Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Οκ. Έστω ότι συμφωνώ μαζί σας....θα μπορούσατε να μας πείτε τι AFR λειτουργούν τα προγράμματα (μιας και μιλάμε για custom πλέον προγράμματα) της REVO-Cargate. Και μιλάω φυσικά για τις εκδόσεις που αγγίζουν τα 230ps και 240ps.

Δεν έχω δει πιο ισχυρό Tsi (εκτός του Αποστόλη, το οποίο είναι τελείως διαφορετικό), απο ένα με πρόγραμμα Revo (του Μάνου, ένα λευκό) που έκανε διάφορα σε εμένα (e-tuners) και του George80 (Overload) για πλάκα 3+ αυτοκίνητα.

Η εκτιμώμενη ισχύς των δικών μας αυτοκινήτων είναι λίγο πάνω από 220 ps.

Τι AFR έχετε για αυτές τις εκδόσεις?

Κύριε Κώστα και εσείς μην με παρεξηγήσετε αλλά δεν νομίζω να είναι είναι το αντικείμενο μας αυτό. Είναι τα θέματα που σας έθεσα.

Η κριτική στις γνώσεις κάποιων ανθρώπων δεν νομίζω να είναι το θέμα μας. Αν έμαθα τώρα ή θα μάθω ή ήξερα αφορά μόνο εμένα.

Εδώ συζητάμε και ψάχνουμε να βρούμε άκρη. Αν έχω πέσει έξω σε κάτι αναμένω να με διορθώσετε....με επιχειρήματα φυσικά.

Φιλε 'JOVANNI', δυστυχως κινδυνευουμε να πεσουμε στην 'παγιδα' του γραπτου λογου, που ευκολα ειναι παρεξηγησιμος.

Καλο ειναι να γνωριζει καποιος καποια πραγματα, αλλα αυτα πολλες φορες ειναι πολυ πιο απλα.

Αυτο που θελω να καταλαβεις ειναι πως, εσυ γνωριζεις τι AFR δουλευει το αυτοκινητο σου (και πολλοι πελατες 'custom' προγραμματων), αλλα κανενας πελατης της revo δε γνωριζει, πολυ απλα γιατι δεν τον ενδιαφερει να γνωριζει.

Ειναι δουλεια των προγραμματιστων της revo να ξερουν τι θερμικα φορτια αντεχει ο TSi (και ο καθε κινητηρας που επεμβαινουν), τι AFR, τι πιεσεις, αβανς κ.λ.π. και οχι π.χ. του 'BillVWruleΖ', που η μονη δουλεια που εχει να κανει ειναι να τον χρησιμοποιει...

Για ακομη μια φορα να αναφερω πως τα προγραμματα της revo κατασκευαζονται στην Αγγλια ή την Αμερικη και τελειοποιουνται σε καθε χωρα ξεχωριστα, αναλογα τις κλιματολογικες συνθηκες, τα καυσιμα και τις αναγκες του εκαστοτε αντιπροσωπου.

(Εδω μπορεις να παρεις μια ιδεα της διαδικασιας: http://www.revotechnik.com/aboutRevo/softwaredev.aspx)

Σε μια χωρα σαν την Ελλαδα, οπου η αντιπροσωπεια της revo εχει 60-70 επισημους συνεργατες (οπου το 90% ειναι εξουσιοδοτημενοι αντιπροσωποι VW-AUDI-SEAT-SKODA-PORSCHE) σε ολη την επικρατεια, λες να κυκλοφορει ενας κωδικας 'επικινδυνος' για καποιους κινητηρες;

Λες να ενδιαφερεται π.χ. ο Φιλοσιδης, τι AFR τρεχει η revo στα TSi;

Ή αν αρχισουν και γινονται ζημιες, θα τον καλυψει το: 'μα δουλευουμε πολυ ασφαλες AFR και πολυ χαμηλη πιεση τουρμπο';

Ελπιζω να αντιλαμβανεσαι τη διαφορετικοτητα της φιλοσοφιας...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω τα ειπε ολα μεσα σε λιγες γραμμες. Και εγω για αυτο τον λογο επελεξα revo για να εχω ΕΝΤΕΛΩΣ το κεφαλι μου ησυχο και οχι για να γινω τεχνικος και μηχανολογος αποκτωντας γνωσεις "περιττες" που μονο σε αγχος με βαζουν και οχι για να το παιζω εξυπνος σε αλλους πετωντας μερικες ορολογιες ψαγμενες ....

