Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

δεν πιστευω οτι ενα 140αρι μπορει να πιασει με το στησιμο που εχει 240 χ/α/ω

Για εξήγησε μας τι ρόλο παίζει το στήσιμο στην απόδοση τελικής???

Πρόσεξε, θέλω απάντηση μόνο σε αυτό που σε ρωτάω! Μιλάμε για ευθεία.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πιάσει.... Αλλά όπως είπα, ένα TSI 140 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΜΕ ΕΝΑ TSI 170... Το 170άρι στήνεται όπως και το GTI σε ανάρτηση, το 140άρι σαν τα 16άρια τα παλιότερα...

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πιάσει.... Αλλά όπως είπα, ένα TSI 140 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΜΕ ΕΝΑ TSI 170... Το 170άρι στήνεται όπως και το GTI σε ανάρτηση, το 140άρι σαν τα 16άρια τα παλιότερα...

Ας πούμε όμως πως πιάνει τα ίδια κοντερίσια με το gt.

Η διαφορά είναι, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, σε πόσο χρόνο θα τα βγάλει! new_happybirth.gif

Δε μπορω να σου δώσω χειροπιαστά δεδομένα μιας και οι 18άρες σε συνδιασμό με φρένα R32...δε μου επιτρέπουν τέτοιες τελικές!

Ας μας πεί κάποιος με πρόγραμμα που έχει διατηρήσει το εργοστασιακό λούκ!

Link to comment
Share on other sites

Για εξήγησε μας τι ρόλο παίζει το στήσιμο στην απόδοση τελικής???

Πρόσεξε, θέλω απάντηση μόνο σε αυτό που σε ρωτάω! Μιλάμε για ευθεία.

για τον ιδιο λογο που δεν τα εβγαλε και το δικο σου και σταματησε στα 220 και ας ειχες προγραμμα.

δεν μιλαω με τις ζαντες.απο τις ζαντες και τα φρενα σου δεν χανεις 25 χιλιομετρα.ειχα το golf 4 με 17 αρες ζαντες πανω και ειχε χασει 5-6 χιλιομετρα στην τελικη.αντε 10.

οχι 25.και για τα φρενα?πως θα χασει???τοσο βαρια???εγω ειχα μεσα και ακομα ενα ατομο οταν τα επιασα τα 240-245.δηλαδη συν 65 κιλα. :thumbsup:δηλαδη αν ημουν μονος θα πηγαινα στο συν 10 χιλιομετρα στην τελικη???.255??? ;)

δεν λεω οτι το βαρος και οι ζαντες δεν παιζουν ρολο αλλα οχι και τοσο μεγαλο.

230 μπορει να παει με ζορισμα και μεγαλη ευθεια.παραπανω δεν το βλεπω.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ΑΝ πίανει τα 240 , αλλα ΣΕ ΠΟΣΟ χρόνο τα πιάνει...

puck:απολαυστικος!!

Θα τα πιάσει.... Αλλά όπως είπα, ένα TSI 140 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΜΕ ΕΝΑ TSI 170... Το 170άρι στήνεται όπως και το GTI σε ανάρτηση, το 140άρι σαν τα 16άρια τα παλιότερα...

συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πιάσει.... Αλλά όπως είπα, ένα TSI 140 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΜΕ ΕΝΑ TSI 170... Το 170άρι στήνεται όπως και το GTI σε ανάρτηση, το 140άρι σαν τα 16άρια τα παλιότερα...

μισο,μισο.

ποιες οι διαφορες του gt απο το 140αρι?τι αναρτηση φοραει ακριβως.

ξερω οτι στα φρενα εχουν διαφορες,στα υπολοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πιάσει.... Αλλά όπως είπα, ένα TSI 140 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΜΕ ΕΝΑ TSI 170... Το 170άρι στήνεται όπως και το GTI σε ανάρτηση, το 140άρι σαν τα 16άρια τα παλιότερα...

tsi 140 και με GT 170 έχουν το ίδιο στήσιμο. Έχουν ίδιους κωδικούς των μερών της ανάρτησης. Δεν τα έχω οδηγήσει αλλά έτσι διαβάζω εδώ κι εδώ.

