Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Μια σωστή εξάτμιση και όχι πατέντες βάζοντας στο TSi-GT εξάτμιση απο GTi(το έχω ακούσει πολλές φορές και το έχουν κάνει κι όλας...)

i/c απο S3 που φυσικά μπαίνει σε ολα τα VAG

και το ποιό συμαντικό ένα δυνατό πρόγραμμα.που μπορεί να το φτάσει στα 220+.δεν μίλησα για turbo απο GTi...

Σωστά όσα λές αλλά ........νομίζω προχωράμε πολύ τώρα.....

Link to comment
Share on other sites

Η πλακα ειναι οτι ανοιξα και τοπικ σχετικο, να γραψουν οσοι εχουν βαλει ηδη προγραμμα

αλλα μονο οι ιδιοι μιλανε, και σιγουρα ειναι και αλλοι πολλοι...

χα..

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου ...αφού είναι τόσο αξιόπιστο γιατί δεν δίνεται εγγύηση από όλους? μήπως χρησιμοποιούνται άλλοι τρόποι για να βελτιωθεί το αυτοκίνητο? εξάλου εγώ σε τρεις μήνες δεν θα έχω κάλυψη αντιπροσωπίας ....μιας και δεν μου επιτρέπουν να κάνω επέκταση εγγύησης επειδή άργησα 2 μέρες να κάνω την κίνηση....είναι μάλλον καλύτερα να έχεις κάτι από το να μην έχεις τίποτα....στο λέω εγώ που είμαι και λίγο κατά των εγγυήσηεων....

Κωστα, η εγγυηση εχει σχεση περισσοτερο με τη στατιστικη παρα με την ποιοτητα της υπηρεσιας.

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα για να καταλαβεις τι εννοω.

Εστω οτι εχουμε ενα S3 5ετιας, το ελεγχουμε , ειναι σε καλη κατασταση και προχωραμε στην 1ου σταδιου βελτιωση του. Ο προγραμματιστης εχει λαβει χρηματα για ενα προγραμμα (450-700 Ευρω) και μαζι με την εξατμιση , το φιλτρο και την αγελαδα το αυτοκινητο εχει καταφερει να αποδωσει 275ΗΡ, απο 210 που εχει νορμαλ το μοτερ.

Μετα απο 8 μηνες, λογω βλαβης σε maf ή σε αντλια βενζινης ή σε μπεκ το αυτοκινητο δουλευει με 14,2:1 με αποτελεσμα να ραγισει η κυλινδροκεφαλη και την τουρμπινα (κοστος περιπου 3500+ Ευρω!). Σου το λεω ειληκρινα, ουτε η ΜΤΜ που μπορει να εχει λαβει 5000 Ευρω για ΦΠΕ προκειται να καλυψει τη ζημια σου, οχι καποιος που ασχοληθηκε με τον εγκεφαλο και πηρε το 1/5 των χρηματων. Αλλο αν θα προσπαθησει να βοηθησει την κατασταση περνωντας το εγγυηση. Δεν τα βγαζει τα χρηματα απο την τσεπη του!

Οταν ο ιδιοκτητης εχει καποιο χαρτι στα χερια του, για αριστη λειτουργια μετα τη βελτιωση, δεν ξερεις πως μπορει να το χρησιμοποιησει πανω στην απελπησια του. Μπορει να ζητησει ευθυνες για πραγματα που δεν εχουν σχεση καν με τη ρυθμιση (πχ σασμαν) γιατι μπορει να θεωρησει οτι δεν ενημερωθηκε κλπ ή μπορει να αγνοησει τα αληθινα αιτια της αστοχιας (πχ χαλασμενος αισθητηρας).

Αυτα ολα τα λεω γιατι ειναι η πραγματικοτητα κι ας ξερω οτι δεν με συμφερουν, πολυ περισσοτερο τη στιγμη που δεν εχει αστοχησει κανενα απο τα εκατονταδες μοτερ με τα οποια εχω ασχοληθει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όσα λές αλλά ........νομίζω προχωράμε πολύ τώρα.....

με 2.000-2.500(το πολύ) μπορείς να το κάνεις άνετα.αρκεί να προσέχεις σε ποιόν θα εμπιστευτεις το αμάξι σου.

