Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

αντε λοιπον τι περιμενουμε :cry: αν ξερεις καποιος κανα καλο μαγαζακι με καλη τιμη η κτοποθετηση ας μου κανει ενα ΠΜ!

Η καλυτερη λυση ειναι να τα παρεις απο ιντερνετ και να τα βαλεις μονος σου χεχεχε!

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη φορά θα είναι δύσκολα τα πράγματα...... tongue.gif

Αν μπορεις το απογευματακι ... θα σε παρω αυριο τηλ οταν ξυπνησω γιατι τωρα γυρισα απο την δουλεια ...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να έχει βάλει αντλία και να είναι χωρίς custom ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να έχει βάλει αντλία και να είναι χωρίς custom ?

Έχω καλά να νέα, η τοποθέτηση μεγαλύτερης αντλίας δείχνει να είναι περριτή......οι OVERLOAD εργάζονται πάνω σε αυτό και είναι πολύ κοντά στην λύση παντελώς το Safe Mode....

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Έχω καλά να νέα, η τοποθέτηση μεγαλύτερης αντλίας δείχνει να είναι περριτή......οι OVERLOAD εργάζονται πάνω σε αυτό και είναι πολύ κοντά στην λύση παντελώς το Safe Mode....

όχι για safe mode αλλά για μια ενίσχυση στις μεσαίες

Link to comment
Share on other sites

όχι για safe mode αλλά για μια ενίσχυση στις μεσαίες

Bασικα , το safe mode ειναι το πιο ευκολο πραγμα να κατεργηθει .

Μονο ενα VAGCOM χρειαζεται για να καταλαβει καποιος ποτε ενεργοποιειται , μονο λιγα bytes χρειαζονται στο προγραμμα για να μην ενεργοποιειται ποτε , με οτι συνεπειες εχει αυτο...

Για να εκμεταλλευτει καποιος την aftermarket αντλια Υ.Π. (περισσοτερη πιεση , με πιο πλουσιο μιγμα στις μεσαιες) χρειαζεται custom προγραμμα.

Ωστοσο , σε περιπτωση που το προγραμμα εχει αυξηση οριου αποκλισης πιεσης μπεκιερας , ειναι πολυ χρησιμο , για ασφαλεια , να βαζει καποιος aftermarket αντλια , χωρις καμια επεμβαση στον κωδικα .

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς ?

Για να καταλάβεις, αρκούν τρεις κινήσεις:

1) Συνδέεις το vagcom

2) Ανοίγεις το laptop

3) Πηγαίνεις στην πίεση μπεκιέρας και παρακολουθείς.

Αν η πίεση μπεκιέρας πέφτει στις μεσαίες, αυτό σημαίνει ότι δεν φτάνει το καύσιμο (=safe mode για να προστατευτει ο κινητήρας).

Αν όμως δεν πέφτει, επειδή είναι βελτιωμένη η αντλία, τότε μπορεί να υπάρξει καλύτερος ψεκασμός!

Φυσικά υπάρχει πάντοτε η λύση της απενεργοποιησης αυτής της ασφαλιστικής δικλείδας. Αλλά γιατί να θέλεις να το κάνεις;

Γιατί αν ποτέ χαλάσει η αντλία υψηλής σου θα βρεθείς ξαφνικά με 4 πιστόνια λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.....

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις, αρκούν τρεις κινήσεις:

1) Συνδέεις το vagcom

2) Ανοίγεις το laptop

3) Πηγαίνεις στην πίεση μπεκιέρας και παρακολουθείς.

Αν η πίεση μπεκιέρας πέφτει στις μεσαίες, αυτό σημαίνει ότι δεν φτάνει το καύσιμο (=safe mode για να προστατευτει ο κινητήρας).

Αν όμως δεν πέφτει, επειδή είναι βελτιωμένη η αντλία, τότε μπορεί να υπάρξει καλύτερος ψεκασμός!

