Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

το AFR ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΣΥΜΠΙΕΣΕΙΣ;;;;;;;

To ΑFR ειναι συνομογραφια του Air fuel ratio. Οπως μεταφραζεται, ειναι η αναλογια αερος-καυσιμου.

Η αναλογια αυτη ειναι κρισιμης σημασιας , καθως καθοριζει σε μεγαλο βαθμο την θερμοκρασια καυσης , οπως και την ισχυ και τον βαθμο αποδοσης.

Σχεση συμπιεσης (compression ratio ή CR) ειναι ο λογος του ογκου οταν το εμβολο ειναι στο κατω νεκρο σημειο προς τον ογκο που προκυπτει οταν το εμβολο ειναι στο ανω νεκρο σημειο. Σε λογικα πλαισια ειναι καλο να ειναι υψηλος. Αυτο σημαινει υψηλος βαθμος αποδοσης ( που βεβαια εξαρταται και απο την ποιοτητα καυσιμου , απο το αβανς , απο το AFR , κλπ , καθως μετα απο ενα σημειο εμφανιζεται προαναφλεξη - αυτο που ονομαζουμε "πυρακια" - που ειναι αρνητικο για αποδοση και αξιοπιστια).

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως με afr της ταξης 11'΄1 - 11΄4 η και 12" θα μπορουσαμε να ειχαμε 30+ κιλα ροπης στις μεσεες...

στις μεσεες στροφες και εγω 13+ ειχα για να εχω 33 κιλα ροπης. βεβαια μπορει να λεω και μαλακιες αλλα...!

απο συνομιλια που ειχα παντως με καποιον που ειδε αυτοπροσωπως τις μπιελες του tsi μου ειπε οτι ειναι τερας αντοχης...!

Αποστολη , οταν με το καλο βρουμε τον χρονο , μπορουμε να παμε σε ενα dyno και να δουμε ακριβως τα διαγραμματα ροπης , ισχυος , AFR ή πιεσης .

Οι κινητηρες 1.4 TSI , που πληρουν προδιαγραφες Euro 5 (στα Scirocco, κλπ), κατεβαζουν τοσο μιγμα , εκει ακριβως που το χρειαζεται . Το AFR δεν ειναι ενα σκετο "ξερο" νουμερο , και το 13:1 ειναι κακο , ενω το 11:1 ειναι καλο... Το παρακατω λινκ πχ δειχνει δυναμομετρησεις και ενα διαγραμα AFR , απο 2lt κινητηρα TSI :

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=4539665&page=1

Το μοτερ κανει overboost στις 3000σαλ , κατα τη μετρηση , και εκει το AFR ειναι 14:1 ! Αυτο φυσικα και δεν σημαινει οτι θα σπασει ο κινητηρας.

Επισης στις 3500σαλ , που το μοτερ εχει ηδη 200whp , εχει 13:1 . Επισης δεν δηλωνει τιποτα αυτο , περι αξιοπιστιας. Ενω απο τις 4300 και μετα , ο κινητηρας εχει κατεβασει το χαμηλοτερο AFR (12,3:1 περιπου), oπου ο προγραμματιστης και οι δικλειδες ασφαλειας του εγκεφαλου κρινουν οτι κατι περισσοτερο χαμηλο δεν χρειαζεται.

Αν η μετρηση ειχε γινει σε δυναμομετρο με περισσοτερο φορτιο , με χειροτερο καυσιμο ή με υψηλοτερη εξωτερικη θερμοκρασια , και ο εγκεφαλος μεσω των αισθητηρων του (knock sensor , L-sensor , κλπ) διαπιστωσει δυσμενεστερες συνθηκες λειτουργιας , που μπορουν να επηρρεασουν την αξιοπιστια του , το αποτελεσμα θα ηταν αρκετα διαφορετικο. Ο κινητηρας μπορει και στις 3000σαλ ακομα να εχει 11,5:1 , απο τη στιγμη που ο εγκεφαλος κρινει κατι τετοιο απαραιτητο , προκειμενου να προστατευσει τον κινητηρα. οποιος εχει TSI και wideband θα διαπιστωσει το ποσο διαφορετικο μιγμα δουλευει το μοτερ πχ σε ενα "παγωμενο" ανοιγμα 2ας απο ενα ανοιγμα 5ης. Αυτο πρωτος απ ολους το θελει ο κατασκευαστης , καθως ετσι δουλευει το εργοστασιακο , και ετσι πρεπει να ειναι για πολλους λογους.

Οσον αφορα στις μπιελες , δεν εχει σπασει ακομα καμια , ακομα και με πιεσεις της ταξης του 1.9bar ( οπου το μοτερ βγαζει 34-35kgrm ) , για το λογο αυτο κρινονται ως ανθεκτικες. Αλλα κανενας δεν μπορει να ξερει την πραγματικη τους αντοχη , περα απο τον κατασκευαστη.

