Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Διαβασε προσεκτικα τι εγραψε ο Κωστας:

"Οι εγγυησεις που καλυπτουμε εμεις, εχουν να κανουν με τον εγκεφαλο και το λογισμικο. (2 χρονια και εφ'ορου ζωης αντιστοιχα)

Οι επισημοι αντιπροσωποι VW, καλυπτουν με εγγυηση και τα μηχανικα μερη, τουλαχιστον οσο βρισκεται σε ισχυ η εργοστασιακη εγγυηση ή μερικες φορες, ακομα και παραπανω.

Με απλα λογια, κανεις αναβαθμιση και το αυτοκινητο συνεχιζει να ειναι σε εγγυηση..."

Και ρωταω εγω: Εγκεφαλος δεν χαλαει. Αλλα και να χαλασει, ειναι δυνατον να χαλασει ο εγκεφαλος σου σε 2 χρονια (και 3 μηνες ακομα λεω εγω...) και να μην στον καλυψει ο βελτιωτης σου, τη στιγμη που εκεινος ασχοληθηκε με αυτον και εξ αιτιας του χαλασε ή και το λογισμικο (που δεν αλλοιωνεται!) αντιστοιχα? Αυτο ουτε χαρτια ουτε τιποτα δεν χρειαζεται αφου ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που μπορει να κανει και θα ειναι η "ταφοπλακα" του ειδικα με τη δυναμη των φορουμ, περα απο το οτι ειναι ανεντιμο.

Απο κει και περα, εγγυηση εχεις απο το εργοστασιο και ισχυει κανονικα και αυτοι θα πληρωσουν , οπως ετυχε και σε καποιο δικο μου αυτοκινητο που χαλασε το σασμαν. Το θεμα ειναι βεβαια και να μην προκαλεις! Να εχεις μη ανιχνευσιμο στο διαγνωστικο προγραμμα, να μη λες οτι εχεις 200+ΗΡ, αν εχεις εισαγωγη να βαζεις το ΟΕΜ φ/κουτι (2 βιδες ειναι...) για να κανεις χωρις προβληματα τη δουλεια σου, αν τυχον χρειαστει και να μη σου πουνε "το εκανες δυνατο γι αυτο χαλασε το σασμαν...". Απο κει και περα ακρες σε αντιπροσωπειες εχουν και οι ιδιωτες, οι επαγγελματιες εχουν ακομα μεγαλυτερες και γι αυτο μπορουν να καλυψουν και ακομα παραπανω.

Να σε ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου ...αφού είναι τόσο αξιόπιστο γιατί δεν δίνεται εγγύηση από όλους? μήπως χρησιμοποιούνται άλλοι τρόποι για να βελτιωθεί το αυτοκίνητο? εξάλου εγώ σε τρεις μήνες δεν θα έχω κάλυψη αντιπροσωπίας ....μιας και δεν μου επιτρέπουν να κάνω επέκταση εγγύησης επειδή άργησα 2 μέρες να κάνω την κίνηση....είναι μάλλον καλύτερα να έχεις κάτι από το να μην έχεις τίποτα....στο λέω εγώ που είμαι και λίγο κατά των εγγυήσηεων....

Link to comment
Share on other sites

...¶σχετο...πως γίνεται ένα αμάξι 1.4 200ps να προπορεύεται ενός αυτοκινήτου με τα ίδια άλογα με δύλιτρο κινητήρα?

Κοινώς...πώς μπορεί το tsi με 200ps να είναι πιο γρήγορο από το GTI (όπως λένε κάποιοι)? ...δεν ξέρω μου ακούγεται κάπως παράλογο...γενικά τι άλλα αυτοκίνητα πλεόν θα είναι από κάτω μας?

Link to comment
Share on other sites

Η εξατμιση και η εισαγωγη δινουν περιπου 15ΗΡ (σημερα μετρησα 218ΗΡ ΜΑΗΑ Σπατα με ΦΠΕ GT= 225-230 ΜΑΗΑ Φωτεινελη).

Αν σκεφτεις οτι με το προγραμμα παιρνεις +30ΗΡ (+50 τα 140αρια) και η εξατμιση με την εισαγωγη δινουν τα μισα με περισσοτερα χρηματα, δεν αξιζει. Αλλα αν θες να το εχεις οσο παιρνει, πρεπει να τα βαλεις. ωστοσο , για να μην μπλεξεις με safe modes κλπ, ρωτα τον Κωστα για συμβατοτητα των περιφερειακων με το λογισμικο σου.

