Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Σε αμάξια με Σκάστρα Εισαγωγή Εξάτμιση I/C η Revo έδινε stage2 συνήθως. (20VT-TFSI)

To πρώτο της στάδιο είναι fix χωρίς ρυθμίσεις. για Tsi μιλάω.

όποιος είχε 20VT γνωρίζει ότι με το SPS3 έπαιζες με αρκετές παραμέτρους

High boost αβανς κλπ κλπ

Τον Αύγουστο είχα δουλειά Αθήνα και πέρασα από Cargate.

Ο Κ. Κ..... της Revo Cargate πάντως μου είπε ότι θα βγεί και stage2, τον γνωρίζω και

συζητήσαμε αρκετά και δοκιμές με αρκετα JETTA GOLF TSI.Σαφώς δεν είναι ό,τι καλύτερο value/money αλλά

αυτό είναι στην κρίση του καθενός. Στις δυναμομετρήσεις σε MAHA τα TSi έπαιζαν από 197-215ps μόνο με πρόγραμμα σε

συνθήκες με θερμοκρασία 30+ και βενζίνες 95-100.

Το Revo ρίχνει λίγο τις πιέσεις του κομπρέσορα σε GT(που είναι ψηλές), δουλεύει την τουρμπίνα στο 1.2-1.3 max overboost

και κόφτη 1.0 - 1.1+. Τα ίδια και για TSi. Φυσικά παίζει ρόλο η βενζίνη,αβάνς και θερμοκρασίες. Επίσης αφαιρείται ο κόφτης των 220 κοντερίσιων.

Το I/C του S3 κάνει φοβερή δουλειά παιδιά, οι δοκιμές έδειξαν άλλο αμάξι.

Το πρόγραμμα δουλεύει με 98άρα βενζίνη, με 95άρα δεν έχει πρόβλημα.

Αλλά με 100 ΕΚΟ που κάναμε δοκιμές σε αμάξια, έδιναν πολύ παραπάνω.

Είναι λογικό νομίζω ,αν θες απόδοση και δίνεις χρήμα για ένα πρόγραμμα βάλε και καλή βενζίνη

είναι κρίμα να ρίχνει απόδοση η ECU.

Στις δοκιμές φάνηκε ότι κάθε αμάξι ήθελε 100-150χλμ για adaptation

YG.To πρόβλημα με misfires λύθηκε πλέον με μια αναβάθμισούλα απότι μου είπε(ΤFSI)

ΥΓ.Εάν γίνει αναβάθμιση σε VW η cargate περνάει ξανά το πρόγραμμα(καλό είναι να κάνουν όλοι την αναβάθμιση πριν το Revo)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Γιατι 200+ σου πεφτουν λιγα???

Απλως ξερεις τι γινεται...εσυ με 800 γιουρια παιρνεις 30-35 αλογακια, ενω ο αλλος (αυτος με το TSI μωρε)..με τα ιδια λεφτα παιρνει 60-65. Αυτο ειναι ολο...

Ρε συ καρλοτα..δεν ειναι λιγα ρε φιλε..δεν ειπα κατι τετοιο..αλλα και συ μια η αλλη εισαι..Εγω εχω φρενα,αλλο πατημα λογω ζαντολαστιχων,κτλπ. κτλπ..... :D

Link to comment
Share on other sites

Σε αμάξια με Σκάστρα Εισαγωγή Εξάτμιση I/C η Revo έδινε stage2 συνήθως. (20VT-TFSI)

To πρώτο της στάδιο είναι fix χωρίς ρυθμίσεις. για Tsi μιλάω.

όποιος είχε 20VT γνωρίζει ότι με το SPS3 έπαιζες με αρκετές παραμέτρους

High boost αβανς κλπ κλπ

Τον Αύγουστο είχα δουλειά Αθήνα και πέρασα από Cargate.

Ο Κ. Κ..... της Revo Cargate πάντως μου είπε ότι θα βγεί και stage2, τον γνωρίζω και

συζητήσαμε αρκετά και δοκιμές με αρκετα JETTA GOLF TSI.Σαφώς δεν είναι ό,τι καλύτερο value/money αλλά

αυτό είναι στην κρίση του καθενός. Στις δυναμομετρήσεις σε MAHA τα TSi έπαιζαν από 197-215ps μόνο με πρόγραμμα σε

συνθήκες με θερμοκρασία 30+ και βενζίνες 95-100.

