Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Καλα η μπαλα εχει χαθει εντελως..Ειληκρινα μερικοι θα επρεπε να ντρεπεστε και ειστε και επαγγελματιες..

Ολα για το marketing ρε??Χαλασε το αμαξι του παιδιου και αντι να αναλαβετε την ευθηνη σαν σοβαρη εταιρια που ειστε πετατε το μπαλακι στους αλλους??Τι ειναι αυτα που λετε ρεεεεεεεεεεεεεεεεε???Βαριεμαι να γραφω αλλιως θα σας ειχα κραξει ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ...Φουμαριτζιδες !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα η μπαλα εχει χαθει εντελως..Ειληκρινα μερικοι θα επρεπε να ντρεπεστε και ειστε και επαγγελματιες..

Ολα για το marketing ρε??Χαλασε το αμαξι του παιδιου και αντι να αναλαβετε την ευθηνη σαν σοβαρη εταιρια που ειστε πετατε το μπαλακι στους αλλους??Τι ειναι αυτα που λετε ρεεεεεεεεεεεεεεεεε???Βαριεμαι να γραφω αλλιως θα σας ειχα κραξει ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ...Φουμαριτζιδες !!!

Εχεις επιγνωση αυτων που γραφεις ή απλα γραφεις κατι;

Σε ποιο σημειο "επαγγελματιας" πεταξε μπαλακι ή κατηγορησε καποιον αλλο;

Μπορεις να μου βρεις μια συγκεκριμενη φραση;

Το safe mode συμβαινει σε μενα και στον Γιωργο, εχουμε πότε ομως????? Οταν ανοιξουμε απο χαμηλα, με μεγαλη σχεση 4η ή 5η, εχουμε μεγαλο ογκο αερα και πολυ ζητηση σε ροπη (full boost). Με την συνθηκη AFR 11.5 η αντλια σταδιακα στεγνωνει γυρω στις 5000 rpm. Αν το μιγμα ηταν στο 13, τοτε δεν θα εχεις safe-mode γιατι θα επαρκουσε, αλλα στα 50000 Km θα επαιρνες την τουρμπινα στα χερια στην καλυτερη περιπτωση....

Δεν μιλαμε για GTI, αλλα για 1,4TSi, στο οποιο οταν ανοιξεις απο χαμηλα, ο κινητηρας δεν κανει ουτε μεγαλη ροπη, ουτε ζηταει μεγαλες ποσοτητες καυσιμου στο φασμα μεχρι να μπει και η τουρμπινα στο παιχνιδι.

Δεν ειμαι προγραμματιστης, αλλα κατι αλλο πρεπει να συμβαινει...

Εχω την εντυπωση οτι το AFR ειναι η κρισημη συνθηκη για τον κινητηρα μας και απο την στιγμη που ζητας φτωχο μιγμα τοτε η θερμοκρασιες αγγιζουν κοκκινο σε κινητηρα και τουρμπινα.

Φιλε JOVANNI, μην πιστευετε ολα οσα σας λενε....

Link to comment
Share on other sites

VAG-Lover θα μου απαντήσεις ποτέ στα post μου ;;; Αποφεύγεις ή είναι ηδέα μου ;

Πόσα προγράμματα REVO υπάρχουν τελικά 1 2 3 ;;;; Βγάζουν όλα την ίδια ιπποδύναμη ;

Πώς ο ένας λέει για 230 και 240 άλογα όταν εσύ έλεγες κάποτε για 215 max γιατί απο κει και πάνω μπαμ μπούμ !!!!

Edited by TwoFaCe
Link to comment
Share on other sites

μερικα TSI απο οσο γνωριζω δεν βγαζουν safe mode στις παραπανω συνθηκες που περιεγραψες.Ισως να κανω κ λαθος

Μονο αν δεν ζητας απο την ECU να κραταει σταθερη την αναλογια καυσιμου-αερα (το AFR δηλαδη) σε σημειο κάτω από 12.

Αν ειναι κοντα στο 12.5-13.5 τοτε δεν έχεις safe-mode, η αντλία επαρκεί, αλλά η το θερμικό φορτίο είναι τεράστιο, έχεις προαναφλέξεις, καταπονηση μπουζι, πιστονια και τουρμπίνα......μπλα,μπλα,μπλα.....

Ολα αυτα στην θεωρία, αλλά καλό είναι να μην πιέζουμε τα πραγματα ωστε να γίνουν και πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαμε για GTI, αλλα για 1,4TSi, στο οποιο οταν ανοιξεις απο χαμηλα, ο κινητηρας δεν κανει ουτε μεγαλη ροπη, ουτε ζηταει μεγαλες ποσοτητες καυσιμου στο φασμα μεχρι να μπει και η τουρμπινα στο παιχνιδι.

Δεν ειμαι προγραμματιστης, αλλα κατι αλλο πρεπει να συμβαινει...

Φιλε JOVANNI, μην πιστευετε ολα οσα σας λενε....

Κύριε Κώστα, σέβομαι την αποψη σας αλλά προσπαθώ να δεχτώ πραγματα βάση λογικής. Οτι έχουμε ένα μοτερ φτιαγμένο με πολυ καλά υλικά δεν το λέω έγω αλλά η VW (σφυρήλατα πιστόνια-μπιέλλες malhe, κορμός απο ενισχυμένο μαντέμι για peak πίεση 120 Bar, τουρμπίνα απο ειδικό κράμα κλπκλπ)

Δεν είναι GTi αλλά ειναι και GT! Ο κινητήρας λογικά ακολουθεί την λογική της VW (θα πεσει χέρι, πείραγμα κλπ) αρα δεν θα ρισκάρει να έχει ένα μοτερ που με λίγη ροπή και δύναμη παραπάνω σπάει.....Η σειρά Tsi-Tfsi είναι πολυ ανώτερη απο τον 20VT.....θυμάστε πόσα άλογα έφτανε αυτό το μοτερ?

Το είδα με τα ματια μου στο VAG_Com να πέφτει σταδιακά η πίεση στην αντλία υψηλής και λίγο πριν τα 60-70 bar (δεν θυμάμαι) έμπαινε σε safe-mode.

Αυτο πως το εξηγείτε?

Θα ήθελα την άποψη σας.

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Eχωντας μηνες να μπω (λογο δουλειας)κ στα 2 φορουμ μπαινω κ βλεπω αυτο το 'χαμο' κ με τη σειρα μου κ εγω θετω τις ερωτησεις μου κ καποιες επισημανσεις...