Edited by golf-agu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή τα έχω μπερδέψει με το AFR θέλω μια απάντηση στην ερώτηση:

Στα προγράμματα των άλλων εταιρειών (έκτός από e-tuners) γίνεται να είναι χαμηλότερο το AFR αφού με τις ίδιες πιέσεις, στον ίδιο κινητήρα, σε παραπλήσιες στροφές, βγάζουν και αυτοί τα ίδια (πάνω -κάτω) άλογα?

Με μαγικά το καταφέρνουν?

Δε παίρνω το μέρος κανενός αλλά προσπαθώ να καταλάβω αυτά που διαβάζω....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όλη αυτή η συζήτηση έχει φτάσει σε σημείο τρέλλας, πέραν κάθε φαντασίας.

Θα σας εξηγήσω αμέσως γιατί.

Όταν ζητάτε από ενα Πολιτικό Μηχανικό να σας κάνει τη μελέτη του σπιτιού σας, τον ρωτάτε πως αποφασίζει τί διάσταση θα έχουν οι κολώνες ή πόσο μπετόν πρέπει να βάλει;

Με ποιό τρόπο θέλει να υπάρχει κατανομή τάσεων πάνω στην πλάκα; Αν πρέπει να σκάψει 5 μέτρα ή 8 για τα θεμέλια;

Προφανώς όχι.

Γιατί δεν γνωρίζετε τί σημαίνουν όλα αυτά ούτε κι έχετε δει ποτέ πως πρέπει να είναι για να μην πέσει το σπίτι.

Εμπιστεύεστε το Μηχανικό γιατί αυτή είναι η δουλειά του. Αυτό πληρώνετε: Την τεχνογνωσία, το χρόνο και την εμπειρία του.

Τα προγράμματα των αυτοκινήτων είναι ρυθμίσεις των κινητήρων μέσω εγκεφάλου.

Για να τις κάνεις πρέπει να γνωρίζεις τη παραμικρή λεπτομέρεια για το πώς πρέπει να γίνουν ώστε να μην προκαλέσεις ζημιές.

Εμείς δόξα τω Θεώ, έχουμε εκπαιδευτεί επαγγελματικά στο αντικείμενο και κάνουμε αρκετά χρόνια τη δουλειά με εξαιρετικά αποτελέσματα, πάντοτε με γνώμονα την αξιοπιστία.

Προσέχουμε τα αυτοκίνητα των ανθρώπων που μας εμπιστεύονται, με μεγάλο ζήλο και καθημερινή προσπάθεια.

Βοηθούμε ακόμη και ανθρώπους που μπορεί να μην είναι πελάτες μας αλλά χρειάζονται κάποιον να βγάλει το φίδι από την τρύπα όταν τα πράγματα δυσκολεύουν και δεν ξέρουν πού να στραφούν.

Ειδικά το θέμα της υποστήριξης και συνεχούς κάλυψης είναι άμεση προτεραιότητα για την εταιρεία μας και το κάνουμε καλύτερα από όλους όσους έχουμε

γνωρίσει. Είναι τρόπος ζωής για εμάς, δεν το θεωρούμε παράξενο.

Εκτιμώ αφάνταστα το γεγονός ότι έχουμε τραβήξει την προσοχή σας και θα συνεχίσουμε να λειτουργούμε με την ποιότητα που γνωρίζετε ότι έχουμε.

Το ίδιο πράγμα συμβαίνει συνεχώς από τη στιγμή που δείξαμε τη δουλειά μας πριν μερικά χρόνια. Όλα αυτά τα σημάδια σημαίνουν ότι είμαστε καλοί και ξέρουμε πολύ καλά τί κάνουμε.

Διαφορετικά δεν θα ασχολιόσασταν μαζί μας :thumbsup:

Φιλούθκια!!!

Edited by PAGOURISTAS
χαρακτηρισμους
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τους χαρακτηρισμους που σου απεδωσαν τους εσβησα.

Και επισης το μελος εγραψε οτι μιλησε υπερβολικα.

Μην αρχιζεις παλι.

Το θεμα εχει ληξει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όλη αυτή η συζήτηση έχει φτάσει σε σημείο τρέλλας, πέραν κάθε φαντασίας.

Θα σας εξηγήσω αμέσως γιατί.

Όταν ζητάτε από ενα Πολιτικό Μηχανικό να σας κάνει τη μελέτη του σπιτιού σας, τον ρωτάτε πως αποφασίζει τί διάσταση θα έχουν οι κολώνες ή πόσο μπετόν πρέπει να βάλει;

Με ποιό τρόπο θέλει να υπάρχει κατανομή τάσεων πάνω στην πλάκα; Αν πρέπει να σκάψει 5 μέτρα ή 8 για τα θεμέλια;

Προφανώς όχι.

Γιατί δεν γνωρίζετε τί σημαίνουν όλα αυτά ούτε κι έχετε δει ποτέ πως πρέπει να είναι για να μην πέσει το σπίτι.

Εμπιστεύεστε το Μηχανικό γιατί αυτή είναι η δουλειά του. Αυτό πληρώνετε: Την τεχνογνωσία, το χρόνο και την εμπειρία του.

