Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Σε παρεμφερές θέμα δόθηκαν και διαγράμματα που εδώ δεν τα βλέπω.

Για να ρίξουμε λίγο food for thought.

Πάντως φαίνεται πολύ πιο δυνατό το TSI από το GT μετά τη μετατροπή.

http://www.carzone.dk/images/c/Tuning%20Bo...%20brochure.pdf

http://www.carsinspections.com/gr/tuning/V...5TSI/index.html

Και αν το TSI μπορεί να πάει 200 άλογα, το GT πού φτάνει??

Edited by RASTAVIPER
Link to comment
Share on other sites

Σε παρεμφερές θέμα δόθηκαν και διαγράμματα που εδώ δεν τα βλέπω.

Για να ρίξουμε λίγο food for thought.

Πάντως φαίνεται πολύ πιο δυνατό το TSI από το GT μετά τη μετατροπή.

http://www.carzone.dk/images/c/Tuning%20Bo...%20brochure.pdf

http://www.carsinspections.com/gr/tuning/V...5TSI/index.html

Και αν το TSI μπορεί να πάει 200 άλογα, το GT πού φτάνει??

Η αλήθεια είναι η εξείς οτι δεν έχω διάγραμμα άλλα έχουμε συμφωνήσει με την εν λόγω εταίρεία ότι μετά το τσιπάρισμα θα πάω για δυναμομέτρηση και οτι αν δεν συμφωνουν αυτά που υποσχεθήκαν με την δυναμομέτρηση θα μου βγάλουν το πρόγραμμα και θα έχω επιστροφή χρημάτων υπομονή και αύριο το απόγευμα θα έχω περισσότερες απαντήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Να ανάψει πάλι η συζήτηση γιατί πέσαμε λίγο.. (το topic απο 140 σε 170 είναι πλέον παρελθόν!!!)

Πολλοί διαφημίζουν για tsi (140hp), στάδιο ΙΙ αλλά ποιοί είναι αυτοί που το έχουν κάνει?

Ο Μπουλέκος το διαφημίζει εδώ και καιρό.

Οι etuners σήκωσαν πρόσφατα το project στο site με αναλυτικά στοιχεία.

Στην αντιπροσωπία ακούγονται βρωμιές για mtm 213hp αλλά δε το δίνουν

παραέξω...

Έ!!! οι ήρωες εκει έξω που έχουν περάσει το ξεπερασμένο κατώφλι των 170hp....μιλήστε!

Δεν είμαστε GT... αλλά μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι?

Καλημερα σε ολους σας...

ειμαι ο κατοχος του tsi που βλεπετε στο λινκ των etuners...

για να σας φωτησω λιγο θα σας πω οτι φοραω intercooler s3 , χειροποιητη 60mm εξατμιση απο καταλυτη και πισω χωρις μεσαιο καζανακι... κιτ εισαγωγης custom απο etuners και προγραμμα απο etuners. η πιεση εχει ανεβει στα 1.3 οβερμπουστ και 0.9 - 1 σταθερη και η ροπη ειναι στα 26.5 κιλα. το αμαξι δουλευει στο 80% της αποδοσης της τουρπινας και εχει περιθωριο για ακομα 20-25 αλογα! εχει περιοριστει το λαγκ του ηλεκτρογκαζου κατα 50% περιπου οπως εχει εκμηδενιστει σχεδον και το λαγκ μεταδοσης κομπερσσορα τουρμπινας. για τον φιλο που ρωτησε μεχρι που μπορουνε να φτασουνε τα gt θα απαντησω ακριβως εκει που μπορει και αν tsi για τον λογο οτι φορανε ακριβως την ιδια τουρμπινα ΚΚΚ και η μεγιστη αποδοση φτανει στα 230 αλογα... και απο ροπη η μεγιστη στα 27 - 28 κιλα γιατι μετα δεν αντεχει το σασμαν. ειμαι στην διαθεση σας για οποιαδηποτε απορια εχετε η ερωτηση η οτιδηποτε

συγνωμη για την πολυλογια!

Link to comment
Share on other sites

δεν αντεχει το σασμαν?? αυτο που το ξερουμε?

δεν ειναι 100% σιγουρο αυτο για το σασμαν αλλα συμφωνα με μερικες μελετες των (etuners) καλο ειναι να μην το ζορισει καποιος πανω απο 28 κιλα ροπη γιατι δεν ξερουμε ακομα και τις αντοχες απο τις μπιελες...