Το Revo ρίχνει λίγο τις πιέσεις του κομπρέσορα σε GT(που είναι ψηλές), δουλεύει την τουρμπίνα στο 1.2-1.3 max overboost

και κόφτη 1.0 - 1.1+. Τα ίδια και για TSi. Φυσικά παίζει ρόλο η βενζίνη,αβάνς και θερμοκρασίες. Επίσης αφαιρείται ο κόφτης των 220 κοντερίσιων.

Το I/C του S3 κάνει φοβερή δουλειά παιδιά, οι δοκιμές έδειξαν άλλο αμάξι.

Το πρόγραμμα δουλεύει με 98άρα βενζίνη, με 95άρα δεν έχει πρόβλημα.

Αλλά με 100 ΕΚΟ που κάναμε δοκιμές σε αμάξια, έδιναν πολύ παραπάνω.

Είναι λογικό νομίζω ,αν θες απόδοση και δίνεις χρήμα για ένα πρόγραμμα βάλε και καλή βενζίνη

είναι κρίμα να ρίχνει απόδοση η ECU.

Στις δοκιμές φάνηκε ότι κάθε αμάξι ήθελε 100-150χλμ για adaptation

YG.To πρόβλημα με misfires λύθηκε πλέον με μια αναβάθμισούλα απότι μου είπε(ΤFSI)

ΥΓ.Εάν γίνει αναβάθμιση σε VW η cargate περνάει ξανά το πρόγραμμα(καλό είναι να κάνουν όλοι την αναβάθμιση πριν το Revo)

ολα σωστα.

το intercooler του s3 καθεται στο tsi διχως μετατροπες???

και με τι κοστος?

τωρα αυτο εχει σειρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι 200+ σου πεφτουν λιγα???

Απλως ξερεις τι γινεται...εσυ με 800 γιουρια παιρνεις 30-35 αλογακια, ενω ο αλλος (αυτος με το TSI μωρε)..με τα ιδια λεφτα παιρνει 60-65. Αυτο ειναι ολο...

Αλλα ξαναλεω οτι το μοτερ και γενικα το στησιμο του αυτοκινητου -πιστευω- δεν ειναι για κατι παραπανω...

Αλλιως τα πουλαμε και παμε σε κατι αλλο...

Ο TSI 140 παίρνει περίπου 40 άλογα. Από 163bhp σε 205+bhp όπως λέει στο site της Revo. Οπότε το GT 170 παίρνει κι αυτό λιγότερα από 30.

Link to comment
Share on other sites

Και γι αυτο ακριβως τον λογο ο μαγκιτης Κωστακης της CARGATE κανει εκπτωση ΜΟΝΟ στα GT ;);):lol::lol: ( Πρεπει να ειναι ο μοναδικος στην αγορα !!! )

Οταν λετε εκπτωση??δλδ απο τα 800 γιουρα ποσο παει?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ καρλοτα..δεν ειναι λιγα ρε φιλε..δεν ειπα κατι τετοιο..αλλα και συ μια η αλλη εισαι..Εγω εχω φρενα,αλλο πατημα λογω ζαντολαστιχων,κτλπ. κτλπ..... ;)

Παιδια μην ξαναλεμε παλι τα ιδια για το TSI. Μονο για ζαντολαστιχα ( αυτα που εχει ειναι για τα μπαζα ) , φρενα ( γιατι με 200 ps δεν σταματαει με τιποτα με αυτα που εχει ή τα καταπονει παρα πολυ ) , αναρτησεις ( γιατι με 200 ps πρεπει και καπως να στριψεις ), τελικο καζανακι ( τουλαχιστον ) + πισω προφυλακτιρα για τις μπουκες σου ανεβαζει το κοστος πολυ περισσοτερο απο το GT.

