Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Παντός οποίος αλλάζει λαδιά κάθε 10.000 .. μην αρχίσουμε τι λαδιά να βάλουμε .. 5-30 .. τώρα τι μάρκα άστο να αιωρείται..

Μπουζί κάθε 40 .. και μπεκ καθαρισμός κάθε 30 , δεν σπάει δεν χαλάει

Τώρα εάν είσαι με πρόγραμμα το οποίο είναι τάπα παντού , και κυνηγάς ότι κινείται ... εεεε θα εκραγεί από την μανά του είναι 140.. λες 210 .. 70 hp επάνω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντός οποίος αλλάζει λαδιά κάθε 10.000 .. μην αρχίσουμε τι λαδιά να βάλουμε .. 5-30 .. τώρα τι μάρκα άστο να αιωρείται..

Μπουζί κάθε 40 .. και μπεκ καθαρισμός κάθε 30 , δεν σπάει δεν χαλάει

Τώρα εάν είσαι με πρόγραμμα το οποίο είναι τάπα παντού , και κυνηγάς ότι κινείται ... εεεε θα εκραγεί από την μανά του είναι 140.. λες 210 .. 70 hp επάνω !!!!

Καθαρισμος στα μπεκ καθε 30000?? Δεν εχω ξανακουσει..

Link to comment
Share on other sites

έχει δει κανείς πως είναι η υπέρ-τροφοδότηση στο gt ?? είναι σαν διαφήμιση της unicef … για λύπηση

Ξέρει κάποιος ότι στο πολύ τούρμπισμα ξεδοντιάστε η τουρμπίνα ,, και ο άξονας μέσα παίρνει κάτι μπόσικα με τρέλα... χωρίς να φταιει ο προγραμματιστής ..λόγο του ότι τα υλικά τριβής είναι για τ@@@@ καβάλα

Γνώμη δικιά μου και αν θέλετε κράξτεμαι κιόλας ... μην τα πιέζεται πολύ γιατί σας βλέπω χωρίς αμάξι ,, ειδικά κάτι πιεσμένα με 200 + δεν σας προειδοποιεί το μπαμ

Φιλικά το λεω μην παρεξηγηθείτε .. δεν έχω δει μόνο τα 4 περιστατικά τα δικά μου .. έχω δει και αλά 3 που με έχουν πάρει τηλέφωνο για ανταλλακτικά

Δηλ μια τουρμπινα GT-TSI αντεχει 40-50 χιλ km ?? Δε παιζει το σεναριο η ζημια να προηλθε και απο αστοχια υλικου ?? Αλλωστε η τουρμπινα του TSI-GT δεν ειναι η μοναδικη που μπορει να σηκωσει παραπανω πιεση απο την normal .. εκτος εαν ειναι τοσο για τον π@$%ο η τουρμπινα και σπαει με το παραμικρο ...

Link to comment
Share on other sites

το μαμα gt με τα 170 εχει 1.2 over και μεχρι κοφτη πεφτει 0.65

εγω προσωπικα εχω 80000χιλιομετρα και ειμαι με προγραμμα απο τα 38000

μια ν75 που ειχε προβλημα αλλαξα την μερα που εβαλα προγραμμα και μια σκαστρα για τα ματια του κοσμου

Edited by zil
Link to comment
Share on other sites

έχει δει κανείς πως είναι η υπέρ-τροφοδότηση στο gt ?? είναι σαν διαφήμιση της unicef … για λύπηση

Ξέρει κάποιος ότι στο πολύ τούρμπισμα ξεδοντιάστε η τουρμπίνα ,, και ο άξονας μέσα παίρνει κάτι μπόσικα με τρέλα... χωρίς να φταιει ο προγραμματιστής ..λόγο του ότι τα υλικά τριβής είναι για τ@@@@ καβάλα

Γνώμη δικιά μου και αν θέλετε κράξτεμαι κιόλας ... μην τα πιέζεται πολύ γιατί σας βλέπω χωρίς αμάξι ,, ειδικά κάτι πιεσμένα με 200 + δεν σας προειδοποιεί το μπαμ

Φιλικά το λεω μην παρεξηγηθείτε .. δεν έχω δει μόνο τα 4 περιστατικά τα δικά μου .. έχω δει και αλά 3 που με έχουν πάρει τηλέφωνο για ανταλλακτικά

Αυτο φαντάζομαι ισχύει για όλα τα τουρμπάτα εκτός αν μιλάμε για ρουλεμανάτη τουρπίνα? Σωστά?

Ο κομπρέσσορας βγάζει πρόβλημα ή έιναι σκυλί?

