Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Πρώτο λάθος.το αμάξι έχει δυναμομετρηθεί με 4η αντί για 5η.στην 4η πάντα βγάζει λίγο παραπάνω σε σχέση με την 5η.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά η τετάρτη δεν είναι η ταχύτητα που υπάρχει σχέση μετάδοσης 1, αρα γίνεται και η σωστότερη μέτρηση?

Δευτερον η καμπύλη της ροπής δεν είναι και η καλύτερη έχει σκαμπανευασμα και το Μέγιστη ροπή 5225 είναι κάπως περίεργο.

Όντως, είναι σωστό αυτό το σκαμπανεύασμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Ποστάρω την δυναμομέτρηση του TSi μου.

Είναι σε MAHA.

Το αποτέλεσμα όπως μου τα είχε πει ο salex (Στέλιος)

~200Hp (199,4) και

257,2Nm (26 κιλά μου είχε πει στο λογκάρισμα)

(Μια ερώτηση Κρίτωνα και Στέλιο, για τo διάγραμμα ροπής, αν είναι οκ.)

TSi_Etuners_MAHA.pdf

To αποτελεσμα Γιαννη ειναι το αναμενομενο για 14αρι TSI / GT με προγραμμα (οχι ηπιο , αλλα οχι και "τερματισμενο", χωρις IC - catback - κιτ εισαγωγης). Συνηθως οι καμυλες ροπης βγαινουν εντελως "flat" (πχ http://www.carsinspections.com/gr/tuning/V...rt100_1712.JPG) αλλα εξαρταται πολυ και απο το rollout και φορτιο που εχει επιλεξει ο χειριστης του dyno, λογω εμπλοκης turbo με supercharger. Yπαρχει 1,5kgrm βυθιση στη ροπη , που ομως καλο θα ειναι να δουμε και ενα λογκαρισμα με διαφορετικες σχεσεις στο δρομο να δουμε αν εξακολουθει να υφισταται (οχι οτι ειναι και κατι σημαντικο τοση μικρη διαφορα στη διακυμανση).

Link to comment
Share on other sites

To αποτελεσμα Γιαννη ειναι το αναμενομενο για 14αρι TSI / GT με προγραμμα (οχι ηπιο , αλλα οχι και "τερματισμενο", χωρις IC - catback - κιτ εισαγωγης). Συνηθως οι καμυλες ροπης βγαινουν εντελως "flat" (πχ http://www.carsinspections.com/gr/tuning/V...rt100_1712.JPG) αλλα εξαρταται πολυ και απο το rollout και φορτιο που εχει επιλεξει ο χειριστης του dyno, λογω εμπλοκης turbo με supercharger. Yπαρχει 1,5kgrm βυθιση στη ροπη , που ομως καλο θα ειναι να δουμε και ενα λογκαρισμα με διαφορετικες σχεσεις στο δρομο να δουμε αν εξακολουθει να υφισταται (οχι οτι ειναι και κατι σημαντικο τοση μικρη διαφορα στη διακυμανση).

Θα κανω και εγω παιδες συντομα δυναμομετρηση αλλα αφου βαλω και φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

:D !

Kαι μιας ολο και κατι παραπανω θα ξερεις, με μια καλη εισαγωγη εκτος απο ιπποδυναμη, (θεωρητικα) κερδιζεις και σε καλυτερη λειτουργια του κινητηρα σωστα? Αν μπορεις εξηγησε μας ακριβως σε τι χρησιμευει μια καλη εισαγωγη (χοανη) Εγω π.χ γνωριζω οτι με ενα καλο φιλτρο εισαγουμε περισσοτερο κρυο αερα στην εισαγωγη ετσι αυξανουμε την ιπποδυναμη του αυτοκινητου αφου υπαρχει περισσοτερο οξυγονο. Ειναι ομως τοσο απλα? Μπορεις να μας εξηγησεις λιγο πιο "επιστημονικα" σε τι βοηθαει ενα καλο φιλτρο (ιδιαιτερα σε ενα αυτοκινητο με προγραμμα) ?

