Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

.....

Θελει καποιος απαντησεις?Εγω ρωτησα κ εμαθα καντε το ιδιο κ εσεις.

Δεν εχω κατι με κανεναν ουτε να κερδισω κ τιποτα

αλλα επειδη διαβασα τι πεχτηκε ρωτησα κ εμαθα.

ΥΓ hex editor εχω ανοιξει απλα κ ενημερωτικα για κωδικα με επιτυχια-οχι για αυτοκινητο ομως

Το "διαβάζω και μαθάινω" δεν ισύχει ρε συ. Διαβάζω και ενημερώνομαι έτσι ώστε να μπορώ να κρίνω,

ίσως ισχύει εν μέρη. Γιατί όντως κανείς δεν ξέρει και με τη λασπολογία του στυλ "Είσαι κάφτης κοντράκιας"

ή "Δεν είσαι σωστός στη δουλειά σου", να μάθεις τι έγινε στον κινητήρα δεν παίζει..

Link to comment
Share on other sites

iasona τι ειπα καταλαβες?

διαβασα κατι εδω μεσα κ ρωτησα για να μαθω τον ιδιο τον ιδιοκτητη.

Αν μου ειπε μ@#@$κιες τι να σου πω.παντως ο ιδιος δεν εχει να κερδισει κατι μαλλον να χασει.φαντασου να εσπαγε το μοτερ σου δε θα εχανες εστω για λιγο τον υπνο σου?

Link to comment
Share on other sites

iasona τι ειπα καταλαβες?

διαβασα κατι εδω μεσα κ ρωτησα για να μαθω τον ιδιο τον ιδιοκτητη.

Αν μου ειπε μ@#@$κιες τι να σου πω.παντως ο ιδιος δεν εχει να κερδισει κατι μαλλον να χασει.φαντασου να εσπαγε το μοτερ σου δε θα εχανες εστω για λιγο τον υπνο σου?

Θα έχανα και τον ύπνο και τον ξύπνιο μου για να είμαι ειλικρινής.

Και ναι, κατάλαβα πολύ καλά τι είπες, ακριβώς αυτο που επανέλαβες.

¶ρα είσαι ακριβώς στα λεγόμενά μου, έχεις ακούσει τη μία πλευρά

η οποία "τα χώνει" στην άλλη. Αντιστοιχα, αν είχες μιλήσει με τον Κρίτωνα,

πάλι θα έλεγες ότι ρώτησες κι έμαθες, αλλά θα είχες μάθει την άλλη πλευρά,

οπότε και τα συμπεράσματα/πιστεύω σου, θα ήταν τελείως διαφορετικά.

Αν αποδειχθεί κάτι, μέσα κι εγώ, αν και αμφιβάλω.

Μεχρι τότε, είμαι αρκετά επιφυλακτικός απέναντι στον Ηλία που λογικό

είναι να τα΄βάζει με κάποιους αλλά και απέναντι στους etuners που αμύνονται

στις επιθέσεις του.

Ολοκληρωμένη άποψη λοιπόν, δεν πρόκειται να έχεις...

Μαλακίες δε νομίζω να σου είπε, αμφιβάλλω όμως ότι ξέρει κι ο ίδιος ακριβώς..

Link to comment
Share on other sites

ισως να εχεις κ δικιο κ το μεριδιο ευθυνης να βαραινει παραπανω απο εναν...απλα με αυτα που μου ειπε με επεισε απο την πλευρα του

Δεν θελω να κατηγορησω καποιον απλα ειχα την ευαισθησια να μαθω πιο αναλυτικα κ απο τον ιδιο αυτοπροσωπως το συμβαν αλλα κ τι εγινε κ πως εβγαλε το συμπερασμα του.

Δεν θελω να αναμοχλευω την υπαρχουσα κατασταση

Ευχομαι να μην σπασει κανενα μοτερ κ του βελτιωτες να συνεχισουν να κανουν την δουλεια τους χωρις παραπλευρες απωλειες...

Link to comment
Share on other sites

ισως να εχεις κ δικιο κ το μεριδιο ευθυνης να βαραινει παραπανω απο εναν...απλα με αυτα που μου ειπε με επεισε απο την πλευρα του

Δεν θελω να κατηγορησω καποιον απλα ειχα την ευαισθησια να μαθω πιο αναλυτικα κ απο τον ιδιο αυτοπροσωπως το συμβαν αλλα κ τι εγινε κ πως εβγαλε το συμπερασμα του.