Α)Επειδη γνωριζω τον ιδιοκτητη καλα, του εκανε πολυ επιθετικη χρηση κ δεν οδηγουσε νορμαλ!Ρε Ηλια γιατι δεν απαντας σε κανενα τηλ???

Β)ερωτησεις προς τον vag lover αντιπροσωπο της revo...

1)Το αμαξι πηγε στη Μανδρα στην κοσμοκαρ ή σε καποια αντιπροσωπεια?

2)Πως οι τεχνικοι καταλαβαν οτι ειχε δουλεψει το μοτερ σε ασχημες συνθηκες πριν το προγραμμα της revo κ οχι μετα?

3)Την ενδειξη απο το πυρομετρο την πηρατε απο το dashhawk ή απο το αναλογικο που δεν ειναι σωστα συνδεδεμενο?

4)Πως ο ιδιοκτητης σας διαβεβαιωσε για τη ποιοτητα της βενζινης που βαζει,αφου ζει στη Μηλο κ συνεχεια κανει παραπονα για την ποιοτητα της βενζινης που βαζει?!!!

5)Ποσα προγραμματα εχει η revo(stage1-2-3-4)?To προηγουμενο προγραμμα του ηταν 230 καπου κ το εφερε σε σας για να το δυναμωσετε (δεν τον ενοιαζε αν λειτουργουσε σωστα αλλα το ποσα αλογα θα βγαζει!)κ εμεινε ευχαριστημενος αρα το δικο σας ειναι παραπανω,240?

6)Πως βαλατε ενα προγραμμα stageΧΧΧ με 240HP σενα αμαξι με μαμα φιλτρο κ μιση εξατμιση? ή η εξατμιση κ φιλτρο-εισαγωγη δεν χρειαζονται και ειναι περιτα εξοδα (δεν ρωταω με ειρωνικη διαθεση κάθε αλλο... ρωταω για να μας ενημερωσετε επισημα)

7)Aναλαβατε τη ευθυνη κ αφησατε το προγραμμα σενα αμαξι που δεν λειτουργει σωστα με κινδυνο να σπασει?

Γ)Το αμαξι των e-tuners που εχει 'επιθετικο' προγραμμα κ παρα πολλα χλμ (120.000) κ θα επρεπε να σπασει πρωτο ειναι του Doctor αλλα ακομα ζει κ βασιλευει απο την αλλη κ η revo εχει αφιερωσει πολλους μηνες στο συγκεκριμενο προγραμμα κ δεν θα εκανε προχειροδουειες αφου συνεργαζεται κ με αντιπροσωπειες!!!

Δ)Μια συσταση για τους προγραμματιστες... μην αναλωνεστε μιλωντας-κατηγορωντας τους αλλους πειτε μας για εσας... κ για την περιπτωση του Ηλια που μαλλον το πιθανοτερο να εχουν ευθυνες ολοι, αλλα ΚΥΡΙΩΣ για την ΠΟΙΟΤΗΤΑ των προιοντων σας κ τι κάνατε μετα την περιπτωση αυτη για να μην επαναληφθουν παρομοια γεγονότα!!! Όλοι ειμαστε θορυβιμενοι κ ανησυχουμε για τα αμαξια μας πειτε μας τι θα γινει στο μέλλον..... θα εχουμε κ αλλα μπαμ-μπουμ???

Link to comment
Share on other sites

Eχωντας μηνες να μπω (λογο δουλειας)κ στα 2 φορουμ μπαινω κ βλεπω αυτο το 'χαμο' κ με τη σειρα μου κ εγω θετω τις ερωτησεις μου κ καποιες επισημανσεις...

Α)Επειδη γνωριζω τον ιδιοκτητη καλα, του εκανε πολυ επιθετικη χρηση κ δεν οδηγουσε νορμαλ!Ρε Ηλια γιατι δεν απαντας σε κανενα τηλ???

Β)ερωτησεις προς τον vag lover αντιπροσωπο της revo...

1)Το αμαξι πηγε στη Μανδρα στην κοσμοκαρ ή σε καποια αντιπροσωπεια?

2)Πως οι τεχνικοι καταλαβαν οτι ειχε δουλεψει το μοτερ σε ασχημες συνθηκες πριν το προγραμμα της revo κ οχι μετα?

3)Την ενδειξη απο το πυρομετρο την πηρατε απο το dashhawk ή απο το αναλογικο που δεν ειναι σωστα συνδεδεμενο?

4)Πως ο ιδιοκτητης σας διαβεβαιωσε για τη ποιοτητα της βενζινης που βαζει,αφου ζει στη Μηλο κ συνεχεια κανει παραπονα για την ποιοτητα της βενζινης που βαζει?!!!

5)Ποσα προγραμματα εχει η revo(stage1-2-3-4)?To προηγουμενο προγραμμα του ηταν 230 καπου κ το εφερε σε σας για να το δυναμωσετε (δεν τον ενοιαζε αν λειτουργουσε σωστα αλλα το ποσα αλογα θα βγαζει!)κ εμεινε ευχαριστημενος αρα το δικο σας ειναι παραπανω,240?

6)Πως βαλατε ενα προγραμμα stageΧΧΧ με 240HP σενα αμαξι με μαμα φιλτρο κ μιση εξατμιση? ή η εξατμιση κ φιλτρο-εισαγωγη δεν χρειαζονται και ειναι περιτα εξοδα (δεν ρωταω με ειρωνικη διαθεση κάθε αλλο... ρωταω για να μας ενημερωσετε επισημα)

7)Aναλαβατε τη ευθυνη κ αφησατε το προγραμμα σενα αμαξι που δεν λειτουργει σωστα με κινδυνο να σπασει?

Γ)Το αμαξι των e-tuners που εχει 'επιθετικο' προγραμμα κ παρα πολλα χλμ (120.000) κ θα επρεπε να σπασει πρωτο ειναι του Doctor αλλα ακομα ζει κ βασιλευει απο την αλλη κ η revo εχει αφιερωσει πολλους μηνες στο συγκεκριμενο προγραμμα κ δεν θα εκανε προχειροδουειες αφου συνεργαζεται κ με αντιπροσωπειες!!!

