Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Λες και δεν φαντάζεσαι τι έγινε , ... δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν ,, γιατί δεν γνωρίζω εάν έχουν δώσει κάποιο αναβαθμισμένο πρόγραμμα για την κάθε εταιρία..

Βασικό που μπορώ να αναφέρω είναι ότι όπιο πρόγραμμα είχε πίεση στο 1.7-1.8 .. και επιθετικό avans .. απλά.. μετά τα 2 χιλιόμετρα ανάβασης σε ρυθμό αγώνα με κλειστό δρόμο.. σταμάταγα για να μην χαλάσω την περιούσια του άλλου .. θερμοκρασία και πειράκια μέχρι εκεί που δεν παει ...

Εάν θυμάσαι κάποτε σε πιστά που ήμασταν μαζί, σου είχα πει ότι έχω πρόβλημα με την θεοκρασία νερού σε gti ,, δεν είχα βάλει skn .. είχα πειραματιστεί μονος μου .. αλλά πειράκια δεν άκουγα .. εε στο βουνό δεν την παλεύουν τα tsi .. φαντάσου σε πίστα τι θα γίνει

Δεν θέλω να αναφέρω πιο πρόγραμμα είναι λίγο επικνδινο .. γιατί κανείς δεν πρόκειται να πιέσει τόσο ένα αυτοκίνητο και δεύτερον ποίος είμαι εγώ που θα το παίξω προγραμματιστής και θα κρίνω την δουλεία της καθε revo , skn , e- tuners . pazaropoulos ..

δεν παιζει το revo να δουλευε 1,7-1,8 , σε αυτο ειμαι σιγουρος οποτε τα αλλα ειναι τα επιθετικα....Εκτος αν υπηρχε μπαρομετρο και το ειδατε ....closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να μας πεις αν αναφερεσαι στο γεγονος που ειχε λαβει χωρα πριν κανα τριμηνο με Etuners-Revo ή για κατι καινουριο ??

Αν προκειτε για αλλο περιστατικο μπορεις να μας πεις τι προγραμμα φοραγε το αυτοκινητο ??

Δε θελω να απαντησεις εγω δε ξερω, αλλος μου ειπε, δεν εχω αποδειξεις ... κτλ Πες μας οτι ακουσες ...

Αν θέλεις μπορείς να ξαναδιαβάσεις ότι έχω γράψει και θα καταλάβεις ;)

Σεβαστή η γνώμη σου αλλά η άποψη μου είναι διαφορετική (εκτός αν εννοείς ότι κανένα πρόγραμμα δεν σπάει τα VAG Group αυτοκίνητα). Και μιλάω σαν παθών αφού το Alfa Romeo που είχα έσπασε. Χωρίς να μαυρίζω όλες τις εταιρείες αφού είχα στο παρελθόν και Fiat Punto φτιαγμένο από τον Αντώνη Βιτάλη στην AVC Weber που δεν είχε βγάλει το παραμικρό.

Και η πλάκα είναι ότι το Punto το είχα στα 22 και το έσκιζα, ενώ το Alfa Romeo το είχα στα 31 και συνήθως το οδηγούσα πολύ πιο ήπια.

Εκτός όλων των άλλων το αυτοκίνητο το συντηρούσαν μόνο Μάγος και Ζεμπερλίγκος που θεωρούνται τα μεγαλύτερα ονόματα στα Alfa Romeo στην Ελλάδα που εφόσον είσαι μηχανικός θα το γνωρίζεις.

Επομένως κανένα πρόγραμμα δεν σπάει τους κινητήρες δεν υφίσταται (για εμένα τουλάχιστον).

Sorry για το off topic, στο θέμα των TSI.

Οι εποχές αλλάζουν όμως και τώρα υπάρχουν ένα σωρό δικλείδες ασφαλείας που επεμβαίνουν πολύ πριν το μοτέρ κινδυνέψει. Δεν μπορείς να συγκρίνεις ούτε το Punto ούτε και την Alfa με αυτό που οδηγείς τώρα. Και αυτό που οδηγείς τώρα, για να σπάσει, πρέπει ο προγραμματιστής σου να μην ξέρει τι κάνει ή να πειραματίζεται. Και πάλι θα πρέπει να αφαιρέσει ότι δικλείδα βρίσκει για να κινδυνέψει ένα μοτέρ να σπάσει! Μιλάμε για μοτέρ με αισθητήρες που αν ανιχνεύσουν απόκλιση πάνω από 10% σε σχέση με αυτό που ζητάει η ECU, βάζουν το αυτοκίνητο σε safe mode. Τώρα γιατί σπάνε τα όσα σπάνε; Ευτυχώς στο 90% των περιπτώσεων, χαλάει κάποιο περιφερειακό και όχι το μοτέρ (τούρμπο, πολλαπλή).

Edited by Geopan
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπορείς να ξαναδιαβάσεις ότι έχω γράψει και θα καταλάβεις ;)

Οι εποχές αλλάζουν όμως και τώρα υπάρχουν ένα σωρό δικλείδες ασφαλείας που επεμβαίνουν πολύ πριν το μοτέρ κινδυνέψει. Δεν μπορείς να συγκρίνεις ούτε το Punto ούτε και την Alfa με αυτό που οδηγείς τώρα. Και αυτό που οδηγείς τώρα, για να σπάσει, πρέπει ο προγραμματιστής σου να μην ξέρει τι κάνει ή να πειραματίζεται. Και πάλι θα πρέπει να αφαιρέσει ότι δικλείδα βρίσκει για να κινδυνέψει ένα μοτέρ να σπάσει! Μιλάμε για μοτέρ με αισθητήρες που αν ανιχνεύσουν απόκλιση πάνω από 10% σε σχέση με αυτό που ζητάει η ECU, βάζουν το αυτοκίνητο σε safe mode. Τώρα γιατί σπάνε τα όσα σπάνε; Ευτυχώς στο 90% των περιπτώσεων, χαλάει κάποιο περιφερειακό και όχι το μοτέρ (τούρμπο, πολλαπλή).

ναι αλλα εχουμε και 2 παραδειγματα σπασμενων μοτερ στο club... το 1ο με προγραμμα etuners αρχικα και μετα revo και το 2ο απ οτι ακουγετε με overload...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπορείς να ξαναδιαβάσεις ότι έχω γράψει και θα καταλάβεις ;)

Οι εποχές αλλάζουν όμως και τώρα υπάρχουν ένα σωρό δικλείδες ασφαλείας που επεμβαίνουν πολύ πριν το μοτέρ κινδυνέψει. Δεν μπορείς να συγκρίνεις ούτε το Punto ούτε και την Alfa με αυτό που οδηγείς τώρα. Και αυτό που οδηγείς τώρα, για να σπάσει, πρέπει ο προγραμματιστής σου να μην ξέρει τι κάνει ή να πειραματίζεται. Και πάλι θα πρέπει να αφαιρέσει ότι δικλείδα βρίσκει για να κινδυνέψει ένα μοτέρ να σπάσει! Μιλάμε για μοτέρ με αισθητήρες που αν ανιχνεύσουν απόκλιση πάνω από 10% σε σχέση με αυτό που ζητάει η ECU, βάζουν το αυτοκίνητο σε safe mode. Τώρα γιατί σπάνε τα όσα σπάνε; Ευτυχώς στο 90% των περιπτώσεων, χαλάει κάποιο περιφερειακό και όχι το μοτέρ (τούρμπο, πολλαπλή).

ναι αλλα εχουμε και 2 παραδειγματα σπασμενων μοτερ στο club... το 1ο με προγραμμα etuners αρχικα και μετα revo και το 2ο απ οτι ακουγετε με overload...

Αυτός είναι ο λόγος που έγραψα την τελευταία φράση...

Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν έχει βγει κανένας να μιλήσει, ακόμα... glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι εποχές αλλάζουν όμως και τώρα υπάρχουν ένα σωρό δικλείδες ασφαλείας που επεμβαίνουν πολύ πριν το μοτέρ κινδυνέψει. Δεν μπορείς να συγκρίνεις ούτε το Punto ούτε και την Alfa με αυτό που οδηγείς τώρα. Και αυτό που οδηγείς τώρα, για να σπάσει, πρέπει ο προγραμματιστής σου να μην ξέρει τι κάνει ή να πειραματίζεται. Και πάλι θα πρέπει να αφαιρέσει ότι δικλείδα βρίσκει για να κινδυνέψει ένα μοτέρ να σπάσει! Μιλάμε για μοτέρ με αισθητήρες που αν ανιχνεύσουν απόκλιση πάνω από 10% σε σχέση με αυτό που ζητάει η ECU, βάζουν το αυτοκίνητο σε safe mode. Τώρα γιατί σπάνε τα όσα σπάνε; Ευτυχώς στο 90% των περιπτώσεων, χαλάει κάποιο περιφερειακό και όχι το μοτέρ (τούρμπο, πολλαπλή).

Το ότι οι εποχές αλλάζουν είναι και καλό είναι και κακό. Και αυτό στο λέω γιατί σχεδόν όλη την δεκαετία του 90 στα Πούντο, Πεζό αναπτύχθηκε τεχνολογία, έγιναν πειραματισμοί και τελικά δημιουργήθηκε ιστορικότητα.

Στα tsi τι ιστορικότητα υπάρχει??

Για κινητήρες που είναι 3 χρόνια στην αγορά?

Σαφέστατα όσοι έχουν βάλει πρόγραμμα στα TSI είναι τα πρώτα "πειραματόζωα" όπως ήταν οι πρώτοι κάτοχοι Punto το διάστημα 1994-1997.

Τώρα αν η ECU ρίχνει τον κινητήρα σε safe mode διαβάζοντας φτωχό ή πολύ πλούσιο μείγμα είναι προχωρημένες οι δικλείδες ασφαλείας όντως.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Βασικα, οσο καποιοι εχουν τη συγκεκριμενη νοοτροπια, τοσο ο χωρος στην Ελλαδα θα πηγαινει αιωνες πισω και θα θεωρουμαστε παντα υποαναπτυκτοι στο θεμα "φιλοσοφια βελτιωσης".

Γιατι καποιος αναφερει πως "εσπασε το ΧΧΧ αυτοκινητο, που ειχε ΨΨΨ προγραμμα" και δεν αναφερει πως "εσπασε το ΧΧΧ αυτοκινητο, που ειχε ΣΣΣ βενζινη";

Πως καποιος θεωρει σαν δεδομενο πως η οποια ζημια προκαλειται σε ενα κινητηρα ή καποιο περιφερειακο του, προερχεται αποκλειστικα και μονο απο το προγραμμα που φοραει;

Κι εσυ φιλτατε κ.Γκικα, που εισαι και ανθρωπος του συνεργειου, πως αξιολογεις ενα αυτοκινητο αποκλειστικα και μονο απο το προγραμμα του;

Δεν ειναι λογικη αυτη...

