Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Να πω οτι οσι ξεπερασαν τα 80.000 να εχουν το νου τους για τυχον προβλημα στους πολλαπλασιαστες!Αν ανοιξεις το αμαξι απο χαμηλα κανει διακοπες,μετα τις 4000στρ.δεν εχει κανενα προβλημα!Να πω κ ενα ευχαριστω (κ ενα μπραβο)στον Κριτωνα που με του ειπα τα 'συμπτωματα'μου λεει 99,9% πολλαπλασιαστης,πηγα στην αντιπροσωπεια κ μετα απο ψαξιμο κατελειξαν στον πολλαπλασιαστη,αλλαχτηκε κ ολα ΟΚ!

Κ να προσθεσω για οσους ΄κατηγορουν' για πολλους λογους διαφορες αντιπροσωπειες να πω οτι εγω απο δυο που παω το αμαξι μου,ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!!!Ευγενεστατοι,εξηπηρετικοτατοι κ μ περνανε κανονικα στην εγγυηση,χωρις ζαλαδες!Ακομα κ αλλαγη λαδιων στην αντιπροσωπεια παω,μπορει να ειναι ακριβοτεροι αλλα τους εμπιστευομαι κ δεν εχω κανενα παραπονο!Σε αντιθεση με τους περισσοτερους 'συνεργειαδες' που ειναι κ καλα φθινοτεροι αλλα ειναι ασχετοι κ κοιτανε να σε δαγκωσουν με καθε ευκαιρια (μην γραψω ονοματα κ γινω κ κακος new_killother.gif )

Link to comment
Share on other sites

σε μια αλλαγη λαδιων που πας τα δικα σου λαδια οπως εγω για παραδειγμα ..τι θεμα εμπιστοσυνης να παιζει?

ισα ισα που τους ρωταω πεντε βασικα πραγματα και δεν ξερουν τιποτα...

αντιπροσωπεια παω μονο και μονο να μην τρεχω μετα στα δικαστηρια αν τυχει κατι με την εγγυηση.απο εκει και περα ειναι ασχετοι οι περισοτεροι .για εμενα παντα μιλαω.

Link to comment
Share on other sites

σε μια αλλαγη λαδιων που πας τα δικα σου λαδια οπως εγω για παραδειγμα ..τι θεμα εμπιστοσυνης να παιζει?

ισα ισα που τους ρωταω πεντε βασικα πραγματα και δεν ξερουν τιποτα...

αντιπροσωπεια παω μονο και μονο να μην τρεχω μετα στα δικαστηρια αν τυχει κατι με την εγγυηση.απο εκει και περα ειναι ασχετοι οι περισοτεροι .για εμενα παντα μιλαω.

Εγω θα διαφωνισω αν δεν ξερουν στην αντιπροσωπεια (που περνανε κ πεντε σεμιναρια) τοτε ποιος ξερει??!ο καθε αταλαντος που κοιταει να βγαλει απο παντου,ακους το μακρυ κ το κοντο του κ παιζει αυτο που θα κανει στο αμαξι σου να το κανει πρωτη φορα?! δεν το συνεχιζω γιατι ειναι καθαρα προσωπικη αποψη κ εμπειρια κ βγαινουμε κ off topic :baby: (αν το ποστ μου ειναι ασχετο με το θεμα ας σβηστει!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε βάλει πρόγραμμα έχετε βγάλει και τον πνίχτη ή έχετε βάλει ελεύθερο φίλτρο panel ή συνδυασμό και των δύο? Εάν ναι υπάρχει διαφορά στην απόδοση? Μιλάω με πρόγραμμα στα 200+ άλογα και όχι stock (που απ' όσο ξέρω δεν αλλάζει κάτι).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε βάλει πρόγραμμα έχετε βγάλει και τον πνίχτη ή έχετε βάλει ελεύθερο φίλτρο panel ή συνδυασμό και των δύο? Εάν ναι υπάρχει διαφορά στην απόδοση? Μιλάω με πρόγραμμα στα 200+ άλογα και όχι stock (που απ' όσο ξέρω δεν αλλάζει κάτι).

Πανο εχεις εχεις βαλει ελευθερο φιλτρο βγαλε τον πνιχτη.

ολοι λενε για διαφορα στα ψηλα.

Εκανες δυναμομετριση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον έχω βγάλει αλλά είμαι με μαμά φίλτρο. Δεν βάζω άλλο γιατί σύντομα τη θέση του μαμά φιλτροκουτιού θα δεσπόζει η σκούπα της APR!