Δ)Μια συσταση για τους προγραμματιστες... μην αναλωνεστε μιλωντας-κατηγορωντας τους αλλους πειτε μας για εσας... κ για την περιπτωση του Ηλια που μαλλον το πιθανοτερο να εχουν ευθυνες ολοι, αλλα ΚΥΡΙΩΣ για την ΠΟΙΟΤΗΤΑ των προιοντων σας κ τι κάνατε μετα την περιπτωση αυτη για να μην επαναληφθουν παρομοια γεγονότα!!! Όλοι ειμαστε θορυβιμενοι κ ανησυχουμε για τα αμαξια μας πειτε μας τι θα γινει στο μέλλον..... θα εχουμε κ αλλα μπαμ-μπουμ???

Πέστα ρε παλικάρι μου, γιατι θα μας τρελάνουν.....χαχαχ ;);):lol:

:lol: +1 σε όλα και ειδικά στο αμάξι του Μιχάλη που εκτός από πειραματόζωο που είχε γίνει το 07 είχε φάει ταξίδια σε Θεσσαλονίκη άπειρες φορές και τουλάχιστον 10 φορές να γράφει γυρολόγια στις σέρρες. Εκτός αυτού είχε και κοντροχιλίομετρα πάνω του...Οπότε ότι και να λέμε είναι λίγο όταν υπάρχει TSI με τόσα χλμ (γύρω στις 105χιλιάδες) και τελείως τσίτα πρόγραμα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. από τότε που ο γιατρός άλλαξε αμάξι, το GT κυκλοφορεί με το ίδιο ακριβώς πρόγραμα μέχρι και σήμερα; Τα μισά γυρολόγια τα είχε κάνει μαμά το αμάξι και τα άλλα μισά προγραμματισμένο. Και ο Μιχάλης ήξερε και το φύλαγε το αυτοκίνητο του χωρίς να το παραζορίζει και είχε και τα ρημαδοόργανα και έβλεπε τι γινόταν ανα πάσα στιγμή. Και το σημαντικότερο, ήταν ο πρώτος που αποτέλεσε παράδειγμα και κράχτης και αυτό σημαίνει πολλά!

Καλό το παράδειγμα, αλλά όχι τόσο επιτυχημένο. Υπάρχουν ένα σωρό άλλα παραδείγματα που δεν δούλεψαν ποτέ, δεν έχουν δουλέψει ακόμα σωστά και άλλα που έχουν κοψίματα. Αυτά πιστεύω να είναι πιο σημαντικά από το ότι επειδή δούλεψε ένα, μπορούν να δουλέψουν όλα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. από τότε που ο γιατρός άλλαξε αμάξι, το GT κυκλοφορεί με το ίδιο ακριβώς πρόγραμα μέχρι και σήμερα; Τα μισά γυρολόγια τα είχε κάνει μαμά το αμάξι και τα άλλα μισά προγραμματισμένο. Και ο Μιχάλης ήξερε και το φύλαγε το αυτοκίνητο του χωρίς να το παραζορίζει και είχε και τα ρημαδοόργανα και έβλεπε τι γινόταν ανα πάσα στιγμή. Και το σημαντικότερο, ήταν ο πρώτος που αποτέλεσε παράδειγμα και κράχτης και αυτό σημαίνει πολλά!

Καλό το παράδειγμα, αλλά όχι τόσο επιτυχημένο. Υπάρχουν ένα σωρό άλλα παραδείγματα που δεν δούλεψαν ποτέ, δεν έχουν δουλέψει ακόμα σωστά και άλλα που έχουν κοψίματα. Αυτά πιστεύω να είναι πιο σημαντικά από το ότι επειδή δούλεψε ένα, μπορούν να δουλέψουν όλα!

Δεν εχω δει ακόμα ποστ που να λέει καποιος οτι έχει προβλημα με το ταδε προγραμμα και να αραδιαζει ένα σωρό κατηγοριες προς αυτους που του το πουλήσανε?

Πως βγάζεις αυτό το συμπέρασμα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. από τότε που ο γιατρός άλλαξε αμάξι, το GT κυκλοφορεί με το ίδιο ακριβώς πρόγραμα μέχρι και σήμερα; Τα μισά γυρολόγια τα είχε κάνει μαμά το αμάξι και τα άλλα μισά προγραμματισμένο. Και ο Μιχάλης ήξερε και το φύλαγε το αυτοκίνητο του χωρίς να το παραζορίζει και είχε και τα ρημαδοόργανα και έβλεπε τι γινόταν ανα πάσα στιγμή. Και το σημαντικότερο, ήταν ο πρώτος που αποτέλεσε παράδειγμα και κράχτης και αυτό σημαίνει πολλά!

Καλό το παράδειγμα, αλλά όχι τόσο επιτυχημένο. Υπάρχουν ένα σωρό άλλα παραδείγματα που δεν δούλεψαν ποτέ, δεν έχουν δουλέψει ακόμα σωστά και άλλα που έχουν κοψίματα. Αυτά πιστεύω να είναι πιο σημαντικά από το ότι επειδή δούλεψε ένα, μπορούν να δουλέψουν όλα!

Τι μας λες μωρε Παναγιωτη τωρα τι?

Ξερεις πολυ καλα οι πιο πολλοι που εχουν βασανιστει με τα προγραμματα τελικα εκει πηγαινουν...και προσεχε μην ερθει και η δικια σου σειρα και πας ΚΑΙ ΕΣΥ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει ακόμα ποστ που να λέει καποιος οτι έχει προβλημα με το ταδε προγραμμα και να αραδιαζει ένα σωρό κατηγοριες προς αυτους που του το πουλήσανε?

Πως βγάζεις αυτό το συμπέρασμα?

Το γεγονός ότι κάποιοι που αντιμετωπίζουν πρόβλημα δεν βγαίνουν να το πουν είναι διαφορετικό θέμα με το γεγονός ότι όντως αντιμετωπίζουν προβλήματα. Όλα μαθαίνονται στην "πιάτσα" και όποιος πιστεύει το αντίθετο είναι μακριά νυχτωμένος. Το γιατί δεν τα λένε οι υπόλοιποι που ξέρουν, οφείλετε στο γεγονός ότι θα χαρακτηριστούν κακοί, συμφεροντολόγοι και το πιο σημαντικό γιατί τπτ δεν θα αλλάξει.

Τι μας λες μωρε Παναγιωτη τωρα τι?

