Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Α) Έσπασε TSI με πρόγραμα

Β) και ο ίδιος ξέσκισε Κ04 σε GTI 5αρι!

Απλά αυτοί που ξέρουν ας μιλήσουν...

Πες ρε με ονοματα...ποιοι ειναι??αν ητανε e-tuners θα το χανε γραψει ηδη..

Link to comment
Share on other sites

Puck πες .... ή ας βγει μονος του να το πει

Για μενα και οτι το περασε εγγυηση ειναι ενα τεραστιο ++++++++

Αλλα μην κοπαναμε μονο τον εναν ... ειπαμε να μιλαμε ανοιχτα για ολους

Edited by Nik GT
Link to comment
Share on other sites

Μπααα... Στελιο , ειπαμε τερμα το show .

Οσα ανεφερα ειναι απλα υποστηριξη της θεσης μου και νομιζω ειναι κατι το θεμιτο και σιγουρα οχι για διασκεδαση .

Πλάκα έκανα, δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες. :thumbsup:

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να υποστηρίζει τις θέσεις του, εξάλλου δημοκρατία έχουμε. :o

Link to comment
Share on other sites

Α) Έσπασε TSI με πρόγραμα

Β) και ο ίδιος ξέσκισε Κ04 σε GTI 5αρι!

Απλά αυτοί που ξέρουν ας μιλήσουν...

H πες μας ποιος ειναι ή μη το αναφερεις καθολου ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά ενημέρωσα...

Αν έχει @@ και θέλει να λέγεται προγραματιστής/βελτιωτής να το πει μόνος του....Εκτός και αν είναι ΣΤΑ @@ του και απλά δεν δίνει σημασία και πουλάει τρέλα...

Hot Tip : Γράφει και εδώ μέσα....Πολύ συχνά...Αλλά δείγματα δουλειάς λίγα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά!Συγνωμη να ρωτησω κάτι?

Ενας βελτιωτής Χ ,προγραμματίζει 100 αυτοκινητα με το ιδιο προγραμμα και το ενα απο αυτα σπάει!

Φτάιει ο προγραμματιστής?Δεν φταίει το Υ αυτοκινητο το οποίο έτυχε να ειναι λιγότερο ανθεκτικο απο τα όμοιά του απο το εργοστάσιο?Επειδή έχουν βελτιωθεί 1000 ιδια αυτοκινητα απο όλους τους βελτιωτές και εχουν αντέξει ,πάει να πει οτι ντε και καλά θα αντέξει και το 1001 ?

Μην τα ρίχνουμε όλα και στους προγραμματιστές.Γενικά μιλάω οχι συγκεκριμένα για κάποιον....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά ενημέρωσα...

Αν έχει @@ και θέλει να λέγεται προγραματιστής/βελτιωτής να το πει μόνος του....Εκτός και αν είναι ΣΤΑ @@ του και απλά δεν δίνει σημασία και πουλάει τρέλα...

Hot Tip : Γράφει και εδώ μέσα....Πολύ συχνά...Αλλά δείγματα δουλειάς λίγα...

====

Τελικά πάλι μόνο μπλά-μπλά.

Τι @@ και ξε@@.

Στο κάτω-κάτω αν έχεις τα περίφημ @@ - βγές και πές δημόσια, τι σε σταματάει;

Δεν σε τράβαγε από την γλώσσα κανένας για να πετάξεις τις σπόντες σου.

Στάσου σαν άνδρας λοιπόν, μή κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλό σου. Ονόματα, ποιός προγραμμάτισε, ποιανού TSI έσπασε, ποιανού τουρμπίνα βγήκε off κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά ενημέρωσα...

Αν έχει @@ και θέλει να λέγεται προγραματιστής/βελτιωτής να το πει μόνος του....Εκτός και αν είναι ΣΤΑ @@ του και απλά δεν δίνει σημασία και πουλάει τρέλα...

Hot Tip : Γράφει και εδώ μέσα....Πολύ συχνά...Αλλά δείγματα δουλειάς λίγα...