Link to comment
Share on other sites

To αποτελεσμα Γιαννη ειναι το αναμενομενο για 14αρι TSI / GT με προγραμμα (οχι ηπιο , αλλα οχι και "τερματισμενο", χωρις IC - catback - κιτ εισαγωγης). Συνηθως οι καμυλες ροπης βγαινουν εντελως "flat" (πχ http://www.carsinspections.com/gr/tuning/V...rt100_1712.JPG) αλλα εξαρταται πολυ και απο το rollout και φορτιο που εχει επιλεξει ο χειριστης του dyno, λογω εμπλοκης turbo με supercharger. Yπαρχει 1,5kgrm βυθιση στη ροπη , που ομως καλο θα ειναι να δουμε και ενα λογκαρισμα με διαφορετικες σχεσεις στο δρομο να δουμε αν εξακολουθει να υφισταται (οχι οτι ειναι και κατι σημαντικο τοση μικρη διαφορα στη διακυμανση).

Οκ. Αν νομιζεις Κριτωνα οτι πρεπει να κανουμε ενα λογκαρισμα, κανονιζουμε. Παντως επειδη πηγαμε 2 αυτοκινητα, δεν ειδα τιποτα περιεργο στο προηγουμενο αυτοκινητο. Νομιζω οτι εχει σωστο το φορτιο. (εκανε 2 δυναμομετρησεις για να επιβεβαιωσει το αποτελεσμα)

Παντως σκεφτομαι σε λιγο να προχωρησω σε full stage1 και θελω να την γνωμη σου για την optimum επιλογη περιφεριακων (μιας και εχεις εμπειρια πχ. απο τον DOC ή τον Shadow)

Thanks

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Απο τα συμφραζομενα και εγω αυτο καταλαβα.

Οτι δηλαδη αυτα τα νουμερα εδειξε, οχι οτι ηταν και πιστευτα, αλλοιμονο.

Καθε οργανο αναλογα με τις συνθηκες και το ποσο αξιοπιστο ειναι μπορει να δειχνει οτι θελει.

Δεν ειναι κακο που το παιδι ειπε οτι ειδε, ουτε πως επεμενε οτι ισχυουν πραγματικα (αλλο βεβαια αν θα το ευχοταν). Αυτο απλως δειχνει οτι τα 'οργανα' δεν λενε παντα την αληθεια (υπαρχουν πολλες παραμετροι γι'αυτο) και μαλιστα συνηθως υπερβαλλουν.

Η καλυτερη δοκιμη ειναι αυτη που εγινε απο τα παιδια μαζι και μαλιστα χωρις να μπλεκονται οι μεν και οι δε αντιπροσωποι καθε σχολης. Σημασια εχει οτι ολα ειναι εφαμιλλα και μονο το μελλον θα δειξει πιο ειναι πιο αξιοπιστο και λιγωτερο ζημιαρικο (αν) σε βαθος χρονου.

Καλη η θεωρια δεν λεω, εξαλλου απο εκει ξεκινουν ολα, αλλα η πραξη επιβεβαιωνει/καταρριπτει τα λεγομενα.

Προς το παρον ας συνεχισουν τα παιδια που εχουν βαλει προγραμμα να λενε τις προσωπικες τους εμπειριες και αν αντιμετωπιζουν τιποτα προβληματακια, οπως η προσωρινη πτωση αποδοσης στου george80 με το overload (αν δεν κανω λαθος) οταν πιεζεται συνεχομενα, και πως αντιμετωπιστηκε κλπ.

Αυτα χρειαζομαστε και οχι αλλες θεωριες και προσωπικες επιθεσεις αν καποιος πει εστω κατι λαθος.

Υπαρχουν αρκετοι τροποι να δειξει καποιος που 'ξερει' σε καποιον που μπορει να μην ξερει και εχει ολη την καλη διαθεση να μαθει. Γνωμες και αποψεις πρεπει να λεγονται (φυσικα στοιχειοθετημενα) απο τον καθενα, και οχι

δογματα και κανονες και μετα στην πυρα με συνοπτικες διαδικασιες. Αυτα ισχυαν τον Μεσαιωνα επι Ιερας Εξετασης.

