Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Για τον peteformance εχω ακουσει οτι ειναι καλος στα vw,ξερεις εαν εχει φτιαξει custom σε tsi και εαν δουλευει σωστα?Και απο δυναμη τη λεει?Ειχα φτιαξει ολοσωμη εξατμηση στον Καραγιαννη και μου ειχε πει εαν εβαζα και προγραμμα απο τον peteformance θα πηγενα στα 200ps,πριν εναμιση χρονο περιπου αυτα

Δεν θυμαμαι καλα αλλα custom γυρω στα 210 μου ειχε πει πριν κανα 6μηνο ρωτα καλυτερα εχει και κονσερβα αλλα δεν μου το προτεινε..εχει φτιαξει λεει κατι tsi και 220 αλογα και μαλιστα μου ειχε πει να παρει τηλ.εναν που το ειχε φτιαξει να ερθει να το δω...γενικως μου αφησε την εντυπωση οτι ξερει αλλωστε εχει κανει καλη δουλεια σε ενα evo ενος φιλο μου....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι ... ενας φιλος αγορασε το cupra ibiza tsi ...πλεον τωρα στρωμενο με 8000 χιλ σημερα καθως ειμασταν βολτα με το scirocco ενως φιλου το οποιο φοραει προγραμμα ... ειδαμε και παθαμε να βγουμε μπροστα απο το διαολο που λεγεται ibiza ...παρα πολυ δυνατο μου φανηκε ειδικα μετα 140 εδινε πολυ καλα. Το εκανα βολτα και ανοιξα μια 4η ...και εντυπωσιαστικα ...φοραει τιποτα διαφορετικο εκτος απο την χαρτογραφιση πανω και το dsg ? Σε σχεση με τα 160 μας?

Οσο για το φιλο με τα 240 και τα 260 ....φιλε gολφ πηραμε οχι mercedes cl500 , η θερμικη καταπονηση του κινητηρα ειναι τρομερη σε τετοια χιλιομετρα ακομα και στα 200 σε κοφτη ...

¶στα να πάνε με πέτυχε ένα Cupra και απλά το έβλεπα να απομακρύνετε και να απομακρύνετε και απομακρύνετε......

Εκτός από τα παραπάνω άλογα πρέπει να παίζει συμαντικό ρόλο και το DSG βρε παιδιά.Εσύ με 4η και αυτός με 4η μονο που αυτού είναι σα 3η οπότε μπαλίτσες...

Όσο για τα σχόλια περι τελικής μην ξεχνάμε 1.4 μοτεράκι είναι πια 250-260 έλεος. Δεν παίζεις την τύχη σου και του μοτερ σου με τόσα πολλά χλμ.

Πάντως μετά το χουνέρι με το Ibiza με βλέπω για πρόγραμμα και άμεσα. Πόσο είπατε χρεώνουν οι e-tuners??

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι καλα αλλα custom γυρω στα 210 μου ειχε πει πριν κανα 6μηνο ρωτα καλυτερα εχει και κονσερβα αλλα δεν μου το προτεινε..εχει φτιαξει λεει κατι tsi και 220 αλογα και μαλιστα μου ειχε πει να παρει τηλ.εναν που το ειχε φτιαξει να ερθει να το δω...γενικως μου αφησε την εντυπωση οτι ξερει αλλωστε εχει κανει καλη δουλεια σε ενα evo ενος φιλο μου....

Το εχω φουλ περιφεριακα το αυτοκινητο και σκεφτομαι πιο πολυ για revo αλλα ψαχνομαι ακομα. Θα κοιταξω οταν ερθω Πατρα να περασω μια βολτα.Αν θες γραψε μου το τηλεφωνο του.Ευχαριστω Gazof!

Link to comment
Share on other sites

Το εχω φουλ περιφεριακα το αυτοκινητο και σκεφτομαι πιο πολυ για revo αλλα ψαχνομαι ακομα. Θα κοιταξω οταν ερθω Πατρα να περασω μια βολτα.Αν θες γραψε μου το τηλεφωνο του.Ευχαριστω Gazof!

Peteformance Tuning Store

Aretha 57, Patras, Greece 2610.429.100

Link to comment
Share on other sites

η groupa βαζει μονο προγραμμα στο scirocco και παει 235ps και 371nm στις 3800 με μεγιστη πιεση 1.5 που πεφτει στον κοφτη 1.15..τα λογια αυτα ειναι απο τον ιδιο και μαλιστα ανεβασε και δυναμομετρηση σε δυναμομετρο dyno dynamics σε αδερφο φορουμ....και μαλιστα οπως ειπε με ασφαλεια....

Link to comment
Share on other sites

η groupa βαζει μονο προγραμμα στο scirocco και παει 235ps και 371nm στις 3800 με μεγιστη πιεση 1.5 που πεφτει στον κοφτη 1.15..τα λογια αυτα ειναι απο τον ιδιο και μαλιστα ανεβασε και δυναμομετρηση σε δυναμομετρο dyno dynamics σε αδερφο φορουμ....και μαλιστα οπως ειπε με ασφαλεια....