Ξερεις πολυ καλα οι πιο πολλοι που εχουν βασανιστει με τα προγραμματα τελικα εκει πηγαινουν...και προσεχε μην ερθει και η δικια σου σειρα και πας ΚΑΙ ΕΣΥ....

Μόνο αν με ξαναβαφτίσουν σε Παναγιώτη θα πάω να βάλω πρόγραμμα στους e-tuners. Και όχι γιατί δεν τους εμπιστεύομαι, αλλά γιατί δεν συμφωνώ με άλλα πράγματα. Και γουστάρω να κάνω την διαφορά!

Και ποιοι έχουν βασανιστεί με τα προγράμματα; Επειδή στην αρχή βρέθηκε ένας βοσκός και μάζεψε όλα τα πρόβατα στην στάνη του, τότε που δεν ξέραμε τι είναι το cf και πως αλλάζει, τότε που δεν ξέραμε τι κάνει η αντλία και γιατί έχουμε κοψίματα... Με την σημερινή γνώση που έχουμε, πιστεύεις ότι θα ήταν τόσοι πολλοί οι δυσαρεστημένοι;

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι κάποιοι που αντιμετωπίζουν πρόβλημα δεν βγαίνουν να το πουν είναι διαφορετικό θέμα με το γεγονός ότι όντως αντιμετωπίζουν προβλήματα. Όλα μαθαίνονται στην "πιάτσα" και όποιος πιστεύει το αντίθετο είναι μακριά νυχτωμένος. Το γιατί δεν τα λένε οι υπόλοιποι που ξέρουν, οφείλετε στο γεγονός ότι θα χαρακτηριστούν κακοί, συμφεροντολόγοι και το πιο σημαντικό γιατί τπτ δεν θα αλλάξει.

Ναι έχεις δίκιο....υπάρχει το καρτελ και φοβούνται να μιλήσουν.....κάτσε όπου νάνε θα έρθει και η Κοζα Νοστρα να βάλει και αυτή πρόγραμμα! :lol:

Εντάξει καταλαβαίνω, λογο της παλιας σου ιστορίας με τους E-tuners, να βαλεις με κάθε τρόπο και με κάθε ευκαιρια...χωρις αποδείξεις και ουσία τελικά.....σαν τα κανάλια.....μήπως δουλεύεις στο STAR? B)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο....υπάρχει το καρτελ και φοβούνται να μιλήσουν.....κάτσε όπου νάνε θα έρθει και η Κοζα Νοστρα να βάλει και αυτή πρόγραμμα! :lol:

Εντάξει καταλαβαίνω, λογο της παλιας σου ιστορίας με τους E-tuners, να βαλεις με κάθε τρόπο και με κάθε ευκαιρια...χωρις αποδείξεις και ουσία τελικά.....σαν τα κανάλια.....μήπως δουλεύεις στο STAR? B)

Μου αρέσει που το αντιμετωπίζεις με χιούμορ! Το ευτυχές γεγονός για μένα είναι ότι και στο σταρ να δούλευα, τουλάχιστον δεν θα με δούλευαν...

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που το αντιμετωπίζεις με χιούμορ! Το ευτυχές γεγονός για μένα είναι ότι και στο σταρ να δούλευα, τουλάχιστον δεν θα με δούλευαν...

Geo +1000

Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως φταιει η φιλοσοφια του ελληνα και εν τελη αυτη ειναι που ταιζει τον μπαρμπα μητσο και τον τον μπαρμπα μακη, που μαθανε δυο πραγματα και τωρα κανουν κοπτοραπτικη στον εγκεφαλο του αυτοκινητου σου. Δεν στοχευουμε στην αξιοπιστία αλλα στο καλυτερο νουμερο, τετοια νουμερα ειμαστε γενικος. Το αργο ειναι και ελλατωματικο παει και τελειώσε και αν δεν μπορεις να μου το κανεις 240 αλογα θα παω στον διπλα που μπορει. Προτιμάς να εχεις ενα αμαξι που να βγαζει 220+ αλογα και παραλληλα να σου βγάζει και την πίστη 350 απο τις 365 μερες του χρονου παρα ενα που να ειναι 190 αλογα και να δουλευει σωστα ολη την ωρα. Δεν θελουμε κατι πιο γρηγορο, θέλουμε ΤΟ πιο γρηγορο! Στο τελος πεφτεις επανω στον Μητσο και στον Μακη που σου ταζουν αμαξι αεροπλανο (ταζοντας δεν φτωχεινε κανενας), μπαινεις μες στην τρελή χαρα και ενα χρονο μετα βριζεις φωναζεις και κατηγορεις που δεν δουλευει σωστα και εσπασε.

ΥΓ: Ο προγραμματιστης αεροπλανο θα του ζητησεις, πυραυλο θα σου ταξει για να εισαι εσυ χαρουμενος, αντι να σου πει δεν γινεται. Προτιμα να βγαλει την φημη του στο σφυρι παρα να χασει εναν μ@κ@κ@ πελάτη.

ΥΓ1: Καθε προβλημα λυνεται ριχνοντας περισσότερα λεφτα, αντι να επιστρέψεις το "προιόν" και να παρεις τα χρηματα σου πισω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα πραγματα ειναι πιο απλα κ δεν χρειαζεται να μαλωεται...

Για παραδειγμα οι e-tuners σου λενε α)θες ενα προγραμμα που να ειναι τερμα ασφαλες οκ θα εισαι κατω απο 200

β)θες 210++ θα εχεις κοψιμο στην 6η αν την ανοιξεις απο χαμηλα,δεν στο κανουμε πιο στεγνο ψηλά γιατι το φοβομαστε

γ)θες 240 καντο σαν του Αποστολη (με τρομπα κτλ) τωρα αν θες ροπη 'τραπεζι' κ 240 αλογα παντου όπως ζήταγε ο Ηλιας λογικο ειναι να πέσει πειραματισμος!!!

Ποιος ειναι ο μπαρμπαμητσος κ ο μπαρματακης...μιληστε καθαρα αν θελετε να πειτε κατι αρνητικο για κάποιον...

(για αυτο ειναι το φορουμ για να ενημερωνόαστε κ για τα θετικα κ για τα αρνητικά!)