Οπως εχω ξαναπει ας ειμαστε χαλαροι, για διασκεδαση το κανουμε αυτο, μην το χαλανε αλλοι που κρυβονται πισω απο επαγγελματικα/προσωπικα ωφελη η και εμπαθειες με το συγκεκριμενο θεμα.

Μην κρινετε για να μην κριθειτε (και αυτο εχει γινει και σιγουρα μπορει πραγματικα να αδικει καποιους που δυστυχως μεσα απο προσωπικη εμπαθεια εχουν βγαλει ενα ασχημο προφιλ).

thanks.. ;)

Link to comment
Share on other sites

...Γιώργο, το μπαρόμετρο μου δείχνει 1,1 σταθερή σχεδόν μέχρι τους κόφτες...πιστεύεις είναι πλασματικό?

..Επίσης (το έχω ξαναπεί) πριν λίγο καιρό άνοιξα με gtc T από το 0 μέχρι τα 220 είμασταν κολλημένοι και δεν μου έφυγε ούτε χιλιοστό....στην Αττική οδό...

...δεν ξέρω αν είχε πρόγραμμα η όχι πάντως εξωτερικά ήταν τούμπανο....

δεν ειρωνεύομαι..έτσι ...απλά ρωτάω την γνώμη σου...

Ανοιξτε τοτε να δειτε διαφορες..ο twoface ειναι καλο παιδι και 8α το καταλαβετε οταν βρε8ειτε μαζι του.. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Κυριακη θα εχει παλι μια "φιλική" συνάντηση στο γνωστο σημείο για "φιλικά" ανοίγματα. Οσοι θελουν να δουν διαφορες απο αυτοκινητο σε αυτοκίνητο ή προγραμμα από προγραμμα ειναι καλοδεχούμενος, απλα pm me. Φυσικά θα υπάρξουν και βιντεάκια....

Προς ενημέρωση θα ειναι στην παρέα μας και ενα astra 1,6T με προγραμμα και ιντερκουλερ....

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Πάντως Κυριακή θα έχει πάλι μια "φιλική" συνάντηση στο γνωστο σημείο για "φιλικά" ανοίγματα. Όσοι θέλουν να δουν διαφορές από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο ή προγραμμα από πρόγραμμα ειναι καλοδεχούμενος, απλά pm me. Φυσικά θα υπάρξουν και βιντεάκια....

Προς ενημέρωση θα ειναι στην παρέα μας και ένα astra 1,6T με πρόγραμμα και ιντερκουλερ....

¶ντε και σκουριάσαμε ρε Jovanni .....αυτή είναι δυναμομέτρηση στην άσφαλτο και όχι το πήγες στο maha όχι το πήγα στου Μαλιωρα όχι δεν είχε σωστό correction και δεν ξέρω εγώ τι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Kαι μιας ολο και κατι παραπανω θα ξερεις, με μια καλη εισαγωγη εκτος απο ιπποδυναμη, (θεωρητικα) κερδιζεις και σε καλυτερη λειτουργια του κινητηρα σωστα? Αν μπορεις εξηγησε μας ακριβως σε τι χρησιμευει μια καλη εισαγωγη (χοανη) Εγω π.χ γνωριζω οτι με ενα καλο φιλτρο εισαγουμε περισσοτερο κρυο αερα στην εισαγωγη ετσι αυξανουμε την ιπποδυναμη του αυτοκινητου αφου υπαρχει περισσοτερο οξυγονο. Ειναι ομως τοσο απλα? Μπορεις να μας εξηγησεις λιγο πιο "επιστημονικα" σε τι βοηθαει ενα καλο φιλτρο (ιδιαιτερα σε ενα αυτοκινητο με προγραμμα) ?