Link to comment
Share on other sites

πιστευω τα ειπε ολα μεσα σε λιγες γραμμες. Και εγω για αυτο τον λογο επελεξα revo για να εχω ΕΝΤΕΛΩΣ το κεφαλι μου ησυχο και οχι για να γινω τεχνικος και μηχανολογος αποκτωντας γνωσεις "περιττες" που μονο σε αγχος με βαζουν και οχι για να το παιζω εξυπνος σε αλλους πετωντας μερικες ορολογιες ψαγμενες ....

Φιλε 'peolinio' δεν σε ξερω αλλα ουτε και το αμαξι σου -οσον αφορα το ποσο αξιοπιστα συμπεριφερεται- απλως να κανω ενα σχολιο οσον αφορα "να εχω ΕΝΤΕΛΩΣ το κεφαλι μου ησυχο".

Βαζοντας ενα προγραμμα οποιασδηποτε εταιριας η οποιουδηποτε βελτιωτικου οικου αν θες, και χωρις να εχεις μηχανολογικες γνωσεις οπως οι περισοτεροι αλωστε δεν εχεις ποτε το

κεφαλι σου ησυχο και το κανεις αυτο οχι γιατι ξερεις πως το αμαξι σου ειναι αξιοπιστο και δεν θα σου παρουσιασει προβλημα αλλα επειδη θες να μαθεις τα ορια του και κατ' επεκταση

τα δικα σου.

Το κεφαλαιο προγραμματιστης ανοιγει τη δευτερη φορα που θα τον επισκευτεις -με τα αυτια κατεβασμενα- οταν θα σου εχει παρουσιασει προβλημα το -θηριο- που ελπιζω να μην χρειαστει

σε κανεναν μας ποτε.

Τοτε θα δεις αν ολες οι μεγαλες εταιριες και οι βελτιωτικοι οικοι θα ανταποκριθουν στο προβλημα σου η αν θα σε παραπεμψουν στη μαμα εταιρια και στην απροσωπη επικοινωνια με mail.

Υ.Σ. Αυτος ειναι ενας απο τους πρωτους λογους που θα με εκανε να διαλεξω προγραματιστη για το "χρεπι μου"-και οχι custom- και αυτο εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε 'JOVANNI', δυστυχως κινδυνευουμε να πεσουμε στην 'παγιδα' του γραπτου λογου, που ευκολα ειναι παρεξηγησιμος.

Καλο ειναι να γνωριζει καποιος καποια πραγματα, αλλα αυτα πολλες φορες ειναι πολυ πιο απλα.

Αυτο που θελω να καταλαβεις ειναι πως, εσυ γνωριζεις τι AFR δουλευει το αυτοκινητο σου (και πολλοι πελατες 'custom' προγραμματων), αλλα κανενας πελατης της revo δε γνωριζει, πολυ απλα γιατι δεν τον ενδιαφερει να γνωριζει.

Ειναι δουλεια των προγραμματιστων της revo να ξερουν τι θερμικα φορτια αντεχει ο TSi (και ο καθε κινητηρας που επεμβαινουν), τι AFR, τι πιεσεις, αβανς κ.λ.π. και οχι π.χ. του 'BillVWruleΖ', που η μονη δουλεια που εχει να κανει ειναι να τον χρησιμοποιει...

Για ακομη μια φορα να αναφερω πως τα προγραμματα της revo κατασκευαζονται στην Αγγλια ή την Αμερικη και τελειοποιουνται σε καθε χωρα ξεχωριστα, αναλογα τις κλιματολογικες συνθηκες, τα καυσιμα και τις αναγκες του εκαστοτε αντιπροσωπου.

