Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

revo & safe mode ? NO WAY :)

Το safe mode ειναι ενα καθεστως που μπαινει ο εγκεφαλος του αυτοκινητου, οταν ανιχνευσει πως καποια απο τις λειτουργιες του ολου συνολου, καθιστα επικινδυνη την οδηγηση του αυτοκινητου με την κανονικη ιπποδυναμη του.

Π.χ. ενα βραχυκυκλωμα στον εγκεφαλο της κρεμαγιερας, ο εγκεφαλος κρινει πως μπορει να σε βαλει σε κινδυνο, αρα ενεργοποιει safe mode.

Ξερω πως ειναι πολυ κοινοτυπο και αυτονοητο αυτο που εγραψα, αλλα θελω να τονισω φιλε 'peolinio' πως το safe mode, δεν ειναι καταρα, αλλα ΕΥΧΗ και δεν εχει να κανει τιποτα με το revo.

Δηλαδη, εαν αυριο π.χ. σου παρουσιασει ενα προβλημα η αντλια υψηλης, δεν θελεις να ενεργοποιηθει το safe mode να σε προστατεψει;

Αρα σαφως και υπαρχει 'revo & safe mode'.

Κώστα τα δικά σας τα TSi με τα Revo δεν μπαίνουν σε Safe Mode η το κάνουν όλα??

Οχι, ΠΟΤΕ δεν συναντησα safe mode σε 1,4, τουλαχιστον οχι σε αυτοκινητα που μηχανολογικα ειναι ΟΚ (βλεπε παραπανω αναφορα) και αν το συγκρινεις με καποιες περιπτωσεις που μου εχουν αναφερθει, πως 'με προγραμμα το κανουν ολα'.

Link to comment
Share on other sites

στο safe mode ναβει καποιο λαμπακι για λιγο?τι γινεται?και εγω φπε ειμαι και τιποτα αν ειναι οπως τα λετε

Εαν το safe mode σχετιζεται με παραλληλη 'μολυνση του περιβαλλοντος' (συμφωνα με τη VW), ναι αναβει και λαμπακι.

Συνηθως ομως δεν αναβει.

Link to comment
Share on other sites

και πως το καταλαβαινω ρε παιδια??????????????

Περα απο την κατακορυφη πτωση της αποδοσης, στα TSi απενεργοποιειται και το γκαζι και ο κινητηρας φτανει μεχρι 3.000-3.500σαλ.

(πρεπει να εισαι πολυ αναισθητος για να μην το καταλαβεις)

Link to comment
Share on other sites

σκαει η μπεκιερα και δεν μπορεις να ανεβασεις στροφες και το παθαινεις μονο σε πληρη φορτιο δηλ ανοιγματα απο χαμηλα. Δεν μου εχει συμβει ποτε κατι τετοιο ενω εχω δει φιλου μου πανω σε ανοιγμα μεταξυ μας . Φαντασου να το παθεις σε προσπεραση πανω

Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω μια ερωτησουλα...... tsi 140 bhp σε 170bhp γινεται με το να φλασαρουμε τον εγκεφαλο απλα!!!! δηλαδη μετατροπη απο tsi απλο σε gt !!!!! χωρις προγραμματα απο αλλους κατασκευαστες!!!!!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

telika to exi vali kanis????????????????

μη γραφεις greeklish!!!!γραψε με ελληνικους χαρακτηρες...ναι το χουν βαλει παιδια!!!αν ψαξεις λιγο θα βρεις οτι σε ενδιαφερει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον έγινε η μέτρηση πριν λιγο και σας παραθετω τα αποτελέσματα....

2500-4500 rpm ====> 12,5-13 AFR

4500-κοφτη ====> σταδιακα φτανει στο 11,5

Τα αποτελεσματα είναι ίδια με το LM2 των OverLoad (οτι ειδα εγω στο ενα έιδα και στο αλλο με μια μικρή απόκλιση). Κοφτη και 13 δεν ειδα....

Το ανυσηχητικο για μενα είναi-ήταν, μεσαιες full throtle και AFR ~13.

Αρα 3500-4800 rpm με πίεση 1,5+ Bar και AFR 12,7-13 δεν υπαρχει πρόβλημα είναι η διαβεβαιωση που έλαβα απο τους E-tuners.

Τα συμπεράσματα δικά σας....

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον έγινε η μέτρηση πριν λιγο και σας παραθετω τα αποτελέσματα....

