Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

ισχυει,1.6 κραταει το δικο μου,και 1.2 στον κοφτη.(δεν εχω revo). μηπως σου εχουν περασει το εντελως απλο revo που περνανε στις αντιπροσωπειες?γιατι εχουν διαφορες αυτα των αντιπροσωπειων με αυτα της cargate απ' οσο ξερω.

Πόσο;;;;; :crazy::lazy::poke: ;;;;;;;;;;;;; Καλά το δικό σου είναι "θάνατος'! :crazy: Με περιφερειακά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να σε περνάει άλλο! Δε φοβάσαι λίγο όμως; Πολύ "επιθετικό"... :crazy:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Πόσο;;;;; :lazy::poke::sad: ;;;;;;;;;;;;; Καλά το δικό σου είναι "θάνατος'! :crazy: Με περιφερειακά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να σε περνάει άλλο! Δε φοβάσαι λίγο όμως; Πολύ "επιθετικό"... :crazy:

Εντάξει χαλάρωσε δεν δουλεύει και 1.9 over 1.5 κόφτη :crazy:

Link to comment
Share on other sites

εμενα αναβαζε 1,3 και τελικα εχανε πιεση απο τα λαστιχακια στους σωληνες του intercooler, ειχαν κοπει, το καταλαβαμε απο λαδια που βρηκαμε στην ποδια!!! εβαλα κατι αλλα ενισχυμενα και τωρα ανεβαζω 1,5 με 38 βαθμους... αλλα ροπη μεχρι 28 βλεπουμε με vag com (revo 100oct, μεσαιο τελικο 63,5, εισαγωγη forge)

Link to comment
Share on other sites

εμενα δουλευει over 1,75 .κοφτη στα 1,3.

32 κιλα ροπη και 222 αλογα....

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

εμενα δουλευει over 1,75 .κοφτη στα 1,3.

32 κιλα ροπη και 222 αλογα....

Έχεις intercooler;; Σε τυχόν logs τί θερμοκρασία καύσεως (πυρόμετρο) έχεις πάνω από τις 5.500rpm; (Για να είμαι ειλικρινής τέτοια σταθερή πίεση σε 1.400άρι turbo -και φαντάζομαι "κλειστό" χωρίς ενισχυμένα internals- δεν έχω ξανακούσει!) Μακάρι να σου αντέξει φίλε μου και ΠΑΝΤΑ "άσπαστο" αλλά... :clapping::blush::)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις intercooler;; Σε τυχόν logs τί θερμοκρασία καύσεως (πυρόμετρο) έχεις πάνω από τις 5.500rpm; (Για να είμαι ειλικρινής τέτοια σταθερή πίεση σε 1.400άρι turbo -και φαντάζομαι "κλειστό" χωρίς ενισχυμένα internals- δεν έχω ξανακούσει!) Μακάρι να σου αντέξει φίλε μου και ΠΑΝΤΑ "άσπαστο" αλλά... :heart::heart::pardon:

Νταξ, το δικό μου έχει 1.4 τώρα που το έχω με 95άρα και 1.5 κανονικά (σταθερή πάντα)!

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, το δικό μου έχει 1.4 τώρα που το έχω με 95άρα και 1.5 κανονικά (σταθερή πάντα)!

Εσύ αλήθεια φίλε, γιατί το "κατέβασες" από τα 270ΗΡ στα 240ΗΡ :heart: (δηλαδή σαν full stage K03);;; Πολλή ζηλευτή απόδοση για 1.400άρι turbo! Το ζαχάρωνα μέρες! :pardon: Φοβήθηκες κάτι ή για την οικονομία της 95άρας;; (αλλά κι αυτή "πετάει" για το 1,7/lt :fear: )ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΜΑ ΕΦΤΑΝΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ δεν θα το "κατέβαζα" με τίποτα! :heart::heart::flowers:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αλήθεια φίλε, γιατί το "κατέβασες" από τα 270ΗΡ στα 240ΗΡ :thumbsup: (δηλαδή σαν full stage K03);;; Πολλή ζηλευτή απόδοση για 1.400άρι turbo! Το ζαχάρωνα μέρες! :flowers: Φοβήθηκες κάτι ή για την οικονομία της 95άρας;; (αλλά κι αυτή "πετάει" για το 1,7/lt :notfair: )ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΜΑ ΕΦΤΑΝΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ δεν θα το "κατέβαζα" με τίποτα! :yahoo::yahoo::yahoo:

Δεν φοβόμουν κάτι, το πρόγραμμα με τα 270 και 100άρα ήταν σχετικά safe. Το έκανα μόνο και μόνο γιατί είχα κάτι ταξιδάκια. Από Οκτώβρη θα πάω για 280+

Link to comment
Share on other sites

πω πω μας έφτιαξες !

πρέπει να σκοτώνει -

παρατηρώ αυτον τον ενδιάμεσο σωλήνα από την εισαγωγή που πάει κατευθείαν στο τούρμπο ,δεν μπορώ ακριβώς να καταλάβω την χρήση του

ειδικά στα χαμηλά οπου δουλεύει μόνο ο compressor τι γίνεται με τον εξτρα αερα που φτανει στο τουρμπο απο εκεί;

Link to comment
Share on other sites

πω πω μας έφτιαξες !

