Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Τα στάδια τα έχουν κάνει όπως τους βολεύουν. Πρώτο στάδιο είναι φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση! Από εκεί και πέρα, αν βάλεις i/c, είσαι 1ο στάδιο+i/c, 1ο στάδιο+i/c+ αντλία, κτλ... 3ο στάδιο και λοιπά δεν έχουν νόημα, πέρα από τις εταιρείες που εμπορεύονται πακέτα αναβαθμίσεων και τα κατηγοριοποιούν.

Μηπως ο προγραμματιστης με αυτο εννοει, διαφορετικο κωδικα χωρις περιφεριακα, αλλον με περιφεριακα και παει λεγοντας; Γιατι πχ και στην REVO που με φουλ εξατμιση και εισαγωγη , το προγραμμα τους αλλαζει και το ονομαζουν stage 2

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα θέμα marketing. Το πρόγραμμα δεν αλλάζει. Ειδικά στα επώνυμα, αλλάζοντας κάποια περιφερειακά, μπορεί το πρόγραμμα να προσαρμοστεί στις νέες ρυθμίσεις. Λειτουργεί όπως και το μαμά πρόγραμμα που μπορεί να κάνει κάποιες διορθώσεις, μικρές, αλλά τις κάνει και καταλαβαίνεις τις διαφορές. Στα προγράμματα, όταν αλλάζεις περιφερειακά, απλά ελέγχουν μετά τις αλλαγές αν όλα λειτουργούν κανονικά και συνεχίζουν να είναι εντός προδιαγραφών. Νομίζω μόνο με την αλλαγή αντλίας αλλάζει κάπως το πρόγραμμα, για να εκμεταλευτεί την παραπάνω παροχή.

Δεν ξέρω αν στην περίπτωση της REVO, μετά την αλλαγή περιφερειακών, το reflash που κάνει είναι εξ'ολοκλήρου, αλλά σίγουρα θα αλλάζει κάποιους χάρτες για να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις νέες αλλαγές. Πάντως σίγουρα δεν είναι αυτό stage 2. Ή έχεις πρόγραμμα ή δεν έχεις. Ας έχεις και Κ04 πάνω, δεν λες ότι έχεις stage 3 πρόγραμμα. Έχεις πρόγραμμα για Κ04

Edited by Geopan
Link to comment
Share on other sites

δλδ με περιφεριακα ποσο παει?? και αν μπει και αντλια που εχω ακουσει πως δν επαρκει η μαμα??

αν μπει αντλια σε προγραμμα REVO δε νομιζω να βοηθησει πουθενα ...

Link to comment
Share on other sites

Αν κ ειμαι αρκετο καιρο μέλος δεν γραφω συχνα...μόνο οταν εχω κατι να πω...

Πριν απο καποιους μηνες εβαλα προγραμμα E-TUNERS, το αμαξι πηγαινε παρα πολυ καλά ΑΛΛΑ στις 4500 στροφες στην 6η εμπαινε σε safe -mode πάντα...

αντικειμενικα ηταν απο τα δυνατα tsi αλλα δεν ειχα παει να το δυναμομετρησω απλα γιατι το αμαξι δεν δουλευε σωστα κ δεν εχει νόημα να δω ενα νουμερο αφου το αμαξι ειναι προβληματικο!!!

Βασισμενος στα λογια του Κριτωνα που ειναι παντα ευγενεστατος και εξυπηρετικοτατος 'ελα οποτε θες να το φτιαξουμε' (αργησα λογο δουλειων να παω να μου το φτιαξει) και πριν λιγο καιρο πηγα...

Πραγματι ο Κριτωνας ασχολιθηκε κανα 2ωρο με το αμαξι,δοκιμες στο δρομο κτλ... και το αμαξι πηγαινε ακομα καλύτερα απο πριν ΑΛΛΑ παλι στην 6η εμπαινε σε safe mode!!! και ξαναπαω 3η φορα...

Και του λεω να μου περασει ενα προγραμμα που ΣΙΓΟΥΡΑ να μην μπαινει σε safe-mode... παλι κανα 3ωρο στο δρομο κ μου λεει κ ασφαλες θα ειναι το αμαξι σου και πολυ γρηγορο... Το αποτελεσμα ειναι το αμαξι να μην μπαινει σε safe mode αλλα να μην πηγαινει βήμα!!! Σαν gt για να μην πω και χειροτερα...αυτα!!! Βεβαια ο Κριτωνας μου ειπε να ξαναπαω (4η φορα) να παμε στο δυναμομετρο να μου κανει τις τελευταιες διορθωσεις... αλλα για πιο λόγο να δωσω 60e++ ακομα???... για να δω 190αλογα!!!