Link to comment
Share on other sites

1) H Shell έχει 95άρα με ενισχυτικά. Καμία σχέση με 98οκτανίων.

2) Το πρόγραμμα δεν θέλει στρώσιμο. Θέλει λίγα χιλιόμετρα να κάνει adaptation (=να το διαβάσει καλά ο εγκέφαλος και να προσαρμοστεί στις νέες ρυθμίσεις ) και μετά δεν έχεις κανέναν λόγο για να μην το χαίρεσαι.

3) Μόνο 100άρα, όχι γιατί είναι η καλύτερη σε απόδοση, αλλά γιατί και νοθευμένη, σίγουρα έχει περισσότερα οκτάνια από την 95άρα.

Αυτος ειναι ο μοναδικος λογος που κι εμεις προτεινουμε 100αρα... :o

Tip: Η Shell δεν ξερω αν εχει προσθετα ή οχι, αλλα κατ'εμε, ειναι η κορυφαια 100αρα της αγορας.

Να σε ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου ...αφού είναι τόσο αξιόπιστο γιατί δεν δίνεται εγγύηση από όλους? μήπως χρησιμοποιούνται άλλοι τρόποι για να βελτιωθεί το αυτοκίνητο? εξάλου εγώ σε τρεις μήνες δεν θα έχω κάλυψη αντιπροσωπίας ....μιας και δεν μου επιτρέπουν να κάνω επέκταση εγγύησης επειδή άργησα 2 μέρες να κάνω την κίνηση....είναι μάλλον καλύτερα να έχεις κάτι από το να μην έχεις τίποτα....στο λέω εγώ που είμαι και λίγο κατά των εγγυήσηεων....

Φιλε Κωστα, δεν καταλαβαινω τι ακριβως ρωτας.

Μπορεις να γραψεις λιγο πιο αναλυτικα τι εννοεις;

Οσο για το αν ειναι δυνατοτερο ενα TSi με revo, σε σχεση με ενα GTi "μαμα", (χωρις να το εχω δει στην πραξη) νομιζω οτι το TSi θα ανοιξει στις 3-4 1ες ταχυτητες, αλλα πολυ ψηλα (5ες-6ες) νομιζω το GTi θα μαζεψει και θα ανοιξει... (2λιτρο γαρ)

Link to comment
Share on other sites

Μια σωστή εξάτμιση και όχι πατέντες βάζοντας στο TSi-GT εξάτμιση απο GTi(το έχω ακούσει πολλές φορές και το έχουν κάνει κι όλας...)

i/c απο S3 που φυσικά μπαίνει σε ολα τα VAG

και το ποιό συμαντικό ένα δυνατό πρόγραμμα.που μπορεί να το φτάσει στα 220+.δεν μίλησα για turbo απο GTi...

Δηλαδη ρε φιλε αν παρεις μεσαιο και τελικο απο Gt τι διαφορα εχει το Tsi με το Gt??? για να καταλαβω τι εστει πατεντα δηλ...

Edited by kostakisSs
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι ο μοναδικος λογος που κι εμεις προτεινουμε 100αρα... :D

Tip: Η Shell δεν ξερω αν εχει προσθετα ή οχι, αλλα κατ'εμε, ειναι η κορυφαια 100αρα της αγορας.

Φιλε Κωστα, δεν καταλαβαινω τι ακριβως ρωτας.

Μπορεις να γραψεις λιγο πιο αναλυτικα τι εννοεις;

ώ σκεφτόμουν να

Οσο για το αν ειναι δυνατοτερο ενα TSi με revo, σε σχεση με ενα GTi "μαμα", (χωρις να το εχω δει στην πραξη) νομιζω οτι το TSi θα ανοιξει στις 3-4 1ες ταχυτητες, αλλα πολυ ψηλα (5ες-6ες) νομιζω το GTi θα μαζεψει και θα ανοιξει... (2λιτρο γαρ)

