Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

συμφωνω απολυτος μαζι σου οταν λες το ειχες τωρα δεν το εχεις η το εκανες τιποτα αλλο?

Επειδή το αυτοκίνητο το γέμισα με περιφεριακά τα οποία δεν μπορούσε να διαχειρισθεί το πρόγραμμα,το άλλαξα.

Κάθε τι που έβαζα πάνω στο αυτοκίνητο, όταν πήγαινα για δυναμομέτρηση μου έβγαζε 210 με 212 άλογα!

Το αυτοκίνητο άντεξε με AFR 14:1 και 212hp για 15.000km, χωρίς να βγάλει το παραμικρό όμως.

Τα τελευταία 10.000km φοράω etuners και φλερτάρω με το χαρο...... fire.gif

....έχει ραγίσει το σασμάν, βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by bbp
Link to comment
Share on other sites

απολυτα συμφωνος μαζι σου και θυμαμαι το gt του γιατρου... που εκτος απο 1ο σταδιο ηταν και γυμνο εντελως και εριχνε μεχρι τα 180 σε gti 1α σταδια 3-4 αμαξακια...!

σε λιγο ξεκιναμε και την περιφερειακη βελτιωση...

Όταν πήρα εκείνο το XL το Μάιο 2007, ήξερα πως ήθελα να κάνω το αυτοκίνητο μου hearts.gif !

Ο Mike ηταν εκεί πριν απο εμάς για εμάς!

Κλασσικά "been there, done that"..................

Link to comment
Share on other sites

γεια παρακολουθω καιρο αυτο το θεμα με τα προγραμματα.

θα κανω μια ερωτηση εχω ενα tsi gt 170. το πηρα το 2007.

εδω και ενα χρονο ψαχνω κατι παραπανω απο το φπε αλλα τιποτα. ασ πουμε οτι για κορσα opc εχουν βγει τρελα πραγματα.. απο κιτακια 1600 σε 1800 μεχρι και ολοκληρομενες προτασεισ για βελτιωση.(μηλαω για μοτερ παντα)

ο 1.4 tsi μαγκες εχει ιδιο μπλοκ με τον 1.6fsi το μονο που αλλαζει ειναι το κραμα και η βαση του κομπρεσσορα.

να αρχισουμε να υπερκυβιζουμε εγω λεω. καλα τα προγραμματα αλλα να κανουμε και μερικα βηματα μπροστα(αν και μεγαλα βηματα αλλα.....)

τωρα θα σηκωσει η αντλια τα 1600,,,

τα μπεκ θα αρκουν για την παροχη(αν αλλαχτει η αντλια)

η τουρμπινα αντεχει;( το κελυφοσ τησ φτεροτησ των καυσαεριων ειναι απο κραμα που εντεχει σε μεγαλυτερεσ θερμοκρασιες)

προγραμμα θα χρειστει σιγουρα......

εχω κανει τρελη ερευνα αλλα κανενας βελτιωτης δεν συμφωνει με την ηδεα του υπερκυβισμου.

επισης ενω ξερουν τισ διαδρομεσ διαμετρους δεν ξερουν να με πουν αν χρειαζεται να αλλαχτει μονο η διαδρομη η και η διαματρος...

αποιος μπορει απανταει και οποιος εχει αποριες ρωταει

σορυ για τυχον ορθογραφικα λαθη

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρέψου..... <_<

Προφανώς ήταν σοφή η επιλογή να μην συμμετέχω στη συζήτηση...

Ευχαριστώ για τα τεκμηριωμένα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

ρε bbp εμεις που δεν ειμαστε εκει να δουμε το UG σου δε καταλαβαινουμε τι εννοεις.

για πες γιατι εχουμε το ιδιο καρο κ με ενδιαφερει το θεμα.απο look exterior-interior τι πεχτικε?βλεπω gti look (πλαινα μασπιε μασκα black badges-black mamba oz ultra18")

απο αεροτομη τι εκανες?εγω ψηνω μια της OSIR αλλα δε ξερω αν θα κατσει καλα κ ενα μπροστινο lip

αντε καιρος να δειξουμε οτι τα United Grey ειναι απο τα πιο αγρια golf

ΥΓ εκεινο το XL περιοδικο που λες λεε για βελτιωση εξωτερικη η μοτερ?

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

ρε bbp εμεις που δεν ειμαστε εκει να δουμε το UG σου δε καταλαβαινουμε τι εννοεις.