Το τελικο αποτελεσμα μετα απο κανα 10ωρο ενασχολισης με το προγραμμα μου ειναι αυτο!!! Οποτε οσοι θέλετε πογραμμα e-tuners ή αφηστε το μαμα ή συμβιβαστητε με τα διάσημα πλεον safe mode ή πειραματιστητε με τρομπες κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αν κ ειμαι αρκετο καιρο μέλος δεν γραφω συχνα...μόνο οταν εχω κατι να πω...

Πριν απο καποιους μηνες εβαλα προγραμμα E-TUNERS, το αμαξι πηγαινε παρα πολυ καλά ΑΛΛΑ στις 4500 στροφες στην 6η εμπαινε σε safe -mode πάντα...

αντικειμενικα ηταν απο τα δυνατα tsi αλλα δεν ειχα παει να το δυναμομετρησω απλα γιατι το αμαξι δεν δουλευε σωστα κ δεν εχει νόημα να δω ενα νουμερο αφου το αμαξι ειναι προβληματικο!!!

Βασισμενος στα λογια του Κριτωνα που ειναι παντα ευγενεστατος και εξυπηρετικοτατος 'ελα οποτε θες να το φτιαξουμε' (αργησα λογο δουλειων να παω να μου το φτιαξει) και πριν λιγο καιρο πηγα...

Πραγματι ο Κριτωνας ασχολιθηκε κανα 2ωρο με το αμαξι,δοκιμες στο δρομο κτλ... και το αμαξι πηγαινε ακομα καλύτερα απο πριν ΑΛΛΑ παλι στην 6η εμπαινε σε safe mode!!! και ξαναπαω 3η φορα...

Και του λεω να μου περασει ενα προγραμμα που ΣΙΓΟΥΡΑ να μην μπαινει σε safe-mode... παλι κανα 3ωρο στο δρομο κ μου λεει κ ασφαλες θα ειναι το αμαξι σου και πολυ γρηγορο... Το αποτελεσμα ειναι το αμαξι να μην μπαινει σε safe mode αλλα να μην πηγαινει βήμα!!! Σαν gt για να μην πω και χειροτερα...αυτα!!! Βεβαια ο Κριτωνας μου ειπε να ξαναπαω (4η φορα) να παμε στο δυναμομετρο να μου κανει τις τελευταιες διορθωσεις... αλλα για πιο λόγο να δωσω 60e++ ακομα???... για να δω 190αλογα!!!

Το τελικο αποτελεσμα μετα απο κανα 10ωρο ενασχολισης με το προγραμμα μου ειναι αυτο!!! Οποτε οσοι θέλετε πογραμμα e-tuners ή αφηστε το μαμα ή συμβιβαστητε με τα διάσημα πλεον safe mode ή πειραματιστητε με τρομπες κτλ κτλ

Πιστεύω πως πρέπει να πας εκεί για 4η φορά. Όταν βάζεις custom πρόγραμμα δέχεσαι ή μάλλον αποδέχεσαι πως αυτά μπορεί και να συμβαίνουν! Αν δεν σου αρέσει βάλε κάποιο έτοιμο επώνυμο ή μη. Τώρα αν σε χρεώνουν για τις διορθώσεις, αυτό είναι τουλάχιστον αντι-επαγγελματικό. Δεν φταις σε κάτι που το πρόγραμμα δεν βγήκε όπως έπρεπε...

Από κει και πέρα δικό σου το αμάξι, δικά σου και τα λεφτά. Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως πρέπει να πας εκεί για 4η φορά. Όταν βάζεις custom πρόγραμμα δέχεσαι ή μάλλον αποδέχεσαι πως αυτά μπορεί και να συμβαίνουν! Αν δεν σου αρέσει βάλε κάποιο έτοιμο επώνυμο ή μη. Τώρα αν σε χρεώνουν για τις διορθώσεις, αυτό είναι τουλάχιστον αντι-επαγγελματικό. Δεν φταις σε κάτι που το πρόγραμμα δεν βγήκε όπως έπρεπε...

Από κει και πέρα δικό σου το αμάξι, δικά σου και τα λεφτά. Διαλέγεις και παίρνεις.