Δεν θελω να αναμοχλευω την υπαρχουσα κατασταση

Ευχομαι να μην σπασει κανενα μοτερ κ του βελτιωτες να συνεχισουν να κανουν την δουλεια τους χωρις παραπλευρες απωλειες...

Το θέμα είναι να αποφευχθούν στο μέλλον παρόμοια περιστατικά γιατί είναι

κρίμα να τυχαίνουν στον οποιονδήποτε, ακόμα κι αν φταίει ο ίδιος ή οποιοσδήποτε άλλος..

Link to comment
Share on other sites

====

hmmm.gif

Ενδιαφέρον...

Βάσει ποιών στοιχείων βγήκε αυτό το συμπέρασμα;

Το διαβάσανε το προηγούμενο πρόγραμμα και το στείλανε στην Αγγλία όπου το αναλύσανε και βγάλανε πόρισμα;

Έχει γίνει έλεγχος της "μηχανολογικής υγείας" του μοτέρ πριν μπεί το ρέβο και διαπιστώθηκε κάποιο πρόβλημα;

Με το "άνοιγμα" του μοτέρ βρέθηκαν κάποια στοιχεία που έδειχναν ότι η ζημιά προκλήθηκε από λάθος ρυθμίσεις του προηγούμενου προγράμματος;

ΥΓ. Δεν έχω σχέση με τους εμπλεκομένους βελτιωτές, αλλά με τρώει η περιέργεια για το πως τελικά βγαίνουν τέτοια "κάθετα" συμπεράσματα για τέτοια "λεπτά" θέματα... Και πάνω απ'όλα ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί που βγάζουν τα συμπεράσματα αυτά... Διότι από την μια ο ένας στο 90% των ποστς βγαίνει και τονίζει ότι είναι πτυχιούχος μηχανολόγος, από την άλλη υπάρχει μια συνεχής "μουρμούρα" ότι η ρέβο δεν κάνει "μπαλώματα" αλλά "ξαναγράφει" των κώδικα από την αρχή... και το αποτέλεσμα είναι οτι τελικά τρέχει ο ΠΕΛΑΤΗΣ, που καλώς στην συγκεκριμένη περίπτωση καλύφθηκε από την αντιπροσωπεία (και πλήρωσε την νύφη η μαμα VAG), αλλά σε περιπτώσεις που δεν βρεθεί "ο μαμάκας γερμανός" που θα "πληρώσει την νύφη" - τι γίνεται;

Αν και απεχω απο τα φορουμ, λογω της ερωτησης του Κυριλλου (ο οποιος δεν ειναι επιστημονας, αλλα σουβλατζης σαν εμενα) θα γραψω καποια πραγματα, γιατι παλι θα φτασουμε να λεγονται (και γραφονται) ανακριβιες.

Το συγκεκριμενο αυτοκινητο λοιπον (GOLF MKV 1,4TSi 140ps) μας ηρθε πριν πολυ καιρο, με παραπονα κακης λειτουργιας, αρρυθμιες σε μεγαλο μερος του φασματος, συχνα safe-mode, αλλα και παραπονα αποδοσης του κινητηρα.

Η τοτε "διαγνωση" μας ηταν πως..... δεν μπορει να γινει διαγνωση, καθως δεν ξερουμε τι συμβαινει προγραμματιστικα ή εαν υπαρχει καποιο μηχανολογικο προβλημα στο αυτοκινητο (ο κατοχος υποστηριζε πως ολα ειναι ΟΚ μηχανολογικα και πως εχουν περαστει πολλες version στο αυτοκινητο{καταγεραμμενες ειχε 7}), απλως δωσαμε την διαβεβαιωση πως κανενα δικο μας αυτοκινητο δεν παρουσιαζει τετοια συμπτωματα, παρ'ολο που καποιοι υποστηριζουν επανειλλημενα πως "αυτα συμβαινουν σε ολους".