Τα προγράμματα των αυτοκινήτων είναι ρυθμίσεις των κινητήρων μέσω εγκεφάλου.

Για να τις κάνεις πρέπει να γνωρίζεις τη παραμικρή λεπτομέρεια για το πώς πρέπει να γίνουν ώστε να μην προκαλέσεις ζημιές.

Εμείς δόξα τω Θεώ, έχουμε εκπαιδευτεί επαγγελματικά στο αντικείμενο και κάνουμε αρκετά χρόνια τη δουλειά με εξαιρετικά αποτελέσματα, πάντοτε με γνώμονα την αξιοπιστία.

Προσέχουμε τα αυτοκίνητα των ανθρώπων που μας εμπιστεύονται, με μεγάλο ζήλο και καθημερινή προσπάθεια.

Βοηθούμε ακόμη και ανθρώπους που μπορεί να μην είναι πελάτες μας αλλά χρειάζονται κάποιον να βγάλει το φίδι από την τρύπα όταν τα πράγματα δυσκολεύουν και δεν ξέρουν πού να στραφούν.

Ειδικά το θέμα της υποστήριξης και συνεχούς κάλυψης είναι άμεση προτεραιότητα για την εταιρεία μας και το κάνουμε καλύτερα από όλους όσους έχουμε

γνωρίσει. Είναι τρόπος ζωής για εμάς, δεν το θεωρούμε παράξενο.

Εκτιμώ αφάνταστα το γεγονός ότι έχουμε τραβήξει την προσοχή σας και θα συνεχίσουμε να λειτουργούμε με την ποιότητα που γνωρίζετε ότι έχουμε.

Το ίδιο πράγμα συμβαίνει συνεχώς από τη στιγμή που δείξαμε τη δουλειά μας πριν μερικά χρόνια. Όλα αυτά τα σημάδια σημαίνουν ότι είμαστε καλοί και ξέρουμε πολύ καλά τί κάνουμε.

Διαφορετικά δεν θα ασχολιόσασταν μαζί μας :thumbsup:

Φιλούθκια!!!

Στέλιο, συνεχίζεις να αναμασας τα ίδια ενώ εγώ σας ζήτησα ευγενικά να σταματήσει εδω.....

Δεν θέλω να μπω στον κύκλο της αντιπαράθεσης.......αλλά αν με αναγκάσεις θα το κάνω. Αρκετούς έχετε απέναντι σας μην ζητάς ακόμη έναν....

Και για τελευταία φορά σου ξαναλέω οτι εδω μέσα δεν είναι φόρουμ e-tuners, μην περιμένεις να ακούς μόνο κάλή κριτικη. Να ακόυς την αρνητική και αν μη τι άλλο να μαθαίνεις κάτι απο αυτήν....στην προκειμένη περίπτωση , επειδή όπως λες είσαι επαγγελματίας, ας έκανες LM έλεγχο τότε που βάζαμε πρόγραμμα και ας ακριβολογουσες με το AFR. Και να ξέρεις η εμπιστοσύνη κερδίζετε και δεν εννοείτε de-facto..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τους χαρακτηρισμους που σου απεδωσαν τους εσβησα.

Και επισης το μελος εγραψε οτι μιλησε υπερβολικα.

Μην αρχιζεις παλι.

Το θεμα εχει ληξει.

ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όλη αυτή η συζήτηση έχει φτάσει σε σημείο τρέλλας, πέραν κάθε φαντασίας.

Θα σας εξηγήσω αμέσως γιατί.

Όταν ζητάτε από ενα Πολιτικό Μηχανικό να σας κάνει τη μελέτη του σπιτιού σας, τον ρωτάτε πως αποφασίζει τί διάσταση θα έχουν οι κολώνες ή πόσο μπετόν πρέπει να βάλει;

Με ποιό τρόπο θέλει να υπάρχει κατανομή τάσεων πάνω στην πλάκα; Αν πρέπει να σκάψει 5 μέτρα ή 8 για τα θεμέλια;

Προφανώς όχι.

Γιατί δεν γνωρίζετε τί σημαίνουν όλα αυτά ούτε κι έχετε δει ποτέ πως πρέπει να είναι για να μην πέσει το σπίτι.

Εμπιστεύεστε το Μηχανικό γιατί αυτή είναι η δουλειά του. Αυτό πληρώνετε: Την τεχνογνωσία, το χρόνο και την εμπειρία του.

Τα προγράμματα των αυτοκινήτων είναι ρυθμίσεις των κινητήρων μέσω εγκεφάλου.

Για να τις κάνεις πρέπει να γνωρίζεις τη παραμικρή λεπτομέρεια για το πώς πρέπει να γίνουν ώστε να μην προκαλέσεις ζημιές.

Εμείς δόξα τω Θεώ, έχουμε εκπαιδευτεί επαγγελματικά στο αντικείμενο και κάνουμε αρκετά χρόνια τη δουλειά με εξαιρετικά αποτελέσματα, πάντοτε με γνώμονα την αξιοπιστία.