Αυτο που ρωτάω είναι το εξής. Οι e-tuners ΄βάζουν το πρόγραμμα σε 650 ευρώ και δεν σου δίνουν εγγύηση. Το revo κοστίζει 850 και δίνει 2 χρόνια εγκέφαλο. Αφού κατά τα λεγόμενα και των δύο τα προγράμματα είναι απολύτως αξιόπιστα ποιος ο λόγος οι e-tuners να μην δίνουν εγγύηση. Μήπως επειδή θεωριτηκά δεν έχει καμία αξία(κατ'αυτούς) ή μήπως επειδή υπάρχει θέμα αξιοπιστείας...δηλ. με απλά λόγια...γιατί εαν κάποιος είναι σίγουρος για τη δουλειά του να μην σου δώσει εγγύηση..? Εγώ σαν καταναλωτής που με νοιάζει το αυτοκίνητο μου να είναι σε καλά χέρια με ποιούς παράγοντες θα επιλέξω...γιατί σίγουρα 200 ευρώ είναι μια σημαντική διαφορα..ελπίζω να έγινα κατανοητός...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το αν ειναι δυνατοτερο ενα TSi με revo, σε σχεση με ενα GTi "μαμα", (χωρις να το εχω δει στην πραξη) νομιζω οτι το TSi θα ανοιξει στις 3-4 1ες ταχυτητες, αλλα πολυ ψηλα (5ες-6ες) νομιζω το GTi θα μαζεψει και θα ανοιξει... (2λιτρο γαρ)

παντως στο youtube παιζει κοντρα tsi με προγραμμα απο 140 στα 200, οπου απο 3η και μετα, ενα corolla ts του ριχνει πολυ...

κατα ποσο ειναι αληθινο δεν ξερω, γιατι η διαφορα ειναι μεγαλη...

υποψιν οτι το corolla ειναι 192 αλογα με ροπη 180nm και απο οτι αναφερει μονο φιλτρο εχει

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ρωτάω είναι το εξής. Οι e-tuners ΄βάζουν το πρόγραμμα σε 650 ευρώ και δεν σου δίνουν εγγύηση. Το revo κοστίζει 850 και δίνει 2 χρόνια εγκέφαλο. Αφού κατά τα λεγόμενα και των δύο τα προγράμματα είναι απολύτως αξιόπιστα ποιος ο λόγος οι e-tuners να μην δίνουν εγγύηση. Μήπως επειδή θεωριτηκά δεν έχει καμία αξία(κατ'αυτούς) ή μήπως επειδή υπάρχει θέμα αξιοπιστείας...δηλ. με απλά λόγια...γιατί εαν κάποιος είναι σίγουρος για τη δουλειά του να μην σου δώσει εγγύηση..? Εγώ σαν καταναλωτής που με νοιάζει το αυτοκίνητο μου να είναι σε καλά χέρια με ποιούς παράγοντες θα επιλέξω...γιατί σίγουρα 200 ευρώ είναι μια σημαντική διαφορα..ελπίζω να έγινα κατανοητός...

Δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι, να σου πω τι κανουμε εμεις:

Εμεις σε ολα τα αυτοκινητα που επεμβαινουμε, δινουμε γραπτη εγγυηση 2 ετων για τη μοναδα του εγκεφαλου και εφ'ορου ζωης για το προγραμμα.

Τον εγκεφαλο τον καλυπτουμε μηπως και συμβει τιποτα την ωρα του επαναπρογραμματισμου, πραγμα πολυ δυσκολο αφου η ολη διαδικασια γινεται ηλεκτρονικα και οχι με ανοιγμα εγκεφαλου, αρα οτι κι αν συμβει, μπορουμε να τον επαναφερουμε ηλεκτρονικα.

Απο τη στιγμη που ο εγκεφαλος δεν ανοιγεται, συνεπως δεν κινδυνευει απο νερα, υγρασιες κ.λ.π., αρα γιατι να μην τον καλυψουμε; (υπαρχει και "η κακια η ωρα")

Βλεπεις, πολλες εταιρειες μιλανε για επαναπρογραμματισμο, αλλα λιγες αναφερουν τον τροπο που γινεται αυτο.

Η revo κανει επαναπρογραμματισμο μονο με "flash" (ηλεκτρονικα μεσο της θυρας OBD), αρα μπορει να δωσει και αναλογες εγγυησεις.

Η εφ'ορου ζωης εγγυηση του λογισμικου, εχει να κανει με περιπτωσεις που σβηστει το προγραμμα απο καποια μελλοντικη αναβαθμιση της VW (διαδικασια σχετικα συχνη) ή για περιπτωσεις που μελλοντικα καποιος αντιμετωπισει καποιο μηχανικο προβλημα και χρειαζεται να γινει μια διαγνωση ή για να γινει μια μικρορυθμιση του προγραμματος κ.λ.π..