Τα 60E++ ειναι για το δυναμομετρο κ τις 2 ή 3ις δυναμομετρησεις, σιγουρα δεν θα μου ζηταγαν παραπανω λεφτα... αλλα το κοστος σε βενζινες πηγαινε-ελα

(ειμαι κ μακρια εγω)κ το κοστος του χαμενου χρόνου ειναι ενα αλλο θεματάκι

Αλλα τοσες ωρες για ενα προγραμμα πρωτου σταδιου???και αν ασχολιθει ακομα κανα δυωρο θα βρεθει λύση?

Και custom τι σημαινει οτι πρεπει να πας 5-6 φορες για να στο ρυθμισει σωστα??? (δλδ αν εφτιαχαν αμαξι για ντραγκστερ ποσες ωρες θα χρειαζονταν???)

Μια εταιρια που παρουσιαζει stage 3 (τρομπες κτλ) νομιζεις οτι το πρωτο σταδιο ειναι παιχνιδακι αλλα....δεν ειναι ετσι!!! κ εδω δεν μπορεις να τους εμπιστευτεις για το πρωτο σταδιο θα τους εμπιστευτεις κ για παραπανω???

Link to comment
Share on other sites

Αν κ ειμαι αρκετο καιρο μέλος δεν γραφω συχνα...μόνο οταν εχω κατι να πω...

Πριν απο καποιους μηνες εβαλα προγραμμα E-TUNERS, το αμαξι πηγαινε παρα πολυ καλά ΑΛΛΑ στις 4500 στροφες στην 6η εμπαινε σε safe -mode πάντα...

αντικειμενικα ηταν απο τα δυνατα tsi αλλα δεν ειχα παει να το δυναμομετρησω απλα γιατι το αμαξι δεν δουλευε σωστα κ δεν εχει νόημα να δω ενα νουμερο αφου το αμαξι ειναι προβληματικο!!!

Βασισμενος στα λογια του Κριτωνα που ειναι παντα ευγενεστατος και εξυπηρετικοτατος 'ελα οποτε θες να το φτιαξουμε' (αργησα λογο δουλειων να παω να μου το φτιαξει) και πριν λιγο καιρο πηγα...

Πραγματι ο Κριτωνας ασχολιθηκε κανα 2ωρο με το αμαξι,δοκιμες στο δρομο κτλ... και το αμαξι πηγαινε ακομα καλύτερα απο πριν ΑΛΛΑ παλι στην 6η εμπαινε σε safe mode!!! και ξαναπαω 3η φορα...

Και του λεω να μου περασει ενα προγραμμα που ΣΙΓΟΥΡΑ να μην μπαινει σε safe-mode... παλι κανα 3ωρο στο δρομο κ μου λεει κ ασφαλες θα ειναι το αμαξι σου και πολυ γρηγορο... Το αποτελεσμα ειναι το αμαξι να μην μπαινει σε safe mode αλλα να μην πηγαινει βήμα!!! Σαν gt για να μην πω και χειροτερα...αυτα!!! Βεβαια ο Κριτωνας μου ειπε να ξαναπαω (4η φορα) να παμε στο δυναμομετρο να μου κανει τις τελευταιες διορθωσεις... αλλα για πιο λόγο να δωσω 60e++ ακομα???... για να δω 190αλογα!!!

Το τελικο αποτελεσμα μετα απο κανα 10ωρο ενασχολισης με το προγραμμα μου ειναι αυτο!!! Οποτε οσοι θέλετε πογραμμα e-tuners ή αφηστε το μαμα ή συμβιβαστητε με τα διάσημα πλεον safe mode ή πειραματιστητε με τρομπες κτλ κτλ

στο κανε απ την αρχη αυτο, εχω και εγω προγραμμα etuners αλλα δν εχω safe mode..

Link to comment
Share on other sites

Αν κ ειμαι αρκετο καιρο μέλος δεν γραφω συχνα...μόνο οταν εχω κατι να πω...

Πριν απο καποιους μηνες εβαλα προγραμμα E-TUNERS, το αμαξι πηγαινε παρα πολυ καλά ΑΛΛΑ στις 4500 στροφες στην 6η εμπαινε σε safe -mode πάντα...