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες δεν μαζευόμαστε μερικά αυτοκίνητα να πάμε σε κάνα MAHA να τα μετρήσουμε μπας και μας κάνει και καμιά καλή τιμή. Να δούμε και που βρισκόμαστε

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες δεν μαζευόμαστε μερικά αυτοκίνητα να πάμε σε κάνα MAHA να τα μετρήσουμε μπας και μας κάνει και καμιά καλή τιμή. Να δούμε και που βρισκόμαστε

Εγώ θέλω καιρό τώρα οπότε είμαι μέσα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω ενα golf gt και θελω να βγαλω το πλαστικο καπακι απο πανω απο την μηχανη αλλα εχει την υποπιεση απο πανο δεξια!μπωρο να ταποσο την υποπιεση? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω ενα golf gt και θελω να βγαλω το πλαστικο καπακι απο πανω απο την μηχανη αλλα εχει την υποπιεση απο πανο δεξια!μπωρο να ταποσο την υποπιεση? ευχαριστω

νομιζω ειναι αναθυμιασεων.

παντως αν ειναι υποπιεσης. περνεις εναν ανταπτορα Τ (ταφ) και μπορεισ να παρεις υποπιεση απο αλλο σημειο του κινητηρα. ασ πουμε απο την εισαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι πανο στο καπακι το πλαστικο (η υποπιεση) και εχει σαν ενα θαλαμο ενσοματομενο τι λετε να το ταποσο?

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεβιδωσεις το καπάκι Απο το φιλτροκουτι βγάλεις το φιλτρο θα δεις Απο κάτω ένα μαύρο πλαίσιο με τετραγωνακια. Φαντάζομαι ότι αυτό είναι που βγάζουν οι περισσότεροι. Η κατασκευάστρια το έχει εκεί για να κατευθύνει την ροή του αέρα και για να ελέγχει την ποσότητα του αέρα υπολογίζοντας την χρήση τομή σε όλες τις ταχύτητες και συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι πανο στο καπακι το πλαστικο (η υποπιεση) και εχει σαν ενα θαλαμο ενσοματομενο τι λετε να το ταποσο?

δεν ειναι υποπιεσης το σωληνακι πανω στο καπακι.ειναι αναθυμιασεων. αν ηταν υποπιεσης θα επρεπε να συνδεεται με καποια διοδοδο αερα. οπως το σωληνακι πανω στο φιλτροκουτι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα ανοίξαμε μερικές φορές με έναν φίλο μου, εγώ με Golf 6 160ps DSG-7 Overloaded, εκείνος scirocco 160 manual Revo, 100ρα καλή βενζίνη και οι δύο. Στην αρχή δοκιμάσαμε 2ες και οι δύο (πάντα εγώ χωρίς να κάνω kick down) αλλά το δικό μου άνοιξε αμέσως 2-3 αμάξια (λόγω κοντότερων σχέσεων του DSG) οπότε πάντα δοκιμάζαμε εγώ με μία σχέση παραπάνω. 2α εκείνος 3η εγώ μαζί δίπλα δίπλα, 3η εκείνος 4η εγώ πάλι μαζί εκτός από τον κόφτη που έκανε αστραπιαία αλλαγή το DSG και έφευγα. Τι λέτε είναι αντικειμενικός ο τρόπος που τα μετρήσαμε? Φαίνεται πως δύο προγράμματα πάνε τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Το να εχεις εσυ μια ταχυτητα πανω δεν ειναι καθολου αντικειμενικο θα λεγα.

Αν ξεκινουσατε και οι δυο απο 3ες με χαμηλες στροφες και κρατουσατε την κοντρα μεχρι και πανω απο 200 πιστευω θα ελαχιστοποιουσατε την επιδραση των σχεσεων και θα φαινόταν η διαφορά στη δύναμη των κινητήρων.

Link to comment
Share on other sites

Το να εχεις εσυ μια ταχυτητα πανω δεν ειναι καθολου αντικειμενικο θα λεγα.

Αν ξεκινουσατε και οι δυο απο 3ες με χαμηλες στροφες και κρατουσατε την κοντρα μεχρι και πανω απο 200 πιστευω θα ελαχιστοποιουσατε την επιδραση των σχεσεων και θα φαινόταν η διαφορά στη δύναμη των κινητήρων.