Οταν γινονταν οι δοκιμες εξελιξης της αναβαθμισης του TSi στην Ελλαδα απο τη revo, η αναβαση που κανατε πρεπει να εμοιαζε με βολτα μπροστα σε αυτα που καναμε τοτε στα συγκεκριμενα αυτοκινητα.

Και πειρακια ακουσαμε και θερμοκρασιες λαδιου στο Θεο ειδαμε, αλλα ειχαμε ακριβως τα ιδια συμπτωματα και χωρις να εχει πουσαριστει ο κινητηρας...

Απο την αλλη, το να "λιωνεις" ενα πουσαρισμενο TSi με 40+ εξ.Θερμ. με απλη αμολυβδη και ρυθμιση για 100αρα, δεν θεωρουμε πως ειναι "νορμαλ/καθημερινη χρηση", ουτε ταιριαζει σε ενα αυτοκινητο οπως το TSi, καθως οι περιορισμοι που θετει το υπολοιπο συνολο (φρενα, τροχοι, αναρτησεις) υπολειπονται αρκετα των αντοχων του κινητηρα και ειναι αυτα ακριβως που θα σε "φρεναρουν", πολυ πριν το safe-mode.

Το πιο σημαντικο ομως στη συγκεκριμενη δοκιμη που κανατε, ειναι πως απο τη στιγμη που μιλαμε για διαφορετικα αυτοκινητα, με διαφορετικα χιλιομετρα/συντηρηση/καυσιμα/συνολικη χρηση, το οποιο αποτελεσμα βγηκε, σε καμια περιπτωση δεν μπορει να δωσει αξιοπιστα συμπερασματα, για να μην πω καν συμπερασματα, ποσο μαλλον να αξιολογησει ενα λογισμικο αναβαθμισης...

Οτι αντιστοιχη δοκιμη γινεται απο καποιον μονο καλο κανει, αλλα θα επρεπε να εχετε πολυ περισσοτερα δεδομενα και στοιχεια, πριν αναφερετε τα οποια "αποτελεσματα".

Νομιζω γνωριζεις πολυ καλα πως μεγαλο περιοδικο του χωρου προσπαθει εδω και πολυ καιρο να κανει κατι αντιστοιχο και τα προβληματα που αντιμετωπιζει ειναι ανυπερβλητα, ακριβως γιατι ειναι πολυ δυσκολο να εξαχθουν ακριβη συμπερασματα.

Το σημαντικοτερο ομως ειναι η νοοτροπια:

"Εσπασε το ΨΨΨ προγραμμα" αντι του: "εσπασε το ΧΧΧ αυτοκινητο".

Το "σπαω", ειναι ενα υποσυνολο δεδομενων, οπου ακομα και ενα ολοκληρο εργοστασιο οπως η VW, δεν μπαινει καν στη διαδικασια να αναλυσει.

Απλως το αντικαθιστα και το καλυπτει με εγγυηση. (οπου υπαρχει)

Link to comment
Share on other sites

1) Φιλε , Φανη , τα προγραμματα μας ειναι απο τα πλεον safe σε κατασταση φορτιου (πχ με 6η σχεση) , γι αυτο κανενα TSI μας δεν εχει παθει το παραμικρο και γι αυτο - για λογους που εχουν χιλιοειπωθει πλεον και τους γνωριζεις καλα , που φυσικα και δεν εχουν να κανουν με software , αλλα με την μηχανολογικη ελλειψη στο συστημα τροφοδοσιας σου και ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ KAΘΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ (εδω... omerta!!!) - ειχες αυτο το θεμα . Προβληματικο θα ηταν αν δεν ειχε τετοια δικλειδα ασφαλειας , γιατι θα εσπαγε . Οπως εχουν σπασει αλλα (ευτυχως οχι δικα μας) .

2) Καταρχην , χειροτερα δεν μπορει να πηγαινει το δικο σου που εχει 0.9bar στον κοφτη , απο ενα νορμαλ GT , που εχει 0.65bar ή απο το δικο σου ως νορμαλ που εχει 0,4bar! Οποτε βελτιωμενος σε ισχυ εισαι anyway ! Κατα δευτερον , το δοκιμασαμε . μου ειπες οτι δεν σ ενδιαφερει να κανουμε αλλες δοκιμες και απλα θες να μην μπει ξανα ποτε σε safe mode . Kατι που εγινε νομιζω . Ουτε σου ειπα οτι θα ειναι το γρηγοροτερο , ουτε ομως οτι θα ειναι 140 ή 170ΗΡ . Τωρα αν ειναι 190ΗΡ ή 204ΗΡ δεν το γνωριζω , αλλα ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ μου ειπες οτι δεν σ ενδιαφερει και θεωρησα οτι ολα ειναι ΟΚ . Αν δεν ηταν ΟΚ , θα μπορουσες πριν εκφρασεις δημοσιως τα παραπονα σου να επικοινωνησεις μαζι μου . Ξερεις ποσο ευκολα εφικτο ειναι με μενα . Ξερεις ποσο υπομονη εχω (φυσικα και δεν μ ενδιαφερει να πληρωθω για οσο χρονο κι αν ξοδεψω , απ τη στιγμη που δεν εισαι ικανοποιημενος , οπως εδειξα).

3) Ο λογος που σου ειπα να παμε στο δυναμομετρο δεν εχει καμια σχεση με το αν θα δεις 190ΗΡ ή 230ΗΡ , οπως ειδε το αλλο παιδι χωρις αντλια και με αψογη καμπυλη . Ειναι γιατι δεν θελω να μπω στο αυτοκινητο σου και να τρεχουμε με 200kmh για να διαπιστωσω ποσο μπορω να σηκωσω την πιεση στις 4800-5000σαλ και 6η σχεση, για να εχουμε super safe AFR , για να υπαρχουν ολες οι δικλειδες ασφαλειας και για να μην εχεις safe mode . Γιατι θελω τη ζωη μου και το θεωρω ανασφαλες οταν γινεται σε καθημερινη βαση . Νομιζω ειναι κατανοητο .

4) Ειναι απολυτα σεβαστη η αποψη σου , αλλα και οι αποψεις της συντριπτικης πλειοψηφιας σε Gοlf V TSI/GT , που δεν ειχαν/εχουν το παραμικρο θεμα δυσλειτουργιων (δε μιλαμε για 160ΗΡ TSI , που ετσι κι αλλιως ειναι αναβαθμισμενα μηχανολογικα και δεν υπαρχει καμια δυσλειτουργια). Γιατι αν ρωτησεις αλλα παιδια (Panos18 , Shaddow20 , Kostas6874 , Keegan , NikGT Activious , bbp , Killer , κλπ κλπ...) - και παμπολλους ακομα που δεν ειναι μελη με αυτοκινητο σαν το δικο σου - σιγουρα η αποψη τους ειναι διαφορετικη απο τη δικη σου . Ποτε δεν ειχαν safe mode και ακομα και μικροπροβληματα που βρεθηκαν στην πορεια (πχ "κλαπετακια πολλαπλης" , κολλημενη Ν75 , κλπ) που εμφανιζονται και σε νορμαλ και δεν εχουν καμια σχεση με το προγραμμα , ειμασταν αμεσα διπλα τους (απο αμεση ευρεση του προβληματος μεχρι μεσολαβηση για καλυψη σε εγγυηση) . Σιγουρα δεν μπορει να ειναι ολοι ικανοποιημενοι , αλλα με συνενοηση ολα λυνονται και μπορουν να γινουν ολοι... ;)

Υ.Γ. : Το stage 1 σε Gοlf V TSI ειναι πιο δυσκολο απο stage 3 (που περιλαμβανει αναβαθμισμενη αντλια) για μας που θελουμε να κανουμε σωστα τη δουλεια μας (καμια καταργηση safe mode και ολες οι δικλειδες ασφαλειας στη θεση τους) με ελλειπες - οριακο συστημα τροφοδοσιας για την αποδιδομενη ισχυ . Η εμπιστοσυνη συνδεεται αμεσα με την αξιοπιστια (κατι στο οποιο νομιζω τα πηγαινουμε αψογα και σ αυτο το επιπεδο θα συνεχισουμε να κινουμαστε) , οχι με το "Τερμα επιδοσεις χωρις safe mode - διχως αυριο ..." .

-Κριτωνα κ η υπομονη εχει τα ορια της, δλδ πόσες ωρες χρειαζεσαι για να φτιαξεις ενα προγραμμα σενα αμαξι? Και αυτη η πιπιλα ολα τα αμαξια ειναι διαφορετικα δεν γίνεται!!!Περνας δλδ ενα λογισμικο κ μετα κανεις το σταυρο σου για τα αλογα κ αν θα σου εχει κοψιματα...δλδ οι εταιριες που συνεργαζονται με αντιπροσωπειες...τι θα σου ελεγε ο Φιλοσιδης-Παζαροπουλος κτλ οτι το αμαξι σου ειναι απο 190 εως 220...καπου εκει μεσα (αυτη ακριβως τη αποκλυση δινεις εσυ)Και ναι μου ειπες σου περναω τη ρυθμιση του gt κ μετα μια ρυθμιση ακομα πιο γρηγορη κ πραγματι στον κοφτη εχει μεγαλυτερη πίεση...ελα ομως που παει το ίδιο....εσυ θα μου πεις πως το καταφερες... μαμα εχω τελικη 220 κ με μεγαλυτερη πιεση στο μπαρομετρο παλι 220 εχω!!!

-Επισης σου ειπα το πρωτο που με νοιαζει ειναι να μην κανει κοψιματα ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΛΔ Καλως ή κακως δεν γίνετε να οδηγας ενα αμαξι κ πρεπει να σκεφτεσαι πως θα το οδηγησεις για να μην μηνεις...Κ για οσους δεν καταλαβαινουν τι σημαινει SM ,σε μια προσπεραση στην εθνικη με 6η σε αντιθετο ρευμα,ξαφνικα μενεις κ πεφτουν οι στροφες χωρις να μπορεις να κανεις τπτ...δλδ σκοτωθηκες τοσο απλα!Ειναι ντροπη να κυκλοφορουν αμαξια με αυτες τις ρυμισεις (και να θεωρειται κ φυσιολογικο απο καποιους)Και νομιζω δεν χρειαζεται να σχολιασω το σχολιο του Στελλιου ''ε!μην ανοιγεις απο χαμηλα την 6η!!!''

-Και για το ''δημοσια'' εσυ μου ελεγες να γραφω στο club ...αλλα τι να γραψω για κατι που ηταν στη μέση...τωρα που ολοκληρωθηκε γραφω τη γνωμη μου!!!Ξερεις νομιζω καλα ποσο προσεκτικος ειμαι στα λογια μου...κ ποσο γενικα ήρεμος ειμαι!!!