ετσι οπως μας τα λες αλλα και ετσι οπως αντιδραει ο turborabbit λογικα κατι πρεπει να εγινε με προγραμμα της overload.

ας πει ο καθενας απο την πλευρα του τι ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά!Συγνωμη να ρωτησω κάτι?

Ενας βελτιωτής Χ ,προγραμματίζει 100 αυτοκινητα με το ιδιο προγραμμα και το ενα απο αυτα σπάει!

Φτάιει ο προγραμματιστής?Δεν φταίει το Υ αυτοκινητο το οποίο έτυχε να ειναι λιγότερο ανθεκτικο απο τα όμοιά του απο το εργοστάσιο?Επειδή έχουν βελτιωθεί 1000 ιδια αυτοκινητα απο όλους τους βελτιωτές και εχουν αντέξει ,πάει να πει οτι ντε και καλά θα αντέξει και το 1001 ?

Μην τα ρίχνουμε όλα και στους προγραμματιστές.Γενικά μιλάω οχι συγκεκριμένα για κάποιον....

Ναι βρε αγόρι μου , δίκιο έχεις 100% σε ποσό 100αυτοκινήτων θα έχεις και κάποιο ποσοστό μικρό , αλλά όταν έχεις προγραματίσει 2 Κ04 TFSI και το ένα ξεδοντιάζει την τουρμπίνα με νορμάλ(και όχι κάφτη) οδηγό, δεν νομίζεις οτι κάτι άλλο παίζει?

new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε αγόρι μου , δίκιο έχεις 100% σε ποσό 100αυτοκινήτων θα έχεις και κάποιο ποσοστό μικρό , αλλά όταν έχεις προγραματίσει 2 Κ04 TFSI και το ένα ξεδοντιάζει την τουρμπίνα με νορμάλ(και όχι κάφτη) οδηγό, δεν νομίζεις οτι κάτι άλλο παίζει?

new_killother.gif

Τοτε φταίει αυτός που εμπιστεύτηκε το αυτοκινητό του στον Χ άπειρο προγραμματιστή.

Link to comment
Share on other sites

====

Τελικά πάλι μόνο μπλά-μπλά.

Τι @@ και ξε@@.

Στο κάτω-κάτω αν έχεις τα περίφημ @@ - βγές και πές δημόσια, τι σε σταματάει;

Δεν σε τράβαγε από την γλώσσα κανένας για να πετάξεις τις σπόντες σου.

Στάσου σαν άνδρας λοιπόν, μή κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλό σου. Ονόματα, ποιός προγραμμάτισε, ποιανού TSI έσπασε, ποιανού τουρμπίνα βγήκε off κοκ.

new_iloveyou.gif:thumbsup:

ετσι οπως μας τα λες αλλα και ετσι οπως αντιδραει ο turborabbit λογικα κατι πρεπει να εγινε με προγραμμα της overload.

ας πει ο καθενας απο την πλευρα του τι ξερει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ακούει κάποιος μία φήμη και βγαίνει και πετάει σπόντες λες και εχει πιασει τον παπα απο τα @@. Μεγαλο κατορθωμα. thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακούει κάποιος μία φήμη και βγαίνει και πετάει σπόντες λες και εχει πιασει τον παπα απο τα @@. Μεγαλο κατορθωμα. thumbsdown.gif

Ναι , μόνο που η φήμη ήταν σε συνεργείο και η τουρμπίνα για επισκευή...Και ο ομιλών , όπως επίσης και διάφοροι άλλοι ήταν παρόντες όταν το τούρμπο βγήκε με άσπρο άξονα και με μισά φτερά ...

Καλό και αυτό... thumbsdown.gif

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι σε ορισμένες περιπτώσεις δεν φταίνε οι προγραμματιστές αλλά η απληστία του ιδιοκτήτη.

Έγραφε κάποιος ότι δεν πήγε τελικά 205 και πήγε 190! Τι είναι τα άλογα στραγάλια??

Όταν ο κάθε τρελλαμένος πάει στον βελτιωτή και του λέει κάντο 230 άλογα ποιος είναι ο ηθικός αυτουργός έτσι και σπάσει το αυτοκίνητο?