Προσέχουμε τα αυτοκίνητα των ανθρώπων που μας εμπιστεύονται, με μεγάλο ζήλο και καθημερινή προσπάθεια.

Βοηθούμε ακόμη και ανθρώπους που μπορεί να μην είναι πελάτες μας αλλά χρειάζονται κάποιον να βγάλει το φίδι από την τρύπα όταν τα πράγματα δυσκολεύουν και δεν ξέρουν πού να στραφούν.

Ειδικά το θέμα της υποστήριξης και συνεχούς κάλυψης είναι άμεση προτεραιότητα για την εταιρεία μας και το κάνουμε καλύτερα από όλους όσους έχουμε

γνωρίσει. Είναι τρόπος ζωής για εμάς, δεν το θεωρούμε παράξενο.

Εκτιμώ αφάνταστα το γεγονός ότι έχουμε τραβήξει την προσοχή σας και θα συνεχίσουμε να λειτουργούμε με την ποιότητα που γνωρίζετε ότι έχουμε.

Το ίδιο πράγμα συμβαίνει συνεχώς από τη στιγμή που δείξαμε τη δουλειά μας πριν μερικά χρόνια. Όλα αυτά τα σημάδια σημαίνουν ότι είμαστε καλοί και ξέρουμε πολύ καλά τί κάνουμε.

Διαφορετικά δεν θα ασχολιόσασταν μαζί μας :thumbsup:

Φιλούθκια!!!

αν ο κινητηρας του jovanni η του kostakiss η του keegan η του.... οποιουδηποτε ειναι πειραματοζωο...

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ????

γιατι κανενα μυαλο δεν λειτουργει με γνωμονα το δικο μου αυτοκινητο και με το παραμικρο τηνει να κατηγορησει τους βελτιωτες του? αναφερομαι σε ολες τις εταιρειες και οχι μονο στον στελιο και τον κριτωνα...!

Link to comment
Share on other sites

αν ο κινητηρας του jovanni η του kostakiss η του keegan η του.... οποιουδηποτε ειναι πειραματοζωο...

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ????

γιατι κανενα μυαλο δεν λειτουργει με γνωμονα το δικο μου αυτοκινητο και με το παραμικρο τηνει να κατηγορησει τους βελτιωτες του? αναφερομαι σε ολες τις εταιρειες και οχι μονο στον στελιο και τον κριτωνα...!

Δεν έχεις καταλάβει την ουσία των γραφομένων μου αποστόλη....δεν έχεις καταλάβει. Κανένας αλάνθαστος και κανένας στο απυρόβλητο.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει την ουσία των γραφομένων μου αποστόλη....δεν έχεις καταλάβει. Κανένας αλάνθαστος και κανένας στο απυρόβλητο.....

εχω καταλαβει αγορινα απλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανυσηχεις για το μοτερ σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει την ουσία των γραφομένων μου αποστόλη....δεν έχεις καταλάβει. Κανένας αλάνθαστος και κανένας στο απυρόβλητο.....

Γιαννη , αλανθαστος δεν ειναι κανεις. ολοι εχουμε κανει και σωστες δουλειες και αλλες , που τελικα δεν πηγαν οπως επρεπε. Και αυτο δεν εχει να κανει με την δυσκολια. Μπορει και η πιο απλη δουλεια να μην παει καλα και τελικα ο κατοχος να μεινει δυσαρεστημενος και 100 αλλες πολυ πιο δυσκολες να ειναι αψογες.

Το κακο ειναι οτι επειδη οι κατοχοι εχουν το αυτοκινητο τους ως χομπι και εχουν ακουσει ή διαβασει 5-10 πραγματα , βγαζουν συμπερασματα και δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις για να αξιολογησουν καποιες ενδειξεις. Και οπως εγω δεν επεμβαινω στον πολιτικο μηχανικο για την στατικη μελετη του σπιτιου μου , που βαζω τον εαυτο μου μεσα και αν γινει σεισμος και κανει λαθος σκοτωθηκα , ετσι και ο καθε κατοχος δεν πρεπει να παρατηρει τον μηχανολογο που θα αναλαβει τη ρυθμιση του μοτερ του , για τον πολυ απλο λογο οτι δεν εχει τις απαραιτητες γνωσεις για να κρινει τη δουλεια του.

Εγω θελω να σε ευχαριστησω για την συνεργασια μας και για τα καλα σου λογια τοσο την πρωτη οσο και την δευτερη φορα που μας εμπιστευτηκες την περιουσια σου ( http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...t=0&start=0 ) και η συνεχεια να σε βρει χωρις να δινεις χρηματα για ζημιες , αλλα μονο για... βενζινη , οπως ισχυε μεχρι τωρα (που ηταν δικια μας υποχρεωση). Οποτε καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη , αλανθαστος δεν ειναι κανεις. ολοι εχουμε κανει και σωστες δουλειες και αλλες , που τελικα δεν πηγαν οπως επρεπε. Και αυτο δεν εχει να κανει με την δυσκολια. Μπορει και η πιο απλη δουλεια να μην παει καλα και τελικα ο κατοχος να μεινει δυσαρεστημενος και 100 αλλες πολυ πιο δυσκολες να ειναι αψογες.