-Κια για το stage 3 που ειναι πιο ευκολο (για σενα) εδω δεν μπορω να σεμπιστευτω στο st.1 θα σε εμπιστευτω στο st.3????? Και να μπω σε μια πατεντα που μονο εσυ κ ο Κων/νος ουσιαστικα ξέρετε κ κανετε!!!Δλδ να παντρευτω προγραμματιστη κ μηχανικο...και αν δεν δουλεψει τι κανω ξαναβγαζω τη τρομπα κ τρεχω....

-Και για όσους ετοιμαζονται να με 'φανε' υπερ των e-tuners....κ γω ακριβως σαν εσας ειμαι...πληρωσα ενα προιον και μου υποσχεθηκαν πάνω απο 200 άλογα!!!!!!!Κανεις δεν μου μίλησε για safe mode,κανεις δεν μου μίλησε οτι μετα απο 1χρονο ακομα θα τρεχω για ρυθμισεις και κανεις δεν μου ειπε για 190- (ναι ακομα κ τα 10 με 15 αλογα ειναι θεμα πως να το κανουμε?!)

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία που είχε ο κ. Γκίκας είναι ότι καλύτερο και ποιο τεκμηριωμένο έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ που αφορά τη βελτίωση των TSI και θα πρέπει να τον ευχαριστούμε για τη δοκιμή που έκανε.

Αλλά και πάλι βρέθηκαν κάποιοι να αμαυρώσουν τη προσπάθεια γιατί το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι το ποιος την έχει μακρύτερη. Ενώ τόνισε ο ίδιος ότι όλα τα αυτοκίνητα είχαν την ίδια βενζίνη και τα ίδια περιφερειακά βρέθηκαν κάποιοι να πουν για την συντήρηση των αυτοκινήτων γιατί στο τεστ που έγινε χρησιμοποιήθηκε το πρόγραμμα που πουλάνε.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη θεωρώ ότι καλά κάνει και δεν λέει το ποιο είναι το ποιο επιθετικό γιατί δεν επιλογή του το τι θα βάλει ο κάθε ένας από εμάς στο αμάξι του απλά τονίζει ότι από πλευράς επιδόσεων πάνω κάτω και τα τέσσερα είναι τα ίδια.

Τώρα εάν κάποιοι από τους προγραμματιστές ενοχλήθηκαν τότε όταν έλεγε ότι θα κάνει το παραπάνω τεστ ας του προμήθευαν αυτοί ένα αυτοκίνητο δεν νομίζω ότι θα είχε πρόβλημα.

Αν και προσωπικά δεν σε ξέρω κ. Γκίκα θα ήθελα να σου πω μπράβο για την προσπάθεια σου και σε ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας τις εντυπώσεις σου.

:good: :good: :good: :good: :good:;):pardon:;):clapping:

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 μήνα περίπου είχα γράψει ότι θα έκανα μια δόκιμη 4 gt με διαφορετικό πρόγραμμα ..

τα 2 από τα 4 αυτοκίνητα είναι από δεύτερο χέρι .. βάλαμε λοιπών όλοι τα μαμά περιφερειακά και πήγαμε δυναμόμετρο .. με λίγα λόγια κανένα αυτοκίνητο δεν ξεπέρασε τα 186 hp ..

Και το πιο δυνατό σε ιπποδύναμη… e- tuners ελάχιστα από τα υπόλοιπα , με revo , skn ,pazaropoulos ,

Περνάμε σε κόντρα στην εθνική .... με ίδιο καύσιμο .. από χαμηλά με Δευτέρες το skn φεύγει μισό αυτοκίνητο από τα υπόλοιπα και η διάφορα μένει εκεί ως 220 που έγινε η κόντρα .. εκεί όμως παίζει ρόλο ο οδηγός,, είναι αδύνατον να είμαι 1 αυτοκίνητο μπροστά μέχρι τα 200.. η συγκεκριμένη κόντρα έγινε 10 φορές περίπου και το αποτέλεσμα ήταν ίδιο.. όμως ήρθε η ώρα της αλλαγής οδηγών.. βάλαμε τα κλειδιά σε μια σακούλα τα ανακατέψαμε και οδηγήσαμε ο καθένας το αυτοκίνητο του άλλου.. εγώ έπεσε να οδηγήσω του Δημήτρη που φόραγε παζαρόπουλος.. πάλι έφυγα μπροστά αλλά για λίγο ..μέχρι την τρίτη που revo & skn .. έφυγαν μπροστά περίπου μισό αυτοκίνητο... με το e tuners ήμασταν σχεδόν τα ίδια...

Κατανάλωση ,,, χεχεχεεεεεεε .. ξεκινήσαμε με full καύσιμο .. στην κόντρα και e- tuners 14.6

Revo 14.2 , pazaropoulos 14. 1 . skn 14 .1.. οι κόντρες στην εθνική βγήκαν 120 χιλιόμετρα ...με on , off το γκάζι.. όποτε οι μέτρησης είναι λίγο φλου ..

Η ώρα της ανάβασης ,,,, δεν μπορώ να γράψω γιατί θα εκτεθούμε .. ας γράψει οποίος το κρίνει απαραίτητο.. από τα παιδία που ήταν στο τεστάκι ,, .. μόνο μια παράκληση οποίος γράψει.. ας γράψει με όνομα ..και χι ο φίλος του φίλου . μόνο οι κάτοχοι των αυτοκινήτων και πάλι εάν είναι απαραίτητο..

Εγώ το μόνο που έχω να γράφω σαν ως Νίκος Γκίκας, και οποίος θέλει ας σεβαστή την γνώμη μου , είναι ότι κανένα πρόγραμμα καμιάς εταιρίας δεν σπάει τους κινητήρες , είτε είναι επώνυμη είτε είναι ελληνική .. ο λόγος που το γράφω αυτό είναι ότι εταιρία δυνατή στον χώρο βασίζετε σε κώδικα ελληνικής προέλευσης.. και όχι το ανάποδο .. επίσης τα προγράμματα είναι για χρίση δρόμου .. και όχι αναβάσεις η πίστας..

Αυτά είχα να πω από το τεστάκι ..

Νικο, μπραβο για το συγκρητικο τεστ αλλα και την αντικειμενικοτητα σου (πολυ περισσοτερο απο τη στιγμη που εισαι και αντιπροσωπος της SKN) .

Εχω ωστοσο μια απορια .

ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 4 ΑΥΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΑΠΕΔΩΣΕ ΠΕΡΙΣΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 186ΗΡ ???

Βασικα δεν εχω δει ποτε τοσο μικρο νουμερο ισχυος απο Golf V GT stg1 .

Aν μπορεις ενηερωσε μας σχετικα με το που μετρηθηκαν τα αυτοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα αυτοκινητα μετρηθηκαν στον τροχο και οχι στο στροφαλο.Βάλτε περιπου 205 αλογα -10% απώλειες στη μεταδοση.Τοσα βγαινουν στη ροδα.

Ερωτηση διοτι ειμαι ασχετος..

Το -10 που λες ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ? Δλδ ασπουμε δεν μετραει αν το αμαξι εχει παραπανω κιλα

αν εχει μεγαλυτερη ζαντα/λαστιχα, αν ειναι ξεφουσκωμενα τα λαστιχα δλδ το πατημα τους..

η βενζινη? Οταν λεω για λαστιχα δεν εννοω απο 205/55/16 να πας στο 255/40/19(υπερβολη)αλλα σε 225/40/17 ασπουμε

θα αποδιδη τα ιδια αλογα απλα θα ζοριζεις πιο πολυ το μοτερ?

Link to comment
Share on other sites

-Κριτωνα κ η υπομονη εχει τα ορια της, δλδ πόσες ωρες χρειαζεσαι για να φτιαξεις ενα προγραμμα σενα αμαξι? Και αυτη η πιπιλα ολα τα αμαξια ειναι διαφορετικα δεν γίνεται!!!Περνας δλδ ενα λογισμικο κ μετα κανεις το σταυρο σου για τα αλογα κ αν θα σου εχει κοψιματα...δλδ οι εταιριες που συνεργαζονται με αντιπροσωπειες...τι θα σου ελεγε ο Φιλοσιδης-Παζαροπουλος κτλ οτι το αμαξι σου ειναι απο 190 εως 220...καπου εκει μεσα (αυτη ακριβως τη αποκλυση δινεις εσυ)Και ναι μου ειπες σου περναω τη ρυθμιση του gt κ μετα μια ρυθμιση ακομα πιο γρηγορη κ πραγματι στον κοφτη εχει μεγαλυτερη πίεση...ελα ομως που παει το ίδιο....εσυ θα μου πεις πως το καταφερες... μαμα εχω τελικη 220 κ με μεγαλυτερη πιεση στο μπαρομετρο παλι 220 εχω!!!

-Επισης σου ειπα το πρωτο που με νοιαζει ειναι να μην κανει κοψιματα ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΛΔ Καλως ή κακως δεν γίνετε να οδηγας ενα αμαξι κ πρεπει να σκεφτεσαι πως θα το οδηγησεις για να μην μηνεις...Κ για οσους δεν καταλαβαινουν τι σημαινει SM ,σε μια προσπεραση στην εθνικη με 6η σε αντιθετο ρευμα,ξαφνικα μενεις κ πεφτουν οι στροφες χωρις να μπορεις να κανεις τπτ...δλδ σκοτωθηκες τοσο απλα!Ειναι ντροπη να κυκλοφορουν αμαξια με αυτες τις ρυμισεις (και να θεωρειται κ φυσιολογικο απο καποιους)Και νομιζω δεν χρειαζεται να σχολιασω το σχολιο του Στελλιου ''ε!μην ανοιγεις απο χαμηλα την 6η!!!''

-Και για το ''δημοσια'' εσυ μου ελεγες να γραφω στο club ...αλλα τι να γραψω για κατι που ηταν στη μέση...τωρα που ολοκληρωθηκε γραφω τη γνωμη μου!!!Ξερεις νομιζω καλα ποσο προσεκτικος ειμαι στα λογια μου...κ ποσο γενικα ήρεμος ειμαι!!!

-Κια για το stage 3 που ειναι πιο ευκολο (για σενα) εδω δεν μπορω να σεμπιστευτω στο st.1 θα σε εμπιστευτω στο st.3????? Και να μπω σε μια πατεντα που μονο εσυ κ ο Κων/νος ουσιαστικα ξέρετε κ κανετε!!!Δλδ να παντρευτω προγραμματιστη κ μηχανικο...και αν δεν δουλεψει τι κανω ξαναβγαζω τη τρομπα κ τρεχω....