*και θα παρακαλόύσα τον ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ της revo (vag lover) να απαντησει στο προηγούμενο ποστ μου...γιατι τα ερωτήματα που θέτω δεν είναι μόνο δικα μου αλλα κ άλλων μελών κ παραμένουν αναπάντητα!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να δωθει και η επισημη απαντηση απο τον εκπροσωπο της revo . Just for the record το αμαξι του Ηλια την πρωτη φορα (που ετσι και γνωριστηκαμε ) επι e-tuners εποχης που ηταν 220 στο μαχα με φουλ περιφερειακα ανοιξαμε αρκετες φορες με καλυτερο αποτελεσμα για αυτον τα 2 αμαξια , απο εκεινο το σημειο και μετα τρελαθηκε και ειπε να αλλαξει προγραμμα .

Link to comment
Share on other sites

Geo +1000

Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως φταιει η φιλοσοφια του ελληνα και εν τελη αυτη ειναι που ταιζει τον μπαρμπα μητσο και τον τον μπαρμπα μακη, που μαθανε δυο πραγματα και τωρα κανουν κοπτοραπτικη στον εγκεφαλο του αυτοκινητου σου. Δεν στοχευουμε στην αξιοπιστία αλλα στο καλυτερο νουμερο, τετοια νουμερα ειμαστε γενικος. Το αργο ειναι και ελλατωματικο παει και τελειώσε και αν δεν μπορεις να μου το κανεις 240 αλογα θα παω στον διπλα που μπορει. Προτιμάς να εχεις ενα αμαξι που να βγαζει 220+ αλογα και παραλληλα να σου βγάζει και την πίστη 350 απο τις 365 μερες του χρονου παρα ενα που να ειναι 190 αλογα και να δουλευει σωστα ολη την ωρα. Δεν θελουμε κατι πιο γρηγορο, θέλουμε ΤΟ πιο γρηγορο! Στο τελος πεφτεις επανω στον Μητσο και στον Μακη που σου ταζουν αμαξι αεροπλανο (ταζοντας δεν φτωχεινε κανενας), μπαινεις μες στην τρελή χαρα και ενα χρονο μετα βριζεις φωναζεις και κατηγορεις που δεν δουλευει σωστα και εσπασε.

ΥΓ: Ο προγραμματιστης αεροπλανο θα του ζητησεις, πυραυλο θα σου ταξει για να εισαι εσυ χαρουμενος, αντι να σου πει δεν γινεται. Προτιμα να βγαλει την φημη του στο σφυρι παρα να χασει εναν μ@κ@κ@ πελάτη.

ΥΓ1: Καθε προβλημα λυνεται ριχνοντας περισσότερα λεφτα, αντι να επιστρέψεις το "προιόν" και να παρεις τα χρηματα σου πισω.

Στο τελευταίο φταίμε εμείς που πιστεύουμε όλα όσα ακούμε. Ναι, να εμπιστευτώ τον προγραμματιστή, αλλά να έχω και τα μάτια μου και τα αυτιά μου ανοιχτά. Σίγουρα σε αυτό το συμβάν με τον Εμίλιο, το μεγαλύτερο μέρος ευθύνης το φέρνει ο ίδιος. Σίγουρα όμως δεν το φέρνει ολόκληρο!

Link to comment
Share on other sites

*και θα παρακαλόύσα τον ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ της revo (vag lover) να απαντησει στο προηγούμενο ποστ μου...γιατι τα ερωτήματα που θέτω δεν είναι μόνο δικα μου αλλα κ άλλων μελών κ παραμένουν αναπάντητα!!!!

Aν διαβασεις το προηγουμενο post (3760), νομιζω οτι θα σε καλυψη... ο ανθρωπος ηταν σαφης ...

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

Aν διαβασεις το προηγουμενο post (3760), νομιζω οτι θα σε καλυψη... ο ανθρωπος ηταν σαφης ...

Τις εχω διαβάσει όλες τις σελιδες και όλα τα ποστ κ τα ερωτήματα που έθεσα μαζεμένα δεν μου απαντήθηκαν!!! για αυτο επιμενω...

και επειδη ξέρω καλα τον Ηλια κ το πως σκέφτεται για αυτο μου έκαναν εντυπωση κάποια πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

VAG-Lover θα μου απαντήσεις ποτέ στα post μου ;;; Αποφεύγεις ή είναι ηδέα μου ;

Πόσα προγράμματα REVO υπάρχουν τελικά 1 2 3 ;;;; Βγάζουν όλα την ίδια ιπποδύναμη ;

Πώς ο ένας λέει για 230 και 240 άλογα όταν εσύ έλεγες κάποτε για 215 max γιατί απο κει και πάνω μπαμ μπούμ !!!!

Γιατι ακριβως να αποφευγω ενα ερωτημα και γιατι θα πρεπει να το απαντησω μεσα απο ενα φορουμ;

Αυτα που ρωτας τα αναφερουμε στην ιστοσελιδα μας (www.cargate.gr), τα αναφερει η revo στην ιστοσελιδα της (www.revotechnik.com), τα εχω απαντησει πολλες φορες μεσα και απο το συγκεκριμενο φορουμ και εχουμε τηλεφωνα και διευθυνσεις οπου μπορουμε να τα πουμε κι επι προσωπικου.

Για ακομη μια φορα λοιπον: (μια και ενδιαφερεσαι τοσο πολυ)

Το προγραμμα της revo για τον 1,4TSi περιλαμβανει 2 σταδια (stage1 & stage2), οπου και τα 2 ειναι παραμετροποιησιμα αναλογα τα περιφερειακα του καθε αυτοκινητου, τη βενζινη που χρησιμοποιει και τις κλιματολογικες συνθηκες.

Η ελαχιστη ιπποδυναμη με 95αρα βενζινη ειναι 200ps για το stage1 και 210 για το stage2, το οποιο θελει πληρες σετ ελευθερης εξατμισης (κατα προτιμηση MILLTEK) και φιλτρο.

Το τι λεει ο καθε ενας για 230 και 240, με αγγιζει οσο και το οτι με AFR XXX 'θα σπασουνε ολα' ή 'σπασανε ολα' που γραφονται ανα καιρους απο διαφορους ανταγωνιστες.

