Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

λογικο ειναι να ακους το μοτορι λιγο παραπανω οταν ειναι κρυο.

Υπαρχει διαφορα απο το πως ακους τον κινητηρα.Δηλαδη ειναι φυσιολογικο να ειναι πιο θορυβωδης η λειτουργια του κινητηρα γιατι πρωτιστα στην εκκινηση απο κρυο δουλευει και σε πιο ψηλες στροφες μεχρι να πεσει το ρελαντι.

Δεν ειναι ομως τοσο λογικο οταν υπαρχει καποιος 'μεταλλικος' θορυβος καθοτι μπορει να σημαινει σε μια περιπτωση οτι τα ωστηρια (αυτα συνηθως ακουγονται) μενουν χωρις λιπανση ειτε γιατι δεν ανεβαινει γρηγορα το λαδι ειτε γιατι δεν εχει επικαθησει σωστα οταν εχει κρυωσει ο κινητηρας με αποτελεσμα στην εκκινηση να μην λιπαινεται σωστα ειδικα στα πρωτα δευτερα κατι το οποιο φυσιολογικα θα οδηγησει στο να 'χτυπησουν' τα ωστηρια αργα η γρηγορα.

Οσο για την φθορα, αυτη γινεται κατα 80% κατα την εκκινηση οταν το αυτοκινητο ειναι κρυο και χρειαζεται σε χρονο dt να μπορεσει να λιπανει τα μεταλλα του. Εκει ειναι το ποσο αποτελεσματικο πρεπει να ειναι το καθε λαδι των καθημερινων αυτοκινητων οπως τα δικα μας και εκει θα πρεπει να μετραται η αποτελεσματικοτητα του λιπαντικου. Οσο καλυτερο ειναι ενα λαδι στα ψηλα τοσο χανει στα χαμηλα. Εγω επειδη την εχω παθει απο προσωπικη μου επιλογη, παω πλεον μονο με εργοστασιακες προδιαγραφες χωρις κανενα προβλημα και οχι με χαλαρη οδηγηση. Οι εταιριες πιστευω ξερουν πως να προστατευουν καλυτερα τους κινητηρες τους, καθοτι ειναι και η βιτρινα της αξιοπιστιας τους. Δεν θα ηταν παραλογο να μην φροντιζουν ειδικα γιάυτο σε μια εποχη οπου τιποτα δεν μπορει να κρυφτει?

Προπαντων ομως προσοχη στην αποτελεσματικη λιπανση του αυτοκινητου στην κρυα εκκινηση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχεις δίκιο. Έχεις παντελώς άδικο. Η εταιρεία δεν ξέρει τίποτα.

Διάλεξε μια μαπα τουρμπινα για να βάλει στο γκολφ , τα πήρε από την castrol για να προτείνει τα δικά της τα λάδια. Δεν είχαν διαβάσει εφημερίδες για να δουν ότι υπάρχει η bosch για μπουζι και βάλανε κάτι καρβουνακια από μια παλιοεταιρεια που την λένε ngk και βάλανε φρένα από χιλιαρακι datsun και τα γκολφ δεν σταματάνε με τίποτα.

Επίσης να σου πω και ένα μυστικό γιατί σε βλέπω ανιδεο (όπως εγώ) και δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Βγάλανε ένα αυτοκίνητο 180 άλογα αλλά για να μην τους φορολογησει το γερμανικό Δημόσιο που φορολογει με βάση την ιπποδυναμη ανακοίνωσαν ότι η ιπποδυναμη είναι 170 άλογα. Γιατί η εφορία στην Γερμανία είναι για τον γάιδαρο Καβάλα και δεν ελέγχει ποτέ και τίποτα οπότε η κομπίνα πέρασε. Λαδωσανε λίγο και τις άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες για να μην βγάλουν αχνα και είναι κομπλε. Τέλος επειδή είδαν οτι το μυστικό τους κοντεύει να αποκαλυφθεί λένε στα ελληνικά δυναμομετρ να ρίξουν λίγο τα άλογα και να μην λένε τα πραγματικά.

Στο κόλπο είναι και η Merkel για αυτό ανέβασε και το spread στα Ελληνικά ομόλογα για να ασκήσει πολιτική πίεση στα Ελληνικά δυναμομετρα

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχεις δίκιο. Έχεις παντελώς άδικο. Η εταιρεία δεν ξέρει τίποτα.