-Και για όσους ετοιμαζονται να με 'φανε' υπερ των e-tuners....κ γω ακριβως σαν εσας ειμαι...πληρωσα ενα προιον και μου υποσχεθηκαν πάνω απο 200 άλογα!!!!!!!Κανεις δεν μου μίλησε για safe mode,κανεις δεν μου μίλησε οτι μετα απο 1χρονο ακομα θα τρεχω για ρυθμισεις και κανεις δεν μου ειπε για 190- (ναι ακομα κ τα 10 με 15 αλογα ειναι θεμα πως να το κανουμε?!)

όπως κατάλαβες εμπλεξες. Παραδεξου την ήττα σου κλαψε το 500ρικο η όσα τέλος πάντων έδωσες και τραβά βγαλτο γιατί ένα Απο τα δυο θα σπάσει. Η το αυτοκίνητο η τα νεύρα σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια 1 χειροποιητη εξατμηση 63.5(τετοιες δν βαζουν στα tsi με προγραμμα) ποσο παει πρπ, ξερουμε??? δν θελω υπερβολικους θορυβους κτλπ, λιγο πιο racing μονο... και ποιον προτινετε στην αθηνα??? οικονομικο ε, αλλιως βαζαμε miltek!

Link to comment
Share on other sites

Οι εποχές αλλάζουν όμως και τώρα υπάρχουν ένα σωρό δικλείδες ασφαλείας που επεμβαίνουν πολύ πριν το μοτέρ κινδυνέψει. Δεν μπορείς να συγκρίνεις ούτε το Punto ούτε και την Alfa με αυτό που οδηγείς τώρα. Και αυτό που οδηγείς τώρα, για να σπάσει, πρέπει ο προγραμματιστής σου να μην ξέρει τι κάνει ή να πειραματίζεται. Και πάλι θα πρέπει να αφαιρέσει ότι δικλείδα βρίσκει για να κινδυνέψει ένα μοτέρ να σπάσει! Μιλάμε για μοτέρ με αισθητήρες που αν ανιχνεύσουν απόκλιση πάνω από 10% σε σχέση με αυτό που ζητάει η ECU, βάζουν το αυτοκίνητο σε safe mode. Τώρα γιατί σπάνε τα όσα σπάνε; Ευτυχώς στο 90% των περιπτώσεων, χαλάει κάποιο περιφερειακό και όχι το μοτέρ (τούρμπο, πολλαπλή).

Geo , οταν χαλασει ενας κινητηρας ειναι λιγο δυσδιακριτο καποιες φορες να διακρινεις την αιτια που εγινε αυτο . Μπορει να ειναι αστοχια υλικου , λαθος προγραμμα , λαθος μηχανικου , λαθος οδηγησης , κλπ .

Καταρχην , δεν ειναι ολοι οι εγκεφαλοι υπερπροστατευτικοι . Ο ΜΕD 17.5.1 του 1.4ΤSI , για παραδειγμα , δεν μπορει να δει actual τιμη μιγματος λογω narrowband Λ και ετσι δεν εχει την προστασια που χει ο δικος σου εγκεφαλος , που κλεινει την πεταλουδα οταν διαπιστωσει οτι το συστημα τροφοδοσιας δεν επαρκει . Αλλα και ο δικος σου εγκεφαλος που ειναι απο τους πλεον προστατευτικους , οταν η ταχυτητα της δυσλειτουργιας ειναι τετοια που το συστημα αυτοματου ελεγχου αδυνατει να επεμβει , παλι μπορει να γινει ζημια .

Το προγραμμα ειναι απο τους παραγοντες που μπορουν να προαλεσουν ζημια, αλλα οχι και ο μοναδικος . Ωστοσο επειδη το περιθωριο ανοχων με το προγραμμα μειωνεται , λογω αυξημενης ισχυος , εχει επικρατησει η καθε πιθανη ζημια στο μοτερ να σχετιζεται με το προγραμμα του .

Οταν η ζημια σχετιζεται αμεσα με το προγραμμα , συνηθως ειναι θεμα θερμοκρασιων καυσης . Πρεπει λοιπον να διαπιστωθει αν οι υψηλες θερμοκρασιες σχετιζονται με λαθος ρυθμιση ή αστοχια καποιου αισθητηρα . Αν πχ σε εναν TFSI χαλασει ο wideband L (μας εχει τυχει ευτυχως στο να δειχνει πιο στεγνο απο την πραγματικοτητα...) θα νομιζει πχ οτι το πραγματικο 0.94 ειναι το 0.8 που βλεπει , ο προγραμματιστης θα εχει δωσει "στοχο" 0.8 , το μοτερ θα παθει ζημια και θα ψαχνει ο καθε ατυχος κατοχος να βρει τι φταιει . Το ιδιο θα συμβει και αν χαλασει το maf (απειρες φορες σε 1.8Τ...), αν κολλησει ενα μπεκ (επισης το εχω δει σε FSI μπεκ) ή αν ο αισθητηρας υψηλης πιεσης μπεκιερας εχει αποκλιση . Αν πχ σε ενα 1.4TSI χαλασει ο αισθητηρας και τα 100bar τα "βλεπει" για 130bar ή αν ανοιγει το ασφαλιστικο βαλβιδακι στα 100 bar επειδη χαλασε , τοτε θα λειπει 13% καυσιμο ! Αυτο πρακτικα σημαινει οτι μπορει ο προγραμματιστης να το εχει ρυθμισει με 0.79 λ και μετα απο 5 μηνες να προκυψει λ 0.9 ! Αυτα τα εχω δει με τα ματια μου να συμβαινουν μηνες ή και χρονια μετα τη ρυθμιση , ευτυχως δεν εγινε ζημια γιατι εννοειται οτι ολοι σε τετοιες περιπτωσεις θα πουν "Να , εβαλε το Χ προγραμμα και χαλασε" , κανενας δεν θα πει "μπορει να χαλασε ο Χ αισθητηρας και ο ανθρωπος εκανε σωστα τη δουλεια του ή το προγραμμα ηταν ασφαλες" .

Γι αυτο για να βγει αποφαση του αν εφταιγε το προγραμμα για μια αστοχια , πρεπει να εξακριβωθει τη στιγμη που εσπασε τι ακριβως εφταιξε . Πρεπει να ξαναγινει το μοτερ οπως ηταν , να ελεγθουν ολα τα περιφερειακα του εξονυχηστικα και με το προγραμμα που φοραγε οταν χαλασε να κριθει πως δουλευει. Και εδω το ερωτημα ειναι : Απο ποιον ? Απ αυτον που το ρυθμισε ? Απο τον αλλον επαγγελματια (ανταγωνιστη) ? Απο τον καθε μηχανικο , που δεν γνωριζει περα απο το να αλλαζει λαδια ? Απο γνωμες στα φορουμ ? Και παλι δυσκολο ειναι !

Επισης , πολυ μεγαλο ρολο παιζει και το πως χρησιμοποιειται το αυτοκινητο . Αν πχ ο χρηστης το σκιζει κρυο και χαλασει η τουρμπινα στα 10000χλμ δεν θα φταιει κανενα προγραμμα για το διαλυμενο thrust , αν το σκιζει με 95αρα και τα εμβολα σκαφτουν ή αν το παει για 20 min με τελικη ταχυτητα , πρωτα απ ολα φταιει ο χρηστης , εφοσον εχει δεχτει την καταλληλη ενημερωση. Κακος χειρισμος μπορει να καταστρεψει ανετα και νορμαλ μοτερ , ποσο μαλλον αναβαθμισμενο σε ισχυ .

Link to comment
Share on other sites

όπως κατάλαβες εμπλεξες. Παραδεξου την ήττα σου κλαψε το 500ρικο η όσα τέλος πάντων έδωσες και τραβά βγαλτο γιατί ένα Απο τα δυο θα σπάσει. Η το αυτοκίνητο η τα νεύρα σου.

Φιλε μου , συνηθως μπλεκει οποιος δεν ακουει και οποιος ειναι απληστος ! Αυτο εχει δειξει η ιστορια σε πληθος περιπτωσεων , που δεν χρειαζεται να αναφερω αλλα ολοι οσοι ασχολουνται με VAG forums θυμουνται ...

Αν καποιος δεν ειναι ικανοποιημενος με το 0.9bar στον κοφτη (απο 0.4 που ειχε νορμαλ και αντι για 1,1bar που μπορει η τουρμπινα...) τη στιγμη που ο υπευθυνος κρινει οτι τοσο πρεπει να δουλεψει το αυτοκινητο του , γιατι τοσο αντεχει στα πλαισια της ασφαλειας και χωρις θεματα δυσλειτουργιων , δεν νομιζω οτι ειναι θεμα προγραμματιστη . Δυστυχως η συντρηπτικη πλειοψηφια ειχε διαφορετικη τυχη . Μακαρι το hardware του να ηταν σαν του Shaddow , κι εγω θα το ηθελα πρωτος , για να γινουν ολα δυνατα , αφου αυτο ειναι το κυριοτερο κριτηριο αξιολογησης .

Να εισαι σιγουρος οτι το πιο ευκολο μου ειναι να ξηλωσω το SM , που δεν εχεις αλλα δεν εισαι και τερμα δυνατος (και τοτε να δεις πως θα μπλεξει σιγουρα...) !

Αλλα ποτε δεν προκειται να το κανουμε . Γιατι θελουμε να συνεχισουμε να εχουμε "λευκο ποινικο μητρωο" στα 1.4ΤSI , που τοσο αμφισβητηθηκαν οταν ξεκινησαν να βελτιωνονται!

Συγνωμη αλλα δεν ειναι δυνατον να οριζει ο ιδοκτητης ουσιαστικα το να ρυθμιστει το αυτοκινητο εκτος πλαισιων ασφαλειας , γιατι δεν δημιουργει προβλημα μονο στην περιουσια του , αλλα και στη φημη ανθρωπων . Γιατι αν χαλασει θα εχουν ολοι προβλημα !

ΥΓ : Οσον αφορα το αν θα σπασει το μοτερ ή τα νευρα , εμενα με αφορα το πρωτο και να εισαι σιγουρος οτι δεν προκειται να σπασει , γιατι δεν εχει σπασει κανενα αλλο που να φοραγε προγραμμα μας , ουτε το STG3 μας , που συντομα θα φτασει τα 300ΗΡ :(

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

-Κριτωνα κ η υπομονη εχει τα ορια της, δλδ πόσες ωρες χρειαζεσαι για να φτιαξεις ενα προγραμμα σενα αμαξι? Και αυτη η πιπιλα ολα τα αμαξια ειναι διαφορετικα δεν γίνεται!!!Περνας δλδ ενα λογισμικο κ μετα κανεις το σταυρο σου για τα αλογα κ αν θα σου εχει κοψιματα...δλδ οι εταιριες που συνεργαζονται με αντιπροσωπειες...τι θα σου ελεγε ο Φιλοσιδης-Παζαροπουλος κτλ οτι το αμαξι σου ειναι απο 190 εως 220...καπου εκει μεσα (αυτη ακριβως τη αποκλυση δινεις εσυ)Και ναι μου ειπες σου περναω τη ρυθμιση του gt κ μετα μια ρυθμιση ακομα πιο γρηγορη κ πραγματι στον κοφτη εχει μεγαλυτερη πίεση...ελα ομως που παει το ίδιο....εσυ θα μου πεις πως το καταφερες... μαμα εχω τελικη 220 κ με μεγαλυτερη πιεση στο μπαρομετρο παλι 220 εχω!!!