Κύριε Κώστα, σέβομαι την αποψη σας αλλά προσπαθώ να δεχτώ πραγματα βάση λογικής. Οτι έχουμε ένα μοτερ φτιαγμένο με πολυ καλά υλικά δεν το λέω έγω αλλά η VW (σφυρήλατα πιστόνια-μπιέλλες malhe, κορμός απο ενισχυμένο μαντέμι για peak πίεση 120 Bar, τουρμπίνα απο ειδικό κράμα κλπκλπ)

Δεν είναι GTi αλλά ειναι και GT! Ο κινητήρας λογικά ακολουθεί την λογική της VW (θα πεσει χέρι, πείραγμα κλπ) αρα δεν θα ρισκάρει να έχει ένα μοτερ που με λίγη ροπή και δύναμη παραπάνω σπάει.....Η σειρά Tsi-Tfsi είναι πολυ ανώτερη απο τον 20VT.....θυμάστε πόσα άλογα έφτανε αυτό το μοτερ?

Το είδα με τα ματια μου στο VAG_Com να πέφτει σταδιακά η πίεση στην αντλία υψηλής και λίγο πριν τα 60-70 bar (δεν θυμάμαι) έμπαινε σε safe-mode.

Αυτο πως το εξηγείτε?

Θα ήθελα την άποψη σας.

Φιλε 'JOVANNI', δεν εκανα συγκριση GTi με TSi σε θεμα αξιοπιστειας, αλλα στον τροπο λειτουργιας.

Το GTi (τουρμπο) στις μεσαιες στροφες εχει μεγαλες απαιτησεις σε καυσιμο (αφου και η μεγιστη ροπη του αποδιδεται σχετικα χαμηλα), ενω αντιθετα στο TSi η ροπη του κορυφωνεται σχετικα ψηλα.Αρα στα μεσαια ζηταει λιγοτερο καυσιμο, αρα εχει μικροτερες πιθανοτητες να κανει safe.

Οσο γι αυτο που ρωτας για το δικο σου, δυστυχως δε γινεται διαγνωση μεσο web.

Εαν σε βοηθαει, σε αυτοκινητο που 'τρεχει' κωδικα revo, εαν ειχα αντιστοιχο συμπτωμα, θα προεβαινα σε αντικατασταση υψηλης ή χαμηλης τρομπας καυσιμου.

Οχι με πιο ενισχυμενη (δεν υπαρχει αλλωστε), αλλα με καινουργια εργοστασιακη. (αν και μου εχει τυχει μονο μια φορα)

Μονο αν δεν ζητας απο την ECU να κραταει σταθερη την αναλογια καυσιμου-αερα (το AFR δηλαδη) σε σημειο κάτω από 12.

Αν ειναι κοντα στο 12.5-13.5 τοτε δεν έχεις safe-mode, η αντλία επαρκεί, αλλά η το θερμικό φορτίο είναι τεράστιο, έχεις προαναφλέξεις, καταπονηση μπουζι, πιστονια και τουρμπίνα......μπλα,μπλα,μπλα.....

Ολα αυτα στην θεωρία, αλλά καλό είναι να μην πιέζουμε τα πραγματα ωστε να γίνουν και πραγματικότητα.

Φιλε 'JOVANNI', μη με παρεξηγησεις, αλλα εαν εκανες μια βελτιωση στο αυτοκινητο σου και απο εκει και μετα χρειαστηκε να μαθεις τετοια πραγματα, μαλλον κατι δεν εχεις καταλαβει στον ορο 'βελτιωση'.

Eχωντας μηνες να μπω (λογο δουλειας)κ στα 2 φορουμ μπαινω κ βλεπω αυτο το 'χαμο' κ με τη σειρα μου κ εγω θετω τις ερωτησεις μου κ καποιες επισημανσεις...

Α)Επειδη γνωριζω τον ιδιοκτητη καλα, του εκανε πολυ επιθετικη χρηση κ δεν οδηγουσε νορμαλ!Ρε Ηλια γιατι δεν απαντας σε κανενα τηλ???

Β)ερωτησεις προς τον vag lover αντιπροσωπο της revo...

1)Το αμαξι πηγε στη Μανδρα στην κοσμοκαρ ή σε καποια αντιπροσωπεια?

2)Πως οι τεχνικοι καταλαβαν οτι ειχε δουλεψει το μοτερ σε ασχημες συνθηκες πριν το προγραμμα της revo κ οχι μετα?

3)Την ενδειξη απο το πυρομετρο την πηρατε απο το dashhawk ή απο το αναλογικο που δεν ειναι σωστα συνδεδεμενο?

4)Πως ο ιδιοκτητης σας διαβεβαιωσε για τη ποιοτητα της βενζινης που βαζει,αφου ζει στη Μηλο κ συνεχεια κανει παραπονα για την ποιοτητα της βενζινης που βαζει?!!!

5)Ποσα προγραμματα εχει η revo(stage1-2-3-4)?To προηγουμενο προγραμμα του ηταν 230 καπου κ το εφερε σε σας για να το δυναμωσετε (δεν τον ενοιαζε αν λειτουργουσε σωστα αλλα το ποσα αλογα θα βγαζει!)κ εμεινε ευχαριστημενος αρα το δικο σας ειναι παραπανω,240?

6)Πως βαλατε ενα προγραμμα stageΧΧΧ με 240HP σενα αμαξι με μαμα φιλτρο κ μιση εξατμιση? ή η εξατμιση κ φιλτρο-εισαγωγη δεν χρειαζονται και ειναι περιτα εξοδα (δεν ρωταω με ειρωνικη διαθεση κάθε αλλο... ρωταω για να μας ενημερωσετε επισημα)

7)Aναλαβατε τη ευθυνη κ αφησατε το προγραμμα σενα αμαξι που δεν λειτουργει σωστα με κινδυνο να σπασει?

Γ)Το αμαξι των e-tuners που εχει 'επιθετικο' προγραμμα κ παρα πολλα χλμ (120.000) κ θα επρεπε να σπασει πρωτο ειναι του Doctor αλλα ακομα ζει κ βασιλευει απο την αλλη κ η revo εχει αφιερωσει πολλους μηνες στο συγκεκριμενο προγραμμα κ δεν θα εκανε προχειροδουειες αφου συνεργαζεται κ με αντιπροσωπειες!!!

