Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

αλλα ακομα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τις αντοχες..........................

Link to comment
Share on other sites

Κ03 το GTI V

K04 το CUPRA και το S3

Πρωτηα αναβαθμηση για το GTI V και ολα τα TFSI μια ονοματη Κ04-300 μικρωτερη απο αυτη του S3 (σαν να λεμε Κ04-01 για τους παλιους)

Το TSI Πρεπει να φοραει μια μικροτερη Κ03.

Σωστος ο Black badge project και βεβαια ο επιστημονικος golf agu

Edited by kos21
Link to comment
Share on other sites

Όντως το πόσο αντέχει πιστεύω εν Ελλάδι δεν μπορεί να σου πεί κανένας υπέυθυνα γιατι και εγώ πεταω ένα κουλο και λεω οτι παεί μεχρι 250 άλογα αλλά μπορει και να μην ισχύει κιόλας. Το θέμα κάποιος τεκμηριωμένα και προπάντων δοκισμένα να μας πει ναι αντέχει τοσο γιαυτο και γιαυτό το λόγο και επισης είναι δοκιμασμένο και σε τοσα αυτοκίνητα πχ. Με το καιρό πιστεύω εμείς σαν ιδιώτες κάνοντας δοκιμές και κουβέντα εδώ στα forum θα βγάλουμε κάποια άκρη κάποια στιγμη αποκτόντας κάποια εμπειρια πάνω σε αυτό το μοτερ και εγώ κάνω σήμερα την πρώτη μου δοκιμή στα 200ps,και λέω ιδιώτες γιατι από αυτους που θέλουν να πουλήσουν δεν πιστεύω κανέναν - ούτε αυτούς που λένε ότι το μοτέρ οτι είναι ήδη πουσαρισμένο στα 140ps(το άκουσα και αυτό από επώνυμα χείλη!!! ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΣ) ούτε αυτους που λένε ότι φτάνει τα 250ps.

Link to comment
Share on other sites

gt φιλου ειχε 230 αλογα και το εβαζε σχεδον καθε μερα σε πιστα και το αμαξι δεν εκανε κιχ και εκανε και συνεχεια ταξιδια αθηνα θεσσαλονικη και το αμαξι δεν επαθε τπτ!

γιατι χρησιμοποιεις αοριστο χρονο...''ειχε 230 αλογα'' , '' το εβαζε ΚΑΘΕ μερα στην πιστα'' ...

μηπως τωρα εδωσε τον κινητηρα στο χερι?

Link to comment
Share on other sites

Παληκάρια, τα 200 που βγήκανε πιο πάνω στα διαγράμματα που έδωσα για το TSI δεν είναι μόνο με πρόγραμμα, αλλά και με άλλο Intercooler και εξάτμιση.

Oπότε δε μιλάμε απλά για ένα έξοδο της τάξεως των 800€, αλλά πολύ παραπάνω ίσως και τα διπλάσια.

Όπως και να έχει όμως είναι πραγματικά αξιοζήλευτο το πόσο εύκολα πέρνουνε αλογάκια κάποια turbakia και με τόσο λίγο χρήμα.

Εδώ τα ατμοσφαιρικά παίρνουνε τα μισά άλογα από αυτά που λέμε και με τα διπλάσια χρήματα..

Link to comment
Share on other sites

γιατι χρησιμοποιεις αοριστο χρονο...''ειχε 230 αλογα'' , '' το εβαζε ΚΑΘΕ μερα στην πιστα'' ...

μηπως τωρα εδωσε τον κινητηρα στο χερι?

οχι απλα πηρε s3 και το πουλησε το gt!

Link to comment
Share on other sites

Παληκάρια, τα 200 που βγήκανε πιο πάνω στα διαγράμματα που έδωσα για το TSI δεν είναι μόνο με πρόγραμμα, αλλά και με άλλο Intercooler και εξάτμιση.

Oπότε δε μιλάμε απλά για ένα έξοδο της τάξεως των 800€, αλλά πολύ παραπάνω ίσως και τα διπλάσια.

Όπως και να έχει όμως είναι πραγματικά αξιοζήλευτο το πόσο εύκολα πέρνουνε αλογάκια κάποια turbakia και με τόσο λίγο χρήμα.

Εδώ τα ατμοσφαιρικά παίρνουνε τα μισά άλογα από αυτά που λέμε και με τα διπλάσια χρήματα..

intercooler s3

60mm σωληνας dowpipe χωρις μεσεο καζανακι

κιτ εισαγωγης

προγραμμα

συνολικο κοστος 1900 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Όντως το πόσο αντέχει πιστεύω εν Ελλάδι δεν μπορεί να σου πεί κανένας υπέυθυνα γιατι και εγώ πεταω ένα κουλο και λεω οτι παεί μεχρι 250 άλογα αλλά μπορει και να μην ισχύει κιόλας. Το θέμα κάποιος τεκμηριωμένα και προπάντων δοκισμένα να μας πει ναι αντέχει τοσο γιαυτο και γιαυτό το λόγο και επισης είναι δοκιμασμένο και σε τοσα αυτοκίνητα πχ. Με το καιρό πιστεύω εμείς σαν ιδιώτες κάνοντας δοκιμές και κουβέντα εδώ στα forum θα βγάλουμε κάποια άκρη κάποια στιγμη αποκτόντας κάποια εμπειρια πάνω σε αυτό το μοτερ και εγώ κάνω σήμερα την πρώτη μου δοκιμή στα 200ps,και λέω ιδιώτες γιατι από αυτους που θέλουν να πουλήσουν δεν πιστεύω κανέναν - ούτε αυτούς που λένε ότι το μοτέρ οτι είναι ήδη πουσαρισμένο στα 140ps(το άκουσα και αυτό από επώνυμα χείλη!!! ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΣ) ούτε αυτους που λένε ότι φτάνει τα 250ps.