-Επισης σου ειπα το πρωτο που με νοιαζει ειναι να μην κανει κοψιματα ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΛΔ Καλως ή κακως δεν γίνετε να οδηγας ενα αμαξι κ πρεπει να σκεφτεσαι πως θα το οδηγησεις για να μην μηνεις...Κ για οσους δεν καταλαβαινουν τι σημαινει SM ,σε μια προσπεραση στην εθνικη με 6η σε αντιθετο ρευμα,ξαφνικα μενεις κ πεφτουν οι στροφες χωρις να μπορεις να κανεις τπτ...δλδ σκοτωθηκες τοσο απλα!Ειναι ντροπη να κυκλοφορουν αμαξια με αυτες τις ρυμισεις (και να θεωρειται κ φυσιολογικο απο καποιους)Και νομιζω δεν χρειαζεται να σχολιασω το σχολιο του Στελλιου ''ε!μην ανοιγεις απο χαμηλα την 6η!!!''

-Και για το ''δημοσια'' εσυ μου ελεγες να γραφω στο club ...αλλα τι να γραψω για κατι που ηταν στη μέση...τωρα που ολοκληρωθηκε γραφω τη γνωμη μου!!!Ξερεις νομιζω καλα ποσο προσεκτικος ειμαι στα λογια μου...κ ποσο γενικα ήρεμος ειμαι!!!

-Κια για το stage 3 που ειναι πιο ευκολο (για σενα) εδω δεν μπορω να σεμπιστευτω στο st.1 θα σε εμπιστευτω στο st.3????? Και να μπω σε μια πατεντα που μονο εσυ κ ο Κων/νος ουσιαστικα ξέρετε κ κανετε!!!Δλδ να παντρευτω προγραμματιστη κ μηχανικο...και αν δεν δουλεψει τι κανω ξαναβγαζω τη τρομπα κ τρεχω....

-Και για όσους ετοιμαζονται να με 'φανε' υπερ των e-tuners....κ γω ακριβως σαν εσας ειμαι...πληρωσα ενα προιον και μου υποσχεθηκαν πάνω απο 200 άλογα!!!!!!!Κανεις δεν μου μίλησε για safe mode,κανεις δεν μου μίλησε οτι μετα απο 1χρονο ακομα θα τρεχω για ρυθμισεις και κανεις δεν μου ειπε για 190- (ναι ακομα κ τα 10 με 15 αλογα ειναι θεμα πως να το κανουμε?!)

Θέλω να πω και εγώ μερικά λόγια μιας και διάβασα το πρόβλημα σου...

Ξέρω τους Etuners και έχω δει με τα μάτια μου κατα δεκάδες περιστατικά και ο τρόπος με τον οποίον αντιμετωπίζουν τον οποιοδήποτε πελάτη είναι άκρως επαγγελματικός και το μελημά τους είναι να παρέχουν τις υπηρεσίες τους σωστά και όχι να εξαπατούν τον κόσμο. Εχουν φτιάξει τόσους μα τόσους κινητήρες και δεν έχει βγει κανένας στο ιντερνετ ή και στα γνωστά στέκια να πει ότι του χαλασαν το αυτοκίνητο τα παιδιά. Την επιτυχία τους την έχουν κερδίσει με τις δουλειές τους και μόνο και δεν έχουν ανάγκη ούτε από παπαγαλάκια ούτε απο σκυλάκια ούτε απο γατάκια.....

Δεν μπορώ να καταλάβω πως εσύ με ένα αυτοκίνητο 1400κιβικών θέλεις να είσαι στο σπιτι σου αραχτός και λαιτ,να μην ξοδέψεις χρόνο που απαιτείτε (και 15 φορες εαν πρεπει να πας γιατί μόνο έτσι θα είσαι ολοκληρωμένος), να έχεις 230 άλογα μόνο με ένα προγραμματάκι, που για σένα είναι αν κατάλαβα καλά ενα βύσμα και μια υπόθεση 5 λεπτών και να περνάς όλα τα αυτοκίνητα από τις άλλες εταιρίες, να μην έχεις προβλήματα ποτε, και ότι άλλο φαντάζεται ο καθένας..

Οταν ο Κριτωνας σου λέει ελα και οτι θα σου κάνει το update που πρέπει και δεν θα έχεις προβλήματα και δεν πας, και μπαίνεις σε ένα site για να κάνεις δυσφήμιση (που στην τελική κακό στον εαυτό σου κάνεις) και δεν δέχεσαι να συννενοηθείς εσύ έχεις το πρόβλημα.

Τα παιδιά και αύριο να πας η αντιμετωπιση τους δεν αλλάζει....Γιατι ειναι ανθρώποι και γιατί είναι επαγγελματίες και όχι απατεώνες....

Αν νομίζεις οτι έχεις σκεφτεί λίγο αρνητικά, ή νομίζεις ότι έχεις 2000cc turbo και δεν παει γιατι δεν πέρασες ένα πορσε με 400+ άλογα, ή τα στανταρ σου για το μοτερ που έχει το αυτοκίνητο σου είναι για τουλάχιστον 300 άλογα για πλακα θέλω να σε ενημερώσω ότι ήρθε η στιγμή της προσγείωσης....

Σκέψου καλά τι μπορεις να κάνεις με αυτό το μοτερ, με τα λεφτά που έχεις ή σκοπεύεις να ρίξεις, σκέψου και το πόσο χρόνο είσαι διατεθιμένος να ξοδέψεις και στο τέλος για ένα να είσαι σίγουρος στην ζωή σου......

Οτι οι Etuner δεν έχουν σπάσει ποτέ μοτερ σε καμία μάρκα και σε κανέναν κινητήρα, οτι φτιάχνουν αξιόπιστα αυτοκίνητα και όποια δυνατότητα μέσα στα όρια ασφαλείας μπορούν να εκμεταλευτούν θα το κάνουν.....

Οπως έχω ξαναπεί σε αυτή την χώρα εχουν ανεβάσει τον πήχη στον τομέα τuning σε υψηλά επίπεδα και έχουν σκοπό να το πάνε ακόμα πιο ψηλά....

Νοιάζονται για την δουλειά τους και εξελίσονται καθε μέρα και κάθε ώρα.

Αυτά από εμένα, πάντα φιλικά και για τα υπόλοιπα μέλη να προλάβω και να πω ότι Ι am not Etuners's Parrot

Link to comment
Share on other sites

παιδια 1 χειροποιητη εξατμηση 63.5(τετοιες δν βαζουν στα tsi με προγραμμα) ποσο παει πρπ, ξερουμε??? δν θελω υπερβολικους θορυβους κτλπ, λιγο πιο racing μονο... και ποιον προτινετε στην αθηνα??? οικονομικο ε, αλλιως βαζαμε miltek!

Πανο , ο καταλυτης , αν και πυκνος (400cpsi) , εχει μεγαλη διαμετρο και μπορει ανετα να κρατηθει .

Απο κει και πισω , μια εξατμιση 63,5mm , που επαρκει και για 300ΗΡ ειαι οτι πρεπει για το βελτιωμενο TSI .

Στην Αθηνα υπαρχουν αρκετοι εξατμισαδες που μπορει να κανουν τη δουλεια αυτη οικονομικα ( Exhaust Center , GP exhaust , Μαυροϊδακος , κλπ) , αλλοι εχουν καλυτερη φημη αλλα ειναι ακριβοτεροι (NS Racing , Σκριβανος , κλπ ) , ενω υπαρχουν και επωνυμα κιτ (milltek) που κουμπωνουν ευκολα , γρηγορα και ειναι ησυχα , ενω υπαρκει και η λυση του GTI (που δεν ειναι τοσο ελευθερη , αλλα ησυχη) .

Οτι και να επιλεξεις , περιμενε +8-10ΗΡ ψηλα. Οι τιμες ξεκινουν απο 500-600 Ευρω περιπου . Μια ερευνα αγορας ειναι η καλυτερη λυση .

Link to comment
Share on other sites

Πανο , ο καταλυτης , αν και πυκνος (400cpsi) , εχει μεγαλη διαμετρο και μπορει ανετα να κρατηθει .

Απο κει και πισω , μια εξατμιση 63,5mm , που επαρκει και για 300ΗΡ ειαι οτι πρεπει για το βελτιωμενο TSI .

Στην Αθηνα υπαρχουν αρκετοι εξατμισαδες που μπορει να κανουν τη δουλεια αυτη οικονομικα ( Exhaust Center , GP exhaust , Μαυροϊδακος , κλπ) , αλλοι εχουν καλυτερη φημη αλλα ειναι ακριβοτεροι (NS Racing , Σκριβανος , κλπ ) , ενω υπαρχουν και επωνυμα κιτ (milltek) που κουμπωνουν ευκολα , γρηγορα και ειναι ησυχα , ενω υπαρκει και η λυση του GTI (που δεν ειναι τοσο ελευθερη , αλλα ησυχη) .

Οτι και να επιλεξεις , περιμενε +8-10ΗΡ ψηλα. Οι τιμες ξεκινουν απο 500-600 Ευρω περιπου . Μια ερευνα αγορας ειναι η καλυτερη λυση .

thx κριτωνα, θα το ψαξω...

Edited by panos18
Link to comment
Share on other sites

Βασικα, οσο καποιοι εχουν τη συγκεκριμενη νοοτροπια, τοσο ο χωρος στην Ελλαδα θα πηγαινει αιωνες πισω και θα θεωρουμαστε παντα υποαναπτυκτοι στο θεμα "φιλοσοφια βελτιωσης".

Γιατι καποιος αναφερει πως "εσπασε το ΧΧΧ αυτοκινητο, που ειχε ΨΨΨ προγραμμα" και δεν αναφερει πως "εσπασε το ΧΧΧ αυτοκινητο, που ειχε ΣΣΣ βενζινη";

Πως καποιος θεωρει σαν δεδομενο πως η οποια ζημια προκαλειται σε ενα κινητηρα ή καποιο περιφερειακο του, προερχεται αποκλειστικα και μονο απο το προγραμμα που φοραει;

Κι εσυ φιλτατε κ.Γκικα, που εισαι και ανθρωπος του συνεργειου, πως αξιολογεις ενα αυτοκινητο αποκλειστικα και μονο απο το προγραμμα του;

Δεν ειναι λογικη αυτη...