Συμπληρώνω, μετά από παρατήρηση του Dis, και σύμφωνα με το 2ο Link που δίνω ότι τα gt sport έχουν διαφορετικά ημιαξόνια.

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

για τον ιδιο λογο που δεν τα εβγαλε και το δικο σου και σταματησε στα 220 και ας ειχες προγραμμα.

δεν μιλαω με τις ζαντες.απο τις ζαντες και τα φρενα σου δεν χανεις 25 χιλιομετρα.ειχα το golf 4 με 17 αρες ζαντες πανω και ειχε χασει 5-6 χιλιομετρα στην τελικη.αντε 10.

οχι 25.και για τα φρενα?πως θα χασει???τοσο βαρια???εγω ειχα μεσα και ακομα ενα ατομο οταν τα επιασα τα 240-245.δηλαδη συν 65 κιλα. ;)δηλαδη αν ημουν μονος θα πηγαινα στο συν 10 χιλιομετρα στην τελικη???.255??? :)

δεν λεω οτι το βαρος και οι ζαντες δεν παιζουν ρολο αλλα οχι και τοσο μεγαλο.

230 μπορει να παει με ζορισμα και μεγαλη ευθεια.παραπανω δεν το βλεπω.

Ούτε τεκμηρίωση ούτε τίποτα, σκέτη αερολογία!

Το βάρος που φορτώνεις το αμάξι δεν επηρεάζει το σύστημα διεύθυνσης.

Απο την άλλη πλευρα, μεγαλύτερο μέγεθος τροχού, 2 ίντσες μεγαλύτερο πάτημα τροχού σύν 15kg επιβάρυνση λόγω φρένων είναι αρκετά και είναι στη πηγή του συστήματος διεύθυνσης.

Δε δέχομαι κριτική απο άτομα που "νομίζουν", αλλά απο άτομα που "ξέρουν"!

Link to comment
Share on other sites

αερολογιες???απλα λεω αυτα που εσυ ο ιδιος ειπες.οτι το αμαξι δεν παει πανω απο 220

ουτε με το προγραμμα.(δεν το θυμασε ??? :) )

για τα αλλα δεν πιστευω οτι ειναι ικανα να κοψουν 25 χιλιομετρα.

η γνωμη μου ειναι οτι δεν βγαζει τοσα χιλιομετρα.τωρα τι να πω.αν κανω λαθος.την γνωμη μου λεω.ουτε TSI εχω ουτε προγραμμα εχω,απλα λεω αυτο που νομιζω.

Δε δέχομαι κριτική απο άτομα που "νομίζουν", αλλά απο άτομα που "ξέρουν"!

οταν καποιος λεει την γνωμη του αλλα δεν ειναι η ιδια γνωμη με την δικη σου(οταν δεν ταιριαζει η γνωμη του ενος με του αλλου) ,δεν σημαινει οτι σου κανει κριτικη,απλα εχει αλλη γνωμη..........

βεβαια σπουδασα διοικηση επιχειρησεων και οχι μηχανολογος.αλλιως θα "ηξερα". ;)

γιατι μπαινεις τοτε εδω και γραφεις αφου υπαρχουν και αλλοι που δεν σπουδασαν μηχανολογοι ,οποτε δεν μπορουν να "ξερουν"

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω με αερολογιες.απλα λεω αυτα που εσυ ο ιδιος ειπες.οτι το αμαξι δεν παει πανω απο 220

ουτε με το προγραμμα.(δεν το θυμασε ??? :lol: )

για τα αλλα δεν πιστευω οτι ειναι ικανα να κοψουν 25 χιλιομετρα.

ΥΓ: οταν καποιος δεν εχει την ιδια γνωμη με εσενα ,δεν σημαινει οτι σε κριτηκαρει,απλα εχει αλλη αποψη..........

η γνωμη μου ειναι οτι δεν βγαζει τοσα χιλιομετρα.τωρα τι να πω.αν κανω λαθος.την γνωμη μου λεω.ουτε TSI εχω ουτε προγραμμα εχω,απλα λεω αυτο που νομιζω.