για πες γιατι εχουμε το ιδιο καρο κ με ενδιαφερει το θεμα.απο look exterior-interior τι πεχτικε?βλεπω gti look (πλαινα μασπιε μασκα black badges-black mamba oz ultra18")

απο αεροτομη τι εκανες?εγω ψηνω μια της OSIR αλλα δε ξερω αν θα κατσει καλα κ ενα μπροστινο lip

αντε καιρος να δειξουμε οτι τα United Grey ειναι απο τα πιο αγρια golf

ΥΓ εκεινο το XL περιοδικο που λες λεε για βελτιωση εξωτερικη η μοτερ?

Αφού το έχω σε φωτό με πρώτη μούρη τον ΑΝΕ!!!!!

Gti look εξωτερικά μέχρι και αεροτομή. Την αεροτομή της osir (carbon) την έχω δει σε gti και δε μου πολυάρεσε....δε ξέρω όμως πως φαίνεται στο δικό μας γιατί αυτό ήταν "κόκκινο"!!

Το XL που λέω παρουσίαζε το αυτοκίνητο του doc πριν να ξεκινήσουν να βγαίνουν προγράμματα!

Δεν είχε να παρουσιάσει κάτι παραπάνω απο αυτά που γνωρίζουμε (στήσιμο, φίλτρο-εξάτμιση) αλλά το 2007 ήταν το πρώτο φτιαγμένο gt και ήταν united gray!!!!!

χαχαχαχαχαχαχαχα <_<

Το Πάσχα έχεις τη τιμητική σου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού το έχω σε φωτό με πρώτη μούρη τον ΑΝΕ!!!!!

Gti look εξωτερικά μέχρι και αεροτομή. Την αεροτομή της osir (carbon) την έχω δει σε gti και δε μου πολυάρεσε....δε ξέρω όμως πως φαίνεται στο δικό μας γιατί αυτό ήταν "κόκκινο"!!

Το XL που λέω παρουσίαζε το αυτοκίνητο του doc πριν να ξεκινήσουν να βγαίνουν προγράμματα!

Δεν είχε να παρουσιάσει κάτι παραπάνω απο αυτά που γνωρίζουμε (στήσιμο, φίλτρο-εξάτμιση) αλλά το 2007 ήταν το πρώτο φτιαγμένο gt και ήταν united gray!!!!!

Το Πάσχα έχεις τη τιμητική σου!!!!!!!!

και γω United gray εχω και θα παω για αεροτομη gti.θα ανεβασω Photo Παντως να δειτε αγρια ομορφια πριν τη βαλω!

Link to comment
Share on other sites

Το Πάσχα έχεις τη τιμητική σου!!!!!!!!

χεχε εξυπνο !!! μαζι με τα αυγα σκαω μυτη και εγω!!!

δεν θα ξεχασω σε συναντηση του κλαμπ οταν γνωριζομασταν υπηρχε 1 τετοιο ποντικι golf και με το που μαθαινουμε τον ιδιοκτητη πρωτου ανταλαξουμε ονοματα κτλ πεταγετε η θεικη ατακα

Τυπάς " - Δικο σου φιλε το γκρι ?

ιδιοκτητης - Ναι

Τυπάς Πολυ ασχημο ρε φιλε "

αααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ελιωσα .....

Link to comment
Share on other sites

χεχε εξυπνο !!! μαζι με τα αυγα σκαω μυτη και εγω!!!

δεν θα ξεχασω σε συναντηση του κλαμπ οταν γνωριζομασταν υπηρχε 1 τετοιο ποντικι golf και με το που μαθαινουμε τον ιδιοκτητη πρωτου ανταλαξουμε ονοματα κτλ πεταγετε η θεικη ατακα

Τυπάς " - Δικο σου φιλε το γκρι ?

ιδιοκτητης - Ναι

Τυπάς Πολυ ασχημο ρε φιλε "

αααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ελιωσα .....

Ποντικη για μια ζωη!!!το καλυτερο χρωμα γι αυτους που εχουν καποιο γουστο!τελος!