Φίλε stef80, έχεις δίκιο σε αυτό που λές αλλά δε ξερώ εάν έχεις υπόψιν σου καθόλου το DSG-7? Έχει πολύ πυκνότερη κλιμάκωση από το 6ρι, δοκιμάσαμε να ξεκινήσουμε και οι δύο από 2ες αλλά το δικό μου πετάχτικε πολύ ευκολότερα και άνοιγε διαφορά.. Επίσης το DSG κάνει πολύ γρήγορες αλλαγές στον κόφτη οπότε και εκεί κερδίζω λίγο χρόνο. Αυτό που μου έμεινε είναι ότι με μία σχέση πάνω εγώ πηγαίναμε κόπιες. Ενημερωτικά η κλιμάκωση των σχέσεων του DSG είναι: 1η 45χλμ/ώρα (6600 στρ), 2η - 80χλμ/ώρα, 3η - 111 χλμ/ώρα, 4η - 151 χλμ/ώρα, 5η - 199 χλμ/ώρα, 6η & 7η 220 χλμ/ώρα. Σίγουρα η 3η δική μου δεν αντιστοιχεί ακριβώς στη 2α του manual αλλά τη προσεγγίζει περισσότερο απ' ότι η 2α μου.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, εχει πολύ πυκνη κλιμακωση.

Δεν ξερω πως θα μπορουσατε να το αντισταθμισετε.

Ισως τελικά να κανατε καλη συνενοηση που ήσουν με μία πάνω.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Όντως, εχει πολύ πυκνη κλιμακωση.

Δεν ξερω πως θα μπορουσατε να το αντισταθμισετε.

Ισως τελικά να κανατε καλη συνενοηση που ήσουν με μία πάνω.

Ξεκινήστε από στάση. 0-200χλμ

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!

Παιδιά το DSG απλά δεν παίζετε, με ένα καινούργιο Ibiza που είχα ανοίξει τυχαία απλά έφευγε και έφευγε και έφευγε, μεγάλη διαφορά. Τώρα έτσι όπως βάλατε μου φαντάζει πιο σωστό, μιας και η 3η του DSG είναι πολύ πιο κοντά στην 2α χειρ. απο ότι 3ς μεταξύ τους π.χ. Γενικά DSG7-Manual δεν μπορεί να γίνει απόλυτη σύγκριση αλλά με μια πάνω το DSG κάτι γίνετε.

Απο στάση πάντως δεν νομίζω να υπάρχει κάν σύγκριση ακόμα και με πολύ λιγότερα άλογα. Δεν νομίζω κανείς μας να αλλάζει τόσο γρήγορα ταχύτητες ή και άν μπορεί δεν νομίζω να την βγάλει καθαρή το κιβώτιο μας.

Πάντως για να επανέλθω στο θέμα του topic, μάλλον και γώ μπήκα στο club σας(200αρια). Εδώ και λίγες μέρες με πρόγραμμα E-tuners και τέλειες εντυπώσεις. Από ότι μου είπε ο Κρίτωνας το αμάξι δούλευε 1.5over 1.1 κοφτή και από ότι μου είπε την εκτίμιση του για άλογα κάπου στα 210. Το αμάξι το νοιώθω πολύ δυνατό, σαν να είμαι με μία ταχύτητα κάτω. Πατάω 4η νομίζω οτι έχω 3η. Πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί με το αυτ/το και το αποτέλεσμα και φανταστήτε μόνο με πρόγραμμα χωρίς άλλα περιφεριακά. Καλόμαθα και δεν με βλέπω να σταματάω εδώ, περιμένω τις απόψεις σας για τα επόμενα βήματα......

Υ.Γ Πιστεύω οτι είμαι έτοιμος για ρεβάνς με το cupra.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση και εγώ ο άπειρος!!!

Αρχικά μεγειές KostasVITSI :) !!!Ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις!!! ;)

Και τώρα η ερώτηση...για όσους δεν αρκούνται στο <<μόνο πρόγραμμα>>!!!Γτ βάζετε πρώτα πρόγραμμα αντί μιας εισαγωγής ή μιας εξάτμισης????Γτ δλδ δεν βάζετε πρώτα κάποιο από <<αυτά>> τα 2 ή και τα 2 μαζί και μετά πάτε για πρόγραμμα!! :)

Δεν θέλω να θήξω κανέναν απλά το έχω απορία από πολλούς!!!Είναι λάθος βήμα ή παίζει το οικονομικό στην μέση????

Γτ μια εξάτμιση ολόσωμη,χειροποίητη ή επωνυμη,δεν νομίζω να είναι κάτω από το 1000ρικο!!!Την άποψη σας!!Ευχαριστώ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.