Το κακο ειναι οτι επειδη οι κατοχοι εχουν το αυτοκινητο τους ως χομπι και εχουν ακουσει ή διαβασει 5-10 πραγματα , βγαζουν συμπερασματα και δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις για να αξιολογησουν καποιες ενδειξεις. Και οπως εγω δεν επεμβαινω στον πολιτικο μηχανικο για την στατικη μελετη του σπιτιου μου , που βαζω τον εαυτο μου μεσα και αν γινει σεισμος και κανει λαθος σκοτωθηκα , ετσι και ο καθε κατοχος δεν πρεπει να παρατηρει τον μηχανολογο που θα αναλαβει τη ρυθμιση του μοτερ του , για τον πολυ απλο λογο οτι δεν εχει τις απαραιτητες γνωσεις για να κρινει τη δουλεια του.

Εγω θελω να σε ευχαριστησω για την συνεργασια μας και για τα καλα σου λογια τοσο την πρωτη οσο και την δευτερη φορα που μας εμπιστευτηκες την περιουσια σου ( http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...t=0&start=0 ) και η συνεχεια να σε βρει χωρις να δινεις χρηματα για ζημιες , αλλα μονο για... βενζινη , οπως ισχυε μεχρι τωρα (που ηταν δικια μας υποχρεωση). Οποτε καλη συνεχεια!

Κρίτωνα, δεν αμφεβαλα ποτέ για το ήθος σου, ήσουν και παραμενεις ενας ευγενής άνθρωπος. Δεν μετανοιώνω για τη συνεργασία μας. Ουτε για αυτά που έχω πει και γράψει κατα καιρούς. Η δουλεια και οι 100αδες χρήστες είναι η βιτρίνα σας και δεν χρειάζεται κανείς να πει τίποτα....

Να σαι καλά και καλή συνέχεια κα σε σένα....

Link to comment
Share on other sites

εχω καταλαβει αγορινα απλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανυσηχεις για το μοτερ σου

¶ντε για να αλλάζουμε λίγο το θέμα!

Απο δίσκο συμπλέκτη κύριε "πειραματόζωο" tongue.gif τι έχεις κάνει?

Εμένα έχει αρχίσει να ψηλοπατινάρει και δε θέλω να βάλω πάλι τον ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

¶ντε για να αλλάζουμε λίγο το θέμα!

Απο δίσκο συμπλέκτη κύριε "πειραματόζωο" tongue.gif τι έχεις κάνει?

Εμένα έχει αρχίσει να ψηλοπατινάρει και δε θέλω να βάλω πάλι τον ίδιο!

σωπα καημενε....

Link to comment
Share on other sites

¶ντε για να αλλάζουμε λίγο το θέμα!

Απο δίσκο συμπλέκτη κύριε "πειραματόζωο" tongue.gif τι έχεις κάνει?

Εμένα έχει αρχίσει να ψηλοπατινάρει και δε θέλω να βάλω πάλι τον ίδιο!

37.000 χλμ και κανενα θεμα μεχρι στιγμης...!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω και γω να ρωτήσω κάτι...

Επειδή αψηφώντας τα λεγόμενα και τους φόβους πολλών εδώ μέσα, όταν αποφασίσω να βάλω πρόγραμμα custom θα πάω στους etuners.

Έχει κανένας εδώ μέσα κάνει ανάλογες μετρήσεις AFR σε οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα εκτός των etuners;

Πως μπορείτε να λέτε ότι 13:1 ή 13,5:1 είναι πολύ για μεσαίες; Ποιο είναι το μέτρο σύγκρισης; Έχει οπουδήποτε άλλο custum πρόγραμμα λιγότερο;

Μήπως το Revo;

Θεωρώ πως το μεγαλύτερο λάθος των etuners έως τώρα είναι που σας εξηγούσαν το κάθε τους βήμα και την κάθε λεπτομέρεια! Όπως είχε πει και ο αντιπρόσωπος της REVO αν θυμάμαι καλά δεν σας ενδιαφέρει σε τι AFR και με τι ρυθμίσεις γενικότερα δουλεύουν τα προγράμματα μας.

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω και γω να ρωτήσω κάτι...

Επειδή αψηφώντας τα λεγόμενα και τους φόβους πολλών εδώ μέσα, όταν αποφασίσω να βάλω πρόγραμμα custom θα πάω στους etuners.

Έχει κανένας εδώ μέσα κάνει ανάλογες μετρήσεις AFR σε οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα εκτός των etuners;

Πως μπορείτε να λέτε ότι 13:1 ή 13,5:1 είναι πολύ για μεσαίες; Ποιο είναι το μέτρο σύγκρισης; Έχει οπουδήποτε άλλο custum πρόγραμμα λιγότερο;

Μήπως το Revo;

Θεωρώ πως το μεγαλύτερο λάθος των etuners έως τώρα είναι που σας εξηγούσαν το κάθε τους βήμα και την κάθε λεπτομέρεια! Όπως είχε πει και ο αντιπρόσωπος της REVO αν θυμάμαι καλά δεν σας ενδιαφέρει σε τι AFR και με τι ρυθμίσεις γενικότερα δουλεύουν τα προγράμματα μας.