(Εδω μπορεις να παρεις μια ιδεα της διαδικασιας: http://www.revotechnik.com/aboutRevo/softwaredev.aspx)

Φίλε Κώστα, σίγουρα το τελευταίο που θέλω είναι να παρεξηγηθώ. Δεν θεωρώ τίποτα παρεξηγήσιμο απο αυτα που έχεις γράψει, απλά εκτιμώ οτι απο μια κουβέντα γύρω απο το αντικείμενο που κάποιοι (οπως εγω) το θεωρούν χόμπι, να απαντηθούν κάποια βασικά ερωτήματα, αφού είσαι γνώστης και εφαρμοστής του tunning. Δεν είμαι σε θέση να κρίνω ή να αξιολογησω καμία εταιρεία-tunning ή προγραμματιστή. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ επ'αυτου.

Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι δεν είναι δουλεία του κάθε πελάτη να αναλύει κάθε παράμετρο ενός προγράμματος.

Κάποιοι το κάνουν από ενδιαφέρον και αγάπη για το tunning.

Σε μια χωρα σαν την Ελλαδα, οπου η αντιπροσωπεια της revo εχει 60-70 επισημους συνεργατες (οπου το 90% ειναι εξουσιοδοτημενοι αντιπροσωποι VW-AUDI-SEAT-SKODA-PORSCHE) σε ολη την επικρατεια, λες να κυκλοφορει ενας κωδικας 'επικινδυνος' για καποιους κινητηρες;

Λες να ενδιαφερεται π.χ. ο Φιλοσιδης, τι AFR τρεχει η revo στα TSi;

Ή αν αρχισουν και γινονται ζημιες, θα τον καλυψει το: 'μα δουλευουμε πολυ ασφαλες AFR και πολυ χαμηλη πιεση τουρμπο';

Ελπιζω να αντιλαμβανεσαι τη διαφορετικοτητα της φιλοσοφιας...

Η απάντηση σου είναι σαφής.

Link to comment
Share on other sites

.....και οχι για να το παιζω εξυπνος σε αλλους πετωντας μερικες ορολογιες ψαγμενες ....

Καλά, θα σταματήσουμε να λέμε "ορολογίες" για να μην νιώθεις άσχημα... <_<:)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον λιγα λογια για το αδερφο ιπταμενο κοφινι του bbp γιατι μπορει να ειμαι φανταρος αλλα ο λυτρωτης μενει αγρυπνος μερα νυχτα ψαχνοντας το επομενο θυμα που θα τιμωρισει..και εδω μιλανε τα κυβικα!...ασε που δεν πιστευω να υπαρχει και γρηγοροτερο tsi 220+ αυτην την στιγμη στην ελλαδα..!!!!γλιιιιπς(θωμα θα μου δωσεις τωρα τις ultraleggera??)

Link to comment
Share on other sites

Απο τι βλεπω ολα τα καλα παιδακια γυρισαν απο τις παραλιες καυλ...να !!!! Δεν κανονιζουμε σου-κου για κανενα καφεδακι ή σημερα το βραδι καμια εξορμηση τωρα που και οι δρομοι ειναι αδειοι; Αντε ψηθητε ( και μη μου πειτε οτι εχει ΣΕΡΙΦ !!!!! )

Link to comment
Share on other sites

Η νεα προταση του βελτιωτικου οικου Sportec για το νεο VW Golf 1.4 TSI 160ps ονομαζοντας την προσπαθεια αυτη.... GTI Killer!!

http://www.highoctane.gr/sbj.aspx?sbj=946

Link to comment
Share on other sites

Η νεα προταση του βελτιωτικου οικου Sportec για το νεο VW Golf 1.4 TSI 160ps ονομαζοντας την προσπαθεια αυτη.... GTI Killer!!

http://www.highoctane.gr/sbj.aspx?sbj=946

Ρε παιδιά 1.4sec λιγότερο για 0-100 με πρόγραμμα+εξάτμιση μόνο;

Είναι λογικό με μόλις 200 άλογα να έχει τόσο μεγάλη μείωση στο 0-100;

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά 1.4sec λιγότερο για 0-100 με πρόγραμμα+εξάτμιση μόνο;

Είναι λογικό με μόλις 200 άλογα να έχει τόσο μεγάλη μείωση στο 0-100;

Αν αναλογιστει κανεις οτι ειναι περιπου 50 κιλα πιο ελαφρυ απο το GTI, στα ιδια περιπου αλογα και με μεγαλυτερη ροπη γιατι να μην ειναι εφικτο;

Το θεμα ειναι πως πλεον πολλοι ειναι αυτοι που ταζουν λαγους με πετραχειλια και κατανταει τροπαριο....