Link to comment
Share on other sites

Και αν το TSI μπορεί να πάει 200 άλογα, το GT πού φτάνει??

Όσο για τό πόσα άλογα πέρνει το GT παντου όπου έχω ρωτησεί και έχω ψάξει γιατι πιστεψέ με έχω πάει σχεδόν σε κάθε βελτιωτικό οίκο που κυκλοφορεί στην Αθήνα και το εχω ψάξει άλλα και επίσης από βελτιώτικους οίκους του εξωτερικού θα δεις οτι το ταβάνι για το GT είναι επίσης τα 200 άλογα. Πάντα μιλάμε μέ μια χαρτογράφηση και μόνο χωρίς να επέμβεις μηχανικά. Και εδώ εγείρεται το ερώτημα γιατι αφού το Gt από τα 170 στα 200 άλογα δεν ακούγεται εξωπραγματικό αλλά κάτι εφικτό το να πάρει δηλαδή ένα τούρμπο αυτοκίνητο 30 άλογα με μια απλή χαρτογράφηση γιατί μας ακούγεται περιεργό το TSI να φτάσει από τα 140 στα 200? Έχουν τελικά τον ίδιο κινητήρα το TSI με το GT ναί ή όχι? αν η απάντηση είναι ναι (που εγώ από τα λίγα που ξέρω οτί το μοτερ του GT με του TSI είναι ίδιο μέχρι την τελευταία βίδα) τότε δεν είναι παράλογο να δούμε TSI με 200ps, αν πάλι δεν έχουν τό ίδιο μοτερ τοτε ναι σίγουρα κάτι δεν πάει καλα.

Παραδείγματα ξένων μεγάλων βελτιωτικόν οίκον για το τσιπάρισμα του GOLF GT 1.4 170PS:

1. http://www.turbochip.dk/chiptuningpriser.asp?uid=1151

2. http://www.chiptuning.com/conf_prod_de.htm...&no_cache=1

3. http://www.skn-tuning.de/product.aspx?prod...&TabID=3331

4. http://www.rica.nl/chiptuning/showupgrade....0&Model=921

Ένδεικτικά αυτοί η τέσσερις ξένοι οίκοι βελτιώσεων προσφέρουν αύξηση ιπποδύναμης στα 200 άλογα για το GOLF GT λέγοντας οτί είναι μια αξιόπιστη λύση για αυτόν το κινητήρα προσφέροντας κιόλας πολλές από αυτές και εγγύηση και για τον κινητήρα(για το πρόγραμμα εννοείται οτι δίνουν εγγυηση) .

Βλέποντας όλα αυτά σκέφτομαι και λέω γιατι αφου το GT αξοιόπιστα μπορεί να φτάσει τα 200ps το TSI γιατί να μην μπορεί αφου έχει τον ίδιο ακριβώς κινητήρα????

¨ΕΤσι απλά λοιπόν σκεφτόμενος βάζοντας την λογική και μόνο, χώρις να είμαι μηχανικός ή να είμουν στο TEAM της VOLKSWAGEN που ανέπτυξε τους TSI κινητήρες (την ποιο αξοιόπιστη απάντηση θα την έχουνε μόναχα αυτοί αλλά άντε να τους βρείς) κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ναι θα το κάνω 200ps!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το TSI και το GT διαφερουν μονο στην χαρτογραφηση απο οτι εχω ψαξει και εγω. Οποτε το peak τους για τα αλογα απο προγραμμα μονο ειναι το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σας...

ειμαι ο κατοχος του tsi που βλεπετε στο λινκ των etuners...