Δεν ειναι μονο να ανεβασω το αμαξι σε υποδυναμη. Πρεπει να το στησω κι ολας για να ανταπεξελθει (Προπαντων για την δικια μου ασφαλεια ). Και το GT ειναι ειδη ετοιμο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ καρλοτα..δεν ειναι λιγα ρε φιλε..δεν ειπα κατι τετοιο..αλλα και συ μια η αλλη εισαι..Εγω εχω φρενα,αλλο πατημα λογω ζαντολαστιχων,κτλπ. κτλπ..... ;)

Ε..οχι και καρλοτα... tongue.gif

Αρα συμφωνουμε....

Το GT εχει το κατι παραπανω σε φρενα, στησιμο επειδη τα πληρωσες..λογικο δεν ειναι??

Απο την στιγμη ομως που εχει γραφτει εδω μεσα οτι τα μοτερ σε TSI και GT ειναι ιδια (???)

τοτε και εσυ δεν μπορεις να πας πανω απο 210 το πολυ (αξιοπιστα) αλογα...

Τελος εαν προσεξες και το ποστ του NICK GT η cargate κανει εκπτωση σε εσας οποτε, δεν μπορεις να

υποστηρηξεις οτι πληρωνεις για κατι λιγοτερο...

Υ.Γ.

800 ευρω / 60 = 13,33 ευρω το αλογο...για το TSI

αρα δωσε..

30 * 13,33 = 400 ευρω και παρα το προγραμμα... για το GT

Ετσι γινονται τα σωστα deals...

Link to comment
Share on other sites

Ε..οχι και καρλοτα... tongue.gif

νταξει νταξει..καρλος..μην βαρας..Και φιλαρακι μου με το ιδιο ονομα ετσι τον λεω..

Αρα συμφωνουμε....

Το GT εχει το κατι παραπανω σε φρενα, στησιμο επειδη τα πληρωσες..λογικο δεν ειναι??

+10000

Τελος εαν προσεξες και το ποστ του NICK GT η cargate κανει εκπτωση σε εσας οποτε, δεν μπορεις να

υποστηρηξεις οτι πληρωνεις για κατι λιγοτερο...

Υ.Γ.

800 ευρω / 60 = 13,33 ευρω το αλογο...για το TSI

αρα δωσε..

30 * 13,33 = 400 ευρω και παρα το προγραμμα... για το GT

Ετσι γινονται τα σωστα deals...

Θεος..!!!!!!!!! ;) Μακαρι να το δεχοντουσαν..αλλα δεν νομιζω,ο nickgt ειπε 10-15%..πραγματικα πηγαινα την επομενη μερα να το βαλω..και ας μου εριχναν μερικα custom προγραμματα απο αλλους στ'αφτια..

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΡΑΝΤΑΧΤΟ

Golf GTI Edition 30 230 ps

SEAT LEON Cupra 240 ps

AUDI S3 265 ps

Ολα με τουρμπινα Κ 04 και με το ιδιο προγραμμα και στα ιδια λεφτα στα 305-310 ps

Αντε ξεκινα ομως με κινηση μονο εμπρος και τετρακουνα να δεις διαφορα !!!!!

Κοινως ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να σας ταράξω λίγο τα νερά;;; Οποιος έχει ΕΤΚΑ, ας κοιτάξει τον κωδικό μοτέρ από τα 2 μνοντέλα, και από το κλασικό 16άρι FSI...

Κάποιος από τους 2 συμπίπτει.... Ποιο είναι το τυχερό μοντέλο με τον υπερκυβισμένο κινητήρα; ;)

Και η VW ΔΕΝ κάνει λάθη σε τέτοια πράγματα, και ΔΕΝ βγάζει 2η φορά ίδιο κωδικό μοτέρ...... Αρα... Τα συμπεράσματα δικά σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να σας ταράξω λίγο τα νερά;;; Οποιος έχει ΕΤΚΑ, ας κοιτάξει τον κωδικό μοτέρ από τα 2 μνοντέλα, και από το κλασικό 16άρι FSI...

Κάποιος από τους 2 συμπίπτει.... Ποιο είναι το τυχερό μοντέλο με τον υπερκυβισμένο κινητήρα; ;)

Και η VW ΔΕΝ κάνει λάθη σε τέτοια πράγματα, και ΔΕΝ βγάζει 2η φορά ίδιο κωδικό μοτέρ...... Αρα... Τα συμπεράσματα δικά σας!!!

για κανε το ψιλα !