πρέπει να σκοτώνει -

παρατηρώ αυτον τον ενδιάμεσο σωλήνα από την εισαγωγή που πάει κατευθείαν στο τούρμπο ,δεν μπορώ ακριβώς να καταλάβω την χρήση του

ειδικά στα χαμηλά οπου δουλεύει μόνο ο compressor τι γίνεται με τον εξτρα αερα που φτανει στο τουρμπο απο εκεί;

spec list δεν ειδα να εχει το λινκ ...?!

παραπανω πληροφοεριες δεν έχουμε? κ το τουρμπο είναι μαμα,ξιραφισμένο??? μεγάλη φαίνετε πολυ η τουρμπίνα!!!

Link to comment
Share on other sites

πω πω μας έφτιαξες !

πρέπει να σκοτώνει -

παρατηρώ αυτον τον ενδιάμεσο σωλήνα από την εισαγωγή που πάει κατευθείαν στο τούρμπο ,δεν μπορώ ακριβώς να καταλάβω την χρήση του

ειδικά στα χαμηλά οπου δουλεύει μόνο ο compressor τι γίνεται με τον εξτρα αερα που φτανει στο τουρμπο απο εκεί;

λογικα ειναι για να μπει το δευτερo βαρελακι της Forge αφου αγορασε την Twintake εισαγωγη με τα 2 βαρελακια της Forge.

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

spec list δεν ειδα να εχει το λινκ ...?!

παραπανω πληροφοεριες δεν έχουμε? κ το τουρμπο είναι μαμα,ξιραφισμένο??? μεγάλη φαίνετε πολυ η τουρμπίνα!!!

Το project αυτό είναι σφυρήλατο από Κύπρο. Φοράει άλλη τουρμπίνα, άλλο κομπρέσορα και θα πάει για 500hp+

Link to comment
Share on other sites

spec list δεν ειδα να εχει το λινκ ...?!

παραπανω πληροφοεριες δεν έχουμε? κ το τουρμπο είναι μαμα,ξιραφισμένο??? μεγάλη φαίνετε πολυ η τουρμπίνα!!!

Οπως λεει ο ανθρωπος που επιμελειται του project θα χρησιμοποιηθει custom supercharger μεγαλυτερου μεγεθους για να συμβαδιζει με τις στροφες οπου θα σπουλαρει η τουρμπινα... Υπολογιζουν οτι ο κομπρεσορας θα λειτουργει εως τις 3500-4000 στροφες και η τουρμπινα που θα σπουλαρει ο μικρος 14αρης ειναι η Comp Turbo CT2-5858 με παροχη εως και 570 αλογων.. Φυσικα αλλαγες, οπως θα διαβασετε παρακατω θα γινουν, στην κεφαλη, τροφοδοσια κλπ.. Απωτερος στοχος του κατοχου για να περασει τη δυναμη στο δρομο ειναι η χρηση 4κινησης..

Αναλυτικοτερα σε αυτο το post Anyone? Modified Golf MK5 1.4 Tsi GT over 500Bhp?????

Υ.Γ. Εγω παντως κραταω αυτο.... My link

:zorro::p:tongue::thumbsu: !!!!!!!!!!!!!!!

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

το φιλιτρο φτανει και 900....

Και επίσης το συγκεκριμένο 14άρι με τον κομπρέσορα που φοράει θα έχει απόδοση 3λιτρου! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφεροντα , σαν μηχανολογικη εφαρμογη , αλλα μονο σε θεωρητικη βαση ... και με μηδενικη πρακτικη αξια !

Το μοτερ ειναι open deck , με το μπλοκ να προερχεται απο τα ατμοσφαιρικα 14αρια .

Μια τετοια εφαρμογη με μεγαλους κομπρεσσορες , τουρμπινες , εξτερναλ , με στοχο τα 400+ΗΡ ( 500+ ειναι σχεδον αδυνατο να προκυψουν απο το 14αρι ) , που σιγουρα θα δημιουργουν προβλημα στην ασθενη μεταδοση , θα ειναι τοσο πολυεξοδη και στο αρχικο κοστος και στην συντηρηση , που θα ειναμ πολυ οικονομικοτερο να ξεκινησει καποιος απο το 2λιτρο GTI και οχι απο το συγκεκριμενο 14αρι μοτερ .

Παντως μπραβο στον κατοχο , που εχει τοσο μερακι και επιχειρει τετοια μετατροπη !

Link to comment
Share on other sites

εχω δει και 1,6 αναλογα τις συνθηκες βεβαια (φορτωμενος με a/c )

νορμαλ 1,55 στις 3200-3360 με 1,2 στις 6000 στροφες και 1 στις 6800 (κοφτη δεν έχω παει)

είμαι με εισαγωγη,revo 98 καταλυτη 200αρη και cooler

τα παραπανω τα έχω δει με vagcom και συμπιπτουν με αυτα που βλέπω στο μπαρομετρο-

1,4 over φίλε μου φαινεται λίγο light για revo ,μήπως έχεις απώλειες απο πουθενα ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.