(π.χ. μια τρυπημενη σκαστρα, οπου το διαγνωστικο της VW δε βγαζει σφαλμα, αλλα με μια απλη μετρηση φαινεται καθαρα)

Σε οποιαδηποτε τετοια επισκεψη, δεν υπαρχει η παραμικρη χρεωση, ακομα κι αν η αναβαθμιση εχει γινει σε καποιον αντιπροσωπο μας.

Σαν εταιρεια γενικα δινουμε πολυ μεγαλυτερη βαρυτητα στην υποστηριξη μετα την πωληση (Ελληνιστι: aftersales support), παρα στην ιδια την πωληση...

Επισης, για καθε αναβαθμιση που κανουμε, εαν καποιος δε μεινει ευχαριστημενος, υπαρχει η δυνατοτητα επιστροφης χρηματων μεσα σε 1 μηνα, οπου το αυτοκινητο γυρναει και παλι στην εργοστασιακη του μορφη.

Για τη διαφορα χρηματων που αναφερεις, το revo εχει 670 ευρω στην CARGAΤE και 750-850 ευρω στους εμπορους VW-AUDI που συνεργαζομαστε, αλλα αυτες οι τιμες επιβαρυνονται με ΦΠΑ 19%.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι, να σου πω τι κανουμε εμεις:

Εμεις σε ολα τα αυτοκινητα που επεμβαινουμε, δινουμε γραπτη εγγυηση 2 ετων για τη μοναδα του εγκεφαλου και εφ'ορου ζωης για το προγραμμα.

Τον εγκεφαλο τον καλυπτουμε μηπως και συμβει τιποτα την ωρα του επαναπρογραμματισμου, πραγμα πολυ δυσκολο αφου η ολη διαδικασια γινεται ηλεκτρονικα και οχι με ανοιγμα εγκεφαλου, αρα οτι κι αν συμβει, μπορουμε να τον επαναφερουμε ηλεκτρονικα.

Απο τη στιγμη που ο εγκεφαλος δεν ανοιγεται, συνεπως δεν κινδυνευει απο νερα, υγρασιες κ.λ.π., αρα γιατι να μην τον καλυψουμε; (υπαρχει και "η κακια η ωρα")

Βλεπεις, πολλες εταιρειες μιλανε για επαναπρογραμματισμο, αλλα λιγες αναφερουν τον τροπο που γινεται αυτο.

Η revo κανει επαναπρογραμματισμο μονο με "flash" (ηλεκτρονικα μεσο της θυρας OBD), αρα μπορει να δωσει και αναλογες εγγυησεις.

Η εφ'ορου ζωης εγγυηση του λογισμικου, εχει να κανει με περιπτωσεις που σβηστει το προγραμμα απο καποια μελλοντικη αναβαθμιση της VW (διαδικασια σχετικα συχνη) ή για περιπτωσεις που μελλοντικα καποιος αντιμετωπισει καποιο μηχανικο προβλημα και χρειαζεται να γινει μια διαγνωση ή για να γινει μια μικρορυθμιση του προγραμματος κ.λ.π..

(π.χ. μια τρυπημενη σκαστρα, οπου το διαγνωστικο της VW δε βγαζει σφαλμα, αλλα με μια απλη μετρηση φαινεται καθαρα)

Σε οποιαδηποτε τετοια επισκεψη, δεν υπαρχει η παραμικρη χρεωση, ακομα κι αν η αναβαθμιση εχει γινει σε καποιον αντιπροσωπο μας.

Σαν εταιρεια γενικα δινουμε πολυ μεγαλυτερη βαρυτητα στην υποστηριξη μετα την πωληση (Ελληνιστι: aftersales support), παρα στην ιδια την πωληση...

Επισης, για καθε αναβαθμιση που κανουμε, εαν καποιος δε μεινει ευχαριστημενος, υπαρχει η δυνατοτητα επιστροφης χρηματων μεσα σε 1 μηνα, οπου το αυτοκινητο γυρναει και παλι στην εργοστασιακη του μορφη.

Για τη διαφορα χρηματων που αναφερεις, το revo εχει 670 ευρω στην CARGAΤE και 750-850 ευρω στους εμπορους VW-AUDI που συνεργαζομαστε, αλλα αυτες οι τιμες επιβαρυνονται με ΦΠΑ 19%.