για να σας φωτησω λιγο θα σας πω οτι φοραω intercooler s3 , χειροποιητη 60mm εξατμιση απο καταλυτη και πισω χωρις μεσαιο καζανακι... κιτ εισαγωγης custom απο etuners και προγραμμα απο etuners. η πιεση εχει ανεβει στα 1.3 οβερμπουστ και 0.9 - 1 σταθερη και η ροπη ειναι στα 26.5 κιλα. το αμαξι δουλευει στο 80% της αποδοσης της τουρπινας και εχει περιθωριο για ακομα 20-25 αλογα! εχει περιοριστει το λαγκ του ηλεκτρογκαζου κατα 50% περιπου οπως εχει εκμηδενιστει σχεδον και το λαγκ μεταδοσης κομπερσσορα τουρμπινας. για τον φιλο που ρωτησε μεχρι που μπορουνε να φτασουνε τα gt θα απαντησω ακριβως εκει που μπορει και αν tsi για τον λογο οτι φορανε ακριβως την ιδια τουρμπινα ΚΚΚ και η μεγιστη αποδοση φτανει στα 230 αλογα... και απο ροπη η μεγιστη στα 27 - 28 κιλα γιατι μετα δεν αντεχει το σασμαν. ειμαι στην διαθεση σας για οποιαδηποτε απορια εχετε η ερωτηση η οτιδηποτε

συγνωμη για την πολυλογια!

καλα χιλιομετρα και απροβληματιστα να ειναι

θα ηθελα να σε ρωτησω εαν το αμαξι εχει παραμεινει το ιδιο γραμμικο στην αποδοση της δυναμης οπως ηταν πριν τη βελτιωση η εαν εχει ξεσπασματα της δυναμης μετα απο καποιες στροφες του κινητηρα

σε ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλα χιλιομετρα και απροβληματιστα να ειναι

θα ηθελα να σε ρωτησω εαν το αμαξι εχει παραμεινει το ιδιο γραμμικο στην αποδοση της δυναμης οπως ηταν πριν τη βελτιωση η εαν εχει ξεσπασματα της δυναμης μετα απο καποιες στροφες του κινητηρα

σε ευχαριστω εκ των προτερων

να σαι καλα σε ευχαριστω

το αμαξι εχει παραμεινει το ιδιο γραμμικο οπως ηταν αλλα απλωνει ολο το ευρος της ροπης ακομα και στις 6000 στροφες. εννοειται οτι το οβερμπουστ το νιωθεις πολυ ποιο εντονα απο οτι πριν και οχι δεν εχει ξεσπασματα αποτομα

Link to comment
Share on other sites

To να δειξεις 210+ΗΡ ΜΟΝΟ με προγραμμα δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο... απλα βαζεις τερμα την Ν75.

Το να εχεις ομως μηδενικη διορθωση αβανς (ουτε μιση μοιρα πανω σε ΜΑΗΑ), ασφαλες καυσιμο (Λ=0.75-0.76) και την τουρμπινα μακρια απο το οριο της ειναι απαραιτητο και να εχεις μικρο περιορισμο σε δυναμη και να χρησιμοποιησεις περιφερειακα για να το πετυχεις. Ολα αυτα για ενα μοτερ που δεν εχουμε δει ακομα ανοιγμενο, δεν ξερουμε καν τι εμβολα ή μπιελες φοραει! Ποιος θα λαβει την ευθυνη να το ρυθμισει πρωτος στο οριο? (πχ 95% Ν75 , Λ=0.8.1-0.82 κλπ αναλογα με τα ΤFSI, που ομως γνωριζουμε οτι εχουν σφυρηλατα εμβολα Mahle και πολυ καλες μπιελες).

Επισης ειναι αδυνατον να συγκριθουν παραλληλα εγκεφαλακια με επαναπρογραμματισμο εγκεφαλων (τελειως διαφορετικη λειτουργια και δυνατοτητες), ουτε και δυναμομετρησεις απο εγκυρα δυναμομετρα με διαγραμματα σε υπολογιστη.

Κι όμως είναι δύσκολο να δείξεις 210 άλογα.

Τι σχέση έχει η N75?

Είναι σα να λές, ρυθμίζω τη πίεση της τουρμπίνας χωρίς να κάνω τίποτα αλλο.

Δε θέλω όμως και άλλη ποσότητα καυσίμου, δε θέλω και άλλη διαχείριση ECU????

Θα τα τινάξω όλα!!

Πρέπει να υπάρχει μια γραμμικότητα και αξιοπιστία στην όλη δουλειά.

Αλλιώς πώς θα πουλήσω σαν σωστός επιχειρηματίας που δε θέλω να μου βγεί το όνομα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σας...

ειμαι ο κατοχος του tsi που βλεπετε στο λινκ των etuners...