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ρε γαμώτη μου το ΕΤΚΑ μαζί μου......

Ανάλυση μόλις πάω σπίτι, εκτός κι αν βρώ τον Κυριάκο (k.pil) και το έχει πρόχειρο το ΕΤΚΑ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην ξαναλεμε παλι τα ιδια για το TSI. Μονο για ζαντολαστιχα ( αυτα που εχει ειναι για τα μπαζα ) , φρενα ( γιατι με 200 ps δεν σταματαει με τιποτα με αυτα που εχει ή τα καταπονει παρα πολυ ) , αναρτησεις ( γιατι με 200 ps πρεπει και καπως να στριψεις ), τελικο καζανακι ( τουλαχιστον ) + πισω προφυλακτιρα για τις μπουκες σου ανεβαζει το κοστος πολυ περισσοτερο απο το GT.

Δεν ειναι μονο να ανεβασω το αμαξι σε υποδυναμη. Πρεπει να το στησω κι ολας για να ανταπεξελθει (Προπαντων για την δικια μου ασφαλεια ). Και το GT ειναι ειδη ετοιμο ;)

Με 4 καλά τακάκια σταματάει μια χαρά το Tsi και οι αναρτήσεις του μια χαρά είναι...ΔΕν χρειάζεται κάτι παραπάνω από πρόγραμμα αρκεί να ξέρεις τι οδηγείς και να έχεις τα μυαλά στο κεφάλι σου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που λέει κι ο Κώστας, και έχω πει πολλές φορές κι εγώ.... Με το πάνω κεφάλι οδηγάς. Με το κάτω πηδάς. Αν το πας ανάποδα, και οι γυναίκες θα έχουν πρόβλημα, και η σωματική ακεραιότητα όποιου το δοκιμάσει θα έχει πρόβλημα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 4 καλά τακάκια σταματάει μια χαρά το Tsi και οι αναρτήσεις του μια χαρά είναι...ΔΕν χρειάζεται κάτι παραπάνω από πρόγραμμα αρκεί να ξέρεις τι οδηγείς και να έχεις τα μυαλά στο κεφάλι σου.

OK εσυ ξερεις !! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην ξαναλεμε παλι τα ιδια για το TSI. Μονο για ζαντολαστιχα ( αυτα που εχει ειναι για τα μπαζα ) , φρενα ( γιατι με 200 ps δεν σταματαει με τιποτα με αυτα που εχει ή τα καταπονει παρα πολυ ) , αναρτησεις ( γιατι με 200 ps πρεπει και καπως να στριψεις ), τελικο καζανακι ( τουλαχιστον ) + πισω προφυλακτιρα για τις μπουκες σου ανεβαζει το κοστος πολυ περισσοτερο απο το GT.

Μη το λες... Εγω προσωπικα εβαλα ζαντες 17` (Α3) με 400 Ε αν ψαξεις στο Forum βρισκεις φρενα απο το GTI με 300 Ε (με/μενα) οσο για τις μπουκες και τον πισω προφυλακτιρα (απο GTI) μου στοιχισαν και τα δυο 130 Ε οσο για την αναρτηση οταν ερθει η ωρα της αλλαγης βαζεις κατι καλυτερο... :D

Link to comment
Share on other sites

Μη το λες... Εγω προσωπικα εβαλα ζαντες 17` (Α3) με 400 Ε αν ψαξεις στο Forum βρισκεις φρενα απο το GTI με 300 Ε (με/μενα) οσο για τις μπουκες και τον πισω προφυλακτιρα (απο GTI) μου στοιχισαν και τα δυο 130 Ε οσο για την αναρτηση οταν ερθει η ωρα της αλλαγης βαζεις κατι καλυτερο... :D

οποτε μιλαμε για μεταχειρισμενα πραγματα και χωρις να υπολογιζετε και το κοστος εγκαταστασης . ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο πίσω από GTI = 58 ευρώ... Πλαϊνα μασπιεδάκια 100 ευρώ το σετ. Ανάρτηση με ελατήρια από GTI = 460 ευρώ κομπλέ... Ζάντες 17" GTI (non-OEM) = 480 ευρώ... Ελαστικά 225/45/17 = 500 ευρώ... Φρένα καινούργια GTI = 900 ευρώ κομπλέ, με 312x25 εμπρός και 286x12 πίσω...