Εγώ τελικά revo θα βάλω έτσι και αλλιώς γιατί στα δικά μου τα μάτια φαίνονται πιο αξιόπιστα όλα αυτά...Στην CARGATE όμως μου είπαν 850 τελική τιμή ...γιατί αυτ'η η διαφορά με αυτό που μου λες εσύ?

Link to comment
Share on other sites

παντως στο youtube παιζει κοντρα tsi με προγραμμα απο 140 στα 200, οπου απο 3η και μετα, ενα corolla ts του ριχνει πολυ...

κατα ποσο ειναι αληθινο δεν ξερω, γιατι η διαφορα ειναι μεγαλη...

υποψιν οτι το corolla ειναι 192 αλογα με ροπη 180nm και απο οτι αναφερει μονο φιλτρο εχει

Φιλε "STEF" διαβασε λιγο καλυτερα τι εγραψα:

Οσο για το αν ειναι δυνατοτερο ενα TSi με revo, σε σχεση με ενα GTi "μαμα", (χωρις να το εχω δει στην πραξη) νομιζω οτι το TSi θα ανοιξει στις 3-4 1ες ταχυτητες, αλλα πολυ ψηλα (5ες-6ες) νομιζω το GTi θα μαζεψει και θα ανοιξει... (2λιτρο γαρ)

Δεν ξερω πως παει το 140αρι TSi με καποιο αλλο προγραμμα (δεν υποτιμω τιποτα, απλα δεν ξερω), αλλα γνωριζω πως παει με revo και γνωριζω πως παει και μια Corolla TS.

1,4L TSi revo: ιπποδυναμη 205+ αλογα/ροπη 26+ κιλα

Corolla 1,8TS: ιπποδυναμη 192 αλογα (μουλαρια) /ροπη 18 κιλα (σε ζυγαρια γυφτου με Ντατσουν)

Απο σταση, δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να μπορει να διαβαζει πινακιδα το Toyota στα τελειωματα 5ης...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε "STEF" διαβασε λιγο καλυτερα τι εγραψα:

Δεν ξερω πως παει το 140αρι TSi με καποιο αλλο προγραμμα (δεν υποτιμω τιποτα, απλα δεν ξερω), αλλα γνωριζω πως παει με revo και γνωριζω πως παει και μια Corolla TS.

1,4L TSi revo: ιπποδυναμη 205+ αλογα/ροπη 26+ κιλα

Corolla 1,8TS: ιπποδυναμη 192 αλογα (μουλαρια) /ροπη 18 κιλα (σε ζυγαρια γυφτου με Ντατσουν)

Απο σταση, δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να μπορει να διαβαζει πινακιδα το Toyota στα τελειωματα 5ης...

εγω δεν το ανεφερα για να υποτιμησω τη revo απλα μου εκανε εντυπωση... τωρα τι προγραμμα φοραει το tsi αγνωστο,

σιγουρα κατι εχει παντως, απλα οπως αναφερεις και παραπανω με 192 και 18 κιλα ροπη, δεν επιτρεπεται να φευγει το corolla τοσο

μακαρι η διαφορα οπως λες, μεχρι 5ες, να ειναι ετσι (tsi μπροστα με διαφορα)

παντως ο λογος που το ανεφερα ηταν οτι μου εκανε μεγαλη εντυπωση, τιποτε αλλο :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά revo θα βάλω έτσι και αλλιώς γιατί στα δικά μου τα μάτια φαίνονται πιο αξιόπιστα όλα αυτά...Στην CARGATE όμως μου είπαν 850 τελική τιμή ...γιατί αυτ'η η διαφορά με αυτό που μου λες εσύ?

670 + ΦΠΑ + Παροχή υπηρεσίας = 850.