αντικειμενικα ηταν απο τα δυνατα tsi αλλα δεν ειχα παει να το δυναμομετρησω απλα γιατι το αμαξι δεν δουλευε σωστα κ δεν εχει νόημα να δω ενα νουμερο αφου το αμαξι ειναι προβληματικο!!!

Βασισμενος στα λογια του Κριτωνα που ειναι παντα ευγενεστατος και εξυπηρετικοτατος 'ελα οποτε θες να το φτιαξουμε' (αργησα λογο δουλειων να παω να μου το φτιαξει) και πριν λιγο καιρο πηγα...

Πραγματι ο Κριτωνας ασχολιθηκε κανα 2ωρο με το αμαξι,δοκιμες στο δρομο κτλ... και το αμαξι πηγαινε ακομα καλύτερα απο πριν ΑΛΛΑ παλι στην 6η εμπαινε σε safe mode!!! και ξαναπαω 3η φορα...

Και του λεω να μου περασει ενα προγραμμα που ΣΙΓΟΥΡΑ να μην μπαινει σε safe-mode... παλι κανα 3ωρο στο δρομο κ μου λεει κ ασφαλες θα ειναι το αμαξι σου και πολυ γρηγορο... Το αποτελεσμα ειναι το αμαξι να μην μπαινει σε safe mode αλλα να μην πηγαινει βήμα!!! Σαν gt για να μην πω και χειροτερα...αυτα!!! Βεβαια ο Κριτωνας μου ειπε να ξαναπαω (4η φορα) να παμε στο δυναμομετρο να μου κανει τις τελευταιες διορθωσεις... αλλα για πιο λόγο να δωσω 60e++ ακομα???... για να δω 190αλογα!!!

Το τελικο αποτελεσμα μετα απο κανα 10ωρο ενασχολισης με το προγραμμα μου ειναι αυτο!!! Οποτε οσοι θέλετε πογραμμα e-tuners ή αφηστε το μαμα ή συμβιβαστητε με τα διάσημα πλεον safe mode ή πειραματιστητε με τρομπες κτλ κτλ

Φιλαρακι πραγματικα σε καταλαβαινω... απο την στιγμη που βαζεις ενα προγραμμα, και που δεν εχεις τις απαιτησεις να ειναι και το πιο δυνατο αλλα να εχεις τα 200+ αλογα που υποσχοντε και κερδιζοντε σχετικα ευκολα θελεις και το αυτοκινητο σου να δουλευει κανονικα χωρις SM και αλλα προβληματα. Με τα παραπανω που αναφερεις με κανει να πιστευω οτι ο καθενας εχει και διαφορετικο προγραμμα απο τον αλλον και ας παει στον ιδιο προγραμματιστη... Χωρις να βγαζω τιποτα απο το μυαλο μου αλλα με αυτα που λενε ... Αλλος δεν εχει SM αλλος εχει, αλλος ειναι 210+ αλογα αλλος 200, αλλος δουλευει AFR 13 αλλος 11

Με λιγα λογια δε βλεπω μια κοινη ευθεια στα προγραμματα... Η δουλεια μου μοιαζει σαν αυτη του ελαιοχραματιστη π.χ ο ιδιος μαστορας ενα σπιτι θα το βαψει καλα και ενα αλλο ισως οχι ...

Βεβαια θελω να ειμαι σιγουρος οτι αν κατσει και ασχοληθει πραγματικα πολλες ωρες με το αυτοκινητο σου το προβλημα θα λυθει, βεβαια απο την αλλη εσυ δεν εισαι υποχρεομενος να πας καθε τρεις και λιγο στον προγραμματιστη σου για να βρει το προβλημα απο την στιγμη που δεν ειναι το μοναδικο σου θεμα το αυτοκινητο ...

Τελος θελω να κανω μια ερωτηση ανεξαρτητα απο την etuners σε καθε custom προγραμμα ο πελατης ειναι αναγκασμενος να τρεχει καθε τρεις και λιγο στον προγραμματιστη του, να δινει 60ρια στα δυναμομετρα για να δουλεψει σωστα το αυτοκινητο του χωρις προβληματα?? και καλα να ζηταει τρελα αλογα τα ανωτερω θα φαινοντε υποχρεωτικα αλλα ακομα και αν ζηταει ενα ηπιο προγραμμα που να βγαζει 200 αλογα ????

Link to comment
Share on other sites

1) Πριν απο καποιους μηνες εβαλα προγραμμα E-TUNERS, το αμαξι πηγαινε παρα πολυ καλά ΑΛΛΑ στις 4500 στροφες στην 6η εμπαινε σε safe -mode πάντα...