Διάλεξε μια μαπα τουρμπινα για να βάλει στο γκολφ , τα πήρε από την castrol για να προτείνει τα δικά της τα λάδια. Δεν είχαν διαβάσει εφημερίδες για να δουν ότι υπάρχει η bosch για μπουζι και βάλανε κάτι καρβουνακια από μια παλιοεταιρεια που την λένε ngk και βάλανε φρένα από χιλιαρακι datsun και τα γκολφ δεν σταματάνε με τίποτα.

Επίσης να σου πω και ένα μυστικό γιατί σε βλέπω ανιδεο (όπως εγώ) και δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Βγάλανε ένα αυτοκίνητο 180 άλογα αλλά για να μην τους φορολογησει το γερμανικό Δημόσιο που φορολογει με βάση την ιπποδυναμη ανακοίνωσαν ότι η ιπποδυναμη είναι 170 άλογα. Γιατί η εφορία στην Γερμανία είναι για τον γάιδαρο Καβάλα και δεν ελέγχει ποτέ και τίποτα οπότε η κομπίνα πέρασε. Λαδωσανε λίγο και τις άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες για να μην βγάλουν αχνα και είναι κομπλε. Τέλος επειδή είδαν οτι το μυστικό τους κοντεύει να αποκαλυφθεί λένε στα ελληνικά δυναμομετρ να ρίξουν λίγο τα άλογα και να μην λένε τα πραγματικά.

Στο κόλπο είναι και η Merkel για αυτό ανέβασε και το spread στα Ελληνικά ομόλογα για να ασκήσει πολιτική πίεση στα Ελληνικά δυναμομετρα

φιλαρακι δεν ξερω τι πινεις και εμπλεξες την μερκελ με γαιδαρους απο την δου καβαλας B) ,αλλα στο bold επεσες μεσα.ετσι δεν κανουν ολες αλλωστε; :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω τι πινω γιατί δεν προλαβαίνω πρέπει να μπω στην ναυτεμπορικη να δω πόσο έχει η μετοχή της mobil!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω τι πινω γιατί δεν προλαβαίνω πρέπει να μπω στην ναυτεμπορικη να δω πόσο έχει η μετοχή της mobil!!!!!!

τςτς τρε μπαναλ...καλυτερα εδω.

B):)

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα, στο πρωτο tsi μου του 2007 (140αρι) τα προτεινομενα λαδια (απο την εταιρια) και αυτα που χρησιμοποιουσα για 45000 χλμ ηταν τα Shell Helix και φυσικα δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε ειχε καψει σταγονα. Mαλιστα μου ειχε κανει και εντυπωση και ημουν επιφυλακτικος γιατι δεν ειχα ποτε στο παρελθον χρησιμοποιησει λαδια Shell, ποσο μαλλον σε γερμανικο αυτοκινητο.

Οποτε πρεπει επιτελους να καταληξουμε απο ποσες εταιριες τα παιρνει τελικα η VW για να προωθει τα λαδια τους!!

Εχω ξαναπει οτι ειναι φυσικο να υπαρχουν 'παρε-δωσε' μεταξυ εταιριων αλλα ποιος πραγματικα θα διακινδυνευε ετσι ευκολα την φημη του για να υποστηριξει ενα 'μαπα' προιον, και ειδικα οταν προκειται για γερμανικη εταιρια με εκατομμυρια πωλησεις ετησιως?

Λαθη μπορει να γινονται αλλα οχι επιτηδες πιστευω.

Ειναι ασσυληπτα τα ποσα που διακυβευονται.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντω οταν το 2006 αγορασα to gt η αντιπροσωπεια μεχρι να το δωσω (2 χρονια μετα) καταφερε και μου εβαλε 3 διαφορετικες μαρκες λιπαντικων το οποιο με παραξενεψε.δεν ξερω αν τα παιρνουν η οχι σιγουρα ομως υπαρχουν τρομερα συμφεροντα και δοσοληψιες.δεν θεωρω οτι χρησιμοποιουν μαπα λαδια αλλα αυτα που καλυπτουν τις προδιαγραφες και τους συμφερουν, σιγουρα ομως υπαρχουν και πολυ καλυτερα απο αυτα που χρησιμοποιουν.οταν καποια στιγμη θελησα να μαθω σχετικα με τις προδιαγραφες των βαλβολινων δεν μπορεσα να βγαλω ακρη σε 4 αντιπροσωπειες.κανεις δεν ηξερε την μαρκα και τα χαρακτηριστικα διοτι ολα τα μπουκαλακια ειχαν απλα καρτελακι με την φιρμα της εταιριας VW AUDIκτλ.απο τοτε βαζω προιοντα στο αυτοκινητο μου που εγω θεωρω καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