Πες του καταραμένου ότι το evo από την μάνα του είναι 2000cc 300 άλογα αναλογικά με τα 1400 κυβικά έχει περισσότερα άλογα άρα με την λογική του το evo είναι πιο πιεσμένο από το Golf και όχι μόνο αυτό το βελτιώνει κιόλας. Από πότε τα 2000 cc έγιναν πολλά?? Θεωρούν τα 265 άλογα του S3 για παράδειγμα φυσιολογικά!! Πριν μια δεκαετία τα έβλεπες μόνο σε VR6 κινητήρες, το ίδιο γίνεται και τώρα.... Η εποχές αλλάζουν το ίδιο και οι κινητήρες…

Link to comment
Share on other sites

γιατι χρησιμοποιεις αοριστο χρονο...''ειχε 230 αλογα'' , '' το εβαζε ΚΑΘΕ μερα στην πιστα'' ...

μηπως τωρα εδωσε τον κινητηρα στο χερι?

Εάν είναι αυτός που φαντάζομαι πήρε Α4 και πάει για άλλα? Όσο για το Golf του δεν έκανε κιχ τόσα χιλιόμετρα?..

Η δημοσιευση ειναι off topic και θα διαγραφει εντος των ημερων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι αυτός που φαντάζομαι πήρε Α4 και πάει για άλλα? Όσο για το Golf του δεν έκανε κιχ τόσα χιλιόμετρα?..

ρε τσοπανη ο νεκταριος απο πειραια εισαι?

με την μουφα το dsg σου????????????????

Η δημοσιευση ειναι off topic και θα διαγραφει εντος των ημερων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

ρε τσοπανη ο νεκταριος απο πειραια εισαι?

με την μουφα το dsg σου????????????????

Ναι ρε κοπάδι!!! Δεν το κατάλαβες την άλλη φορά????? ^_^^_^^_^

Η δημοσιευση ειναι off topic και θα διαγραφει εντος των ημερων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε κοπάδι!!! Δεν το κατάλαβες την άλλη φορά????? ^_^^_^^_^

χαχαχαχαχαχα!

αντε ρε βλαμμαδι οχι δεν καταλαβα τπτ ασε εχω νεα...!

Η δημοσιευση ειναι off topic και θα διαγραφει εντος των ημερων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα!

αντε ρε βλαμμαδι οχι δεν καταλαβα τπτ ασε εχω νεα...!

Σε παίρνω τηλέφωνο,σηκωσέ το!!!!

Η δημοσιευση ειναι off topic και θα διαγραφει εντος των ημερων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Σε συνδυασμό πάντα με το πρόγραμμα αν τοποθετηθεί downpipe αγωνιστικός καταλύτης ενδιάμεσο και τελικό καζανάκι κάποιας επώνυμης εταιρείας(πχ miltek συνολικό κόστος 1,900ευρώ) υπόσχονται αρκετές εταιρείες 225 άλογα. Τώρα θα μου πείτε πόσο θα αντέξει? πρέπει κάποιος να αρχίζει να δοκιμάζει τελικά να ακούμε και γνώμες ατόμων πού έχουν προχωρήσει σε κάποιες βελτιώσεις ετσί για να δούμε επιτέλους ποια είναι τα όρια αυτου του μοτέρ γιατι πολλά ακούμε θεωρητικά αλλά στην πράξη λίγα έχουν γίνει εξάλου χωρίς να σπάσεις μερικά αυγά ομελέτα δεν κάνεις!

Το θεμα ειναι πιος θα σπασει τα αυγα...... tongue.giftongue.gif;)

