Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

οταν τελιωσει ο δισκος μας κανει αυτο?

http://www.sachsperformance.com/EU/sachs-race-performance-clutch/vw/vw-golf-v-1k1-1003/14-tsi-125-kw-112005/sre-performance-kupplung-set-2.htm

κανει για gt?η οσοι εχουν gt μπορουν να βαλουν δισκο πλατο καταλληλο για gti?

ας απαντησει καποιος γιατι με ενδιαφερει!!!!

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κατά μέρη σωστό. Αυτό που θέλω να δω είναι οι καμπύλες που θα είναι διαφορετικές λόγω χαμηλότερης θερμοκρασίας. Νομίζω ο Kirra πήγε και έκανε μια δυναμομέτρηση στα Σπάτα αρκετά πρόσφατα και θα ήθελα να μας πει εντυπώσεις και από την συμπεριφορά του αυτοκινήτου του με το πρόγραμμα των overload.

264.7 NM

192.3 Bhp

intake air temp 55 c

ambient 24.5

air pressure 1006.8

correction according to ISO 1585

Εκει (maha Σπατα) εχω κανει ολες τις μετρησεις μου και σε συγκριση με αλλα το θεωρω πιο αυστηρο.

Η ροπη απο τις 2400 μεχρι τις 5000 εντελως επιπεδη και μετα επεφτε σταδιακα. Παρα πολυ καλο σε θεμα αποδοσης, το ειχα ανεφερει και πιο παλια οτι το αυτοκινητο εχει μια γραμμικοτητα ηλεκτρικη, απλως τωρα επαληθευτηκε.

Η ιπποδυναμη ηταν επιπεδη απο το μαξ στις 5100 μεχρι 6000 κα μετα επεφτε.

Απο θεμα δυναμης ισως να μην ειναι απο τα γρηγορα αλλα αποζημιωνει με την γραμμικοτητα της λειτουργιας του.

Ειναι και dsg.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον F5DPOR εννοεις.. εγω τα βρηκα πολυ ακριβα 35Ε το ενα και απο την αλλη δε ξερω προσωπικα προτιμησα τα εργοστασιακα ΝGK τα οποια ειναι και αυτα απο πλατινα εκτος του κοστους δε ξερω κατα ποσο τα BOSCH αυτα ειναι καταλληλα για το αμαξι μας .. Καμια φορα βαζουμε το χερι μας πιο βαθια στην τσεπη για να κανουμε το καλυτερο στο αμαξι μας αλλα μη κανουμε περισσοτερο κακο ...

Απο internet τα F5DPOR τα βρισκεις γυρω στα 11-12 ευρω το ενα αν παραγγελλεις 10, + μεταφορικα, αντε συνολικα να σου πανε 14-15 ευρω το ενα.

Link to comment
Share on other sites

Απο internet τα F5DPOR τα βρισκεις γυρω στα 11-12 ευρω το ενα αν παραγγελλεις 10, + μεταφορικα, αντε συνολικα να σου πανε 14-15 ευρω το ενα.

kirra φωρας f5dpor?

Link to comment
Share on other sites

οι καμπυλες πως ειναι?? απαντηστε ρε παιδια, με ενδιαφερει!!!

H καμπυλη καλη ειναι... και γενικα φαινεται πολυ δυνατο... βεβαια απο αυτα που βλεπω οτι φοραει, λογικη μου φαινεται η δυναμη που βγαζει... αλλα δεν ειναι μονο η δυναμομετρηση που παιζει ρολο ..

Link to comment
Share on other sites

βασικα δν βγαζει την ροπη πλ ψηλα?? δλδ σε μια κοντρα δν θα μπορεις να εκμεταλευτεις τη μεγηστη ροπη αφου η αλλαγες βασιζονται στο σημειο της μεγηστης ιπποδυναμης... σωστα?? αν κανω λαθος διορθωστε με!

Link to comment
Share on other sites

264.7 NM

192.3 Bhp

intake air temp 55 c

ambient 24.5

air pressure 1006.8

correction according to ISO 1585

Εκει (maha Σπατα) εχω κανει ολες τις μετρησεις μου και σε συγκριση με αλλα το θεωρω πιο αυστηρο.

Η ροπη απο τις 2400 μεχρι τις 5000 εντελως επιπεδη και μετα επεφτε σταδιακα. Παρα πολυ καλο σε θεμα αποδοσης, το ειχα ανεφερει και πιο παλια οτι το αυτοκινητο εχει μια γραμμικοτητα ηλεκτρικη, απλως τωρα επαληθευτηκε.