αντικειμενικα ηταν απο τα δυνατα tsi αλλα δεν ειχα παει να το δυναμομετρησω απλα γιατι το αμαξι δεν δουλευε σωστα κ δεν εχει νόημα να δω ενα νουμερο αφου το αμαξι ειναι προβληματικο!!!

2) Βασισμενος στα λογια του Κριτωνα που ειναι παντα ευγενεστατος και εξυπηρετικοτατος 'ελα οποτε θες να το φτιαξουμε' (αργησα λογο δουλειων να παω να μου το φτιαξει) και πριν λιγο καιρο πηγα...

Πραγματι ο Κριτωνας ασχολιθηκε κανα 2ωρο με το αμαξι,δοκιμες στο δρομο κτλ... και το αμαξι πηγαινε ακομα καλύτερα απο πριν ΑΛΛΑ παλι στην 6η εμπαινε σε safe mode!!! και ξαναπαω 3η φορα...

3) Και του λεω να μου περασει ενα προγραμμα που ΣΙΓΟΥΡΑ να μην μπαινει σε safe-mode... παλι κανα 3ωρο στο δρομο κ μου λεει κ ασφαλες θα ειναι το αμαξι σου και πολυ γρηγορο... Το αποτελεσμα ειναι το αμαξι να μην μπαινει σε safe mode αλλα να μην πηγαινει βήμα!!! Σαν gt για να μην πω και χειροτερα...αυτα!!! Βεβαια ο Κριτωνας μου ειπε να ξαναπαω (4η φορα) να παμε στο δυναμομετρο να μου κανει τις τελευταιες διορθωσεις... αλλα για πιο λόγο να δωσω 60e++ ακομα???... για να δω 190αλογα!!!

4) Το τελικο αποτελεσμα μετα απο κανα 10ωρο ενασχολισης με το προγραμμα μου ειναι αυτο!!! Οποτε οσοι θέλετε πογραμμα e-tuners ή αφηστε το μαμα ή συμβιβαστητε με τα διάσημα πλεον safe mode ή πειραματιστητε με τρομπες κτλ κτλ

1) Φιλε , Φανη , τα προγραμματα μας ειναι απο τα πλεον safe σε κατασταση φορτιου (πχ με 6η σχεση) , γι αυτο κανενα TSI μας δεν εχει παθει το παραμικρο και γι αυτο - για λογους που εχουν χιλιοειπωθει πλεον και τους γνωριζεις καλα , που φυσικα και δεν εχουν να κανουν με software , αλλα με την μηχανολογικη ελλειψη στο συστημα τροφοδοσιας σου και ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ KAΘΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ (εδω... omerta!!!) - ειχες αυτο το θεμα . Προβληματικο θα ηταν αν δεν ειχε τετοια δικλειδα ασφαλειας , γιατι θα εσπαγε . Οπως εχουν σπασει αλλα (ευτυχως οχι δικα μας) .

2) Καταρχην , χειροτερα δεν μπορει να πηγαινει το δικο σου που εχει 0.9bar στον κοφτη , απο ενα νορμαλ GT , που εχει 0.65bar ή απο το δικο σου ως νορμαλ που εχει 0,4bar! Οποτε βελτιωμενος σε ισχυ εισαι anyway ! Κατα δευτερον , το δοκιμασαμε . μου ειπες οτι δεν σ ενδιαφερει να κανουμε αλλες δοκιμες και απλα θες να μην μπει ξανα ποτε σε safe mode . Kατι που εγινε νομιζω . Ουτε σου ειπα οτι θα ειναι το γρηγοροτερο , ουτε ομως οτι θα ειναι 140 ή 170ΗΡ . Τωρα αν ειναι 190ΗΡ ή 204ΗΡ δεν το γνωριζω , αλλα ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ μου ειπες οτι δεν σ ενδιαφερει και θεωρησα οτι ολα ειναι ΟΚ . Αν δεν ηταν ΟΚ , θα μπορουσες πριν εκφρασεις δημοσιως τα παραπονα σου να επικοινωνησεις μαζι μου . Ξερεις ποσο ευκολα εφικτο ειναι με μενα . Ξερεις ποσο υπομονη εχω (φυσικα και δεν μ ενδιαφερει να πληρωθω για οσο χρονο κι αν ξοδεψω , απ τη στιγμη που δεν εισαι ικανοποιημενος , οπως εδειξα).