O λογος, Βασιλη, που με τη χρηση εισαγωγης βγαινει περισσοτερη δυναμη ειναι ο εξης: ελλατωνεται η πτωση πιεσης μπροστα απο τα πτερυγια του συμπιεστη. Αν πχ στην ατμοσφαιφρα εχουμε 1 bar , τοτε το φιλτρο προσφερει μεν καθαρισμο αλλα με αντιτιμο και καποια πτωση στην πιεση , που μπορει να φτανει μεχρι και 0.2bar και ειναι αναλογη με την ποσοτητα αερα που απαιτουμε να ρουφηξουμε. Οποτε ενω με ενα περιοριστικο φιλτροκουτι μπορει να εχουμε 0.8bar στο στομιο του συμπιεστη , με ενα κιτ εισαγωγης εχουμε 0.95bar.

Αυτο εχει μεγαλη σημασια και σε αποδοση αλλα και σε αξιοπιστια , αφου η λειτουργια του συμπιεστη καθοριζεται απο τον ΛΟΓΟ ΠΙΕΣΗΣ και οχι μονο την πιεση που υπαρχει στο ακροφυσιο. Ετσι, οταν εχουμε πχ 1,2bar στην πολλαπλη εισαγωγης, που σημαινει οτι μπορει να ειναι 1.4bar η πιεση στο ακροφυσιο του "σαλιγκαριου", αφου μεσολαβει και η πτωση πιεσης σε σωληνωσεις, intercooler και throttle body, τοτε ενω με 0.8bar στο στομιο εχουμε Λ.Π. (1.4+1)/0.80= 3 , που σημαινει χαμηλος βαθμος αποδοσης (πολυ χαμενη ενεργεια - υπερβολικη θερμανση εισερχ. αερα) και υπερβολικη πολυστροφια αξονα, στην περιπτωση με το κιτ εισαγωγης εχουμε Λ.Π. (1.4+1)/0.95= 2.53 , που ειναι καλυτερα σε αξιοπιστια και αποδοση.

Στο παρακατω link μπορουμε να παρατηρησουμε εναν χαρτη συμπιεστη και το πως συνδεεται ο βαθμος αποδοσης με την πολυστροφια, την παροχη και τον λογο πιεσης:

http://www.automotivearticles.com/Turbo_Selection.shtml

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

O λογος, Βασιλη, που με τη χρηση εισαγωγης βγαινει περισσοτερη δυναμη ειναι ο εξης: ελλατωνεται η πτωση πιεσης μπροστα απο τα πτερυγια του συμπιεστη. Αν πχ στην ατμοσφαιφρα εχουμε 1 bar , τοτε το φιλτρο προσφερει μεν καθαρισμο αλλα με αντιτιμο και καποια πτωση στην πιεση , που μπορει να φτανει μεχρι και 0.2bar και ειναι αναλογη με την ποσοτητα αερα που απαιτουμε να ρουφηξουμε. Οποτε ενω με ενα περιοριστικο φιλτροκουτι μπορει να εχουμε 0.8bar στο στομιο του συμπιεστη , με ενα κιτ εισαγωγης εχουμε 0.95bar.

Αυτο εχει μεγαλη σημασια και σε αποδοση αλλα και σε αξιοπιστια , αφου η λειτουργια του συμπιεστη καθοριζεται απο τον ΛΟΓΟ ΠΙΕΣΗΣ και οχι μονο την πιεση που υπαρχει στο ακροφυσιο. Ετσι, οταν εχουμε πχ 1,2bar στην πολλαπλη εισαγωγης, που σημαινει οτι μπορει να ειναι 1.4bar η πιεση στο ακροφυσιο του "σαλιγκαριου", αφου μεσολαβει και η πτωση πιεσης σε σωληνωσεις, intercooler και throttle body, τοτε ενω με 0.8bar στο στομιο εχουμε Λ.Π. (1.4+1)/0.80= 3 , που σημαινει χαμηλος βαθμος αποδοσης (πολυ ενεργεια - θερμνση εισερχ. αερα) και υπερβολη πολυστροφια αξονα, στην περιπτωση με το κιτ εισαγωγης εχουμε Λ.Π. (1.4+1)/0.95= 2.53 , που ειναι καλυτερα σε αξιοπιστια και αποδοση.