Επειδη λοιπον ο ανθρωπος ηταν σε απογνωση (το αυτοκινητο δεν υπηρχε περιπτωση να επιταχυνει απο τις 2.000 με 6η χωρις safe-mode), του προτειναμε απο μερους μας να τοποθετηθει ο κωδικας της revo και, μεσα σε οποιο χρονικο διαστημα ηθελε, οτιδηποτε αντιστοιχα "περιεργο" εβλεπε, να του επιστρεψουμε τα χρηματα του πισω στο ακεραιο. (εδω να σημειωσω πως 30 ημερες ειναι η παγια πολιτικη μας για επιστροφη χρηματων)

Κατι τετοιο και εγινε πριν λιγο καιρο, με εξαιρετικα αποτελεσματα, αλλα το αυτοκινητο ενω δουλευε στρωτα σε ολο το φασμα, στις υψηλες στροφες, με μεγαλες ταχυτητες (5η, 6η) παρουσιαζε προβλημα αναφλεξης και γενικα ραθυμη λειτουργια.

Φυσικα αμεσως προτειναμε να γυρισει το αυτοκινητο στην εργοστασιακη μορφη του, αλλα ο ιδιοκτητης ηταν ενθουσιασμενος με το υπολοιπο αποτελεσμα και επισης (οπως μας ανεφερε) ειχε καταγεραμμενα στοιχεια απο πολλα αυτοκινητα με κωδικα revo, τα οποια "ολα δουλευαν πολυ καλυτερα απο το δικο του". (οπως μας ανεφερε)

(Σε αυτο το σημειο να αναφερω πως λογω πολυ μεγαλου αριθμου αυτοκινητων που επεμβαινουμε, ειμαστε στη θεση να γνωριζουμε που και αν το προϊον μας δουλευει σωστα ή οχι. Σε κανενα μοντελο αυτοκινητου δεν εχουμε αντιμετωπισει απολυτως κανενα προβλημα -και επαναλαμβανω και παλι- παρ'ολο που καποιοι υποστηριζουν επανειλλημενα πως "αυτα συμβαινουν σε ολους" ή "αποκλειεται με AFR XX & ABS ΨΨ να εχουμε τοση πιεση με τοσα αλογα χωρις να σπασει" κ.λ.π. ανακριβιες)

Στην προσπαθεια του λοιπον να επιλυσει το προβλημα στις υψηλες στροφες (επαναλαμβανω και παλι, εμεις δεν το ειχαμε αντιμετωπισει ποτε αλλωτε), προεβη σε ανοιγμα του κινητηρα (υστερα και απο οδηγιες της VW Kosmocar) οπου διαπιστωθηκε οτι "ο κινητηρας ειχε δουλεψει κατω απο πολυ ασχημες συνθηκες, για πολυ μεγαλο διαστημα", συμφωνα παντα με τα λεγομενα των τεχνικων της VW.

Επ'αυτου, ο κινητηρας μετα κι απο πιο λεπτομερη ελεγχο, βρεθηκε να εχει υπερβολικη καταπονηση στα μεταλλα του και αποφασιστηκε η αντικατασταση του με νεο.

Εμεις απο την πλευρα μας, αυτο που ειχαμε σαν δεδομενο πριν κανουμε την οποια επεμβαση, ηταν η μη-σωστη λειτουργια του αυτοκινητου σε ολο το φασμα και κατω απο ολες τις συνθηκες.

Επισης διαπιστωσαμε υπερβολικα αυξημενη θερμοκρασια καυσαεριων συμφωνα με το πυρομετρο του ιδιοκτητη.

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα για να μαθω τον ιδιο τον ιδιοκτητη.

====

¶ρα, λές ότι το συμπέρασμα αυτό :

το μοτερ του δεν ηταν σωστα ρυθμισμενο απο το προηγουμενο προγραμμα του

τελικά το έχει βγάλει ο ιδιοκτήτης.

Και απλώς δεν ξέρουμε για το πως ακριβώς (βάσει ποιών στοιχείων) το έβγαλε ;

Link to comment
Share on other sites

προεβη σε ανοιγμα του κινητηρα (υστερα και απο οδηγιες της VW Kosmocar) οπου διαπιστωθηκε οτι "ο κινητηρας ειχε δουλεψει κατω απο πολυ ασχημες συνθηκες, για πολυ μεγαλο διαστημα", συμφωνα παντα με τα λεγομενα των τεχνικων της VW.