οι παγωτατζιδες-γαλαταδες με τα ασπρα μπορουν να σωπασουν<_<

Link to comment
Share on other sites

κοκκινοσκουφιτσα εσυ μη μιλας πολυ με τον κοκκινο κουβα σου.παρε τις νερομπογιες σου καi πανε ζωγραφισε κανα σπιτακι με κοκκινη σκεπη

bbp εχω μπλεξει εδω σαλονικα ερχονται κατι τυπαδες (homo) με γυκαικειες επιρροες κατι κουκλεντεδες μεχρι το κοκκαλο κ mου σπανε τοv πο$#@ο

οτι τα κοκκινα ειναι ομορφα κ τα γκρι ειναι ασχημα

ΔΕΝ καταλαβαινουν οτι το μοναδικο μη μεταλλικο χρωμα που κανει ομορφο ενα γκολφακι GT / GTI ειναι το ασπρο κ επειδη

το εχουν μετανοιωσει πικρα το γεγονος οτι ΔΕΝ εχουν μεταλλικο κ εκαναν λαθος επιλογη μου σπανε τα δικα μου @@

επισης δεν μπορουν να πιστεψουν οτι το United Grey ειναι το χρωμα που λανσαριστηκε 1 φορα με το 5ρι GOLF δεν υπηρχε στα χρωματολογια της VW

τα πιο πολλα κοκκινα ειναι τα daewoo matiz τα Hyundai Getz κ τα toyota yaris.Πολυ masculine ολα τους

το γκρι παει γαντι με το carbon κ γινεται underground το κοκκινο με τι παει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το αυτοκίνητο το γέμισα με περιφεριακά τα οποία δεν μπορούσε να διαχειρισθεί το πρόγραμμα,το άλλαξα.

Κάθε τι που έβαζα πάνω στο αυτοκίνητο, όταν πήγαινα για δυναμομέτρηση μου έβγαζε 210 με 212 άλογα!

Το αυτοκίνητο άντεξε με AFR 14:1 και 212hp για 15.000km, χωρίς να βγάλει το παραμικρό όμως.

Τα τελευταία 10.000km φοράω etuners και φλερτάρω με το χαρο...... fire.gif

....έχει ραγίσει το σασμάν, βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τωρα το εκανες καμια δυναμομετρηση να δεις τι παιζει με το προγραμμα αυτο του κριτωνα?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το εκανες καμια δυναμομετρηση να δεις τι παιζει με το προγραμμα αυτο του κριτωνα?

Τη πρώτη φορά που ξεκίνησα να πάω....μου γύρισαν τα κλαπέτα της πολλαπλής εισαγωγής!!!

Η εισαγωγή αλλάχτηκε και όλα καλώς.

Τη δεύτερη φορά που ξεκίνησα να πάω....το σασμάν ράγισε και άρχισε να χάνει βαλβολίνες!!!!!

Το σασμάν δε το έχω αλλάξει ακόμη. Κάθε εβδομάδα συμπληρώνω 400ml βαλβολίνη <_<

Δεν έχω προγραμματίσει νέα δυναμομέτρηση γιατί σκέφτομαι να αγοράσω ένα σπιτάκι....δεν έχω άλλα λεφτά για μλκιες!!!!!!!

Το united gray δεν λερωνει ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ήταν σοφή η επιλογή να μην συμμετέχω στη συζήτηση...

Ευχαριστώ για τα τεκμηριωμένα σχόλια.

Μην τρελαίνεσαι... <_< Τα ποσοστά που αναφέρεις (7 και 11%) είναι μύθος ή μάρκετινγκ. Ο αριθμός οκτανίου μετρά την προστασία που προσφέρει το καύσιμο από τα κτυπήματα και δεν αποτελεί "βελτίωση" με την έννοια που χρησιμοποιείται στο νήμα. Αν κερδίζεις κάτι είναι πολύ μικρότερο από αυτό που περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι... ;) Τα ποσοστά που αναφέρεις (7 και 11%) είναι μύθος ή μάρκετινγκ. Ο αριθμός οκτανίου μετρά την προστασία που προσφέρει το καύσιμο από τα κτυπήματα και δεν αποτελεί "βελτίωση" με την έννοια που χρησιμοποιείται στο νήμα. Αν κερδίζεις κάτι είναι πολύ μικρότερο από αυτό που περιγράφεις.

Η ισχυς ενος κινητηρα ειναι P= η x Μb x Θu . Με ενα καλυτερο καυσιμο μπορουμε να κερδισουμε ισχυ με 2 τροπους. Ειτε αν εχει μεγαλυτερη θερμογονο δυναμη (ενεργεια προς μαζα, Θu), ειτε αν εχει καλυτερη αντικροτικη ικανοτητα. H θερμογονος δυναμη ειναι κοινη για ολα τα καυσιμα πρατηριου. Αυτο που αλλαζει ειναι η αντικροτικοτητα, μετρο της αποτελει ο αριθμος οκτανιων RON.