Η ιπποδυναμη ηταν επιπεδη απο το μαξ στις 5100 μεχρι 6000 κα μετα επεφτε.

Απο θεμα δυναμης ισως να μην ειναι απο τα γρηγορα αλλα αποζημιωνει με την γραμμικοτητα της λειτουργιας του.

Ειναι και dsg.

Τα νούμερα δεν είναι άσχημα, ειδικά αν τα βγάζει τόσο γραμμικά όπως λες. Και με την πτώση δύναμης, πέρα από την γραμμικότητα, γλύτωσες και τα safe modes. Καλά χιλιόμετρα από εδώ και πέρα!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δεις τα 250 αλλα καθολου ευκολα .....

240 έχω δει και εγώ αλλά με σχετική πίεση και πολύ θα ήθελα να έχω εναν δείκτη θερμοκρασίας λαδιού εκείνη την στιγμή

Link to comment
Share on other sites

kirra φωρας f5dpor?

τα έβαλα εγω προχθές στην autotechnica που ειναι πανω απο το Κριτωνα και το Στελιο.

ουσιωδεις διαφορες δεν υπαρχουν εκτος αν δεν τις καταλαβα εγω!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα που το forge επεσε στα 640!!!!

ενω το s3 για να το βαλω θελω 400-500 + αν βαλω το s3 πεταω το δικο μου το οποιο δεν πουλιεται!!!!!!!!!!

λετε να το σκευτω?

με προβληματιζει

1.lag?

2.Ποιο δουλευει καλυτερα?(μηπως το s3 ψυχει καποια πραγματα καλυτερα?)

αμα βαλω το forge πρεπει να κανω αναπρογραμματισμο?η θα ρυθμιστει αρκετα μονος ο κινητηρας?thx!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, καμιά δυναμομέτρηση από TSI 140 έχουμε από overload, e-tuners, revo, τώρα πρόσφατη να δούμε πως διαμορφώνονται με τις χαμηλές πλέον θερμοκρασίες;

http://www.etuners.gr/index.php?s=13&t=168

1.4 twincharger STG 2 (ΦΠΕ) , πως σου φαινεται , Τζωρτζ , μετα απο custom on-dyno ρυθμιση ?

Σημειωσε οτι πουθενα δεν βγαζει πανω απο 285Νm και ετσι η πιεση μπεκιερας ακολουθει παντα την ζητουμενη , το AFR κατεβαινει μεχρι 11.2:1 και η τουρμπινα δεν δουλευει στο οριο παροχης της (υπαρχει μικρο περιθωριο ψηλα , ομως θεωρουμε οτι δεν χρειαζεται αλλο "κουρδισμα" για λογους αξιοπιστιας...).

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

http://www.etuners.gr/index.php?s=13&t=168

1.4 twincharger STG 2 (ΦΠΕ) , πως σου φαινεται , Τζωρτζ , μετα απο custom on-dyno ρυθμιση ?

Σημειωσε οτι πουθενα δεν βγαζει πανω απο 285Νm και ετσι η πιεση μπεκιερας ακολουθει παντα την ζητουμενη , το AFR κατεβαινει μεχρι 11.2:1 και η τουρμπινα δεν δουλευει στο οριο παροχης της (υπαρχει μικρο περιθωριο ψηλα , ομως θεωρουμε οτι δεν χρειαζεται αλλο "κουρδισμα" για λογους αξιοπιστιας...).

Οι καμπύλες είναι απλά ιδανικές. Και αν στο log τα requested είναι παράλληλα με τα actual, τότε μιλάμε για πολύ ωραίο πρόγραμμα. Αλλά πρέπει να έπεσε δουλειά και στο δρόμο και στο dyno και εννοείται ότι δεν μιλάμε για ένα κλασσικό πρόγραμμα για 1.4 TSI!

Link to comment
Share on other sites

Οι καμπύλες είναι απλά ιδανικές. Και αν στο log τα requested είναι παράλληλα με τα actual, τότε μιλάμε για πολύ ωραίο πρόγραμμα. Αλλά πρέπει να έπεσε δουλειά και στο δρόμο και στο dyno και εννοείται ότι δεν μιλάμε για ένα κλασσικό πρόγραμμα για 1.4 TSI!