Πάντα για νέα, από την αντιπροσωπεία, εκτός από τις ζάντες και τα λάστιχα...

ΣΥΝ... Αλλη τουρμπίνα (άλλος κωδικός στο 140άρι, άλλος στο 170άρι, κι άλλος στο GTI..... Αυτό λέει το ΕΤΚΑ)

ΣΥΝ... Βάλε κι έναν πιο ενισχυμένο δίσκο πλατώ αν πας για GTI Setup....

Συνολικό κόστος: Γιατί δεν αγόραζες πιο καλά GTI εξ αρχής;!

Και δε μιλήσαμε για μπεκ, αντλίες βενζίνης, εξατμίσεις, εργατικά, intercooler (αν θελήσει να πάει κάποιος σε S3 cooler) και ΕΓΓΥΗΣΗ...

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο πίσω από GTI = 58 ευρώ... Πλαϊνα μασπιεδάκια 100 ευρώ το σετ. Ανάρτηση με ελατήρια από GTI = 460 ευρώ κομπλέ... Ζάντες 17" GTI (non-OEM) = 480 ευρώ... Ελαστικά 225/45/17 = 500 ευρώ... Φρένα καινούργια GTI = 900 ευρώ κομπλέ, με 312x25 εμπρός και 286x12 πίσω...

Πάντα για νέα, από την αντιπροσωπεία, εκτός από τις ζάντες και τα λάστιχα...

ΣΥΝ... Αλλη τουρμπίνα (άλλος κωδικός στο 140άρι, άλλος στο 170άρι, κι άλλος στο GTI..... Αυτό λέει το ΕΤΚΑ)

ΣΥΝ... Βάλε κι έναν πιο ενισχυμένο δίσκο πλατώ αν πας για GTI Setup....

Συνολικό κόστος: Γιατί δεν αγόραζες πιο καλά GTI εξ αρχής;!

Και δε μιλήσαμε για μπεκ, αντλίες βενζίνης, εξατμίσεις, εργατικά, intercooler (αν θελήσει να πάει κάποιος σε S3 cooler) και ΕΓΓΥΗΣΗ...

Πολυ σωστα τα λες Αρη αν ειναι να αλλαξεις ολο το αμαξι γιατι δεν πηγαινες για gti?---Ακομα με βασανιζει αυτη η απορεια χμ :D

Τα πραγματα ειναι απλα καρφωνεις προγραμμα μεσο ορο 750Ε, ελατηρια χαμηλωματος hr 200Ε φτιαχνεις τον κωλο με μπουκες κτλ γυρω στα 150Εκ τελος αυτο ηταν ολα τα αλλα παραπανε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Να μου επιτρεψετε μια παρεμβαση;

Το 140αρι TSI με προγραμμα δυναμωνει πολυ και φτανει ενα κλικ κατω απο τα αλογα που παει το 170αρι με προγραμμα. (200-210)

Σε οτι εχει να κανει με τη διαχειριση της εξτρα ιπποδυναμης απο το αμαξωμα, αν προκειτε για το 170αρι, αυτο δεν εχει κανενα προβλημα.

312mm φρενα, σφιχτοτερη αναρτηση, πιο μεγαλοι τροχοι κ.λ.π.

Απο την αλλη πλευρα το 140αρι, ουτε αυτο αντιμετωπιζει καποιο ιδιαιτερο προβλημα, εαν ο κατοχος του ξερει τι θελει.

Σε ανοιχτο δρομο ειναι μια χαρα, αλλα σε πολυ κλειστο κομματι, εαν καποιος το πιεσει, εκει θα δειξει μεγαλες αδυναμιες, σε καμια περιπτωση ομως δε νομιζω οτι θα γινει "επικινδυνο", καθως λογω κατασκευης αυτα τα αυτοκινητα, ειναι αρκετα φιλικα προς το χρηστη και συγχωρουν αρκετες λαθος κινησεις.

Τα φρενα ειναι υπεραρκετα, αλλα λογικο ειναι πως κουραζονται ευκολοτερα απο του GT και παλι ομως ο βασικος παραγοντας ειναι ο οδηγος και μονο.