Οταν γινονταν οι δοκιμες εξελιξης της αναβαθμισης του TSi στην Ελλαδα απο τη revo, η αναβαση που κανατε πρεπει να εμοιαζε με βολτα μπροστα σε αυτα που καναμε τοτε στα συγκεκριμενα αυτοκινητα.

Και πειρακια ακουσαμε και θερμοκρασιες λαδιου στο Θεο ειδαμε, αλλα ειχαμε ακριβως τα ιδια συμπτωματα και χωρις να εχει πουσαριστει ο κινητηρας...

Απο την αλλη, το να "λιωνεις" ενα πουσαρισμενο TSi με 40+ εξ.Θερμ. με απλη αμολυβδη και ρυθμιση για 100αρα, δεν θεωρουμε πως ειναι "νορμαλ/καθημερινη χρηση", ουτε ταιριαζει σε ενα αυτοκινητο οπως το TSi, καθως οι περιορισμοι που θετει το υπολοιπο συνολο (φρενα, τροχοι, αναρτησεις) υπολειπονται αρκετα των αντοχων του κινητηρα και ειναι αυτα ακριβως που θα σε "φρεναρουν", πολυ πριν το safe-mode.

Το πιο σημαντικο ομως στη συγκεκριμενη δοκιμη που κανατε, ειναι πως απο τη στιγμη που μιλαμε για διαφορετικα αυτοκινητα, με διαφορετικα χιλιομετρα/συντηρηση/καυσιμα/συνολικη χρηση, το οποιο αποτελεσμα βγηκε, σε καμια περιπτωση δεν μπορει να δωσει αξιοπιστα συμπερασματα, για να μην πω καν συμπερασματα, ποσο μαλλον να αξιολογησει ενα λογισμικο αναβαθμισης...

Οτι αντιστοιχη δοκιμη γινεται απο καποιον μονο καλο κανει, αλλα θα επρεπε να εχετε πολυ περισσοτερα δεδομενα και στοιχεια, πριν αναφερετε τα οποια "αποτελεσματα".

Νομιζω γνωριζεις πολυ καλα πως μεγαλο περιοδικο του χωρου προσπαθει εδω και πολυ καιρο να κανει κατι αντιστοιχο και τα προβληματα που αντιμετωπιζει ειναι ανυπερβλητα, ακριβως γιατι ειναι πολυ δυσκολο να εξαχθουν ακριβη συμπερασματα.

Το σημαντικοτερο ομως ειναι η νοοτροπια:

"Εσπασε το ΨΨΨ προγραμμα" αντι του: "εσπασε το ΧΧΧ αυτοκινητο".

Το "σπαω", ειναι ενα υποσυνολο δεδομενων, οπου ακομα και ενα ολοκληρο εργοστασιο οπως η VW, δεν μπαινει καν στη διαδικασια να αναλυσει.

Απλως το αντικαθιστα και το καλυπτει με εγγυηση. (οπου υπαρχει)

Στο πρώτο που αναφέρεις, πρέπει να σου πω ότι όταν κάποιος φτιάχνει ένα πρόγραμμα, το φτιάχνει για ένα ευρύ κοινό και όχι για κάποιον που γνωρίζει πως θα φέρεται στο αυτοκίνητο του. Εμένα δεν με νοιάζει αν έχω βάλει 95άρα ή 100άρα. Εμένα με νοιάζει το αμάξι να δουλεύει ανάλογα. Μπορείς να το κάνεις; Καλώς! Δεν μπορείς να εγγυηθείς κάτι τέτοιο; Τότε το ξεκαθαρίζεις από την αρχή για να είσαι καλυμμένος. Εγώ είμαι ο πελάτης και έχω πάντα δίκιο. Εδώ εμφανίζεται και η απληστία των εταιρειών και είναι πολύ πιο επικίνδυνη από την απληστία των πελατών...

Στα επόμενα που γράφεις, θεωρώ ότι είσαι 90% λάθος. Κάνανε μια δοκιμή με έναν έμπειρο οδηγό που ζόρισε αρκετά τα αυτοκίνητα. Όπως εγώ σχεδόν κάθε Κυριακή με έναν φίλο ανεβαίνω το βουνό, έτσι και ο Νίκος, μάζεψε 4 φίλους τους και έκαναν μια βόλτα. Αυτά που είδαν, είναι η πραγματικότητα. Με random καύσιμα, με πολύ πίεση και με συνθήκες που αντιμετωπίζεις παντού και κάθε μέρα. Ούτε σε 40 εξωτερική ούτε τίποτα. Ποιες δοκιμές της Revo και πράσινα άλογα... Το ότι έπρεπε να έχουν και άλλα κριτήρια, όπως live logging, συμφωνώ ( 10% ), αλλά πίστεψε με, εκεί και αν υπήρχε χάος και αν θα υπήρχαν μετά αντιδράσεις.

Οπότε τα συμπεράσματα που βγήκαν, μια χαρά συμπεράσματα είναι για τον μέσο χρήστη και οδηγό.

Στα υπόλοιπα περι νοοτροπίας, αναφέρθηκα και στην αρχή και συμπληρώνω ότι πρώτα λέμε έσπασε το τάδε, με πρόγραμμα από τον τάδε. Όπως στην περίπτωση πριν λίγο καιρό που βγήκαν πολλοί και είπαν εμμέσως πλην σαφώς ότι έφταιγε ο κάτοχος με την δικαιολογία του "μέγα κάφτη", έτσι και τώρα μπορεί και μακάρι να αποδειχτεί κάτι τέτοιο.

Είμαι πάντως πολύ περίεργος να έβλεπα αν αντιδρούσες έτσι στην περίπτωση που ο Νίκος έγραφε ότι το καλύτερο, γρηγορότερο και ασφαλέστερο πρόγραμμα είναι της Revo!

Geo , οταν χαλασει ενας κινητηρας ειναι λιγο δυσδιακριτο καποιες φορες να διακρινεις την αιτια που εγινε αυτο . Μπορει να ειναι αστοχια υλικου , λαθος προγραμμα , λαθος μηχανικου , λαθος οδηγησης , κλπ .

Καταρχην , δεν ειναι ολοι οι εγκεφαλοι υπερπροστατευτικοι . Ο ΜΕD 17.5.1 του 1.4ΤSI , για παραδειγμα , δεν μπορει να δει actual τιμη μιγματος λογω narrowband Λ και ετσι δεν εχει την προστασια που χει ο δικος σου εγκεφαλος , που κλεινει την πεταλουδα οταν διαπιστωσει οτι το συστημα τροφοδοσιας δεν επαρκει . Αλλα και ο δικος σου εγκεφαλος που ειναι απο τους πλεον προστατευτικους , οταν η ταχυτητα της δυσλειτουργιας ειναι τετοια που το συστημα αυτοματου ελεγχου αδυνατει να επεμβει , παλι μπορει να γινει ζημια .

Το προγραμμα ειναι απο τους παραγοντες που μπορουν να προαλεσουν ζημια, αλλα οχι και ο μοναδικος . Ωστοσο επειδη το περιθωριο ανοχων με το προγραμμα μειωνεται , λογω αυξημενης ισχυος , εχει επικρατησει η καθε πιθανη ζημια στο μοτερ να σχετιζεται με το προγραμμα του .

Οταν η ζημια σχετιζεται αμεσα με το προγραμμα , συνηθως ειναι θεμα θερμοκρασιων καυσης . Πρεπει λοιπον να διαπιστωθει αν οι υψηλες θερμοκρασιες σχετιζονται με λαθος ρυθμιση ή αστοχια καποιου αισθητηρα . Αν πχ σε εναν TFSI χαλασει ο wideband L (μας εχει τυχει ευτυχως στο να δειχνει πιο στεγνο απο την πραγματικοτητα...) θα νομιζει πχ οτι το πραγματικο 0.94 ειναι το 0.8 που βλεπει , ο προγραμματιστης θα εχει δωσει "στοχο" 0.8 , το μοτερ θα παθει ζημια και θα ψαχνει ο καθε ατυχος κατοχος να βρει τι φταιει . Το ιδιο θα συμβει και αν χαλασει το maf (απειρες φορες σε 1.8Τ...), αν κολλησει ενα μπεκ (επισης το εχω δει σε FSI μπεκ) ή αν ο αισθητηρας υψηλης πιεσης μπεκιερας εχει αποκλιση . Αν πχ σε ενα 1.4TSI χαλασει ο αισθητηρας και τα 100bar τα "βλεπει" για 130bar ή αν ανοιγει το ασφαλιστικο βαλβιδακι στα 100 bar επειδη χαλασε , τοτε θα λειπει 13% καυσιμο ! Αυτο πρακτικα σημαινει οτι μπορει ο προγραμματιστης να το εχει ρυθμισει με 0.79 λ και μετα απο 5 μηνες να προκυψει λ 0.9 ! Αυτα τα εχω δει με τα ματια μου να συμβαινουν μηνες ή και χρονια μετα τη ρυθμιση , ευτυχως δεν εγινε ζημια γιατι εννοειται οτι ολοι σε τετοιες περιπτωσεις θα πουν "Να , εβαλε το Χ προγραμμα και χαλασε" , κανενας δεν θα πει "μπορει να χαλασε ο Χ αισθητηρας και ο ανθρωπος εκανε σωστα τη δουλεια του ή το προγραμμα ηταν ασφαλες" .

Γι αυτο για να βγει αποφαση του αν εφταιγε το προγραμμα για μια αστοχια , πρεπει να εξακριβωθει τη στιγμη που εσπασε τι ακριβως εφταιξε . Πρεπει να ξαναγινει το μοτερ οπως ηταν , να ελεγθουν ολα τα περιφερειακα του εξονυχηστικα και με το προγραμμα που φοραγε οταν χαλασε να κριθει πως δουλευει. Και εδω το ερωτημα ειναι : Απο ποιον ? Απ αυτον που το ρυθμισε ? Απο τον αλλον επαγγελματια (ανταγωνιστη) ? Απο τον καθε μηχανικο , που δεν γνωριζει περα απο το να αλλαζει λαδια ? Απο γνωμες στα φορουμ ? Και παλι δυσκολο ειναι !

Επισης , πολυ μεγαλο ρολο παιζει και το πως χρησιμοποιειται το αυτοκινητο . Αν πχ ο χρηστης το σκιζει κρυο και χαλασει η τουρμπινα στα 10000χλμ δεν θα φταιει κανενα προγραμμα για το διαλυμενο thrust , αν το σκιζει με 95αρα και τα εμβολα σκαφτουν ή αν το παει για 20 min με τελικη ταχυτητα , πρωτα απ ολα φταιει ο χρηστης , εφοσον εχει δεχτει την καταλληλη ενημερωση. Κακος χειρισμος μπορει να καταστρεψει ανετα και νορμαλ μοτερ , ποσο μαλλον αναβαθμισμενο σε ισχυ .