Φυσικά υπάρχει πάντοτε η λύση της απενεργοποιησης αυτής της ασφαλιστικής δικλείδας. Αλλά γιατί να θέλεις να το κάνεις;

Γιατί αν ποτέ χαλάσει η αντλία υψηλής σου θα βρεθείς ξαφνικά με 4 πιστόνια λιγότερα.

Δεν μιλάμε για απενεργοποίηση της δικλείδας ασφαλείας.....

Υπάρχει τρόπος αλλά δεν μπορώ να τον αναφέρω...

Και μιλάμε με 12.1:1 σταθερό μεσαίες και 11.5 στις υψηλές και όλα αυτά με 1.7 over και 1.55-1.6 μέχρι 4600rpm....

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για απενεργοποίηση της δικλείδας ασφαλείας.....

Υπάρχει τρόπος αλλά δεν μπορώ να τον αναφέρω...

Και μιλάμε με 12.1:1 σταθερό μεσαίες και 11.5 στις υψηλές και όλα αυτά με 1.7 over και 1.55-1.6 μέχρι 4600rpm....

Αφού το πιστεύεις εσύ, εγώ πάω πάσο! ;)

Βέβαια με τα λόγια κτίζονται ανώγια και κατώγια.

Η δοκιμή που προτείνω είναι εύκολο να γίνει και θα σε διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το πιστεύεις εσύ, εγώ πάω πάσο! :D

Βέβαια με τα λόγια κτίζονται ανώγια και κατώγια.

Η δοκιμή που προτείνω είναι εύκολο να γίνει και θα σε διαφωτίσει.

Αγαπητέ Στέλιο, γιατι υποτιμάς την νοημοσύνη μου και τι γνώσεις μου? (Η έπαρση ξέρεις, δεν σε τιμά....).

Επείδη εσύ δεν είσαι ικανός να βρει λύση στο πρόβλημα σημαίνει οτι δεν μπορουν και αλλοι? Πως βγαζεις συμπέρασμα τι έχω δει και τι όχι.....τα δικά σου λόγια χτίζουν ανώγια όχι κάποιον άλλων.....έσυ έλεγες "Γίαννη μη μου λες τίποτα....δεν ανεβαίνουμε πάνω απο 12:1 AFR...με τιποτα όσο και να μου το ζητάει ο πελάτης"......αλλά δυστηχώς ήταν μόνο λόγια....

Τα δικά μου δεν είναι λόγια....σε προκαλώ να δεις (οχι Vag Com μην μαθεις και τα μυστικα) με LM sensor, να λογκαρεις και να δεις flat 12.1:1 σε ολο το φάσμα και με 11:5 μετά απο 6000.....και όλα αυτά με full boost και πιο δυνατό απο οτι πριν.....

Φιλικά πάντα στα λέω μην εκτεθείς..... :D

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

πάντως από προσωπική εμπειρία τα παιδιά μου έχουν αποδείξει 2 φορές τον επαγγελματισμό τους

φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

μήπως να κανονίζαμε για καμιά συνάντηση καμιά Κυριακή ? αν πάμε πουθενά στείλτε κανένα πμ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ερχόσασταν σε καμιά από τις κανονισμένες συναντήσεις του club? Λέω μήπως!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ερχόσασταν σε καμιά από τις κανονισμένες συναντήσεις του club? Λέω μήπως!

ναι ρε μαν έχεις δίκιο απλά εγώ με το aikido τυχαίνει να μην προλαβαίνω είδες τι γίνετε άσε που μια φόρα τα κατάφερα και τράκαρε ένα μέλος μας (δεν με λένε μητσ0τ@κι πάντως) τι να κάνω προσπαθώ να γίνω γιος του ninja

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε μαν έχεις δίκιο απλά εγώ με το aikido τυχαίνει να μην προλαβαίνω είδες τι γίνετε άσε που μια φόρα τα κατάφερα και τράκαρε ένα μέλος μας (δεν με λένε μητσ0τ@κι πάντως) τι να κάνω προσπαθώ να γίνω γιος του ninja

Μα ποιός είσαι? Ο Steven Seagal????? :D:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.