για να σας φωτησω λιγο θα σας πω οτι φοραω intercooler s3 , χειροποιητη 60mm εξατμιση απο καταλυτη και πισω χωρις μεσαιο καζανακι... κιτ εισαγωγης custom απο etuners και προγραμμα απο etuners. η πιεση εχει ανεβει στα 1.3 οβερμπουστ και 0.9 - 1 σταθερη και η ροπη ειναι στα 26.5 κιλα. το αμαξι δουλευει στο 80% της αποδοσης της τουρπινας και εχει περιθωριο για ακομα 20-25 αλογα! εχει περιοριστει το λαγκ του ηλεκτρογκαζου κατα 50% περιπου οπως εχει εκμηδενιστει σχεδον και το λαγκ μεταδοσης κομπερσσορα τουρμπινας. για τον φιλο που ρωτησε μεχρι που μπορουνε να φτασουνε τα gt θα απαντησω ακριβως εκει που μπορει και αν tsi για τον λογο οτι φορανε ακριβως την ιδια τουρμπινα ΚΚΚ και η μεγιστη αποδοση φτανει στα 230 αλογα... και απο ροπη η μεγιστη στα 27 - 28 κιλα γιατι μετα δεν αντεχει το σασμαν. ειμαι στην διαθεση σας για οποιαδηποτε απορια εχετε η ερωτηση η οτιδηποτε

συγνωμη για την πολυλογια!

Διάλεξες και το σωστό χρώμα!!!!!

Ας μιλήσουμε όμως και για το θέμα που δεν έχει αναφερθεί κανείς...

....το κόστος?

ΥΓ: Πώς γίνεται όμως η Κ03 που είναι ίδια με του GTI και Cupra να έχει μεγιστη απόδοση 230hp?

Το 1ο στάδιο GTI ανεβάζει 250 άλογα και δε γίνεται κουβέντα για προβλήματα αξιοπιστίας!

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξες και το σωστό χρώμα!!!!!

Ας μιλήσουμε όμως και για το θέμα που δεν έχει αναφερθεί κανείς...

....το κόστος?

ΥΓ: Πώς γίνεται όμως η Κ03 που είναι ίδια με του GTI και Cupra να έχει μεγιστη απόδοση 230hp?

Το 1ο στάδιο GTI ανεβάζει 250 άλογα και δε γίνεται κουβέντα για προβλήματα αξιοπιστίας!

to gti δεν φοραει Κ03 φοραει Κ04 οπως και το κουπρα το καινουριο φοραει την τουρμπινα του s3. τα τσι και gt δεν φορανε καν Κ03. η τουρμπινα τους ειναι η ΚΚΚ ετσι λεγεται με μεγιστη αποδοση 230. το κοστος για ολα ειναι...

280 + 120 τοποθετηση ιντερκουλερ s3

κιτ εισαγωγης 200

χεροποιητη εξατμιση 650

προγραμμα 650

συνολο πανω κατω ειναι 1900

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες...

Θα ήθελα να ρωτήσω τι γνωμη εχετε για το προγραμμα της ABT...

Ειναι μεν ακριβο αλλα φτανει 210 αλογα στο GT.

Δεν ειναι μια καλη αξιοπιστη εταιρεία?

Οριστε και το σχετικο link

http://www.abt-sportsline.de/uploads/tx_co...LG_Schalter.pdf

Link to comment
Share on other sites

to gti δεν φοραει Κ03 φοραει Κ04 οπως και το κουπρα το καινουριο φοραει την τουρμπινα του s3. τα τσι και gt δεν φορανε καν Κ03. η τουρμπινα τους ειναι η ΚΚΚ ετσι λεγεται με μεγιστη αποδοση 230. το κοστος για ολα ειναι...