Στο παρακατω link μπορουμε να παρατηρησουμε εναν χαρτη συμπιεστη και το πως συνδεεται ο βαθμος αποδοσης με την πολυστροφια, την παροχη και τον λογο πιεσης:

http://www.automotivearticles.com/Turbo_Selection.shtml

thx.. πολυ επιστημονικη αναλυση :D

Link to comment
Share on other sites

Ας ηρεμήσουμε.και εγώ πρίν μίλησα απότομα και δεν το συνηθίζω.kospasTSI12345 καλό θα ήταν να έβαζες και μια εξατμιση για να ξεμπουκόσει και το αμάξι και να πέσει και η θερμοκρασία στην turbina.γιατί ανάμεσα turbo-DP έχουμε μεγαλες θερμοκρασίς και με ένα ποιο ελευθερο dp καταλύτη πέφτουν οι θερμοκρασίες.οπότε μην το βλέπεις μόνο για θέμα βελτίωσης αλλα θέμα υγείας του μοτέρ.και εσεις γενικός τα αμάξια VAG έχετε και ένα καλό με το i/c.το i/c του s3 που είναι παααρα πολύ καλό και κουμπόνει σε όλους σας και μιλάμε για 300-350Ε.

Link to comment
Share on other sites

Ας ηρεμήσουμε.και εγώ πρίν μίλησα απότομα και δεν το συνηθίζω.kospasTSI12345 καλό θα ήταν να έβαζες και μια εξατμιση για να ξεμπουκόσει και το αμάξι και να πέσει και η θερμοκρασία στην turbina.γιατί ανάμεσα turbo-DP έχουμε μεγαλες θερμοκρασίς και με ένα ποιο ελευθερο dp καταλύτη πέφτουν οι θερμοκρασίες.οπότε μην το βλέπεις μόνο για θέμα βελτίωσης αλλα θέμα υγείας του μοτέρ.και εσεις γενικός τα αμάξια VAG έχετε και ένα καλό με το i/c.το i/c του s3 που είναι παααρα πολύ καλό και κουμπόνει σε όλους σας και μιλάμε για 300-350Ε.

Σιγουρα το πιο ολοκληρωμενο TSI ειναι αυτο που εχει εξατμιση catback 63.5mm , induction kit και S3 Intercooler. Δεν ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις παραπλησιες επιδοσεις απο "σκετο" προγραμμα, αλλα η ποιοτητα λειτουργιας αν εχεις και τα υπολοιπα περιφερειακα εινα ανωτερη.

Οσον αφορα παντως τις θερμοκρασιες , το ελευθερο DP παιζει ρολο αλλα πολυ μικροτερο απ οτι παιζει η ρυθμιση του μοτερ. Οι κρισιμες θερμοκρασιες ειναι αυτες που αναπτυσσονται κατα την καυση αλλα και στο μαντεμι και αξονα του τουρμπο. Αν μιλαγαμε με ποσοστα, η ρυθμιση παιζει ας πουμε το 95% τον πρωτευοντα ρολο και η ελευθερη εξατμιση το υπολοιπο 5%.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Κυριακη θα εχει παλι μια "φιλική" συνάντηση στο γνωστο σημείο για "φιλικά" ανοίγματα. Οσοι θελουν να δουν διαφορες απο αυτοκινητο σε αυτοκίνητο ή προγραμμα από προγραμμα ειναι καλοδεχούμενος, απλα pm me. Φυσικά θα υπάρξουν και βιντεάκια....

Προς ενημέρωση θα ειναι στην παρέα μας και ενα astra 1,6T με προγραμμα και ιντερκουλερ....

Δε γινεται να κανονισουμε το Σαββατο γιατι την Κυριακη δουλευω :thumbsup: ... ?

Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται να κανονισουμε το Σαββατο γιατι την Κυριακη δουλευω :thumbsup: ... ?

Και εγω για σαββατο το βλεπω καλυτερα γιατι θα εχει λιγοτερο κοσμο

Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται να κανονισουμε το Σαββατο γιατι την Κυριακη δουλευω :thumbsup: ... ?