Μεχρι και ο μαστρο-Παντελης της γειτονιας θα σου πει "με ενα χιλιαρικο ( και βαλε ) στο κανω πυραυλο"..

Προσωπικα σε οποιον βελτιωτικο οικο κι αν επισκεφθηκα μεσω internet παρατηρησα οτι ο κινητηρας αυτος εχει μια δεδομενη τιμη τα 200 αλογα... Απο κει κ περα με λιγες προσθηκες, βαλε αυτο, βαλε το αλλο (πειραματα του καθενος δλδ) φτανει τα 240 αλογα και 36 κιλα ροπης ( την μεγαλυτερη βελτιωση που ειδα απο την B&B με τιμημα .....μονο 6χιλιαρικα!)

Καταληγω στο προσωπικο μου συμπερασμα που ειναι η υποψια μου στο οτι αρχικα βγηκε ο Α βελτιωτικος οικος πηρε τον εγκεφαλο τον επεξεργαστηκε και κατεληξε, μεσω δοκιμων και γνωριζοντας εκ των εσω, σε αυτο το οριο ιπποδυναμης.. Απο κει κ περα ξεπεταχτηκαν σαν τα μανιταρια και οι υπολοιπες Β, Γ, Δ και ουτω καθ'εξης εταιρειες διαφημιζοντας τις δικες τους προτασεις βελτιωσης... Σαν αντιγραφη ενα πραγμα...

Μπορει να ειμαι λαθος, αλλα βλεποντας τα ιδια κ τα ιδια νουμερα απο τον καθε βελτιωτη, αυτο με εκανε να πιστευω...

Ετσι λοιπον, μενω με το 1.6 fsi κι εχω το κεφαλι μου ησυχο μεχρι να βγει κατι καλο και βελτιωμενο αλλα απο το εργοστασιο...

Link to comment
Share on other sites

paidia i episimi selida tis sportec dinei epitaxinsi se 7.4 apo 8.0 pou einai ergostasiaka. ara i miosi mono me to programma einai tis taksis ton 0.6 sec kai oxi ton 1.4 sec.

http://www.sportec.ch/page7367.html ;) ;) ;) ;) ;) ;)

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?act...amp;qpid=326712

Σωστα Στελιο...

Γιατι σε ολα τα υπολοιπα λινκ το δινουν 1,4s λιγοτερο απο τα 8,2 αρχικα (; ) οπως:

εδω

http://www.tuningcentral.net/car-tuning-ne...i-1-4-tsi-200hp

ή εδω

http://www.easycarblog.com/2009/07/sportec...200-model.html/

ή εδω

http://yourautoclub.com/2009/07/27/2010-vo...-14-tsi-sc-200/

Εχει κι αλλα να μην τα ανεβαζω τσαμπα...

Το θεμα δεν ειναι τα δευτερολεπτα... Αλλα οτι ψαχνουν για θυματα και πρεπει καπως να τα προσελκυσουν...

Ισως αυριο μεθαυριο μια αλλη βελτιωτικη να το κατεβασει στα 6,2s, να χτυπιεται με S3 ( λεμε τωρα!!)

Link to comment
Share on other sites

me ksiloma olou tou esoterikou, me mono ena kathisma (tou odigou) me eksatmisi, intercooler, eisagogi kai programma mporei kai na ftasei na ta pianei kai se 6.4 sec ta 100 h Sportec. ;) ;) ;) ;) ;) ;)

plaka exoun oles aytes oi sabouroselides pou apla paramithiazoun to kosmo. prosexete ti diabazete.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

εγο πιστευο παντος το να παρις το τσι με τους 160 και με προγραματα και αλλες μαλακιες να ριξεις+ 6 χιλιαρικα ακομα για να το πας 240 αλογα παρε καλιτερα το gti ..... να εχεισ και τα σπορ τιμονια σου και τα gti εμβολα kai ola.

Link to comment
Share on other sites

ως κατοχος και γω του νεου GTI,συμφωνω με τα 1000... ειναι αλλο πραμα το GTI.. ο ηχος,το στησιμο,το καθισμα,το τιμονι,οι εξατμισεις,το χαμηλωμα που εχει... τα αξιζει τα λεφτα του παιδια... ποσο μαλλον με το μειωμενο τελος που εκανε 31 DSG και ηλιοροφες και αναρτησεις κτλ κτλ..