Δ)Μια συσταση για τους προγραμματιστες... μην αναλωνεστε μιλωντας-κατηγορωντας τους αλλους πειτε μας για εσας... κ για την περιπτωση του Ηλια που μαλλον το πιθανοτερο να εχουν ευθυνες ολοι, αλλα ΚΥΡΙΩΣ για την ΠΟΙΟΤΗΤΑ των προιοντων σας κ τι κάνατε μετα την περιπτωση αυτη για να μην επαναληφθουν παρομοια γεγονότα!!! Όλοι ειμαστε θορυβιμενοι κ ανησυχουμε για τα αμαξια μας πειτε μας τι θα γινει στο μέλλον..... θα εχουμε κ αλλα μπαμ-μπουμ???

1) Αν δεν κανω λαθος, αρχικα πηγε στην Kosmocar, αλλα δεν γνωριζω με βεβαιοτητα που εγινε η τελικη επισκευη.

2) Το αυτοκινητο με το που περαστηκε ο κωδικας της revo αμεσως αρχισε να συμπεριφερεται οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ. (προβλημα μετα τις 6.500rpm) Ο ιδιοκτητης αρχισε αμεσως το ψαξιμο και μετα απο μερικες ημερες βγηκε το πορισμα που ανεφερα.

3) Απο το πυρομετρο που ειχε ηδη το αυτοκινητο. Συμφωνα παντα με τον ιδιοκτητη, το αυτοκινητο δουλευε 150-200 βαθμους λιγοτερους με το revo.

4) Ετσι μας ανεφερε, ετσι αναφερω. Την ημερα της δοκιμης (και οποιων δοκιμων εγιναν), το αυτοκινητο γενικα ειχε καλη βενζινη.

5)-6) Δεν μπηκε κανενα stageXXX προγραμμα. Τοποθετηθηκε stage1, το οποιο παραμετροποιηθηκε συμφωνα με τις απαιτησεις του κατοχου και τα περιφεριακα που ειχε το αυτοκινητο. Δυστυχως δεν εγινε δυναμομετρηση πριν και μετα, οποτε δεν γνωριζω ουτε ποσα αλογα ηταν, ουτε ποσα αλογα ειναι. (ο ιδιοκτητητης ανεφερε πως με το revo ηταν πιο ομαλο)

7) Προτειναμε απο την 1η στιγμη να αφαιρεθει το προγραμμα και να γυρισει το αυτοκινητο στην εργοστασιακη του μορφη, για να γινουν ολες εκεινες οι απαραιτητες ενεργειες ωστε να δουλεψει σωστα, αλλα ο ιδιοκτητης δεν το δεχτηκε, καθως πιστευε πως το προβλημα ηταν πολλαπλασιαστης ή μπουζι. (αυτο πιστευαμε κι εμεις)

Δ) Αν αναφερεσαι σε προγραμματιστες, μαλλον αναφερεσαι στον κ. 'turborabbit', καθως εγω δεν ειμαι προγραμματιστης. (προσωπικα δεν βλεπω να ανεφερε κατι μεμπτο προς καποιο 'συναδελφο' του, αλλα σε καθε περιπτωση θα πρεπει να απευθυνθεις στον ιδιο για πιο σιγουρα)

Οσο για τα θεματα αξιοπιστειας στον 1,4TSi, θα ελεγα πως εαν εχει σωστα και μελετημενα πραγματα καποιος στο αυτοκινητο του, δεν εχει να φοβαται απολυτως τιποτα. Γενικα παντως εχω συναντησει ελαχιστες περιπτωσεις αστοχιας.

(Υ.Γ.: Συγνωμη για το μεγαλο ποστ, αλλα τα ερωτηματα ηταν πολλα)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα πραγματα ειναι πιο απλα κ δεν χρειαζεται να μαλωεται...

Για παραδειγμα οι e-tuners σου λενε α)θες ενα προγραμμα που να ειναι τερμα ασφαλες οκ θα εισαι κατω απο 200

β)θες 210++ θα εχεις κοψιμο στην 6η αν την ανοιξεις απο χαμηλα,δεν στο κανουμε πιο στεγνο ψηλά γιατι το φοβομαστε

γ)θες 240 καντο σαν του Αποστολη (με τρομπα κτλ) τωρα αν θες ροπη 'τραπεζι' κ 240 αλογα παντου όπως ζήταγε ο Ηλιας λογικο ειναι να πέσει πειραματισμος!!!

Ποιος ειναι ο μπαρμπαμητσος κ ο μπαρματακης...μιληστε καθαρα αν θελετε να πειτε κατι αρνητικο για κάποιον...

(για αυτο ειναι το φορουμ για να ενημερωνόαστε κ για τα θετικα κ για τα αρνητικά!)

*και θα παρακαλόύσα τον ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ της revo (vag lover) να απαντησει στο προηγούμενο ποστ μου...γιατι τα ερωτήματα που θέτω δεν είναι μόνο δικα μου αλλα κ άλλων μελών κ παραμένουν αναπάντητα!!!!

Φανη,

δεν ειναι ακριβως ετσι.

Αν διαβαζες την δικη μου περιπτωση θα καταλαβαινες οτι εγω απο την στιγμη που στα 200 ειχα κοψιματα

ζητησα απο τα παιδια να το κατεβασουν λιγο (γιατι συμφωνα με τα λεγομενα τους ηταν προβλημα με την

παροχη της αντλιας που απο χαμηλα και με μεγαλη σχεση δεν επαρκουσε, οποτε λογικα σκεφτομενος ειχα πει να κοψουμε κατι για να επαρκει) αλλα η απαντηση ηταν οτι και ετσι μπορει να ειχα κοψιματα, οποτε φυσιολογικα δεν ισχυει το κατεβαζω αρα λυνω το προβλημα, και λυση τελικα δεν υπηρχε.

Η θα επρεπε να συμβιωσω με τα κοψιματα (κατι το οποιο θεωρω επικινδυνο) η θα επρεπε να το βγαλω και φυσικα εκανα το δευτερο.

Αν δεις θα καταλαβεις οτι κοψιματα εχουν και αλλοι με προγραμμα απο τα παιδια (και ο Jovanni) απλα ειναι επιλογη τους, εφοσον δεν υπαρχει, προς το παρον τουλαχιστον, λυση να μεινουν ετσι.

Χτες περασα προγραμμα απο αλλη εταιρεια του χωρου κατοπιν ευγενικης προσφορας και περιμενω να δω αποτελεσματα. Μεχρι τωρα παντως και απο δοκιμες που εκανα, απο χαμηλα κυριως με μεγαλη σχεση, δεν εχω δει καθολου κοψιματα και το αυτοκινητο δουλευει ρολοι.