====

Συνάδελφε (σουβλατζή :D ) με κάλυψες.

Μόνο ένα "ΑΛΛΑ" έχω να πω, το "πολύ άσχημες συνθήκες" μπορεί να είναι και "συνεχής χρήση βενζίνης κακής ποιότητας/οκτανίων".

Βέβαια και πάλι είναι θέμα βελτιωτή, καθώς ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ δεν παθαίνει τίποτα και με 95άρα βενζίνη.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως κυριλε αυτο το συμπερασμα ειναι του κατοχου εκτος κ αν δε καταλαβα καλα απο ολο το χθεσινο βραδυ που τα λεγαμε για κανα 2ωρο

εχει κ φωτο απο το μοτερ του αν αυτο λεει κατι αλλα κ μαρτυριες απο το πως δουλευε το μοτερ οσο καιρο φορουσε το εν λογο προγραμμα

αυτα απο μενα καλη συνεχεια καλα συμπερασματα

καλες βουτιες να εχουμε

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανουμε το σπασμενο μοτερ μπαλακι αλλα και μονο οτι η πλευρα των e-tuners σιωπισε ( οχι ομως και τα παπαγαλακια τους ) αυτο λεει παρα πολλα . Φτανει λεω εγω με το θεμα , το μοτερ φτιαχτηκε και ανηκει η ιστορια στο παρελθον ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ δηλαδη αλλα μην τα καταργουμε ολα αντι να κατεβαζουμε το κεφαλι και να παραδεχομαστε λαθη ας μην βγαινουμε και απο πανω

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανουμε το σπασμενο μοτερ μπαλακι αλλα και μονο οτι η πλευρα των e-tuners σιωπισε ( οχι ομως και τα παπαγαλακια τους ) αυτο λεει παρα πολλα . Φτανει λεω εγω με το θεμα , το μοτερ φτιαχτηκε και ανηκει η ιστορια στο παρελθον ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ δηλαδη αλλα μην τα καταργουμε ολα αντι να κατεβαζουμε το κεφαλι και να παραδεχομαστε λαθη ας μην βγαινουμε και απο πανω

Aφού σιώπησαν, πώς βγαίνουν από πάνω ρε συ?

Εγώ περιμένω κάποια απάντηση πάντως αργά ή γρήγορα, είναι και 15Αύγουστος.

Link to comment
Share on other sites

Aφού σιώπησαν, πώς βγαίνουν από πάνω ρε συ?

Εγώ περιμένω κάποια απάντηση πάντως αργά ή γρήγορα, είναι και 15Αύγουστος.

+1000 Mερικοι νομιζουν τετοια εποχη διακοπων κτλπ οτι ολοι οσοι ασχολουνται με το tuning πρεπει να ειναι πανω απο ενα Pc και να απολογουνται...Χαλαρωστε!15αυγουστος σε 2 μερες...Εποχη διακοπων και χαλαρωματος!Get a life...Η ζωη δν ειναι ενα PC και το αυτοκινητο!

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

+1000 Mερικοι νομιζουν τετοια εποχη διακοπων κτλπ οτι ολοι οσοι ασχολουνται με το tuning πρεπει να ειναι πανω απο ενα Pc και να απολογουνται...Χαλαρωστε!15αυγουστος σε 2 μερες...Εποχη διακοπων και χαλαρωματος!Get a life...Η ζωη δν ειναι ενα PC και το αυτοκινητο!

Για εσενα ισως ,οχι ομως και για αυτους που βγαζουν χιλιαδες ευρω απο εμας τους μ@λ%κες και τους ταιζουμε , βλεπεις την διαφορα πιστευω .

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ αληθεια ειναι αλλα... οταν ειχα μετρησει το δικο μου εβγαλε 257.3 στο βαγκ κομ και εβγαλε 253.2 στο δυναμομετρο...!

μικρη πολυ μικρη αποκληση...!

??????????

Πως θυμαμαι εγω οτι έβγαλε λίγο παρακάτω απο 240 στο MAHA Φωτηνέλη??????????? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ομως οπως ειχε γραψει και καποιος προλαλισαντας η ματαιοδοξια εχει και συνεπειες

οταν το αμαξι το εχεις τεζα και πας για κοντρες καθε βραδυ τοτε φιλε μου παιζεις με την φωτια, σεβασου το για να σε σεβαστει

Νικ μαζι σου.....