Στους εξωτερικούς συνεργάτες/αντιπροσωπείες, 750-850 + ΦΠΑ + Εργατοώρα = ~1000++

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν το ανεφερα για να υποτιμησω τη revo απλα μου εκανε εντυπωση... τωρα τι προγραμμα φοραει το tsi αγνωστο,

σιγουρα κατι εχει παντως, απλα οπως αναφερεις και παραπανω με 192 και 18 κιλα ροπη, δεν επιτρεπεται να φευγει το corolla τοσο

μακαρι η διαφορα οπως λες, μεχρι 5ες, να ειναι ετσι (tsi μπροστα με διαφορα)

παντως ο λογος που το ανεφερα ηταν οτι μου εκανε μεγαλη εντυπωση, τιποτε αλλο :D

Δεν εξελαβα πουθενα τιποτα υποτιμητικο, απλως -οπως πολυ σωστα αναφερεις- υπαρχουν διαφορες απο προγραμμα σε προγραμμα.

Μπορει να φοραγε κατι πολυ ηπιο, π.χ. λογισμικο απο 170αρι...

Κι εκει βεβαια μου φαινεται λιγο χλωμο να εχει τυχη το Corolla, αλλα τελος παντων.

Μηπως το "Hi-Lux" ειχε κανα compressor;

Ενα φεγγαρι ειχαν βγαλει ενα τετοιο κιτακι, το οποιο δουλευε πολυ καλα. (για καμμια βδομαδα, μετα σκορπαγε)

Link to comment
Share on other sites

παιδες νομιζω πως η εξατμιση τ gti ειναι 70 μαλιστα αλλαζει σε κανα 2 σημεια κ δεν την συνιστω σε tsi θα χασει αρκετα.

Μια 63,5 απο ενα καλο μαστορα κ εισαι τζαμι

Αν ήταν 70 η μαμα, τοτε δεν θα αλλάζαμε ολοι σε 70αρες...

63.5 είναι το D/p και 60,5 τα καζάνια...

Μια χαρά εξάτμιση είναι η μαμα του gti για τα tsi... Και ΟΕΜ και στο μέγεθος που θέλουν...

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν 70 η μαμα, τοτε δεν θα αλλάζαμε ολοι σε 70αρες...

63.5 είναι το D/p και 60,5 τα καζάνια...

Μια χαρά εξάτμιση είναι η μαμα του gti για τα tsi... Και ΟΕΜ και στο μέγεθος που θέλουν...

εχεις δικιο το εψαξα κ παιρνω πισω τα λεγομενα μ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ποια η γνώμη από Cargate και E-Tuners για εξάτμιση στο Tsi ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ποια η γνώμη από Cargate και E-Tuners για εξάτμιση στο Tsi ?

Μικρη διαφορα της ταξεως των 8-10ΗΡ max. Φυσικα λιγοτερο cost effective σε σχεση με το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ρωτάω είναι το εξής. Οι e-tuners ΄βάζουν το πρόγραμμα σε 650 ευρώ και δεν σου δίνουν εγγύηση. Το revo κοστίζει 850 και δίνει 2 χρόνια εγκέφαλο. Αφού κατά τα λεγόμενα και των δύο τα προγράμματα είναι απολύτως αξιόπιστα ποιος ο λόγος οι e-tuners να μην δίνουν εγγύηση. Μήπως επειδή θεωριτηκά δεν έχει καμία αξία(κατ'αυτούς) ή μήπως επειδή υπάρχει θέμα αξιοπιστείας...δηλ. με απλά λόγια...γιατί εαν κάποιος είναι σίγουρος για τη δουλειά του να μην σου δώσει εγγύηση..? Εγώ σαν καταναλωτής που με νοιάζει το αυτοκίνητο μου να είναι σε καλά χέρια με ποιούς παράγοντες θα επιλέξω...γιατί σίγουρα 200 ευρώ είναι μια σημαντική διαφορα..ελπίζω να έγινα κατανοητός...