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα από σήμερα έχω ένα βελτιωμένο TSI! μην με ρωτήσετε πόσα άλογα σιγουρα πανω από 170 αλλα πόσα ακριβώς δεν ξέρω τελειώσαμε αργά την όλη ιστορια με την χαρτογράφηση και κανονίσαμε ναπάμε αύριο για δυναμομέτρηση. Το αυτοκινητο παει πάρα πολύ καλα γαμάτα θα έλεγα!!! όσο για ιντερκουλερ και εξάτμιση τιποτα μαμα ειμαι εντελώς, σιγουρα αυτό δεν ειναι και το καλύτερο άλλα θα προσπαθήσω σιγα σιγα να βάλω και μια ολοκληρομένη εξάτμιση γιατι από λεφτα στερέψαμε προς το παρον. Μολις λοιπον βγάλω την δυναμομέτρηση την σκανάρω και σας στην στέλνω να πάρετε και μια ιδέα για να μην μεινουμε μόνο στα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα από σήμερα έχω ένα βελτιωμένο TSI! μην με ρωτήσετε πόσα άλογα σιγουρα πανω από 170 αλλα πόσα ακριβώς δεν ξέρω τελειώσαμε αργά την όλη ιστορια με την χαρτογράφηση και κανονίσαμε ναπάμε αύριο για δυναμομέτρηση. Το αυτοκινητο παει πάρα πολύ καλα γαμάτα θα έλεγα!!! όσο για ιντερκουλερ και εξάτμιση τιποτα μαμα ειμαι εντελώς, σιγουρα αυτό δεν ειναι και το καλύτερο άλλα θα προσπαθήσω σιγα σιγα να βάλω και μια ολοκληρομένη εξάτμιση γιατι από λεφτα στερέψαμε προς το παρον. Μολις λοιπον βγάλω την δυναμομέτρηση την σκανάρω και σας στην στέλνω να πάρετε και μια ιδέα για να μην μεινουμε μόνο στα λόγια.

Αν δεν έκανες και πριν δυναμομέτρηση ακριβώς στο ίδιο δυναμόμετρο που θα πας να το μετρήσεις τώρα, τότε μισή δουλειά θα δείξεις με τη δυναμομέτρηση..

Link to comment
Share on other sites

Μονο πρόγραμμα έβαλες?ποσο κόστισε?σε ποιον το πέρασες?εγγύηση?κατανάλωση?

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του forum.

Edited by konstantinos passat
@Το post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έκανες και πριν δυναμομέτρηση ακριβώς στο ίδιο δυναμόμετρο που θα πας να το μετρήσεις τώρα, τότε μισή δουλειά θα δείξεις με τη δυναμομέτρηση..

Γιατι μισή δουλειά βρε παιδια σε εργοστασιακο αυτοκινητο έκανα μια χαρτογράφηση πάνω κάτω όλοι ξέρουμε τι βγάζει το TSI. Εξάλου δεν πηγα να βάλω πέντε δέκα άλογα άλλα +60 τό απότέλεσμα με νοιάζει περισσότερο το πριν τι να το κάνω τσάμπα να δίνω πενηντάρικα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μισή δουλειά βρε παιδια σε εργοστασιακο αυτοκινητο έκανα μια χαρτογράφηση πάνω κάτω όλοι ξέρουμε τι βγάζει το TSI. Εξάλου δεν πηγα να βάλω πέντε δέκα άλογα άλλα +60 τό απότέλεσμα με νοιάζει περισσότερο το πριν τι να το κάνω τσάμπα να δίνω πενηντάρικα.

Σου το είπε με την λογική ότι τα δυναμόμετρα δεν είναι όλα τα ίδια και βγάζουν ότι να ναι, άρα άμα το δυναμομετρήσεις και μαμά έχεις καλύτερη άποψη στο αυτοκίνητο σου, πιο αντικειμενική… Δεν ξέρω εάν καταλαβαίνεις τι σου λέω. Εγώ προσωπικά είμαι κατά της δυναμόμετρησης και δεν θα το έκανα ποτέ αυτό. Πολλώ δε μάλλον όταν πρέπει να πληρώσω κιόλας. Η καλύτερη δυναμομέτρηση είναι ο δρόμος….

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο ηδη ανοιχτα θεματα σχετικα με την βελτιωση του Golf V TSI απο 140 σε 200 ιππους συγχωνευτηκαν σε ενα ωστε να ειναι συγκεντρωμενες ολες οι αποψεις,πληροφοριες και εμπειριες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να κάνεις μια δυναμομετρηση πριν πειράξεις οτιδήποτε και μετά όταν αρχίζεις και βάζεις. (προγράμματα κλπ). Στο ΙΔΙΟ δυναμόμετρο, με τις ΙΔΙΕΣ διορθώσεις και αν γίνεται με παραπλήσιες συνθήκες. Και όχι για να δεις αν είναι 500 άλογα. Αλλά για να δεις πόσα πήρες από τη βελτίωση που έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να κάνεις μια δυναμομετρηση πριν πειράξεις οτιδήποτε και μετά όταν αρχίζεις και βάζεις. (προγράμματα κλπ). Στο ΙΔΙΟ δυναμόμετρο, με τις ΙΔΙΕΣ διορθώσεις και αν γίνεται με παραπλήσιες συνθήκες. Και όχι για να δεις αν είναι 500 άλογα. Αλλά για να δεις πόσα πήρες από τη βελτίωση που έκανες.

+1 Τζάμπα λεφτά είναι, βέβαια βοηθάς κάποιον άλλον στο εάν θα αγοράσει το βελτιώσιμο αγαθό!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν κάποιος σου υπόσχετε 40+ άλογα πως θα το δεις? κανεις μια πριν και μετά και βλέπεις τι έχεις πάρει. Η καλύτερη δυναμομέτρηση είναι ο δρόμος είμαι σύμφωνως αλλα πρέπει και μια δυναμομέτρηση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.