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις , δεν έχω κάτι με τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα ,, ούτε τα υποβαθμίζω γιατί έχω κάτι πιο γρήγορο , ούτε θεωρό αυτούς που τα έχουν κακομοίρηδες ,, αντίθετος , μακάρι να είχα και εγώ gt ,, παρά αυτά που έχω γιατί έχω ματώσει οικονομικά

Επειδή κάποιος έχει πρόγραμμα δεν σημαίνει ότι θα σπάσει , είτε revo , e- tuners –overlοde . κτλ .. μην τρελαθούμε , υποστηρίζω σαν μηχανικός ότι

Αυτά τα οποία έχουν σπάσει είναι 2 αυτοκίνητα από πρόγραμμα ,,γιατί έγινε *μη επιτρεπόμενη λέξη*, γιατί ο πελάτης θέλει δύναμη και ο βελτιωτής διαφήμιση..

Τα υπόλοιπα έχουν γίνει από συντήρηση λανθασμένη ,, δεν μπορείς να αλλάζεις λαδιά στα 20.000 , και μπουζί στα 60 .000 , δεν μπορείς να αφήνεις το φίλτρο καύσιμου 20.000 . .

Τώρα εάν έχει κάποιο αυτοκίνητο πρόβλημα φορώντας πρόγραμμα και ο κάτοχος δεν θέλει πει ?? δεν μπορώ εγώ να κάνω login .. και να; Δω τι παίζει ,, δεν με αφορά τι έχει κάνει , ο κάθε ένας στο αυτοκίνητο του

Ο μηχανικός έχει δικαίωμα μόνο να βάλει obd για σφάλματα και ενημέρωση .. όχι για login data ..

Sorry εάν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

1,4 - 1,5 οβερ και 1,1 σταθερο σε εμενα ....

εσυ αν εχεις 1.1 σταθερο χρηστο καλυτερα να...αγχωνεσαι γιατι εισαι κ νεος :whistling:

1.3 over 0.9 κοφτη...να κοιταξω βαλβιδες???????????

ποιο προγραμμα κ ποσα αλογα?εχεις καλα νουμερα αν κ θα ηθελα κοφτη 0.8 (αν εχεις το 140 και το πηγες 180 αν το εχεις στα 200 εχεις νουμερα τρέλα)

το μαμα gt με τα 170 εχει 1.2 over και μεχρι κοφτη πεφτει 0.65

εγω προσωπικα εχω 80000χιλιομετρα και ειμαι με προγραμμα απο τα 38000

μια ν75 που ειχε προβλημα αλλαξα την μερα που εβαλα προγραμμα και μια σκαστρα για τα ματια του κοσμου

ξανακοιταξε το 1.2 over το μαμα GT ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η τάση όλα εδώ μέσα να τα ισωπεδωνουμε. Η τουρμπινα είναι χάλια. Τα castrol είναι χάλια και τα mobil μαγεία. Το motorkote είναι μαγικό ζουμί και κάνει το αυτοκίνητο σούπερ. Οι redline βαλβολινες είναι τελειες και όλες οι άλλες χάλια. Τα φρένα του γκολφ είναι χάλια και επικυνδινα είναι μερικά Απο τα ισωπεδωτικα που έχουν ακουστεί εδώ μέσα και το κακό είναι ότι ειδικά μικρότεροι σε ηλικία τα ακολουθούν πιστα. Ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. Η τουρμπινα του γκολφ είναι στον μέσο όρο αξιοπιστίας που κινούνται όλα τα Τουρμπο Απο όλες τις εταιρείες. Το motorkote δεν μου έδωσε απολύτως τίποτα εμένα και στα 700 χιλιόμετρα το έβγαλα. Δοκίμασα mobil και castrol και η Μονή διάφορα που είδα είναι ότι με τα mobil ακούγεται λίγο παραπάνω το αυτοκίνητο όταν είναι κρύο. Οπότε δεν ακούω κανέναν που ανακάλυψε μαγικά ζουμια η μαγικά μπουζι , ούτε κανέναν που λέει ότι τα φρένα η το τουρμπο είναι χάλια και θα βάζω ΜΟΝΟ τα oem μπουζι που θα τα αλλάζω κάθε 15000 για να αποφύγω τυχόν αστοχία θα βάζω μόνο castrol κάθε 7500 χιλιόμετρα αφού αυτά θέλει η vw και θα θεωρώ οτι έχω ένα αυτοκίνητο στον μέσο όρο αξιοπιστίας όπου απλά θέλει λίγο προσοχή παραπάνω λόγω προγράμματος . Τουρμπο που είναι για τον π....... Φρένα που είναι χάλια και μαγικά λάδια και ζουμια ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ!!!