Γιωργο , το καλο με το δυναμομετρο ειναι οτι σε πιο δυνατη ρυθμιση (πχ αν θες 230ΗΡ απ τον 1.4) ειναι πολυ καλυτερο (για να βλεπεις ακριβως τι κανεις και να διορθωνεις ακριβως εκει που πρεπει) , αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι ειναι και ασφαλεστερο να εισαι εκει απ οτι στο δρομο . Προσωπικα , προτιμω να βαζω στο ΜΑΗΑ full load , με το αυτοκινητο δεμενο , και να το πιεζω στις 4800σαλ για να δω στο block 140 τι γινεται με την αντλια , παρα να βγαινω στο δρομο με 6η και 190kmh για να δω το ιδιο πραγμα , ρισκαροντας τις ζωες μας . Αλλο για καποιον που θα το κανει μια φορα για δοκιμη , αλλα εμεις που ειμαστε καθε μερα με τον καθε οδηγο , δεν ειναι και οτι καλυτερο ...

Ο συγκεκριμενος εγκεφαλος εχει αναλυτικο μαθηματικο μοντελο για τον στροβιλοσυμπιεστη και σε καθε περιπτωση πρεπει οι τιμες actual - requested στην πιεση υπερπληρωσης να συμβαδιζουν (πολυ περισσοτερο οταν η Ν75 δεν ειναι τερματισμενη πουθενα). Οσον αφορα τις actual - requested τιμες στην πιεση καυσιμου , με 278-280Nm στις 5000-5200rpm δεν εχει προβλημα (αν τσεκαρεις το stg2+ , που απαιτει αντλια , εκει εχει 300+Νm και η δυναμη βγαινει 1000+ rpm κατω με 10.7:1) .

Link to comment
Share on other sites

Οι καμπύλες είναι απλά ιδανικές. Και αν στο log τα requested είναι παράλληλα με τα actual, τότε μιλάμε για πολύ ωραίο πρόγραμμα. Αλλά πρέπει να έπεσε δουλειά και στο δρόμο και στο dyno και εννοείται ότι δεν μιλάμε για ένα κλασσικό πρόγραμμα για 1.4 TSI!

G, το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι το συγκεκριμένο remap είναι "τυποποιημένο" και δεν χρειάστηκε development για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο,

αφού τα GT μας ανέκαθεν τέτοιες ρυθμίσεις χρησιμοποιούσαν. Απλώς δεν είχε εμφανιστεί στο προσκήνιο.

Αν γνωρίσεις τον κάτοχο και δεις το αυτοκινητο θα καταλάβεις τι εννοω, ρώτα τον S8N και θα σου εξηγήσει! teetotum.png

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο , το καλο με το δυναμομετρο ειναι οτι σε πιο δυνατη ρυθμιση (πχ αν θες 230ΗΡ απ τον 1.4) ειναι πολυ καλυτερο (για να βλεπεις ακριβως τι κανεις και να διορθωνεις ακριβως εκει που πρεπει) , αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι ειναι και ασφαλεστερο να εισαι εκει απ οτι στο δρομο . Προσωπικα , προτιμω να βαζω στο ΜΑΗΑ full load , με το αυτοκινητο δεμενο , και να το πιεζω στις 4800σαλ για να δω στο block 140 τι γινεται με την αντλια , παρα να βγαινω στο δρομο με 6η και 190kmh για να δω το ιδιο πραγμα , ρισκαροντας τις ζωες μας . Αλλο για καποιον που θα το κανει μια φορα για δοκιμη , αλλα εμεις που ειμαστε καθε μερα με τον καθε οδηγο , δεν ειναι και οτι καλυτερο ...

Ο συγκεκριμενος εγκεφαλος εχει αναλυτικο μαθηματικο μοντελο για τον στροβιλοσυμπιεστη και σε καθε περιπτωση πρεπει οι τιμες actual - requested στην πιεση υπερπληρωσης να συμβαδιζουν (πολυ περισσοτερο οταν η Ν75 δεν ειναι τερματισμενη πουθενα). Οσον αφορα τις actual - requested τιμες στην πιεση καυσιμου , με 278-280Nm στις 5000-5200rpm δεν εχει προβλημα (αν τσεκαρεις το stg2+ , που απαιτει αντλια , εκει εχει 300+Νm και η δυναμη βγαινει 1000+ rpm κατω με 10.7:1) .