Oλα ειναι σχετικα ... αναλογα που θα μετρησεις ! Φαντασου οτι εγω στο δυναμομετρο που πηγαινω (ΜΑΗΑ Σπατα) , το οποιο ειναι αποδεδειγμενα το αυστηροτερο για τετοια μοτερ , με 1,55bar οverboost και 1,2 bar ct (99% Ν75) βεπω με σκετο προγραμμα 215ΗΡ και 31kgrm ροπη max , με ασφαλεις ρυθμισεις για 100αρα βενζινη .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες έβαλα πρόγραμμα στο 160ρι μου. Σηκώνει 1.4 Bar από τις 2.600 έως 3.400, 1,5 bar από τις 3.500 έως τις 4.800 και πέφτει σταδιακά στο 1,16 στις 6.400 στρ. Περίπου πόσα άλογα ροπή το κόβεται να είναι? 220? Ο Κύριλλος μου είπε 30-32 kg και 220 άλογα περίπου πάντα. :blink:

Edited by Panos_160
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες έβαλα πρόγραμμα στο 160ρι μου. Σηκώνει 1.4 Bar από τις 2.600 έως 3.400, 1,5 bar από τις 3.500 έως τις 4.800 και πέφτει σταδιακά στο 1,16 στις 6.400 στρ. Περίπου πόσα άλογα ροπή το κόβεται να είναι? 220? Ο Κύριλλος μου είπε 30-32 kg και 220 άλογα περίπου πάντα. :D

Απο θεμα πιεσεων ειναι ΟΚ . Η ισχυς που θα γραψει εξαρταται απο το dyno , την ποιοτητα καυσιμου κλπ . Γενικα κοντα εισαι στα νουμερα αυτα .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω διαβασει βελτιωση απο τηνμ ABT για TIGUAN 1.4 TSI ME PROGRAMA 205 αλογα.με εξατμιση 210 και αλλαγη τουρμπινασ και επαναπρογραμματισμο παει στα 240. γιατι δεν μπορει και για τα golf 1.4 tsi 140,160 170 aloga???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω διαβασει βελτιωση απο τηνμ ABT για TIGUAN 1.4 TSI ME PROGRAMA 205 αλογα.με εξατμιση 210 και αλλαγη τουρμπινασ και επαναπρογραμματισμο παει στα 240. γιατι δεν μπορει και για τα golf 1.4 tsi 140,160 170 aloga???

δες εδω εχει γινει σε ολα τα tsi

http://www.etuners.gr/index.php?s=13&t=199

Link to comment
Share on other sites

δες εδω εχει γινει σε ολα τα tsi

http://www.etuners.gr/index.php?s=13&t=199

Παιδιά μην τρελλαθούμε τελείως, ΦΠΕ με εργοστασιακή τουρμπίνα σε 1.4TSI ΔΕΝ βγάζει 240 άλογα που να χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο.

Αν αρχίσετε τις αγωνιστικές βενζίνες και τα σχετικά κολπάκια μπορεί και να γίνει.

Διαφορετικά θα πρέπει να αρκεστείτε στα 230 άλογα, το πολύ.

Όχι επειδή υπάρχουν καλοί και κακοί βελτιωτές. Αλλά επειδή υπάρχουν όρια ροής καυσαερίων και αυτή η τουρμπίνα τα φτάνει με τόσα άλογα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι επειδή υπάρχουν καλοί και κακοί βελτιωτές. Αλλά επειδή υπάρχουν όρια ροής καυσαερίων και αυτή η τουρμπίνα τα φτάνει με τόσα άλογα.

Στέλιο από στο site ( http://www.etuners.gr/index.php?s=13&t=199 ) αναφέρεται πως.... "Τόσο η αντλία βενζίνης όσο και πολλά σημεία που επηρεάζουν τη δυνατότητα απόδοσης έχουν βελτιωθεί.Έτσι δεν χρειάζεται αναβάθμιση της αντλίας υψηλής πίεσης βενζίνης, σε αντίθεση με το Golf V που χρειαζόταν οπωσδήποτε."....

...η ερωτησή μου είναι εκτός απο την αντλία και την αναβαθμισμένη συμπιεση τουρμπίνας τι άλλο χρειάζεται για να φτάσει κανείς τα νούμερα αυτα όπως το Scirocco ?.....εννοείται πως θα υποστηρίζεται το αυτοκίνητο με τα ανάλογα περιφερειακά ......σε ποια σημεία διαφέρει το V σε σχέση με το VI και φυσικά αν συμφέρει να μπεις σε τέτοια διαδικασία...

Edited by keegan.
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο από στο site ( http://www.etuners.gr/index.php?s=13&t=199 ) αναφέρεται πως.... "Τόσο η αντλία βενζίνης όσο και πολλά σημεία που επηρεάζουν τη δυνατότητα απόδοσης έχουν βελτιωθεί.Έτσι δεν χρειάζεται αναβάθμιση της αντλίας υψηλής πίεσης βενζίνης, σε αντίθεση με το Golf V που χρειαζόταν οπωσδήποτε."....