επειδη ολοι πλεον συζηταμε για 200+ αλογα με το TSI, οσοι το εχουν ηδη βελτιωσει,

εχουν εμπειριες με αλλα αυτοκινητα οπως πιο πανω αναφερθηκε το leon με τα 160

οπου ηταν λιγο πιο μπροστα το golf, (νομιζα οτι θα εχουν πιο μεγαλη διαφορα),anyway

τι γινεται με το Μini to s η με το corsa η με αλλα σε αυτες τις επιδοσεις,

εκει φαινεται αν αξιζει η βελτιωση και ποσο, αν πιστευετε οτι ειμαι εκτος θεματος δεν το συνεχιζουμε,

απλα εκει θα καταλαβουμε τη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

...¶σχετο...πως γίνεται ένα αμάξι 1.4 200ps να προπορεύεται ενός αυτοκινήτου με τα ίδια άλογα με δύλιτρο κινητήρα?

Κοινώς...πώς μπορεί το tsi με 200ps να είναι πιο γρήγορο από το GTI (όπως λένε κάποιοι)? ...δεν ξέρω μου ακούγεται κάπως παράλογο...γενικά τι άλλα αυτοκίνητα πλεόν θα είναι από κάτω μας?

βασικα...το Point δεν ειναι το τι θα ειναι απο "κατω"... αλλα να καλυπτεσαι εσυ.

στο δρομο αν τυχει θα δεις τι ειναι απο κατω..εκτος αν ανοιγεις μονο στα "πεναλτυ" για

να εισαι σιγουρα μπροστα tongue.giftongue.giftongue.gif

πλακα κανω ελπιζω να μην παρεξηγηθω.

Link to comment
Share on other sites

...¶σχετο...πως γίνεται ένα αμάξι 1.4 200ps να προπορεύεται ενός αυτοκινήτου με τα ίδια άλογα με δύλιτρο κινητήρα?

Κοινώς...πώς μπορεί το tsi με 200ps να είναι πιο γρήγορο από το GTI (όπως λένε κάποιοι)? ...δεν ξέρω μου ακούγεται κάπως παράλογο...γενικά τι άλλα αυτοκίνητα πλεόν θα είναι από κάτω μας?

Golf GTI = 1337 kg (manual), 1365 kg (DSG)

Golf TSI GT Sport 140/170 = 1120 kg.

Ξέρεις τι θα πει διαφορά 210 κιλά;

GTI = 1350 κιλά (μέσος όρος των απόβαρων του Manual & DSG), διαιρούμενο με το 200 (εργοσιασιακοί ίπποι), σημαίνει 6.75 κιλά ανά ίππο, και 100 ίπποι ανά λίτρο....

TSI = 1120 κιλά, διαιρούμενο με το 200 (βελτιωμένο), θα πει 5.51 κιλά ανά ίππο, και 142 ίππους ανά λίτρο!!!!!!!!

Και φαντάσου, πως άλλοι για να στηθούν σε μια κόντρα, ξηλώνουν το μισό σαλόνι και τη ρεζέρβα από το gti, για να κερδίσουν ίσα ίσα 50 κιλά!!

Κατάλαβες τώρα γιατί υπάρχει η διαφορά στα ΜΠΑΜ; Ασε που το TSI φουσκώνει από τις 1400 λόγω και του κομπρέσσορα, οπότε είναι μια ανεξάντλητη μηχανή παραγωγής ιπποδύναμης.... :)

Link to comment
Share on other sites

Golf GTI = 1337 kg (manual), 1365 kg (DSG)

Golf TSI GT Sport 140/170 = 1120 kg.

Ξέρεις τι θα πει διαφορά 210 κιλά;

GTI = 1350 κιλά (μέσος όρος των απόβαρων του Manual & DSG), διαιρούμενο με το 200 (εργοσιασιακοί ίπποι), σημαίνει 6.75 κιλά ανά ίππο, και 100 ίπποι ανά λίτρο....

TSI = 1120 κιλά, διαιρούμενο με το 200 (βελτιωμένο), θα πει 5.51 κιλά ανά ίππο, και 142 ίππους ανά λίτρο!!!!!!!!