280 + 120 τοποθετηση ιντερκουλερ s3

κιτ εισαγωγης 200

χεροποιητη εξατμιση 650

προγραμμα 650

συνολο πανω κατω ειναι 1900

Η ίδια Borg Warner δεν είναι, με τη μόνη διαφορά οτι πάει πακέτο με

πολλαπλή απο ειδικό μαντέμι για να αντέχει πάνω απο 1100?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τό πόσα άλογα πέρνει το GT παντου όπου έχω ρωτησεί και έχω ψάξει γιατι πιστεψέ με έχω πάει σχεδόν σε κάθε βελτιωτικό οίκο που κυκλοφορεί στην Αθήνα και το εχω ψάξει άλλα και επίσης από βελτιώτικους οίκους του εξωτερικού θα δεις οτι το ταβάνι για το GT είναι επίσης τα 200 άλογα. Πάντα μιλάμε μέ μια χαρτογράφηση και μόνο χωρίς να επέμβεις μηχανικά. Και εδώ εγείρεται το ερώτημα γιατι αφού το Gt από τα 170 στα 200 άλογα δεν ακούγεται εξωπραγματικό αλλά κάτι εφικτό το να πάρει δηλαδή ένα τούρμπο αυτοκίνητο 30 άλογα με μια απλή χαρτογράφηση γιατί μας ακούγεται περιεργό το TSI να φτάσει από τα 140 στα 200? Έχουν τελικά τον ίδιο κινητήρα το TSI με το GT ναί ή όχι? αν η απάντηση είναι ναι (που εγώ από τα λίγα που ξέρω οτί το μοτερ του GT με του TSI είναι ίδιο μέχρι την τελευταία βίδα) τότε δεν είναι παράλογο να δούμε TSI με 200ps, αν πάλι δεν έχουν τό ίδιο μοτερ τοτε ναι σίγουρα κάτι δεν πάει καλα.

Παραδείγματα ξένων μεγάλων βελτιωτικόν οίκον για το τσιπάρισμα του GOLF GT 1.4 170PS:

1. http://www.turbochip.dk/chiptuningpriser.asp?uid=1151

2. http://www.chiptuning.com/conf_prod_de.htm...&no_cache=1

3. http://www.skn-tuning.de/product.aspx?prod...&TabID=3331

4. http://www.rica.nl/chiptuning/showupgrade....0&Model=921

Ένδεικτικά αυτοί η τέσσερις ξένοι οίκοι βελτιώσεων προσφέρουν αύξηση ιπποδύναμης στα 200 άλογα για το GOLF GT λέγοντας οτί είναι μια αξιόπιστη λύση για αυτόν το κινητήρα προσφέροντας κιόλας πολλές από αυτές και εγγύηση και για τον κινητήρα(για το πρόγραμμα εννοείται οτι δίνουν εγγυηση) .

Βλέποντας όλα αυτά σκέφτομαι και λέω γιατι αφου το GT αξοιόπιστα μπορεί να φτάσει τα 200ps το TSI γιατί να μην μπορεί αφου έχει τον ίδιο ακριβώς κινητήρα????

¨ΕΤσι απλά λοιπόν σκεφτόμενος βάζοντας την λογική και μόνο, χώρις να είμαι μηχανικός ή να είμουν στο TEAM της VOLKSWAGEN που ανέπτυξε τους TSI κινητήρες (την ποιο αξοιόπιστη απάντηση θα την έχουνε μόναχα αυτοί αλλά άντε να τους βρείς) κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ναι θα το κάνω 200ps!!!!

θα διαφωνησω στο οτι το gt φθανει μεχρι 200 αλογα...

και το τσι και το gt φτανουνε μεγιστη ισχυ τα 230 αλογα οπου και εκει ειναι τα ορια της τουρμπινας

στο επομενο update που θα κανω το τσι θα ειναι στα 225 αλογα στο 95% αποδοσης της τουρμπινας

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια Borg Warner δεν είναι, με τη μόνη διαφορά οτι πάει πακέτο με

πολλαπλή απο ειδικό μαντέμι για να αντέχει πάνω απο 1100?

δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως οχι. εχω δει τουρμπινα απο gti και ειναι διαφορετικη τελειως απο τις δικες μας... παντως ειμαστε υπο μελετη να δουμε αν μπορει να μπει μια k04 στους κινητηρες μας

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως οχι. εχω δει τουρμπινα απο gti και ειναι διαφορετικη τελειως απο τις δικες μας... παντως ειμαστε υπο μελετη να δουμε αν μπορει να μπει μια k04 στους κινητηρες μας

Κ04 φορούσαν τα παλιά S03 και Cupra, δηλαδή ότι έβγαινε με 225 άλογα!

Τώρα το GTI mk5 φοράει K03 όπως και το TSI.

Η διαφορά οπτικά υπάρχει γιατί το κέλυφος του στροβίλου είναι απο ενισχυμένα μέταλλα

για να αντέχουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες!!!

¶σε που πάει κομπλέ με τη πολλαπλή εξαγωγής!