και δεν τα συμπαθουσα καν τα golf φαδαστειτε...

Link to comment
Share on other sites

Στα βελτιωμένα με ολόσωμη, τι καταλύτες έχετε βάλει ?

100άρη έχει βάλει κανείς?

DE cat υποστηρίζει κάποιο πρόγραμμα ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς δυναμομέτρηση σε 200άρι με revo????? (Μόνο με ΦΠ)

εγω ειμαι ΦΠ και δεν εκανα ακομα αλλα το οτι ανοιγω μεχρη και 5η μαζι με cupra leon 240+hp δεν παω και ασχημα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κάνει κανείς δυναμομέτρηση στο maha του Φωτεινέλη??

Έκανα χτες και μου έδειξε 204 άλογα και 31 κιλά ροπή.

Έχει κάνει κανείς δυναμομέτρηση 160 revo ή σε μαμά tsi για να δω (στο ίδιο δυναμόμετρο)?

Επίσης, ένα αξιοπερίεργο! Το διάγραμμά μου το κόβει στις 6000 (προφανώς όμως ο κόφτης μου είναι 7++)

Ενα άλλο tsi που είχα δει την προχώραγε κανονικά στις 7++.

Μάλλον κάτι άλλο συνέβη, καθώς εκεί που κόβεται το διάγραμμα η ιπποδύναμη είναι σχεδόν στο ανώτατο όριο (δεν έχει κάνει ακόμα την κάμψη), πιθανώς να ανέβαινε κ λίγο ακόμα.

Εν τω μεταξύ αυτός βαριόταν να μου εξηγήσει παρά τα 70 που τσίμπησε ..

Παρακαλώ βοήθειες!

Edited by ΕΛΛΗΝ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κάνει κανείς δυναμομέτρηση στο maha του Φωτεινέλη??

Έκανα χτες και μου έδειξε 204 άλογα και 31 κιλά ροπή.

Έχει κάνει κανείς δυναμομέτρηση 160 revo ή σε μαμά tsi για να δω (στο ίδιο δυναμόμετρο)?

Επίσης, ένα αξιοπερίεργο! Το διάγραμμά μου το κόβει στις 6000 (προφανώς όμως ο κόφτης μου είναι 7++)

Ενα άλλο tsi που είχα δει την προχώραγε κανονικά στις 7++.

Μάλλον κάτι άλλο συνέβη, καθώς εκεί που κόβεται το διάγραμμα η ιπποδύναμη είναι σχεδόν στο ανώτατο όριο (δεν έχει κάνει ακόμα την κάμψη), πιθανώς να ανέβαινε κ λίγο ακόμα.

Εν τω μεταξύ αυτός βαριόταν να μου εξηγήσει παρά τα 70 που τσίμπησε ..

Παρακαλώ βοήθειες!

Nα σηκωσει το ποδι του ο χειριστης του dyno στις 6000σαλ ειναι απο χλωμο εως αδυνατο... να βαριοταν τα τελειωσει την μετρηση?

Bαλε ενα vag-com να δει αν εχει σημειωθει καμια βλαβη και εκλεισε η πεταλουδα , ή βγες στο δρομο και δοκιμασε μια 6η απο τις 4500 μεχρι τις 6200 να δει αν συμβαινει και στο δρομο... δυστηχως τα ΜΑΗΑ εχουν υπερβολικο φοριο , ειναι σαν να ανοιγεις 6η απο 2000 εως κοφτη , και μπορει αυτο που εγινε στο dyno να μην συμβαινει στο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

Bαλε ενα vag-com να δει αν εχει σημειωθει καμια βλαβη και εκλεισε η πεταλουδα , ή βγες στο δρομο και δοκιμασε μια 6η απο τις 4500 μεχρι τις 6200 να δει αν συμβαινει και στο δρομο... δυστηχως τα ΜΑΗΑ εχουν υπερβολικο φοριο , ειναι σαν να ανοιγεις 6η απο 2000 εως κοφτη , και μπορει αυτο που εγινε στο dyno να μην συμβαινει στο δρομο.

Στο δρόμο σίγουρα δε συμβαίνει...αφού πάει 7000++

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.