Αν στις ζεστες μερες του καλοκαιριου το σκιζω καθε μερα και ανοιγοντας το καπο μετα απο καθε άνοιγμα βλέπω την τουρμπινα κατακόκκινη, και συνεχίζω στο ιδιο μοτιβο....κόφτες και ξανα over-boost και ξανα......

....και ξαφνικά έρχεται εκείνη η γα.......νη μέρα που μου μένει το μοτερ στα χέρια......τοτε, ο από-μηχανης θεος εμφανιζεται (Κρίωτανας...Στελιος....κλπ.κλπ) για να παρει το φταιξιμο, την ευθύνη.......και τις κατηγόριες.....

Αν δεν γνωριζουμε πλήρως τι συμβαινει δεν μπορουμε να κατηγορουμε κανέναν....ουτε το παιδι (που μπορει καποιος απο εμας αυριο να βρεθει στην θεση του), ούτε τους προγραμματιστές.....

Και προς θεού δεν εννοώ με το παραδειγμα οτι εφταιγε το παιδι, δεν γνωριζω τιποτα και δεν πρόκειται να υπονοήσω τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω τωρα κατι ασχετο (*οπως και τις αλλες φορες γιατι δεν το κατεχω πολυ το αθλημα ) λοιπον θεωριτικα η προσθηκη μιας εξατμισης κομπλε σε 1 πιεσμενο tsi οπως ακουγεται ξεκουραζει τον κινητηρα (μεγαλυτερη εξαγωγη αεριων μπλα μπλα μπλα) σωστα?

Αλλα με αυτο τον τροπο αυξανονται τα αλογα αποδοσης εστω ελαχιστα τα οποια ομως καταπονουν ακομα περισσοτερο το αμαξι ειμαι σωστος ή βαρκουλες αρμενιζουν ? ;)

Link to comment
Share on other sites

====

Συνάδελφε (σουβλατζή :thumbsup: ) με κάλυψες.

Μόνο ένα "ΑΛΛΑ" έχω να πω, το "πολύ άσχημες συνθήκες" μπορεί να είναι και "συνεχής χρήση βενζίνης κακής ποιότητας/οκτανίων".

Βέβαια και πάλι είναι θέμα βελτιωτή, καθώς ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ δεν παθαίνει τίποτα και με 95άρα βενζίνη.

Κυριλλε επι της ουσιας, αυτο ηταν και το "επισημο" πορισμα των τεχνικων της Kosmocar:

Οτι το αυτοκινητο δουλεψε με πολυ κακη βενζινη, κατω απο υπερβολικη πιεση. (συμφωνα με τα "δεδομενα" που ειχαν)

ΟΜΩΣ, ο ιδιοκτητης (συμφωνα με τα λεγομενα του) χρησιμοποιουσε σχεδον παντα 100αρα, ενω δε νομιζω πως ακομα και "υπερβολικη πιεση" μπορει να προκαλεσει τετοιου ειδους βλαβη στον κινητηρα.

Βέβαια και πάλι είναι θέμα βελτιωτή, καθώς ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ δεν παθαίνει τίποτα και με 95άρα βενζίνη.

+1 :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Για εσενα ισως ,οχι ομως και για αυτους που βγαζουν χιλιαδες ευρω απο εμας τους μ@λ%κες και τους ταιζουμε , βλεπεις την διαφορα πιστευω .

Kαι εγω ταιζω τετοιους μ@λ@κες οπως λες και τους εχω ταισει μπορω να πω πολυ παραπανω απο πολλους απο δω μεσα!Απλα ο καθενας πισω απο αυτο που φαινετε και κανει εχει μια ζωη....μην τα ισοπεδωνουμε ολα!Δηλαδη θελετε μηχανικο-προγραμματιστη κατι σαν call girl...24ωρες το 24ωρο απο πανω σας!Ελεος...Οταν το δει αυτος που πρεπει αυτος που 8ελετε και περιμενετε να απαντησει θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Guest vasilis_corfu

κατι ασχετο,μου ειπε σημερα ενας μηχανικος της vw οτι με αλλη εξατμιση βγαζει check engine συχνα ο κινητηρας,ισχυει??