...η ερωτησή μου είναι εκτός απο την αντλία και την αναβαθμισμένη συμπιεση τουρμπίνας τι άλλο χρειάζεται για να φτάσει κανείς τα νούμερα αυτα όπως το Scirocco ?.....εννοείται πως θα υποστηρίζεται το αυτοκίνητο με τα ανάλογα περιφερειακά ......σε ποια σημεία διαφέρει το V σε σχέση με το VI και φυσικά αν συμφέρει να μπεις σε τέτοια διαδικασία...

Δημήτρη, ο κινητήρας TSI 160 έχει βελτιωθεί συνολικά στην έκδοση που μπαίνει στο Scirocco και στο Golf VI.

Υπάρχουν διαφορές τόσο στην εισαγωγή όσο και σε όλα τα περιφερειακά του που εμφάνισαν κατά καιρούς προβλήματα στις προηγούμενες

πλατφόρμες.

Δεν αξίζει τον κόπο να αλλάξεις όλο το σύστημα εισαγωγής, το καπάκι σου και την αντλία βενζίνης γιατί θα πληρώσεις ένα κάρο λεφτά και θα καταλήξεις

στο ίδιο αποτέλεσμα από πλευράς ιπποδύναμης. Σε ροπή θα υπάρχει μικρή διαφορά σίγουρα.

Περισσότερο συμφέρει να πουλήσεις το αυτοκίνητο και να αγοράσεις ένα επόμενης γενιάς, παρά να αντικαταστήσεις τα εξαρτήματα του

κινητήρα κομμάτι κομμάτι με τα αναβαθμισμένα. Είναι έτσι η αγορά αυτοκινήτων δυστυχώς που δεν αξίζουν οι εκτεταμένες μετατροπές

πάνω στις πλατφόρμες των TSI (όχι ότι αξίζουν πάνω σε άλλες, απλώς στον TSI δεν υπάρχουν περιθώρια μεγάλου κέρδους πέραν ενός καλου Φ.Π.Ε.)

Ελπίζω να μη σας στεναχώρησα, αν και μάλλον το έκανα, αλλά είναι καλύτερο να γράφουμε τα πράγματα με το όνομά τους.

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

σε GT με προγραμμα μπορεις να βαλεις 95 βενζινη χωρις να εχεις προβλημα με πυρακια?το ρωταω γιατι στο δικο μου εχω πυρακια με 95 ενω tsi 160ps δεν εχουν αυτο το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

σε GT με προγραμμα μπορεις να βαλεις 95 βενζινη χωρις να εχεις προβλημα με πυρακια?το ρωταω γιατι στο δικο μου εχω πυρακια με 95 ενω tsi 160ps δεν εχουν αυτο το προβλημα...

ο εγκεφαλος αναλογα με το φορτιο και με τισ πληροφορειες απο τον knock sensor ρυθμιζει τον παλμο των μπεκ και το αβανς.γινεται μια μετατοπηση του αβανς κατα -2° η +2°.

επισης αμα εβαζα προγραμμα στο αυτοκινητο μου θα το γεμιζα με 100αρα μονο.

η τουλαχιστο δεν θα το ασπαγα με 98αρα.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο ευχαριστώ για την απάντηση ...η αλήθεια είναι ότι θα το ξεπεράσω με τον καιρό :)...και η λύση σχετικά με την αξία μας παραπεμπει σε ένα GTI-V σε καλή κατάσταση για περισσότερες συγκινίσεις...

Edited by keegan.
Link to comment
Share on other sites

@keegan@ Εχε το αυτοκινητάκι σου σε καλή κατάσταση με τα service του και όλα προσεγμένα και κάνε βελτίωση στην οδήγηση και θα παιρνάς πολλα 6αρια :)

Link to comment
Share on other sites

@keegan@ Εχε το αυτοκινητάκι σου σε καλή κατάσταση με τα service του και όλα προσεγμένα και κάνε βελτίωση στην οδήγηση και θα παιρνάς πολλα 6αρια :)

"Stamos T" συμφωνώ ....Ουκ εν τω πολλώ το ευ και πάει λέγοντας....!!

Link to comment
Share on other sites

σε GT με προγραμμα μπορεις να βαλεις 95 βενζινη χωρις να εχεις προβλημα με πυρακια?το ρωταω γιατι στο δικο μου εχω πυρακια με 95 ενω tsi 160ps δεν εχουν αυτο το προβλημα...

To GT εχει τοσο επιθετικη σε αβανς ρυθμιση απο το εργοστασιο , που και με το εργοστασιακο προγραμμα πρεπει να χρησιμοποιουμε 100αρα βενζινη . Σε περιπτωση επαναπρογραμματισμου , το αβανς στηνεται απο την αρχη και μπορει καλλιστα αν επιλεγει η χρηση 95αρας , να μην κανει ουτε μοιρα διορθωση . Αλλα θα ειχαμε και μικρη διαφορα ισχυος , αν ειχαμε αποφασισει να καιμε μονο 100αρα .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.