Edited by Stamos T
Link to comment
Share on other sites

προγραμμα revo εχω για 98αρα μου ειχε πει οταν το εβαλα ο τυπος προφανως ηταν κατι πιο light δεν το χω μετρησει αλλα το υπολογιζω γυρω στα 200-210 εχω και ολοσωμη εξατμιση φ63.5

εγω παλι θα ηθελα λιγο περισσοτερο στον κοφτη γιατι μετα τις 6.500σαλ κρεμαει αισθητα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η τάση όλα εδώ μέσα να τα ισωπεδωνουμε. Η τουρμπινα είναι χάλια. Τα castrol είναι χάλια και τα mobil μαγεία. Το motorkote είναι μαγικό ζουμί και κάνει το αυτοκίνητο σούπερ. Οι redline βαλβολινες είναι τελειες και όλες οι άλλες χάλια. Τα φρένα του γκολφ είναι χάλια και επικυνδινα είναι μερικά Απο τα ισωπεδωτικα που έχουν ακουστεί εδώ μέσα και το κακό είναι ότι ειδικά μικρότεροι σε ηλικία τα ακολουθούν πιστα. Ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. Η τουρμπινα του γκολφ είναι στον μέσο όρο αξιοπιστίας που κινούνται όλα τα Τουρμπο Απο όλες τις εταιρείες. Το motorkote δεν μου έδωσε απολύτως τίποτα εμένα και στα 700 χιλιόμετρα το έβγαλα. Δοκίμασα mobil και castrol και η Μονή διάφορα που είδα είναι ότι με τα mobil ακούγεται λίγο παραπάνω το αυτοκίνητο όταν είναι κρύο. Οπότε δεν ακούω κανέναν που ανακάλυψε μαγικά ζουμια η μαγικά μπουζι , ούτε κανέναν που λέει ότι τα φρένα η το τουρμπο είναι χάλια και θα βάζω ΜΟΝΟ τα oem μπουζι που θα τα αλλάζω κάθε 15000 για να αποφύγω τυχόν αστοχία θα βάζω μόνο castrol κάθε 7500 χιλιόμετρα αφού αυτά θέλει η vw και θα θεωρώ οτι έχω ένα αυτοκίνητο στον μέσο όρο αξιοπιστίας όπου απλά θέλει λίγο προσοχή παραπάνω λόγω προγράμματος . Τουρμπο που είναι για τον π....... Φρένα που είναι χάλια και μαγικά λάδια και ζουμια ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ!!!

emoticon_42.gifemoticon_42.gifemoticon_42.gifemoticon_42.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η τάση όλα εδώ μέσα να τα ισωπεδωνουμε. Η τουρμπινα είναι χάλια. Τα castrol είναι χάλια και τα mobil μαγεία. Το motorkote είναι μαγικό ζουμί και κάνει το αυτοκίνητο σούπερ. Οι redline βαλβολινες είναι τελειες και όλες οι άλλες χάλια. Τα φρένα του γκολφ είναι χάλια και επικυνδινα είναι μερικά Απο τα ισωπεδωτικα που έχουν ακουστεί εδώ μέσα και το κακό είναι ότι ειδικά μικρότεροι σε ηλικία τα ακολουθούν πιστα. Ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. Η τουρμπινα του γκολφ είναι στον μέσο όρο αξιοπιστίας που κινούνται όλα τα Τουρμπο Απο όλες τις εταιρείες. Το motorkote δεν μου έδωσε απολύτως τίποτα εμένα και στα 700 χιλιόμετρα το έβγαλα. Δοκίμασα mobil και castrol και η Μονή διάφορα που είδα είναι ότι με τα mobil ακούγεται λίγο παραπάνω το αυτοκίνητο όταν είναι κρύο. Οπότε δεν ακούω κανέναν που ανακάλυψε μαγικά ζουμια η μαγικά μπουζι , ούτε κανέναν που λέει ότι τα φρένα η το τουρμπο είναι χάλια και θα βάζω ΜΟΝΟ τα oem μπουζι που θα τα αλλάζω κάθε 15000 για να αποφύγω τυχόν αστοχία θα βάζω μόνο castrol κάθε 7500 χιλιόμετρα αφού αυτά θέλει η vw και θα θεωρώ οτι έχω ένα αυτοκίνητο στον μέσο όρο αξιοπιστίας όπου απλά θέλει λίγο προσοχή παραπάνω λόγω προγράμματος . Τουρμπο που είναι για τον π....... Φρένα που είναι χάλια και μαγικά λάδια και ζουμια ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ!!!