Μενει να διαπιστωθει και εν καιρω οποτε θα πω και λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολη,

ουτε κατα φαντασια.Μηπως περιμενει καποιος??

Εχουμε και πιο σημαντικα πραγματα να ασχοληθουμε και πιστευω οτι με το συγκεκριμενο εχω (και κακως για μενα)υπερασχοληθει και χωρις να εχω καποιο οφελος.

Οτι ειχα να πω το ειπα και μονο αν καποιος αμφισβητησει το αληθες των γεγονοτων μου, οχι της γνωμης μου γιατι αυτη ειναι υποκειμενικη και οταν εκφερεται πρεπει να περιμενεις και τον αντιλογο, θα ασχοληθω με απαντηση.

Διαφορετικα δεν εχω να πω ουτε περιμενω τιποτα περισσοτερο.

Δυστυχως , Παντελη , δεν μπορω να ειμαι στο λαπτοπ για να απαντω αμεσα και δεν μπορω να κανω τιποτα περισσοτερο απο αυτα που σου εξηγησα και μαλλον δεν θελησες να τα καταλαβεις , οντας ο μονος απο 200 TSI που εχω ασχοληθει και επελεξες να παραμεινεις νορμαλ! Η επιλογη ηταν δικια σου και οχι δικια μου , και δεν με χαροποιησε και ιδιαιτερα...

Δυστυχως , θελεις να δουλευεις 11:1 , μιας και σου εξηγησα αναλυτικοτατα τι συμβαινει με τα AFR , θελεις να μην εχεις safe mode με 6η και 99% Ν75 , που ειναι τεχνικα αδυνατο χωρις αντλια , θελεις 200+ΗΡ με "σκετο" software , και να το "τσεκαρεις" σε δυναμομετρο που δεν μπορει να μετρηθει σωστα το αυτοκινητο σου με DSG οπως επισης αναλυτικοτατα σου εξηγησα . Δεν μπορεις να καταλαβεις οτι αυτο ειναι μηχανικα αδυνατο ? Δεν μπορω να κατω κατι αλλο σε κατι που ειμαι 100% τυπικος απεναντι σου!Μεχρι και στο να διαλεγεις συνθηκες - επιδοσεις - ασφαλεια - δυσλειτουργιες ΠΟΥ ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ , και απο κει εχει προελθει απιστευτη παραπληροφορηση σε φορουμ κλπ. και σ αυτο ευθυνομαστε ολοι εμεις που ασχολουμαστε και λεμε πολλα χωρις να πρεπει.

Αν θελεις να φτιαξεις σωστα το αυτοκινητο σου , πιστεψε στα λογια μου και τηλ. μου για να το κανουμε οπως πρεπει. 100% ευχαριστημενοι δεν μπορουν να ειναι ολοι και σου μιλαω ειληκρινα με το να δυσφημεις ειναι κακο για μενα , μιας και δινεις τροφη σε κακοπροεραιτους , σε αλλα περισσοτερο για σενα γιατι δεν χαιρεσαι αυτο που χαιρεται ο Κiller (που δεν χαρηκε με το προηγουμενο προγραμμα του...) , ο Jovanni , o Apostolis και καμια 200αρια ακομα. Ειναι προτιμοτερο να βρισκουμ λυση απο το να μεμψιμοιρουμε και να λεμε τι "μαυρα" που ειναι τα "πραγματα"...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε 'JOVANNI', δεν εκανα συγκριση GTi με TSi σε θεμα αξιοπιστειας, αλλα στον τροπο λειτουργιας.

Το GTi (τουρμπο) στις μεσαιες στροφες εχει μεγαλες απαιτησεις σε καυσιμο (αφου και η μεγιστη ροπη του αποδιδεται σχετικα χαμηλα), ενω αντιθετα στο TSi η ροπη του κορυφωνεται σχετικα ψηλα.Αρα στα μεσαια ζηταει λιγοτερο καυσιμο, αρα εχει μικροτερες πιθανοτητες να κανει safe.

Οσο γι αυτο που ρωτας για το δικο σου, δυστυχως δε γινεται διαγνωση μεσο web.

Εαν σε βοηθαει, σε αυτοκινητο που 'τρεχει' κωδικα revo, εαν ειχα αντιστοιχο συμπτωμα, θα προεβαινα σε αντικατασταση υψηλης ή χαμηλης τρομπας καυσιμου.

Οχι με πιο ενισχυμενη (δεν υπαρχει αλλωστε), αλλα με καινουργια εργοστασιακη. (αν και μου εχει τυχει μονο μια φορα)

Οκ. Έστω ότι συμφωνώ μαζί σας....θα μπορούσατε να μας πείτε τι AFR λειτουργούν τα προγράμματα (μιας και μιλάμε για custom πλέον προγράμματα) της REVO-Cargate. Και μιλάω φυσικά για τις εκδόσεις που αγγίζουν τα 230ps και 240ps.

Δεν έχω δει πιο ισχυρό Tsi (εκτός του Αποστόλη, το οποίο είναι τελείως διαφορετικό), απο ένα με πρόγραμμα Revo (του Μάνου, ένα λευκό) που έκανε διάφορα σε εμένα (e-tuners) και του George80 (Overload) για πλάκα 3+ αυτοκίνητα.

Η εκτιμώμενη ισχύς των δικών μας αυτοκινήτων είναι λίγο πάνω από 220 ps.

Τι AFR έχετε για αυτές τις εκδόσεις?

Φιλε 'JOVANNI', μη με παρεξηγησεις, αλλα εαν εκανες μια βελτιωση στο αυτοκινητο σου και απο εκει και μετα χρειαστηκε να μαθεις τετοια πραγματα, μαλλον κατι δεν εχεις καταλαβει στον ορο 'βελτιωση'.

Κύριε Κώστα και εσείς μην με παρεξηγήσετε αλλά δεν νομίζω να είναι είναι το αντικείμενο μας αυτό. Είναι τα θέματα που σας έθεσα.

Η κριτική στις γνώσεις κάποιων ανθρώπων δεν νομίζω να είναι το θέμα μας. Αν έμαθα τώρα ή θα μάθω ή ήξερα αφορά μόνο εμένα.

Εδώ συζητάμε και ψάχνουμε να βρούμε άκρη. Αν έχω πέσει έξω σε κάτι αναμένω να με διορθώσετε....με επιχειρήματα φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.