Μήπως είναι ο ιδιοκτήτης που δεν του έφτανε να κάνει τα 140 >>> 160 ή 170 και ζήταγε 230??

Συνένοχος εν μέρει είναι και ο βελτιωτής που προχωρά το project που του ζητήθηκε γνωρίζοντας ότι η αξιοπιστία σε extreme καταστάσεις πάει περίπατο όχι μόνο λόγω της πίεσης των μηχανικών μερών αλλά και από την χρήση που κάνει ο περήφανος πλέον βελτιωμένος ιδιοκτήτης που εκεί που με τα 140 πήγαινε κυρία, δεν αφήνει φανάρι για φανάρι πια.

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως μας τα λες αλλα και ετσι οπως αντιδραει ο turborabbit λογικα κατι πρεπει να εγινε με προγραμμα της overload.

ας πει ο καθενας απο την πλευρα του τι ξερει.

====

Μπα, TSI δεν έχω ανατινάξει (ακόμα! sillyhorse1rb5.gif ). Ειδικά να το έχω καλύψει με εγγύηση, θα το ήξερα 100%

Βέβαια, αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας μη κρύβεται - ας το πεί. Δεν έχει να φοβάται τίποτα.

Όπως και για την Κ04.

Επίσης, όποιος έχει κάποιο παράπονο για την δουλειά μου, ότι του ανατίναξα το TSI ή του χάλασα κάποια τουρμπίνα - να βγει να το πεί.

Μέχρι τότε - τα θεωρώ όλα κακοπροαίρετη δισφήμηση από πλευρά των ανταγωνιστών ή/και των παπαγάλων-υποστηρικτών τους.-

Link to comment
Share on other sites

Κ το κονσερβοποιημενο προγραμματακι καλο ειναι. Αν σου φτανει (κ αν δουλεψει) επιλεγεις αυτο. Αν θες κατι παραπανω κ πιο σωστο σε ολο το φασμα κατα τη γνωμη μου (μην κοιτας εμενα που εχω πιασει τα ακρα με περιορισμενα περιφερειακα) πας σε ενα προγραμματιστη κ σου ρυθμιζει το αμαξι. Εγω ξερω να πω πως εχω ενα αμαξι 1 χρονο ρυθμισμενο 1,7 bar χωρις τρομπα μονο εισαγωγη εξατμιση κ εχω δει 2 φορες safe (κ οπως το δουλευω... σαν diesel!!! 5η-6η σανιδα μονο!). Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος! Θα ανησυχουσα αν δεν εβλεπα safe συμφωνα με τη λειτουργια του αυτοκινητου μου γιατι δε θα ειχε...

Εγω εχω πανω απο ενα χρονο κονσερβοποιημενο προγραμματακι και δυστυχως ρε γαμοτο δεν εχω δει Safe mode .... και το ανησυχητικοτερο ειναι οτι το αμαξι δουλευει μια χαρα και δε χρειαστηκε να παω οτυτε μια φορα στον προγραμματιστη μου να του κανω παραπονα... Νομιζα οτι πρεπει να σκεφτω σοβαρα να αλλαξω προγραμμα ... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι το οποίο έβγαλε πρόβλημα στον κινητήρα ήταν του peolinio και τη μοιραία στιγμή φορούσε etuners. Το θέμα είναι πως προτού περάσει σε etuners φορούσε Revo! Οι etuners δεν έχουν "σκάσει" ποτέ κινητήρα, η Revo το ίδιο...

Τα συμπεράσματα για τον οδηγό δικά σας! closedeyes.gif

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Ναι , μόνο που η φήμη ήταν σε συνεργείο και η τουρμπίνα για επισκευή...Και ο ομιλών , όπως επίσης και διάφοροι άλλοι ήταν παρόντες όταν το τούρμπο βγήκε με άσπρο άξονα και με μισά φτερά ...