Για να βάλεις K04 είναι πολύ δύσκολο όχι μόνο πρακτικά....αλλά και για να κρατήσεις την ισορροπία

του κινητήρα.

Η K04 είναι πολύ μεγάλη για να καταφέρει να τη φουσκώσει μέχρι και ο κομπρέσσορας, πόσο μάλλον 1400 κυβικά!

Link to comment
Share on other sites

Κ04 φορούσαν τα παλιά S03 και Cupra, δηλαδή ότι έβγαινε με 225 άλογα!

Τώρα το GTI mk5 φοράει K03 όπως και το TSI.

Η διαφορά οπτικά υπάρχει γιατί το κέλυφος του στροβίλου είναι απο ενισχυμένα μέταλλα

για να αντέχουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες!!!

¶σε που πάει κομπλέ με τη πολλαπλή εξαγωγής!

Για να βάλεις K04 είναι πολύ δύσκολο όχι μόνο πρακτικά....αλλά και για να κρατήσεις την ισορροπία

του κινητήρα.

Η K04 είναι πολύ μεγάλη για να καταφέρει να τη φουσκώσει μέχρι και ο κομπρέσσορας, πόσο μάλλον 1400 κυβικά!

αν το gti φοραει κ03 πως παει με stage 1 270 αλογα?

κ04 φοραει το gti mk5.

ειναι υπο μελετη το να μπει κ04 σε tsi...! θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

αν το gti φοραει κ03 πως παει με stage 1 270 αλογα?

κ04 φοραει το gti mk5.

ειναι υπο μελετη το να μπει κ04 σε tsi...! θα δουμε!

Έ! Μήν είσαι ξεροκέφαλος!!!!

Πάρε μια παραπομπή << ΑUTO BIBLE VOLKSWAGEN σελίδα 51>>

Και μη με αναγκάσεις να σου βρώ και άλλα περιοδικά γιατί έχω ότι έχει γράψει για tsi απο 2006!!!

Μην είσαι μπουμπούνας!!

Link to comment
Share on other sites

Στη Borg Warner αν μπείς δίνει power rate 150KW για την K03.

Δε δίνει max rate....

Ποιός αλήτης σου είπε οτι δουλεύει τέρμα?

Speak the truth boy!!!

Link to comment
Share on other sites

Έ! Μήν είσαι ξεροκέφαλος!!!!

Πάρε μια παραπομπή << ΑUTO BIBLE VOLKSWAGEN σελίδα 51>>

Και μη με αναγκάσεις να σου βρώ και άλλα περιοδικά γιατί έχω ότι έχει γράψει για tsi απο 2006!!!

Μην είσαι μπουμπούνας!!

σορρυ μπλακ λαθος μου.

Κ03 φοραει το gti οντως. σορρυ που επεμενα! απλα τα tsi/gt φορανε και αυτα μια ΚΚΚ αλλα με inducer 35.5mm και θεωρητικα η παροχη της επαρκει για 225ΗΡ (μαχ) με καποια ροϊκα περιφερειακα (Cold air intake - catback exhaust).

Link to comment
Share on other sites

Αφού επικράτησε ειρήνη....ας συνεχίσουμε!

Απο κόστος μια χαρά ακούγεται μιας και ο μπουλέκος πρέπει να είναι λίγο φαρμακερός!

Απο κατανάλωση πως πάς τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Αφού επικράτησε ειρήνη....ας συνεχίσουμε!

Απο κόστος μια χαρά ακούγεται μιας και ο μπουλέκος πρέπει να είναι λίγο φαρμακερός!

Απο κατανάλωση πως πάς τώρα!

αχμμμ αν το σκιζω καιει...πολυ!!!!!! αλλιως η καταναλωση ειναι ιδια με πριν το αναβαθμισω

γνωμη μου μακρυα απο μπουλεκο... νομιζω με παραλληλο εγκεφαλο το κανει????? και δεν ειμαι σιγουρος αν εχει βγαλει κατι για med 17.5

Link to comment
Share on other sites

ναι το χαίρεσαι και απροβλημάτιστο σου εύχομαι. τί πίεση δουλευε μαμα το αυτοκίνητο? γιατι 1.3 over είναι πολύ λίγο αν σκεφτούμε οτι ιδια πιεση είναι μαμα.

έχεις μπαρόμετρο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.