Σειρά σου τώρα :)

Όταν χαλάσει ένας κινητήρας, πέρα από την αστοχία υλικού που εκεί φταίει ο κατασκευαστής και το μόνο που μπορεί να αναρωτηθεί κανείς είναι η περίπτωση του αν το αυτοκίνητο ήταν "μαμά", θα πάθαινε το ίδιο πράγμα, για όλα τα υπόλοιπα, φταίει ο προγραμματιστής. Όταν εσείς αναλαμβάνεται την βελτίωση ενός αυτοκινήτου, τότε προτίνεται και έναν μηχανικό αντάξιο της εμπιστοσύνης σας. Αυτό πρέπει να το κάνετε πάντα μιας και έτσι θα έχετε περιορίσει τον κίνδυνο να πάθει κάτι το αυτοκίνητο από λάθος διάγνωση/συντήρηση/επισκευή. Θέλει ο κάτοχος να σας ακούσει; Αν ναι, τότε είστε και εσείς σε καλύτερη θέση και ο κάτοχος θα είναι πιο σίγουρος. Αν όχι, τότε του κάνετε σαφές ότι πρέπει να είναι προσεκτικός και να επικοινωνεί μαζί σας σε κάθε πρόβλημα.

Στο θέμα του οδηγού, μην τα ξαναλέμε. Εμένα μου πήρε το αμάξι ο μπαμπάς και θέλω να γαζώνει. Δεν με νοιάζει τι ψωμί, δε με νοιάζει τι τυρί, αρκεί να ρίχνω στον Νεοκλή... Πως να το κάνουμε δηλ. Θα έρθω που λες εγώ, θα μου το τσιτώσεις, θα νομίζω μετά ότι οδηγώ πόρκυ και στο 2μηνο πάνω θα σου φέρω την Κ03 στο κεφάλι. Γιατί; Γιατί εσύ φταις. Γιατί δεν μου είπες πριν το φτιάξω ότι πρέπει να διαβάσω όλο το vortex, γιατί με εμπιστεύτηκες και νόμιζες ότι έχω μυαλό και δεν είμαι όσο βλάκας δείχνω και ένα σωρό άλλα παραδείγματα. Εκεί τι κάνεις; Έχω άδικο; Μπορείς να με πείσεις για το αντίθετο; Και άντε όσοι με ξέρουν να πουν ότι το περίμεναν. Οι υπόλοιποι; Με καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω, τα έχουμε πει 1000 φορές και σήμερα 1001!

Στα υπόλοιπα δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω εν μέρη και εκεί εμφανίζεται ξανά η παρουσία δικού σας μηχανικού που θα ελέγχει το αυτοκίνητο πριν! Είναι πολύ σημαντικό αυτό και μερικές φορές ζωτικής σημασίας. Όλα τα αυτοκίνητα εμφανίζουν κάποιες δυσλειτουργίες και όταν τις εμφανίσει, πρέπει το αυτοκίνητο να επιβιώσει όσο περισσότερο γίνεται. Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί με ένα επιθετικό πρόγραμμα και με έναν οδηγό που δεν γνωρίζει καλά τι πρέπει να προσέχει τώρα που το εργαλείο του γαζώνει... Οπότε εκεί ξαναερχόμαστε στο σκεπτικό της τακτικής και του κάνω ότι μου πει ο πελάτης.

Το κυριότερο είναι να ενημερώνετε σωστά ο πελάτης. Εν ανάγκη να τον φοβίζεται κιόλας για να προσέχει περισσότερο. 2 φορές τον χρόνο έλεγχο από εσάς και τον μηχανικό σας και στην παραμικρή αμφιβολία να του λύνεται οποιαδήποτε απορία. Εσείς ξέρετε και μπορείτε. Αν εκείνος δεν μπορεί, τότε ή τον χάνετε από πελάτη ή οπλίζεστε με υπομονή γαιδάρου και συνεχίζετε.

Ο πελάτης έχει πάντα μα πάντα δίκιο, όσο άσχετος και αν είναι με το αντικείμενο. Για αυτό σας εμπιστεύεται την περιουσία του και για αυτό σας χρυσοπληρώνει. Αν αρχίσει να έχει παράπονα, τότε κάτι δεν έχετε ( ΕΣΕΙΣ ) κάνει καλά.

Edited by Geopan
Link to comment
Share on other sites

μμμμμμ,να παρω λιγο το μερος του διαβολου και ναπω οτι και οι προγραμματιστες εχουν τα δικια τους γιατι οταν παμε εκει ο καθενας μας απο εμας κκαι λεμε, να ξερεις θελω να ειναι πανω απο τοσα και ναι ξερω οτι μπορει να εχω θερμοκρασιες κα αλλα καντο εσυ μην ανυσηχεις και μετα αν γινει καμια στραβη τα ριχνουμε στον προγραμματιστη ειναι το ποιο ευκολο...(καπως ετσι εγινε κοντα στα μερη μου)βρε ολοι μπορει να εχουμε προβληματακια,αυτο που χρειαζεται ειναι συνεργασια

και καλη θεληση..ναι να πας αν χρειαστει και τριτη και εκατοστη φορα αν εχεις απαιτησεις..και θες το FINE TUNING δεν ξερω τι σας ειπαν και νομιζετε οτι τα αλογα ειναι στραγαλια ή κυκλοφορουν στο δρομο και ο προγραμματιστης εχει κανα λασσο και τα πιανει στυλ ροντεο αλλα μην περιμενετε και τα νουμερα να ειναι ααπολυτα....πρωτα απο ολα ουτε το εργοστασιο που σας πουλαει το αμαξι δεν σας εχει δωσει σωστα νουμερα ολα ειναι 5-8 αλογα πανω αντε και κανα 2 καλογα μπορει κατω.εκει δεν κανετε φασαρια ΕΚΕΙ,γιατι τα αλογα δεν ειναι μετρημενα και τακτοποιημενα...στην τελικα θελετε πονυ βαλτε και σωστα ππεριφερειακα..ο αλλος ενα φλασαρισμα κανει και σηκωνει πιεσεις σε ενα μαμα μοτερ,τι περιμενετε να κανει δηλαδη πιτσ!!αλλαγη μοτερ παρε κοσμε ροπη και αλογα μα δεν εχετε τον θεο σας...ξεκινατε με 1.4 στα 140 το πατε οπως οπως 210 και μετα παλι δεν σας φτανει θελεται και αυτο το 5 αλογα πνω κατω να ειναι στο ακεραιο λες και ο αλλος εχει καμια ζυγαρια ακριβειας και λεει

μμμ να δουμε 700 ευρο τιμη αλογου,βαρος 2,15κιλα να το αφησω...μα ουτε στην αλβανια δεν γινονται τετοια..

το αν ειναι ακριβο και επειδη πληρωνετε 700+ευρο να θελεται και θαυματα τοτε παλι φταιτε εσεις...(αν το παιρνατε στη τιμη των 400 δεν σας πειραζε καιτοσο υποθετω εε?αλλα αυτο ειναι μια αλλη χιλιοειπωμενη ιστορια οπου μονο στην ελλαδα ισχυει...αναφερω παραδειγμα

(APR ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ με 350 ευρο βαζεις το πρωτο σταδιο ...αν πεις παιδια παρτε 700 θα παρεις καμια καρεκλα στοκεφαλι..(εδω φταιμε εμεις που εχουμε κανει το λαθος και ειμαστε θυματα της μοδας...νατοπω κομψα)

επισης μην μπερδευτεαι θεματα απτη μια λετε για σπαμενα μοτερ απτη αλλη χωνει ο αλλος οτι εχασε τα 5-10 αλογακια του και οποιον παρει ο χαρος στο χωρο της βελτιωσης...

δηλαδη απλα να βαλουμε και τα πραγματα στη θεση τους,δεν ειμαστε και αγιοι εμεις οι "πελατες..."επισης να καλο ειναι να εχουμε την ορεξη να

αφου πας και βελτιωνεις κατι και θες να εισαι ησυχος να συμβισβαστεις και ν απεις ναι θελω λιγα αλογα παραπανω αλλα οχι οριακα,γιατι ποιος

γερμανος σας ειπε απτο εργοσατιο της vw οτι δεν τα δουλευεται στα ορια οταν βγαζεται 215 απο ενα μοτερ 140 πχ...αν ηταν ετσι το 1400 θα δινε 215

το γτι 290 και παει λεγοντας..μην εχουμε παροπιδες..δεν τα εχετε χαλαρα τα αλογα αυτα αλλα με μια καποια καταπιεση και καταπονηση παραπανω και οχι μονο εσεις αλλα ολοι οσοι ζηταμε αλογα απο μικρα μοτερ...οτι και να ειναι δεν ειναι διλιτρο...αθανατα τα γτι τα πενταρια

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω και εγώ μερικά λόγια μιας και διάβασα το πρόβλημα σου...

Ξέρω τους Etuners και έχω δει με τα μάτια μου κατα δεκάδες περιστατικά και ο τρόπος με τον οποίον αντιμετωπίζουν τον οποιοδήποτε πελάτη είναι άκρως επαγγελματικός και το μελημά τους είναι να παρέχουν τις υπηρεσίες τους σωστά και όχι να εξαπατούν τον κόσμο. Εχουν φτιάξει τόσους μα τόσους κινητήρες και δεν έχει βγει κανένας στο ιντερνετ ή και στα γνωστά στέκια να πει ότι του χαλασαν το αυτοκίνητο τα παιδιά. Την επιτυχία τους την έχουν κερδίσει με τις δουλειές τους και μόνο και δεν έχουν ανάγκη ούτε από παπαγαλάκια ούτε απο σκυλάκια ούτε απο γατάκια.....

Δεν μπορώ να καταλάβω πως εσύ με ένα αυτοκίνητο 1400κιβικών θέλεις να είσαι στο σπιτι σου αραχτός και λαιτ,να μην ξοδέψεις χρόνο που απαιτείτε (και 15 φορες εαν πρεπει να πας γιατί μόνο έτσι θα είσαι ολοκληρωμένος), να έχεις 230 άλογα μόνο με ένα προγραμματάκι, που για σένα είναι αν κατάλαβα καλά ενα βύσμα και μια υπόθεση 5 λεπτών και να περνάς όλα τα αυτοκίνητα από τις άλλες εταιρίες, να μην έχεις προβλήματα ποτε, και ότι άλλο φαντάζεται ο καθένας..

Οταν ο Κριτωνας σου λέει ελα και οτι θα σου κάνει το update που πρέπει και δεν θα έχεις προβλήματα και δεν πας, και μπαίνεις σε ένα site για να κάνεις δυσφήμιση (που στην τελική κακό στον εαυτό σου κάνεις) και δεν δέχεσαι να συννενοηθείς εσύ έχεις το πρόβλημα.