Στο πρώτο έχεις δίκιο, αλλά για μένα πρώτα έρχεται η ρύθμιση στο δρόμο και μετά στο δυναμόμετρο. Σίγουρα για λόγους ασφαλείας δεν μπορείς εύκολα να τα έχεις και τα 2, αλλά άλλες οι συνθήκες δρόμου, με άλλον εισερχόμενο, άλλα φορτία και ένα κάρο διαφορετικές παραμέτρους που πάνω στο δυναμόμετρο είναι ελεγχόμενες και συγκεκριμένες. Οι απαιτήσεις βέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι τόσο πολλές, οπότε το μόνο που είναι απαραίτητο είναι ένα dyno να κλείσουν κάποιες "τρύπες" και τέλος.

Οσο αφορά το 2ο, κάτι θυμάμαι τότε που το συζητάγαμε.

G, το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι το συγκεκριμένο remap είναι "τυποποιημένο" και δεν χρειάστηκε development για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο,

αφού τα GT μας ανέκαθεν τέτοιες ρυθμίσεις χρησιμοποιούσαν. Απλώς δεν είχε εμφανιστεί στο προσκήνιο.

Αν γνωρίσεις τον κάτοχο και δεις το αυτοκινητο θα καταλάβεις τι εννοω, ρώτα τον S8N και θα σου εξηγήσει! teetotum.png

Κάτσε, τώρα γιατί θα γίνει μπέρδεμα. Ο Κρίτωνας είπε παραπάνω ότι το συγκεκριμένο νούμερο ήρθε μετά από fine tuning πάνω στο δυναμόμετρο και έβγαλε αυτά που έβγαλε, έτσι όπως τα έβγαλε. Μην μου λες τώρα ότι είναι ένα τυποποιημένο πρόγραμμα που βάζει ο καθένας. Εκτός και αν όλοι οι πελάτες σας περνάνε από αυτή την διαδικασία. Το πρόγραμμα όταν μπήκε, σίγουρα θα ήταν το τυποποιημένο που βάζεται σε όλα τα δυνατά GT, αργότερα όμως δεν παρέμεινε το ίδιο και αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε. Δεν μιλάμε πλέον για κονσέρβα, αλλά για custom πρόγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο έχεις δίκιο, αλλά για μένα πρώτα έρχεται η ρύθμιση στο δρόμο και μετά στο δυναμόμετρο.

+1000 ! Τα αυτοκίνητα κατασκευάζονται για να κυκλοφορούν στο δρόμο, όχι στα ράουλα.

Κάτσε, τώρα γιατί θα γίνει μπέρδεμα. Ο Κρίτωνας είπε παραπάνω ότι το συγκεκριμένο νούμερο ήρθε μετά από fine tuning πάνω στο δυναμόμετρο και έβγαλε αυτά που έβγαλε, έτσι όπως τα έβγαλε. Μην μου λες τώρα ότι είναι ένα τυποποιημένο πρόγραμμα που βάζει ο καθένας. Εκτός και αν όλοι οι πελάτες σας περνάνε από αυτή την διαδικασία. Το πρόγραμμα όταν μπήκε, σίγουρα θα ήταν το τυποποιημένο που βάζεται σε όλα τα δυνατά GT, αργότερα όμως δεν παρέμεινε το ίδιο και αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε. Δεν μιλάμε πλέον για κονσέρβα, αλλά για custom πρόγραμμα!

Ναι ναι, απ'αυτό τελοσπάντων new_killother.gif !

(Ξέρεις έστω και μια φορά που να μην έχουμε βάλει το δακτυλακι μας σε custom ρυθμίσεις; )

Το χαρακτηρίζω ως τυποποιημένο γιατί δεν χρειάστηκε προσπάθεια για να κουρδιστεί. Κουρδίστηκε με τη σκέψη! new_killpc.gif

Κατά τα άλλα ήταν κονσέρβα εκ της γεννήσεώς του, σαν τα ντολμαδάκια γιαλαντζί που μας σερβίρουν τάχα μου για χειροποίητους μεζέδες!

Αλλά αυτό δεν είναι κακό. Φτιάξαμε τη συνταγή τον καιρό των πρώτων Golf με MED17, την τροποποιήσαμε καθοδόν ώστε να περικλείει όλα τα θρεπτικά

συστατικά και φαίνεται να είναι γευστικότατη ακόμα. Μέσα της ενσωματώνει όλο το finetuning που μπορείς να αποκτήσεις κάνοντας εξέλιξη και

επιβεβαιώνοντας τα αποτελέσματα σε μεγάλο χρονικό διάστημα δοκιμών.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.