οταν ομως εχεις διαβασει σουπερ κατερινα και κλασσικα εικονογραφημενα και ξερεις οτι η μπιελα ειναι αναλογη της ριζας 4 δια 45 επι 98% τοτε φιλε μου οταν πας να βαλεις ενα προγραμμα windows στο αμαξι σου και κανεις remote connection με τον cpu του αυτοκινητου σου τοτε ρωτας και τι afr παιζω επειδη μπαινεις σε ενα φορουμ που κατα καιρους μαζευοντε επιστημονες οχι βελτιωτες ουτε μηχανικοι αλλα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ. υποτιθεται οτι μπηκαμε εδω μεσα για να εκφρασουμε τισ γνωμες μας για τα αμαξια μας να δινουνε συγχαρητηρια ο ενας στον αλλον για οποιοδηποτε προγραμμα και αν εχει ο καθενας και αντι αυτου ΦΑΓΩΝΟΜΑΣΤΕ για το αν εχει το αμαξι μας afr 13"1 στις μεσεες η για τον ποιος ειναι μισο αμαξι μπροστα στα 250 χλμ οπου η τουρμπινα μας θα βγαλει φτερα και θα γινει σαν την κοτα στην διαφημιση του νεου ibiza cupra (kokokokko) και να την φυλαει ο ενας στον αλλον για να του την πει αμα παθει το αμαξι του κατι κακο λογω του προγραμματος...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δόξα τω Θεώ, έχουμε εκπαιδευτεί επαγγελματικά στο αντικείμενο και κάνουμε αρκετά χρόνια τη δουλειά με εξαιρετικά αποτελέσματα, πάντοτε με γνώμονα την αξιοπιστία.

Προσέχουμε τα αυτοκίνητα των ανθρώπων που μας εμπιστεύονται, με μεγάλο ζήλο και καθημερινή προσπάθεια.

Βοηθούμε ακόμη και ανθρώπους που μπορεί να μην είναι πελάτες μας αλλά χρειάζονται κάποιον να βγάλει το φίδι από την τρύπα όταν τα πράγματα δυσκολεύουν και δεν ξέρουν πού να στραφούν.

Ειδικά το θέμα της υποστήριξης και συνεχούς κάλυψης είναι άμεση προτεραιότητα για την εταιρεία μας και το κάνουμε καλύτερα από όλους όσους έχουμε

γνωρίσει. Είναι τρόπος ζωής για εμάς, δεν το θεωρούμε παράξενο.

Εκτιμώ αφάνταστα το γεγονός ότι έχουμε τραβήξει την προσοχή σας και θα συνεχίσουμε να λειτουργούμε με την ποιότητα που γνωρίζετε ότι έχουμε.

Το ίδιο πράγμα συμβαίνει συνεχώς από τη στιγμή που δείξαμε τη δουλειά μας πριν μερικά χρόνια. Όλα αυτά τα σημάδια σημαίνουν ότι είμαστε καλοί και ξέρουμε πολύ καλά τί κάνουμε.

Διαφορετικά δεν θα ασχολιόσασταν μαζί μας ;)

Νομιζω οτι ο σκοπος του Forum δεν ειναι η διαφημιση μιας εταιρειας... Καθε φορα που βγαινει ενας δυσαρεστημενος πελατης ή πει κατι καποιος κατι για το προγραμμα σας αρχιζετε να γραφεται post για το ποσο καλοι προγραμματιστες ειστε το ποσο εξυπηρετικοι ειστε και γενικα μπαινετε σε μια διαδικασια προβολης του προγραμματος σας (κοινως διαφημιση...) λες και υπολοιποι ειναι για τα σκουπιδια ....

Συγνωμη αλλα πραγματικα εχω βαρεθη να σας ακουω να λετε: για το ποσο "καλοι" "αξιοποιστοι" "επιστημονες" "εμπειροι" ειστε....

Και να πω ρε παιδια οτι το λεει κανενας αλλος ενταξει ... αλλα να το λετε εσεις οι ιδιοι για τον εαυτο σας συνεχεια ... ΕΛΕΟΣ λιγο μετροφροσυνη ...

(Για να μη παρεξηγηθω δε θελω να μειωσω την δουλεια που κανετε που μπορει να ειναι οντως καλη δε ξερω)

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη , θυμασαι που ειπα οτι καλο ειναι ο καθε κατοχος να μην ξερει περι AFR , κλπ κλπ ? Πρεπει να γινεται ολοκληρη τεχνικη αναλυση , σε καθε κατοχο , για το πως ρυθμιζεται ασφαλως ενα μοτερ ? Φυσικα και οχι !

Για ενα πραγμα σας παραδεχομαι:

Που ειστε σταθεροι στη γνωμη σας.