μην δίνετε σημασία το τι κάνουν οι εδώ αντιπροσωπείες αυτά τα κανονίζει η ΚΟΣΜΟΚΑΡ η μαμά εταιρεία προτείνει μόνα τα castrol για αυτο και η ταπα λαδιου έχει το σήμα της castrol. παλιότερα είχα βρει αρθρο που έλεγε οτι η castrol εξέλιξε τα λάδια 5-30 μαζί με τη VW. θα ψάξω να το βρω και να το παραθέσω αν και νομίζω οτι το είχα παραθέσει παλιότερα

Link to comment
Share on other sites

Από όλη τη συζήτηση ένα πράγμα μου έμεινε και θέλω να σχολιάσω:

Βρε Παντογνώστες, πόσες φορές πρέπει να το γράψω;

Στη Γερμανία φορολογείσαι όπως στην Ελλάδα: Βάσει κυβικών, όχι ισχύος.

Ρωτήστε και κανένα Γερμανό να σας τα πει κι ο ίδιος.

Υπάρχουν βέβαια κι ένα άλλο μάτσο εισφορών που πληρώνουν, κυρίως στις ασφαλιστικές εταιρείες, αλλά αυτό είναι διαφορετική ιστορία.

Όσο για τα λάδια, μακάρι να ξεραν τί βάζουν. Σε κάθε αντιπροσωπεία ακους το μακρύ τους και το κοντό τους σε σχέση με τα λάδια

που χρησιμοποιούν...

Link to comment
Share on other sites

μην δίνετε σημασία το τι κάνουν οι εδώ αντιπροσωπείες αυτά τα κανονίζει η ΚΟΣΜΟΚΑΡ η μαμά εταιρεία προτείνει μόνα τα castrol για αυτο και η ταπα λαδιου έχει το σήμα της castrol. παλιότερα είχα βρει αρθρο που έλεγε οτι η castrol εξέλιξε τα λάδια 5-30 μαζί με τη VW. θα ψάξω να το βρω και να το παραθέσω αν και νομίζω οτι το είχα παραθέσει παλιότερα

Χωρις να θελω να κατηγορισω ουτε τα Castrol ουτε την VW, το σημα της Castrol στην ταπα του λαδιου μπηκε καθαρα γα διαφημιστηκους λογους και φυσικα για κερδος της VW ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που καταλαβαίνω απο την παραπανω συζητηση ειναι πως καποιοι (ισως κ εγω )σκεφτομαστε ''Ελληνικα'' δηλ η vw τα πηρε απο τη μια εταιρια κ απο την αλλη για να προωθησει τα προιοντα τους!!!!κ δεν την ενδιαφερει η αξιοπιστια του δικου της προιοντος,δηλ του αυτοκινητου???!!!Σιγουρα υπαρχει παρασκηνιο σε καθε συμφωνια,κ ισως να υπαρχουν κ καλυτερα προιοντα απο αυτα που η vw χρησιμοποιει...αλλα οταν η vw προτεινει ενα προιον ειναι 100% σιγουρη οτι εχει τις προδιαγραφες που αυτη εχει θεσει (γνωμη μου)Αν εμεις επιλεγουμε αλλα προιοντα (επειδη τα αμαξια μας ειναι βελτιωμενα ή για οικονομικους λογους)ειναι ενα ρισκο, ίσως μας βγει σε καλο ίσως σε κακο!

Και για να επανελθω στο θέμα μας για τις τουρμπινες...ο παραγοντας οδηγός παιζει ρόλο ή οχι, το 'κρυωμα'κ το 'ζεσταμα' παιζουν ρολο ή οχι???Οι οδηγοι που ειχαν προβλημα με τις τουρμπινες τους τι χρήση έκαναν? ή ειναι θεμα χρονου ολων οι τουρμπινες να τα φτυσουν κ στα πόσα χλμ?