3) Ο λογος που σου ειπα να παμε στο δυναμομετρο δεν εχει καμια σχεση με το αν θα δεις 190ΗΡ ή 230ΗΡ , οπως ειδε το αλλο παιδι χωρις αντλια και με αψογη καμπυλη . Ειναι γιατι δεν θελω να μπω στο αυτοκινητο σου και να τρεχουμε με 200kmh για να διαπιστωσω ποσο μπορω να σηκωσω την πιεση στις 4800-5000σαλ και 6η σχεση, για να εχουμε super safe AFR , για να υπαρχουν ολες οι δικλειδες ασφαλειας και για να μην εχεις safe mode . Γιατι θελω τη ζωη μου και το θεωρω ανασφαλες οταν γινεται σε καθημερινη βαση . Νομιζω ειναι κατανοητο .

4) Ειναι απολυτα σεβαστη η αποψη σου , αλλα και οι αποψεις της συντριπτικης πλειοψηφιας σε Gοlf V TSI/GT , που δεν ειχαν/εχουν το παραμικρο θεμα δυσλειτουργιων (δε μιλαμε για 160ΗΡ TSI , που ετσι κι αλλιως ειναι αναβαθμισμενα μηχανολογικα και δεν υπαρχει καμια δυσλειτουργια). Γιατι αν ρωτησεις αλλα παιδια (Panos18 , Shaddow20 , Kostas6874 , Keegan , NikGT Activious , bbp , Killer , κλπ κλπ...) - και παμπολλους ακομα που δεν ειναι μελη με αυτοκινητο σαν το δικο σου - σιγουρα η αποψη τους ειναι διαφορετικη απο τη δικη σου . Ποτε δεν ειχαν safe mode και ακομα και μικροπροβληματα που βρεθηκαν στην πορεια (πχ "κλαπετακια πολλαπλης" , κολλημενη Ν75 , κλπ) που εμφανιζονται και σε νορμαλ και δεν εχουν καμια σχεση με το προγραμμα , ειμασταν αμεσα διπλα τους (απο αμεση ευρεση του προβληματος μεχρι μεσολαβηση για καλυψη σε εγγυηση) . Σιγουρα δεν μπορει να ειναι ολοι ικανοποιημενοι , αλλα με συνενοηση ολα λυνονται και μπορουν να γινουν ολοι... :)

Υ.Γ. : Το stage 1 σε Gοlf V TSI ειναι πιο δυσκολο απο stage 3 (που περιλαμβανει αναβαθμισμενη αντλια) για μας που θελουμε να κανουμε σωστα τη δουλεια μας (καμια καταργηση safe mode και ολες οι δικλειδες ασφαλειας στη θεση τους) με ελλειπες - οριακο συστημα τροφοδοσιας για την αποδιδομενη ισχυ . Η εμπιστοσυνη συνδεεται αμεσα με την αξιοπιστια (κατι στο οποιο νομιζω τα πηγαινουμε αψογα και σ αυτο το επιπεδο θα συνεχισουμε να κινουμαστε) , οχι με το "Τερμα επιδοσεις χωρις safe mode - διχως αυριο ..." .

Link to comment
Share on other sites

Τα 60E++ ειναι για το δυναμομετρο κ τις 2 ή 3ις δυναμομετρησεις, σιγουρα δεν θα μου ζηταγαν παραπανω λεφτα... αλλα το κοστος σε βενζινες πηγαινε-ελα

(ειμαι κ μακρια εγω)κ το κοστος του χαμενου χρόνου ειναι ενα αλλο θεματάκι

Αλλα τοσες ωρες για ενα προγραμμα πρωτου σταδιου???και αν ασχολιθει ακομα κανα δυωρο θα βρεθει λύση?

Και custom τι σημαινει οτι πρεπει να πας 5-6 φορες για να στο ρυθμισει σωστα??? (δλδ αν εφτιαχαν αμαξι για ντραγκστερ ποσες ωρες θα χρειαζονταν???)

Μια εταιρια που παρουσιαζει stage 3 (τρομπες κτλ) νομιζεις οτι το πρωτο σταδιο ειναι παιχνιδακι αλλα....δεν ειναι ετσι!!! κ εδω δεν μπορεις να τους εμπιστευτεις για το πρωτο σταδιο θα τους εμπιστευτεις κ για παραπανω???