Aυτο που κερδιζουμε με το καυσιμο που εχει υψηλοτερο αριθμο RON , ειναι οτι εχουμε την δυνατοτητα να ανεβασουμε περισσοτερο τον βαθμο αποδοσης , η , με την ιδια διαθεσιμη ποσοτητα καυσιμου , Μb . Αυτο σημαινει οτι εχουμε κερδος και σε ισχυ αλλα και σε οικονομια, αφου καιμε το ιδιο καυσιμο και περνουμε περισσοτερη διαθεσιμη ενεργεια. Αν η ρυθμιση του αυτοκινητου ειναι τετοια ωστε να επαρκει η αντικροτικοτητα του 95oct καυσιμου , πχ το ΟΕΜ προγραμμα ενος ατμοσφαιρικου μοντελου , τοτε δεν κερδιζουμε τιποτα! Απλα πληρωνουμε περισσοτερα χρηματα στο πρατηριο για 100oct καυσιμο. Eνα 140αρι TSI , κερδιζει ελαχιστα σε ισχυ και οικονομια , οσο ειναι εργοστασιακο , γιατι η μικρη πιεση υπερπληρωσης και το "ηπιο" αβανς , δεν δημιουργουν τετοιες συνθηκες ωστε να φερουν στο οριο αντικροτικοτητας του το καυσιμο, τουλαχιστον στην πλειοψηφια των περιπτωσεων (οχι παρατεταμενη τελικη ταχυτητα , που ψηνει intercooler , κυλ/λη κλπ...). Γι αυτο και ο κατασκευαστης προτεινει απλη αμολυβδη. Aυτο μπορει να το ελενξει και ο ιδιοκτητης με το VAGCOM , οπου στο μπλοκ 20 βλεπει ουσιαστικα ποσο δεν μπορει να αντεξει το καυσιμο. Οταν η πιεση υπερπληρωσης ανεβει πχ στο 1,1bar στις 6500σαλ , αντι για 0.4 , και η βασικη ρυθμιση του αβανς επισης , δεν σημαινει οτι θα συνεχισει να μην υπαρχει Knocking με το ιδιο καυσιμο. Εκει οντως χρειαζεται καλυτερη ποιοτητα καυσιμου για να εχουμε την μεγιστη δυνατη ισχυ , αλλιως θα πρεπει ειτε να μειωσουμε το αβανς , ειτε την πιεση υπερπληρωσης , ειτε αλλους τροπους (πχ να εχουμε αρκετα πλουσιο μιγμα ωστε να μειωσουμε την θερμοκρασια καυσης) , οπου σε καθε περιπτωση μειωνεται η μεση πιεση στο εμβολο, που σημαινει μικροτερη ισχυς και ειδικα στην περιπτωση του αβανς , μικροτερος βαθμος αποδοσης (= χειροτερη οικονομια).

Γι αυτο το "Κερδιζετε 11% σε ισχυ και οικονομια με το καυσιμο μας" ειναι παρα πολυ σχετικη προταση, εως και υπερβολικη για την συντρηπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων.

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα με τα παραπάνω. Όμως νομίζω ότι αγνοούνται κάποιοι παράγοντες. Το βελτιωμένο καύσιμο δεν υπερτερεί μόνο σε αριθμό οκτανίων. Νομίζω πως αυτό είναι το λιγότερο. Το περισσότερο είναι τα πρόσθετα που περιλαμβάνει τα οποία οι εταιρείες που δραστηριοποιούνται κρατάνε ως επτασφράγιστο μυστικό.

http://www.bp.com/sectiongenericarticle.do...ntentId=7028158

Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν πάνε να πεναίψουν το προιόν τους (και καλά κάνουν, όλοι λίγο πολύ το κάνουν, πόσο μάλλον όταν υπάρχουν συμφέροντα), αλλά οι μετρήσεις τους προέρχονται από ανεξάρτητες πηγές. Επιπλέον επειδή χρησιμοποιώ για αρκετούς μήνες το εν λόγω καύσιμο (και διάφορα άλλα χαρμάνια) ποτέ και με κανένα τρόπο δεν κατάφερα να φτάσω την επίδοσή του, ούτε σε σχέση με την ισχύ αλλά ούτε σε σχέση με το παντελώς χωρίς κραδασμούς ρελαντί...Μέχρι και ο θόρυβος του TSI γινεται λιγότερο τραχύς μετά το 3-4ο γέμισμα.

Προσωπικά βλέπω διαφορά άνω του 7% που δείχνει το γράφημα και είναι η περίπου μέση τιμή.

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν φυσικά, καθώς απλά καταγράφω τις εμπειρίες μου με το TSI...