H διαφορα τιμης εχει σχεση με το οτι δεν ειμαστε dealers προγραμματων και ετσι δεν μεσολαβει καμια προμηθεια μεταξυ προγραμματιστη - ιδιοκτητη. Για ενα TFSI , ο αμερικανος δινει 400 Ευρω για το REVO. Κι εμας οι dealers μας πουλανε 1000 Ευρω τα προγραμματα μας. Οταν καποιος σου παρεχει υποστηριξη , δεν γινται να το κανει δωρεαν . Επισης , το να μιλας απ ευθειας με τον προγραμματιστη σου ειναι πλεονεκτημα για καποιους - με κυριοτερη τη δυνατοτητα αναβαθμισης σε διαφορα setup , οπως για καποιους αλλους πλεονεκτημα ειναι το ονομα μιας εταιριας που ειναι χρονια στο χωρο. O ιδιοκτητης συνηθως δεν εχει ουτε wideband ουτε διαγνωστικα για να μπορει να επιλεξει βασει της ποιοτητας του software. Παντως ευχαριστως εγγυουμαι γραπτα (ως Μηχανολογος ΕΜΠ) για 3 ή 4 ή και 5 χρονια οτι ο εγκεφαλος θα δουλευει και το λογισμικο δεν θα σβηστει ποτε απο την ... eprom! Anyway, oτι και να φορεσεις θα δεις πραγματικα μεγαλη διαφορα στην αποδοση στο 140αρι που θα εκπλαγεις!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ΑΝ κάποιος πάει στην Cargate, βάλει το revo, και θέλει και εξάτμιση από GTI, είναι εκεί παρατημένη η δικιά μου εδώ και 2 μήνες που την βγάλανε τα παιδιά για να περάσω τη milltek! Και έχει μόλις 800 χιλιόμετρα πάνω της, και είναι άκοπη, και με το dp, και με τον καταλύτη!! Και με 1450 ευρώ, έχει και Πρόγραμμα, και Εξάτμιση! Συν την εργασία της τοποθέτησης (όσο χρεώσουν...).

Και το σίγουρο είναι πως παρότι ξέρω τον Κώστα στη ΡΕΒΟ, και την GT-Innovation (τον προγραμματιστή μου), δεν θα υποστηρίξω κανέναν από τους 2. Και οι 2 δίνουν εγγυήσεις, και οι 2 κάνουν δουλειά (η GT Innovation, αν δείτε στις προσφορές της Β. Ελλάδας, θα δείτε πως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΑΣ, και από τον Μάρτιο του 2007 έχει σηκώσει αγγελία προγραμματισμού για τα TSI (GT 170 τότε). Αρχικά με Check Engine light (το κλασικό πρόβλημα αρχικά), και εδώ και 6 μήνες τουλάχιστον, με ΚΑΘΑΡΟ ΕΠΑΝΑΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ, χωρίς παράλληλα και "ψέυτες" στις ασφάλειες, και απόδοση στα ίδια επίπεδα με revo και etuners.

Από εκεί και μετά, το θέμα είναι η προσωπική πινελιά του καθενός στο πρόγραμμα. Εφ όσον όλοι παρέχουν εγγυήσεις, ο καθένας είναι σε θέση να δοκιμάσει ό,τι θέλει. Και για τους Cargate και GT Innovation, υπάρχει επιστροφή χρημάτων (30 και 15 ημέρες). Για e-tuners, δεν ξέρω, δεν απαντώ. Ας λάβουν θέση για να είναι πιο ολοκληρωμένη παρουσίαση!

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθεί να διαβάζω κόντρες ανάμεσα σε E-tuner και REVO.ο κάθε ένας ας κάνει μια έρευνα αγοράς και ας αποφασήσει.

Οσο για το αν ειναι δυνατοτερο ενα TSi με revo, σε σχεση με ενα GTi "μαμα", (χωρις να το εχω δει στην πραξη) νομιζω οτι το TSi θα ανοιξει στις 3-4 1ες ταχυτητες, αλλα πολυ ψηλα (5ες-6ες) νομιζω το GTi θα μαζεψει και θα ανοιξει... (2λιτρο γαρ)

όταν είχα πρόγραμμα και εξάτμιση (217hp 300NM) δοκιμάζα συνέχεια με GTi (220hp 300NM) και απ όπου και να ανοίγαμε ήμουν πάντα μπροστά.απο δευτέρες(καθώς απο στάση δεν ανοίγω λόγο κουλαμάρας) μέχρι 5η ήμουν 1.5 αμάξι μπροστά και η διαφορά ήταν σταθερή και πάντα περνούσα στην 3η!.είχαμε δοκιμάσει και απο 5η και πάλι μπροστά και κυνηγητό από 5 με πολλά χιλ. και τότε πηγαίναμε μαζί. Οπότε το Tsi με εξατμισούλα ποιό ελευθερη και ΟΧΙ απο GTi πιστευω θα κρατιέται καλά.

Το ποιό δυνατό πάντως TSi που είχα δοκιμάσει ήταν απο overload και φορούσε και Miltek.είχαμε διαφορά 1 αμάξι και της 2 φορές.