Βεβαια, εαν καποιος προτιθεται να κανει μια αναβαθμιση ιπποδυναμης σε ενα 140αρι και να προχωρησει επισης σε αναβαθμιση σε φρενα, αναρτησεις, τροχους κ.λ.π., τοτε θα πρεπει να σκεφτει πολυ σοβαρα μηπως το κοστος ανεβει τοσο πολυ, που η αγορα ενος καινουργιου GT (ή ακομα και GTI) ερθει περιπου στα ιδια επιπεδα.

Δεν ειναι ουτε λαθος, ουτε "ηλιθια" η παραπανω κινηση (ολοι αγαπαμε το αυτοκινητο μας και δυσκολευομαστε να το αποχωρηστουμε), απλως θα πρεπει καποιος να υπολογισει πολυ προσεκτικα και ρεαλιστικα τα χρηματα που προτιθεται να ξοδεψει, αλλα κυριως τι θα παρει στο τελος με αυτα τα χρηματα.

Εν κατακλειδι, ενα "παραφορτωμενο" 1.400αρι, με αρχικη τιμη 20-22.000 ευρω, εξτρα 10.000 ευρω και πραγματικη αξια μεταπωλησης 12-13.000ευρω.

Θελει πολυ σκεψη και πολυ καλους (και ρεαλιστικους) υπολογισμους μια τετοια κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Να μου επιτρεψετε μια παρεμβαση;

Το 140αρι TSI με προγραμμα δυναμωνει πολυ και φτανει ενα κλικ κατω απο τα αλογα που παει το 170αρι με προγραμμα. (200-210)

Σε οτι εχει να κανει με τη διαχειριση της εξτρα ιπποδυναμης απο το αμαξωμα, αν προκειτε για το 170αρι, αυτο δεν εχει κανενα προβλημα.

312mm φρενα, σφιχτοτερη αναρτηση, πιο μεγαλοι τροχοι κ.λ.π.

Απο την αλλη πλευρα το 140αρι, ουτε αυτο αντιμετωπιζει καποιο ιδιαιτερο προβλημα, εαν ο κατοχος του ξερει τι θελει.

Σε ανοιχτο δρομο ειναι μια χαρα, αλλα σε πολυ κλειστο κομματι, εαν καποιος το πιεσει, εκει θα δειξει μεγαλες αδυναμιες, σε καμια περιπτωση ομως δε νομιζω οτι θα γινει "επικινδυνο", καθως λογω κατασκευης αυτα τα αυτοκινητα, ειναι αρκετα φιλικα προς το χρηστη και συγχωρουν αρκετες λαθος κινησεις.

Τα φρενα ειναι υπεραρκετα, αλλα λογικο ειναι πως κουραζονται ευκολοτερα απο του GT και παλι ομως ο βασικος παραγοντας ειναι ο οδηγος και μονο.

Βεβαια, εαν καποιος προτιθεται να κανει μια αναβαθμιση ιπποδυναμης σε ενα 140αρι και να προχωρησει επισης σε αναβαθμιση σε φρενα, αναρτησεις, τροχους κ.λ.π., τοτε θα πρεπει να σκεφτει πολυ σοβαρα μηπως το κοστος ανεβει τοσο πολυ, που η αγορα ενος καινουργιου GT (ή ακομα και GTI) ερθει περιπου στα ιδια επιπεδα.

Δεν ειναι ουτε λαθος, ουτε "ηλιθια" η παραπανω κινηση (ολοι αγαπαμε το αυτοκινητο μας και δυσκολευομαστε να το αποχωρηστουμε), απλως θα πρεπει καποιος να υπολογισει πολυ προσεκτικα και ρεαλιστικα τα χρηματα που προτιθεται να ξοδεψει, αλλα κυριως τι θα παρει στο τελος με αυτα τα χρηματα.

Εν κατακλειδι, ενα "παραφορτωμενο" 1.400αρι, με αρχικη τιμη 20-22.000 ευρω, εξτρα 10.000 ευρω και πραγματικη αξια μεταπωλησης 12-13.000ευρω.

Θελει πολυ σκεψη και πολυ καλους (και ρεαλιστικους) υπολογισμους μια τετοια κινηση.

+100000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.