Τα παιδιά και αύριο να πας η αντιμετωπιση τους δεν αλλάζει....Γιατι ειναι ανθρώποι και γιατί είναι επαγγελματίες και όχι απατεώνες....

Αν νομίζεις οτι έχεις σκεφτεί λίγο αρνητικά, ή νομίζεις ότι έχεις 2000cc turbo και δεν παει γιατι δεν πέρασες ένα πορσε με 400+ άλογα, ή τα στανταρ σου για το μοτερ που έχει το αυτοκίνητο σου είναι για τουλάχιστον 300 άλογα για πλακα θέλω να σε ενημερώσω ότι ήρθε η στιγμή της προσγείωσης....

Σκέψου καλά τι μπορεις να κάνεις με αυτό το μοτερ, με τα λεφτά που έχεις ή σκοπεύεις να ρίξεις, σκέψου και το πόσο χρόνο είσαι διατεθιμένος να ξοδέψεις και στο τέλος για ένα να είσαι σίγουρος στην ζωή σου......

Οτι οι Etuner δεν έχουν σπάσει ποτέ μοτερ σε καμία μάρκα και σε κανέναν κινητήρα, οτι φτιάχνουν αξιόπιστα αυτοκίνητα και όποια δυνατότητα μέσα στα όρια ασφαλείας μπορούν να εκμεταλευτούν θα το κάνουν.....

Οπως έχω ξαναπεί σε αυτή την χώρα εχουν ανεβάσει τον πήχη στον τομέα τuning σε υψηλά επίπεδα και έχουν σκοπό να το πάνε ακόμα πιο ψηλά....

Νοιάζονται για την δουλειά τους και εξελίσονται καθε μέρα και κάθε ώρα.

Αυτά από εμένα, πάντα φιλικά και για τα υπόλοιπα μέλη να προλάβω και να πω ότι Ι am not Etuners's Parrot

Φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης.

Τον Φάνη τον ξέρω μόνο εξ ακοής καθως με είχε πάρει τηλέφωνο να βγούμε για να δεί σε σχέση με το δικό μου πως πάει.

Στο τηλέφωνο λοιπόν μου είπε όλα αυτα και αυτός ήταν ο λόγος που ήθελε να τα ανοίξουμε.

Αν λοιπόν ήθελε απλά να κάνει δυσφήμιση δεν θα ψαχνοταν τόσο καιρό πρίν. Επιπλέον ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΙ ΒΕΛΤΙΩΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΠΟΤΕ.

Οι e-tuners μπορεί να είναι αξιόλογοι η μπορεί να μην είναι γιατί απλα δεν τους ξέρω. Το ίδιο ισχύει και για όλους τους βελτιωτές. Αλλά επιμένω οτι δεν γινεται να μην κανουν λάθος ποτέ και για ότι καλό γίνεται να είναι υπεύθυνοι αυτοί και για ότι κακό να είναι αστοχία υλικού η μ@λ@κ!@ του εγκεφάλου του πελάτη. Και το κυριότερο αφού παίρνουν βήμα εδώ πρέπει να δέχονται οποιαδήποτε κριτική και να την αντιμετωπίζουν. Μήπως έχετε δεί κανεναν βελτιωτή η "φίλο του" να ποστάρει σε κανένα δύσκολο θέμα όπως π.χ οι τιμές προγραμμάτων?. Εδώ υπάρχει βελτιωτής που παρόλο το κράξιμο έχει κάνει το άσπρο μαύρο και λέει πως η εισαγωγή για το TFSI κανει και για το TSI (ότι δηλαδή χρειάζονται τον ίδιο αέρα) και παρόλα αυτά έχει βήμα και το λέει και υπάρχουν και "αγαθοί" απο εμάς που τον πιστεύουν και το βάζουν. Οπότε ας αφήσουμε την καραμέλα ότι όποιος λέει κατι για οποιονδήποτε βελτιωτή το κανει κακοπροαίρετα ή οτι είναι άπληστος ή οτι είναι βλήμα

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ : Οσον αφορα το αν θα σπασει το μοτερ ή τα νευρα , εμενα με αφορα το πρωτο και να εισαι σιγουρος οτι δεν προκειται να σπασει , γιατι δεν εχει σπασει κανενα αλλο που να φοραγε προγραμμα μας , ουτε το STG3 μας , που συντομα θα φτασει τα 300ΗΡ :lol:

Η διαφήμιση υποκειται σε αγγελιόσημο:)

Link to comment
Share on other sites

Για τους φιλους asevastos και quicksilver,

εγω ειχα ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια περιπτωση με τον fanitsi με το προγραμμα απο etuners.

Αν ειχατε προσεξει ποσταρισματα απο το καλοκαιρι και μετα ειχε γινει ενα μικροθεμα.

Με τον Κριτωνα μιλαγα και μιλαω φιλικα αλλα μερικα πραγματα επρεπε να λεχθουν γιατι δεν πρεπει

να κρυβομαστε και αν δεν κανω λαθος αυτο ζητανε οι περισσοτεροι και οχι μουγκα στην στρουγκα.

Αν δεν κανω λαθος για τον nick2009 αυτο θελετε, να πει τι ακριβως φανηκε και απο ποιον, διαφορετικα

οπως λετε δεν θα εχει και νοημα το τεστ που εκανε και οποιος θελει και εχει καποια γνωση ασ βγαλει τα συμπερασματα του χωρις παλι να ειναι τιποτα δεσμευτικο.

Οταν λοιπον εγω, ο Φανης κλπ βγαινουμε και λεμε το προβλημα μας, και οχι με την μια αλλα μετα απο προσπαθειες που εγιναν για να λυθει χωρις αποτελεσμα, αν θεωρειται δυσφημιση τοτε μαλλον δεν υπαρχει λογος για να υπαρχει αυτο το φορουμ εκτος και αν προοριζεται μονο για διαφημιση και για χαιδεμα αυτιων και οποιον παρει ο χαρος.

Και να σας πω δεν θα με ενδιεφερε αν πχ δεν εβγαζε ακριβως τα 200 αλογα που διαφημιζονται απο ολους, αλλα οταν βλεπεις τα 0 αλογα πανω σε προσπεραση απο χαμηλα (οπως ακριβως τα λεει και ο Φανης, καθοτι το safe mode κραταει για 3-4 δευτερολεπτα τουλαχιστον, προσοχη δεν μιλαω για κοψιματα που ειναι διαφορετικο και κρατουν πολυ λιγωτερο) και εχεις μεσα την οικογενεια, σου λεω εγω αν βγει καποιος και υποστηριξει τον βελτιωτη/προγραμματιστη που υποσχεται ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗ αναβαθμιση, παντα μιλωντας μονο για προγραμματισμο.

Φυσικα και ειναι αποκλειστικη ευθυνη του βελτιωτη/προγραμματιστη.

Οταν υποσχεσαι κατι και πληρωνεσαι γι'αυτο, αυτο πρεπει να παραδιδεις.

Αν δεν μπορεις τοτε να λες οτι εγω ΜΟΝΟ τοσα αλογα/ροπη μπορω να ανεβασω απροβληματιστα, και να μην δεχεται υπο καμμια συνθηκη τον τρελο/καφτη κλπ που ζητανε οτιδηποτε πατραπανω, γιατι μονο σαν φτηνη δικαιολογια ακουγεται.

Αυτο για μενα θεωρειται ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ συμπεριφορα αλλα και σωστη γιατι με τα παραπανω εκτος το οτι θετεις σε πιο πολυ κινδυνο την οποια περιουσια του καθενος, συγχρονως θετεις σε κινδυνο σε συνθηκες που προαναφερθηκαν, και ανθρωπινες ζωες, κατι που ειναι ανεπιτρεπτο.

Υπ'οψιν δεν ειμαι ασχετος του θεματος βελτιωση και ποτε δεν ζητησα περισσοτερα απο αυτα που επισημα διαφημιζονται, ουτε ενα αλογο παραπανω ουτε ενα γραμμαριο ροπης, για να μην φαινεται οτι ολοι θελουμε να κανουμε τα αυτοκινητα μας οπως λεγεται 210/220/230 κλπ και ευθυνομαστε εμεις χωρις να ακουμε αυτα που μας λενε.

Το προγραμμα το εβγαλα στους 3 μηνες εφοσον δεν μπορουσε να βρεθει λυση, εκτος της προτεινομενης εκ των υστερων κλασσικης αναβαθμισης αντλιας που δεν την συζηταω γιατι δεν ηταν ποτε προυποθεση για να μπει το προγραμμα.

Βεβαια αυτο σιγουρα δεν συμβαινει σε ολους με προγραμμα etuners οπως φυσικα συμβαινει ομως και σε μερικους αλλους που, κακως για εμενα, δεν τους πολυνοιαζει.

Ο Κριτωνας, και προς τιμην του, με πηρε τηλ πριν κανα δυο μηνες να περασω να ξαναμπει βελτιωμενο προγραμμα λεγοντας οτι εχει βρει λυση, αλλα δεν πηγα γιατι κοιταζα αλλου και ειμαι ικανοποιημενος πλεον.

Αν ομως κατι συμβει και με αυτο σιγουρα θα δημοσιευτει και δεν θα κουκουλωθει.

Αυτο για να υπαρχει και καποιος σεβασμος απο τους προγραμματιστες/βελτιωτες σε αυτα που υποσχονται αλλα και για να

μην κυκλοφορουν μονο φημες/αερολογιες/υποθεσεις.

Οποιος θελει να κρυβεται ας κρυβεται και οποιος δεν εχει προσωπικη εμπειρια πανω στο θεμα να μην κρινει αυτους που εχοντας εμπειρια καταθετουν το προβλημα τους, εκτος και αν αυτοι ξερουν καλυτερα απο τον 'νοικοκυρη'.

Απο εκει και περα ο καθενας ειναι ικανος να βγαλει τα συμπερασματα του αρκει να ξεκολλησει απο το οποιοδηποτε πατροναρισμα που γινεται ειτε γιατι εχει βαλει το ιδιο προγραμμα ειτε γιατι εχει καλη σχεση με τον οποιο βελτιωτη, ειτε γιατι μιλαει μονο απο θεωρετικης και οχι πρακτικης πλευρας, κλπ κλπ.

Και εγω θεωρω πως καλη σχεση εχω με τον Κριτωνα, αλλα το στραβο θα το πω και δεν περιμενω να υπαρχει παρεξηγηση.

Ισα-ισα ο σωστος επαγγελματιας που σεβεται την δουλεια του αλλα και αυτους που συντηρουν τη δουλεια του (δηλ εμεις)

θα πρεπει να λαμβανει θετικα και εποικοδομητικα αυτη τη κριτικη με στοχο την βελτιωση του προιοντος που προσφερει.

Αν παλι ειναι για το ευκολο κερδος στην πλατη των αλλονων, τοτε δικαιολογημενα την λαμβανει αρνητικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.