Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

κριτονα και μια δυναμομετρηση του αποστολη με τις καινουριες ρυθμισεις μας χροστας, καπου ακουσα οτι το κρατησατε 1 βδομαδα και το τεσταρατε και τωρα παει πλ κλτρ και με λιγοτερη πιεση απο πριν, ισχυει ή φημες??

Πώς να είναι φήμες αφού το είπε ο ίδιος ο Αποστόλης?

Link to comment
Share on other sites

α ναι?? δν το ακουσα απ τον αποστολη γι αυτο... εχει ανεβει και δυναμομετρηση??

καμια πληροφορια γι αυτο το αμαξι δν εχει κανενας?? ποσα εβγαλε κτλπ??

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Μήπως καθώς έχει περάσει αρκετός καιρός από την εμφάνιση του 6αριου δοκίμασε κανείς να βάλει την δική του αντλία βενζίνης στο 5αρι. Από ότι φαίνεται η αντλία στο καινούργιο είναι καλύτερη από την παλιά και προφανώς λύνει θέματα με safe mode

Θεματα με Safe Mode τα λυνει ο προγραμματιστης σου .. :)

Link to comment
Share on other sites

Φοραω ήδη revo εγκυκλοπαιδικα ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση οτι μετά από δυο τρία χρόνια θα είναι το πρώτο ανταλλακτικο που θα πάρουμε στο χέρι όλοι οι βελτιωμενοι . Safe mode δεν ξέρω τι «σημαίνει» και το αυτοκίνητο είναι όπως ακριβώς το θέλω

Link to comment
Share on other sites

θα είναι το πρώτο ανταλλακτικο που θα πάρουμε στο χέρι όλοι οι βελτιωμενοι

Αν συνεργάζεται σωστά το πρόγραμμα με τις πιέσεις της τρόμπας, τότε δεν βλέπω τον λόγο να ανησυχείς !! ....εκτός και αν έχεις ακούσει κάτι που σε θορύβησε....

Link to comment
Share on other sites

ποιο αβανς μπορει καποιος προγραμματισης να ρυθμισει και ποιο ειναι τελικα αυτο που μας ενδιαφερει...

Με τον ορο "αβανς" , εννοουμε σε ποια γωνια στροφαλου δινουμε εντολη για αναφλεξη .

Αυτο ειναι συναρτηση κυριως των RPM και του φορτιου και καποιους αλλους παραγοντες (οπως πχ θερμ . εισερχ. αερα).

Σε υψηλες RPM χρειαζομαστε υψηλο αβανς (νωριτερη εναρξη σπινθηρα) ενω σε υψηλο φορτιο δεν απαιτειται υψηλο αβανς για σωστο travel flame .

Οσο υψηλοτερο ειναι το αβανς , τοσο μεγαλυτερη ειναι η πιεση στον Θ.Κ. κατα την καυση . Το ποσο αντεχει το καυσιμο σε υψηλο αβανς , χωρις να εμφανιζεται προαναφλεξη , εξαρταται απο την αντικροτικοτητα του (αριθμος RON) . Επισης , και το πολυ λιγο αβανς , περα απο τη μειωμενη ισχυ δημιουργει προβληματα (καυση στην εξαγωγη) . Οποτε , ιδανικο αβανς ειναι αυτο που ειναι υψηλο , αλλα δεν δημιουργει και προβληματα με προαναφλεξη .

Link to comment
Share on other sites

κριτονα και μια δυναμομετρηση του αποστολη με τις καινουριες ρυθμισεις μας χροστας, καπου ακουσα οτι το κρατησατε 1 βδομαδα και το τεσταρατε και τωρα παει πλ κλτρ και με λιγοτερη πιεση απο πριν, ισχυει ή φημες??

:) ! Ελπιζω να βρουμε χρονο με τον Αποστολη να το μετρησουμε την εβδομαδα αυτη , μαζι με ενα Scirocco 160HP με upgraded turbo . Μεχρι στιγμης ειχαμε δει 253ΗΡ στο ΜΑΗΑ (Unlimited Exelixis) με 1.8bar over / 1.4bar στον κοφτη . Τωρα η πιεση εχει παει στο 1,3bar στον κοφτη (το over ειναι 1.;) , δεν υπαρχει ιχνος fluctuation στην πιεση στις μεσαιες , ενω στον κοφτη η πιεση επεσε λογω αφαιρεσης του καταλυτη (πριν ειχε τον OEM!) . Ελπιζω να βρουμε χρονο με τον Αποστολη να το μετρησουμε την εβδομαδα αυτη , μαζι με ενα Scirocco 160HP με upgraded turbo) .