Link to comment
Share on other sites

Φανη , σχετικα με την αξιοπιστια της τουρμπινας , αναλογα με την ζημια που θα παρουσιαστει μπορουμε να συμπερανουμε και τι επαιξε τον σημαντικοτερο ρολο . Αν πχ η τουρμπινα εχει κατασπρη φτερωτη εξαγωγης και το μαντεμι εχει γινει σαν κομματιασμενο παξιμαδι , ρολο επαιζαν οι θερμοκρασιες . Αυτο μπορει να προερχεται ειτε απο επιθετικη ρυθμιση προγραμματος , ειτε απο μηχανικη βλαβη , που δεν επετρεπε σωστου μιγματος καυση . Αν η τουρμπινα εχει φθορα στην εδραση της , αυτο μπορει να προερχεται ειτε απο λειτουργια εκτος των οριων της (υπερβολικη πιεση - υπερστροφια) , ειτε απο κακο λιπαντικο , ειτε απο κακη χρηση .

Σχετικα με την χρηση , το χειροτερο που μπορει να κανει καποιος στην τουμρπινα ειναι να την ζοριζει οταν ειναι κρυο το λαδι . Τοτε το λαδι , οντας παχυρευστο , δεν μπορει να την λιπανει σωστα και κινδυνευει αμεσα ! Επισης πολυ κακο , ειναι να σβηνει το αυτοκινητο , οντας τουρμπισμενο (Πχ αποτυχημενη εκκινηση σε ανηφορα) .

Αν ημουν κατασκευαστης παντως , θα εβαζα κοφτη στροφων - φορτιου αναλογα με τη θερμοκρασια ψυκτικου - λιπαντικου . Απλο ειναι να γινει και θα γλυτωναν πολλα μοτερ απο αστοχιες , τουλαχιστον οσον αφορα στην χρηση .

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

μην δίνετε σημασία το τι κάνουν οι εδώ αντιπροσωπείες αυτά τα κανονίζει η ΚΟΣΜΟΚΑΡ η μαμά εταιρεία προτείνει μόνα τα castrol για αυτο και η ταπα λαδιου έχει το σήμα της castrol. παλιότερα είχα βρει αρθρο που έλεγε οτι η castrol εξέλιξε τα λάδια 5-30 μαζί με τη VW. θα ψάξω να το βρω και να το παραθέσω αν και νομίζω οτι το είχα παραθέσει παλιότερα

χμμμ...δηλαδη εχω αλλο κινητηρα εγω απο ενα gti οπου η ταπα του εχει το σημα της castrol και στο δικο μου (leon fr II) εχει repsol ε?μην πεφτετε με τα μουτρα στις διαφημισεις παιδια μια ταπα ειναι μονο δεν το λεει πουθενα στο βιβλιο συντηρησεως οτι η vw προτεινει τα castrol 5-30 προτεινει ολα τα 5-30 για longlife service με προδιαγραφες λαδιου vw 504 απο εκει και περα ειναι στην κριση του καθε πελατη ποιας εταιρειας λαδια θα βαλει!!!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...δηλαδη εχω αλλο κινητηρα εγω απο ενα gti οπου η ταπα του εχει το σημα της castrol και στο δικο μου (leon fr II) εχει repsol ε?μην πεφτετε με τα μουτρα στις διαφημισεις παιδια μια ταπα ειναι μονο δεν το λεει πουθενα στο βιβλιο συντηρησεως οτι η vw προτεινει τα castrol 5-30 προτεινει ολα τα 5-30 για longlife service με προδιαγραφες λαδιου vw 504 απο εκει και περα ειναι στην κριση του καθε πελατη ποιας εταιρειας λαδια θα βαλει!!!

και ομως στο βιβλιο του κατασκευαστη τουλαχιστον στο δικο μου προτεινει CASTROL

Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για την ΟΕΜ τοτε δεν τουρμπιζει πανω απο τις 3.000 σαλ συμπεριφερεται σαν ατμοσφαιρικο στην χειροτερη στην καλυτερη οταν η σκαστρα ειναι στα πρωτα σταδια (πριν χαλασει εντελως) σε εμενα εκανε πολυ δυνατα σκασιματα σαν να ειχα βαλει καμια σκαστρα ανοιχτου τυπου το λογκαρα κ στο vag com κ εβγαλε σφαλμα....Ν249 αν θυμαμαι καλα

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για την ΟΕΜ τοτε δεν τουρμπιζει πανω απο τις 3.000 σαλ συμπεριφερεται σαν ατμοσφαιρικο στην χειροτερη στην καλυτερη οταν η σκαστρα ειναι στα πρωτα σταδια (πριν χαλασει εντελως) σε εμενα εκανε πολυ δυνατα σκασιματα σαν να ειχα βαλει καμια σκαστρα ανοιχτου τυπου το λογκαρα κ στο vag com κ εβγαλε σφαλμα....Ν249 αν θυμαμαι καλα

επρεπε να το αφήσεις ετσι για να σκαει τρελά και να γουστάρουμε ! sillyhorse1rb5.gif Αλλα εσύ αμέσως να το φτιάξεις ... :rolleyes:new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γίνεται 2 ίδια αυτοκίνητα με το ίδιο πρόγραμμα να έχουν αλλού κόφτη;;; Μιλάω για TSI 160 με revo που το δικό μου γράφει 6600 κι ενός άλλου παιδιού 7000++ στη δυναμομέτρηση...