Καλό και αυτό... thumbsdown.gif

Ναι αλλά δεν κάνουμε δουλειά έτσι!! thumbsdown.gif

Έχουν αρχίσει να κρυώνουν τα ποπ κορν!! :blush::p

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πανω απο ενα χρονο κονσερβοποιημενο προγραμματακι και δυστυχως ρε γαμοτο δεν εχω δει Safe mode .... και το ανησυχητικοτερο ειναι οτι το αμαξι δουλευει μια χαρα και δε χρειαστηκε να παω οτυτε μια φορα στον προγραμματιστη μου να του κανω παραπονα... Νομιζα οτι πρεπει να σκεφτω σοβαρα να αλλαξω προγραμμα ... :blush:

Εσυ εισαι BY THE BOOK φιλε μου γι αυτο! Εκανες οτι σου ειπαν! Εμενα στο αμαξι μου δε θα μου πει κανεις ποσες τρομπες να αλλαξω ουτε θα μου το βαφτισει κανεις ''ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ''! Ουτε θα με στελνει κανεις στις αντιπροσωπιες να αλλαζω τις μισες βαλβιδες κ τους μισους αισθητηρες χωρις να εχουν τπτ σε αμαξι με 20000 km πολυ χαλαρα δουλεμενο. Κ παρολα αυτα να μη δουλευει. Τελος παντων δεν υπαρχει λογος να στεκομαστε σ'αυτα. Τερμα πια. Το αμαξι τωρα δουλευει κ δε νομιζω να ερχεται κοντα REVO χωρις τρομπα! Αλλα κ με τρομπα να ειναι δε λεω οχι. Εγω συχνα-πυκνα ανεβαινω Αθηνα, μπορουμε να τα δοκιμασουμε.... Φιλικα παντα! Κ ας μπει κ σε safe. Θα εχει περισσοτερο ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

Το GTI είναι του Τάσου, παλιό μέλος που είχε κάνει χρόνια τώρα ένα S3 σετάπ στο αυτοκίνητο του. Για την ρύθμιση του είχε εμπιστευτεί τα παιδιά από την overload και μετά από 30.000χλμ περίπου, η τουρμπίνα του χρειάζεται επισκευή και νέο άξονα. Το αυτοκίνητο ήταν από τα πλέον αργά και ο οδηγός του φυσιολογικός.

Για το ΤSI, δεν ξέρω ακριβώς τι παίχτηκε, αλλά ξέρω ότι και αυτό είχε πρόγραμμα από την overload και επισκευάστηκε μέσα στα πλαίσια της εγγύησης.

Αυτά γνωρίζω εγώ. Το πρώτο σαν γεγονός είναι σίγουρο, το 2ο θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι το οποίο έβγαλε πρόβλημα στον κινητήρα ήταν του peolinio και τη μοιραία στιγμή φορούσε etuners. Το θέμα είναι πως προτού περάσει σε etuners φορούσε Revo! Οι etuners δεν έχουν "σκάσει" ποτέ κινητήρα, η Revo το ίδιο...

Τα συμπεράσματα για τον οδηγό δικά σας! closedeyes.gif

Δε νομίζω πως έχει νόημα να σχολιάσουμε τον οδηγό σε αυτή την περίπτωση. Πότε πρόλαβε να άλλαξε πρόγραμμα όμως? Πόσες μέρες φορεσε προγραμμα e-tuners?

Επισης, στην αλλη περιπτωση σπασμενου κινητηρα είχε γίνει το αντίστροφο, το παιδι φορουσε για καιρο e-tuners και περασε σε Revo και εσπασε αλλα δε βγηκε άκρη τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι το οποίο έβγαλε πρόβλημα στον κινητήρα ήταν του peolinio και τη μοιραία στιγμή φορούσε etuners. Το θέμα είναι πως προτού περάσει σε etuners φορούσε Revo! Οι etuners δεν έχουν "σκάσει" ποτέ κινητήρα, η Revo το ίδιο...

Τα συμπεράσματα για τον οδηγό δικά σας! closedeyes.gif

οχι φιλε λαθος δεν ηταν το δικο μου αμαξι new_wasntme.gif

αλλα 1 φιλου μου ο οποιος χρησιμοποιησε κανα 2 φορες τον λογαριασμο μου για να πει καποια πραγματα ......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.