Link to comment
Share on other sites

Φοραω ήδη revo εγκυκλοπαιδικα ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση οτι μετά από δυο τρία χρόνια θα είναι το πρώτο ανταλλακτικο που θα πάρουμε στο χέρι όλοι οι βελτιωμενοι . Safe mode δεν ξέρω τι «σημαίνει» και το αυτοκίνητο είναι όπως ακριβώς το θέλω

Aπο θεμα αξιοπιστιας στα 1.4TSI , τα περιφερειακα που εχω δει να δυσλειτουργουν (σε δειγμα εκατονταδων αυτοκινητων) ειναι η Ν75 , οι πολλαπλασιαστες , η ηλεκτροβαλβιδα που ελεγχει τα flaps στην πολλαπλη εισαγωγης , ο συμπλεκτης του μηχανικου υπερσυμπιεστη , η σκαστρα και 1 φορα σε αυτοκινητο 110000χλμ , αντλια βενζινης (ειχε φαγωθει το αξονακι) . Φυσικα , μιλαμε για αυτοκινητα που ειναι ηλικια κατω των 3 ετων . Με την παροδο του χρονου θα δουμε και που αλλου υποφερουν .

Η αντλια γενικα φαινεται να ειναι αξιοπιστη . Ωστοσο , ειναι ενα μεταλλικο χιτωνιο και ενας μεταλλικος αξονας που συνεργαζονται με ελαχιστες ανοχες , με μοναδικο λιπαντικο μεσο την βενζινη . Λογικα , καποια στιγμη θα χαλανε , αλλα αν ειναι στα 200000+χλμ ειναι απολυτα λογικο .

Οσον αφορα τα safe mode , πραγματικα φτυσε τον κορφο σου . Προσωπικα εχω δει θεματα με την δυσλειτουργια αυτη απο επωνυμα και custom προγραμματα (συμπεριλαμβανμενης και της εταιριας που χρησιμοποιεις) και δεν ειναι συναρτηση μονο ενος παραγοντα , απ οτι συμπερανα . Παντα βεβαια ο λογος ειναι ο ιδιος . Αποκλιση πιεσης μπεκιερας .

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτηση κυρίως για τους προγραμματιστές,200αρι καταλύτη ή 100αρι???

Φανη , η αποψη μου ειναι OEM καταλυτης , γιατι εχει τεραστια διαμετρο και κοβει ελαχιστα .

Αν ειναι να αντικατασταθει ας ειναι τουλαχιστον με 200cpsi , μεγαλης διαμετροι και πολυ καλης ποιοτητας (πχ ΗJS) .

Link to comment
Share on other sites

Θυμίστε μου πόσες τρύπες έχει ο OEM....

400 αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά με τον 200αρι HKS είνα αισθητή ....αξίζει !!

Δεν ξέρω όμως σε σχέση με έναν 100αρι τις διαφορές τους ως προς την απόδοση.....αν υπάρχει κάποιος που έχει βάλει καλό είναι να μας μεταφέρει εντυπώσεις ...

Link to comment
Share on other sites

ε οχι και 700 ειπαμε εγω τον βρηκα 550 απο Θεσσαλονικη ...Με αυτα τα λεφτα βαζω miltek downlipe μαζι με τον εν λογω καταλυτη ...ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ

δεν αναφέρομαι για custom ......για milltek downlipe με 200αρι HKS με τοποθέτηση....άντε η διαφορά στη τελική τιμή να είναι ενα 50αρικο περίπου...

Edited by keegan.
Link to comment
Share on other sites

ε οχι και 700 ειπαμε εγω τον βρηκα 550 απο Θεσσαλονικη ...Με αυτα τα λεφτα βαζω miltek downlipe μαζι με τον εν λογω καταλυτη ...ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ

φιλε πόσο βρηκες τον 100αρι κ πόσο τον 200αρι,για να καταλαβω τη διαφορα στις τιμες!!!

Για HJS μιλάμε πάντα και χωρις dp -σκετο καταλύτη- ρωταω απλα για να καταλαβω τη διαφορά στην τιμή κ γενικα αν αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Mono ο καταλύτης που ρώτησα σε γνωστό εξατμισά μου λέει για τον καλύτερο τον hks 200 550 ε τώρα αυτό έλειπε να μου βάλει και άλλα για την τοποθέτηση .....

Με αυτά τα λεφτά βάζω μilltek του λέω ........

Edited by Speedy
κεφαλαία
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.