Πρεπει να τραβατε χοντρα γελια διαβαζοντας παλαιοτερα ποστ σας....

Το θεμα ειναι πως εσεις γελατε, αλλα ειναι καποιοι που δε γελανε καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Για ενα πραγμα σας παραδεχομαι:

Που ειστε σταθεροι στη γνωμη σας.

Πρεπει να τραβατε χοντρα γελια διαβαζοντας παλαιοτερα ποστ σας....

Το θεμα ειναι πως εσεις γελατε, αλλα ειναι καποιοι που δε γελανε καθολου.

Οταν το ειχες πει εσυ: "οτι καλο ειναι ο καθε κατοχος να μην ξερει περι AFR" oι Ε-tuners περιφανευονταν για το AFR και λεγαν οτι εμεις λεμε στους πελατες μας τη AFR δουλευουμε ενω τα REVO θα ανατιναχουν.... Τωρα βεβαια που δεν τους βγαινουν τα κουκια τους τι να κανουν... τους αρεσε αυτο που ειπες εσυ ... ο "σουβλατζης" ... και προσπαθουν να τα μπαλωσουν ;):D :D

Link to comment
Share on other sites

Οταν το ειχες πει εσυ: "οτι καλο ειναι ο καθε κατοχος να μην ξερει περι AFR" oι Ε-tuners περιφανευονταν για το AFR και λεγαν οτι εμεις λεμε στους πελατες μας τη AFR δουλευουμε ενω τα REVO θα ανατιναχουν....

Μισο Βασιλη, για να μην παρεξηγηθω:

Ποτε δεν εγραψα "οτι καλο ειναι ο καθε κατοχος να μην ξερει περι AFR".

Εγραψα πως "δεν ειναι απαραιτητο" ή "δε χρειαζεται να γνωριζει, καθως ειναι αλλουνου δουλεια" . (κατι τετοιο / ουτε καν μπαινω στον κοπο να ανατρεξω στο συγκεκριμενο ποστ)

Γνωριζω πολυ καλα τι γραφω και λεω δημοσια και ειμαι πολυ προσεκτικος.

Δεν ειναι κακο να εχει καποιος πελατης τετοιου επιπεδου γνωσεις, αλλα ο εχθρος την αμαθειας ειναι η ημιμαθεια!

Εχω πει πολλακις πως δεν ειναι: Βου και Α --> ΒΑ ενας επαναπρογραμματισμος.

Αϊντε δωσαμε πιεση, δωσαμε κι αβανς, μετρησαμε και το λαμδα, φυγαμε γιατι εχει μπασκετ...

Τωρα βεβαια που δεν τους βγαινουν τα κουκια τους τι να κανουν... τους αρεσε αυτο που ειπες εσυ ... ο "σουβλατζης" ... και προσπαθουν να τα μπαλωσουν ;):D :D

Δεν ξερω αν βγαινουν ή οχι σε καποιον τα κουκια του, αλλα εχουν πεταχτει πολλες φορες τα ματια μου με απιστευτες ανακριβιες που διαβαζω ανα καιρους περι AFR και αλλα απιστευτα για τη revo, αλλα ποτε (ουτε καν πριν 1-2 ημερες που αναφερθηκε) δεν εγραψα:

που πατε με τοση πιεση!!!!

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΠΙΕΣΗ!!!!!! (Κουρκουλος style)

Πραγματικα δε με ενδιαφερει αν ενα TSi με χειροποιητο προγραμμα δουλευει 1,5bar στις 6.000σαλ, ενω π.χ. το revo πολυ λιγοτερο.

Καταπονειται; Σιγουρα.

Θα αντεξει; Αγνωστο.

Σε καμια περιπτωση ομως δεν υπαρχουν επαρκη στοιχεια για να γραψω πως θα σπασει σε 1 εβδομαδα/μηνα/χρονο, οπως δεκαδες φορες εχω διαβασει στο νετ για το revo...

Παντα θεωρουσα (και θεωρω ακομα) πως ο καθενας παλευει να κανει το καλυτερο δυνατο, συμφωνα βεβαια με τα μεσα που διαθετει.

Ομως, οταν βλεπω να γραφονται αλλα σημερα και αλλα πριν απο 1 μηνα, αυτο πραγματικα δειχνει τουλαχιστον αγνοια, ανωριμοτητα και ανευθυνοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Μισο Βασιλη, για να μην παρεξηγηθω:

Ποτε δεν εγραψα "οτι καλο ειναι ο καθε κατοχος να μην ξερει περι AFR".

Εγραψα πως "δεν ειναι απαραιτητο" ή "δε χρειαζεται να γνωριζει, καθως ειναι αλλουνου δουλεια" . (κατι τετοιο / ουτε καν μπαινω στον κοπο να ανατρεξω στο συγκεκριμενο ποστ)

Γνωριζω πολυ καλα τι γραφω και λεω δημοσια και ειμαι πολυ προσεκτικος.

Ναι εχεις δικιο ....