Link to comment
Share on other sites

αν μπει αντλια σε προγραμμα REVO δε νομιζω να βοηθησει πουθενα ...

Βασιλη , η αναβαθμισμενη αντλια αξιζει να τοποθετειται ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ και μονο με custom mapping! Το REVO 1ον δνε νομιζω οτι υπαρχει custom mapping για αντλια και 2ον , απ οσο θυμαμαι απο τη δυναμομετρηση του peolinio , πρεπει να εχει μικρη ροπη στο φασμα 3000-5000σαλ . Οποτε , σε ενα τετοιο αυτοκινητο , ειδικα αν στο block 140 διαπιστωνουμε επαρκεια αντλιας , η aftermarket αντλια μπορει απο το να ειναι αχρηστη , μεχρι να κανει κακο!

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

+1.000. Πήρα και εγω ποπκορν. Ξεκινάμε ???

Μπααα... Στελιο , ειπαμε τερμα το show .

Οσα ανεφερα ειναι απλα υποστηριξη της θεσης μου και νομιζω ειναι κατι το θεμιτο και σιγουρα οχι για διασκεδαση .

Link to comment
Share on other sites

Προγραμμα σημερα για το 140αρι μου TSI που πλεον ειναι 200+.Το προγραμμα το εβαλα στην e-tuners και πραγματικα τους εχυαριστω πολυ για το αποτελεσμα οσο και για την εξυπηρετηση τους!

Καλοταξιδο Μαρινο!

Απο τα πλεον καλοδιατηρημενα TSI (αν και του 2006), πολυ "καθαρο" αυτοκινητο .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! Θα σας πω κατι κ ας γραψουν μερικοι πως εχω λιγα posts. Εχω ομως αρκετες εμπειριες απο προγραμματα! Εχω δοκιμασει κ κονσερβα προγραμμα (REVO) κ custom (E-TUNERS). To δικο μου αμαξι δε δουλεψε καθολου με το πρωτο. Αλλα δουλευουν. Με το δευτερο δουλεψε αλλα δε μου αρεσε στην αρχη. Το εβρισκα light κατα την ταπεινη μου γνωμη. Απο safe mode κ τετοια ομως καλυτερο κ απο μαμα! Το ξαναρυθμισε ο Κριτωνας κ το αμαξι Γ@Μ@ΕΙ! Ολα ομως ειναι σχετικα! Εχει τυχει κ εγω να δω 1-2 φορες safe mode. Λογικο δεν ειναι αν εχεις ροπη φορτηγου κ πατας 6η απο 1000 στροφες; Κ πως να μη δω; Με τρομπα μαμα! Εχω ενα αμαξι σχεδον 300 αλογα κ παταω με STI δυομισαλιτρα κ EVO (1o σταδιο με σχεδον 400 αλογα δυναμομετρο) απο τα 100km κ δεν ξερουν τι τους γινεται!!! Κ μιλαω για τα παιδια (E-TUNERS) γιατι αυτους εχω δοκιμασει. Δε σημαινει πως αλλοι προγραμματιστες δεν κανουν τη δουλεια τους... Θελω λοιπον να καταληξω πως οτι ζηταμε παιρνουμε. Εγω εχω το αμαξι ''τσιτα'' χωρις τρομπα κ ομως δουλευει. Δε σημαινει ομως πως δε θα πιασει κ safe mode οταν το ξεφτυλισεις... Αν δε μπει safe θα σπασει. Κ αυτο μπορει να γινει αλλα δε το θελω. Μιλαω σε πρωτο ενικο γιατι μιλαω μεσα απο παραδειγματα κ δε θελω να γενικευομαι. Τα παντα ειναι σχετικα. Κ το κονσερβοποιημενο προγραμματακι καλο ειναι. Αν σου φτανει (κ αν δουλεψει) επιλεγεις αυτο. Αν θες κατι παραπανω κ πιο σωστο σε ολο το φασμα κατα τη γνωμη μου (μην κοιτας εμενα που εχω πιασει τα ακρα με περιορισμενα περιφερειακα) πας σε ενα προγραμματιστη κ σου ρυθμιζει το αμαξι. Εγω ξερω να πω πως εχω ενα αμαξι 1 χρονο ρυθμισμενο 1,7 bar χωρις τρομπα μονο εισαγωγη εξατμιση κ εχω δει 2 φορες safe (κ οπως το δουλευω... σαν diesel!!! 5η-6η σανιδα μονο!). Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος! Θα ανησυχουσα αν δεν εβλεπα safe συμφωνα με τη λειτουργια του αυτοκινητου μου γιατι δε θα ειχε...