Κοίτα, μη νομίζεις Παναγιώτη πως με ΄λα τα ελαστικά πατάς τελικές! Ούτε πως με τη 18άρα πατάς τις τελικές που θα πάταγες με την 17άρα ή και με την 16άρα (ακόμα καλύτερα!)

Κάνε έναν έλεγχο μεταξύ των διαστάσεων 205/55/16, 225/45/17 και 225/40/18, και θα δεις πόσα χιλιοστά διαφοροποίηση έχουν... Τα σχεδόν 8 χιλιοστά διαφορά από τις 16 στις 18 ίντσες, σημαίνει αμέσως αμέσως μεταβολή στο πάτημα, την οποία θα τη διαπιστώσεις στις τελικές. Ιωσς πατάει λιιιιιιιιιιγο πιο καλά στην εκκίνηση, αλλά χάνει στην τελική!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μη νομίζεις Παναγιώτη πως με ΄λα τα ελαστικά πατάς τελικές! Ούτε πως με τη 18άρα πατάς τις τελικές που θα πάταγες με την 17άρα ή και με την 16άρα (ακόμα καλύτερα!)

Κάνε έναν έλεγχο μεταξύ των διαστάσεων 205/55/16, 225/45/17 και 225/40/18, και θα δεις πόσα χιλιοστά διαφοροποίηση έχουν... Τα σχεδόν 8 χιλιοστά διαφορά από τις 16 στις 18 ίντσες, σημαίνει αμέσως αμέσως μεταβολή στο πάτημα, την οποία θα τη διαπιστώσεις στις τελικές. Ιωσς πατάει λιιιιιιιιιιγο πιο καλά στην εκκίνηση, αλλά χάνει στην τελική!

Αρη συμφωνω οτι εχει διαφορα αλλα δεν πιστευω οτι μιλαμε για διαφορες 25 χιλιομετρων.

για αυτο που ελεγα πιο πριν στον black badje project .ελεγε οτι εφτασε 220 χιλιομετρα(δεν πηγαινε αλλο λογο ζαντας)και ελεγα αντε να χανει και καμια 10 αρια χιλιομετρα απο αυτο οποτε 230.που 230 που 245.το ιδιο ειναι??

θα μου πεις εχει τοσο μεγαλη σημασια αν ειναι 230 ή 245???απλα ειπα οτι δεν μπορει να φτασει (μονο με το προγραμμα,υποψην αυτο) στα 245.αυτο δεν σημαινει ουτε οτι τα TSI δεν αξιζουν ,ουτε οτι δεν πανε.

οσοι εχουν τετοια αμαξια με προγραμμα ξερουν πολυ καλα τι διαολοι ειναι αυτα αμαξια.

παλι ξαναλεω οτι ειναι η γνωμη μου.οχι "οτι πω ισχυει και τελος".μπορει να ειναι και αλλιως τα πραγματα.απλα μου φαινεται υπερβολικο να χανει 25 ολοκληρα χιλιομετρα.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Τόση ώρα κάθεστε και συζητάτε γύρω από το σφάλμα του ταχύμετρου σας. Αλλάζοντας διάσταση ζάντας προς τα πάνω, μικραίνει το σφάλμα, γεγονός που εσείς ερμηνεύετε σαν μικρότερη τελική. Το αυτοκίνητο σας αν το μετρήσετε σωστά, με ένα gps θα δείτε ότι δεν ξεπερνάει τα χιλιόμετρα που λέει ο κατασκευαστής. Με πρόγραμμα, απλά μετατοπίζετε ο κόφτης και έχετε μεγαλύτερο φάσμα στροφαρίσματος. Αυτό συνεπάγεται με 20χλμ αν κερδίσει κάποιος 600-800 στροφές. Η τελική εξαρτάται από το σασμάν και από τον κόφτη και μόνο. Όλα τα υπόλοιπα, όπως και η αναρτώμενη μάζα, δρουν αρνητικά καθώς καθυστερούν το αυτοκίνητο να πιάσει την τελική του. Όσα έπιανε πριν στον ίδιο δρόμο με τις ίδιες συνθήκες, θα πιάνει και μετά.