¶λλωστε, εφόσον υπάρχει η λύση του SW tunιng, ίσως δεν έχει και νόημα η συνέχεια της συζήτησης. (Προσωπικά βέβαια, όταν θέλω να οδηγήσω πραγματικά γρήγορα δεν χρησιμοποιώ το TSI...)

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι... :) Τα ποσοστά που αναφέρεις (7 και 11%) είναι μύθος ή μάρκετινγκ. Ο αριθμός οκτανίου μετρά την προστασία που προσφέρει το καύσιμο από τα κτυπήματα και δεν αποτελεί "βελτίωση" με την έννοια που χρησιμοποιείται στο νήμα. Αν κερδίζεις κάτι είναι πολύ μικρότερο από αυτό που περιγράφεις.

Δεν τρελαίνομαι αγαπητέ...Το ότι το επίπεδο είναι ιδιαίτερα χαμηλό είναι πολύ προφανές και δεν απαιτούνται τα δικά μου διαπιστευτήρια. Βλακώδεις ερωταπαντήσεις, αστείες αντιδικίες, πιτσιρίκια που όλο τους το 'είναι' είναι πως θα ξεζουμίσουν τον ταλαίπωρο TSI και ανορθογραφία που νομίζεις ότι σου ρίχνουν πρόκες στα μάτια...

Γιατί διαβάζεις θα μου πεις... 'Εχω μάθει 2 – 3 πράγματα παραπάνω, αλλά ΟΛΟ το υπόλοιπο είναι μάλλον μαζοχιστικά χαμένος χρόνος που πρέπει να ξανακερδίσω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί διαβάζεις θα μου πεις... 'Εχω μάθει 2 – 3 πράγματα παραπάνω, αλλά ΟΛΟ το υπόλοιπο είναι μάλλον μαζοχιστικά χαμένος χρόνος που πρέπει να ξανακερδίσω...

Ορίστε μια πρόταση για τον χαμένο σου χρόνο….

http://www.inout.gr/showthread.php?t=16342

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μια πρόταση για τον χαμένο σου χρόνο….

http://www.inout.gr/showthread.php?t=16342

Όταν όμως μεταπηδήσεις απο τη Βλακειάδα στην Υπερδιάσταση, σίγουρα θα υπάρξουν.....επιπλοκές!!!

Δεν υπάρχει φίλε χαμένος χρόνος. Θα σου πώ τι λέγαν οι παπούδες μας:

"δε γ@μ@ς που δε γ@μ@ς, δε πάς για ψάρεμα"!

Εγώ θα στο φέρω λίγο στο μέλλον:

"δε γ@μ@ς που δε γ@μ@ς, δε διαβάζεις καμια μλκια στο forum"

Συγγνώμη αν γίνομαι απο 7-11% κακός, αλλά όποιος δε θέλει να διαβάσει αυτά που γράφονται εδώ, απλά πάει για....ψάρεμα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε χαλαρωστε λιγο, το πιασατε το παιδι απο το λαιμο!!

ο καθενας εχει δικαιωμα να λεει την γνωμη του , και αν εχεις αντιθετη αποψη παρεθεσαι επιχειρηματα και οχι εξυπναδες του κ...υ.

Μην αρχισουμε παλι τα κομπλεξικα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρελαίνομαι αγαπητέ...Το ότι το επίπεδο είναι ιδιαίτερα χαμηλό είναι πολύ προφανές και δεν απαιτούνται τα δικά μου διαπιστευτήρια. Βλακώδεις ερωταπαντήσεις, αστείες αντιδικίες, πιτσιρίκια που όλο τους το 'είναι' είναι πως θα ξεζουμίσουν τον ταλαίπωρο TSI και ανορθογραφία που νομίζεις ότι σου ρίχνουν πρόκες στα μάτια...

Γιατί διαβάζεις θα μου πεις... 'Εχω μάθει 2 – 3 πράγματα παραπάνω, αλλά ΟΛΟ το υπόλοιπο είναι μάλλον μαζοχιστικά χαμένος χρόνος που πρέπει να ξανακερδίσω...

Μήπως είσαι λίγο άδικος? Μήπως το ποστ αυτό είναι ακόμη μια "αστεία αντιδικία"?

Εν πάσει περιπτώσει δες το θέμα "Ερώτηση για καύσιμα" στο γκολφ. Top info inside, όπως και σε αυτό το thread.

Τέλος, οι Διμοκρατεία έχει μοιονεκτίματα, αλά ίνε το καλιτερο σιστοιμα που εχουμαι... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.