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα θέμα marketing. Το πρόγραμμα δεν αλλάζει. Ειδικά στα επώνυμα, αλλάζοντας κάποια περιφερειακά, μπορεί το πρόγραμμα να προσαρμοστεί στις νέες ρυθμίσεις. Λειτουργεί όπως και το μαμά πρόγραμμα που μπορεί να κάνει κάποιες διορθώσεις, μικρές, αλλά τις κάνει και καταλαβαίνεις τις διαφορές. Στα προγράμματα, όταν αλλάζεις περιφερειακά, απλά ελέγχουν μετά τις αλλαγές αν όλα λειτουργούν κανονικά και συνεχίζουν να είναι εντός προδιαγραφών. Νομίζω μόνο με την αλλαγή αντλίας αλλάζει κάπως το πρόγραμμα, για να εκμεταλευτεί την παραπάνω παροχή.

Δεν ξέρω αν στην περίπτωση της REVO, μετά την αλλαγή περιφερειακών, το reflash που κάνει είναι εξ'ολοκλήρου, αλλά σίγουρα θα αλλάζει κάποιους χάρτες για να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις νέες αλλαγές. Πάντως σίγουρα δεν είναι αυτό stage 2. Ή έχεις πρόγραμμα ή δεν έχεις. Ας έχεις και Κ04 πάνω, δεν λες ότι έχεις stage 3 πρόγραμμα. Έχεις πρόγραμμα για Κ04

Δεν ειναι παντα ετσι τα πραγματα... Εμενα τουλαχιστον, μαμα το αμαξι, μονο catback (κ αυτο λογο R32 προφυλακτηρα) με demo REVO δουλεψε (οσο μπορεσα να το δω σε 5 ωρες...). Μετα που προσθεσα εισαγωγη neuspeed δεν δουλευε ουτε REVO stage I ουτε REVO stage II. Καθολου! Πολλα κοψιματα! Κ μου λεγανε να βαλω downpipe κτλ. Οποτε το τι ανοχες εχουν τα ετοιμα προγραμματα ειναι σχετικο... Ειναι πολυ ΒΥ ΤΗΕ ΒΟΟΚ οι καταστασεις σ'αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

ποπκορν ξανα γιατι μου μυριζει μπαρουτι στην ατμοσφαιρα...

Μπα δεν νομίζω...

Αυτός που μπαρούτιαζε την ατμόσφαιρα , έχει κρυφτεί αφού ξεδόντιασε μια Κ04 στο μοναδικό GTI V που ακούμπισε...News fly fast όμως...

Υ.Γ Πολλοί από εδώ μέσα , ξέρετε και δεν μιλάτε για το TSI που διαλύθηκε από ελληνικό προγραματάκι και πέρασε - για καλό του ιδιοκτήτη - εγγύηση...Αλήθεια , γιατι δεν μιλάτε? new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω...

Αυτός που μπαρούτιαζε την ατμόσφαιρα , έχει κρυφτεί αφού ξεδόντιασε μια Κ04 στο μοναδικό GTI V που ακούμπισε...News fly fast όμως...

Υ.Γ Πολλοί από εδώ μέσα , ξέρετε και δεν μιλάτε για το TSI που διαλύθηκε από ελληνικό προγραματάκι και πέρασε - για καλό του ιδιοκτήτη - εγγύηση...Αλήθεια , γιατι δεν μιλάτε? new_iloveyou.gif

μιλαμε για το κλασικο με 1ο προγραμμα etuners και μετα revo???

ποιος ξεδοντιασε gti?? νομιζω πρεπει να μιλαμε με ονοματα...

Edited by panos18
Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για το κλασικο με 1ο προγραμμα etuners και μετα revo???

ποιος ξεδοντιασε gti?? νομιζω πρεπει να μιλαμε με ονοματα...

Όχι άλλο αυτό που λέω..

Πάντως και τα 2 βγήκαν από τον ίδιο...

Έχει ρέντα το παλικάρι... sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψιλομπερδετηκα τωρα...

Εσπασε ΤΣΙ μονο με προγραμμα ή ΤΣΙ με κ04 ++++?

Μιλατε ντε μην μας αφηνετε ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.