Link to comment
Share on other sites

κατι ασχετο,μου ειπε σημερα ενας μηχανικος της vw οτι με αλλη εξατμιση βγαζει check engine συχνα ο κινητηρας,ισχυει??

:thumbsup: Όταν λες άλλη εξάτμιση εννοείς ολόκληρη εξάτμιση η κάποιο κομμάτι????Γιατί αν είναι το πρώτο εγώ που την έχω αλλάξει όλη σε 5αρι 122 δεν μου το έχει βγάλει ποτέ......

Link to comment
Share on other sites

Αν και το επιπεδο της συζητησης εχει ανεβει πολυ ... και χωρις να ειμαι ειδικος, αλλα βαση της λογικης...

Οταν το αμαξι μπαινει συχνα Safe mode αυτο δε σημαινει οτι το αυτοκινητο δουλευει στο οριο ??? Αυτο δε σημαινει οτι ο κινητηρας καταπονηται πολυ περισσοτερο απο ενα αλλο που δε μπαινει σε safe mode ποτε ???

Ο φιλος με το σπασμενο κινητηρα αυτο δεν ειπε οτι το αυτοκινητο εμπαινε συχνα σε Safe mode ???

Oι μηχανικοι της VW υστερα απο το ανοιγμα του κινητηρα διαπιστωσαν οτι ο κινητηρας δουλευε σε πολυ κακες συνθηκες ....

Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια ???

Λεω εγω τωρα βαση της λογικης ... να καταλαβαινουμε και εμεις οι απλοι... που δεν εχουμε πτυχιο μηχανολογιας tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν και το επιπεδο της συζητησης εχει ανεβει πολυ ... και χωρις να ειμαι ειδικος, αλλα βαση της λογικης...

Οταν το αμαξι μπαινει συχνα Safe mode αυτο δε σημαινει οτι το αυτοκινητο δουλευει στο οριο ??? Αυτο δε σημαινει οτι ο κινητηρας καταπονηται πολυ περισσοτερο απο ενα αλλο που δε μπαινει σε safe mode ποτε ???

Ο φιλος με το σπασμενο κινητηρα αυτο δεν ειπε οτι το αυτοκινητο εμπαινε συχνα σε Safe mode ???

Oι μηχανικοι της VW υστερα απο το ανοιγμα του κινητηρα διαπιστωσαν οτι ο κινητηρας δουλευε σε πολυ κακες συνθηκες ....

Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια ???

Λεω εγω τωρα βαση της λογικης ... να καταλαβαινουμε και εμεις οι απλοι... που δεν εχουμε πτυχιο μηχανολογιας tongue.gif

Βασίλη, οτι βγάζει safe-mode απο καυσιμο δεν ειναι απαραιτητο να συμβαινει μια οριακη κατάσταση για τον κινητήρα....

Το safe mode συμβαινει σε μενα και στον Γιωργο, εχουμε πότε ομως????? Οταν ανοιξουμε απο χαμηλα, με μεγαλη σχεση 4η ή 5η, εχουμε μεγαλο ογκο αερα και πολυ ζητηση σε ροπη (full boost). Με την συνθηκη AFR 11.5 η αντλια σταδιακα στεγνωνει γυρω στις 5000 rpm. Αν το μιγμα ηταν στο 13, τοτε δεν θα εχεις safe-mode γιατι θα επαρκουσε, αλλα στα 50000 Km θα επαιρνες την τουρμπινα στα χερια στην καλυτερη περιπτωση....

Οτι δουλευει με +4 κιλα ροπη απο το μαμισιο και πριπου 50 αλογα δεν λεει κατι απο μονο του. Ενα σφυρηλατο μοτερ εχει μεγαλες αντοχες....(το Gti φτανει 350 ps και 45 κιλα ροπη με τα ιδια μεταλλα).

Εχω την εντυπωση οτι το AFR ειναι η κρισημη συνθηκη για τον κινητηρα μας και απο την στιγμη που ζητας φτωχο μιγμα τοτε η θερμοκρασιες αγγιζουν κοκκινο σε κινητηρα και τουρμπινα.

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

μερικα TSI απο οσο γνωριζω δεν βγαζουν safe mode στις παραπανω συνθηκες που περιεγραψες.Ισως να κανω κ λαθος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.