2500-4500 rpm ====> 12,5-13 AFR

4500-κοφτη ====> σταδιακα φτανει στο 11,5

Τα αποτελεσματα είναι ίδια με το LM2 των OverLoad (οτι ειδα εγω στο ενα έιδα και στο αλλο με μια μικρή απόκλιση). Κοφτη και 13 δεν ειδα....

Το ανυσηχητικο για μενα είναi-ήταν, μεσαιες full throtle και AFR ~13.

Αρα 3500-4800 rpm με πίεση 1,5+ Bar και AFR 12,7-13 δεν υπαρχει πρόβλημα είναι η διαβεβαιωση που έλαβα απο τους E-tuners.

Τα συμπεράσματα δικά σας....

Γιαννη σε ενα παλιοτερο post σου μου ειχες πει οτι δουλευεις με AFR 11.5 και γιαυτο μπαινεις σε safe mode επειδη το μειγμα σου δεν ειναι φτωχο ..

Αν δουλευες με AFR 13 μου ειχες πει οτι δε θα εμπαινες σε safe mode αλλα θα δουλευες με φτωχο μειγμα και θα υπηρχε "προβλημα" ...

Διορθωσε με αν κανω λαθος ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να επαναλάβω την ερώτηση που σβήστηκε?

Πώς είναι δυνατόν να έχουμε safe mode σε ένα μοτέρ με υψηλό AFR? Εάν έχουμε κοψίματα αυτό σημαίνει ότι το μοτέρ είναι αρκούντως δροσερό...ή δεν είναι έτσι?

Οσο πατάμε γκάζι αυξάνουμε το ποσοστό της βενζίνης στο μίγμα και πέφτουμε από τη στοιχειομετρική αναλογία 14.7:1 του ρελαντί στο 11.5:1 του κόφτη γραμμικά?

Αναφέρθηκε ένα bug στο s/w του Tsi που προκαλεί τα κοψίματα. Σε τί συνίσταται? Τι ακριβώς συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

Νομίζω οτι θα ήταν επίσης χρήσιμο αν ξέραμε τα AFR των μαμά TSI/GT για να δούμε τι θεωρεί safe η VW...;έτσι θα έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη σε ενα παλιοτερο post σου μου ειχες πει οτι δουλευεις με AFR 11.5 και γιαυτο μπαινεις σε safe mode επειδη το μειγμα σου δεν ειναι φτωχο ..

Αν δουλευες με AFR 13 μου ειχες πει οτι δε θα εμπαινες σε safe mode αλλα θα δουλευες με φτωχο μειγμα και θα υπηρχε "προβλημα" ...

Διορθωσε με αν κανω λαθος ...

Το 11.5 ήταν θεωρητικο - πληροφορια που μου την εδωσαν ως specification του προγραμματος που φορουσα.

Το πραγματικο ειναι άλλο και το ειδα απο LM1 και 2.

Το οτι μπανω safe-mode (ακομα και με 3η) ειναι κατι που πλεον αφηνει πολλά ερωτηματικα.....

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να επαναλάβω την ερώτηση που σβήστηκε?

Πώς είναι δυνατόν να έχουμε safe mode σε ένα μοτέρ με υψηλό AFR? Εάν έχουμε κοψίματα αυτό σημαίνει ότι το μοτέρ είναι αρκούντως δροσερό...ή δεν είναι έτσι?

Οσο πατάμε γκάζι αυξάνουμε το ποσοστό της βενζίνης στο μίγμα και πέφτουμε από τη στοιχειομετρική αναλογία 14.7:1 του ρελαντί στο 11.5:1 του κόφτη γραμμικά?

Αναφέρθηκε ένα bug στο s/w του Tsi που προκαλεί τα κοψίματα. Σε τί συνίσταται? Τι ακριβώς συμβαίνει?

Ετσι πιστευα και εγώ.

Αλλά βλέπω 12,7-13 όμως στις 4000 στροφες με 1,6 bar.

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειχες πει για αμαξια-πειραματοζωα συνεχιζεις να το πιστευεις μετα τις τελευταιες μετρησεις?

Ερχομενος προχθές απο τη μέρτρηση και στο μυαλο μου να έχω το παραπανω νουμερα ήμουνα πολυ "φορτωμενος" και εγραψα καποια πραγματα υπερβολικα...

Δεν είναι για ολους το ιδιο. Για ονομα να πιστευουμε κατι τετοιο...

Απλά δεν πρέπει τιποτα να το αφηνουμε στην τύχη του και να πέφτει ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πιστευα και εγώ.

Αλλά βλέπω 12,7-13 όμως στις 4000 στροφες με 1,6 bar.

Αν το AFR πέφτει γραμμικά είναι καλό το νούμερο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.