Και φαντάσου, πως άλλοι για να στηθούν σε μια κόντρα, ξηλώνουν το μισό σαλόνι και τη ρεζέρβα από το gti, για να κερδίσουν ίσα ίσα 50 κιλά!!

Κατάλαβες τώρα γιατί υπάρχει η διαφορά στα ΜΠΑΜ; Ασε που το TSI φουσκώνει από τις 1400 λόγω και του κομπρέσσορα, οπότε είναι μια ανεξάντλητη μηχανή παραγωγής ιπποδύναμης.... :)

αφηστε ελευθερο το θηριο!!!!! δεν κρατιεται!!! χεχε! με τα mini τα S τι παιζει? αν και δεν νομιζω να εχει κανα προβλημα... με Corsaki μαλλον κερασακι τρωμε....

Link to comment
Share on other sites

Golf GTI = 1337 kg (manual), 1365 kg (DSG)

Golf TSI GT Sport 140/170 = 1120 kg.

Ξέρεις τι θα πει διαφορά 210 κιλά;

GTI = 1350 κιλά (μέσος όρος των απόβαρων του Manual & DSG), διαιρούμενο με το 200 (εργοσιασιακοί ίπποι), σημαίνει 6.75 κιλά ανά ίππο, και 100 ίπποι ανά λίτρο....

TSI = 1120 κιλά, διαιρούμενο με το 200 (βελτιωμένο), θα πει 5.51 κιλά ανά ίππο, και 142 ίππους ανά λίτρο!!!!!!!!

Και φαντάσου, πως άλλοι για να στηθούν σε μια κόντρα, ξηλώνουν το μισό σαλόνι και τη ρεζέρβα από το gti, για να κερδίσουν ίσα ίσα 50 κιλά!!

Κατάλαβες τώρα γιατί υπάρχει η διαφορά στα ΜΠΑΜ; Ασε που το TSI φουσκώνει από τις 1400 λόγω και του κομπρέσσορα, οπότε είναι μια ανεξάντλητη μηχανή παραγωγής ιπποδύναμης.... :)

Συγνώμη αλλά το sportline δεν είναι 1120..δες ...διόρθωσέ με αν κάνω λάθος....

http://www.autotriti.gr/auto/_NEA_MONTELA/...telo=VOLKSWAGEN

Link to comment
Share on other sites

Golf GTI = 1337 kg (manual), 1365 kg (DSG)

Golf TSI GT Sport 140/170 = 1120 kg.

Ξέρεις τι θα πει διαφορά 210 κιλά;

GTI = 1350 κιλά (μέσος όρος των απόβαρων του Manual & DSG), διαιρούμενο με το 200 (εργοσιασιακοί ίπποι), σημαίνει 6.75 κιλά ανά ίππο, και 100 ίπποι ανά λίτρο....

TSI = 1120 κιλά, διαιρούμενο με το 200 (βελτιωμένο), θα πει 5.51 κιλά ανά ίππο, και 142 ίππους ανά λίτρο!!!!!!!!

Και φαντάσου, πως άλλοι για να στηθούν σε μια κόντρα, ξηλώνουν το μισό σαλόνι και τη ρεζέρβα από το gti, για να κερδίσουν ίσα ίσα 50 κιλά!!

Κατάλαβες τώρα γιατί υπάρχει η διαφορά στα ΜΠΑΜ; Ασε που το TSI φουσκώνει από τις 1400 λόγω και του κομπρέσσορα, οπότε είναι μια ανεξάντλητη μηχανή παραγωγής ιπποδύναμης.... :)

Nομιζω οτι το βαρος που γραφεις για το tsi ειναι πολυ μικρο.Απο τι εχω διαβασει σε διαφορα περιοδικα (γιατι δεν το εχω παει σε ζυγαρια για να ειμαι απολυτος σε αυτα που λεω) ειναι γυρω στα 50 κιλα πιο ελαφρυ απο το gti

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι το βαρος που γραφεις για το tsi ειναι πολυ μικρο.Απο τι εχω διαβασει σε διαφορα περιοδικα (γιατι δεν το εχω παει σε ζυγαρια για να ειμαι απολυτος σε αυτα που λεω) ειναι γυρω στα 50 κιλα πιο ελαφρυ απο το gti

Και εγω αυτην την αποψη εχω. Το GT ειναι 1300 κιλα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτην την αποψη εχω. Το GT ειναι 1300 κιλα

...¶ρα χλωμό το βλέπω να περνάμε ένα GTI ....παντού σε όλες τις καταχωρήσεις το tsi είναι γύρω στα 1290κάτι...