Αν ανοιγαμε τώρα μετα το update που έχω κάνει στο αμάξι θα με περναγε καθώς το υπολογίζω γύρω στα 210-

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθεί να διαβάζω κόντρες ανάμεσα σε E-tuner και REVO.ο κάθε ένας ας κάνει μια έρευνα αγοράς και ας αποφασήσει.

όταν είχα πρόγραμμα και εξάτμιση (217hp 300NM) δοκιμάζα συνέχεια με GTi (220hp 300NM) και απ όπου και να ανοίγαμε ήμουν πάντα μπροστά.απο δευτέρες(καθώς απο στάση δεν ανοίγω λόγο κουλαμάρας) μέχρι 5η ήμουν 1.5 αμάξι μπροστά και η διαφορά ήταν σταθερή και πάντα περνούσα στην 3η!.είχαμε δοκιμάσει και απο 5η και πάλι μπροστά και κυνηγητό από 5 με πολλά χιλ. και τότε πηγαίναμε μαζί. Οπότε το Tsi με εξατμισούλα ποιό ελευθερη και ΟΧΙ απο GTi πιστευω θα κρατιέται καλά.

Γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Ένας γνωστός μου αγόρασε 300ε(στο περίπου δεν θυμάμαι ακριβώς κόστος) εξάτμιση απο GTi.το μεσαίο κομάτη της εξάτμισης και τελικό.επειδί έχει μια άλλη διαδρομή το downpipe του GTi με του TSi(καθώς το turbo του GTi είναι πίσω απο ένω του Tsi είναι μπροστά) έβαλε δικό του donwpipe.συνολικά του πήγε 600ε.(αυτο το θυμάμαι καλά) Και εγώ απλος ρωτάω ,στην θέση του θα έδινες τόσα για μία εξάτμιση με καταλύτη "πνιγμένο" και πολλά κόψε ράψε ή θα έβαζες λίγα παραπάνω λεφτά και θα έφτιαχνες απο την αρχή μια εξατμισούλα ?

Link to comment
Share on other sites

Ένας γνωστός μου αγόρασε 300ε(στο περίπου δεν θυμάμαι ακριβώς κόστος) εξάτμιση απο GTi.το μεσαίο κομάτη της εξάτμισης και τελικό.επειδί έχει μια άλλη διαδρομή το downpipe του GTi με του TSi(καθώς το turbo του GTi είναι πίσω απο ένω του Tsi είναι μπροστά) έβαλε δικό του donwpipe.συνολικά του πήγε 600ε.(αυτο το θυμάμαι καλά) Και εγώ απλος ρωτάω ,στην θέση του θα έδινες τόσα για μία εξάτμιση με καταλύτη "πνιγμένο" και πολλά κόψε ράψε ή θα έβαζες λίγα παραπάνω λεφτά και θα έφτιαχνες απο την αρχή μια εξατμισούλα ?

Μα τα καζάνια φεύγουν μόνο στα tsi , για τα καζάνια μιλάμε, δεν μιλάμε για d/p... Για 2 ΟΕΜ καζάνια που είναι μελετημένα να κάθονται πάνω στις μαμα βάσεις χωρίς πολλα πολλά και έχουν αρκετή "βελτιωτική" διάμετρο 60.5... Πιστεύω οτι είναι το καλύτερο για τα ΤΣΙ... To γενικότερο , value for money , βέβαια το κλέβει το 140αρι , μιας με 300ευρώ βάζει 2 καζάνια και μπουκες... Ο καταλύτης δεν έχει σχέση με τα καζάνια... Εκτός αυτου, από όσο γνωρίζω το d/p του tsi έχει 2 κομμάτια , το main μαζί με τον καταλύτη που είναι ακριβώς από κατω απο το τουρμπο και το low pipe που φεύγει και καταλήγει στα καζάνια...

Η εξάτμιση του gti είναι λουκούμι για το μικρότερο αδερφό... Ξεκινάς με D/P 63.5 και καταλήγεις σε λιγο πιο μικρή διάμετρο , έτσι αποφεύγεις το "άδειασμα" του αυτοκινήτου και κάνεις την τουρμπίνα να έχει κάποιο backpressure ώστε να μην είναι τάφος χαμηλά....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.