ποιος τα λεει αυτα;κανεις δεν ειπε οτι τα gastrol ειναι χαλια αλλα οτι ειναι υποδεεστερα των mobil.για το motorkote ας μην το σχολιασουμε καλυτερα.λογικο ειναι να ακους το μοτορι λιγο παραπανω οταν ειναι κρυο.ειναι το δυνατοτερο 30αρι της αγορας και εκει που ολα τα αλλα κλ@@νουν μεντες στις υψηλες θερμοκρασιες,αυτο συνεχιζει ακαθεκτα να κανει αυτο για το οποιο κατασκευαστηκε.να προστατευει!

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα έχουν γίνει από συντήρηση λανθασμένη ,, δεν μπορείς να αλλάζεις λαδιά στα 20.000 , και μπουζί στα 60 .000 , δεν μπορείς να αφήνεις το φίλτρο καύσιμου 20.000 . .

Όταν κάποιος τηρεί το χρονοδιάγραμμα που του δίνει η εταιρεία (VW) στα διαστήματα σέρβις(εκτός του φίλτρου βενζίνης- λόγω των βρώμικων δεξαμενών στα περισσότερα πρατήρια) έχει λόγο να φοβάται εκτός από την αστοχία υλικού?(μιλάω για νορμάλ αυτοκίνητο π.χ. tsi 140).

Η VW προτείνει ότι λάδια αλλάζουμε στις 15.000, μπουζί στις 60.000....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. ειμαι και εγω κατοχος gt. εχω κατι πανω απο 60000. εχω αλλαξειμεχριστιγμησ μια Ν75 και μια Ν ακομη.

δεν θελω να προσβαλω κανεναν και κανενα αυτοκινητο. αλλα τα αυτοκινητα μας δεν σπανε. εμεισ τα σπαμε.

δηλαδη η VW θα εβγαζε στην αγορα ενα αυτοκινητο με τετοια τεχνολογια ενω εχει τοσο ζημιαρικο μοτερ;;;;; με συγχωρειτε αλλα δε νομιζω. δεν νομιζω μια εταιρια με δικο τησ τμημα εξεληξης να ρισκαρει τη φημη της τοσο πολυ. δεν αποκλειω και τισ εξερεσεις. αλλα ποσα μοτερ να εχουν ερθει ελατοματικα.

τωρα το τι γινεται στην ελλαδα με τισ αντιπρωσοπειες αλλο καπελο.

τι εννοω...

να σε βαζουν χρησιμοποιημενα λαδια τα οποια τα εχω στειλει πιο πριν για ανογωμοση(η οπωσ και να λεγεται αυτη η διαδηκασια)

να μην σε αλλαζουν μπουζι

να μην σε αλλαζουν φιλτρο

να μην σε αλλαζουν υγρα φρενων;;

η μηπωσ τα ανταλακτικα που σε δινουν για εγγυηση ειναι μεταχειρισμενα.

περτε σαν παραδειγμα τα mazda rx7 k rx8 με τουσ wankel.

αντιπροσωπειες κ συνεργεια στην ελλαδα δεν ηξεραν πωσ περνουν δυο διαφορετικα μπουζι ανα ροτορα η οτι τα λαδια τουσ πρεπει να ειναι το πιο απλο υξωδεσ ορικτελαιο που υπαρχει και εβαζαν φουλ συνθετικο που οδηγουσε στην καταστροφη του κινητηρα

αποτελεσμα η φημη που εβγαλε το αυτοκινητο να ειναι η χειροτερη. ενω στο εξωτερικο υπαρχουν wankel με 300000 και 400000 χλμ.

ξανα λεω πωσ δεν θελω να θυξω κανενα αυτοκινητο η ιδιοκτητη.

και εγω το ιδιο αμαξι εχω και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. και μιλαω για ολου τους τομεις. ανεση χωροι γκαζι ποιοτητα σχεδιασμο.

Edited by alexgtt
Link to comment
Share on other sites

ποιος τα λεει αυτα;κανεις δεν ειπε οτι τα gastrol ειναι χαλια αλλα οτι ειναι υποδεεστερα των mobil.για το motorkote ας μην το σχολιασουμε καλυτερα.λογικο ειναι να ακους το μοτορι λιγο παραπανω οταν ειναι κρυο.ειναι το δυνατοτερο 30αρι της αγορας και εκει που ολα τα αλλα κλ@@νουν μεντες στις υψηλες θερμοκρασιες,αυτο συνεχιζει ακαθεκτα να κανει αυτο για το οποιο κατασκευαστηκε.να προστατευει!