Και θα επισημάνω και εγώ ότι δεν έχει σημασία τα πόσα αλλά σε πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Τόση ώρα κάθεστε και συζητάτε γύρω από το σφάλμα του ταχύμετρου σας. Αλλάζοντας διάσταση ζάντας προς τα πάνω, μικραίνει το σφάλμα, γεγονός που εσείς ερμηνεύετε σαν μικρότερη τελική. Το αυτοκίνητο σας αν το μετρήσετε σωστά, με ένα gps θα δείτε ότι δεν ξεπερνάει τα χιλιόμετρα που λέει ο κατασκευαστής. Με πρόγραμμα, απλά μετατοπίζετε ο κόφτης και έχετε μεγαλύτερο φάσμα στροφαρίσματος. Αυτό συνεπάγεται με 20χλμ αν κερδίσει κάποιος 600-800 στροφές. Η τελική εξαρτάται από το σασμάν και από τον κόφτη και μόνο. Όλα τα υπόλοιπα, όπως και η αναρτώμενη μάζα, δρουν αρνητικά καθώς καθυστερούν το αυτοκίνητο να πιάσει την τελική του. Όσα έπιανε πριν στον ίδιο δρόμο με τις ίδιες συνθήκες, θα πιάνει και μετά.

Και θα επισημάνω και εγώ ότι δεν έχει σημασία τα πόσα αλλά σε πόσο.

+++++++++++++++1.

Αξιος..

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση να κανω:

αν σε ενα TSI βαλεις προγραμμα παει περιπου 205-210 αλογα(δεν εχει σημασια ο αριθμος) και παει σε τελικη 230-240(παλι δεν εχει σημασια ο αριθμος),

μετα; πας σε ενα GT και βαζεις το προγραμμα .παλι θα παει 205-210 αλογα και τελικη 230-240???

ή θα υπαρχει καποια διαφορα???αν ναι που???

εννοω μαμα και τα δυο.

ρωταω μιας και ειναι ιδια αυτοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα 2 αυτοκίνητα έχουν το ίδιο σασμάν, τότε και τα 2 θα έχουν την ίδια τελική, αρκεί να έχουν με το πρόγραμμα στις ίδιες στροφές κόφτη. Αν όχι, τότε αυτό που έχει τη πιο μακριά 6η, αυτό θα έχει το κεφάλι στις τελικές.

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα 2 αυτοκίνητα έχουν το ίδιο σασμάν, τότε και τα 2 θα έχουν την ίδια τελική, αρκεί να έχουν με το πρόγραμμα στις ίδιες στροφές κόφτη. Αν όχι, τότε αυτό που έχει τη πιο μακριά 6η, αυτό θα έχει το κεφάλι στις τελικές.

το ιδιο σαζμαν δεν εχουν??? B)

Link to comment
Share on other sites

GTI my 2007 με GTI my 2008 και έχουν διαφορετικό κωδικό σασμάν (JLW & KV? κάτι), οπότε μη δένεις σκοινί κορδόνι πως είναι ίδιο πάντα! Εδώ στο ίδιο μοντέλο και βρίσκεις 2-3-4 διαφορετικά!

Link to comment
Share on other sites

πως το ξερεις?εχεις τις σχεσεις μεταδοσης? ;)

Στο ίδιο μοτερ ρε χρόνιους?

Δλδ , μου λές οτι το bcb έχει πιο κοντές σχέσεις απο το άλλο 1.6

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο μοτερ ρε χρόνιους?

Δλδ , μου λές οτι το bcb έχει πιο κοντές σχέσεις απο το άλλο 1.6

Μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά, πριν ενα χρόνο φίλος έλυσε σασμάν S3 8L για ανακατασκευή και για γρανάζι 5ης πρέπει να υπήρχαν 3 διαφορετικά ανταλλακτικά ανάλογα με τη χρονιά, κάποια πιο κοντά. Α καλό ε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.