θελεις να ερθεις να δουμε απο κοντα....

Εδω εισαι λαθος (οχι οτι ειμαι εγω σωστος tongue.gif ) αλλα ρωτησα αρκετους και ομως η σωστη χρηση του Vag com λυνει τα χερια και δινει πολυ ακριβη στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η VW στο GT εχει βαλει τα φρενα του Gti? Αν ηταν οπως τα λες τοτε για τα 30 αλογα παραπανω δεν θα χρειαζοταν να κανει αυτη την αλλαγη!

Καλή ερώτηση.....οπως επίσης καλή είναι και η εξής: Γιατί στο eddition30 έχει τα ίδια φρένα με το απλό Gti αλλά και με το GT (180+ ps, με 230+ ps)?

Εχω αλλαξει τα φρενα μου παντως και η αισθηση δεν έχει αλλάξει πολύ.....

Α! και το προηγούμενο αυτοκίνητο μου φορούσε φρενα AP racing.....αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι σχετικός!

Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι λαθος (οχι οτι ειμαι εγω σωστος tongue.gif ) αλλα ρωτησα αρκετους και ομως η σωστη χρηση του Vag com λυνει τα χερια και δινει πολυ ακριβη στοιχεια.

Θα εκπλαγεις αν κανει dyno....το VAG-COM δεν μετραει ισχύ, αλλά ροπή. Υπολογίζει την ιπποδύναμη με αναγωγη της ροπής.....

Τι ιπποδύναμη σου βγάζει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι εγινε με το σπασμενο TSI κανα νεο .... ??

Παντως οσο αφορα τα προγραμματα καλο θα ηταν ολες εταιρειες να επιστρεφουν τα λεφτα πισω στον πελατη τους οταν αυτος δεν ειναι ευχαριστημενος .... γιατι κανεις δε μπορει να κανει κουμαντο μετα λεφτα σου ... τοσο μαλιστα οσο αυτα ειναι εκατονταδες Ευρο ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι εγινε με το σπασμενο TSI κανα νεο .... ??

Παντως οσο αφορα τα προγραμματα καλο θα ηταν ολες εταιρειες να επιστρεφουν τα λεφτα πισω στον πελατη τους οταν αυτος δεν ειναι ευχαριστημενος .... γιατι κανεις δε μπορει να κανει κουμαντο μετα λεφτα σου ... τοσο μαλιστα οσο αυτα ειναι εκατονταδες Ευρο ... ;)

μπηκε κινητηρας με 0 Χλμ και στρωνεται με revo . Ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Θα εκπλαγεις αν κανει dyno....το VAG-COM δεν μετραει ισχύ, αλλά ροπή. Υπολογίζει την ιπποδύναμη με αναγωγη της ροπής.....

Τι ιπποδύναμη σου βγάζει?

Και τα δυναμομετρα αγαπητε κοιταν να βγαλουν την ροπη και μετα αλγεβρικα βγαζουν την ιπποδυναμη . Εγω στις 7000rpm βγαζω 235 ΝΜ

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυναμομετρα αγαπητε κοιταν να βγαλουν την ροπη και μετα αλγεβρικα βγαζουν την ιπποδυναμη . Εγω στις 7000rpm βγαζω 235 ΝΜ

To Vag Com ειναι αρκετα αισιοδοξο παντως...

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυναμομετρα αγαπητε κοιταν να βγαλουν την ροπη και μετα αλγεβρικα βγαζουν την ιπποδυναμη . Εγω στις 7000rpm βγαζω 235 ΝΜ

Τα δυναμομετρα μετρουν δυναμη! Για αυτο λεγονται και ετσι. Δεν μετρουν ολα την ιπποδυναμμη απο ροπη! Μερικα ναι και καποια αλλα απο την αντισταση που ασκειται στα ραουλα...

Το VAG-COM περνει ηλεκτρικα σηματα απο την ECU και βγαζει με αρκετο περιθωρο λαθους την ροπη!

Δες μας ειπες ποσο σου λεει το VAG-Com ? Ποσα αλογα?

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.