ειδικά αυτό το τελευταίο πρέπει να το στείλεις στην mobil να το βάλουν στην διαφήμιση τους !!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η τάση όλα εδώ μέσα να τα ισωπεδωνουμε. Η τουρμπινα είναι χάλια. Τα castrol είναι χάλια και τα mobil μαγεία. Το motorkote είναι μαγικό ζουμί και κάνει το αυτοκίνητο σούπερ. Οι redline βαλβολινες είναι τελειες και όλες οι άλλες χάλια. Τα φρένα του γκολφ είναι χάλια και επικυνδινα είναι μερικά Απο τα ισωπεδωτικα που έχουν ακουστεί εδώ μέσα και το κακό είναι ότι ειδικά μικρότεροι σε ηλικία τα ακολουθούν πιστα. Ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. Η τουρμπινα του γκολφ είναι στον μέσο όρο αξιοπιστίας που κινούνται όλα τα Τουρμπο Απο όλες τις εταιρείες. Το motorkote δεν μου έδωσε απολύτως τίποτα εμένα και στα 700 χιλιόμετρα το έβγαλα. Δοκίμασα mobil και castrol και η Μονή διάφορα που είδα είναι ότι με τα mobil ακούγεται λίγο παραπάνω το αυτοκίνητο όταν είναι κρύο. Οπότε δεν ακούω κανέναν που ανακάλυψε μαγικά ζουμια η μαγικά μπουζι , ούτε κανέναν που λέει ότι τα φρένα η το τουρμπο είναι χάλια και θα βάζω ΜΟΝΟ τα oem μπουζι που θα τα αλλάζω κάθε 15000 για να αποφύγω τυχόν αστοχία θα βάζω μόνο castrol κάθε 7500 χιλιόμετρα αφού αυτά θέλει η vw και θα θεωρώ οτι έχω ένα αυτοκίνητο στον μέσο όρο αξιοπιστίας όπου απλά θέλει λίγο προσοχή παραπάνω λόγω προγράμματος . Τουρμπο που είναι για τον π....... Φρένα που είναι χάλια και μαγικά λάδια και ζουμια ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ!!!

+1*10^6

Link to comment
Share on other sites

θα βάζω ΜΟΝΟ τα oem μπουζι που θα τα αλλάζω κάθε 15000 για να αποφύγω τυχόν αστοχία θα βάζω μόνο castrol κάθε 7500 χιλιόμετρα αφού αυτά θέλει η vw

Kαθε 15.000 χλμ μπουζι ??? Tελειως φιλικα πετας τα λεφτα σου...

Link to comment
Share on other sites

ξανακοιταξε το 1.2 over το μαμα GT ?

αν θυμαμαι καλα μετα το update απο την αντιπροσωπεια τοσο εβλεπα μεχρι να ξαναβαλω το προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

προγραμμα revo εχω για 98αρα μου ειχε πει οταν το εβαλα ο τυπος προφανως ηταν κατι πιο light δεν το χω μετρησει αλλα το υπολογιζω γυρω στα 200-210 εχω και ολοσωμη εξατμιση φ63.5

εγω παλι θα ηθελα λιγο περισσοτερο στον κοφτη γιατι μετα τις 6.500σαλ κρεμαει αισθητα

Ποτε που κ ποσο το εβαλες?εγω δεν παιζω μεχρι εκεινες τις στροφες..αλλα οι πιεσεις ειναι μια χαρα

ΥΓ δεν πιστευω να εχεις 1,1 σταθερη κ εσυ οπως ο peolinio

Link to comment
Share on other sites

ειδικά αυτό το τελευταίο πρέπει να το στείλεις στην mobil να το βάλουν στην διαφήμιση τους !!!!

;):cry::blink: θα το χω υποψιν :whistling: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ποτε που κ ποσο το εβαλες?εγω δεν παιζω μεχρι εκεινες τις στροφες..αλλα οι πιεσεις ειναι μια χαρα

ΥΓ δεν πιστευω να εχεις 1,1 σταθερη κ εσυ οπως ο peolinio

το εβαλα στην θεσσαλονικη πριν ενα χρονο σε εναν στην σταυρουπολη (group tech) 700 euro

εφοσον παει μεχρι 7000+ θα ηθελα να εκμεταλευομαι ολο το βημα της μεταδοσης.αυτο βεβαια δεν γινεται αλλα οσο πιο ψηλα κραταει δυναμη τοσο το καλυτερο για μενα.

καπου εκει πρεπει να κραταει σταθερη 1-1,1

peolinio τι πιεση εχεις κοφτη?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.