Βέβαια τις 1η, 2η 3η που δοκίμασα μου κόφτιασε 7000++. Γίνεται η 1η να κοφτιάζει σε άλλες στροφές, η 2α σε άλλες κοκ????

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται η 1η να κοφτιάζει σε άλλες στροφές, η 2α σε άλλες κοκ????

Ευχαριστώ..

Αυτό μπορεί να το κάνει ο προγραμματιστής αλλα σε σενα μάλλον άφησαν το γκάζι νωρίτερα όπως είπε και ο Cuore Sportivo.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερώτηση.

Αν πηγαίνω 200χλμ/ώρα με 4η και 7000 στροφές ή με 5η και 6300 στροφές ή με 6η και 5900 στροφές είναι το ίδιο όσον αφορά την τουρμπίνα; Το ρωτάω γιατί λέτε πως αν βγάλω τον κόφτη χιλιομέτρων και πηγαίνω με 260χλμ/ώρα θα καταπονώ πολύ την τουρμπίνα. Μα άμα πάω με 260χλμ/ώρα με 6η και 6400, είναι τόσο επιβλαβές;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερώτηση.

Αν πηγαίνω 200χλμ/ώρα με 4η και 7000 στροφές ή με 5η και 6300 στροφές ή με 6η και 5900 στροφές είναι το ίδιο όσον αφορά την τουρμπίνα; Το ρωτάω γιατί λέτε πως αν βγάλω τον κόφτη χιλιομέτρων και πηγαίνω με 260χλμ/ώρα θα καταπονώ πολύ την τουρμπίνα. Μα άμα πάω με 260χλμ/ώρα με 6η και 6400, είναι τόσο επιβλαβές;

Ναι, γιατι για να διατηρησεις σταθερη ταχυτητα ιση με την τελικη σου, ο κινητηρας σου θα αποδίδει ισχύ ίση με τη μέγιστή του ενώ για να πας με 200 μπορεί να χρειάζεσαι μολις τη μιση ισχυ! Σκέψου πως υπάρχουν αυτοκινητα με 100-110 άλογα που εχουν 200 χαω τελική ενω εσυ με διπλασια ιπποδυναμη εχεις περιπου 40 χαω μεγαλυτερη.

Έτσι, αν αναλογιστείς πως λιγότερο από το 30% της ενεργειας που παραγεται από την καυση της βενζίνης σου μετατρέπεται σε κινητική ενέργεια, καταλαβαίνεις πόσο μεγάλες είναι οι θερμικές απώλειες και οι θερμικές καταπονήσεις που δέχονται τα μέταλλά σου όταν ζητάς από τον κινητήρα να αποδίδει 200+ άλογα συνεχώς. Εχεις αλλους 500 περίπου ίππους θερμικής ισχύος που διαχέονται στα πιστόνια, τους κυλίνδρους, την κυλινδροκεφαλή, το λάδι, το ψυκτικό, την εΞάτμιση κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσουμε πως την μέγιστη δυνατή ταχύτητα την αναπτύσσω στιγμιαία, είναι υπερβολικά επιβλαβές και αυτό ή όχι; Αν κάποιος π.χ. πάει με 210 και του ρίξω μια προσπέραση με 260 και μειώσω στα 220;

Αυτό θα ήταν αποδεκτό;

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσουμε πως την μέγιστη δυνατή ταχύτητα την αναπτύσσω στιγμιαία, είναι υπερβολικά επιβλαβές και αυτό ή όχι; Αν κάποιος π.χ. πάει με 210 και του ρίξω μια προσπέραση με 260 και μειώσω στα 220;

Αυτό θα ήταν αποδεκτό;

Δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια, αφου δεν ξερω τα ορια του καθε κινητηρα και πόσο πουσαρισμένος είναι, αν και τα 260 ακουγονται πολλα για 14άρι κινητήρα.

Αυτο που είναι σίγουρο είναι πως οι παρατεταμένες τελικές δεν ενδείκνυνται για κανένα τούρμπο κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.