Δεν εχω προβλημα για Σαββατο....ισα ισα καλυτερα....ας ποσταρουν οσοι ειναι για Σαββατο και τι ωρα.....

Ας ερθει και κανενα GT μαμα βρε παιδια να δουμε διαφορες.....

Α! μην ανησυχειτε για λαστιχα αφου βαζουμε απο ρολαριστες 2ερες (2000 rpm)....

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προβλημα για Σαββατο....ισα ισα καλυτερα....ας ποσταρουν οσοι ειναι για Σαββατο και τι ωρα.....

Ας ερθει και κανενα GT μαμα βρε παιδια να δουμε διαφορες.....

Α! μην ανησυχητε για λαστιχα αφου βαζουμε απο ρολαριστες 2ερες (2000 rpm)....

Oτι ωρα θελετε παιδες :thumbsup::lol: :lol:

Εγω μεσα !!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

το εχω ποσταρει κ στο θεμα χωανη αλλα επειδη εδω βλεπω πιο πολλα ατομα συμμετεχοντες στην συζητηση για πειτε ρε παιδες τι induction εχετε?

ασχετο κ σχετικο με το θεμα πειτε τι προτιμησατε σκουπα-βαρελακι-χωανη-φιλτρο κ ποσο το μαλλι?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ FORUM. ΔΙΑΒΑΖΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ. ΕΧΩ ΕΝΑ 140ΑΡΙ ΜΕ 7000 ΧΛΜ Κ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ ΛΙΓΟ, ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΥΡΝΑΩ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ FORUM. ΔΙΑΒΑΖΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ. ΕΧΩ ΕΝΑ 140ΑΡΙ ΜΕ 7000 ΧΛΜ Κ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ ΛΙΓΟ, ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΥΡΝΑΩ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σε αυτο θεμα , αν εχεις την υπομονη και γυρισεις αρκετες σελιδες πισω θα βρεις πολλα για τα προγραμματα που κυκλοφορουν. Η επιλογη δεν εχει να κανει τοσο αν το ενα ειναι καλυτερο η οχι απο το αλλο γιατι δεν εχουν μεγαλες διαφορες. Απλα αν σε ενδιαφερει να βαλεις καποια στιγμη και περιφεριακα για να ανεβασεις λιγο ακομα τοτε μονο με custom προγραμματα μπορεις να το κανεις...

Ελπιζω να σε βοηθησα. Περισσοτερα δεν θελω να σου πω γιατι μπορει να μην ειμαι αντικειμενικος.

Θεωρώ πάντως ολα τα προγράμματα αξιόλογα και 200αρια...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ FORUM. ΔΙΑΒΑΖΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ. ΕΧΩ ΕΝΑ 140ΑΡΙ ΜΕ 7000 ΧΛΜ Κ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ ΛΙΓΟ, ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΥΡΝΑΩ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Κανε μερικα χλμ να ανοιξει το μοτερ.Μη βιαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο θεμα , αν εχεις την υπομονη και γυρισεις αρκετες σελιδες πισω θα βρεις πολλα για τα προγραμματα που κυκλοφορουν. Η επιλογη δεν εχει να κανει τοσο αν το ενα ειναι καλυτερο η οχι απο το αλλο γιατι δεν εχουν μεγαλες διαφορες. Απλα αν σε ενδιαφερει να βαλεις καποια στιγμη και περιφεριακα για να ανεβασεις λιγο ακομα τοτε μονο με custom προγραμματα μπορεις να το κανεις...

Ελπιζω να σε βοηθησα. Περισσοτερα δεν θελω να σου πω γιατι μπορει να μην ειμαι αντικειμενικος.

Θεωρώ πάντως ολα τα προγράμματα αξιόλογα και 200αρια...

συμφωνω. μεχρι στιγμης δεν εχει ακουστει το παραμικρο σε tsi με προγραμμα ακομα και σε αυτα που δουλευουνε με την ταυτοτητα στο χερι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.