Απλα μερικοι βγαινουν και μιλανε για AFR, αβανς κτλ... για να δειξουν τις γνωσεις τους, σε μας που το 97% εδω μεσα δε γνωριζουμε... και να το παιξουν ειδικοι και πανω απο ολα να κανουν διαφημιση στο προιον, τους υποβαθμιζοντας βεβαια και τα υπολοιπα προγραμματα... Στο τελος βεβαια τους γυρισε μπουμεραν ...

Γιατι καλα να παει καποιος που δε ξερει (βαζω και τον εαυτο μου μεσα 97%) και να σε αραδιασει στις μπαρουφες περι AFR , Αβανς κτλ.... Και λες εσυ ποπο μπραβο τα παιδια επιστημονες αφου μου εξηγησαν, το AFR ετσι ... το αβανς αλλιως και μπλα μπλα μπλα .... Γ@μ@ει το προγραμμα!! το καλυτερο λες εσυ!! ....

Βεβαια μετα πας και το ψαχνεις να αποδειξεις και εσυ τα λεγομενα του και βγαινεις προ εκπληξεως, και υστερα αφου πας και του λες εσυ ρε μαστορα μου ειπες οτι δουλευω με AFR A:B γιατι τελικα εχω Γ:Δ ???? Και σου απανταει: "δε χρειαζεται να ξερεις πολλα..."

Εγω αυτο που εχω να πω ειναι "καλυτερα να μασας παρα να μιλας" :D;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν το ειχες πει εσυ: "οτι καλο ειναι ο καθε κατοχος να μην ξερει περι AFR" oι Ε-tuners περιφανευονταν για το AFR και λεγαν οτι εμεις λεμε στους πελατες μας τη AFR δουλευουμε ενω τα REVO θα ανατιναχουν.... Τωρα βεβαια που δεν τους βγαινουν τα κουκια τους τι να κανουν... τους αρεσε αυτο που ειπες εσυ ... ο "σουβλατζης" ... και προσπαθουν να τα μπαλωσουν ;):D :D

Βασίλη, σε κάθε πελάτη μας εξηγούμε όσο εκτενώς θέλει τις τροποποιήσεις που γίνονται στο αυτοκίνητό του. Φαντάζομαι ότι κι εσύ το ίδιο θα ήθελες αν ο προγραμματιστής

του δικού σου αυτοκινήτου καθόταν στο κάθισμα δίπλα σου όταν έβαζες το πρόγραμμα.

Επιμορφώνουμε όσους δεν γνωρίζουν και προσπαθούμε να τους κάνουμε να καταλάβουν:

1) Τί εννοούμε όταν λέμε αναλογία καυσίμου/αέρος

2) Πόση πίεση είναι αρκετή και πόση παραπάνω από ό,τι μπορεί να αντέξει ένας κινητήρας

3) Πώς πρέπει να χρησιμοποιούν τα αυτοκίνητά τους για να έχουν μεγάλη αξιοπιστία

4) Τί να αποφεύγουν και τί να προσέχουν σε κάθε μοτέρ που είναι συνηθισμένα σημεία προβλημάτων.

5) Τί σημαίνει για την μακροβιότητα του κινητήρα η κάθε λεπτομέρεια ρύθμισης

Τα αναφέρουμε ενδελεχώς στις σελίδες μας, μπες και δές τα! Πέραν των σελίδων μας, εχουμε ολόκληρο φόρουμ

τεχνικής υποστήριξης για τέτοια θέματα και απαντάμε σχεδόν 24/7 σε τέτοιες ερωτήσεις ακόμη κι από το τηλέφωνο.

Πώς λοιπόν αλλάξαμε αυτά που λέμε; Ίδιοι και απαράλλακτοι είμαστε!

Η θέση μας παραμένει ίδια: Στους πελάτες μας γίνεται πλήρης ενημέρωση και θα συνεχίσει να γίνεται αυτό. Όχι όμως στο κοινό για λογους τέρψης

ή εντυπώσεων.

Αρνούμαστε να παραθέσουμε όλες αυτές τις πληροφορίες δημόσια γιατί

α. Δεν αποτελεί αντικείμενο της συζήτησης ούτε και είναι ο κατάλληλος χώρος για να γίνει αυτό

β. Το 99% των χρηστών δεν έχει ιδέα για ό,τι γράφουμε

γ. Λόγω του β το 99% δεν μπορεί να κρίνει την ορθότητα όσων γράφουμε σε σχέση με όσα μπορεί να παρουσιάσει ο Α ή ο Β, που μπορεί να έχει αντιρρήσεις.

Πίστεψέ με, το να έχεις δύο ακόμη μηχανικούς να γεμίζουν με αράδες που δεν καταλαβαίνεις ένα φόρουμ ακόμα δε θα βελτιώσει την ποιότητα του προιόντος

τους. Από την άλλη πλευρά, αν ο χρόνος που αναλώνεται σε απαντήσεις στη λασπολογία δαπανηθεί σε έρευνα&εξέλιξη, ο πελάτης σίγουρα θα

έχει να κερδίσει πολλά μέσω του καλύτερου προιόντος που παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.