...εαν κάποιος πέρασε gti με το tsi+προγραμμα μπορεί απλά ο οδηγός του gti να ήταν κουλός... :)-_-

,,,πάντως ας μας πει κάποιος που έχει εμπειρία προσωπική.....

για το corsaki χλωμά τα βλέπω παντως....

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, το να πέρασε κάποιος ένα GTI δεν το αποκλείω. Αλλά να μας πει πως το πέρασε, μιας και είμαι περίεργος. Με ΜΙΝΙ R56 που είχα ανοίξει εγώ, άνοιγα σιγά σιγά στα πολλά. Τώρα θέλω να ανοίξω με ένα WORKS να δω τι κάνω. Από Corsa OPC είμαι μπροστά. Οπότε αν ΤSI με πρόγραμμα είναι μπροστά από μένα, τότε είναι μπροστά και από τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, το να πέρασε κάποιος ένα GTI δεν το αποκλείω. Αλλά να μας πει πως το πέρασε, μιας και είμαι περίεργος. Με ΜΙΝΙ R56 που είχα ανοίξει εγώ, άνοιγα σιγά σιγά στα πολλά. Τώρα θέλω να ανοίξω με ένα WORKS να δω τι κάνω. Από Corsa OPC είμαι μπροστά. Οπότε αν ΤSI με πρόγραμμα είναι μπροστά από μένα, τότε είναι μπροστά και από τα άλλα.

πολύ αμφιβάλω για αυτό...το να είναι κοντά το καταλαβαίνω..ή πολύ κοντά...... :)-_-:D αλλά μπροστά.... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

αφηστε ελευθερο το θηριο!!!!! δεν κρατιεται!!! χεχε! με τα mini τα S τι παιζει? αν και δεν νομιζω να εχει κανα προβλημα... με Corsaki μαλλον κερασακι τρωμε....

Με μινι s r 53 φιλου που εχω ανοιξει για μικρη αποσταση αφου πρωτα μου εφυγε 1.5 αμαξι στην τριτη τον περασα εγω 1.5 αμαξι.Εiχα 2 ατομα και αυτος 1.ΑΑΑ εχω gt dsg με cut-back εξατμιση χωρις προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλο Tsi μπορεί να είναι μπροστά απο GTi και με διαφορά 1 1.5 αμάξι

...εγώ μιλάω πάντα μόνο με πρόγραμμα.....εσύ τι εννοείς με το ''καλό''?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ένα καλοστημένο, ή ίσως κι ένα.... καλοστυμμένο, για να έχει ξεζουμίσει όλα τα άλογά του!

Ισως και με Κ03 μετατροπή από GTI!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ένα καλοστημένο, ή ίσως κι ένα.... καλοστυμμένο, για να έχει ξεζουμίσει όλα τα άλογά του!

Ισως και με Κ03 μετατροπή από GTI!

Την πέταξες τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Την πέταξες τώρα...

Ξέρω πού το πας Νέο... Αλλά έχεις δει κωδικούς στο ΕΤΚΑ; Δεν είναι ίδιες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει πλακα ξερω γω που ολοι λενε θεωριες και κανεις που το εχει το προγραμμα δεν λεει τις εμπειριες του??

+1000!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει πλακα ξερω γω που ολοι λενε θεωριες και κανεις που το εχει το προγραμμα δεν λεει τις εμπειριες του??

Η πλακα ειναι οτι ανοιξα και τοπικ σχετικο, να γραψουν οσοι εχουν βαλει ηδη προγραμμα

αλλα μονο οι ιδιοι μιλανε, και σιγουρα ειναι και αλλοι πολλοι...

Link to comment
Share on other sites

...εγώ μιλάω πάντα μόνο με πρόγραμμα.....εσύ τι εννοείς με το ''καλό''?

Μια σωστή εξάτμιση και όχι πατέντες βάζοντας στο TSi-GT εξάτμιση απο GTi(το έχω ακούσει πολλές φορές και το έχουν κάνει κι όλας...)

i/c απο S3 που φυσικά μπαίνει σε ολα τα VAG

και το ποιό συμαντικό ένα δυνατό πρόγραμμα.που μπορεί να το φτάσει στα 220+.δεν μίλησα για turbo απο GTi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.